Скільки парних кісток у тілі людини

Авторadmin

Скільки парних кісток у тілі людини

Анатомія людини

По-перше, система скелета, виконуючи функцію опори, має механічне значення: на кістках починаються й до них прикріплюються посмуговані м’язи, при скороченні яких кістки виконують роль плеча важеля I і II роду. Цим забезпечується переміщення тіла або окремих його частин у просторі, а також стійка рівновага тіла в різних положеннях.

По-друге, кістки є міцним захистом для головного і спинного мозку (череп, хребет), а також значною мірою для органів грудної порожнини і малого таза.

По-третє, кісткова тканина є основним субстратом, де відкладаються мінеральні солі та здійснюється мінеральний обмін.

По-четверте, у внутрішньокісткових порожнинах міститься червоний і жовтий кістковий мозок (medulla ossium rubra et flava). Жовтий кістковий мозок у дорослої людини не функціонує як кровотворний орган, у червоному кістковому мозку здійснюються процеси кровотворення та біологічного захисту.

Основною структурно-функціональною одиницею компактної кісткової тканини є остеон, який видно під мікроскопом під малим збільшенням або на мікрорентгенограмах. Остеон — трубчаста система тонких кісткових пластинок, що оточують центральний канал, заповнений пухкою колагеновою сполучною тканиною, в якій проходять судини, що живлять кістку, і нерви. В ньому також містяться кісткові клітини остеобластоцити, які потім перетворюються на остеоцити. Їх роль — створення нової кісткової речовини. Роль іншого типу кісткових клітин — остеокластоцитів — руйнування старої кісткової речовини.

Отже, кісткові клітини забезпечують стабільність обміну речовин у кістковій тканині тощо.

На розпилі, шліфах або рентгенограмах розрізняють два типи структури кісткової тканини: компактну (substantia соmpacta), розташовану поверхнево, і губчасту (трабекулярну) (substantia spongiosa), що міститься всередині (мал. 9) і складається з численних кісткових пластинок і перекладок (трабекул). Така будова кісток цілком відповідає основному принципу будівельної механіки — за найменшої затрати матеріалу і великої легкості забезпечити максимальну міцність споруди. Це положення підтверджується й тим, що розташування трубчастих систем і основних кісткових пластинок відповідає напряму дії сил стискання, розтягнення й скручування (мал. 10).

Структура кісткової тканини є динамічною реактивною системою, яка змінюється протягом усього життя людини. У цих змінах крім численних чинників, зумовлених закономірностями росту і розвитку скелета, значну роль відіграє пристосування до різних функцій, механічного навантаження. Відомо, що в осіб, які важко працюють, компактна кісткова тканина розвинута краще. Залежно від змін навантаження на окремі частини тіла може змінюватися розташування кісткових пластинок і структура кістки в цілому.

Кісткова тканина людини складається з органічних речовин — осеїну (близько третини за масою) і неорганічних (приблизно дві третини — переважно солі кальцію у вигляді фосфатів — 50 — 80 %, а також сполуки магнію, натрію, калію, фтору та деяких кислот).

Під час випалювання кістки осеїн випалюється, а мінеральні речовини залишаються, кістка стає дуже крихкою. При занурюванні кістки в концентрований розчин кислот (наприклад, у 15 — 17 % розчин сірчаної кислоти) видаляються мінеральні речовини, і тоді вона, точно зберігшії форму, стає м’якою, еластичною. Таким чином, природне поєднання в кістці органічних і мінеральних речовин, ніби доповнюючи одне одного, надає скелету твердості, міцності та значної пружності. Кістка людини міцніша за граніт, за міцністю наближається до міді й заліза, а за пружністю переважає дуб.

Ці фізико-хімічні властивості кісткової тканини з віком дуже змінюються. У молодому віці, особливо в дітей, кістки містять значно більше осеїну. У людей старечого віку, навпаки, збільшується вміст мінеральних речовин, зменшується кількість осеїну, і кістки стають крихкішими.

ЗНАННЯ АНАТОМІЇ НА СТАРОСЛОВ’ЯНСЬКОЇ КИРИЛИЦІ – АНАТОМІИ ЧЕЛОВѢКА

Очень легко составить себѣ точное представленіе о формѣ костнаго лабиринта, пользуясь височною костью новорожденнаго, такъ какъ въ ней безъ труда можно выдѣлить изъ окружающей рыхлой костной массы болѣе плотную, большую костную оболочку, или костную капсулу лабиринта. На основаніи знакомства съ такимъ препаратомъ можно уже легко слѣдить за описаніемъ лабиринта взрослаго человѣка.

ТОПОГРАФІЧНА АНАТОМІЯ (UA)

Скільки кісток у людини

Чи знаєте ви, що в момент народження кількість кісток у тілі людини значно більша, ніж у дорослому віці?

Насправді кістки, хоч вони й приховані від наших очей, дозволяють Homo Sapiens підтримувати нашу фірмову фізичну форму.

Скелет – це не просто неживий будівельний каркас, необхідний для підтримки внутрішніх органів та зовнішнього вигляду. Хоча ми схильні думати про свої кістки як щось незмінне, насправді вони постійно змінюються і еволюціонують, навіть до нашого народження.

Так, кількість кісток у тілі дорослої людини дорівнює 206, а ось у новонароджених кісток може бути більше 300. Ці, з дозволу сказати, «зайві» кістки з розвитком організму зливаються воєдино.

Цікаво, що кістки більшості людей закінчують зростатися приблизно на початку статевого дозрівання, хоча деякі частини, що відстали, наприклад ключиця, залишається не змінною.

Всередині тіла людини

Основну масу кісток у тілі людини становить міцну кісткову речовину, в якій міститься велика кількість кальцію – його вага може сягати 70% ваги всіх кісток.

Примітно, що кісткова речовина буває двох форм у вигляді «компактної кісткової речовини» (тверда, щільна маса білуватого кольору) та «губчастої кісткової речовини», що складається з тонких пластинок/перекладинок.

Хоча кістки виглядають нерухомими, наприклад, у музеї, всередині людського тіла вони так само живі, як легені, печінка або нирки.

Все тому, що компактна кісткова речовина складається із зрілих клітин – остеоцитів . Ці клітини мають відростки, з допомогою яких вони з’єднуються між собою.

Остеоцити також взаємодіють із молодими клітинами остеобластами (відповідають формування кісток), а результаті їх спільної роботи починають формуватися нові кістки. Що ж до руйнування кісткової тканини, це відбувається за допомогою клітин під назвою остеокласти.

Прихована від наших очей кісткова система живиться мережею вен та артерій, які переносять кисень та енергію, а також виводять відходи та речовини, що утворюються у кістках.

Так, щільну кістку оточує окістя – волокниста мембрана, яка допомагає відновлювати пошкоджену кісткову тканину та формувати нову. Єдині місця, не покриті окістям, знаходяться там, де кістка оточує хрящ (як у суглобах), або в місцях, де прикріплюються зв’язки та сухожилля, що з’єднують кістку з м’язами.

Навіщо потрібні кістки?

Вважається, що причина, через яку люди та інші тварини мають внутрішні кістки, насамперед пов’язана із захистом організму.

Сьогодні ця теорія отримала підкріплення завдяки останнім дослідженням функції кісток. Так, череп та ребра захищають від пошкоджень такі вразливі органи як мозок та легені. Кістки також захищають м’який кістковий мозок , необхідний кровотворення.

Нагадаємо, що кістковий мозок містить спеціальні стовбурові клітини, які виробляють як червоні (еритроцити), так і білі кров’яні тільця (лейкоцити), які забезпечують киснем усі тканини тіла та борються з мікробами. Про цю функцію вченим відомо починаючи з 1950-х років.

Більш того, кістковий мозок зберігає в собі кальцій та фосфат, правда лише доти, доки вони не знадобляться вашому організму. Фосфат і кальцій забезпечують роботу м’язів і нервів, але у дуже певних кількостях. Кістка, у якій зберігається близько 99% кальцію та близько 85% фосфору, є свого роду «банком», з якого організм може витягти ці ресурси, у разі потреби.

Дослідження останніх двох десятиліть виявили ще одну дивовижну роль, яку відіграють кістки: створення та регулювання гормону остеокальцину. Дослідження, проведене в 2019 році , передбачає, що серед інших своїх ролей остеокальцин пробуджує інстинкт «бий або біжи» – що має певний сенс, якщо ви вважаєте, що кістки відіграють велику роль у здатності вашого тіла боротися з ворогами чи тікати.

Цікаво, що остеокальцин – єдиний гормон, який виробляє кістку, що виділяється ними в ситуаціях гострого стресу. Він відповідає за «вимкнення» парасимпатичної нервової системи (тою, яку ми використовуємо, коли все гаразд). Потім у хід йдуть адреналін та кортизол, допомагаючи налаштуватися на біг чи бій.

Наші унікальні кістки

Зростанням кісток і формуванням скелета, як відомо управляють гени, так само, як вони управляють кожною частиною вашого організму. Але на цей скелет також може сильно вплинути те, чим ви займаєтеся. Наукові дослідження, проведені NIH, показали, що люди, які регулярно виконують вправи або фізичну роботу, мають іншу форму кісток, залежно від виду фізичної активності.

У свою чергу Ерін Ваксенбаум, доцент антропології Північно-Західного університету, яка вивчає остеологію людини понад десять років, вважає , що 206 кісток буває далеко не у всіх.

Справа в тому, що у деяких людей можуть бути зайві кістки. Близько 10% дорослих мають додатковий хребець у нижній частині хребта – це аномалія, яка часто виявляється лише за допомогою рентгенівського знімка або МРТ, яка зазвичай не завдає дискомфорту.

У свою чергу плечова кістка (верхня частина руки) спочатку формується як три або чотири окремі хрящі. Після народження хрящ, з якого складається кожен шматочок, поступово перетворюється на кістку. Приблизно через три роки ці хрящі зустрічаються і продовжують злиття аж до початку статевого дозрівання, поки верхня частина руки нарешті не матиме своєї власної справжньої кістки.

Чому у вегетеріанців крихкі кістки

Якщо вірити статистиці, зараз у світі налічується близько 1 мільярда вегетаріанців. Так називаються люди, які відмовилися від поїдання м’яса, бо це сприяє жорстокому поводженню з тваринами.

Серед них є і вегани, які, крім м’яса, не їдять яйця та будь-яку іншу продукцію, вироблену коровами, курками та іншими живими створіннями.

Деякі вчені вважають, що через харчування однією рослинною їжею вегетаріанці і вегани не отримують всі необхідні для здорового розвитку організму речовини.

Нещодавно було з’ясовано, що через нестачу важливих речовин люди зі строго обмеженою дієтою часто ламають свої кістки. І вчені вже знають, чого саме не вистачає цим людям та як їм можна зміцнити свій скелет.

Небезпека вегетаріанства

Результати проведеної наукової роботи було опубліковано у науковому журналі . Кілька років тому британські вчені зібрали величезну групу добровольців, що складається з 54 898 чоловіків та жінок. Серед них були люди різного віку і всі вони дотримувалися різної дієти:

  • 29 380 учасників регулярно їли м’ясо;
  • 8037 осіб вживали тільки рослинну їжу та рибу;
  • 15499 добровольців були вегетаріанцями;
  • 1982 людей вважали себе веганами.

Для довідки варто уточнити, що люди, які вживають лише рослинну їжу та морепродукти, називаються пескетаріанцями . Вони відмовляються їсти м’ясо теплокровних тварин, але не бачать нічого поганого в поїданні риби, крабів та молюсків.

Пескетаріанці вважають, що поїдаючи м’ясо живуть пліч-о-пліч з нами тварин, люди займаються канібалізмом . Також вони вважають, що м’ясо ссавців призводить до розвитку серцево-судинних захворювань та інших проблем зі здоров’ям. А у морепродуктах є багато корисних речовин. Тільки деякі вчені запевняють, що в м’ясі риб можуть знайтися і небезпечні для життя компоненти.

Дослідники стежили за станом здоров’я добровольців протягом 18 років. За цей час 3941 учасники експерименту отримали серйозні переломи кісток. В основному вони ламали кінцівки, стегна, гомілковостопні суглоби, кістки зап’ястя і навіть хребет. Як і передбачалося, найбільш серйозних травм отримали вегетаріанці та вегани, які не вживають м’ясо. З невідомих причин найбільш поширеною травмою у них є перелом стегна. У той же час м’ясоїди, судячи з усього, мають міцніші кістки.

Через що виникає крихкість кісток?

Дослідники вважають, що вегетаріанці та вегани частіше зазнають травм через брак білка. Вони необхідні для зростання та відновлення клітин та у великій кількості містяться в їжі тваринного походження: м’ясі, рибі, яйцях, молочних продуктах і так далі. Як джерело білків вегетаріанці використовують пшеничні продукти, горіхи, вівсяні пластівці та різні бобові. Але які у них речовин явно бракує повноцінного насичення організму усіма необхідними елементами.

Також більшість прихильників вегетаріанства та веганства явно відчувають дефіцит кальцію. Це один із найпоширеніших мінералів у тілі кожної людини – в організмі дорослої людини міститься приблизно 1 кілограм цієї речовини. Близько 99% кальцію бере безпосередню участь у формуванні та підтримці в оптимальному стані кісток та зубів. Більшість добової норми надходить із молочними продуктами, але згадана вище група людей їх не використовує. Вегани зазвичай отримують кальцію з різних насіння, фруктів та овочів. Але цієї кількості іноді теж не вистачає.

Щоб зміцнити свої кістки, вегетаріанці та вегани можуть змінити свій раціон харчування та додати у них більше джерел білків та кальцію. Але загалом автори дослідження вважають, що людям важливо вживати різні типи продуктів, зокрема і кількість м’яса.

Скільки кісток у людини та інші цікаві факти про кістки

За звичайні дії (біг, стрибки, ходьба) відповідає опорно-руховий апарат, який складається з кісток. Якби в людини не було скелета, вона б не могла ні рухатися, ні стояти, тіло не мало б форми. Звернемося до анатомії та дізнаємося, як влаштований скелет людини.

Скільки кісток у людини

Кістка – це структурно-функціональна одиниця скелета, живий, пластичний орган, що змінюється, як зазначає доктор медицини Ден Бреннан. Кожна кістка має певну форму, величину, будову і перебуває у зв’язку з іншими кістками.

Для чого людині кістки? Вони формують наше тіло, з їхньою допомогою людина рухається, захищають внутрішні органи від механічних ушкоджень і беруть участь у кровотворенні.

Скільки всього кісток у людини? Протягом життя в людини утворюється понад 800 окремих кісткових елементів, із них 270 формуються в період внутрішньоутробного розвитку, решта – після народження. Більша частина окремих кісткових елементів зростається між собою, тому скелет дорослої людини містить тільки 206 кісток, з них 85 парних і 36 непарних, пише І. В. Гайворонський у праці “Анатомія і фізіологія людини”.

Скільки кісток у немовляти

Уже на початку другого місяця внутрішньоутробного розвитку у зародка з’являються перші центри окостеніння. Майбутня кістка спочатку розвивається як кілька окремих кісток, які згодом зростаються. Скелет новонародженої дитини формується з м’яких ділянок – хрящів. Вони ростуть із тілом дитини і по закінченню росту тверднуть.

Скільки кісток у новонародженого? У скелеті немовляти 270 кісток. У новонародженого велика кількість дрібних кісточок, які потім зростаються у великі кістки. Повне зрощення кісток і формування скелета закінчується до 26 років.

Скільки кісток у скелеті дорослої людини

До складу скелета дорослої людини входять кістки різних розмірів і форм. Найчастіше кістки класифікують за розташуванням, формою, будовою, розвитком. Скільки кісток у дорослої людини? Скелет у людини поділяється на осьовий і додатковий. До осьового скелета належать хребетний стовп (31-33 кісток), череп (23 кісток) і грудна клітка (25 кісток), до додаткового – кістки верхніх (64) і нижніх (62) кінцівок, як описано в підручнику М. Р. Сапіна, Е. В. Швецова “Анатомія людини”.

Відмінність у будові скелета чоловіка та жінки

Пристосування до вертикального положення тіла зумовило в людини особливості будови скелета – хребта, черепа та кінцівок. У чоловіка і жінки побудований він за одним типом. Але в кожного з представників статей є свої особливості в будові.

У чому різниця скелета чоловіка і жінки? У скелетах протилежних статей можна знайти певні особливості в будові черепа, грудної клітки і тазового дна. Однак загалом кардинальних відмінностей між ними немає:

  • Череп. У чоловіків череп більший, надбрівні дуги яскравіше виражені, масивніша нижня щелепа, потиличний бугор сильніше виражений.
  • Грудна клітка. Загальна довжина грудини без мечоподібного відростка в чоловіків більша, ніж у жінок, хоча кількість ребер у чоловіків і жінок однакова – 12 пар (24 шт.). Верхні ребра в жінок довші та рухливіші, водночас нижні ребра коротші, через це жіноча грудна клітка більш округла.
  • Тазове дно. У жінки таз ширший, менш глибокий, клубові кістки розгорнуті, порожнина тазу більш об’ємна, а розміри вхідного і вихідного отвору ширші. Самі кістки таза тонші й рухливіші. Крижі в чоловіків довші та вужчі, у жінок вони більш рухливі в з’єднаннях, через це тіло гнучкіше.

Цікаві факти про кістки людини

Кістки вивчає наука остеологія – розділ анатомії. Дані остеології використовують у палеонтології та антропології під час визначення віку скелета. У зв’язку з розвитком методів хірургічного лікування захворювань і пошкоджень кісток і суглобів остеологія набула важливого значення в медицині.

Розвиток скелета

Е. О. А. Осадча в навчальному посібнику “Анатомія і фізіологія людини (з віковими особливостями розвитку)” виділяє кілька стадій. На початку внутрішньоутробного розвитку скелета закладається хорда. На 2 місяці більша частина скелета формуються у вигляді хрящових моделей майбутніх кісток. Це хрящова стадія розвитку скелета.

На 3 місяці починається формування кісткового скелета. Ця стадія тривала і повністю завершується до 18-20 років. Для нормального розвитку скелета необхідне повноцінне харчування. Особливо важлива достатня кількість солей кальцію і фосфору, мікроелементів і вітамінів. У разі нестачі вітаміну D розвивається рахіт.

Череп новонародженого

М. Р. Сапін, Е. В. Швецов у підручнику з “Анатомії людини” пишуть, що в новонародженої дитини між кістками черепа є прошарки сполучної тканини. Такі ділянки отримали назву джерельця. Загальна кількість джерелець у новонародженої дитини – шість. Це непарні переднє і заднє тім’ячка і два парних – клиноподібне і соскоподібне. З них найбільше тім’ячко переднє, або лобне. Воно розташоване біля місця з’єднання лобової та обох тім’яних кісток.

Джерельця черепа новонародженого характеризуються еластичністю, тому форма черепа може змінюватися під час проходження голівки плода через родові шляхи матері. Джерельця починають заростати в різні періоди часу після народження дитини.

Функції та вага скелета

Насамперед кістки тулуба та нижніх кінцівок виконують захисну та опорну функції для м’яких тканин (м’язи, зв’язки, фасції, внутрішні органи). Більшість кісток відіграють роль важелів. До них прикріплюються м’язи, які забезпечують рух.

Скільки важить скелет людини? Маса живого скелета становить у новонароджених дітей приблизно 11% маси тіла. У дорослих людей маса скелета утримується на рівні 20%. У літніх і старих людей маса скелета зменшується.

Хімічний склад кісток

Він залежить від стану кістки, вікових та індивідуальних особливостей. У живому організмі кістка містить близько 50% води, 28% органічних речовин, зокрема 16% жирів і 22% неорганічних речовин.

Органічний компонент кістки представлений білковими речовинами, а неорганічний – кальцієм та його солями. Крім того, в кістці містяться також у різних кількостях натрій, магній, калій, хлор, фтор, карбонати і нітрати. Від наявності органічних речовин залежить пружність кістки, а від наявності неорганічних сполук – її твердість.

Міцність кісток

У здорової дорослої людини кістки міцніші, ніж у деяких будівельних матеріалів. Вона така ж, як у чавуну. Після зрощення переломів механічна міцність знижується, це відбувається через зміну трубчастої структури кістки. Властивість кісток набувати початкової форми після припинення впливу зовнішніх чинників називають пружністю.

Яка найсильніша кістка в людини? Стегнова кістка людини під час розтягування витримує навантаження 5500 Н/см2, під час стискання – 7787 Н/см2. Великогомілкова кістка витримує навантаження під час стискання 1650 Н/см2, що може зрівнятися з вантажем, що дорівнює масі тіл понад 20 осіб.

Опорно-рухова система людини поряд з іншими системами органів утворює людське тіло, а кістки в ньому виступають важелями, за допомогою яких людина може рухатися, а також виконує захисну функцію.

Про автора

admin administrator