Що змінилося у 44-ФЗ у 2022

Авторadmin

Що змінилося у 44-ФЗ у 2022

ПДФО-зміни у 2022 році: аналіз Закону №1914

Чергова «податкова реформа» не оминула оподаткування доходів фізосіб. Змінено перелік неоподатковуваних доходів, правила надання податкової знижки, порядок сплати ПДФО в окремих випадках. А також змінили оподаткування доходу від продажу рухомого та нерухомого майна, доходу підприємців та іноземного доходу

21 грудня в «Голосі Україні» №244 офіційно опубліковано Закон від 30.11.2021 р. №1914-XI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Про це ми повідомляли тут.

Серед іншого, цим законом вносяться зміни і у пункту ПКУ, що стосуються оподаткування доходів фізосіб. І тут будьте уважні!

Закон набрав чинності 01.01.2022 р., але окремі норми почали діяти з 22 грудня (наступного дня після його офіційного опублікування) і будуть стосуватись періодів, починаючи з 01.01.2021 року!

Почнемо з бізнесу, хоча більша частина змін стосується звичайних громадян.

Зміни в оподаткуванні доходу фізосіб-підприємців

З 01.01.2022 року підприємці-«загальносистемники» зможуть зменшити базу оподаткування на витрати на роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав. Відповідне доповнення вноситься до п. 177.4.3 ПКУ.

Також змінами передбачено, що облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Взагалі зміна у 2022 році правил оподаткування доходів від продажу власної сільгоспродукції досить цікава. Тому докладніше про це та облік результату від такої реалізації ми розповімо в окремому матеріалі.

Порядок сплати ПДФО

Суми податку, нараховані податковим агентом з доходів від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії генеруючими установками, які належать фізичним особам – платникам податку, сплачуються таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) таких генеруючих установок.

Зауважимо, що ця зміна почала діяти вже з 22 грудня 2021 року, тобто з дня, наступного за днем опублікування Закону №1914, яке відбулось 21.12.2021 року!

Оподаткування іноземних доходів

Нагадаємо, що п. 170.11.1 ПКУ передбачено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу. Такий платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію та оподаткувати отриманий дохід ПДФО за ставкою 18% (та 1.5% військовим збором), крім таких видів доходу:

  • доходів, визначених пп. 167.5.4 ПКУ, що оподатковуються ПДФО за ставкою 9%;
  • прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується за окремим порядком, визначеному п. 170.2 ПКУ;
  • прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ПКУ.

Змінами з 2022 року передбачено доповнення переліку винятків іноземних доходів, що мають окремий порядок оподаткування таким доходом як виплата у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи.

Такий дохід оподатковуватиметься у порядку згідно нового п. 170.11-1 ПКУ, зокрема у разі якщо джерелом виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, поточного періоду або накопиченого (нерозподіленого) за попередні періоди є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи сума таких виплат оподатковується ПДФО за ставкою 9%.

Такими утворення без статусу юридичної особи є партнерство, траст, фонд, яке:

а) відповідно до законодавства або документів, які регулюють його діяльність (особистого закону), має право здійснювати діяльність, спрямовану на отримання доходу (прибутку) в інтересах своїх учасників, партнерів, засновників, довірителів, бенефіціарів, вигодоодержувачів (вигодонабувачів) або групи вигодоодержувачів (вигодонабувачів) згідно з трастовою угодою чи іншим документом, який регулює діяльність такого утворення, та

б) здійснює такі виплати на користь таких учасників, партнерів, засновників, довірителів, бенефіціарів, вигодоодержувачів (вигодонабувачів) або групи вигодоодержувачів (вигодонабувачів) згідно з трастовою угодою чи іншим документом, який регулює діяльність такого утворення, та

в) не є контрольованою іноземною компанією.

Платник податку в такому випадку зобов’язаний подати річну податкову декларацію за відповідний звітний (податковий) період, в якій відобразити такі виплати. Разом з податковою декларацією необхідно подати такі документи:

а) рішення особи, що здійснює управління або контроль іноземного утворення без статусу юридичної особи (зокрема, але не виключно, трастового (довірчого) керуючого), що повинно містити інформацію, що виплата у грошовій чи негрошовій формі здійснюється у зв’язку з розподілом прибутку або його частини, поточного періоду або накопиченого (нерозподіленого) за попередні періоди;

б) письмове підтвердження наявності у платника податку прав на одержання таких виплат згідно з договором або особистим законом, або установчими документами такого іноземного утворення без статусу юридичної особи за підписом його керівника (уповноваженої особи), трастового керуючого, адміністратора або уповноваженого зберігача відповідних документів такого іноземного утворення без статусу юридичної особи, у тому числі банківської установи.

Копії зазначених документів подаються за формою та правилами, які застосовуються таким іноземним утворенням без статусу юридичної особи, трастовим керуючим, адміністратором, уповноваженим зберігачем відповідних документів такого іноземного утворення без статусу юридичної особи, у тому числі банківською установою, у відповідній іноземній державі (території).

При цьому такі документи подаються тією мовою, якою вони складені (в тому числі й іноземною), проте на вимогу контролюючого органу платник податку зобов’язаний надати оригінали зазначених документів та їх переклад на українську мову. У разі подання документів англійською мовою переклад на українську мову не вимагається.

Перелік неоподатковуваних доходів – зміни, які вже діють!

Пункт 165.1 ПКУ, який визначає перелік доходів, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, доповнили такими видами доходів:

  • вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (з 22.12.2021 р.);
  • вартість соціальної допомоги в натуральній формі малозабезпеченим сім’ям, що отримана від надавачів соціальних послуг відповідно до Закону «Про соціальні послуги» (змінапочала діяти заднім числом! – з 01.01.2021р.);
  • вартість соціальних послуг, які надаються згідно зі Законом “Про соціальні послуги” та Класифікатором соціальних послуг надавачем соціальних послуг, якого включено до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, за рахунок надавачів соціальних послуг отримувачу соціальних послуг, якого включено до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (з 22.12.2021р.);
  • сума доходу, отриманого платником податку у вигляді підтримки, наданої Фондом Президента України з підтримки освіти, науки та спорту (з 22.12.2021р.).

Крім цього, підрозділ 1 розділу ХХ ПКУ доповнили пунктом 18, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми доходів у вигляді:

  • часткової або повної компенсації відсоткових (процентних) ставок, яка виплачується в рамках бюджетної програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва» та державної програми впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом на умовах, визначених КМУ;
  • суми коштів, отриманих платником податку на безповоротній основі від Фонду розвитку інновацій.

Ці винятки з переліку оподатковуваних доходів також застосовуються заднім числом – до податкових (звітних) періодів, починаючи з 1 січня 2021 року!

Що змінилося у податковій знижці?

По-перше, змінами в частині податкової знижки передбачається, що контролюючий орган не має права вимагати від платника податку надання інформації, документів або їх копій, які містяться в автоматизованих інформаційних і довідкових системах, реєстрах, банках (базах) даних органів державної влади, інформація з яких безоплатно отримується контролюючими органами відповідно до ПКУ.

По-друге, встановлюється, що до документально підтверджених витрат можуть включатись витрати на сплату за навчання (п. 166.3.3 ПКУ) та лікування (п. 166.3.4 ПКУ) особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою.

По-третє, у підрозділі І перехідних положень установлюється, що за результатами 2021 та 2022 років при реалізації права на податкову знижку в повному обсязі включаються витрати на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19 (в тому числі і придбання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення), витрати на вакцинування від COVID-19, а також витрати на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховику-резиденту за договорами страхування на випадок захворювання на COVID-19 платника податку та членів його сім’ї першого ступеня споріднення.

Оподаткування продажу нерухомості

Під звільнення від оподаткування (як ПДФО, так і ВЗ) першого протягом року продажу у 2022 році потраплять такі об’єкти нерухомості:

  • житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельна ділянка, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутова споруда та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
  • земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 ЗКУ,залежно від її призначення;
  • земельна ділянка сільськогосподарського призначення, безпосередньо отримана платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також така земельна ділянка, отримана платником податку у спадщину.

Таке звільнення від оподаткування, як і сьогодні, застосовуватиметься за умови перебування майна у власності платника податку понад три роки (крім спадщини).

При цьому дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначатиметься.

Другий продаж такого об’єкта або продаж об’єкта нерухомості, не зазначеного у переліку вище, підлягатиме оподаткуванню за ставкою ПДФО 5% та ВЗ 1.5%.

Третій та наступний продаж таких об’єктів або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у переліку вище, підлягатиме оподаткуванню за ставкою 18% ПДФО та 1.5% ВЗ.

Тобто до пільгової ставки 5% таки додали базову ставку 18%! Але при цьому зробили і реверанс у бік платників податків – передбачається, що оподаткований за ставкою 18% дохід від продажу об’єктів нерухомості може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України.

Під витратами на придбання об’єкта нерухомості розуміються:

  • кошти, сплачені платником податків як вартість цінних паперів та майнових прав, погашення яких відбулося шляхом передачі об’єкта нерухомості (або його частини);
  • кошти, передані в управління управителю фонду фінансування будівництва;
  • витрати, понесені на придбання об’єкта нерухомості на етапі незавершеного будівництва;
  • вартість об’єкта нерухомості, переданого платнику податку у власність як оплата його частки у статутному капіталі господарського товариства при виході такого платника податків із складу учасників юридичної особи;
  • вартість предмета іпотеки, за якою іпотекодержатель набув у власність предмет іпотеки;
  • витрати на придбання об’єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано як компенсація за такими договорами;
  • реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт нерухомості;
  • вартість об’єкта нерухомості, що був задекларований особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування, відповідно до підрозділу 9-4 розділу XX ПКУ;
  • вартість об’єкта нерухомості, що був отриманий при ліквідації (припиненні) юридичної особи (у тому числі іноземної) або утворення без статусу юридичної особи (у тому числі іноземного) платником податків – акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою);
  • витрати, понесені на будівництво об’єкта нерухомості.

Якщо ж об’єкт нерухомості було подаровано платникові податку, то він вважається придбаним ним за вартістю, що дорівнює сумі державного мита, реєстраційного збору чи інших аналогічних платежів, податків та зборів, сплачених у зв’язку з таким даруванням.

При цьому якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов’язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни об’єктів нерухомості, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа.

Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу (обміну) об’єкта незавершеного будівництва.

І найцікавішим є те, що такий розрахунок зменшення доходу від продажу об’єктів нерухомості на суми дозволених витрат проводиться платником податку самостійно. Проте, якщо придбаває таку нерухомість юридична чи самозайнята особа, то такий розрахунок має бути проведено саме покупцем (як податковим агентом)!

Дохід від продажу рухомого майна

З 2022 року дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, може бути зменшений на вартість такого об’єкта рухомого майна.

Але тільки у випадку, якщо це майно було задекларовано продавцем як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування) відповідно до підрозділу 9-4 розділу XX ПКУ. Інших варіантів для зменшення суми оподатковуваного доходу від продажу рухомого майна не передбачено.

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз’яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Усі новини рубрики «Автоматизація»

У разі збільшення кількості РРО у місці торгівлі доплата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем здійснюється за квартали, які залишились до закінчення дії ліцензії

Фактичною перевіркою підтверджено факти використання найманої праці осіб без належного оформлення, а також встановлено порушення вимог Закону про РРО

До заяви-розрахунку, яка подається для отримання фінансування від ПФУ, в деяких випадках слід додавати скановані копії платіжних документів, які б підтвердили сплату єдиного соціального внеску

Зокрема, нерезидент має надати витяг з відповідного реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації, або оригінал установчого документа такої юридичної особи, або нотаріальну копію такого документа

Податківці підкреслили, що з технічних причин сервіс «Повторного (дистанційного) формування сертифікатів за електронним запитом» 29.02.2024 працювати не буде

Новые правила закупок: что изменилось в 44-ФЗ в первом полугодии 2022

С начала 2022 года в закон о закупочной деятельности внесли ряд изменений. Они коснулись требований к участникам закупок, контрактов жизненного цикла, закупок строительных материалов и закупок у единственного поставщика.

С начала 2022 года в закон о закупочной деятельности внесли ряд изменений. Они коснулись требований к участникам закупок, контрактов жизненного цикла, закупок строительных материалов и закупок у единственного поставщика.

Часть поправок связана с введением в отношении РФ экономических санкций, часть изменений носит временный характер. Например, действие Постановления Правительства от 06.03.2022 № 297 «Об установлении размера НМЦК и годового объёма закупок в целях закупки отдельных наименований медицинских изделий путём проведения электронного запроса котировок» истекло 1 августа 2022 года, 1 сентября истекает срок действия Постановления от 16.03.2022 № 374 « О приостановлении действия постановления Правительства РФ от 19 апреля 2021 г. N 620 «О требовании к формированию лотов при осуществлении закупок медицинских изделий, являющихся объектом закупки для обеспечения государственных и муниципальных нужд»».

Главные изменениями первой половины 2022 года в 44-ФЗ приведены в таблице 1.

Таблица 1. 44-ФЗ: что изменилось в 2022 году

Нормативный акт

Дата/срок действия

Что изменилось

Федеральный закон от 08.03.2022 № 46-ФЗ (ред. от 14.07.2022).

С 8 марта 2022 до 1 января 2023.

Заказчикам разрешили менять существенные условия контрактов, заключённых до 1 января 2023 года, если из-за непредвиденных обстоятельств его нельзя исполнить.

Ранее менять существенные условия контракта допускалось в 2020 году ввиду ковидных ограничений.

Заказчики могут менять существенные условия контракта, если его невозможно исполнить из-за санкций. Для этого нужно решение Правительства, высшего исполнительного органа региона или местной администрации.

Федеральный закон от 16.04.2022 № 104-ФЗ (ред. от 28.06.2022).

С 11 марта до 31 декабря 2022 года.

Заказчикам установили новые основания закупки у едпоставщика. Региональные органы власти выпускают НПА по особым закупкам у едпоставщика по пункту 2 части 1 статьи 93 Закона № 44-ФЗ.

Нормативные акты, на основании которых проводили закупки по пункту 2 части 1 статьи 93, могли выпускать только Президент и Правительство РФ.

Заказчики могут закупать у едпоставщика, которого выберет Правительство или высший исполнительный орган субъекта РФ. Закупка проводится по согласованию со спецорганом в регионе. Высший исполнительный орган субъекта может установить дополнительные случаи закупок у едпоставщика не только для региональных, но и для муниципальных нужд.

С 16 апреля 2022.

Заказчикам сократили сроки внесения информации в реестр контрактов.

Информацию о приёмке вносили в реестр контрактов в течение 5 рабочих дней.

Заказчики направляют информацию о приёмке с приложением документа о приёмке в реестр не позднее 1 рабочего дня со дня, следующего за днем подписания документа о приёмке.

При электронном актировании сведения о приёмке направляют в реестр в день подписания документа о приёмке.

Заказчикам запретили использовать иностранную валюту для цены контракта.

Цену контракта, заключаемого по итогам торгов, допускалось определять в иностранной валюте. В таком случае заказчик указывал в извещении сведения о валюте и порядок применения официального курса иностранной валюты к рублю.

Иностранную валюту в контрактах указывать не допускается. Исключение — закупки заказчиков, осуществляющих деятельность на территории иностранного государства.

А при определении НМЦК нельзя использовать информацию о котировках на иностранных биржах.

Заказчикам увеличили срок для направления сведений в РНП из-за одностороннего расторжения контракта заказчиком.

Сведения о включении в РНП заказчик должен был подавать в день вступления в силу решения об одностороннем расторжении контракта со стороны заказчика либо в день признания участника уклонистом.

Заказчик обязан подать сведения в ФАС о включении в РНП не позднее двух рабочих дней, следующих за днем вступления в силу решения заказчика об одностороннем отказе либо с даты признания участника уклонившимся от заключения контракта.

Заказчикам разрешили закупать медизделия и техсредства реабилитации как товары для нормального жизнеобеспечения граждан.

Ранее к объектам закупок для нормального жизнеобеспечения относилось продовольствие; средства для оказания скорой, специализированной, медицинской помощи в экстренной или неотложной форме; лекарственные средства; топливо.

Медицинские изделия и технические средства реабилитации разрешили закупать электронным запросом котировок независимо от НМЦК.

Заказчикам разрешили не устанавливать обеспечение исполнения контракта и обеспечение гарантийных обязательств.

Заказчики по умолчанию устанавливали обеспечение при любой закупке — независимо от способа, НМЦК и прочих условий контракта. Были установлены исключительные случаи, когда обеспечение требовать нельзя, а когда это не обязательно.

Заказчики могут не устанавливать требование об обеспечении исполнения контракта и гарантийных обязательств, если не предусмотрена выплата аванса.

Заказчикам сократили срок оплаты по контрактам.

В мае и июне 2022 года срок оплаты по электронным контрактам составлял 15 рабочих дней для всех заказчиков, кроме федеральных. ФОИВ, ФАУ, ФБУ применяют новые сроки с 1 мая 2022.

С 1 июля 2022 все заказчики должны оплатить контракты в течение 7 рабочих дней с даты подписания заказчиком документов о приемке этапа или контракта в целом. Такой же срок применяется для контрактов с СМП. Если приемка не электронная или контракт подлежит казначейскому сопровождению — 10 рабочих дней.

Для заказчиков ввели новое основание для включения поставщика в РНП – по причине необоснованного одностороннего расторжения контракта.

Заказчик должен направить обращение в ФАС не позднее 2 рабочих дней после вступления в силу решения поставщика об одностороннем отказе от контракта.

Новый пункт 5.1 в части 1 статьи 93 Закона № 44-ФЗ.

Изменения в пункт 28 части 1 статьи 93 Закона № 44-ФЗ.

С 8 марта и до конца 2022 года .

Заказчикам упростили закупку лекарств. Повысили объемы закупок лекарств у едпоставщика.

Максимальную сумму закупки лекарств у едпоставщика по решению врачебной комиссии увеличили до 1,5 млн руб.

Максимальная сумма закупки лекарств у едпоставщика по решению врачебной комиссии составляла 1 млн руб.

Медорганизации могут по решению учредителя закупать лекарства, расходные материалы и медизделия у едпоставщика.

Годовой объем закупок лекарств не должен превышать 50 млн руб., для медизделий — 250 млн руб.

Постановление от 10.03.2022 № 340.

С 12 марта 2022.

Заказчикам разрешили списывать неустойку из-за санкций бессрочно.

В 2020–2021 годах можно было списывать неустойку по контрактам, не исполненным из-за ковида.

Правительству дали право установить случаи и порядок списания неустоек, начисленных из-за санкций.

Постановление от 12.03.2022 № 350.

С 22 марта 2022.

Заказчиков обязали указывать формулу цены и НМЦК в контрактах на поставку по договору лизинга.

Ранее на договоры лизинга требование об указании формулы цены и НМЦК не распространялось.

С 22 марта дополнили перечень случаев, когда в контракте и документах о закупке нужно указывать формулу цены и максимальное значение цены контракта.

Постановление от 21.03.2022 № 417.

С 23 марта 2022.

Заказчикам установили перечень случаев, когда комиссия ФАС откажет внести поставщика в РНП.

С 23 марта сведения в РНП не вносят, если поставщик докажет, что не смог исполнить контракт из-за санкций недружественных государств и международных организаций.

Новое основание не будет работать, если санкции ввели в отношении заказчика, а поставщик по этой причине отказывается исполнить контракт.

Постановление Правительства от 23.03.2022 № 439.

С 24 марта 2022.

Заказчикам продлили право менять существенные условия строительных контрактов «под ключ», КЖЦ и контрактов на выполнение работ по строительству, реконструкции, капремонту, сносу объекта капстроительства, сохранению объектов культурного наследия.

Ранее такое право у заказчиков было установлено только на 2021 год.

Заказчикам можно менять условия контрактов на основании пункта 8 статьи 95 Закона № 44-ФЗ. Федеральные заказчики из специального перечня также могут до конца 2022 года корректировать условия контрактов из-за роста цен на стройматериалы.

Заказчикам разрешили списывать поставщикам неустойки из-за удорожания стройматериалов.

Удорожание стройматериалов не было основанием для списания неустойки.

Заказчикам можно списать пени и штрафы по контрактам, если в 2021 и 2022 году обязательства не исполнили из-за удорожания стройматериалов.

Постановление от 16.03.2022 № 374.

С 25 марта до 1 сентября 2022.

Заказчикам разрешили закупать медизделия одним лотом (приостановили действие запрета на объединение медизделий разных видов в один лот).

Не допускалось объединять в один лот медизделия, если НМЦК превышала лимит по постановлению от 19.04.2021 № 620, а именно:

  • 600 тыс. руб., если на медизделия в предыдущем году потратили менее 50 млн руб.;
  • 1 млн руб.
  • от 50 млн до 100 млн руб.;
  • 1,5 млн руб. — более 100 млн руб.

С 25 марта до 1 сентября 2022 года действие запрета на объединение медизделий разных видов по постановлению от 19.04.2021 № 620 приостановили.

Распоряжение Правительства от 28.03.2022 № 655-р.

С 28 марта до 31 декабря 2022.

Российских станкостроителей освободили от казначейского сопровождения авансовых платежей по контрактам за счёт субсидий.

Станкостроители должны были устанавливать казначейское сопровождение авансов по контрактам за счёт субсидий.

Заказчики могут не устанавливать казначейское сопровождение авансов для продукции с кодами ОКПД2:

Условием освобождения является предоставление на сумму авансового платежа обеспечения в виде безотзывной банковской гарантии.

Постановление Правительства от 29.03.2022 № 505.

С 30 марта до 31 декабря 2022.

Заказчикам разрешили устанавливать повышенные размеры авансов. Стороны могут увеличить аванс в уже заключённых контрактах по части 65.1 статьи 112 Закона № 44-ФЗ.

Раньше предельный размер аванса по контрактам без казначейского сопровождения был установлен в размере 30 процентов. Менять авансы в уже заключённых контрактах было нельзя.

Заказчики могут выплачивать авансовые платежи от 50 до 90 процентов по контрактам с казначейским сопровождением, а авансы до 50 процентов — без сопровождения.

Чтобы увеличить аванс в уже заключённых контрактах, заказчику нужно получить решение Правительства, а поставщику — предоставить дополнительное обеспечение.

Постановление Правительства от 16.04.2022 № 680.

С 18 апреля до конца 2022 года.

Заказчикам разрешили менять существенные условия строительных контрактов 2022 года, который заключили до 1 января 2023 года, если из-за непредвиденных обстоятельств его нельзя исполнить.

Менять существенные условия строительных контрактов разрешали из-за ковидных ограничений.

С 18 апреля и до конца 2022 года в строительных контрактах заказчики могут:

  • продлить срок исполнения контракта;
  • изменить объём и виды работ, спецификацию и типы оборудования из проектной документации;
  • заменить строительные ресурсы на аналогичные;
  • изменить отдельные этапы исполнения контракта, в том числе наименование, состав, объёмы и вид работ, цены отдельного этапа;
  • установить условие о выплате аванса или поменять действующий размер аванса;
  • изменить порядок приёмки и оплаты отдельного этапа исполнения контракта, результатов выполненных работ.

Указ Президента от 03.05.2022 № 252.

Письмо Минфина РФ от 09.06.2022 № 24-06-06/54846.

Заказчикам запретили заключать сделки с компаниями и физлицами, находящимися под российскими санкциями, и с подконтрольными им лицами.

В извещение заказчики должны включать специальное требование к участникам закупок об отсутствии в перечне компаний из постановления от 11.05.2022 № 851.

Постановление Правительства от 21.04.2022 № 733.

Заказчикам изменили перечень одноразовых медизделий из ПВХ с ограничениями допуска по постановлению от 05.02.2015 № 102.

Заказчики, которые закупают медицинские изделия из перечня № 102, должны ограничить допуск таких товаров из иностранных государств. При закупке применяют правило «третий лишний» — отклоняют заявку с иностранным товаром, если есть хотя бы две заявки.

Чтобы установить ограничения допуска на одноразовые медизделия из ПВХ, заказчики должны сверить классификационные признаки медизделия и код вида по номенклатурной классификации или код ОКПД2 с новым списком из постановления № 102.

Постановление Правительства от 09.05.2022 № 838.

Заказчикам расширили список товаров, которые можно закупать контрактом жизненного цикла.

Не допускалось закупать контрактом жизненного цикла самоходные машины.

С 12 мая через контракт жизненного цикла разрешили закупать самоходные машины и другие виды техники.

Распоряжения Правительства от 26.05.2022 № 1316-р.

С 26 мая и до конца 2022 года.

Минобрнауки, государственным вузам и научным организациям разрешили закупать ТРУ по отдельному перечню через электронный запрос котировок.

Перечня не было, образовательные и научные организации применяли закупки запросом котировок на общих основаниях.

Образовательные и научные организации вправе проводить любые закупки электронным запросом котировок независимо от НМЦК и годового объема закупок, если ТРУ включены в перечень из распоряжения Правительства от 26.05.2022 № 1316-р.

Федеральный закон от 28.05.2022 № 146‑ФЗ.

Заказчики должны по-новому проводить расчёты по контрактам с казначейским сопровождением.

Разрешили не устанавливать обязательное казначейское сопровождение в контрактах с ценой менее 5 млн руб.

Поставщики могли получить оплату по контрактам с казначейским сопровождением только на специальный счёт, который они обязаны были открывать в Казначействе.

Казначейское сопровождение было обязательным для контрактов с ценой выше 600 тыс. руб.

По контрактам на поставку товаров заказчики проводят оплату на расчётный счёт поставщика в банке. Деньги перечисляет казначейство с лицевого счета заказчика после того, как получит документы о поставке. Также работает оплата для контрактов на строительство, реконструкцию, реставрацию, техническое перевооружение или капремонт.

Заказчики перечисляют не только оплату за поставку, но и авансы на расчётные счета поставщиков строительных материалов и оборудования из сметной документации.

Постановление Правительства от 23.05.2022 № 937.

Заказчики обязаны устанавливать новое обязательное дополнительное требование к участникам закупки.

До июля 2022 заказчики включали в извещение требование об отсутствии в РНП по желанию.

Заказчики обязаны включать в извещение требование об отсутствии в РНП сведений об участнике, если его внесли в реестр после отказа от контракта из-за санкций в отношении заказчика. Новое доптребование внесли в постановление № 2571, устанавливать его следует во всех конкурентных закупках, когда объект закупки есть в приложении к постановлению и НМЦК превышает предельный размер.

Постановление Правительства от 14.04.2022 № 665.

До 1 января 2023 года.

Федеральное казначейство и его территориальные органы приостановили финансовые проверки заказчиков.

Казначейство и его территориальные органы проводили финансовые проверки заказчиков в плановом порядке.

Если проверку начали до 23 апреля 2022 и не успели завершить в течение 20 рабочих дней, то её должны приостановить до 1 января 2023 года. Если до 23 апреля 2022 года заказчику выдали представление или предписание, то можно обратиться в казначейство и продлить срок его исполнения.

Федеральный закон от 26.03.2022 № 64-ФЗ.

При сдаче отчётов за 2022 и 2023.

Заказчикам не нужно учитывать в СГОЗ для отчёта о закупках у СМП контракты на закупку лекарств и медизделий.

Контракты на закупку лекарств и медизделий учитывали в СГОЗ при расчёте объёма закупок у СМП.

Заказчики применяют новое правило при сдаче отчётов за 2022 и 2023 годы при расчёте объёма закупок у СМП.

Правило действует для закупок федеральных и региональных органов власти, подведомственных им учреждений и предприятий, а также муниципальных медорганизаций.

Смотрите также:

Подпишитесь, чтобы не пропустить интересные мероприятия и получите подарок на почту!

Вы сможете выбрать только актуальные для вас темы.

Про автора

admin administrator