Що садити у теплиці

Авторadmin

Що садити у теплиці

Отримайте щедрий врожай: які культури можна висаджувати у теплицю у квітні

У квітні можна розпочинати посадку улюблених овочів та культур у теплиці. 24 Канал склав список рослин, які можна висадити у землю, й розповів, як за ними доглядати.

Помідори

Теплолюбиві томати не люблять холод і коливання температури, тому їх найкраще садити у теплиці з початку квітня. Можна посадити насіння, але краще скористуватись розсадою. Помідори люблять тепло, провітрювання та добрива.

Огірки

Огірки також можна висаджувати з перших чисел квітня, при температурі 20 градусів. Цій рослині не потрібне провітрювання чи добрива, але важливо часто й рясно поливати, можна користуватися пульверизатором.

Перець

Перці можна висаджувати в теплиці у той самий період, що й томати. Вони дуже різко реагують на низькі температури, тому їм і підходить теплиця. Ця культура любить воду та свіже повітря – їх можна розмістити ближче до дверей чи віконця.

Капуста

Капусту можна висаджувати у теплиці на початку та в середині квітня, вона більш стійка до холоду. Використовуйте різні культури за бажанням – брюссельську, пекінську, цвітну, білоголову, броколі, кольрабі. Капуста любить вологу та багато сонця.

Які овочі посадити у теплиці / Фото Unsplash

Редиска

Редис у квітні можна висаджувати й у відкритий ґрунт, адже це холодостійка рослина. Та для того, щоб плід краще й швидше сформувався, рослину можна посадити у теплицю.

Баклажан

Баклажани варто висаджувати трохи пізніше, ніж помідори та огірки, бо вони люблять тепло. В середині квітня можна посадити розсаду баклажанів.

Салат

Холодостійкий салат також можна посадити на початку квітня. Теплиця підійде, якщо бажаєте, щоб культура швидше зійшла.

Зауважимо, при посадці культур у теплицю, варто звернути увагу на розміщення. Наприклад, огірки й помідори краще не садити разом. Томат добре ростиме із зеленню та редисом, а огірки з перцем. Детальніше дивіться тут.

Що з чим садити у теплиці

Перед недосвідченими садівниками, які вирішили зайнятися вирощуванням будь-яких рослин у теплиці, часто постає питання: «А власне що можна садити в теплиці ?» При цьому слід врахувати, що вирощування овочів має бути прибутковим, доцільним та раціональним. Посадка яких овочів відповідатиме цим вимогам?

З метою раціонального використання ґрунту садівник повинен постаратися максимально використати кожен сантиметр землі у теплиці. Тому слід заздалегідь скласти зразкову схему посадки рослин. (Див. «Раціональне використання теплиць»)

Що можна садити у теплиці

Відповідно до класифікації, культури, які можна садити в теплицях, поділяються на:

  • попередні,
  • основні,
  • проміжні
  • підзимові.

Попередні культури

Це скоростиглі стійкі до холоду овочі та зелені культури: шпинат, кріп, пекінська капуста, рання морква, редис.

Основні культури

Як основний вид культур прийнятна висадка теплолюбних томатів, огірків, баклажанів, солодкого перцю.

Проміжні культури

Щоб ґрунт по краях тепличних грядок і в міжряддях не пустував, доцільно висаджувати такі ущільнюючі культури, як салат, гірчицю, крес-салат, редис, ревінь. Ці культури садять доти, доки основна культура не розростеться і не займе всю площу. У міру розростання основної культури проміжна культура забирається.

Використання теплиць за прямим призначенням можливе і поза сезоном. Для цього повинні виконуватись такі умови: у теплиці підтримується необхідна температура (теплиця обігрівається), покриття теплиці морозостійке та міцне. Такі теплиці придатні для вирощування не лише будь-яких овочів, а й квітів. Зовсім «не зимові» фрукти, ягоди, овочі (полуниця, диня, кавуни), вирощені в теплиці в необхідних умовах, порадують любителів вітамінних ласощів у холодну пору року.

Досвідчені садівники не допускають, щоб теплиця була порожньою у позасезонний період. І з цією метою в теплицю можна висадити розсаду овочів та квітів, які надалі можна буде пересадити у відкритий ґрунт. Такі події дуже добре позначаться на врожайності основної культури. Так напровесні придатними для висадки будуть цибуля на перо, редис, листовий салат, петрушка, кріп. Для розсади можна посіяти насіння гарбуза, огірків, буряків, кабачків, капусти. Висаджування декоративних культур у теплиці також дасть хороші результати в подальшому, адже деякі квіткові культури можуть просто загинути, якщо їх одразу висаджувати у відкритий ґрунт.

При поліпшенні кліматичних умов, відсутності заморозків розсаду, що підросла, з теплиць пересаджують у відкритий грунт. А у теплиці починається наступний цикл вирощування культур. Тепер уже настала черга основних культур. Ґрунт для їх успішного обробітку підготовлений, насичений поживними елементами, рослини швидко адаптуються, при належному догляді забезпечений гарний урожай.

Восени в теплиці можна знову висадити зелень, тоді авітаміноз не становитиме жодної небезпеки для вашої родини. Доцільно висадження пізніх сортів інших культур чи квітів. При правильній зміні одних рослин на інші теплиця не пустує і працює цілий рік, приносячи бажаний дохід.

Підзимові культури

До підзимових культур, які можна садити в теплиці, відносяться валеріянниця, щавель, пастернак, цикорій.

Якщо вирощування овочів у теплиці вам не до вподоби, можна зайнятися вирощуванням декоративних рослин. Цей процес також досить прибутковий. Перевагу краще віддати тим видам рослин, які люблять тепло або мають тривалий вегетативний період. Спробуйте виростити півонії, троянди, настурції, айстри, жоржини, лілії.

До зустрічі, шановні друзі!

Що садити у теплиці? Кругообіг культур

Ранні теплиці можна використовувати, починаючи з кінця лютого, середні (напівтеплі) – із середини березня; пізні (холодні) – з кінця березня-початку квітня.

Будь-який городник намагається так продумати посадки в теплиці, щоби земля не пустувала. Культури, які вирощують у теплицях поділяються на попередні, основні, проміжні або ущільнюючі та підзимові.

До попередніх відносяться холодостійкі скоростиглі овочеві та зелені культури: шпинат , всілякі салати та салатні овочі, у тому числі пекінська капуста, гірчиця, кріп, редис, рання морква.

До основних – теплолюбні та повільно підозрілі томати, огірки, солодкий перець, баклажани. Розсаду основної культури можна садити за попередньою культурою. Наприклад, томати можна висаджувати по гірчиці . У міру зростання висадженої розсади основної культури попередня забирається.

Як ущільнюючі по краю тепличні грядки або в міжряддях основної культури можна садити компактні і швидкодозрівні види: салат, крес-салат, гірчицю, редис, пекінську капусту. Також можна посадити цибулю на перо або ревінь і коренеплоди для вигонки зелені. Садять все це, доки основна культура не розрослася і не зайняла повністю необхідної площі харчування. Потім у міру збирання проміжної культури основна залишається у сприятливих умовах для зростання та розвитку.

Завершують сезон у теплиці підзимові культури: валеріянниця, пастернак, цикорій, щавель.

Як правильно посадити томати у теплицю та у відкритий ґрунт?

Вирощування такої культури, як томат, з одного боку, штука нехитра, але в кожній справі є свої маленькі секрети, знаючи які, досвідчені овочівники домагаються багатих урожаїв, максимальної віддачі помідорів з невеликої площі та невеликої кількості кущів. Розглянемо, якою має бути схема посадки томатів і як правильно садити їх у теплиці та відкритому ґрунті, щоб навіть новачок-фермер не розчарувався у цій чудовій рослині та можливостях його культивування.

Традиційна схема посадки помідорів.

Вибір насіння зумовлює врожайність

Отже, все починається із вибору насіння. Звичайно, старі сорти помідорів можна було відбирати по-старому: вибрав найкращий кущ, обірвав усі плоди, крім одного-двох, дочекався повної стиглості, вилущив насіння і просушив. Насіння готове, наступного року можна садити і чекати непоганої розсади. Так, так робили наші бабусі та дідусі, батьки і навіть деякі із сучасного покоління, не знаючи, що творять.

Нові технології та гібридні сорти помідорів

Через 8-10 днів після висадки розсади рослини томату підв’язують шпагатом до дротяних шпалер.

На тлі сучасних проблем та новітніх технологій з’являється все більше нових гібридних сортів, що володіють масою особливих властивостей, а саме: стійкість до однієї або цілої групи захворювань, особливо апетитний товарний вигляд, тривалий термін зберігання, відмінні показники при тривалому транспортуванні та ін. Але далеко не завжди насіння, зібране з ягід гібридного куща, передають спадкові ознаки наступному поколінню. І далеко не завжди мають хоч якусь (не кажучи вже про «дружну») схожість. Тому актуальним є вибір насіння від лідируючих агрофірм, які впритул (і тривалий термін) займаються селекцією цієї пасльонової рослини і досягли значних успіхів.

Насіння вибрано, терміни посіву та висадки в ґрунт визначено, ґрунт та теплиця підготовлені. Що далі: висаджувати томати у відкритий ґрунт чи теплицю? Залежно від регіону та кліматичних особливостей посів насіння проводиться в кінці зими/початку весни, тобто це середина лютого/березня. Отже, висадка у відкритий/закритий ґрунт проводитиметься у квітні/травні. Дбайливий господар може розділити розсаду на дві частини: спочатку густо посадити в теплицю, потім, після того як мине загроза нічних весняних заморозків, прорідити і висадити розсаду томатів у відкритий ґрунт. Таким чином, плодоношення томатів розтягнеться на максимальний термін – весь теплий період року і навіть більше.

Здоров’я та врожайність томату залежать від вибору місця посадки

Садять томати в добре підготовлений і добрив грунт, найкраще на місце торішньої посадки таких культур, як цибуля, часник, огірок, картопля, капуста, гарбуз, морква, кабачки. Не варто висаджувати розсаду помідорів на місце торішнього зростання баклажанів, фізалісу, томатів, перцю. Таке «успадкування» нічого доброго, крім зараження будь-яким захворюванням, не дасть.

Залежно від сорту, використовується різна схема посадки рослин, але її головне правило – більше повітря та сонячного світла для кожної рослини.

Це зумовлено схильністю помідорів до захворювання фітофторозом та іншими захворюваннями, зокрема грибковими. Схильність до захворювання на фітофтороз – одна з причин, чому помідори віддають перевагу прикореневому поливу, коли рослини поливають акуратно в кожну лунку або по неглибокому рову, що простягається через всю теплицю. Крім того, в теплиці розсаду садять з урахуванням зручності подальшої обробки: прополювання, пасинкування, обприскування та збирання врожаю.

Багато хто садить рослини на відстань, що відміряється «на око», але така схема посадки придатна для дачників-аматорів, які будуть садити максимум 10-15 кущів. Оптимальна відстань для високорослих кущів помідорів – 40х70х100 см. При цьому 40 – це відстань у міжрядді, 70 – відстань у ряді між кущами, а 100 – доріжка, що розділяє ряди.

Такий спосіб посадки томату називається стрічково-гніздовим або багаторядковим, завдяки тому, що 2-3 ряди посадок утворюють як рядок, а між «рядками» залишають відстань від 60 до 100 см. Частіше застосовується квадратно-гнездовий, або квадратний, спосіб посадки томатів : на перетині сліду маркерів висаджується від 1 (квадратний спосіб) до 2-4 (квадратно-гніздовий спосіб) помідорів Такі схеми висадки придатні не тільки для відкритих ґрунтових посадок, але й для посадки у теплиці.

Які помідори найкраще вирощувати в теплиці?

Посадка розсади помідорів у теплицю вимагає вибору високорослих сортів, які дадуть максимальний урожай, займаючи площу по вертикалі, а не горизонталі, на відміну від низькорослих помідорів, які будуть кущитися, залишаючи корисну площу порожньою. У разі посадки в теплиці можна скоротити відстань між кущами в ряду, але не забувати пасинкувати рослини, щоб посадки мали гарну вентиляцію та доступ до світла.

Тоді врожай буде повноцінним, а помідори великими. Багато хто не радить садити томати в одну теплицю з іншими культурами, такими як огірки, баклажани, перці, баштанні. Вся справа щодо рослини до мікроклімату в теплиці. Наприклад, огірки. Ці рослини люблять підвищену вологість та тепло, але помідор, хоч і любить тепло, при зайвій вологості в теплиці може почати хворіти! Деякі городники, щоб не ставити кілька парників на ділянці, вдаються до однієї нескладної хитрощів: розмежовують теплицю шторою з плівки та саджають стільки видів овочів, скільки їм треба. Якщо не зневажати вже накопичені знання про вирощування помідорів, у кожного городника і фермера вийде чудовий урожай смачних томатів.

В одній теплиці можна садити з огірками томати, перець (на різних сторонах)

БрЮнетка

огірки з томатами не рекомендують, тому що огірки люблять вологе повітря і не люблять протягів, а томатам наобор потрібен сухе повітря і вітерець.
В одній теплиці поруч чудово ростуть-томати та перці або огірки+перці+баклажани. А от баклажани з помідорами разом ростуть не дуже.
Якщо все ж таки вирішите посадити огірки і томати в одній теплиці розділіть її навпіл повісивши поліетиленову фіранку, відокремте томати від огірків.

Ангеліна Бурлюк

Можна, можливо. Садіть!

Сергій Строганов

томати з перцем ростуть разом, а огірки з ними не те, що не виживуть, урожай дадуть набагато менше

BERGENIA

Огірки з томатами садять, але не можна, вони різні умови огіркам вологість, томатам сухе повітря. Урожай буде набагато нижчим.

Ірина Шабаліна

саджаю огірки з північного торця, з південного-помідори, вологість в наших умовах не до того, тому що теплиця все літо вся наскрізь відкрита, а краплинний полив до осені не вимикаємо

◄без ГМО►

теоретично не рекомендується практично можна. Зростають, плодять… Для себе поїсти вистачить.

Катерина Май

Коли в мене була тільки одна теплиця, то я садила всі разом, хоча, звичайно, умови вирощування в огірків та томатів різні та ще деякі вважають, що огірки разом із томатами не плодоноситимуть. Не знаю, все у мене росло та плодоносило. Зараз томати та перці саджу в одну теплицю, огірки в іншу, так доглядатиму зручніше.

Ігор Гончарук

Рості будуть … Але краще перед висадкою в теплицю розділити її на 2 частини (відділити): суху та парну. І садимо в сухий томат, у парну огірок.

Про автора

admin administrator