Скільки ампер має бути ввідний автомат

Авторadmin

Скільки ампер має бути ввідний автомат

вступної автомат

Внутрішня електропроводка включає в себе різні елементи, кожен з яких вирішує свою задачу. Одним з найважливіших є вступної автомат – апарат комутації, що встановлюється перед лічильником, який дозволяє автоматично знеструмити лінію при аварійній ситуації, а також при необхідності ремонту проводки. Відповідно до вимог ПУЕ, установка цього приладу є обов’язковою, і експлуатація проводки, що не оснащеної їм, не допускається. У цій статті ми розповімо про те, що таке ввідний автоматичний вимикач, як вибрати цей пристрій і як проводиться розрахунок вступних автоматів для приватного будинку або квартири.

Вступної захисний автомат: типи пристроїв і особливості вибору

Як було сказано вище, вступні автомати дозволяють відключити харчування електропроводки, якщо її необхідно відремонтувати або провести модернізацію. Вступної автомат зазвичай не встановлюють в квартиру, його монтаж проводиться найчастіше проводиться на сходовому майданчику. В одноповерхових будинках їх встановлюють зовні будинку, на вулиці. Зовні вхідний автомат практично не відрізняється від захисних пристроїв, змонтованих усередині розподільних щитів, але при цьому величина номінального струму, на яку він розрахований, набагато вище.

Захисні пристрої, що встановлюються на введення, можуть мати від двох до чотирьох полюсів. Кількість їх у обраного автомата залежить від механізму енергопостачання, монтаж якого зроблений на об’єкті.

Іноді перед електролічильників на введення ставлять простий захисний розмикач з великим номіналом струму. Монтаж цього приладу не забезпечує надійного захисту проводки, оскільки при знеструмленні відбувається розрив фазною лінії, але при цьому нульовий провідник і раніше контактує з пристроєм подачі електрики.

Що таке автоматичний вимикач і їх різновиди – на наступному відео:

Який автомат за номіналом поставити на квартиру або приватний будинок, можна вирішити, порахувавши сумарний струм провідника і ліній електроживлення. Розрахунки потрібно робити, виходячи з того, що всі прилади включені, а значить, лінія знаходиться під максимальним навантаженням.

Вибирати слід апарат, спрацьовування якого в разі короткого замикання розраховане на перевищення номінального струму приблизно на 1000 А.

Підбираючи ввідний пристрій, слід враховувати потужність, яка споживається об’єктом, а також фазность енергоживлення. В однофазних мережах перед електролічильників потрібно встановлювати ВА на два полюси, для трифазних ланцюгів – на три або на чотири.

Напруга до апарату підводиться за допомогою повітряної або підземної лінії.

Двополюсні вступні автомати

Монтаж ввідних пристроїв з двома полюсами поширений в типових сучасних квартирах. В однофазних мережах перед електролічильників найчастіше встановлюються прилади з номіналом струму 25, 32 або 50 Ампер. Автомат на 50 А здатний витримувати найбільше навантаження, але це не означає, що він краще за інших – величина струму, яку здатний витримати ВА, повинна відповідати розрахунковій.

Конструктивно пристрій введення на два полюси є пару суміщених однополюсніков із загальною блокуванням, а також з єдиним важелем управління. Це обумовлено тим, що вимогами ПУЕ заборонено розривати нейтральний контур.

Монтаж двополюсних автоматів здійснюється одночасно на фазну і нульову жилу. При спрацьовуванні ВА електроживлення ланцюга повністю припиняється.

При відповіді на часто задається питання: чи можна встановлювати не двополюсний автомат введення, а два однополюсних – знову звертаємося до Правил улаштування електроустановок. Вимогами цього документа така процедура забороняється.

Монтаж захисних апаратів з двома полюсами виробляється як в старих житлових будинках, в проводці яких заземлення, як правило, не передбачено, так і в нових. Це обумовлено тим, що якщо підключення вступного автомата проводиться людиною, яка не має кваліфікації, або недосвідченим електриком, то є ризик невірного приєднання. Якщо переплутати кабелі, то при відключенні приладу захисту може вийти так, що буде знеструмлена не вся проводка в квартирі, а лише одна з її гілок, що може призвести до ураження електрикою під час роботи.

При підключенні вступного двухполюсника до нього приєднується фаза, що йде потім на лічильник, а після нього – на УЗО. Потім відбувається розподіл її на пікетники. Нульовий кабель під’єднується до другого полюсу, від нього – на електролічильник, а потім – на пристрій захисного відключення кожної з гілок проводки. Кабель заземлення, минаючи двухполюсник, підключається до шини РЕ, від якої йде до пристроїв, встановленим в приміщенні. Якщо ВА підключений таким чином, то його спрацьовування відбуватиметься як на вступній лінії, так і на окремій гілці, якщо автоматичний вимикач, відповідальний за захист останньої, став непридатним.

Установка ввідного пристрою в трифазних мережах

Мережа на три фази найбільш поширена в будинках, де приготування їжі проводиться не на газових, а на електричних плитах. Для її захисту використовуються вступні автомати з трьома або чотирма полюсами. Трьохполюсний прилад при перевантаженні або КЗ дозволяє одночасно вимкнути всі три фази ланцюга. До кожної з його клем під’єднується окремий фазний провід. На питання, підключається вступний автомат в трифазного ланцюга до або після лічильника, відповідаємо – під’єднання ВА проводиться так само, як і в однофазної мережі, перед електролічильників. Щоб виключити ураження людей струмом внаслідок витоку, в лінію рекомендується включити УЗО.

Які бувають вступні автомати по полюсах і як вони використовуються – на наступному відео:

Чотириполюсні ВА використовується в трифазних електромережах значно рідше пристроїв з трьома полюсами. Встановлюють їх, як правило, в чотирьох провідних ланцюгах. Основна відмінність при його підключенні від вищеописаного трехполюсніка в тому, що до четвертого полюсу підключається нейтральний провід. В іншому кабелі розподіляються так само, як і при підключенні триполюсного ВА. Набагато частіше апарат на 4 полюса використовується для чотирьохфазна приєднання, так як при аварійній ситуації на будь-який з гілок він відключить подачу струму до всіх чотирьох.

Підключення лічильника в цьому випадку, як завжди, проводиться після вступного автомата.

Розраховуючи пристрій введення для мережі на 3 фази, слід підсумувати все навантаження, які припадають на кожний з струмоведучих провідників.

Робочий струм обчислюється таким чином:

  • Вважаємо, скільки кіловат доводиться на кожну з фаз, складаючи потужність підключених приладів (в кВт).
  • Отриману суму множимо на 1,52 (для мережі з показником робочої напруги 380 В) або на 4,55 (220 В).
  • Результат покаже, скільки Ампер становить робочий струм. Номінальне значення має бути вище, тому потрібно підбирати автомат по найближчому показником.

Так вибирається ВА в разі, коли на кожну фазу припадає рівна навантаження. Якщо ж вона неоднакова, вираховувати величину струму слід за найбільшим значенням.

За якими параметрами вибирається ввідний пристрій?

Вибір вступного автомата проводиться з урахуванням ряду характеристик. Їх необхідно знати, щоб правильно підібрати ВА для конкретної електромережі:

  • Максимальний струм КЗ. Якщо ви підбираєте апарат для дачі або сільського будинку, в більшості випадків буде достатньо відключає здібності 4,5 МА. Для звичайної міської квартири підійде пристрій на 6 МА. Якщо ж неподалік від вашого автомата розташована підстанція, слід встановлювати автомат на 10 МА.
  • Робочий струм. Як його розрахувати – ми розповіли вище. З урахуванням отриманого значення вибирається номінальний струм ВА.
  • Времятоковая характеристика. Найбільш поширені прилади класу B, C і D. Автомати типу B встановлюють, якщо в ланцюг не включені пристрої високої потужності. Якщо в мережу періодично включаються середньоглибокі прилади (наприклад, зварювальний апарат), на введення встановлюється пристрій класу C. Якщо використовується обладнання високої потужності, вступний прилад повинен ставитися до типу D.

висновок

У цьому матеріалі ми розібралися, чи потрібно ставити автомат введення в електричну мережу, яка його функція, а також визначилися, як включати вступний автомат в ланцюг – до або після лічильника. Наостанок скажемо, що, перш ніж підключати ввідний пристрій, необхідно перевірити якість електропроводки. Несправні кабелі потрібно замінити.

Новости

Белое домашнее вино Вопросом, как правильно крутить руль авто, должен быть озабочен каждый начинающий автомобилист. Именно первые уроки, которые получает автомобилист в процессе обучения являются самыми важными, определяющими

Электромонтажные работы Электрическая сеть является одной из самых главных составляющих любого жилища. Без нее сегодня трудно представить нашу жизнь, будь то в загородном доме, офисе или квартире. С другой стороны, все мы настолько

Объемные расходомеры Собрав букет нужно его хорошенько оформить. Как красиво упаковать цветы для дорого вам человека покажут специалисты. Завернуть букет в гофрированную бумагу или другой подручный материал сразу преобразит

Що таке ввідний автоматичний вимикач?

Судячи з назви, можна подумати, що це якийсь особливий автомат, володіє спеціальним функціоналом. Насправді, це звичайний, нічим не примітний автоматичний вимикач – вимикач захисту.

Призначення ввідного автомата

Ввідний автомат це обов’язкове пристрій, призначений для захисту всієї електропроводки від перевантаження і струмів короткого замикання, а також загального відключення електроживлення об’єкта.

Ввідний автомат повинен забезпечити захист проводів і кабелів від перегріву, здатного викликати їх руйнування або пожежа. Причинами перегрівання можуть бути тривалі перевантаження або значні струми короткого замикання. Ввідний автомат необхідний для знеструмлення всього електроживлення в приміщенні для проведення ремонтних робіт або під час аварії в мережі.

Для запобігання перегріву проводів використовують ввідний автоматичний вимикач (автомат захисту), який містить тепловий і електромагнітний розчіплювач.

Постачальник енергопостачання встановлює певний ліміт на споживання електроенергії в будинок, квартиру, офіс або дачу. Якщо у проектній документації для приватного будинку ввідний автоматичний вимикач прописаний на 25А в однофазної мережі, це означає, що господар квартири обмежено в споживанні електроенергії до 5,5 кВт. Якщо користувач буде перевищувати цей ліміт, ввідний автомат обесточит будинок повністю, після чого, доведеться, якесь обладнання відключити, щоб відновити харчування в мережі.

Найбільш ходові вступні автоматичні вимикачі з номіналом в 25А. Максимально допустиме ввідний пристрій на 63 Ампера, можна зустріти тільки в ввідно-розподільний пристрій багатоповерхового будинку або сучасного котеджу.

Вступні автомати бувають: двополюсні в однофазної мережі і чотирьохполюсних в трифазній мережі, тобто нейтральний провідник розривається разом з лінійними провідниками. Але найчастіше в трифазній мережі можна зустріти на вводі автоматичний вимикач трьохполюсний. У такому разі розриваються тільки лінійні провідники.

Де встановлюють вступний автомат?

Ввідний автомат можна встановити до лічильника або після нього. Якщо встановлюється до лічильника електроенергії, то такий автомат обов’язково повинен бути опломбований.

Для цього випускаються спеціальні бокси з можливістю опломбування. Варто подумати про придбання спеціального щитового обладнання, в якому передбачено спеціальна осередок для ввідного автоматичного вимикача з можливістю опломбування.

Необхідно враховувати як вступний провідник прокладений до ввідного автомата, так і те, якою провідник прокладений до навантажень, тобто до освітлювальних приладів, розеток або до якого – небудь устаткування.

Припустимо, зробили ремонт, замінили на алюмінієву проводку на мідну, але така реконструкція ніяк не дає підстави поставити вступний автомат на 40А або 50А. Тому що вступний провідник може виявитися занадто застарілим і до того ж з перерізом 4 квадрата по алюмінію. Замінити стояк із застарілою проведенням не завжди буває можливим. Навіть якщо б ми хотіли збільшити номінал ввідного автомата, інколи це просто неприпустимо, тому доведеться обмежиться автоматом на вводі на 25А, та б не трапилося біди.

Модульний вступний автомат ні чим не відрізняється від установки групових модульних автоматичних вимикачів, які надійно кріпляться на дін рейку, як правило, зліва зверху в щитовому обладнанні.

Ввідний автомат для приватного будинку, квартири: який ставити, на скільки ампер?

Підбираємо відповідний автомат вводу – на які параметри потрібно спиратися

Розглянувши основні види ввідних пристроїв, потрібно звернути увагу на параметри, які необхідно враховувати при виборі відповідного варіанту для установки в окремо взятому випадку. Насамперед визначаємо максимальний струм короткого замикання. Це показник, при якому пристрій введення повинно спрацювати і розірвати електричну ланцюг. Пропонуються ВА з параметрами від 3 до 10 мА. Оптимальним варіантом буде прилад з показником 6 А. Для квартир допускається встановлювати автомати на 3 мА, особливо, якщо варіант виникнення КЗ зведений до мінімуму. Якщо житло знаходиться поряд з підстанцією, то в цьому випадку рекомендується звернути увагу на пристрої введення на 10 мА.

Далі йде показник робочого струму, про який ми згадували раніше. В цьому випадку потрібно розглядати не тільки сумарну навантаження, що припадає на мережу, але і перетин кабелю. Прораховують цей параметр наступним чином: складаються потужності всього електрообладнання, що знаходиться в будинку, після чого отриманий результат множать на 0,7 – коефіцієнт одночасної роботи обладнання. Отримане значення ділимо на 220 (380). Підсумковий результат – номінальний струм, який повинен бути в придбаного ввідного пристрою.

При виборі ВА не обійтися і без такого поняття, як тип час-струмової характеристики. Оскільки перевищення пускового струму над робочим може бути вищою у кілька разів, то автомат може визначити такий параметр як коротке замикання. Внаслідок цього відбудеться розмикання ланцюга, що зовсім не потрібно. Для цього існує певна градація, що дозволяє правильно вибрати клас пристрою:

  • В. Застосовується, якщо відсутні потужні електроприлади.
  • З. Використовують при наявності електроплити, казана і подібного обладнання. Застосовується в будинках, де користуються приладами середньої потужності не на постійній основі: зварювальний апарат, бетонозмішувач і т. д.
  • D. Ставлять при наявності потужного обладнання.

Важливо. Встановлюючи ВА в будинку, зверніть увагу на стан проводки. Бути може, перед установкою її варто замінити.

Про автора

admin administrator