Скільки поливати капусту

Авторadmin

Скільки поливати капусту

Велика та здорова капуста: як поливати качани

Білокачанна капуста – один із основних овочів звичного раціону. У догляді та вирощуванні капуста не є дуже вибагливою, проте, щоб качани не хворіли та виросли хрусткими і смачними, треба дотримуватися кількох хитрощів поливу.

Капуста має кореневу систему, яка збирає вологу та поживні речовини на невеликій глибині, тож треба слідкувати за станом ґрунту та регулярно зволожувати і підживлювати качани.

Скільки води необхідно для поливу

Качани потребують рясного, проте не дуже надмірного поливу. Для поливу середньостатистичної капустяної грядки потрібно приблизно 6 – 8 літрів на квадратний метр. У особливо посушливі періоди кількість вологи має збільшитись до 8 – 10 літрів на метр квадратний.

Щоб перевірити, чи не забагато води отримує капуста, варто дивитися на її листя – якщо пелюстки плоду стають багряними, а коренева система починає гнити та відмирати, то полив треба зменшити.

Як поливати капусту / Фото Unsplash

Як часто поливати качани

Ранні сорти не потребують постійного поливу – для нормального росту ранніх качанів необхідно 3 – 4 повноцінні зрошення на сезон. Якщо літо видалося особливо посушливим, можна не тільки поливати капусту під корінь, але і зволожувати листки, розпилюючи вологу.

Більш пізні сорти потребують частішого поливу – капусту треба поливати приблизно 5 – 6 разів за літо. Як і з ранніми сортами, у спеку можна поливати капусту додатково.

Як поливати капусту / Фото Unsplash

Якою має бути вода для капусти

Капуста добре засвоює воду, яка має приблизно однакову температуру повітря – 15 – 25 градусів за Цельсієм. Якщо поливати качати теплішою водою, це може спричинити поганий розвиток плодів та викликати захворювання кореневої системи і рослини загалом.

Поливати капусту варто відстояною водою, яка нагрівалася протягом дня на сонці.

У жаркі дні не варто поливати капусту – сонце може спричинити опіки на зволоженому листі. Найкращий час для поливу качанів – ранок чи вечір, коли температура повітря падає, а земля ще не охолола.

Полив капусти перед збором урожаю

Не варто поливати качани, коли вони вже дозріли та готові йти до столу. Сильний полив перед збором капусти може розтріскати качани, що вплине не тільки на їх зовнішній вигляд, але і на структуру та смак.

Щоб уникнути розтріскувань, рекомендується припиняти полив капусти за місяць до збору врожаю.

Як поливати капусту / Фото Unsplash

Головки капусти будуть гігантськими: як часто треба поливати овоч

Капуста має свої вимоги до поливу. Якщо їй бракує води, то листя й качани формуватися не будуть. Натомість велика кількість води теж негативно впливає на капусту, тож треба знати, як її часто поливати.

Капуста потребує регулярного зволоження, особливо в період активного росту. Вода необхідна для руху поживних речовин у рослині. Регулярне поливання знижує стрес та підтримує стійкість капусти. Зібрали корисні поради щодо поливу капусти.

Як часто треба поливати капусту

Капуста розвивається на городі поступово. Перший етап триває від сівби насіння до перших паростків. Другий період займає висаджування розсади в землю та розвиток плодів. Розвиток капусти завершується збором врожаю.

  • Загалом капуста не дуже любить велику кількість води. Потрібно все робити в міру. Молодим сортам потрібна більша волога, але заливати рослину не потрібно, бо коріння загине.
  • Недостатнє зволоження робить її більш вразливою до хвороб і шкідників. Якщо капусті бракує води, це легко зрозуміти – вона починає жовтіти.
  • У період активного росту треба поливати капусту раз на 2 дні по 2-3 літри води під кущ. Коли коріння починають міцнішати, варто припинити поливання. Ранню капусту поливають 10 разів. Коли на вулиці спека, земля потребує більше води, ніж зазвичай.
  • Капусту краще поливати рано-вранці або пізно-ввечері. Беремо теплу воду +20-25. Можна поєднувати поливи з внесенням добрив. Не забуваймо розпушувати ґрунт: таким чином, вода краще буде надходити до коріння.

Полив капусти лійкою / Фото Vetobereg

Якщо надворі довгий час хмарно та нема сонця, поливати рослину можна раз у 5-6 днів, а коли сонячно – раз на 2-3 дні.

Полив треба проводити так, щоб вода надходила до кореневої системи. Це прискорить ріст й розвиток капусти. Скориставшись лійкою та шлангом, можна поливати її як під корінь, так і між рядами.

Найпростіший спосіб, який не потребує вкладень – поливати кожен кущ вручну теплою водою із лійки. Холодну воду краще не використовувати, бо вона може спричиняти хвороби капусти.

Полив капусти – як і коли робити правильно?

Полив капусти – основа основ обробки всіх різновидів цієї овочевої культури. Якщо розсада вдалася, прижилася, то подальший успіх залежить від режиму зволоження ґрунту. А на деяких типах ґрунтів важливість правильного поливу різних видів капусти у відкритому ґрунті зростає. Справа в тому, що слабо розвинена поверхнева коренева система популярної овочевої культури не здатна діставати вологу з глибоких шарів ґрунту. Пересихання в посушливу спекотну погоду верхнього шару ґрунту небезпечно для формованих кочанів. Не розібравшись, як правильно поливати капусту у відкритому ґрунті, городник ризикує залишитися без урожаю.

Умови для поливу

Чекати, що овоч сам просигналізує пониклим листям про необхідність зволоження грядки, значить, піддавати рослини нехай невеликим, але стресам. Вологолюбна культура не повинна відчувати дефіциту вологи. Але і заливати її не можна – це загрожує гниненням, хворобами.

Важливо! Городник, відкладаючи полив на день-другий, не враховує, що площа листя капусти настільки велика, що випаровує величезну кількість вологи. Цей процес називається транспірацією, яка забезпечує сокорух від коріння через всю рослину, транспортування вологи, поживних речовин. Якщо кількість вологи, що випарувалася через листові пластини, не заповниться рідиною, що надійшла до коріння, рослина може загинути.

Тип ґрунту, особливості клімату, поточні погодні умови – це неодмінні умови, що визначають, як же часто поливають капусту на грядках у відкритому ґрунті.

Правила поливу

Основний період формування кочанів – зеніт літа, коли часто стоїть спекотна суха погода. Сонце нещадно вичерпується ґрунтом. Волога випаровується з розпеченого ґрунту за лічені години. А капуста, якій потрібно багато води, не встигає задовольнити потребу. А якщо дощів давно немає, але температура невисока. Скільки разів за таких умов поливати капусту, залежить навіть від складу ґрунту. Правила зволоження зводяться до кількох питань:

  1. Чи часто потрібно поливати капусту в посуху, спеку, прохолодну погоду.
  2. Наскільки рясно має бути зволоження.
  3. Якою водою краще поливати капусту.
  4. В який час доби краще це робити.
  5. Який спосіб поливу віддати перевагу.

Але відповіді на питання повинні застосовуватися до конкретних умов вирощування культури.

Вимоги до води

Добра половина городників скаже, що капуста любить холодну воду. Опубліковані рекомендації щодо догляду за культурою попереджають: полив капусти холодною водою неминуче призведе до ризику вірусних, грибкових або бактеріальних захворювань. Новачок на капустних грядках розгубиться від суперечливих порад.

Але ніякого протиріччя немає. Рекомендована температура – 17-20 ° С. Коли на термометрі вище 30, струмінь з шланга за відчуттями прохолодний, навіть холодний. Але зазвичай не нижче рекомендованого градуса, якщо поливальна вода на ділянці акумулюється в ємностях. Надходячи зі свердловини, водойми в накопичувальний бак, вона прогрівається до комфортної для рослин температури. Спеціально прогрівати її, як для огірків, наприклад, не треба, якщо до надходження в шланг вода була в ємності хоча б добу.

Якщо грядки оснащені дощовими установками, вода може бути і холоднішою: чим мельче розпилення, тим менше контраст між температурою повітря і води. У магістралях системи крапельного поливу температура рідини піднімається до мінімального дозволеного рівня за рахунок низької швидкості потоку.

Важливо! Категорично забороняється лити на грядки воду з-під крана, з централізованого водопроводу. Температура її від 5-10 критично низька для капусти. Але важливіше наявність хлору. Якщо для городу використовується водопровідна вода, її завчасно заливають у накопичувальну ємність для відстоювання, щоб весь хлор випарувався. Для цього потрібно не менше доби. За цей час і температура вирівняється до необхідного рівня.

Терміни і частота поливів

Навіть у найспекотнішу і суху погоду діє правило: одну добу – один полив. Кожного дня одного разу, але дуже рясно зволожують землю. Чим гарячіше повітря і рідше опади, тим наполегливіше рекомендують вечірнє зволоження. Після 18-20 годин, коли сонце низько, промені падають достатньо косо, щоб не залишити опіків на листях, тому що корисно лити не тільки під корінь, але і зрошити саму рослину. Тільки рано вранці або пізніше ввечері сонячної сили не вистачить, щоб через краплі води, як крізь лінзи, пропалити капустні листи.

Саме вечірнє зволоження ґрунту актуальніше в спекотні сухі періоди, так як у вологолюбної культури набагато більше шансів задовольнити свої потреби. За ніч коріння легко поглинуть стільки вологи, скільки потрібно. Якщо ж промочити ґрунт з ранку, палюче сонце не дозволить капусті забрати всю необхідну вологу з ґрунту. До вечора грядка вже просохне.

Важливо! Скоротити інтенсивне випаровування, скоротити кількість і обсяг поливів допоможе захищаюче і живить мульчування землі між рослинами. Весь простір закривають шаром (від 3-4 до 6-7 см) соломи, зрізаної сорної трави, торфу. Якщо використовувати тирси, то виключно перепрілі.

Періоди із середніми денними температурами дозволяють зволожувати грядки не так часто, у ранкові години. Скільки конкретно разів буде потрібно поливати капусту, вже залежить від різних факторів.

Залежно від терміну дозрівання

Ранньоспіла і пізньоспіла капуста вимагає окремого підходу до зволоження землі:

  1. Раннім сортам, які дозрівають у другій половині літа, потрібна велика інтенсивність водних процедур, особливо в червні-першій половині липня.
  2. Пізні сорти вимагають максимального зволоження в другій половині липня-серпні.

Залежить від регіону: чим північніше розташована місцевість, тим пізніше терміни посадки і, відповідно, дозрівання культури.

Залежно від виду капусти

Загальні рекомендації (кількість літрів на кв.м.) актуальні для середньотемпáного комфортного режиму вирощування в основний період вегетації:

  • Білокачані сорти, на грядки з якими воду ллють з розрахунку 8 л перший місяць, 12 л залишився період через 6-8 днів.
  • Кольорова – до двох разів на тиждень, в обсязі 10 л.;
  • Краснокочанна – відро на одиницю площі/10-14 днів.
  • Броколі – до 3 разів на тиждень, до 15 л на од. пл.
  • Кольрабі – через 2-3 доби по 7-10 л.
  • Пекінська – за тиждень раз по 10 л.
  • Брюссельська – 10-12 л через 6-8 днів

Капустам різних видів потрібен постійно злегка зволожений стан ґрунту. Не збільшуючи частоту поливів, цього домагаються мульчуванням грядки.

На різних типах ґрунту

Структура ґрунту, що визначає її вологомісткість, впливає на частоту, обсяг поливальних робіт: пісок пропускає воду, не затримуючи її, а глина не дає вологі швидко піти вглиб. Розібратися, які породи переважають на ділянці можна простим способом:

  1. Гіркість вологого ґрунту розім’яти в руках, спробувати зліпити кульку.
  2. Якщо спроба не вдається спочатку – земля розсипається – високий вміст піску, землі потрібно багато води. Або, додавши глини, підвищити вологомісткість ґрунту.
  3. Кулька вийшла, але при легкому надавливании вона розсипається. Це суглинки. Поливати можна буде рідше.
  4. Земля розминається, як пластилін, щільна міцна кулька неважко розплющити, надати будь-яку форму. Глиниста земля, дуже важка, не пропускає воду. На підсохлому глинистому ґрунті утворюється щільна кірка. Якщо ділянка розташована під ухилом, вода стікає, не потрапляючи до коріння. Виростити що-небудь на такому ґрунті важко – додають пісок, торф, щоб полегшити структуру.

У різні періоди вегетації

Раннім сортам, які тільки зійшли або вкоріненим розсадкою полив потрібен (по погоді) не рідше разу в 2-3 дні. До фази технічної стиглості – 1-2 рази за 10 днів.

Пізньопепелу капусту в середньоторканному режимі і при періодичних опадах поливають за сезон близько 10 разів:

  • 1 – день висадки;
  • 2 – через 6-7 днів;
  • 3 – 5 – формування розетки;
  • 6 – 8 – зав’язування і нарощування кочану;
  • 9-10 – до технічної стиглості.

Ці рекомендації нормативно-орієнтовні для усереднених критеріїв. Для коректного графіка поливів враховують поточну погоду.

Способи поливу

Капуста – культура непривередлива до способу внесення вологи, тому застосуємо будь-який зручний, доступний метод – від лейки до складних автоматичних систем.

Традиційний полив капусти

Оптимальний для городників, які на ділянці бувають регулярно, а земля – переважно родюча, вологомістка, пухка. Поливаючи грядки хоч з лейки, хоч з шланга з насадкою, овочевод знає, що вода відразу ж проникає вглиб, до коріння. Промочити такий ґрунт на необхідні 30-40 см нескладно.

Традиційні способи зволоження підходять невеликим за площею посадкам – грядка, до якої неважко підійти спочатку з одного боку, а потім полити капусту з іншого краю. З лейки або шланга проливають борозни між окученими рослинами, рясно зрошують по листу.

Особливо зручний звичайний полив з лейки на дачній ділянці, коли необхідно підгодувати культуру: у лейці розчиняють відміряну кількість добрива і ллють просто під корінь. Таке підживлення, поєднане з поливом, виключає випадкове передозування, оскільки на всіх етапах процес під контролем дачника.

Ще одна причина, через яку на невеликих земельних ділянках досі поливають з леєк – можливість органічної підживлення. Настої трав, цибулевого або часникового лушпиння, гною або посліду, як їх не проціжуй, несуть осад, зважте, яка може забити системи поливів і вивести дороге обладнання з ладу.

Дощуванням

На стандартних 6 сотках дощова установка, що подає розсіяний струмінь води під натиском вгору, польє, поряд з капустою, і те, що поливати не треба. Спосіб підходить для великих площ, засаджених капустою, тому застосовується великими фермерами, агрокомплексами. Вода, подібно краплям дощу, осідає на листях (тому вмикають дощування тільки рано вранці або ввечері), грунті, підтримуючи його вологість.

Вигідно застосовувати обладнання на добре структурованих грунтах, оскільки на важких глинистих краплі води не проб’ють жорстку поверхневу кірку – збираючись у струмки склуть під ухил або, якщо плантація рівна, калюжами стоятимуть, довго промочуючи землю. Частина води при цьому встигне випаруватися, не потрапивши в грунт.

Дощова установка дозволяє поєднати полив з підживленням, але використовують для добрива тільки добре розчинні мінеральні склади, щоб сторонні частинки не забили систему.

крапельний

Варіант для тих, хто не може для регулярного зволоження грядок виїжджати за місто на дачу. Нескладна система охоплює всі посадки, підводить воду до кожної рослини, рівномірно просочуючи вологий ґрунт.

Дорогі автоматичні системи, налаштовані раз, обслуговують грядки з капустою без участі господаря городу. Прості, але не менш ефективні збирають з готових комплектів або підбирають шланги, труби, перехідники та інші комплектуючі.
Підживлення капусти, що обслуговується крапельним поливом, проводиться аналогічно дощуванню.

Коли припиняти полив капусти

Літню капусту «підсушують» пару тижнів, припинивши поливи. Для зимової термін удвічі більший – до місяця. Це необхідно, щоб ніжка підсохла і не загнила при зберіганні взимку.

Як правильно поливати капусту у відкритому ґрунті?

Щоб отримати якісний урожай капусти, необхідно правильно за нею доглядати. Важливе значення в цьому питанні відіграє і її полив, оскільки як недолік, так і надлишок вологи негативно відбивається на зростанні і розвитку рослини. Більш того, неправильне зволоження саджанців може призвести до різних захворювань грибкового та вірусного походження. Як же правильно поливати капусту, розберемося далі.

Вимоги до води для поливу

Капуста – це вологолюбний овоч, якому потрібен регулярний і рясний полив якісною водою. Вона обов’язково повинна володіти такими характеристиками:

Тепла. Хоч овочева культура і відноситься до холодостійких рослин, її потрібно поливати водою кімнатної температури (+ 18. + 23 ° C). Для зрошення капусти категорично не можна використовувати воду температурою нижче + 12 ° C, оскільки вона гальмує розвиток кореневої системи. У свою чергу, це призводить до того, що рослина погано вкорінюється в землі, повільно росте і погано зав’язує кочани.

Холодна вода провокує розвиток грибкових, гнилісних і бактеріальних захворювань. У тандемі з низькою температурою повітря вона може призвести до загибелі розсади, особливо у відкритому ґрунті.

Періодичність та інтенсивність поливу

При правильній частоті поливу кочани не розтріскуються, а смакові якості овоча поліпшуються. З яких же факторів потрібно виходити при розрахунку оптимальної періодичності та інтенсивності зрошень, розглянемо окремо.

Період розвитку

Полив капусти потрібно коригувати залежно від періоду її розвитку:

  • Після посадки розсади у відкритий ґрунт. Саджанці потрібно висаджувати в мокрий ґрунт, вологість якого становить 80%. Для цього її потрібно попередньо зволожити з розрахунку 10-15 л води на 1 кв. м. У відкритому ґрунті розсаду вперше потрібно полити через день після посадки. Оптимальна інтенсивність зрошення саджанців – близько 2-3 л на один куст або 8 л на 1 кв. м. Поливати капусту 1 раз на 3 дні протягом 2-3 тижнів.
  • Після зміцнення рослини. Зміцнілі посадки потрібно поливати більш помірно – близько 2 разів на тиждень з розрахунку 12 л води на 1 кв. м. В умовах посушливого спекотного клімату великоплідні сорти капусти варто поливати з розрахунку 7-8 л на один куст.
  • На стадії зав’язування вилків. У цей період у капусти активно наростають листя і формуються кочани, тому вона потребує рясного поливу – приблизно 10 л води на одну рослину (20-30 л на 1 кв. м, а при посуху – до 40-50 л).

За 2-3 тижні до збору врожаю капуста більше не потребує вологи, тому полив потрібно припинити. У випадку з пізніми сортами це потрібно зробити за місяць до зрізки головок, інакше вони будуть розтріскуватися, що помітно позначиться на термінах їх зберігання.

Незалежно від етапу розвитку, волога до рослини повинна надходити стабільно, інакше це обов’язково позначиться на овочі. Наприклад, якщо капуста буде відчувати нестачу води на етапі утворення кочанів, то надалі її внутрішнє листя будуть активно рости, а зовнішні – розриватися. У свою чергу, це призведе до появи тріщин.

Термін дозрівання

При поливі капусти потрібно також враховувати, до яких сортів вона належить:

  • Раннім. Подібні сорти потрібно поливати більш рясно, ніж інші, особливо в червні. Витрата води – до 20-25 л на 1 кв. м. Вологість ґрунту повинна підтримуватися на рівні не нижче 80-90%. Періодичність поливу – чоре

Про автора

admin administrator