Що робити якщо кролик захворів

Авторadmin

Що робити якщо кролик захворів

Хвороби кроликів симптоми та їх лікування

Чим хворіють кролики? Які існують хвороби у кроликів, їхні симптоми і лікування. Чим лікувати і як запобігти зараженню вихованців? Такі питання цікавлять усіх фермерів-початківців і тих, хто тільки планує займатися розведенням пухнастих звірів.

У кроликів діагностують інфекційні, неінфекційні (незаразні), паразитарні, вірусні, бактеріальні захворювання. Крім цього кролики схильні до простудних (респіраторних), вушних хвороб. У пухнастих вихованців часто відзначають кон’юнктивіти різної етіології, інвазійні захворювання. Тварини можуть травмуватися, отримати сонячний, тепловий удар. Розгляньмо, що робити, коли захворів кролик, ніж лікувати вихованців у домашніх умовах.

Інфекцій, захворювань найбільше схильні молоді тварини і маленькі крольчата

Важливо! Варто зазначити, що більшість інфекцій становлять смертельну небезпеку для крольчат і практично не піддаються лікуванню, якщо інфікована одна особина, хвороба швидко поширюється на здорових тварин.

Зараження кроликів відбувається аерогенним, контактним способом. Кролики, особливо маленькі крольчата, можуть заразитися від вірусоносіїв, при поїданні обсіменених патогенними мікроорганізмами кормів, через питну воду, інвентар.

Серед причин, які призвели до інфікування кроликів, можна виділити:

  • несприятливі умови утримання;
  • незбалансований раціон;
  • різка зміна режиму, типу годування;
  • ослаблення резистентності, імунітету організму;
  • хронічні, вроджені патології внутрішніх органів;
  • ендокринні хвороби, порушення метаболізму.

Незбалансований раціон, годування неякісними кормами можуть стати причиною запальних захворювань, катару ЖКТ. Якщо в раціоні тварин присутня велика кількість соковитих кормів, коренеплодів, відрубів – це стане причиною діареї, бродіння в кишечнику. Калові маси набувають рідкої консистенції, стають неоформленими, мають кислий специфічний запах. У спорожненнях бувають кров’яні згустки, нитки, вкраплення, залишки непереварного корму, піна, слиз.

Важливо! У здорових крольчат, дорослих особин кал має форму невеликих горошин, чорного, темно-коричневого кольору.

Якщо кролик захворів, вихованець стає млявим, апатичним. Знижується апетит, погіршується стан вовняного покриву. При респіраторних хворобах, при гострих запальних процесах можливе підвищення температури. Носик сухий, може бути покритий корочками.

Якщо кролик хворіє, характерним симптомом погіршення стану здоров’я є порушення травних процесів (діарея, блювота), рясні слизові, серозні витоки з очей, носа. Можливо порушення серцевого ритму, дихальної функції. При порушенні в роботі внутрішніх органів, інфекційних, паразитарних захворюваннях у тварин відзначають порушення в роботі ЦНС (парези, м’язові спазми, судоми).

Шкірні захворювання кроликів: фото та опис

На жаль, кролики схильні до частих захворювань, у тому числі і шкірних. Тому завдання кожного заводчика – регулярно проводити візуальний огляд тварини і звертати увагу на найменші зміни в поведінці вихованців. Серед усіх недуг шкіри найбільш поширеними є кілька. Розгляньмо види хвороб, їхні симптоми та методи ефективного лікування.

Екзема являє собою запалення, що розвивається на шкірних покривах кролика. Захворювання є незаразним і з’являється в результаті реакції на хімічний вплив, розлади травної системи, хвороб внутрішніх органів, наявності глистів і паразитів або на тлі алергічної реакції на продукти харчування або при терті шкіри об прути клітини.

  • з’являються чешуйки, папули, бульбашки або гнійнички на шкірі;
  • почервоніння та запалення шкірних покривів;
  • сильний свербіж і цупка в місцях почервоніння.

Як правило, екзема проявляється на спині кролика, його шиї або біля хвоста.

Існує п’ять стадій екземи, де від першої до останньої проходить від двох до чотирьох тижнів:

Відчутний дискомфорт кролику може приносити таке захворювання, як дерматит – запалення шкіри без утворення висипу, папул, бульбашок тощо. Поява недуги пов’язана з поганими умовами утримання тварин, порушенням санітарних норм. Крім цього, причинами появи можуть служити:

Однак вчасно розпочате лікування допоможе швидко впоратися з недугою і врятувати життя вихованцю.

Фурункулез

Фурункулез – найбільш поширене захворювання у кроликів. Воно вражає вільні від волосяного покриву ділянки шкіри. Найчастіше недуга викликана пошкодженнями шкіри в результаті порушення обмінних процесів або при надлишку вітамінів в організмі.

Для профілактики недуги застосовують різні полівітамінні препарати, а також обробляють рани дезінфікуючими засобами, наприклад, дегтярним милом.

У результаті гострих запалень, які викликані різними патогенними організмами – стафілококами, стрептококами, гноєродними мікробами, у кроликів може виникнути абсцес.

На початкових етапах лікування використовують теплі компреси, примочки, грілки.

Подальша терапія полягає в застосуванні антибіотиків, які призначаються після хірургічного розтину наривів. Вражену порожнину обробляють антисептиками, наприклад, розчином марганцівки або фурациліну.

Відео: лікування абсцесу у кроликів

Флегмона являє собою поширюється гострогнійне, іноді гнилісне запалення пухкої клітковини, при якому спостерігаються некротичні явища над нагноювачами. Причинами захворювань є потрапляння в тканини інфекцій з абсцесів, фурункулів або інших гнійних уражень.

Найбільш сприятливим фактором розвитку недуги вважається пошкодження тканин або наявність забоїв.

Симптомами флегмони є:

Нерідко в результаті дії високих температур, різних хімічних засобів, струму або променевої енергії у тварин можуть виникати опіки різного ступеня:

При ураженні понад 10% кожного покриву настає опікова хвороба.

Лікування. Термічні опіки лікуються за допомогою накладення на рани тканинної пов’язки, змоченої в розчині спеціальних коагулюючих засобів, мазей Вишневського, «Левомеколь», кремів на основі антибіотиків.

  • дію кислот нейтралізують звичайним сирим молоком або 5% -им розчином натрію гідрокарбонату;
  • лужі піддаються нейтралізації 2% -м розчином оцтової кислоти;
  • сполуки ціаногрупи лікують розчином марганцівокислого калію.

Після нейтралізації хімічної речовини хіможоги лікують аналогічно термічним.

В результаті зіткнення кролика з електричними проводами може виникнути електротравма, яка характеризується досить серйозним станом тварини: вихованець постійно лежить, спостерігається рідкісний пульс і слабке, уривчасте дихання.

Обмороження

При тривалому знаходженні тварини в несприятливих умовах з низькою температурою повітря або тривалому контакті з холодними поверхнями (наприклад, підлогою), у тварини може розвинутися серйозна недуга – обмороження. Найчастіше відморожування піддаються відкриті ділянки: ніс, вуха, кінцівки, хвіст.

Бульбашки, що з’явилися в результаті обмороження, акуратно розкривають і вводять в них розчин антибіотиків.

Читати так само: Робимо клітини кроликам своїми руками за допомогою сітки

Інфекційні захворювання

Інфекційні хвороби кроликів діагностують як у молодих, так і у дорослих тварин. Найчастіше протікають в гострій, підострій формі. Виникають унаслідок влучення бактерій, вірусів, патогенних мікроорганізмів, які локалізуються і паразитують у різних внутрішніх органах. Інфекції також можуть провокувати ектопаразити, кровосисні комахи.

Серед найбільш небезпечних інфекційних захворювань кроликів можна назвати:

  • міксоматоз;
  • інфекційний мастит;
  • вірусний риніт;
  • лістеріоз;
  • фасціолез;
  • туляремію;
  • пастерельоз;
  • стоматит;
  • кокцидіоз;
  • вірусну геморагію кроликів;
  • спірохітоз;
  • чесотку (вушний кліщ).

Міксоматоз

Міксоматоз – одна з найбільш небезпечних інфекційних хвороб для кроликів. При інфікуванні однієї особи може заразитися все поголів’я. У більшості випадків хвороба закінчується смертельним результатом. У крольчат, дорослих особин діагностують набряклу, вузликову форму міксоматозу.

Ознаки міксоматозу у кроликів:

  • підвищення температури;
  • млявість, пригніченість;
  • порушення координації рухів;
  • діарея, блювота, відмова від їжі;
  • запалення оболонки очей, закінчення з носа, очей;
  • наявність набряків, шишок на тілі тварин.

Міксоматоз біля кролика При набутій формі інфекції у кроликів набувають потворного вигляду на голові, кінцівках, статевих органах тварина. Ніс гарячий, покритий сухими щільними корочками. Через 7-10 днів хвора тварина помирає. Лікувальна терапія при міксоматозі не розроблена. Запобігти інфекції допоможе тільки своєчасно проведена профілактична вакцинація кроликів.

Кролик, хворий на міксоматоз

Пастерельоз

Інфекція швидко вражає все поголів’я. Відноситься до смертельно небезпечних хвороб кроликів інфекційної етіології. Хворіють кролики різних порід, вікових груп. Переносниками небезпечних бактерій є птахи, гризуни. Інфекція характеризується блискавичним розвитком.

Початкова стадія пастерельозу

Після інфікування в перші дні різко підвищується загальна температура тіла до 41-43 градусів. Сильно збільшуються регіональні лімфовузли, порушується дихання, серцевий ритм. Значно збільшена в обсязі селезінка. Хворий кролик гине, якщо не почати лікування, на 2-4-ту добу.

Фасціолез

Фасціолез – хвороба кроликів, яку провокують трематоди. Протікає в гострій, хронічній формі. У хворих тварин підвищується температура, сильно набрякають повіки, частішає пульс. Характерна ознака – сухість, анемічність слизових, порушення травних процесів (пронос, блювота, нудота, відмова від корму), ламкість, погіршення стану вовняного покриву.

Якщо вчасно не почати лікування, захворювання може спровокувати сильну інтоксикацію, виснаження і навіть стати причиною летального результату всього поголів’я.

Лістеріоз

Інфекційне захворювання становить небезпеку не тільки для кроликів. але і для людини. Переносники інфекції – блохи, кліщі, власоїди, інші кровосисні комахи. Природні резервуари інфекції – дрібні гризуни.

Збудник дуже стійкий до впливів зовнішнього середовища, може мешкати в грунті, воді, кормах. Зараження кроликів відбувається контактним, аліментарним, аерогенним шляхом.

Кролик, хворий на лістеріоз

У хворих тварин порушуються процеси травлення. Крольчата слабшають на очах, швидко втрачають у вазі. Слизові бліді, жовтяничні. Молодняк відстає в рості, розвитку. Лімфовузли збільшено. Великий відсоток смертності відзначають серед вагітних крольчих.

Респіраторні захворювання кроликів

Серед найбільш часто діагностованих захворювань органів респіраторного тракту у кроликів виділяють:

  • риніт;
  • бронхопневмонію;
  • вірусну пневмонію.

Рініт кроликів протікає в гострій, хронічній формі. У хворих тварин запалюється слизова верхніх дихальних шляхів, вони кашляють, чхають, сильно ослаблені. З очей помітні слизові, катаральні закінчення. Ніс сухий, гарячий. Температура від норми підвищена на 1-1,5 градуса, дихання хрипле, поверхневе, учащене.

Рініт, кон’юнктивіт біля кролика

Пневмонія, бронхіт супроводжуються підвищенням температури, сильною слабкістю, сонливістю, свистячими хрипами при диханні, кон’юнктивітами. Тварини пригнічені, відмовляються від корму, запропонованих ласощів. З ніздрей помітні гнійні, слизові закінчення.

Чесотка або вушний кліщ кроликів

Хвороба провокує вушний кліщ, який паразитує на шкірі. У ураженому кліщому вусі помітні виразки, сірі корочки, струпи, велика кількість сірки. При даному захворюванні на тілі, в області вух пухнастих вихованців помітні розчіси, дрібні виразки. З вушок виходить неприємний специфічний запах. Вушні раковини гарячі, червоніють, опухають. Зауважити у вухах паразитичних кліщів можна тільки після проведення мікроскопічних досліджень.

Вушна цупка біля кролика

При сильному зараженні хворий кролик відмовляється від їжі, стає млявим, малорухливим, пригнобленим. Хворі тваринні трут лапкою мордочку, вушки. Відзначають у тварин сильний свербіж, незначне підвищення температури.

Псороптоз

Збудником цієї недуги є кровосисний паразит, що належить до роду Psoroptes cuniculi. Він впроваджується у вушну раковину, де розташовано багато капілярів. Найчастіше захворювання поширюється восени або взимку, коли знижується імунітет вихованців. Зараження відбувається при контакті з хворою твариною.

Симптоми псороптозу легко розпізнати:

  1. Тварина часто чеше вуха, біля вушних мушель утворюються подряпини.
  2. Кролик пригнічений, стурбований, втрачає апетит.
  3. При сильному ураженні кліщами у вухах утворюється серозний секрет, що має неприємний запах.
  4. Вихованець опускає вуха, мотає головою.

Увага! При приєднанні вторинної інфекції можливий розвиток запалення оболонки мозку, що призводить до смерті кролика.

Місцеве лікування псороптозу включає в себе чистку вух перекисом водню (3%), після чого вушні раковини обробляють акарицидними спреями або складами:

В якості загальної терапії застосовують ін’єкції Івермека або Івомека (0,2%). Препарат вводять внутрішньомишково в дозуванні 200 мкг/кг маси тіла.

Незаразні хвороби кроликів

До захворювань неінфекційної етіології, які часто діагностують у кроликів, можна віднести:

  • сонячний, тепловий удар;
  • травми, різні пошкодження;
  • тімпанію, здуття живота;
  • карати ЖКТ;
  • гіпо-, авітамінози, рахіт.

У молодих особин, якщо з їжею не надходять в достатній кількості необхідні для зростання, розвитку макро- і мікроелементи, амінокислоти, вітаміни, відзначають відставання в зростанні, розвитку. Діагностують рахіт.

Причини неінфекційних хвороб кроликів, як правило, обумовлені неякісним, незбалансованим раціоном, а також неналежними умовами утримання.

Здуття живота у крольчонка

Катари, здуття живота розвиваються при поїданні низькосортних комбікормів, несвіжої, запліснявілої зелені. У хворих тварин знижується апетит. Пухнасті вихованці стають малорухливими. Ознаками тімпанії можна назвати збільшений вздутий животик, слизову діарею, блювоту, нудоту. Молодняк швидко втрачає у вазі, слабшає, вигладить виснаженим.

Крім незаразних захворювань, крольчату, дорослі особини протягом усього життя можуть заразитися інвазійними, паразитарними хворобами. Дуже часто кролики страждають від глистних інвазій, нематодозів, цестодозів.

Правильне лікування опіків у кроликів

Користь содового розчину при лікуванні опіків у кроликів.

Випадкова травма, якої не вдалося уникнути, доставляє багато страждань вихованцю. Опікові пошкодження шкіри відбуваються рідше, ніж пошкодження, викликані укусами і бійкою.

Термічні опіки рогівки сприяють утворенню язв, які піддаються лікуванню протягом 3 тижнів після їх появи. При термічному пошкодженні, залежно від ступеня опіку, виникають порушення цілісності шкіри, набряк тканин, почервоніння, утворення бульбашок, дефект потових залоз, обвуглювання тканин.

Для лікування опіків лікар призначає обробку дубляними складами, використовує і різні мазі, багато з яких містять антибіотики. Для нейтралізації хімічного опіку застосовують розчин соди, а лужі знищують оцтовою кислотою.

Є ще один різновид опіку – електротравма, що виникає від зіткнення кролика з оголеними проводами. В результаті такого пошкодження тварина перебуває у важкому стані: лежить нерухомо, пульс рідкісний, дихання ускладнене. Для порятунку кролика, крім обробки опікової поверхні, вводять серцеві стимулятори, протисудомі препарати.

На що хворіють кролики і як їх лікувати?

Розведення кроликів для багатьох фермерів є досить прибутковим бізнесом, але щоб кролівництво приносило реальний дохід, власники хутрових звірів повинні розуміти, що протягом усього свого життя тварини схильні до вірусних, бактеріальних захворювань. Крім цього представники сімейства Зайцевих хворіють незаразними хворобами, можуть отримати травми.

Пухнасті вихованці дуже вимогливі в змісті. Тому щоб виростити здорових кроленят, дуже важливо організувати правильний систематичний догляд, створити оптимальні умови утримання, постійно стежити за станом їх здоров`я. Розглянемо існуючі хвороби кроликів і їх лікування в домашніх умовах. Наведемо рекомендації, поради фахівців, розповімо, як впоратися із захворюванням самостійно.

Як відрізнити здорових кроликів від хворих?

На що хворіють кролики? Які існують хвороби у кроликів, їх симптоми і лікування. Чим лікувати і як запобігти зараженню вихованців? Такі питання цікавлять всіх початківців фермерів і тих, хто тільки планує займатися розведенням пухнастих звірят.

У кроликів діагностують інфекційні, неінфекційні (незаразні), паразитарні, вірусні, бактеріальні захворювання. Крім цього кролики схильні до простудних (респіраторним), вушних хвороб. У пухнастих вихованців часто відзначають кон`юнктивіти різної етіології, інвазійні захворювання. Тварини можуть травмуватися, отримати сонячний, тепловий удар. Розглянемо, що робити, якщо захворів кролик, ніж лікувати вихованців в домашніх умовах.

Інфекцій, захворювань найбільше схильні молоді тварини і маленькі кроленята

Важливо! Варто відзначити, що більшість інфекцій становлять смертельну небезпеку для кроленят і практично не піддаються лікуванню, якщо інфікована одна особина, хвороба швидко поширюється на здорових тварин.

Зараження кроликів відбувається аерогенним, контактним способом. Кролики, особливо маленькі кроленята, можуть заразитися від вірусоносіїв, при поїданні всіяні патогенними мікроорганізмами кормів, через питну воду, інвентар.

Серед причин, які призвели до інфікування кроликів, можна виділити:

  • несприятливі умови утримання-
  • незбалансований раціон-
  • різка зміна режиму, типу годівлі-
  • ослаблення резистентності, імунітету організму-
  • хронічні, вроджені патології внутрішніх органів-
  • ендокринні хвороби, порушення метаболізму.

Незбалансований раціон, годування неякісними кормами можуть стати причиною запальних захворювань, катару ШКТ. Якщо в раціоні тварин присутня велика кількість соковитих кормів, коренеплодів, висівок – це стане причиною діареї, бродіння в кишечнику. Калові маси набувають рідку консистенцію, стають неоформленими, мають кислий специфічний запах. У випорожненнях бувають кров`яні згустки, нитки, вкраплення, залишки неперетравленої корму, піна, слиз.

Важливо! У здорових кроленят, дорослих особин кал має форму невеликих горошин, чорного, темно-коричневого кольору.

Якщо кролик захворів, вихованець стає млявим, апатичним. Знижується апетит, погіршується стан шерстного покриву. При респіраторних хворобах, при гострих запальних процесах можливе підвищення температури. Носик сухий, може бути покритий корочками.

Якщо кролик хворіє, характерним симптомом погіршення стану здоров`я є порушення травних процесів (діарея, блювота), рясні слизові, серозні виділення з очей, носа. Можливо порушення серцевого ритму, дихальної функції. При порушенні в роботі внутрішніх органів, інфекційних, паразитарних захворюваннях у тварин відзначають порушення в роботі центральної нервової системи (парези, м`язові спазми, судоми).

Інфекційні захворювання

Інфекційні хвороби кроликів діагностують як у молодих, так і у дорослих тварин. Найчастіше протікають в гострій, підгострій формі. Виникають унаслідок попадання бактерій, вірусів, патогенних мікроорганізмів, які локалізуються і паразитують в різних внутрішніх органах. Інфекції також можуть провокувати ектопаразити, кровоссальні комахи.

Серед найбільш небезпечних інфекційних захворювань кроликів можна назвати:

  • миксоматоз-
  • інфекційний мастит-
  • вірусний риніт-
  • лістеріоз-
  • фасциолез-
  • туляремію-
  • пастерельоз-
  • стоматит-
  • кокцидіоз-
  • вірусну гемморагіі кроликів-
  • спірохітоз-
  • коросту (вушний кліщ).

міксоматоз

Міксоматоз – одна з найбільш небезпечних інфекційних хвороб для кроликів. При інфікуванні однієї особини може заразитися все поголів`я. У більшості випадків хвороба закінчується смертельним результатом. У кроленят, дорослих особин діагностують отечную, узелковую форму миксоматоза.

Ознаки миксоматоза у кроликів:

  • підвищення температури-
  • млявість, пригніченість-
  • порушення координації рухів-
  • діарея, блювота, відмова від їжі-
  • запалення оболонки очей, виділення з носа, очей-
  • наявність набряків, шишок на тілі тварин.

При набряку інфекції у кроликів набряки утворюються на голові, кінцівках, статевих органах, тварина набуває потворний вигляд. Ніс гарячий, покритий сухими щільними корочками. Через 7-10 днів хвору тварину вмирає. Лікувальна терапія при миксоматозе не розроблена. Запобігти інфекції допоможе тільки своєчасно проведена профілактична вакцинація кроликів.

пастереллез

Інфекція швидко вражає все поголів`я. Відноситься до смертельно небезпечним хворобам кроликів інфекційної етіології. Хворіють кролики різних порід, вікових груп. Переносниками небезпечних бактерій є птахи, гризуни. Інфекція характеризується блискавичним розвитком.

Після інфікування в перші дні різко підвищується загальна температура тіла до 41-43 градусів. Сильно збільшуються регіональні лімфовузли, порушується дихання, серцевий ритм. Значно збільшена в обсязі селезінка. Хворий кролик гине, якщо не почати лікування, на 2-4-е добу.

фасциолез

Фасциолез – хвороба кроликів, яку провокують трематоди. Протікає в гострій, хронічній формі. У хворих тварин підвищується температура, сильно набрякають повіки, частішає пульс. Характерна ознака – сухість, анемічного слизових, порушення травних процесів (пронос, блювота, нудота, відмова від корму), ламкість, погіршення стану шерстного покриву.

Якщо вчасно не почати лікування, захворювання може спровокувати сильну інтоксикацію, виснаження і навіть стати причиною летального результату всього поголів`я.

лістеріоз

Інфекційне захворювання становить небезпеку не тільки для кроликів. але і для людини. Переносники інфекції – блохи, кліщі, волосоїдів, інші кровоссальні комахи. Природні резервуари інфекції – дрібні гризуни.

Збудник дуже стійкий до впливів зовнішнього середовища, може мешкати в грунті, воді, кормах. Зараження кроликів відбувається контактним, аліментарним, аерогенним шляхом.

У хворих тварин порушуються процеси травлення. Кроленята слабшають на очах, швидко втрачають у вазі. Слизові бліді, жовтяничні. Молодняк відстає в рості, розвитку. Лімфовузли збільшені. Великий відсоток смертності відзначають серед вагітних кролиць.

Респіраторні захворювання кроликів

Серед найбільш часто діагностуються захворювань органів респіраторного тракту у кроликів виділяють:

  • риніт-
  • бронхопневмонию-
  • вірусну пневмонію.

Риніт кроликів протікає в гострій, хронічній формі. У хворих тварин запалюється слизова верхніх дихальних шляхів, вони кашляють, чхають, сильно ослаблені. З очей помітні слизові, катаральні закінчення. Ніс сухий, гарячий. Температура від норми підвищена на 1-1,5 градуса, дихання хрипке, поверхневе, прискорене.

Пневмонія, бронхіт супроводжуються підвищенням температури, загальною слабкістю, сонливістю, свистячими хрипами при диханні, кон`юнктивіту. Тварини пригнічені, відмовляються від корму, запропонованих ласощів. З ніздрів помітні гнійні, слизові закінчення.

Короста або вушний кліщ у кроликів

Хвороба провокує вушний кліщ, який паразитує на шкірі. В ураженому кліщем вусі помітні виразки, сірі скоринки, струпи, велика кількість сірки. При цьому захворюванні на тілі, в області вух пухнастих вихованців помітні розчухи, дрібні ранки. З вушок виходить неприємний специфічний запах. Вушні раковини гарячі, червоніють, опухають. Помітити в вухах паразитичних кліщів можна тільки після проведення мікроскопічних досліджень.

При сильному зараженні хворий кролик відмовляється від їжі, стає млявим, малорухливим, пригнобленим. Хворі тварини труть лапкою мордочку, вушка. Відзначають у тварин сильне свербіння, незначне підвищення температури.

Незаразні хвороби кроликів

До захворювань неінфекційної етіології, які часто діагностують у кроликів, можна віднести:

  • сонячний, тепловий удар-
  • травми, різні ушкодження-
  • тимпанію, здуття живота-
  • карати ШКТ-
  • гіпо-, авітамінози, рахіт.

У молодих особин, якщо з їжею не надходять в достатній кількості необхідні для росту, розвитку макро- і мікроелементи, амінокислоти, вітаміни, відзначають відставання в рості, розвитку. діагностують рахіт.

Причини неінфекційних хвороб кроликів, як правило, обумовлені неякісним, незбалансованим раціоном, а також неналежними умовами утримання.

Катари, здуття живота розвиваються при поїданні низькосортних комбікормів, несвіжої, запліснявілій зелені. У хворих тварин знижується апетит. Пухнасті вихованці стають малорухомими. Ознаками тимпании можна назвати збільшений роздутий животик, слизову діарею, блювоту, нудоту. Молодняк швидко втрачає у вазі, слабшає, вигладить виснаженим.

Крім незаразних захворювань, кроленята, дорослі особини протягом усього життя можуть заразитися інвазійних, паразитарними хворобами. Дуже часто кролики страждають від глистових інвазій, нематодозов, цестодозов.

Як лікувати кроликів

Лікування кроликів залежить від першопричини. Оптимальне адекватну, ефективну терапію повинен призначати лікуючий ветлікар, враховуючи вік, індивідуальні особливості організму тварин, форму, стадію захворювання.

Інфекції, хвороби кроликів вірусної, бактеріальної етіології лікують комплексними універсальними антибактеріальними препаратами. Тваринам дають антибіотики. Кроликам призначають комплексну симптоматичну терапію, спрямовану на купірування основної симптоматики, нормалізацію загального стану. Ветлікарі прописують протизапальні, жарознижуючі засоби, імуномодулятори, вітамінні премікси, ферменти, проводять коригування раціону.

При діареї, яка спровокована отруєннями, неякісними комбікормами, для полегшення стану вихованців можна дати абсорбенти, пробіотики, системні медикаменти. Якщо кролики сильно паплюжать, в питну воду додають антибіотики (Бісептол, Левоміцетин), антибактеріальні засоби. При розладах шлунка можна випоїти кроликам міцний рисовий відвар дубової кори, ромашки, звіробою, слабкий розчин марганцівки.

Ліки в таблетках, подрібнивши їх в порошок, можна підмішувати в комбікорми, питну кип`ячену воду.

Важливо! На час лікування хворих кроликів ізолюють від здорових особин, поміщають на карантин.

Для лікування ринітів у кроликів застосовують 1% фурацилін, який необхідно змішати з пеніциліном (20 000 одиниць на 1 мг). Закопують суміш двічі на день в кожну ніздрю. Можна використовувати екмоновоціллін. Медикамент розводять з кип`яченою водою в пропорції 1: 2 або з розчином NaCl. Закопують в ніздрі по 4-5 крапель.

Якщо у кролика опух очей, діагностований кон`юнктивіт, лікувальна терапія має на увазі застосування місцевих, симптоматичних медикаментів. Тваринам призначають лікувальні антибактеріальні краплі, мазі, лініменти.

При корості прописують протизапальні, антигістамінні засоби, ліки для зовнішнього застосування в краплях, мазях, гелях.

При паразитарних захворюваннях, глистовихінвазіях кроликам призначають комплексні антигельмінтні засоби системної дії, глистогінні ліки застосовують для профілактики і лікування гельмінтозів.

профілактика хвороб

Розглянувши хвороби кроликів і методи їх лікування, фермери можуть запобігти розвитку багатьох захворювань, своєчасно зробивши необхідні заходи. Уникнути зараження тварин небезпечними вірусами, бактеріями допоможе своєчасно проведена імунізація. Вакцинувати кроленят можна відразу після відлучення від матері-кролиці.

Захистити кроленят, дорослих особин від інфекції допоможе вакцинація

До цього часу діти отримують захисні антитіла з молозивом, материнським молоком. Перші щеплення кроликам ставлять, починаючи з 1,5-2-місячного віку.

Дуже важливо дотримуватися гігієни в приміщеннях, де містяться хутрові звірі. Забезпечте тварин якісними комбікормами, збалансованим раціоном. Захищайте вихованців від перегріву, переохолодження, стресів. При появі перших ознак нездужання, погіршення загального стану проконсультуйтеся з ветлікарем. Спеціаліст підбере лікування, підкаже, як правильно доглядати за пухнастими звірками.

Про автора

admin administrator