Що особливого у Пізанській вежі

Авторadmin

Що особливого у Пізанській вежі

ПІЗАНСЬКА ВЕЖА В ІТАЛІЇ: ІСТОРІЯ БУДІВНИЦТВА ТА ЦІКАВІ ФАКТИ

Пізанська вежа в Італії – одна з найпопулярніших визначних пам’яток, яка стала невичерпним джерелом натхнення для туристів. Адже тільки там можна втілити в життя найбожевільнішу ідею з позування. Однак це трохи більше, ніж просто красива фігурка на долоні, яку сфотографували на камеру й зберігають в сімейному фотоальбомі.

Пізанська вежа в Італії: історія побудови

Історичні дані свідчать про те, що 9 серпня 1174 року розпочалося будівництво цілого архітектурного ансамблю, в який входила дзвонова вежа – Кампанелла. Однак потім з’ясувалося, що літочислення, яке велося в Пізі, на рік випереджає літочислення, прийняте в усьому світі. Таким чином, будівництво Пізанської вежі почалося в 1173 році.

Спираючись на збережені дані, багато істориків вважаю Бонанно Пізано першим архітектором вежі. Раніше вважалося, що нахил вежі був задуманий заздалегідь, щоб показати майстерність архітектора, проте з часом почали схилятися до того, що причиною послужила помилка в розрахунках, або економія на будматеріалах. На жаль, на сьогоднішній день немає можливості дізнатися, що ж трапилося насправді.

В ході будівництва з’ясувалося, що грунт під майбутньою дзвіницею м’який і фундамент просто не впорається з таким навантаженням. У 1178 році, після будівництва третього поверху, вежа почала відхиляться на 4 см від вертикального положення. Пізано з ганьбою був видворений з міста, а будівництво його споруди зупинено на 100 років.

До 1275 року нахил вежі досягав вже півтора метра. Виправити становище, що склалося зголосилися два архітектори: Джованні Пізано і Джованні ді Сімоне. Вони запропонували проект завершення будівництва, в результаті якого передбачалося вирівняти Пізанську вежу. За проектом було задумано, що кожний наступний поверх башти йшов від нахилу на 10 см. У результаті реалізації задуму не тільки не вдалося вирівняти дзвіницю щодо землі, але на додачу до всього, вона стала кривої.

Добудувати вежу вдалося Томмазо Пізано. Він зайнявся будівництвом дзвіниці на вершині Пізанської вежі з 1350 по 1372 рік. Ідея Томмазо була в урівноважуванні будови, однак зупинити падіння вежі все одно не вдалося. Таким чином, все будівництво Пізанської вежі зайняло 200 років.

Причини нахилу Пізанської вежі

Група британських та італійських дослідників зробила заяву, чому не падає Пізанська вежа в Італії, незважаючи на те, що кут її нахилу складає 3,5 градуса, а в районі міста Піза траплявся не один землетрус.

Професор Університету Бристоля Джордж Мілонакіс пояснив, що вежа стоїть завдяки м’якому ґрунту. Саме він допоміг встояти Пізанській вежі під час землетрусів. Дослідники відзначили, що поєднання жорсткості конструкції вежі й м’якості грунту призводить до того, що під час землетрусу не виникає резонансу. В результаті у будівлі виявився чи не найкращий у світі показник так званої динамічної взаємодії споруди з грунтом, за допомогою якої фахівці оцінюють стійкість будівлі при сейсмічній активності.

Пізанська вежа входить в архітектурний ансамбль Площі чудес разом з самим собором, баптистерієм і кладовищем Кампо-Санто. Її висота становить 55,86 метра. Побудована вона з білого мармуру і має 294 сходинки.

Цікаві факти про Пізанську вежу

Всьому світу Пізанська вежа в Італії відома, як будівля, яка стоїть під нахилом. Але мало хто знає, що у вежі є кілька цікавих фактів:

  • Ця вежа являє собою той рідкісний випадок, коли дзвіниця стоїть в віддаленості від самої церкви. Зазвичай такого роду споруди ставлять впритул до собору.
  • Пізанська вежа в Італії постійно «ворушитися». Вона то самовільно нахиляється, то, як ніби повертається на колишнє місце. Дехто залякую дітей розповідями, що вежа жива й ходить по ночах, але насправді все це – витівки грунту.
  • У XX столітті була створена комісія, основною метою якої є порятунок Пізанської вежі від руйнування. Фахівці придумують різні способи її зміцнення й щорічно проводять реставрацію.
  • Пізанська вежа в Італії допомогла відомому Галілео Галілею довести теорію про швидкість падіння тіл. Він скидав об’єкти з різною масою з вершини споруди.

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас

Пізанська вежа

На початку 12 століття в італійському місті Піза, на самій його околиці почалося будівництво собору Вознесіння Богоматері, і був би він одним із сотні інших, безсумнівно, прекрасних, але маловідомих італійських соборів, якби не його знаменита на весь світ дзвіниця або, як її частіше називають, Пізанська вежа (итал. Torre pendente di Pisa ).

Пізанська вежа (Піза, Італія)

Цікаві факти

Ось в ній-то все незвичайне і видатне, адже недарма вона знаходиться на Площі Чудес. По-перше, вона чи не єдина у світі дзвіниця, яка стоїть в деякій віддаленості від самого собору, хоча це швидше пояснюється проєктом забудови площі. По-друге, в її зовнішньому оформленні деякі фахівці простежують мусульманські мотиви, знаходячи якесь, нехай і віддалену схожість каплиці з мінаретом. Але, все ж таки, вона є не просто однією зі складових ансамблю християнського собору, але і головною його прикрасою.

Будівництво

Вже на самому початку будівництва, яке припадає на 1173, було встановлено, що глинистий ґрунт під каплицею схильний до просідання, тому з моменту закладки фундаменту до початку основного будівництва пройшов рівно рік. Звели дзвіницю через двісті років, але з того моменту реставраційні роботи ведуться безупинно. В кінцевому підсумку Пізанська вежа являє собою семиповерхову будівлю, що складається з підстави та безпосередньо дзвіниці.

Інтер’єри

Усередині башти знаходиться безліч критих галерей, з’єднаних арками, які своєю чергою прикрашені різними орнаментами. Величезний зал з відкритою стелею, його стіни викладені барельєфами із зображенням жителів морських глибин, три кручених сходи, і природно дзвіниця, найбільший дзвін її важить більше ніж три з половиною тонни, а найдавнішому вже більше ніж чотириста років.

Пізанська вежа всередині

Падіння вежі

Сьогодні встановлено, що різниця між рівнями частин фундаменту становить понад два метри. Але завдяки тому, що центр ваги дзвіниці розташований над фундаментом, вона продовжує стояти, хоча її відхилення від осі складає вже більше ніж п’ять градусів. Пізанська вежа постійно знаходиться в русі, то її крен збільшується, то вона, навпаки, повертається до колишніх своїх позицій. Все це обумовлено, природно, зміщенням ґрунту, а також активністю ґрунтових вод і втручанням людей. Так в позаминулому столітті було вирішено прибрати частину ґрунту, це призвело до руйнівних наслідків, ґрунтовими водами було підмито ряд ближніх споруд.

В середині 20 століття була організована спеціальна комісія, до складу якої входять компетентні фахівці, і яка покликана врятувати Пізанську вежу від руйнувань. Тепер тут регулярно проводяться різні роботи по зміцненню самої будівлі та фундаменту, завдяки яким вежа може простояти ще як мінімум три сотні років.

Фото з Пізанської вежі

У шкільному підручнику з географії перша фото Італії – це Пізанська вежа. З того часу я однозначно хотів потрапити до цього дива світу. І сфотографуватися поруч, звичайно ж. Звичайно ж, це не оригінально абсолютно, але знаєте, від цього загального божевілля з підпиранням падаючої Пізанської вежі просто неможливо залишитися осторонь. Дивлячись, як цілі групи азіатів спільними зусиллями вдають, що з неймовірною працею не дають вежі впасти, мимоволі починаєш посміхатися. Більш того, можливо, що і завдяки цьому ще більше усвідомлюєш легендарність цього місця. Вежа, звичайно, красуня. Світла, ажурна і так небезпечно накренена. З деяких ракурсів просто диву даєшся, як же вона все-таки не звалилася і як люди безстрашно гуляють по її ярусах. Крім вежі, гарний весь архітектурний ансамбль на площі. Раджу відвідати всім поціновувачам прекрасного і любителям найбільш знакових, символічних місць і споруд на нашій планеті. Але не всі так сприймають. У моєї супутниці було невелике розчарування. Вона сказала, що дивитися особливо нічого. Та й місто не справило враження. Так що, скільки людей – стільки й думок. Але вежу і баптистерій подивитися варто, звичайно. І, до речі… Піднятися наверх, звичайно можна, але шлях цей не такий простий, нахил вежі пристойний, тому варто попрацювати, але от коли ви потрапите на оглядовий майданчик, то будете радіти. Моя думка – бути в Пізі та не відвідати Пізанську вежу, просто злочин!

Зараз війна в Україні, Ізраїлі і ще багато країн, або теракт….В школі я читала за ту вежу… І вчитель зарубіжної літератури розповідав…Що її будували люди які розмовляли однією мовою.Але люди хотіли побувати вежу до царства божого тобто до хмар і Бог вирішив , що не потрібно людям так далеко лізти. І вирішив , що люди мають розмовляти різною мовою…Тому будівництво далі не вдалося…А висновок… Російська мова була і буде завжди огидною. 🇺🇦

Про автора

admin administrator