Що найкорисніше в апельсині

Авторadmin

Що найкорисніше в апельсині

Зміст:

Що корисніше – мандарин чи апельсин? Де більше вітамінів – в апельсині або мандарині

Мандарини та апельсини – це, мабуть, головні символи кожного Нового року, присутні на столі. Їх люблять і за яскравий і ефектний зовнішній вигляд, і за соковитий смак, і за приємний аромат. Багато сімей люблять прикрашати цими фруктами новорічний стіл, а деякі навіть вішають мандарини на ялинку замість іграшок. Кожен знає, що ці цитрусові є відмінним джерелом вітамінів. Але відповісти на питання, що корисніше – мандарин або апельсин, може не кожен. Давайте розберемося.

Для початку варто сказати, що через великий вміст ефірних мастил, цитрусові нерідко є алергеном для певної кількості людей, особливо для дітей. Якщо алергії до них не спостерігається, то їсти їх дуже корисно.

У чому користь соку апельсинів і мандаринів

Медики і дієтологи стверджують, що склад цих цитрусових робить їх незамінними для людей, які мають проблеми з кровоносною системою. У їх м ‘якоті міститься велика кількість вітаміну А, ефективного в боротьбі з захворюваннями крові. Мандарини додатково є дуже корисними в якості профілактики виникнення онкозахворювань печінки, діабету та вірусного гепатиту.

Ще з давніх часів, вживаючи в їжу апельсини і мандарини, люди боролися з такими недугами, як авітаміноз і цингу. А їх сік застосовували для лікування ран і язв. Зараз склад цих плодів відомий. У ньому багато таких вітамінів, як А, В1, В2, РР і С. Також в м ‘якоті мандаринів і апельсинів є мінеральні солі натрію, кальцію, калію, магнію, заліза і фосфору. Лікарі рекомендують включити ці цитрусові в свій раціон тим пацієнтам, які страждають анемією, пониженим апетитом, несваренням шлунка, запорами і загальною слабкістю організму.

Що корисніше, мандарин чи апельсин? Спробуємо зрозуміти це, вивчивши рекомендації медиків.

Апельсини корисні для тих, хто страждає на гіпертонію, печінкову недостатність, атеросклероз, подагру, ожиріння. А дієтологи впевнені, що апельсини – це прекрасні антиоксиданти. Вони виявляють омолоджувальний ефект, запобігаючи і уповільнюючи процеси старіння. Недарма в грецькій міфології вони вважалися молодильними. Фрукти можна їсти як дольками, так і пити їх у вигляді свіжовижатого соку.

Чим відрізняється мандарин від апельсина в лікуванні

Користь цих фруктів настільки висока, що їх застосовують і в лікуванні. Наприклад, якщо у пацієнта спостерігається гастрит зі зниженою кислотністю шлункового середовища, йому рекомендується випивати щодня півсклянки свіжовижатого соку апельсинів. Ні в якому разі його не можна замінювати соком в тетрапаках, адже в цьому випадку ефекту не буде.

А щоб поліпшити роботу травного тракту, рекомендують робити настоянку на мандаринових кірках. З цією метою збираються свіжі шкурки від чотирьох мандаринів, дрібно нарізаються, складаються в скляну ємність і заливаються 200 мілілітрами горілки. Після чого все це потрібно щільно закрити і прибрати на тиждень у темне місце, наприклад, у кухонну шафу. Щодня настоянку потрібно збалтовувати. Після закінчення тижня отриману рідину необхідно процедити і приймати в кількості 25 крапель на одну столову ложку води. Робити це необхідно перед кожним прийомом їжі.

При харчовому отруєнні

Наслідки цього неприємного стану допомагає усунути сік апельсина, якщо його пити кожні півгодини. Однак цей спосіб не підходить для людей з підвищеною кислотністю, захворюваннями підшлункового або травного тракту.

Що корисніше – мандарин або апельсин, якщо їх використовувати в нестандартних ситуаціях, наприклад, при алкогольному сп ‘янінні?

Похмілля лікують за допомогою апельсинів. Для цього вичавлюють близько 200 мілілітрів апельсинового соку і збивають разом з ним одне куряче яйце. Потім відразу випивають. Цю процедуру можна повторити через дві або три години.

При бронхіті

Мандарини теж використовують у народній медицині. З їх допомогою лікують бронхіт. Зі шкірки цих ароматних фруктів готують відвар. Шкірка подрібнюється і викладається в каструлю, потім у неї доливається півтори склянки води. Все це кип ‘ятиться близько 10 хвилин. Коли відвар охолоне, його проціжують і приймають невеликими порціями протягом дня. Цей рецепт посприяє відходженню мокротиння і зниженню інтенсивності кашлю.

Давайте подивимося, де більше вітамінів – в апельсині або мандарині.

Хворим з атеросклерозом і сильною мігренню радять наступний рецепт: необхідно вимити три апельсини і порізати їх разом зі шкірою. Потім все це потрібно пропустити через м ‘ясорубку або подрібнити в блендері. В отриману масу додається 100 грам подрібненого хріну і півсклянки цукру. Після перемішування все викладається в каструлю і заливається літром натурального білого (сухого) вина. Томиться все це на водяній лазні протягом години. Після охолодження і проціжування отриману рідину необхідно пити по одній четвертій склянці – 4, 5 або 6 разів на добу.

Користь для дітей

Чим відрізняється мандарин від апельсина щодо користі для дітей?

Велика кількість вітамінів у цих плодах робить їх дуже корисними для маленьких громадян. Свіжовижатий сік апельсина допомагає дитячому організму ефективніше утримувати кальцій, що сприятливо позначається на зміцненні скелета. Також апельсини і мандарини зміцнюють дитячий імунітет. А високий вміст у них пектину робить їх корисними для травлення і благотворно впливає на роботу товстого кишечника. Якщо дитина схильна до запорів, то після сніданку можна давати їй кілька долок цих помаранчевих фруктів.

Що смачніше – мандарин чи апельсин? По-перше, це на любителя. По-друге, відповідаючи на це питання, потрібно врахувати сорт фруктів і ступінь їх зрілості.

Склад

Давайте подивимося, де більше вітамінів – в апельсині або мандарині. У всіх фруктах багато корисних речовин, але їх якісний і кількісний склади різні. В апельсині містяться корисні кислоти фолієва і пантотенова, присутня і бета-каротин. Вітаміни – С, РР, А, В1, В2 (він же – рибофлавін), В6 (інша назва – піридоксин), Н (або біотин) і Е. А з потрібних організму мінеральних речовин в ньому є калій, магній, кальцій, натрій, мідь, фосфор, залізо. Дієтологи стверджують, що найкорисніші апельсини – це ті, що привезені з Сицилії. У ста грамах цього фрукту міститься 47 кілокалорій.

Мандарини загалом містять меншу кількість аскорбінової кислоти і клітковини. Вітамінний склад такий же, як і в апельсинах, а серед мінералів – більше магнію. Лікарі вважають, що склад мандарина дуже ефективний для боротьби з застудами або їх профілактики. Також у мандаринах більше фруктози, в силу чого вони солодші. У 100 грамах цього фрукту – 30 кілокалорій.

Ми постаралися відповісти на питання, що корисніше – мандарин або апельсин.

Користь і шкода апельсинів, калорійність, склад, відгуки

Користь і шкода апельсинів — актуальне питання, оскільки з усіх цитрусових саме ці фрукти користуються найбільшою популярністю. Необхідно розібратися в їх властивостях, щоб оцінити користь і шкода продукту.

Хімічний склад апельсина

Оранжевий цитрус недарма користується підвищеним попитом — корисних речовин в ньому присутній дуже багато. У кожному плоді міститься:

  • калій, натрій, цинк і мідь;
  • фосфор, марганець, кальцій і залізо;
  • селен;
  • широка група вітамінів групи В — від В1 до В12;
  • вітаміни С, А і Е, що обумовлюють користь апельсина для шкіри обличчя;
  • клітковина і каротин;
  • саліцилова кислота;
  • і мононенасичені поліненасичені кислоти.

Харчова цінність і калорійність апельсина

В основному складу фрукта представлений вуглеводами — їх в апельсині близько 8 р. в невеликому обсязі представлені білки — 0,9 м, і зовсім мало жирів у продукті — не більше 0,2 р.

Калорійність фрукта на 100 г складає всього від 36 до 47 калорій — корисний цитрус має низьку поживність і може вважатися дієтичним продуктом. Калорійність одного апельсина найчастіше становить близько 65 калорій — якщо брати досить важкий плід.

Корисні і лікувальні властивості апельсина

При регулярному вживанні користь апельсина для організму людини проявляється у всіх сферах. Можна виділити кілька головних корисних властивостей цього фрукта, а саме:

  • очищаючий — фрукт знижує холестерин, покращує склад крові, запобігає утворенню тромбів, дуже корисний апельсиновий сік для печінки;
  • протизапальна — саліцилова кислота, яка міститься у фрукті, служить відмінним жарознижувальну і антивірусним засобом;
  • зміцнювальний — цитрус сприяє підвищенню опірності імунної, допомагає при недокрів’ї та анемії, регулює апетит і сприяє нормальній роботі печінки.

Крім того, фрукт ефективний у боротьбі із запорами. Він благотворно впливає на нервову систему, допомагає впоратися з втомою і тривогою, усуває слабкість і апатію.

Для жінок

Користь апельсинів для організму жінки полягає в тому, що фрукт омолоджує організм, сприяє оновленню клітин, захищає жінку від передчасного старіння. Крім того, апельсин служить хорошим профілактичним засобом проти раку і позитивно впливає на гормональний фон, оскільки підтримує баланс гормону естрогену в організмі.

Для чоловіків

Для чоловіків властивості апельсинових плодів корисні тим, що вітамін С у фрукті благотворно впливає на дітородні функції — поліпшується якість генетичного матеріалу. Під час планування дитини вживати цитрус чоловікам вкрай рекомендується. Також фрукт профілактично захищає організм від інсультів та інфарктів, до яких особливо схильні представники сильної статі.

Для літніх

Омолоджуючі властивості апельсина дуже корисні для людей похилого віку. Вживання фрукта сприяє збереженню мозкових функцій, не дозволяє розвиватися серцево-судинним недугам. Окремі дослідження показують, що літні люди, в раціоні яких міститься апельсин, рідше страждають від хвороб Паркінсона й Альцгеймера.

З якого віку дитині можна давати апельсин

Фрукт дуже корисний для дітей, оскільки насичує організм найбільш потрібними вітамінами і захищає малюків від анемії і малокрів’я. Однак до 1 року життя давати апельсин дитині не можна — не виключено шкоду від виникнення алергії.

Після року рекомендується запропонувати фрукт в невеликій кількості часточки — і якщо негативної реакції не послідує, поступово збільшувати дозування. Максимальна норма апельсинів для дітей до 7 років — не більше 1 плоду в добу.

Увага! Оскільки навіть корисний апельсин має строгими протипоказаннями, перед його введенням в раціон потрібно обов’язково порадитися з педіатром.

Можна апельсини при вагітності та грудному вигодовуванні

Для організму вагітної жінки дуже важлива фолієва кислота — а в апельсинах вона міститься у величезній кількості. Крім того, цінними для жінки і плоду будуть вітаміни в апельсині, А і Є. Якщо немає алергії, то вживати продукт під час виношування дитини можна по парі штук на добу — шкоди від цього не трапиться.

А ось під час грудного вигодовування не слід поспішати з поверненням фрукта в раціон. Він нерідко викликає алергію у немовлят, тому знову ласувати фруктом краще через кілька місяців після пологів — і в малій кількості.

Користь апельсина для схуднення

Для вживання на дієті апельсин підходить ідеально. Фрукт містить зовсім мало калорій, але при цьому виводить з організму шлаки, регулює апетит, прискорює метаболізм. Якщо вживати по 2 – 3 цитрусових фруктів на добу, то зайві кілограми підуть швидше.

Користь апельсина з ранку натщесерце і в денний час полягає ще й у тому, що він підтримує баланс рідини в організмі — води в ньому міститься дуже багато. І звичайно, фрукт поповнює запас вітамінів, який неминуче скорочується при обмеження в харчуванні.

Увага! Є фрукт натщесерце можна лише безпосередньо перед їжею — інакше для шлунка буде шкода.

Користь цедри (корок) апельсина

Після того, як з’їдений фрукт, шкірку не обов’язково викидати. Користь цитрусової шкірки в тому, що цедра теж містить масу корисних речовин — вітамін А, мінеральні компоненти, аскорбінову кислоту.

Свіжі або засушені кірки можна використовувати в рецептах народної медицини, робити ароматний і корисний чай на їх основі. Також цедру можна просто розкласти по будинку в кількох місцях, користь від шкірки апельсина буде і в цьому випадку. Повітря наповниться приємним ароматом, а мікроклімат стане чистіше і здоровіше.

Користь апельсинових кісточок

Користь насіння апельсина полягає в тому, що в них є все той же запас цінних речовин і вітамінів, що і в самому фрукті. Недарма для отримання свіжого соку використовують необроблену м’якоть — прямо разом з кісточками. Подрібнені кісточки часто застосовуються в лікувальних рецептах і в домашній косметології. Багато вирощують з них кімнатні рослини, які не приносять плодів, але очищають повітря і покращують його складу.

Чим корисні сушені апельсини

М’якоть цитрусових фруктів вживають не тільки у свіжому вигляді. Апельсинові часточки часто засушують — так їх можна довше зберігати і при бажанні додавати в чай або випічку. Користь сушених апельсинів ненабагато менше, ніж свіжих. Вони містять ті ж самі вітаміни, як і раніше володіють жарознижуючі, протизапальні, тонізуючими властивостями і благотворно впливають на процеси травлення.

Апельсин в народній медицині

Оскільки фрукт є вкрай вітамінним, і вартість його при цьому не так вже велика, він часто зустрічається в рецептах домашньої медицини. Користь відварів з апельсинових кірок, настоїв на м’якоті і кісточках апельсина проявляється при застудах, запаленнях, кишкових розладах і запорах.

  • Настій свіжих часточках допоможе при високій температурі. Кілька часточок заливають половиною склянки теплої води, дають настоятися півгодини і п’ють кілька разів на день з інтервалами у 2 години.
  • Настій на м’якоті і цедрі допоможе швидше впоратися з ГРВІ та грипом. Дрібно нарізаний або натертий на тертці разом з шкіркою фрукт заливають 2 склянками окропу і півгодини витримують, а потім п’ють незадовго до того, як поїсти, по кілька ковтків.
  • Користь шкірок апельсина і кісточок, подрібнених в блендері, добре допомагає під час хворобливих і рясних місячних у жінок. Сировину заливають окропом і настоюють 40 хвилин, а потім проціджують і приймають тричі на добу.

Для лікування застуди можна вживати алкогольну настоянку на корочки і насінні фрукта.

Зробити її дуже просто — для початку потрібно приготувати солодкий сироп, трохи проваріть в чистій воді 250 г цукру. Коли сироп охолоне, його потрібно буде перелити в скляну ємність, на дні якої вже лежать апельсинові кірки, і залити доверху спиртом або горілкою. Засіб настоюється протягом тижня — а потім його проціджують і приймають по 1 – 2 маленьких ложечки двічі на день при симптомах застуди.

Користь чаю з апельсином

Користь апельсинової шкірки полягає ще й у тому, що її можна додавати у смачний і ароматний чай. Вживати його можна як в лікувальних цілях, так і просто для задоволення. Гарячий напій містить велику кількість аскорбінової кислоти, вітаміни В і А, антиоксиданти.

Важливо! Пити чай з апельсином варто не частіше 2 разів на день, щоб не завдати шкоди шлунку і нирок — однак при помірному вживанні він принесе велику користь і значно зміцнить організм.

Рецепт приготування апельсинового чаю

Існує досить багато способів приготування ароматного напою. Крім апельсина, в них використовуються різні пряні добавки для посилення корисних властивостей чаю. Але рецепт апельсинового чаю з корицею та імбиром можна вважати класикою. Саме такий напій приносить найбільшу користь, і до того ж приготувати його дуже просто.

  • Для того, щоб заварити чай, необхідно відрізати невелику часточку від апельсина і нарізати її шматочками разом з шкіркою.
  • Потім потрібно відрізати маленький шматочок не більше 1,5 см від імбирного кореня, очистити від шкірки і порізати тонкими смужками.
  • Компоненти закладають в чашку, зверху можна додати ложечку меду. Після цього апельсин, мед і імбир потрібно як слід розтерти за допомогою чайної ложки і перемішати.
  • Потім суміш заливають окропом, ще раз розмішують, накривають чашку блюдцем і чекають близько 7 хвилин.

У готовий чай можна покласти паличку кориці — вона зробить смак пряний, посилить аромат і цінні властивості.

Як правильно їсти апельсин

Щоб цитрусовий фрукт приніс максимальну користь і не заподіяв шкоди, необхідно знати правила його вживання.

  • Свіжий фрукт небажано вживати на голодний шлунок. Властивості апельсина провокують вироблення шлункового соку і підвищують кислотність, відповідно, при сильному голоді він надасть подразнюючий ефект на слизові оболонки шлунка.
  • Соковитий фрукт і що містяться в ньому кислоти завдають шкоди зубної емалі. Після вживання цитруса бажано прополоскати рот.
  • Властивості фрукта погано поєднуються з молочними продуктами. Його не варто їсти перед вживанням молока, кефіру, сиру, сметани — або відразу після, оскільки це загрожує розладом шлунка.

Як чистити і різати апельсин

Плоди з тонкою шкіркою, яка легко відділяється від м’якоті, можна очищати пальцями. Але зазвичай фрукт зручніше очистити за допомогою ножа.

  • Можна зрізати верхівку» апельсина біля місця прикріплення черешка, а потім зробити чотири надрізу, що йдуть вниз, і підчепити шкірку пальцями.
  • Інший спосіб — нарізати неочищений апельсин на часточки і відокремити м’якоть від шкірки для кожної з них.

Нарізають апельсин найчастіше без особливих хитрощів. Шкірочка, що розділяє часточки фрукта, тонка і не володіє вираженим смаком — тому її можна з’їсти разом з м’якоттю, а можна швидко зняти пальцями перед вживанням.

Рада! Перед очищенням та нарізанням апельсини завжди потрібно мити, щоб бруд і бактерії з шкірки випадково не потрапили на м’якоть.

Можна їсти апельсин на ніч і натщесерце

Максимальну користь властивості апельсинів приносять при ранковому вживанні — вони допомагають організму прокинутися і прискорюють метаболізм. Однак і користь від апельсина перед сном теж буде — перетравлюється фрукт всього півгодини, здоровому сну шкоди не завдається, зате відкладення зайвого жиру під час нічного відпочинку не відбувається.

Корисно давати апельсин на ніч дитині, якщо у нього раптом прокинувся апетит, а для повноцінного вечері вже занадто пізно.

А ось вживати натщесерце фрукт категорично не варто — це завдасть шкоди. Властивості цитруса провокують вироблення шлункового секрету, і якщо часто їсти його на голодний шлунок, це призведе до виникнення гастриту.

Скільки апельсинів можна з’їсти в день

Користь і шкода апельсина для здоров’я людини залежать від дозування. Добова норма Для дорослого становить 3 апельсина, а в період застуди можна з’їдати до 5 плодів — в цілях боротьби з вірусами та інфекціями.

Користь і шкода червоних апельсинів

Зазвичай м’якоть у апельсинів жовта або оранжева, проте зустрічаються і червоні сорти. За розмірами і зовнішнім виглядом червоні апельсини такі ж, як і звичайні, тільки шкірка може мати червонуватий відтінок. В них міститься менше кісточок, ніж у звичайних сортах, тому червоні цитруси часто використовують для десертів.

Червоний апельсин містить всі ті ж корисні речовини, що і помаранчевий, і володіє такими ж властивостями. Користь цитрусових для організму виражається в благотворний вплив на імунітет, судини і нервову систему. Але зловживати продуктом не варто — він може викликати алергію, до того ж у дуже великих кількостях дратує шлунок.

Чим корисні цукати, варення з апельсинових кірок

Цедра апельсина володіє дивовижною властивістю — навіть після термічної обробки вона зберігає більшу частину корисних речовин. Тому дуже часто з кірок варять варення і роблять цукати — тобто, виварюють в цукровому сиропі кірки, а потім висушують.

У цукатах і варення є багато вітаміну С і вітамінів групи В, корисних мікроелементів — заліза, калію, магнію. Є такі солодощі не просто приємно — цукати, варення захищають організм від застуди, а ще зміцнюють судини і допомагають підтримувати бадьорість.

Шкода апельсина і протипоказання

При всій своїй користь властивості апельсинів можуть принести шкоду за наявності деяких захворювань. Від цитрусових плодів варто відмовитися:

  • при виразці шлунка і гострому гастриті;
  • при панкреатиті;
  • при цукровому діабеті — у складі фрукта присутня занадто багато природних цукрів, що завдасть здоров’ю шкоди;
  • при алергії на цитрусові плоди;
  • при дуже чутливій зубної емалі.

Як вибирати і зберігати апельсини

Апельсини — зовсім не дефіцит на прилавках магазинів. Але, звичайно, якість у них неоднакове. Вибрати стиглі, соковиті і смачні плоди допоможуть декілька порад.

  • Стиглий фрукт відрізняється увесистостью варто зважити в руці кілька однакових на вигляд плодів і вибрати самий важкий.
  • Якісний фрукт покритий щільною і гладкою шкіркою з великими «пори». На поверхні шкірки не повинно бути вм’ятин та пошкоджень, сухої кірки, також слід вибирати цитруси без м’яких «бочков».
  • Самі смачні і натуральні фрукти з’являються в магазинах в листопаді – грудні.
  • Середні за розмірами фрукти найчастіше соковитіше і смачніше, чим дуже великі плоди.

При кімнатній температурі апельсини зберігаються не надто довго — всього близько тижня. А ось в холодильнику, на сухий полиці, вони можуть пролежати аж до 4 місяців — і зберегти всі свої цінні властивості.

Висновок

Користь і шкода апельсинів залежать від того, чи немає алергії та інших суворих протипоказань. Якщо стан здоров’я дозволяє вживати цитрусові плоди, то вони принесуть значну користь для шлунка, судин, імунітету.

Відгуки

Ісаєва Ольга Миколаївна, 32 роки, р.
Дуже люблю варення з апельсинів практично з дитинства. Незважаючи на свою солодкість, воно володіє легкою кислинкою, дуже і приємним освіжаючим смаком. Під час застуди багато раз додавала таке варення до чаю — і дуже швидко температура знижувалася, а стан ставало краще.

Харитонова Анастасія Вікторівна, 26 років, р.
Дієта на апельсинах — одна з моїх улюблених. Цитруси дуже добре прибирають почуття голоду, хоча, звичайно, і тримається цей ефект недовго. Але за кілька днів на апельсинах і ще двох-трьох низькокалорійних продуктах кілограми зникають без сліду — і дотримуватися дієти простіше, ніж багатьох інших.

Алексєєва Ганна Дмитрівна, 38 років, р. Омськ
Часто заварюю настій на апельсинових кірках під час застуди. Засіб відмінно знімає жар, усуває закладеність носа і допомагає відкашлюватися. А на протязі всього року їм апельсини свіжими і у вигляді варення просто для профілактики — це смачно, недорого і дуже корисно.

Про автора

admin administrator