Що означають цифри у позначенні характеристик лісу

Авторadmin

Що означають цифри у позначенні характеристик лісу

Основні поняття про ліси та чому важливе їх збереження

Ліс – це екосистема, що поєднує у собі різні структурні елементи, такі як деревна та чагарникова рослинність з відповідним їй тваринним світом, мікроорганізмами, ґрунтами тощо, та взаємодія між цими елементами. За даними публічного звіту Державного агентства лісових ресурсів України станом на 2020 рік 43% від загальної площі територій займають хвойні насадження, з них 35% – сосна; твердолистяні насадження – 43%, з них дубові та букові дерева – 37%. Значна частина лісів є мішаними.

Оскільки 2/3 біологічних видів проживають у лісах, невід’ємною частиною будь-якого лісу є його біорізноманіття – різноманітність усього живого на певній території. В Україні дане питання регулюється Конвенцією про біологічне різноманіття (1992 р.) та Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування у Європі (Бернська конвенція, 1979 р.) та ще рядом законодавчих актів. Важливо розуміти, що висадка дерев після рубки не означає те, що існуюча раніше екосистема та, відповідно, її біорізноманіття, буде відновлена. Охорона лісів на сьогодні є однією з важливих тем, бо кожен ліс надає людству певні екологічні послуги, а саме:

  1. Постачання (гриби, ягоди, дерева тощо).
  2. Регулювання (захист від ерозій, регулювання водного режиму, захист від вітру, очищення повітря та води, поглинання парникових газів тощо).
  3. Культурні та соціальні послуги (відпочинок, туризм, наукові знання, лікування тощо).

Ці екопослуги є вигідними для людства у розрізі часу, наприклад, якщо ті ж території були б віданні під забудову. В Україні відсутні методики обрахунку цінності екологічних послуг, що надає ліс.

Важливо пам’ятати про концепцію екологічного страхування – чим більше біорізноманіття екосистеми лісу, тим більш воно стійке до негативних впливів та змін. Для того, щоб ліси зазнавали якнайменше порушень, їх вносять до природно-заповідного фонду (ПЗФ), об’єктів Смарагдової мережі або залучають до системи FSC сертифікації для відповідних підприємств (передбачає сертифікацію усього ланцюгу постачання деревини – від заготівлі до реалізації продуктів із неї).

Основними загрозами для лісу є:

  1. Знеліснення, у тому числі передача земель для сільськогосподарських робіт, видобуток корисних копалин, побудову інфраструктури, природні явища. В Україні є поняття «самосійних лісів» – ділянок (місця колишніх полів та пасовищ) поряд з лісом, що не мають власника, та з часом заростають повноцінними молодими лісами (самозаліснення). Юридично вони не вважаються лісами та при передачі таких земель у власність – вирубуються. Друга поширена форма знеліснення в Україні – знищення лісів внаслідок впровадження інфраструктурних проєктів.
  1. Деградація лісів – спрощення/зниження їх якості, що прямо пропорційно пов’язане з деградацією біорізноманіття. Як приклад: вирубка лісів та висадка на них монокультури (висадка одного виду дерев часто відмінної від раніше вирубаної) призводить до зникнення видів флори та фауни. Наслідки: втрата місць існування живих організмів, фрагментація (розділення території, наприклад, через побудову дороги або провадження с/г діяльності), інвазійні види (заселення території іншими видами), забруднення навколишнього середовища, зміна клімату (збільшення парникових газів, частіші пожежі, засухи), деградація ґрунтів, зниження екологічного страхування та збіднення екологічних послуг, що надає ліс людству. На деградацію лісів також впливає вивезення мертвої деревини (повалені дерева, дерева, що засохли), що є невід’ємною частиною екосистеми лісу. Її користь – їжа для мікроорганізмів (наприклад, для жука-оленя), поживні речовини для ґрунту та молодих дерев (колообіг), забезпечення мікроклімату лісу (утримання води та поступове її вивільнення).

В Україні головні органи, що регулюють ведення лісового господарства – Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне лісове агентство та Державна екологічна інспекція. Основними цілями лісового господарства, згідно Лісового кодексу України, є задоволення потреб людства шляхом дотримання сталості (отримання наступним поколінням не менше тих послуг, що людство отримує зараз). Сталість ведення лісового господарства визначена критеріями та індикаторами, затвердженими на 7-й Міністерській конвенції 2015 року у Мадриді, розробленою ЄС. Офіційно документи не застосовується в Україні. Для проведення рубок необхідно проходити процедуру оцінки впливу на довкілля (І категорія, пп. 21 п. 2 ст. 3 – «усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 га; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об’єктах ПЗФ»; ІІ категорія, пп. 2 та 12, п. 3 ст. 3) згідно Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Станом на 05.02.2021 до системи електронного обліку деревини було підключено 553 постійних лісокористувачів, з яких 352 ‒ державних підприємств організацій та установ, 150 ‒ комунальних підприємств і установ. Усього перелік лісокористувачів охоплює 805 суб’єктів різних форм власності: 86% – державні, 13% – комунальні, 1% – приватної власності. Наразі також працює пілотний проєкт електронного реєстру лісорубних квитків на заготівлю деревини, що містить онлайн-карту рубок.

Фінансування. Згідно звіту Держлісагентства за 2020 рік фінансування лісової галузі відсутнє, що сприяє поширенню незаконних рубок (суцільних, вибіркових, поступових), ускладнює дотримання сталого лісового господарства, забруднення територій та ускладнює процес лісової сертифікації. Також законодавча база потребує удосконалення та доповнення відповідно до міжнародних угод та договорів.

Типи лісу

Набір біомів, що поширюються по всій планеті, створює екосистеми, здатні підтримувати життя. Існують різні типи лісів, які мають біотичні елементи і можуть вміщувати велику кількість біорізноманіття в одному просторі. Між різними типи лісу серед нас є помірні, тропічні, листяні, вічнозелені, бореальні ліси. Кожен з них має унікальні характеристики, які роблять його відмінним від решти. Ліси мають величезне значення на планетарному рівні, оскільки вони є поглиначами вуглекислого газу та виробництвом природних ресурсів та життя.

Тому ми присвятимо цю статтю, щоб розповісти вам усе, що вам потрібно знати, це різні типи лісів, їх характеристики та значення, яке вони мають.

ключові особливості

Перш ніж продовжувати описувати різні типи лісів, необхідно знати, що таке ліс. Це наземний біом, в якому проживає велика кількість екосистем і який може мати вражаюче біорізноманіття. Існує велика різноманітність лісів залежно від їх розташування та складу. У деяких ми знаходимо велику кількість дерев, кущів та інших видів рослинності. Ви також можете знайти багато видів тварин та інших, таких як бактерії та гриби.

Аналізуючи екосистему, ми повинні бачити елементи, що її складають. З одного боку, ми маємо біотичні елементи, а з іншого – абіотичні. Перші – це ті елементи, які мають життя. Вони є елементами, які взаємодіють між собою і утворюють низку відносин виживання між видами. Абіотичними елементами є ті, яким бракує життя і є такими геологічними агентами, як гірські породи та земля, вода та повітря, серед іншого. Залежно від особливостей різних типів лісів ми можемо виявити більшу чи меншу біорізноманітність. Наприклад, ми не побачимо такої кількості біорізноманіття в бореальному лісі, як у тропічному лісі.

Якщо ми зосередимося на походженні характеристик лісу, нам доведеться перейти до клімату. Клімат є головним визначальним фактором розвитку флори та рослинності які починають розвиватися. Саме з рослинності відбувається первинне виробництво в екосистемі. Ми пам’ятаємо, що харчовий ланцюг має різні ланки, і принцип полягає у первинному виробництві. Залежно від клімату, широти, листя, вагітності, втручання людини та його впливу на навколишнє середовище існують різні типи лісів. Давайте подивимося, що це таке:

Типи лісів за кліматом та широтою

Бореальний ліс

Ці ліси відомі під назвою тайга і знаходяться в північній частині планети. Вони є холоднішими лісистими ділянками. Температури Зазвичай вони коливаються від максимум 20 градусів до мінімум -60 градусів. Бореальний ліс поширений на великих територіях, які займають частину різних великих країн, таких як Аляска, Норвегія, Канада, Фінляндія, Швеція та Росія.

Переважаючою рослинністю в цьому типі лісу є переважно Гіл, яких ми бачимо більше. Ось і маємо сосни, ялини та такі тварини, як лось, ведмеді грізлі, північний олень, сова, бореальна рись, скопа, Серед інших.

Помірний ліс

Це ті ліси, які змінюються залежно від клімату та широти, в якій ми знаходимось. В умовах помірного клімату тут зустрічається цей тип лісу, і це регіони, в яких, хоча вони зустрічаються в обох півкулях, більше в північній частині. Він виділяється тим, що має помірні температури та рясні опади. Більшість великих тварин мають здатність перезимувати. Інші тварини мігрують у теплі райони для встановлення сезону розмноження.

Вони характеризуються наявністю багатий родючий грунт з густим рослинним покривом та високим рівнем вологості. Усі ці екологічні умови сприяють розвитку гумусу, який служить органічним добривом для розвитку флори та рослинності.

Субтропічний ліс

Вони дещо тепліші і мають середню температуру 22 градуси. Вони близькі до тропіків, і в них рослинність, як правило, набагато більша, і вони виділяються широким листям. Вони мають багато опадів протягом року, а пори року дуже помітні. Ми можемо побачити соснові ліси, листяні ліси, субтропічні джунглі та субтропічні сухі ліси.

Тропічний ліс

Це ще один з різних типів лісів за широтою. Його можна зустріти в обох півкулях тропічного поясу. Це одна з найгарячіших і найдощовіших завдяки високій температурі. Середня температура становить близько 27 градусів щороку. За регіонами ми можемо знайти деякі підтипи тропічних лісів:

  • Вологий або дощовий тропічний ліс. Він також відомий як тропічний ліс
  • Сухий тропічний ліс.
  • Мусонний ліс.
  • Заболочені землі або затоплені ліси
  • Мангрові зарості

Типи лісів за листям

Ці типи лісів поділяють за типами листя. Давайте подивимося, що це таке:

  • Вічнозелений ліс: Це ті, у яких є вічнозелені листя, і ті, що підтримуються вручну.
  • Листяний ліс: Це ліси, які вирізняються листяними деревами. Це означає, що листя в певний час року опадає, а в інші – знову.

Типи лісів за рослинністю

Окрім листя, його також можна класифікувати залежно від дерев, що знаходяться в цих лісах:

  • Хвойні ліси: Цей тип лісу в основному зустрічається в районі тайги, і вони виділяються більш низькими температурами. Основними деревами, що існують у цих регіонах, є сосни та ялини. Обидва дерева належать до сімейства хвойних і названі так, тому що ростуть у формі конуса.
  • Пишні ліси: вони, як відомо, мають дуже рясні і щільні рослини. Деякі з цих лісів – це джунглі та дерева з дуже широким листям. Вони поділяються на сухий ліс, гірський ліс, гірський ліс, вологий ліс і німбосільву.
  • Змішаний ліс: поєднує два попередні типи.

За ступенем втручання та впливом людини

Ми також можемо класифікувати різні типи лісів за ступенем втручання людей та шкодою, яку вони завдають. Давайте подивимося, що це таке:

  • Первинні ліси: люди не втручалися в них, і вони абсолютно природні. Зазвичай він належить до групи заповідних природних просторів, які служать для збереження біорізноманіття.
  • Антропогенні ліси: вони мали різний вплив і можуть бути штучними, а можуть і не бути.

Зараз ми подивимось, які це за наслідками впливу на навколишнє середовище:

  • Первинні ліси: вони цілком природні. Тут людина не втрутилася.
  • Вторинні ліси: люди втручались у видобуток природних ресурсів. Пізніше вони були лісовідновлені.
  • Штучні ліси: їх створив чоловік, і лісове господарство працює над ними.

Я сподіваюся, що за допомогою цієї інформації ви зможете дізнатись більше про різні типи лісів та їх класифікацію.

Повний шлях до статті: Садівництво на » Плантас » Дерева та чагарники » Типи лісу

Будьте першим, щоб коментувати

Про автора

admin administrator