Що таке Колимі

Авторadmin

Що таке Колимі

«Такі…як». Чи потрібна кома?

Ця сполука вводить ряди однорідних членів речення, виступаючи при них узагальнювальним словом. Крім «такі…як», УС бувають слова: «наприклад», «а саме», «як-от». На жаль, ясності в розстановці знаків у таких випадках немає. Існує декілька варіантів, як можна виділити ряд ОЧР і УС.

Увага! Вставні слова переважно вводять іменникові ряди однорідних членів. Не вживайте їх, якщо ускладнення виражене іншими частинами мови.

Повернімося до знаків при «такі…як». Мовознавці вважають, що існує декілька правомірних варіантів. Перший — традиційний, зафіксований українським правописом. Згідно з ним, маємо поставити кому після «такі», а «як» уводить ОЧР:

  • Проаналізовані твори, такі, як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

Другий зʼявився під впливом російського синтаксису. При ньому ми не ставимо кому між частинами УС, а також після «як». Тоді знаки будуть такими:

  • Проаналізовані твори, такі як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

Одностайності у виборі пунктуації досі немає. Тому обидва варіанти вважають правильними, можна вживати і перший, і другий, не остерігаючись помилок. В українській мові прийнято ставити кому перед «як», якщо сполучник із «такі» розділено іншим словом (словами):

  • Такі проаналізовані твори, як «Царівна», «Людина», доводять, що Ольга Кобилянська зверталася до проблеми статусу жінки в тогочасному суспільстві.

За правилами української мови після УС ставимо двокрапку, якщо воно стоїть перед ОЧР. Такий варіант також можливий, але для «такі…як» вживається рідше, ніж попередні, зазвичай при довгих рядах ОЧР або перед переліком.

  • Серйозні проблеми людства, такі (,) як: голод, винищення ресурсів, глобальне потепління, недбале ставлення до довкілля — призведуть до справжньої катастрофи. (Кому взято в дужки як можливий знак).
  • Обʼєктом дослідження стали такі твори відомих українських письменників того періоду, як: «Я (Романтика)»; «Третя рота»; «Тигролови».

Отже, варіантів пунктуаційних знаків при «такі…як» існує декілька. Тому обираємо один із них залежно від довжини ряду ОЧР, особливостей тексту. Памʼятаймо, що «такі як» є узагальнювальним словом, яке вводить ряд однорідних членів речення, виражений іменниками.

«Зазвичай». Потрібно виділяти комами?

В українській мові комами виділяються слова, котрі є вставними. Тож для того, аби визначити, чи треба виділяти комами слово «зазвичай», треба дізнатися чи є воно у переліку вставних слів.

Вставними називаються слова, що не є членами речення, але допомагають зрозуміти ставлення співрозмовника до того, про що йдеться.

Слово «зазвичай» не входить до переліку вставних слів української мови. Цьому є просте пояснення: слово є вагомим для речення і є його членом. «Зазвичай» — те саме, що «звичайно». Це слово у реченні виступає обставиною, тому комами воно не виділяється.

Наприклад

  • Види страхування різних транспортних засобів зазвичай об’єднуються під спільною назвою «Транспортне страхування».
  • Зазвичай ми відвідуємо кафе під час прогулянки, та сьогодні зробили виняток.
  • З подругою телефоном ми зазвичай спілкуємося по пів години.

Про автора

admin administrator