Яка основна їжа північних оленів

Авторadmin

Яка основна їжа північних оленів

Зміст:

Північний олень: опис і цікаві факти

Протягом багатьох століть північні олені грають важливу роль в історичному та культурному розвитку людини. Не вірите? Тоді, напевно, ви не знаєте, що найдавніше зі знайдених творів мистецтва – це зображення коня, вирізане ні на чому іншому, як на розі північного оленя.

Про давнє «співпраці» північного оленя і людини свідчить весь побут північних народів, який просто не мислимо без цих тварин. Шкури оленів служили одягом і матеріалом для будівництва юрт, м`ясо і молоко – сама поживна їжа, з міцних оленячих рогів робили знаряддя праці, музичні інструменти і твори мистецтва, пізніше їх стали використовувати як ліки. У 20 столітті професор І. І. Брехман розробив тонізуючу лікарський засіб, що виробляється з рогів північних оленів і масово випускається.

Крім того, олені були єдиним можливим засобом пересування крізь вкриті товщею снігу північні пустелі.

Відео: Цікаві факти про оленів / ІЖ

Сьогодні у багатьох народів північні олені асоціюються з Різдвом. Всі знають упряжку летять «скакунів». Цікаво, а чому раптом олені полетіли? Точної відповіді на це питання не існує, але ось кілька цікавих фактів: в Монголії археологи знаходять сотні каменів, на яких висічені олені в польоті, приблизний вік цих знахідок – 4000 років! Це означає, що «літаючі» олені якимось чином пов`язані з древніми шаманськими віруваннями. Хто знає, можливо вони вважалися божественними тваринами, які спустилися з небес.

Популяризував ж «літаючих оленів» на початку 19-го століття письменник Кларк Муром, який окреслив це «чудо» у своїй дитячій поемі «Візит святого Миколая».

Ще однією наполовину жартівливій причиною можна назвати те, що олені харчуються в тому числі і галюциногенні гриби. Є відомості про те, що в давнину шамани пили сечу оленів, щоб впасти в стан «єднання з Богом» (тепер ми розуміємо, що це наркотичний ефект). А там що вже тільки не привидиться, в тому числі і олені, ширяють у повітрі.

У роки Другої світової війни північні олені допомагали червоноармійцям в перевезенні продовольства і поранених. Це була вигідна сила, так як олені самі забезпечували себе їжею і водою, не вимагали ніякого догляду. Надалі в Нарьян-Маре тваринам-героям був встановлений пам`ятник.

Відео: 20 цікавих фактів про Фінляндію! Factor Use

Як же виглядає північний олень? Опис його досить просте і відрізняється від інших видів оленів. По-перше, вони менші, особливо, мешканці тундри- по-друге, це єдиний вид, у якого і самки, і самці носять роги. Забарвлення північного оленя змінюється протягом року. Влітку їх шерсть однотонна, сіро-бурого або ж кавово-бурого оттенка- взимку вона стає строкатим: в нижній частині голови і на шиї – світліше, а на спині, крупі, копитах і в верхній частині – значно темніше. Важать тварини в середньому близько ста кілограмів, але по осені тяжчають до двохсот. Зростання північного оленя – близько півтора метрів в холці, а довжина тіла – два метри.

Північний олень – вірний помічник і годувальник людини. Домашні та дикі олені зовні нічим не відрізняються один від одного. Різниця лише в поведінці – одні бояться людей, інші – ні, вважаючи їх своїми захисниками.

Північний олень мешкає в лісотундрі, в тундрі, на рівнинах і в горах хвойної тайги, вважаючи за краще болотисті місцевості. На зимівлю олені з північної тундри мігрують на південь від, в тайгу або лесотундру, а навесні відправляються назад, але вже набагато повільніше, тому що погодні умови більш м`які та й корми більше. Постійно переходити з одного місця на інше олені змушені ще й у зв`язку з тим, що запаси їжі виснажуються і потрібен час, щоб вони відновилися. Цікаво, що маршрути пересування північних оленів з роками не змінюються, вони можуть лише незначно відхилятися через сильні пориви вітру. За півтора місяця стада диких північних оленів здатні подолати відстань близько 500 км. Ті «рогаті», які живуть в горах по горизонталі рухаються набагато повільніше – всього 100-200 км на місяць, але зате по вертикалі несуться щодуху, долаючи 1000 км.

Чим ще примітний північний олень? Цікаві факти про нього численні, ось лише деякі з них. Північний олень живе близько 25 років, але тут мова йде про домашніх тварин. Дикі живуть менше через більш суворого життя. Північні олені – єдині в роду ссавців, у кого в залежності від пори року змінюється колір райдужної оболонки очей. У літню пору їх очі бувають золотистого відтінку, а взимку стають насичено блакитними.

Цікавим є питання, що їсть північний олень. Харчування його різноманітно, всупереч поширеній помилці про те, що це травоїдні тварини. Так, рослинна їжа складає основу їх раціону, але в нього також входять дрібні птахи та ссавці. Лишайники, а саме, ягель – це те, чим сповнені місця проживання північних оленів, а значить, саме цим вони в основному і харчуються. Ягель олені відчувають навіть під товстим шаром снігу, з легкістю розкопують його своїм товстими копитами. Речовини, які містяться в лишайниках, не тільки допомагають оленям вгамувати голод, а й рятують їх від кишкових інфекцій. Воду в холодній, практично постійно засніженій місцевості знайти складно, тому спрагу олені втамовують снігом.

Поблизу берега моря олені харчуються водоростями і навіть п`ють морську воду, так як відчувають нестачу солі.

Гриби, яйця птахів, лемінги – все це є ласощами для північних оленів.

Північний олень: розмноження

Відео: Мультик і факти північного оленя

Для того щоб завоювати увагу самок, самці оленів влаштовують між собою «бої», б`ються барвисто, але не на повну потужність, щоб не покалічити один одного. Виношує потомство олениха взимку, приблизно з вересня по травень, щоб дитинчата з`явилися на світ тоді, коли сніг зійде, і буде більше корму.

У перший же день життя оленя вже може стояти на ногах, а через тиждень він самостійно здатний переплисти глибоководну річку. Проте, поряд з мамою він проводить перші два-три роки життя, і тільки у віці п`яти-семи років досягає розквіту своїх сил.

Відео: +100500 – ПІВНІЧНИЙ ФЛОТ

Цікавим фактом є те, що періодично відбувається змішання домашніх і диких оленів. Дикий самець може забрести на вигін, де пасеться домашня самка. Таке потомство нічим не відрізняється від чистокровно диких або, навпаки, домашніх оленят. Але деякі народи тундри в силу своїх переконань і забобонів вважають помісних оленів ціннішими.

Ось такий хороший звір – цей північний олень. Чим харчується, де мешкає, в яких взаєминах він знаходиться з людьми, ми дізналися. Але це далеко не все, що цікавого можна розповісти про цих дивних тварин. Сподіваємося, у вас виник інтерес проникнути в цю тему ще трохи глибше.

Що їдять північні олені?

Їдять олені мохи, трави, папороті, трави, а також пагони та листя чагарників і дерев, особливо верба і береза. Взимку вони обходяться лишайниками (також званими оленячим мохом) і грибами, зіскрібаючи сніг копитами, щоб його дістати.

Яка улюблена їжа північних оленів?

Північні олені, або карібу, в першу чергу їдять рослини, які люблять харчуватися зелень і гриби, а іноді і пташині яйця та арктичний голец. І хоча вони недоступні їм у природному середовищі існування, вони також люблять моркву та яблука як солодке ласощі.

Чи їдять олені моркву?

Морква чудово підходить для оленів», – підтверджує О’Коннелл. «Вони люблять їх і дають їм енергію. І, звичайно, морква допомагає їм бачити вночі».

Чим ви годуєте оленів Діда Мороза?

У кожній родині є невеликі відмінності, але Санта зазвичай отримує келих молоко, пиво або віскі а потім печиво, щоб ласувати. Рудольфу та його друзям дають здоровий варіант моркви, але нова тенденція освітлювати собі дорогу «кормою для північних оленів» із блиском додає смак вівса та магії в їх раціон.

Чи їдять північні олені інших тварин?

Вони були записані як умовно-патогенні м’ясоїди, які їдять лемінги, пташині яйця та арктичний голец (риба). У зимові місяці вони харчуються майже виключно лишайниками та грибами, до яких вони часто отримують доступ, змітаючи сніг і лід своїми рогами та/або копитами.

Факти про північних оленів

Олень Рудольф дівчина?

Наука каже, що олені Санта-Клауса насправді всі самки. Сюрприз! Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen, і так, навіть Рудольф — жінки.

Скільки років живуть північні олені?

Довголіття є близько 15 років у дикій природі, 20 в неволі. Карібу, або північний олень (Rangifer tarandus). Євразійські та американські лісові олені живуть сімейними групами від 6 до 13 осіб із сезонними ареалами 500 квадратних кілометрів (190 квадратних миль) або менше.

Кріс Крінгл Санта Клаус?

Санта Клаус— також відомий як Святий Миколай або Кріс Крінгл — має довгу історію, просочену різдвяними традиціями.

Чи п’ють олені молоко?

За словами доктора Козлоза, молоко північного оленя споживається лише в невеликих кількостях, переважно як ароматизатор або в кисломолочних продуктах. Молоко має особливий харчовий профіль, його жирність становить 22 відсотки, що в шість разів більше, ніж у коров’ячого молока.

Скільки років Санті?

Санта є 1750 років!

Чому північні олені не можуть їсти моркву?

«Морква не є частиною їхнього природного раціону, а північні олені з ними борються перетравлюйте моркву, оскільки у неї немає різців на верхній щелепі – ми ніколи не бачили, щоб жоден з північних оленів, за якими ми доглядаємо, їх їв.

Чи можуть північні олені їсти сіно?

Влітку олені насолоджуються різноманітними травами, рослинами, травами, папороттю, листям, мохом і грибами. Арктичні тварини пристосувалися різними способами, щоб жити в такому невблаганному середовищі. . Олені Діда Мороза живуть разом із ним, тому взимку вони забезпечені набагато смачнішою свіжою зеленню, а також сіном.

Які вороги північних оленів?

Залежно від того, де вони живуть, північні олені повинні остерігатися беркути, сірі вовки, бурі ведмеді, песці, гірські леви, койоти, рисі та донники. Здоровий дорослий північний олень зазвичай захищений від хижаків, особливо у великому стаді, де багато особин можуть спостерігати за небезпекою.

Як називають самку північного оленя?

Ще одна відмінність від решти сімейства оленів, північних оленів не називають баксами, олами чи оленятами. Натомість вони поділяють свою термінологію з великою рогатою худобою: самець — бик (або в деяких випадках олень), самка — це корова, а дитина – теля.

Які фрукти найбільше любить північний олень?

На додаток до жолудів вони люблять горіхи пекан, горіхи гікорі та букові жолуді. Пара улюблених фруктів яблука, чорниця, ожина і хурма.

Чи їдять олені банани?

Північні олені мають широкий і різноманітний раціон, незалежно від того, чи живуть вони в дикій природі чи є одомашненими. Північні олені — травоїдні тварини, тому харчуються переважно травою, мохом і рослинами. Проте більшість північні олені люблять їсти яблука чи банани.

Що ви залишаєте для північних оленів?

Для деяких сімей цілком достатньо класичного печива та молока. Інші порушують традиції, подають шматочки піци, крижане пиво, навіть бутерброд з сиром Лімбургер і цибулею. Інші сім’ї забезпечують заправку північних оленів, залишаючи їх морква, вода або сіно.

Де п’ють оленяче молоко?

незалежно від того, Лапландці на півночі Скандинавії використовуйте виключно оленяче молоко, тому що вони єдині тварини, які витримують таке холодне середовище. Деякі жителі Центральної Азії, включаючи тувинців та їхніх сусідів у Монголії, також споживають продукти з оленячого молока, як-от йогурт.

Чи живий Дід Мороз у 2020 році?

Погані новини: Дід Мороз точно помер. Археологи на півдні Туреччини кажуть, що знайшли гробницю оригінального Санта-Клауса, також відомого як Святого Миколая, під його одноіменною церквою біля Середземного моря. Святий Миколай з Мир (нині Демре) був відомий своїми анонімними даруваннями та щедрістю.

Чи живий Дід Мороз у 2021 році?

Згідно з блогом Email Santa, Станом на 2021 рік Діду Морозу виповнилося 1750 років. Насправді, походження Санта-Клауса можна простежити аж до ченця на ім’я Святий Миколай, який народився між 260 і 280 роками нашої ери.

Як Кріс Крінгл став Санта-Клаусом?

Голландці дуже швидко вимовили ім’я «Святий Миколай». Це звучало як «Сінтерклаас». І тому, коли англійці сказали це слово, воно звучало як Санта Клаус. . Через деякий час це стало «Кріс Крінгл». Пізніше Кріс Крінгл став іншим іменем для самого Санта Клауса.

Чи можу я бути власником північного оленя?

Чи підходить північний олень як домашня тварина? Північний олень – напівприручена тварина, яка потребує широких пасовищ з різними видами рослин. . Завдяки добробуту тварин, не рекомендуємо брати північних оленів туди, де вони не можуть жити так, як повинні жити.

Оленяча моча викликає у вас кайф?

Але є дебати щодо походження літаючих північних оленів, і деякі простежили це до того, що північні олені їдять галюциногенні гриби. За теорією, стародавні саамські шамани потім пили фільтровану сечу північного оленя самі підвищуються, то думають, що вони бачили, як їхні північні олені «літають».

Який північний олень найдовше живе?

Отже, хто сьогодні є геріатричними членами стада? Найстарший із усіх насправді самець, один із наших шведів 2004 року, Addjá, якому майже 17 років, і він завжди мав косий ніс. Більшість із вас буде більше знайомі з Борисом, нашим косоносим шестирічним хлопчиком, але Адджа була оригінальним «потворним» північним оленем у стаді.

  • Останні повідомлення
    • Хто така мама Амарі Бейлі?
    • Коли Армін з’являється в 4 сезоні?
    • Що таке м’які замки?
    • Звідки родина Дженні Рівера?
    • Скільки коштує 80000 пенні?
    • Чи змінився att net на поточний com?
    • У якого динозавра 500 зубів?
    • Хто Шон по-американськи?
    • Чи можна засмагати з УФ-індексом 3?
    • Де чудодійне сонечко 4 сезон?
    • Хто така дружина Вільяма Афтона?
    • Хто помер від майстра чорнила?
    • Скільки коштує Rolling Loud Miami?
    • Де бункер телевізійної станції?
    • Хто котить промінь?
    • Що стало причиною смерті Расса Мартіна?
    • Чарлі міліа помер?
    • Як впав Кріс Бушінг?
    • Чи справжня сім’я Афтон в реальному житті?
    • Хто критичний щодо вологості?

    Copyright uk.projectunderstood.com 2024

    Олень північний, або карибу

    Олень північний, або карибу (лат. Rangifer tarandus) належить до родини Оленеві (Cervidae). Він не є повністю одомашненою твариною, але широко використовується ненцями, саамами, тунгусами й іншими народами Півночі для перевезення вантажів. Його розводять великими стадами з метою отримання дієтичного м’яса, молока та шкір. Роги північних оленів перемелюють на порошок, який містить велику кількість біологічно активних речовин і вважається одним з найкращих загальнозміцнюючих засобів.

    Його вживання як харчову добавку дозволяє отримувати людям необхідний набір вітамінів, амінокислот і мікроелементів в суворих умовах Крайньої Півночі.

    Північних оленів використовували як тяглових та в’ючних тварин вже 3 тисячі років тому. Оленярство як і раніше практикується в Лапландії, на півночі Росії та в значній частині Сибіру. Більшість оленів перебувають на напіввільному випасі. У людей вони знаходять захист від хижаків і сіль, потребу в якій задовольняють переважно у вигляді сечі місцевих жителів.

    У XX столітті одомашнені олені були з Європи завезені в Гренландію, Канаду, на Аляску, а також на численні острови Тихого, Атлантичного й Індійського океанів. Зараз найчисленніша в південній півкулі популяція мешкає на островах архіпелагу Кергелен, розташованого у 2000 км від узбережжя Антарктиди.

    Вид вперше описав у 1758 році як Cervus tarandus шведський натураліст Карл Лінней.

    Розповсюдження

    Ареал проживання тепер знаходиться в більшості полярних і субполярних регіонів світу. Спочатку він розташовувався в Євразії, включаючи Скандинавію та Сибір. У плейстоцені північні олені жили на території Центральної Європи, де повністю зникли лише в середні віки.

    Вони належать до числа тварин, що мешкають на Крайній Півночі. Вони зустрічаються навіть на високогірних арктичних островах, таких як Шпіцберген, Елсмір і Гренландія. У Канаді ареал простягається на південь до бореальної зони. В Останній Льодовиковий період він доходив до Піренейського півострова та нинішньої північного кордону Мексики.

    Після потепління олені мігрували на північ в більш помірні зони. На Британських островах вони вимерли близько 10 тисяч років тому.

    Існують 14 підвидів. Номінативний підвид поширений в Норвегії, Швеції, Фінляндії та на північному заході Росії. Він був завезений в регіон Аустурланд в Ісландії, де успішно акліматизувався.

    Північні олені пристосувалися до існування на засніжених рівнинах тундри з невеликими острівцями полярної верби (Salix polaris), карликової берези (Betula nana) та осоки (Carex).

    На півдні тундра переходить в тайгове рідколісся з великою кількістю боліт і торфовищ. Під час короткого і холодного літа тут з’являється достатня для прохарчування копитних тварин кількість трави та грибів.

    У гористій місцевості карибу влітку підіймаються на висоти до 2000 м над рівнем моря та спускаються в долини з настанням зими.

    Поведінка

    Північні олені живуть величезними стадами, які під час сезонних міграцій можуть налічувати понад 100000 особин. У них немає суворої соціальної ієрархії. Будь-яка тварина в будь-який час за винятком гону може покинути одне стадо та приєднатися до іншого.

    Ці парнокопитні ссавці роблять тривалі переходи на відстані понад 5000 км, щоб провести зиму в лісі, а влітку знову повернутися в тундру. За добу вони проходять від 20 до 50 км, а за потреби легко долають водні перешкоди, пливучи зі швидкістю 6-10 км/год.

    Північні олені мітять свої міграційні маршрути виділеннями міжпальцевих і підочноямкових залоз. Завдяки цим запашним міткам вони безпомилково знаходять дорогу назад.

    Поза міграцією вони живуть невеликими групами з 5-15 особин. Як правило, в них входять тварини однієї статі. Гареми утворюються тільки в шлюбний період. У таких групах панує досить складна ієрархія в залежності від віку, розмірів рогів і статевої приналежності тварин.

    Найсильніші самці займають домінантні позиції. Самки панують над самцями до дворічного віку. Взимку, коли їжі мало, ієрархічна система визначає черговість годівлі.

    Карибу спілкуються між собою за допомогою голосових, візуальних, хімічних і тактильних сигналів. У них дуже добре розвинений нюх, що дозволяє їм знаходити корм глибоко під снігом. Вони можуть бачити в ультрафіолетовому діапазоні випромінювання, що дозволяє краще розрізняти предмети на тлі однотонних пейзажів Арктики.

    Розташована позаду сітківки очей відбивна оболонка (tapetum lucidum) влітку забарвлена в золотистий, а взимку в синій колір. Така зміна покращує зір в умовах безперервної темряви тривалих полярних ночей.

    Цікавою особливістю є вміння видавати клацаючі звуки під час ходьби та бігу, які утворюються із сухожилля, що ковзають по кісткових виступах в області стоп. Ці клацання чутні іноді на відстані декількох сотень метрів. Їх частота зростає разом з розмірами та масою тіла тварини, тому свідчить про займане нею місце в соціальній ієрархії.

    Природними ворогами північних оленів є вовки (Canis lupus), євразійські рисі (Lynx lynx), білі (Ursus maritimus) і бурі ведмеді (Ursus arctos). Копитних масово вражають мошки (Simuliidae), підшкірні оводи (Hypoderma tarandi) і кровоссальні комарі (Culicidae).

    Мухи з роду Oedemagena відкладають яйця на корені волосся, звідки личинки проникають в шкіру і завдають сильного болю.

    Мухи роду Cephenemyia спеціалізуються на відкладанні яєць в ніздрі та порожнину глотки оленів. Щоб позбутися від паразитів, парнокопитні змушені уникати місць їх масового розмноження та мігрувати в більш холодні області.

    Рятуючись від переслідування хижаків, карибу можуть бігти зі швидкістю до 60-80 км/год.

    Харчування

    Раціон складається переважно з їжі рослинного походження. Північні олені влітку харчуються головним чином різними видами трав, в першу чергу осокою, і листям низькорослих чагарників.

    Пережити морозну зиму їм допомагають багаті вуглеводами арктичні лишайники. В процесі бродіння в травному тракті вони виділяють дуже багато тепла, що дозволяє карибу підтримувати температуру тіла на рівні 37°С навіть у найлютіші морози.

    Взимку вони вважають за краще здобувати собі прожиток групами від 4 до 30 особин, пов’язаних між собою подружніми зв’язками. Щоб дістатися до лишайників і мохів, північні олені розкопують своїми копитами сніг на глибину до 80 см.

    Будучи вегетаріанцями, вони все ж таки не втрачають нагоди поласувати пташиними яйцями, рибою та дрібними гризунами. Особливо це їм властиво навесні, коли позначається тривала нестача повноцінного корму.

    Щоб відшкодувати втрату кальцію в організмі, тварини досить часто поїдають свої власні скинуті роги.

    Розмноження

    Статева зрілість у самок наступає в віці близько 16 місяців, а у самців на третьому році життя.

    Гін починається наприкінці жовтня або на початку листопада. Зазвичай він триває близько 10 днів. Самці влаштовують ритуальні поєдинки, схрещуючи свої величезні роги та борючись до повної знемоги.

    Право на продовження роду отримує переможець, що має найбільші роги. Він утворює гарем з 5-15 самок.

    У шлюбний період самці перестають харчуватися та втрачають багато енергії.

    Вагітність триває близько 228 днів. Зиму вагітні самки проводять в невеликих групах, а навесні, коли все парнокопитні вирушають на літні пасовища, відокремлюються від стада. У другій половині травня вони народжують по одному малюку вагою від 5 кг до 12 кг. Двійнята бувають вкрай рідко.

    Мати одразу ж після пологів посилено вилизує оленя, щоб воно обсохло. Вже через три хвилини після народження малюк може стояти на ногах і смоктати материнські груди. Незабаром він уже здатний слідувати за матір’ю та через 4 дні приєднується до її групи. Мати постійно мітить його секретом підочноямкових залоз, щоб знаходити його в численному стаді серед безлічі інших оленят.

    У місячному віці оленя починає потроху щипати молоду траву. Приблизно на 45-й день молочне годування припиняється, і воно вже сам харчується пашею. У піврічному віці воно розлучається з матір’ю та переходить до самостійного існування.

    Протягом першого року життя смертність молоді дуже висока і становить 30-70%. В регіонах, де багато вовків і ведмедів гризлі, виживає не більше ніж 10% молоді.

    Опис

    Довжина тіла статевозрілих особин 120-220 см. Висота в загривку 90-140 см. Вага 95-300 кг. Євразійські підвиди значно менші та легші за своїх американських родичів. Самці більші та важчі за самок.

    Карибу є єдиними оленями, у яких в обох статей є роги. Їх ширина у самців досягає 150 см. Форма рогів у кожної тварини суто індивідуальна і ніколи не повторюється. У дорослих самців роги широкі та складні, а у самок і молоді вони менші та мають більш просту будову.

    Їх зміна відбувається один раз на рік. Самці скидають роги після гону, а самки найчастіше залишають їх до наступної весни. Відростають молоді ріжки покриті тонким шаром шкіри.

    У самок роги служать своєрідною коморою кальцію, необхідного їм у період вагітності. Линька проходить на початку весни.

    Основний фоновий окрас коричневий. У зимовий період хутро стає світлішим або майже білим у тварин, що мешкають в Гренландії. На животі, шиї та над копитами часто присутні білі плями. На шиї присутня довга грива.

    Густе підшерстя захищає від холоду і вітру, дозволяючи переносити морози нижче -40°C. Остьові волосся порожнисті та різко звужуються, що допомагає утримувати тепло близько до тіла, а також надає їм більшу плавучість.

    Морда зрізана під прямим кутом і повністю покрита короткою бархатистою шкірою навколо ніздрів.

    Вуха маленькі та густо порослі шерстю всередині та зовні. Копита дуже великі й увігнуті, нагадують совок. Вони пристосовані для пересування по пухкому снігу та болотистих місцевостях. Копита змінюють свою форму в залежності від сезону.

    Тривалість життя північних оленів в дикій природі зазвичай не перевищує 8 років. У неволі вони доживають до 20 років.

    Поділитися в соціальних мережах:

Про автора

admin administrator