Що означає СІ

Авторadmin

Що означає СІ

Яке значення має слово “сі” у виразі “міжи містом і селом грань вже сі стирає”?

Явище відокремлення частки, що позначає рефлексивні дієслова (reflexive verbs) поширене у західних діалектах. На диво, я не знайшов досить лаконічної статті про це явище, але воно згадується, наприклад тут: Wikipedia: Наддністрянський говір.

В українській мові зворотні дієслова мають постфікс -ся, що є за походженням короткою формою знахідного відмінка зворотного займенника, що почала зростатися зі своїм дієсловом ще в староукраїнську добу — Wikipedia

Цей конкретний приклад

Згідно викладеному вище, значення мало б бути таким:
Сі стирає = стирається.

Але здається, що у цьому випадку баба стирає грань між містом і селом, дієслово «стирає» не є рефлексивним.

На мою думку, тут «сі» у прямому значенні «собі», тобто, баба виконує якусь дію собі на користь.

Ще варто зазначити, що пісня жартівлива, тому можливо, автори просто використали “вже сі” (без якого цілком можна обійтися) для заповнення прогалин у розмірі вірша (так само, як «міжи» використано замість більш поширеного «між»).

Що означає СІ

Де се в и дано див. в и даний 2 ; Ні в сих ні в тих; Ні в тих ні в сих див. той; Ні з сь о го ні з т о го; Ні з т о го ні з сь о го див. той; Ні се ні те; Ні те ні се див. той; Ост а тися ні в сих ні в тих див. остав а тися; Перев о дитися (перевест и ся) ні на се ні на те див. перев о дитися; П е ред сим див. п е ред; Сей світ див. світ 2 ; С и ми дн я ми – те саме, що Ц и ми дн я ми (див. день). Вийде [книжка] сими днями (Коцюб., III, 1956, 372).

ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийсейсясесі
Родовийсьогосієїсьогосих
Давальнийсьомусійсьомусим
Знахіднийсей, сьогосюсесі, сих
Оруднийсимсієюсимсими
Місцевийна/у сьому, сімна/у сійна/у сьому, сімна/у сих

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну “паспортну” (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База “антисуржика” містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс “Наголоси”, що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб’язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

Про автора

admin administrator