Шкідники та хвороби кукурудзи

Авторadmin

Шкідники та хвороби кукурудзи

Зміст:

Чим хворіє кукурудза і від яких шкідників захищають культуру?

«Цариця полів», як і інші сільськогосподарські культури, не застрахована від атак шкідників і захворювань. Щоб вибрати успішні методи і організувати боротьбу з ними, важливо знати які хвороби і комахи можуть вражати кукурудзу.

  • хвороби кукурудзи
    • диплодіоз
    • гельмінтоспоріоз листя
    • кладоспоріоз
    • вілт
    • Пилова головешка кукурудзи
    • пузирчаста головешка
    • фузаріоз
    • стеблевая гниль
    • коренева тля
    • Проволочник
    • стебловий метелик
    • Шведська муха

    хвороби кукурудзи

    Зараження і розвиток різних хвороб кукурудзи має кілька причин:

    • низька якість насіння;
    • маленький обсяг знань і досвіду по вирощуванню рослини;
    • відсутність профілактики і неякісна боротьба з джерелами захворювань і шкідниками.

    Всі загрози потрібно усувати на ранній стадії, інакше шанси на збереження навіть половини врожаю невеликі.

    диплодіоз

    Причина захворювання – гриб Diplodia zeae Lev. Захворювання вражає всю рослину повністю. На наземної частини кукурудзи з`являється наліт білого кольору, схожий на вату. Ці грибниці часто покривають внутрішні листя качанів.

    При цьому захворюванні зернівки стають крихкими, набувають світло-коричневий колір, на них і на початкових стрижнях переважають чорні точки.

    При запущеному захворюванні стебла рослини стають крихкими, і відбувається надламиваніе. У прістеблевих поглибленнях листя видно коричневі плями, з яких при вологій погоді виділяється слиз оливкового кольору, що містить в собі суперечки гриба.

    Поширюється грибкова хвороба при вологій теплій погоді, тому даний період припадає на кінець вегетативної фази розвитку качанів – на кінець серпня і початок вересня.

    Основним джерелом зараження цим грибковим захворюванням є насіння. При посадці велика їх частина гниє в землі, а на нечисленних сходах грибок визріває і активно поширюється. Уражена кукурудза не придатна до збереження та використання.

    Методи боротьби з диплодіозу зводяться до таких заходів:

    • Вибирайте і використовуйте здоровий насіннєвий матеріал.
    • Перед посівом обробіть матеріал фунгіцидними розчинами.
    • Вносьте за планом весняні підживлення.
    • Укладайтеся в терміни збору врожаю кукурудзи, просушуйте качани до вологості 16%.
    • Очищайте ділянку після збирання від залишків рослинної частини кукурудзи, оре землю.
    • дотримуйтесь сівозміну.

    гельмінтоспоріоз листя

    Збудник захворювання – Bipolaris turcica Shoem. Поширення хвороби починається з нижніх листків кукурудзи, захоплюючи з часом рослина повністю. Листя засихають, а при зараженні кореня, що буває рідше, в`яне вся рослина.

    Хвороба проявляє активність в липні-серпні. На кукурудзі з`являються коричневі плями з темними обрисами, а подсихая, центральна частина плями світлішає.

    У міру прогресування хвороби, плями зливаються, займаючи повністю листову поверхню. Джерело захворювання – рослинні залишки після збору врожаю.

    Заходи профілактики є аналогічними, як і при боротьбі з усіма грибковими хворобами:

    • сівозміну;
    • якість насіння;
    • підгодівля фосфорно-калійними добривами;
    • дотримання термінів посіву;
    • глибока зяблева оранка землі після збирання врожаю.

    кладоспоріоз

    Збудником захворювання є гриб роду Cladosporium Link. У народі захворювання носить назву «Оливкова гниль» через колір грибниць.

    При інфікуванні частіше страждають верхні частини качанів. Причина захворювання криється в зараженому посадковому матеріалі. Активність гриб проявляє при температурі повітря від 12 ⁰С.

    Способи захисту припускають спалювання залишилася рослинної частини кукурудзи, глибоку оранку землі. Відповідальний підхід до вибору насіння і їх висіву.

    вілт

    Збудник хвороби – Bacterium stewarti – вражає судинну систему рослин, руйнує тканини паренхіми. Бактерії, поширюючись по судинах, закупорюють їх слизом і отруюють токсинами. Можуть проникати в качани і в тканини насіння, від чого ті стають зморщеними. Ураження піддається як початок повністю, так і частина його. Найбільш схильна до зараження вілтом солодка кукурудза.

    Якщо на листках кукурудзи з`явилися жовті смуги, то це явна ознака вілта.

    При виявленні вілта на молодих рослинах, до викиду кукурудзою волоті, їх слід скосити і відправити на виробництво силосу. Залишок рослин спалити, землю переорати. Необхідно дотримуватися сівозміни, використовувати тільки здорове насіння.

    Пилова головешка кукурудзи

    Причиною захворювання є грибок Ustiliago tritici, який поширюється при жаркій погоді. Неможливо не помітити чорну цвіль на початках і волоті. Гриб руйнує їх, хоча визріли залишки зерна можуть не відрізнятися від здорових.

    При дотику до цвілі, чорна пил розлітається, розкидаючи суперечки гриба. Частково змивається дощем і поливом. При зараженні кукурудза стає рунистої, відстає в розвитку, початок не визрівають, а чорніє і висихає.

    Захворювання не лікується, рослини знищуються шляхом спалення або закопування в землю на глибину більше 0,5 м. Місце вирощування кукурудзи на наступний рік потрібно поміняти.

    пузирчаста головешка

    Збудник захворювання – гриб Ustilago zeae. Пузирчаста головня – хвороба, що вражає всю наземну частину рослини. На ньому з`являється рожева або зелена гниль, яка з часом зростає, збільшуючись в обсязі і змінюючи колір на сірий. Дозріваючи ареоли лопаються, а суперечки розлітаються по території, заражаючи все великі плантації.

    Даний гриб любить сухий і спекотний клімат, тому захворювання більш схильна до культура, посіяна пізніше термінів. Урожай кукурудзи при інфікуванні пухирчастої сажкою знижується до 50%.

    Для профілактики використовують обробку насіння марганцівкою або спеціальними препаратами. Наприклад, «Дітокс» має широкий спектр дії і не змивається поливом або дощем вже через годину після обприскування. Велике значення має внесення комплексних добрив в якості харчування для цієї сільськогосподарської культури.

    Вибирайте сорти кукурудзи і її гібриди, які мають стійкий імунітет до захворювань, дотримуйтесь сівозміну.

    фузаріоз

    Причина захворювання – недосконалий гриб Fusarium, що розвивається на кукурудзі під час будь-якої зі стадій зростання. Візуально визначається наявністю роздутих нерівностей на стеблі рослини, під якими розвивається грибок.

    При посадці заражених насіння, покритих шаром біло-рожевого нальоту, сходи погані, а зійшла кукурудза слабка, медленнорастущая. Процес гниття стебла і коренів починається після досягнення молочної зрілості кукурудзяних качанів. Листя рослини сохнуть, а качани поступово чорніють.

    Фузаріоз проявляє активність при холодній погоді з підвищеним рівнем вологості або в посуху при температурі приблизно 30 ⁰С.

    Хворі рослини видаляйте якомога раніше, вириваючи їх із землі з корінням і спалюючи. Обов`язкова осіння оранка землі і протравлення здорового насіння перед посадкою.

    стеблевая гниль

    Грибкове захворювання, при якому листя кукурудзи набувають сіро-зелений колір, у міру розмноження гриба рослина покривається нальотом рожевого відтінку. Під його дією листя висихають і опадають, а стебло гниє, стає м`яким і переломлюється.

    Грибок любить жарку суху погоду. Розвивається при неправильно організованому поливі і густому посіві рослин. Зберігається в рослинній частини кукурудзи після збору качанів.

    Профілактичні заходи зводяться до дотримання техніки і термінів посадки, обробки насіння фунгіцидними розчинами. Після збирання врожаю необхідно очистити ділянку від залишків кукурудзи і перекопати.

    шкідники кукурудзи

    Крім грибкових і бактеріальних захворювань високому врожаю загрожують різні шкідники кукурудзи. Вони пошкоджують наземну частину рослини і його кореневу систему. Ще одна небезпека полягає в поширенні шкідниками грибкових захворювань. Тому така проблема вимагає термінового і вірного рішення.

    коренева тля

    Поширюється в жарку погоду без опадів. Є дуже дрібна комаха прозоро-білого кольору. Добре переносить низькі температури в зимовий період.

    При атаці кукурудзи кореневої попелиць, вона відстає в розвитку, а листя жовтіє і засихає. Коренева тля є переносником грибкових захворювань. Тому при її виявленні слід провести обробку рослин фунгіцидними засобами.

    Якщо шкідники є у великій кількості, то грибкове захворювання знаходиться в активній формі. Рекомендується знищення кукурудзи і подальша обробка землі.

    Важливим заходом при боротьбі з кореневою попелицею є знищення бур`янів. Насіння для посіву потрібно використовувати тільки оброблені инсектецидов. До них відносяться: «Актара», «Моспилан», «Дантоп» і ін.

    Проволочник

    Личинка дротяники схожа на черв`яка оранжево-коричневого кольору, блискучого і гладкого. Їх життєдіяльність проходить в землі. Вони проникають всередину рослини і харчуються його соком. Кукурудза від нестачі поживних речовин висихає. Активність проявляє комаха при посухи.

    Проволочник воліє сирі і кислі грунти, з заростями пирію повзучого і лопуха.

    Для боротьби з цим шкідником використовують метод виманювання. У невеликі лунки кладуть картопляне лушпиння, солому, сіно і прикривають їх дошкою. Коли дротяники збереться в пастці, її збирають і спалюють. Така процедура проводиться кілька разів.

    При перекопуванні личинки виявляються на поверхні землі, де гинуть при перших заморозках. Сівозміну призведе до того, що при посадці в наступний сезон на місці кукурудзи нелюбимих рослин дротяники (гірчиця, гречка, бобові та ін.), Велика частина дротяники помре з голоду.

    Якщо такі заходи не допомагають знищити шкідника, то вдаються до використання хімічних засобів. Застосовуються вони строго відповідно до інструкції, так як багато хто з таких препаратів токсичні і небезпечні для людини і навколишнього середовища.

    Профілактичні прийоми зводяться до прополки, поливу кукурудзи, протравливании насіння і внесення добрив для активізації зростання рослини і зниження кислотності ґрунту.

    стебловий метелик

    Небезпека для рослини викликає не доросла особина метелика, а його гусінь, яка пофарбована в жовто-зелений колір і досягає довжини 25 мм. З`являються при сухій погоді з високою температурою повітря.

    Гусениці знищують молоде листя, а після наносять шкоду качанів і маточки, що відбивається в уповільненні зростання і зниження врожайності культури. Таких гусениць збирають вручну або кукурудзу обробляють спеціальними розчинами ( «Децис», «Штефесін»). Така обробка знищує комах, але шкідливі речовини не накопичуються всередині рослини.

    Складність боротьби зі стеблових метеликом полягає в тому, що гусениці живуть в качанах і всередині стебел. Тому часто застосовують кілька препаратів в комплексі. Наприклад, «Актеллік 50ЕС» і «Карате Зеон 050CS». Комахи гинуть від контакту з інсектицидом і від вдихання його парів.

    Якщо однієї обробки мало і наявність гусениць лише скоротилося, рекомендується провести ще одну процедуру.

    Шведська муха

    Небезпечні для кукурудзи личинки шведської мухи. Являють собою червоподібне комаха біло-жовтого кольору довжиною до 0,5 см. Добре переносять вологу і холодну погоду. Вони поїдають рослину під час сходів.

    Продірявлені листя стає темно-зеленими, так як рослина намагається самовилікуватися і всі сили відправляє до пошкоджень. Літні покоління живляться тканинами молочних качанів, завдаючи врожаю непоправної шкоди. Завдану шкоду впливає на розвиток кукурудзи, врожайність падає на 40-50%.

    Для запобігання атак шведської мухи рекомендується:

    • обробка насіння перед посадкою;
    • на ранніх сходах проведення обробки препаратами «Ціперон», «Суми-альфа»;
    • внесення весняних підгодівлі для стимулювання активного росту кукурудзи;
    • розпушування, полив.

    Велика частина грибкових захворювань кукурудзи не піддається лікуванню, а шкідники рослини, крім свого збитку, поширюють небезпечні суперечки. Тому профілактичні заходи мають основне фундаментальне значення для вирощування сільськогосподарської культури і отримання багатих здорових врожаїв кукурудзи. Не варто нехтувати знаннями про догляд за рослиною і підготовкою грунту до посіву і після збирання врожаю.

    Хвороби і шкідники цукрової кукурудзи. Фото, опис, заходи захисту та боротьби

    Цукрова кукурудза — це однорічна теплолюбна культура, яка дуже любить вологу і багаті гумусом грунти. Це дуже смачний і корисний злак, який досить простий у вирощуванні.

    На жаль, як і багато інших рослин, кукурудза схильна до різних захворювань, які зустрічаються часто на території України. Щороку кукурудза уражається сажкою, фузаріозом, кореневими гнилями й т.д. Серед шкідників, великої шкоди кукурудзі завдають кукурудзяний метелик, шведські мухи, попелиці та совки. Вони завдають істотної шкоди посівам, загальний урожай може знизитися на 30-35%.

    У даній статті ми розповімо, з якими хворобами й шкідниками кукурудзи можна зіткнутися під час її вирощування і як з ними боротися за допомогою агротехнічних, біологічних і хімічних методів.

    1. ХВОРОБИ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ
    2. Пухирчаста сажка кукурудзи або «мексиканський трюфель»
    3. Летюча сажка кукурудзи
    4. Фузаріоз сходів кукурудзи
    5. Фузаріоз качанів кукурудзи
    6. Північний гельмінтоспоріоз
    7. Пітіозная коренева гниль
    8. Іржа кукурудзи
    9. Пліснявіння насіння кукурудзи
    10. Червона гниль качанів кукурудзи
    11. Стеблові гнилі
    12. Бактеріоз качанів кукурудзи
    13. ШКІДНИКИ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ
    14. Шведські мухи
    15. Попелиця
    16. Кукурудзяний (стебловий) метелик
    17. Озима совка
    18. Дротяники (личинки жуків-коваликів)
    19. Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі
    20. Біологічні препарати для боротьби з хворобами та шкідниками цукрової кукурудзи
    21. Протруйники для профілактики появи хвороб і шкідників на кукурудзі
    22. Фунгіциди для боротьби з хворобами цукрової кукурудзи
    23. Інсектициди для боротьби зі шкідниками цукрової кукурудзи

    ХВОРОБИ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ

    Пухирчаста сажка кукурудзи або «мексиканський трюфель»

    Збудник – Ustilago maydis.

    Симптоми:

    Поява злегка припухлих плям, які поступово збільшуються, утворюючи пухлини (галли) на всіх органах рослин.

    Головня атакує кукурудзу в найбільш уразливих точках активного росту — проростання насіння, ріст нового листя, зростання волоті, зростання качана, зростання нового зерна (на початках)!

    Ці здуття нагадують білі зморшки. Вони складаються з сірої, а після дозрівання чорної маси спор. Коли жовна розтріскуються, з них розлітаються теліоспори, які сприяють вторинному зараженню. Дуже шкідливим є ураження стебла, бо воно призводить до викривлення рослини і її надламування.

    Умови розвитку хвороби:

    Сприятливим середовищем для розвитку гриба є суха погода і потім невеликі опади на початку зараження. Від початку інфікування до формування перших наростів проходить 2-3 тижні.

    Також зараженню сприяють рани, отримані механічним шляхом і загущений посів кукурудзи.

    Якщо вчасно не виявити хворобу і не почати заходи щодо боротьби з нею, розмір врожаю може знизитися на 30-50%. Також пухирчаста сажка сильно послаблює рослини та призводить до ураження стебловою гниллю.

    Джерело зараження:

    Спори зимують на рослинних рештках, у грудочках землі на глибині 20-24 см. У вологому середовищі вони швидко втрачають свою схожість.

    Цікавий факт. В Україні з пухирчастою сажкою на кукурудзі агрономи борються із застосуванням хімічних інсектицидів. Але варто зазначити, що в США і Мексиці, цей гриб вважають делікатесом. Його додають в коржі з гострим перцем, цибулею, ковбасою, креветками й запікають у духовці. Кажуть, що він надає страві надзвичайного смаку. У свіжому вигляді гриб сажки нагадує трюфелі. Дослідження показали, що в їжу можна вживати тільки молоді нарости. Але якщо в них вже утворився сірий або чорний порошок, вони стають отруйними для людини. Бо в зрілому грибі міститься небезпечний алкалоїд і кислоти, які можуть викликати кровотечі та негативно впливати на процеси в організмі. Все ж його використовують для виготовлення БАДів, які допоможуть зняти стрес, напругу і поліпшити роботу нирок.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хворобам на цукровій кукурудзі. На маленьких ділянках, рекомендується видаляти уражені рослини для запобігання поширенню хвороби.

    Найчастіше, насіння кукурудзи, яке продаються в магазині, не потребує додаткової обробки. Але якщо посівний матеріал не протравлений, для захисту потрібно провести обробку фунгіцидними протруйниками: Вітавакс 200 ФФ, Тирада, Редіго М.

    А під час вегетації при появі перших ознак рекомендується провести обробку рослин препаратом Абакус.

    Генетичною стійкістю до пухирчастої сажки кукурудзи мають такі гібриди: Бостон F1, Вега F1, Джубілі F1, Трофі F1, Растлер F1, Мегатон F1, Легасі F1, Кокані F1.

    Фото симптомів пухирчастої сажки на цукровій кукурудзі

    Летюча сажка кукурудзи

    Збудник хвороби — гриб Sorosporium reilianum (Kuehn) McAlp.). Це захворювання поширене в південних регіонах, де вирощують кукурудзу.

    Симптоми:

    Чоловіча та жіноча волоті стають схожі на темну пилову масу, а качани перетворюватися в конусоподібний ком волокон з грибних спор. Також волоть може вражатись в повному обсязі, що призводить до часткового руйнування. Заражені рослини погано розвиваються і не дають урожай. В результаті урожай може знизитися на 15-40%.

    Вченими була виявлена прихована форма сажки, яка не має зовнішніх ознак, але пригнічує на вегетацію рослин. В такому випадку кущ не розвивається і зупиняє зростання.

    Умови розвитку хвороби:

    Інфікування відбувається в проміжку від проростання насіння до утворення 2-3 листочків. Сприятливим середовищем для сажки, є тепла весна і спекотне літо з температурою повітря + 28-30 ° С.

    Джерело зараження:

    Збудник поширюється за допомогою теліоспор, які зберігаються в ґрунті та на рослинних рештках.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Якщо насіння для посіву були заготовлені власноруч, для профілактики захворювання летючою сажкою, його потрібно обробити протравлювачем: Вітавакс 200 ФФ і ТМТД.

    Важливо сіяти кукурудзу в найбільш сприятливі терміни та підбирати стійкі до сажки гібриди.

    Фото прояви летючої сажки на кукурудзі

    Фузаріоз сходів кукурудзи

    Збудники хвороби – гриби роду Fusarium.

    Симптоми:

    Виявляється формуванням рожевого або білого нальоту на зерні, що проростає.

    Пророслі паростки темніють і гинуть, або мають дуже слабке коріння. Інфіковані рослини відстають у рості та розвитку, на їх листках з’являються ділянки відмерлої тканини з біло-рожевим нальотом.

    Також існує прихована форма хвороби. В такому випадку, зародки є життєздатними, але після посіву на них починає проростати грибок і призводить до загибелі культури.

    Умови розвитку хвороби:

    Низька температура, висока вологість і низький рівень рН ґрунту. Також збільшення густоти посіву кукурудзи погіршує ситуацію.

    Джерело зараження:

    Грунт і рослинні залишки кукурудзи та інших зернових культур.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Якщо для посіву використовується насіння, яке було зібране власноруч, його потрібно обов’язково обробити протравлювачем. Для цього підійдуть такі препарати: Вітавакс 200, Максим XL, Максим 025, Каріоліс, Редіго М, ТМТД і т.д.

    Фузаріоз на сходах кукурудзи

    Фузаріоз качанів кукурудзи

    Збудник – Fusarium moniliforme (син. F. verticillioides).
    Це одне з найпоширеніших захворювань кукурудзи в районах з підвищеною вологістю. Воно призводить до зменшення врожаю і погіршення його якості. При сильному поширенні хвороби врожайність може знизитися на 60%.

    Симптоми:

    Хвороба виявляється в фазі молочної стиглості появою паутинистого або щільного світло-рожевого нальоту на качані. При рясному розростанні грибка, зерна починають повністю руйнуватися. Грибок може покрити весь качан і лист, який його покриває. Навіть якщо на качані не всі зерна покриті нальотом, вони вважаються інфікованими. Зернівки набувають брудно-бурий колір, легко ламаються.

    Вченими було виявлено, що гриб F. moniliforme здатний виробляти мікотоксини, які можуть викликати розвиток ракових пухлин у тварин і людей. Тому потрібно завжди перевіряти наявність даного грибка на кукурудзі.

    Умови розвитку хвороби:

    Сприятливими умовами для розвитку є висока вологість і температура повітря 30 ° C. Найчастіше уражається зерно, пошкоджене кукурудзяним метеликом.

    Джерело зараження:

    Рослинні рештки в полі.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    При виявленні захворювання рекомендується провести обробку рослин препаратом Тейзер нормою 0,5-1,0 л/га або Амістар Екстра нормою 0,5-0,75 л/га.

    Стійкими до фузаріозу качанів кукурудзи, є такі гібриди: Мегатон F1, Андріївський F1, Бостон F1, Вега F1, Джубілі F1, Дебют F1, Трофі F1.

    Фузаріоз на початках кукурудзи

    Північний гельмінтоспоріоз

    Збудник гельмінтоспоріозної плямистості листя кукурудзи – Helminthosporium turcicum Pass. Він завдає великої шкоди на Закарпатті та південних регіонах вирощування кукурудзи.

    Симптоми:

    Дрібні плями подовженої форми, які розростаються до 10-20 см в довжину і 3-4 см в ширину. Вони покриті сажистим нальотом світло-сірого кольору всередині й темніші по краю. На зворотному боці листка з’являється темно-оливковий наліт.

    Плями розповзаються по всьому листу і він засихає. Захворювання починається з нижніх листків, потім переходить до верхніх і призводить до загибелі всіх листків. Зерно інфікованих рослин щупле, рідко розташоване на качані.

    Умови розвитку хвороби:

    Проростанню конідій сприяють краплі води на листках і температура повітря понад 18°С. Особливо швидко хвороба розвивається під час цвітіння.

    Джерело зараження:

    Зимує гриб на рештках рослин на полі після збирання. Навесні конідії розлітаються по полю за допомогою вітру або з вологою потрапляють на нижнє листя кукурудзи. Збудник гельмінтоспоріозу також зустрічається на суданській траві та сорго.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Якщо гельмінтоспоріозна плямистість вже виявлена на кукурудзі, необхідно терміново провести обприскування фунгіцидами: Дженфілд БТ, Тейзер, Коронет, Амістар Екстра.
    Гібриди стійкі до гельмінтоспоріозу: Спірит F1, Мегатон F1, ГСС5649 F1, Ноа F1, Харді F1, Вега F1 і Трофі F1.

    Симптоми гельмінтоспоріозу на кукурудзі

    Пітіозная коренева гниль

    Збудник — гриб роду Pythium. З пітіумом важко боротися, тому що він вражає не тільки кукурудзу, а й огірок, ячмінь, пшеницю, горох, соняшник і т.д.

    Симптоми:

    Першим симптомом є відставання в рості проростків, яке може проявитися навіть в умовах достатньої вологості. При огляді сіянців помітно їх викривлення, поява бурих перетяжок, відсутність кореневих волосків, зменшення розміру коренів, руйнування корінця. В результаті проростки слабшають, потім гинуть, знижується густота стояння рослин.
    Іноді з’являється білий або безбарвний грибок на стеблі рослини біля поверхні ґрунту. Крім пітіуму, на коренях рослин одночасно розвиваються й інші кореневі гнилі кукурудзи.

    Агрономи часто плутають ці симптоми з дефіцитом елементів живлення.

    Умови розвитку хвороби:

    Найчастіше рослини уражаються в стресових умовах, при зниженні температури, на кислих ґрунтах з низьким вмістом фосфору й органіки.

    Джерело зараження:

    Спори зимують в ґрунті на глибині до 10-15 см або на залишках рослин залишених в поле.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Зміцненню імунітету рослини сприяє збалансоване мінеральне живлення.
    Перед посівом насіння потрібно протравити фунгіцидами (наприклад Максим XL або Каріоліс).

    Фото пітіозної кореневої гнилі на кукурудзі

    Іржа кукурудзи

    Цукрова кукурудза особливо сприйнятлива до цього захворювання. Збудник – гриб Puccinia sorghi Schw. Найчастіше зустрічається на Півдні та Закарпатті України.

    Хвороба проявляється в другій половині вегетації культури. Тому не приносить особливої шкоди врожаю, але при сильному прогресуванні може привести до зниження його якості.

    Симптоми:

    Спочатку на листках з’являються світло-жовті плями, на яких потім формуються жовто-коричневі пустули зі спорами, які за зовнішнім виглядом нагадують іржу. Потім листя починає всихати, качани виростають недорозвиненими.

    Умови розвитку хвороби:

    Сприятливими умовами для розвитку хвороби є помірне тепло, висока вологість повітря, рясні опади та роса. Інкубаційний період – 5-8 днів.

    Джерело зараження:

    Спори зимують на залишках рослин. Проміжна рослина — бур’ян кислиця.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Для боротьби з іржею рекомендується на ранніх стадіях провести обробку посівів фунгіцидами: Абакус, Ретенго, Аканто плюс, Дженфілд БТ, Тейзер, Коронет, Амістар Екстра.

    Також існують гібриду кукурудзи, які стійкі до іржі: Харді F1, ГСС5649 F1, Елемент F1.

    Фото іржі на цукровій кукурудзі

    Пліснявіння насіння кукурудзи

    Ця хвороба викликається комплексом збудників, а саме грибками: Penicillium, Aspergillus, Mucor, Botrytis, Cladosporium, Cephalosporium, Trichothecium.

    Симптоми:

    Хвороба викликає сильне пригнічення проростків, зниження енергії росту і в кінці загибель, що дуже проріджує посіви. На зерні з’являється наліт сіро-зеленого, блакитного, білого, оливкового або навіть чорного кольору. Захворювання може проявитися навіть у фазі 4-5 листків у вигляді жовто-зелених плям на листках.

    Умови розвитку хвороби:

    Найчастіше проявляється при посіві насіння в непрогрітий ґрунт, бо в таких умовах гриби ростуть швидше, ніж проростає зерно. При зниженій температурі гриби виділяють мікотоксини, які згубно впливають на проростки. Також ураженню сприяє низька якість посівного матеріалу і перевищення глибини посіву.

    Джерело зараження:

    Кукурудза заражається пліснявінням ще в качанах, під час зберігання насіння і після посіву.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Зазвичай насіння, яке продається в спеціалізованих магазинах, вже оброблене фунгіцидами, але якщо воно було зібране власноруч, його потрібно протравити спеціальними препаратами: Максим XL, Аліос, Вікінг, Вітавакс 200, Іншур Перформ, Роялфло 480, Амістар Екстра.

    Фото пліснявіння насіння кукурудзи

    Червона гниль качанів кукурудзи

    Збудник гриб Gibberella zeae (Schweinitz) Petch. Як правило, зустрічається в регіонах з помірним кліматом, а саме, якщо в липні пройдуть рясні дощі. Гриб виділяє токсини, які вражають нервові клітини у людей і тварин, тому бути дуже небезпечним.

    Симптоми:

    Захворювання проявляється у фазі молочно-воскової стиглості на верхівці качана у вигляді рожевого або білого нальоту, який потім розростається по всьому качану.

    Листя, яке покриває качан стає світло-червоного кольору, а сформовані зерна розсипаються. Якщо зернівки ще не утворилися, то хвороба може пригальмувати їх розвиток. Інфіковане насіння не сходить. Інфекція дуже небезпечна, бо швидко переходить на здорові частини качана.

    Умови розвитку хвороби:

    Ураженню сприяє висока вологість і низька температура.

    Джерело зараження:

    Зимує на залишках рослин. Гриб формує сумки зі спорами, які навесні розсіюються на озимі зернові культури.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Якщо насіння не було попередньо оброблене, його потрібно протравити фунгіцидом Венцедор перед посівом.

    Фото червоної гнилі качанів кукурудзи

    Стеблові гнилі

    Збудником хвороби є різні гриби, найпоширеніші з них Fusarium graminearum. Стеблові гнилі спостерігатися у всіх районах вирощування кукурудзи, але частіше саме в зонах з вологою і помірною погодою.

    Симптоми:

    Перші ознаки стеблової гнилі — це поява плям на нижній частині стебла і міжвузля. В результаті стебло стає м’яким і ламається. Його серцевина стає рожевого кольору і починає розкладатися.

    Зазвичай хвороба добре помітна в період дозрівання кукурудзи, але оскільки рослина хворіє, її зерна виростають дрібними та щуплими. Також якщо гриб залишився на насінні, на ньому утворюється коренева гниль.

    Умови розвитку хвороби:

    Брак вологи та корисних мікроелементів сприяють загальному ослабленню кукурудзи, що і знижує стійкість до хвороби.

    Джерело зараження:

    Збудник зимує на рослинних рештках. Спори звільняються навесні та при високій вологості інфікують здорові рослини. Влітку спори вражають не тільки стебло, а й листя та качани.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Для боротьби зі стебловими гнилями застосовують фунгіцид Амістар Екстра.

    Фото стеблової гнилі на кукурудзі

    Бактеріоз качанів кукурудзи

    Збудник — бактерії Bacillus mesentericus vulgatus Fltiqqe. Ця хвороба призводить до погіршення посівних якостей зерен (зниження відсотка схожості, слабкий розвиток рослин).

    Симптоми:

    Хвороба виявляється в фазу молочної стиглості. Перші симптоми — це утворення світло-сірих виїмок розміром 2-3 мм на коронці зерняток. При сильному ураженні, зерно стає зморшкуватим, набуває буро-жовтого кольору.

    Умови розвитку хвороби:

    Найчастіше качани страждають від бактеріозу, коли вони погано прикриті листям, а також при сильному перезволоженні поля.

    Джерело зараження:

    Бактерія живе в тілі хлібного клопа Trygonotylus ruficornis. Клоп пошкоджує оболонку зерна і таким чином заражає зернівки. Цей шкідник живе на рослинах проса і мишію.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб на цукровій кукурудзі.

    Підбір генетично стійких сортів і гібридів кукурудзи (ГСС5649 F1, Елемент F1).

    Бактеріоз качанів кукурудзи

    ШКІДНИКИ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ

    Шведські мухи

    Найчастіше кукурудзу пошкоджує тільки один вид — вівсяна шведська муха. Комаха часто зустрічається в степових і лісостепових регіонах. Шкідники кукурудзи завдають шкоди не тільки кукурудзі, але і пшениці, житу, ячменю і вівсу.

    Опис комахи:

    Муха завдовжки 1,5-2,5 мм, чорного кольору. Яйце довжиною до 0,6 мм, овальної форми, білого кольору. Личинки довжиною до 4,5 мм, подовженої форми, прозорого або світло-жовтого кольору.

    Шкода шведської мухи:

    Личинки мухи шкодять посівам культури, бо залишають багато розривів і дірок на листках. Пошкодженні листочки можуть навіть не розгортатися. Такі рослини погано розвиваються, починають кущитися, стають вразливими до грибкових захворювань (пухирчаста сажка) і можуть дати дуже мізерний урожай.

    Якщо рослина уражена на ранній стадії розвитку, вона повністю гине. Личинка прогризає конус рослини й там харчується. Найнебезпечнішим є пошкодження точки росту головного стебла, що викликає пригнічення всієї рослини.

    Життєвий цикл:

    Перші мухи починають літати на початку цвітіння яблуні. Друге покоління вилітає під час колосіння і наливу ячменю. Всього на розвиток однієї генерації потрібно 21-44 дні. Мухи відкладають яйця до утворення 4-5 листків. За один сезон розвивається 2-3 покоління шведської мухи.
    Личинка останнього покоління зимує в стеблах рослин.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі.

    Для попередження появи личинок шведської мухи, насіння перед посівом необхідно протравити препаратами Круйзер, Форс 200 Zea або Екзор.

    У період масового льоту мухи рекомендується проводити обприскування рослин інсектицидами Карате Зеон, Антихрущ.

    Фото дорослої комахи і личинки шведської мухи

    Попелиця

    Кукурудзу пошкоджують різні види цієї комахи, але найчастіше спостерігаються кукурудзяна, бересклетова і черемхова попелиці. Крім кукурудзи, вони пошкоджують всі зернові культури. Ці шкідники кукурудзи — переносники вірусу корончатості й карликовості кукурудзи.

    Опис комахи:

    Комаха завдовжки не більше 3 мм, жовтуватого або салатового кольору, округлої форми. Дорослі особини відрізнятися від личинок лише розміром і наявністю крил.

    Шкода попелиці:

    Злакові попелиці селяться цілими колоніями та висмоктують сік із зелених верхніх листків. У підсумку, на листках з’являтися невеликі плями, вони починають жовтіти та повністю висихають. Травми від ячмінної попелиці призводять до скручування верхнього листа і до того, що рослина не колоситися.

    Життєвий цикл:

    Шкідник кукурудзи стрімко розмножується, до 15 генерацій за вегетацію. Спалахів активності попелиць сприяє спека і сухий клімат.

    Масовий льот припадає на фазу колосіння — молочної стиглості. Бересклетова тля переносить зимівлю на бересклеті в стадії яєць, а влітку — переходить на кукурудзу, соняшник і т.д. Черемхова тля проявляє активність в літню пору року, а навесні й восени селитися на нижньому боці листа черемхи, де і відкладає яйця на зимівлю. Кукурудзяна попелиця живе і розвивається на кукурудзі.

    Цікавий факт. Попелиця в процесі своєї життєдіяльності виділяє «медяну росу», яку дуже люблять мурахи. Тому вони часто є так званими «пастухами» попелиці.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі.

    Якщо для посіву використовується насіння, яке не було оброблене, його потрібно протравити препаратом, який містить тіаметоксам, наприклад Форс 200 Zea.

    Боротьба з мурахами на ділянці. З народних методів, мурашник можна залити розчином нашатирю (2 ст. ложки на 5 л води). З хімічних препаратів, з мурахами допомагають впоратися Вітабайт і МуравНет.

    Також є сорти кукурудзи, які не схильні до поразки злаковими попелицями: Андріївський F1, Бостон F1, Джубілі F1, Сюрприз F1 і Деликатесна.

    При виявленні шкідників на рослинах кукурудзи рекомендується провести обприскування спеціальними інсектицидами: Турбо Престо, Кораген і Карате Зеон.

    Фото попелиці на кукурудзі

    Кукурудзяний (стебловий) метелик

    Ця комаха завдає великої шкоди не тільки кукурудзі, але і понад 200 видам рослин (перець, картопля, зернові культури та соняшник). Найбільше від шкідників страждає кукурудза, яку сіють на правобережній Україні.

    Опис комахи:

    Самки метелики розміром 2,5-3 см в розмаху крил. Передні крила бувають світло-жовтого або світло-сірого кольору з темними смужками. Яйця білого кольору, розміром 0,8 мм. Гусениця довжиною до 2,5 см, брудно-жовтого кольору з темною смужкою. Лялечка розміром до 2 см, спочатку жовтуватого, потім бурого кольору.

    Шкода кукурудзяного стеблового метелика:

    Ушкоджують рослини гусениці, які залазять у черешки, пагони, покривне листя качанів і качани. Вони вигризають проходи та порожнечі. Часто біля отворів, зроблених гусеницями видно екскременти, які з вигляду нагадують тирсу. В результаті пошкоджені стебла і листя обламуються, легко заражаються хворобами (фузаріоз), що призводить до загального зниження розміру і якості врожаю.

    Життєвий цикл:

    Зимує гусениця в пагонах рослин. У травні — червні вони прогризають дірки для вильоту і переходять в стадію лялечки. При достатній вологості, через 10-25 днів вони перетворюються на дорослих особин.

    За сезон може бути 1-3 покоління метелика. Після достатнього харчування нектаром, самки відкладають по 10-100 яєць на нижню сторону листа. Найчастіше, заселення посівів кукурудзяним метеликом відбувається в фазі викидання волоті.

    Недолік вологи добре стримує початок заляльковування після зимівлі. Також гусениць зі стебел часто виїдають птиці.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі.

    Вченими було виявлено, що найчастіше страждають середньостиглі сорти, бо їх розвиток припадає на зараження першим або другим поколінням.

    З біологічних методів, під час кладки яєць випускають ентомофагів — природних ворогів метелика. Самка трихограми відкладає свої яйця в яйця метелика. Пошкоджені яйця шкідників кукурудзи стають чорними, що буде помітно навіть неозброєним поглядом. Для ефективного заселення трихограмою, необхідно випустити 700 – 1000 особин на сотку.

    Також для боротьби з метеликом відмінно підходить паразит Бракон. Він паралізує гусеницю за допомогою введення токсину в тіло і відкладає туди свої яйця. В результаті гусениця перестає харчуватися і відповідно шкодити.
    Необроблене насіння перед посівом потрібно протравити препаратом Гаучо. Це відмінна профілактика захисту кукурудзи від інших шкідників (кукурудзяний стебловий метелик).

    При виявленні 1-2 гусениці на рослину, потрібно проводити обприскування хімічними інсектицидами: Карате Зеон, Борей, Турбо Престо, Кораген.

    Фото гусениці і метелика кукурудзяного стеблового метелика

    Озима совка

    Ця комаха паразитує не тільки на кукурудзі, але і на картоплі, буряку, капусті, баштанних культурах і озимій пшениці.

    Опис комахи:

    Дорослий метелик розміром 3,5-4,5 см в розмаху крил. Передні крила темно-бурі, а задні — світло-сірі з темною облямівкою. Яйця світло-жовтого кольору. Гусениця довжиною не більше 5 см, сірого кольору, іноді злегка зеленувата. Всього в розвитку проходить 6 віків.

    Шкода озимої совки на кукурудзі:

    Гусениці виїдають насіння в фазі проростання і перегризають ніжні стебла сходів зернових, пошкоджують волоті, вигризають зерна на верхній частині качана, можуть прогризти ходи до основи та заповнити їх своїми продуктами життєдіяльності.

    Життєвий цикл:

    Гусениці, які закінчили харчування, зимують в землі на глибині 10-25 см. Вони здатні не гинути від холоду навіть при -11°C. Навесні вони пересуваються в верхні шари ґрунту (5-6 см) і перетворюються в лялечок.
    Метелики активно літають починаючи з кінця квітня. Через 3-7 днів вони відкладають яйця (400-500 на 1 самку) по одному або групами на бур’яни й культурні рослини, рослинні залишки або в ґрунт. Через 3-17 днів в залежності від температури, народжуються гусениці, які живуть в ґрунті та активно харчуються на бур’янах, потім на культурах.
    При рясних опадах вони часто гинуть. Оптимальна температура для льоту совки – 15-25°C і вологість 50-80%. За сезон розвивається від 1 до 4 поколінь совки. Шкідник може зберігатися на посівах цукрових буряків, тому захисту даної культури варто приділити особливу увагу.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі.

    Посів стійких сортів і гібридів (наприклад, Барон F1).

    При перевищенні кількості шкідників кукурудзи, використовують біологічні методи боротьби: випуск трихограми (500 особин на сотку). Також можна обприскувати біопрепаратами Актофіт і Бітоксибацилін.

    З хімічних препаратів для боротьби з совкою використовують такі інсектициди: Прованто Отек (Протеус), Борей і Дімілін.

    Фото гусениці і метелика озимої совки

    Дротяники (личинки жуків-коваликів)

    Це багатоядний шкідник, який завдає шкоди овочевим і польовим культурам.

    Опис комахи:

    Дорослі комахи — це жуки подовженої форми, червоно-бурого кольору, розміром від 7 до 18 мм. Данні шкідники кукурузи ще називаються коваликами, бо при підстрибуванні в повітря, вони видають легке клацання. Личинки довжиною до 3 см, біло-жовтого кольору.

    Шкода дротяника:

    Личинки живуть у верхньому шарі ґрунту, де і завдають величезної шкоди. Вони поїдають насіння, пошкоджують сходи, вигризають отвори в рослинах. Личинки підточують центральний корінь, залишаючи на ньому округлі виразки. Пошкоджені рослини стають менш стійкими до зараження хворобами. Дротяники здатні проробляти отвори в крапельній стрічці.

    Життєвий цикл:

    Жуки виповзають на поверхню ґрунту у квітні — травні та після додаткового живлення починають розмножуватися.

    Самки відкладають яйця купками по 3-5 в ґрунт, один жук може відкласти близько 150-200 яєць. Через 20-30 днів народжуються личинки, які живуть в землі та розвиваються 3-4 роки. У пошуках ідеальних умов (вологість 60-80%, температура 20°С) личинки пересуваються в ґрунті. Заляльковуються в другій половині літа або восени в ґрунті на глибині 10-20 см. Лялечка розвивається від 7 до 30 днів. Зимують жуки та личинки.

    Заходи боротьби:

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі.

    Боротьба зі шкідниками кукурудзи охоплює правильну сівозміну. Відмінною проміжною рослиною є бобові культури, бо вони не пошкоджуються дротяником.

    У домашніх умовах, навколо поля кукурудзи можна посадити чорнобривці, бо їх специфічний запах відлякує жуків-коваликів.

    Для профілактики пошкодження дротяником насіння, їх необхідно протравити перед посівом інсектицидами (Антихрущ, Форс 200 ЗЕА, Круізер 350 FS, Екзор).

    Для боротьби з дротяником добре себе зарекомендували біоінсектициди Боверин і Метарізін. Вони містять гриби, які паразитують на ґрунтових комахах. З цих препаратів готують розчини, якими обприскують ґрунт і потім його відразу перекопують. Також ці біопрепарати можна вносити через крапельну стрічку.

    Окрім цього, для обробки ґрунту з подальшим закладенням в ґрунт можна використовувати хімічні інсектициди: Регент або Форс дозою 100-200 грам на сотку. Через систему крапельного поливу можна внести Базудин нормою 12,5 мл/10 л води або Нурел Д дозою 8-10 мл/10 л води.

    Дротяники на кукурудзі

    Загальні профілактичні заходи щодо запобігання хвороб і шкідників на цукровій кукурудзі

    1. Сівозміна. Кукурудзу можна повертати на одне і те саме полі не раніше ніж через 3-4 роки.
    2. Перекопування ґрунту після збирання попередника на глибину 20-25 см.
    3. Видалення рослинних залишків з ділянки.
    4. Підбір насіння кукурудзи зі стійкістю до різних захворювань.
    5. Боротьба з бур’янами на городі (особливо конюшина, лобода біла, берізка, лобода і подорожник).
    6. Посів насіння в оптимальні терміни (температура ґрунту повинна бути не менше + 10°C).
    7. Якщо насіння для посіву не пройшло попередню обробку, його потрібно протравити спеціальними фунгіцидами та інсектицидами.
    8. Не варто перевищувати глибину посіву насіння. Оптимальна глибина посіву кукурудзи – 4-6 см.
    9. Підбір прийнятних строків збирання врожаю (пізні посіви частіше уражаються гельмінтоспоріозом).
    10. Недолік корисних мікроелементів в ґрунті призводить до того, що цукрова кукурудза відстає в рості й стає чутливою до хвороб і пошкоджень комахами.
    11. Міжрядний обробіток ґрунту під час вегетації.
    12. Знезараження робочого інвентарю.
    13. Оптимальні умови зберігання насіння. Сприятливим вважається температура нижче -18°C.
    14. Боротьба зі шкідниками кукурудзи для зменшення поширення захворювань.

    Біологічні препарати для боротьби з хворобами та шкідниками цукрової кукурудзи

    Назва препарату Шкідливий організм, проти якого проводиться обробка Норма витратФасування
    Актофіт к.е. (аверсектін С, 0,2%)Озима совка50-200 мл на 20 л води0,04 л, 0,1 л, 0,2 л, 0,4 л, 0,9 л
    Бітоксибацилін, к.е.Озима совка80-100 мл на 10 л води35 мл, 0,125 л, 1 л, 5 л, 10
    БоверінДротянка0,2-0,5 л на 10 л води1 л, 200 гр
    МетаризинДротянка100 мл на 10 л води1 л, 5 л

    Протруйники для профілактики появи хвороб і шкідників на кукурудзі

    Назва протруйникаХвороба або комаха, проти якого проводиться обробкаНорма витрат Фасування
    Аліос, к.с. (тритиконазол, 300 г/л)Гельмінтоспоріоз, пліснявіння насіння, фузаріоз1,0-2,0 л/т10 л
    Антихрущ, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + біфентрин, 100 г/л)Личинки жуків, дротяників, совки, шкідники сходів5 л/т10 мл, 30 мл, 150 мл, 1 л, 5 л
    Венцедор, т.к.с. (тебуконазол, 25 г/л + тирам, 400 г/л)Летюча і пухирчаста сажки, фузаріозна коренева і прикоренева гнилі, пліснявіння насіння1,2 л/т1 л
    Вікінг, в.с.к. (карбоксин, 200 г/л + тирам, 200 г/л)Летюча і пухирчаста сажки, стеблові гнилі, пліснявіння насіння2,5-3,0 л/т20 л
    Вітавакс 200 ФФ, в.с.к. (карбоксин, 200 г/л + тирам, 200 г/л)Летюча і пухирчаста сажки, стеблові гнилі, пліснявіння насіння2,5-3,0 л/т20 л
    Гаучо 600, с.м. (імідаклоприд, 600 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників5-7 л/т1 л
    Іншур Перформ, р.к. (тритиконазол, 80 г/л + піраклостробін, 40 г/л)Коренева гниль, сажка, фузаріоз0,5 л/т5 л
    Каріоліс, т.к. (флудіоксоніл, 25 г/л + металаксил-м, 10 г/л)Кореневі, стеблові гнилі, пліснявіння насіння1 л/т5 л
    Круйзер, к.с. (350 г/л тіаметоксам)Личинки дротяників і шведської мухи5,3 л/т1 л, 5 л
    Максим 025 FS, т.к.с. (флудіоксаніл, 25 г/л)Кореневі і стеблові гнилі1 л/т100 мл, 5 л
    Максим XL 035 FS, т. к.с. (25 г/л флудіоксоніл, металаксилу-М)Кореневі та стеблові гнилі, пліснявіння насіння1 л/т5 л
    Редіго М т.к.с. (протіоконазол, 100 г/л + металаксил, 20 г/л)Летюча і пухирчаста сажка, кореневі і стеблові гнилі, пліснявіння насіння0,8-1 л/т5 л
    Роялфло 480, к.с. (тирам, 480 г/л)Летюча і пухирчаста сажка, стеблові гнилі, пліснявіння насіння2,5-3,0 л/т20 л
    Тирада с.к. (тирам, 400 г/л + дифеноконазол, 30 г/л)Летюча і пухирчаста сажка, кореневі і стеблові гнилі, пліснявіння насіння10 л/т10 л
    ТМТД, к.с. (тирам, 400 г/л)Пліснявіння насіння, фузаріоз, бактеріоз, пухирчаста сажка, кореневі і стеблові гнилі4 л/т10 л
    Форс 200 ZEA, т.к.с. (тіаметоксам, 200 г/л + тефлутрін, 80 г/л)Комплекс ґрунтових шкідників5-6 л/т20 л
    Екзор, т.к. (тіаметоксам, 600 г/л)Комплекс ґрунтових шкідників4,5 л/т5 л

    Фунгіциди для боротьби з хворобами цукрової кукурудзи

    Назва фунгіцидуХвороба, проти якої проводиться обробкаНорма витрат Фасування
    Абакус, с.е. (піраклостробін, 62,5 г/л + епоксіконазол, 62,5 г/л)Фузаріоз, іржа, гельмінтоспоріоз1,5-1,75 л/га10 л
    Аканто плюс, к.с. (пікоксістробін, 200 г/л + ципроконазол, 80 г/л)Гельмінтоспоріоз, іржа0,75-1,05 л
    Амістар Екстра, к.с. (ципроконазол, 50 г/л + азоксистробін, 200 г/л)Прикореневі і стеблові гнилі, гельмінтоспоріоз0,5–1,0 л/га5 л
    Дженфілд БТ, к.е. (піраклостробін, 300 г/л)Фузаріоз, іржа, гельмінтоспоріоз0,3-0,4 л/га1 л, 5 л
    Коронет 300, к.с. (трифлоксістробін 100 г/л, тебуконазол 200 г/л)Іржа і гельмінтоспоріоз0,6-0,8 л/га10 мл, 5 л
    Ретенго, к.е. (піраклостробін, 200 г/л)Гельмінтоспоріоз, іржа, фузаріоз0,5 л/га10 л
    Тейзер, к.е. (азоксистробін, 250 г/л)Іржа, бура іржа, гельмінтоспоріоз, фузаріоз0,5 – 1 л/га10 л

    Інсектициди для боротьби зі шкідниками цукрової кукурудзи

    Назва інсектицидуШкідник, проти якого проводиться обробкаНорма витратФасування
    Базудин, з.п. (діазинон – 40%)Грунтові шкідники20 г на кв.м20 г
    Борей, к.с. (імідаклоприд 150 г/л, лямбда-цигалотрин 50 г/л)Стебловий кукурудзяний метелик0,12 – 0,145 л
    Дімілін, з.п. (діфлубензурон, 250 г/кг)Озима совка, сарана0,09-0,12 кг/га1 кг
    Карате 050 Зеон, м.в.с. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л)Кукурудзяний стебловий метелик, західний кукурудзяний жук0,2–0,3 л/га250 мл, 5 л
    Кораген 20, к.с. (хлорантрініліпрол, 200 г/л)Стеблевий кукурудзяний метелик, совка100-150 мл/га1,2 мл, 50 мл, 200 мл, 1 л, 5 л
    Нурел Д, к.е. (хлорпірифос, 500 г/л + ціпенрметрін, 50 г/л)Попелиця, мухи, грунтові шкідники0,8-1,27 мл, 5 л
    Прованто Отек (Протеус), м.д. (тіаклоприд, 100 г/л + дельтаметрин, 10 г/л)Стеблові і лугові метелики, совки0,5-1 л/га14 мл, 50 мл, 500 мл, 5 л
    Регент, м (фіпроніл, 20 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників5,0-10,0 кг/га10 кг
    Турбо Престо, к.с. (клотіанідін 200 г/л + лямбда-цигалотрин 100 г/л)Стебловий кукурудзяний метелик, попелиці, злакові мухи2-3мл на 5-7л води на сотку3 мл, 15 мл, 45 мл, 500 мл

    Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про автора

admin administrator