Скільки потрібно селітри на відро води

Авторadmin

Скільки потрібно селітри на відро води

Зміст:

Аміачна селітра або нітрат амонію: склад, властивості добрива, застосування в садівництві та на городі

Крім того, вартість нітрату амонію не надто висока в порівнянні з більшістю добрив, що робить препарат дуже привабливим для фермерів.

Але слід пам’ятати про деякі мінуси цього препарату:

  1. його не можна застосовувати як підживлення «по листу», так як розчин аміачної селітри сильно обпалює листя навіть у невеликій концентрації;
  2. у кислий ґрунт вносити дане добриво не можна;
  3. недотримання дозування та його перевищення призводять до опіків кореневої системи, вносити підживлення слід після поливу чи дощу.

Фото аміачної селітри – кук виглядає добриво

Підживлення має вносити за схемою – для більшості овочевих рослин достатньо одноразового внесення нітрату амонію за сезон

. А замість неї потрібно вносити препарати, що містять калій та фосфор.

Нітрат амонію є дуже сильним добривом, перевищення його дозування при внесенні в ґрунт може призводити до збільшення кількості нітратів у плодах.

. Однак нітрати можуть вимиватися з ґрунту при рясних поливах або в період дощових періодів.

Форма випуску

Нітрат кальцію випускається двох видів:

гранульований та кристалічний. Головним недоліком кристалічної кальцієвої селітри є підвищена гігроскопічність, то за наявності вибору краще використовувати дане добриво у гранульованій формі.

Гранульований нітрат кальцію зручніший в обігу, під час внесення не утворює пилу, менше вбирає воду з навколишнього середовища.

Фото кальцієвої селітри

Фірми-виробники найчастіше розфасовують це добриво в мішки місткістю 1 кг, але зустрічаються невеликі пакетики з кальцієвою селітрою ємністю 20 і 25 г.

Аміачна селітра – формула та склад добрива

Дана речовина є порошок або гранули білого забарвлення з жовтуватим відливом. Аміачна селітра гранульована має такі ж властивості, як порошок, а в грунті розкладається трохи повільніше.

Цей препарат має й інші назви:

Формула аміачної селітри: NH4NO3

. У її складі деякі виробники вводять сірку, яка також потрібна культурним рослинам для активного росту. Відсотковий вміст цього мікроелемента в аміачній селітрі – до 13%.

Існує кілька різновидів цього препарату залежно від додаткових елементів, що входять до його складу:

  • Селітра індійська
    – до її складу крім активного азоту включений і калій. В результаті дане добриво при внесенні в ґрунт одночасно сприяє нарощуванню рослиною вегетативної маси, а також готує його до активної бутонізації та дозрівання плодів.
  • Норвезька
    – до її складу входить карбонат (як вапно), магнезія та калій. У процесі виробництва препарату його гранули піддаються впливу нафтопродуктів, що довго розщеплюються в ґрунті. В результаті поживні речовини в ґрунт надходять порціями протягом тривалого періоду.
  • Аміачна селітра Б
    , у складі якої – азот, сірка, магній, кальцій, калій.
  • Магнієва
    , в цьому препараті іони магнію входять до складу кристалічних ґрат речовини.
  • Нітрат кальцію амонізований
    . Це добриво можна вносити практично під усі культурні рослини, плодові дерева та чагарники. Препарат не дає ґрунтам закислятися, підтримуючи їх нейтральну або слабокислу реакцію.

Характеристика препарату, його дія, особливості застосування

Добриво «аміачна селітра» має наступний склад:

Хімічна формула сполуки – NH4NO3.

Використовувати препарат для кореневого поливу потрібно з обережністю: при неправильному застосуванні можливе одержання рослиною опіків.

Речовину виготовляють як гранул білого кольору чи порошку. У природі азот – летюча сполука, після розтину упаковки добрива важливо використовувати протягом трьох тижнів; після закінчення терміну придатності воно втрачає корисні властивості.

Для чого може використовуватися аміачна селітра і навіщо вона потрібна?

  1. збагачення ґрунту мінералами;
  2. прискорення зростання зеленої маси після сходів, покращення якості смаку плодів;
  3. підвищення урожайності до 45%;
  4. захист від грибків та бактерій;
  5. участь у фотосинтезі рослин.

Норма внесення аміачної селітри

Навесні під розсаду будь-яких овочевих культур, що висаджується, можна внести аміачну селітру в порошкоподібному або гранульованому вигляді

на один квадрат площі слід використовувати 5-10 г препарату. Зазвичай удобрення вносять через 12-15 днів після пересадки розсади у відкритий ґрунт, або через 18-21 день після появи паростків.

Перед посадкою коренеплодів у грядки, що готуються, засипають до 30 г препарату на один квадрат площі

. Якщо ж грунт сильно виснажений, слід збільшувати дозу нітрату амонію до 50 г на 1 м2.

Під плодові чагарники дозування внесення солі азотної кислоти – до 18 г на 1 м2

. Добриво розсипається по ствольному колі після перекопування.

Норми внесення добрива для різних культур аміачної селітри.

Для підживлення плодових дерев 24-28 г препарату розводять у відрі води та вливають у пріствольне коло навесні після цвітіння

. Приблизно через місяць проводять повторне підживлення плодових дерев цим добривом.

Після того, як рослини або плодові дерева та чагарники підгодували розчином нітрату амонію, слід провести полив звичайною водою, щоб не обпалювалася коренева система.

Карбамід або сечовина: (NH2)2CO – 46% азоту

Давайте визнаємо за цією селітрою право називатися найефективнішим гранульованим добривом. Це не тільки найефективніше добриво, це й концентроване з азотних добрив! Застосовується для всіх видів ґрунтів та для всіх видів рослин, особливо, якщо ґрунти зазнають перезволоження.

Азот сечовини краще закріплюється в грунті навіть при множинних опадів, а отже, має значну перевагу перед тим же азотнокислим кальцієм, хоча норми його внесення і витрати точнісінько збігаються з нормами внесення кальцієвої селітри (див. таблицю вище). Пам’ятайте! На нейтральних і лужних ґрунтах втрати азоту можуть бути значними, і без азотних добавок просто не обійтися.

Сечовину часто застосовують і в умовах захищеного ґрунту, головне – не переборщити!

Карбамід використовують у вигляді основного добрива, розведеного у воді або прямим закладенням гранул у ґрунт для запобігання втратам газоподібного аміаку. Виглядати гранули карбаміду можуть по-різному, але найчастіше це великі кульки білого кольору.

І на пакеті з добривом може бути як напис «Карбамід», так і «Сечовина».

Карбамід легко поєднується з простим суперфосфатом, тільки спочатку його треба нейтралізувати меленим вапняком (крейдою) у співвідношенні: на 1 кг суперфосфату додають 100 г крейди. Для підживлення рослин, які не дуже люблять купатися, наприклад – огірки, сечовину розводять у пропорції 50 г на 10 л і проливають грядку завдовжки 10 м. При дотриманні правил посадки рослин між один одним зазвичай цього відра вистачає на 40-50 кущів огірків.

Використовують сечовину не тільки у вигляді підживлення для «садово-вигідних» насаджень, хороша вона і як засіб боротьби з різними хворобами саду, наприклад:

  • моніліальний опік, що не щадить кісточкові дерева;
  • пурпурова плямистість листя, що вражає майже всі види рослин, але найбільше від неї страждають малина та троянди;
  • парша, що «з’їдає» плоди та листя яблунь та груш;
  • вершинна гнилизна томатів, що знищує до 70% врожаю помідорів.

Сечовина, розведена до 5% справляється із завданням знезараження саду, якщо нею обприскати дерева та кущі або на початку листопада, або напровесні. На кожні 10 кв. має бути витрачено близько 3-х л. розчину.

Хороший карбамід-сечовина і при знищенні таких шкідників, як попелиця, мідяниця, довгоносик та яблуневий квіткоїд. Особливо доречним буде таке підживлення-лікування, якщо минулого року цих шкідників було багато, у вигляді профілактики на наступний рік.

До початку пробудження нирок, коли температура стійко триматиметься на +5 градусів, треба рясно пролити-обприскати садові дерева і кущі концентрованим розчином цього азоту. Як розвести селітру у цьому випадку? 700 г на 10 л води.

Часто виникає питання, чим замінити карбамід. На це здатні хлористий калій (їм обробляють ґрунт під деревами та кущами, уникаючи його попадання безпосередньо на рослини) та така селітра, як амонійна сіль азотної кислоти.

Застосування аміачної селітри на городі та в саду

Аміачна селітра

– одне з найпопулярніших добрив у садівників та городників у весняний період та на початку літа, яке застосовується для того, щоб культурні рослини активно нарощували вегетативну масу.
Влітку і восени азотовмісні добрива (у тому числі і аміачну селітру), вносити в ґрунт не слід.
У цьому випадку рослини та дерева будуть нарощувати лише зелену масу, стебла та пагони. Втечі і гілки на деревах і чагарниках, що виростають в середині і наприкінці літа, не встигають одревесніти до початку холодів і взимку просто вимерзають.

Нижче буде розказано, для яких овочевих та садових культур використовується аміачна селітра.

Застосування аміачної селітри – відео

Селітра аміачна для розсади овочів

Аміачна селітра рідко застосовується для підживлення розсади овочів. Найчастіше під сіянці вносяться рідкі органічні добрива та сечовина (з інтервалом 10-12 днів).

Але, наприклад, для підживлення сіянців помідор обов’язково використовується аміачна селітра. Вперше ці сіянці удобрюються розчином коров’яку, а через 12-14 днів можна вносити розчин селітри, розводячи у відрі води 15-20 г препарату. Дану кількість розчину використовують для внесення до 3 м2 посівів.

Аміачна селітра для помідорів

Азот потрібен молодим кущикам томатів для того, щоб у них активно нарощувалась зелена маса та міцніли стебла

. В аміачній селітрі міститься близько 34% цього макроелемента, тому вона може використовуватися як основне добрива у весняний період, а також у складі комплексного добрива у поєднанні з калійною сіллю та суперфосфатом.

Також аміачну селітру додають до посадкових ямок (1 ст. л.) при висадженні томатів на постійне місце. Також 5 г цього азотного добрива розсипають на кожен м2 під час активного цвітіння.

Застосування аміачної селітри для огірків

Аміачну селітру вносять у ґрунт перед висадкою насіння огірків або їхню розсаду на постійне місце в город. Її слід заглибити у ґрунт приблизно на 8-10 см під весняне перекопування. Багато овочівників просто розсипають це добриво по городу в період масового танення снігу.

У період росту батогів огірків до початку цвітіння можна поливати їх розчином нітрату амонію, розводячи у відрі води 15-20 г препарату.

Важливо знати!

Проте фахівці попереджають – дана культура активно накопичує у своїх плодах нітрати, тому вносити аміачну селітру під неї слід з великою обережністю і в жодному разі не перевищувати дози, вказані в інструкції із застосування.

Аміачна селітра для картоплі

Перед висаджуванням бульб картоплі в лунки до них слід додавати 1 ст. л. Аміачної селітри. Надалі через 18-20 днів слід розкидати сухий препарат на ділянці з розрахунку 5 г на квадрат площі.

Добриво картоплі аміачною селітрою.

Добриво полуниці аміачною селітрою

Перед посадкою полуниці на постійне місце в грядки, що готуються, вноситься компост або перегній з розрахунку не менше 5 кг на 1 м2. У перший рік після посадки під цю ягідну культуру не рекомендується вносити азотовмісні добрива, тому що вони провокують загнивання полуничних кущиків.

Починаючи з другого сезону, навесні слід вносити нітрат амонію в полуничні грядки.

. Норма внесення препарату – 100 г на 1 м 2 площі. По міжряддям викопують траншеї глибиною 10 див, у яких рівним шаром засипається азотне добрива, граблями зарівнюють борозни та виробляють полив.

У наступному сезоні полуницю удобрюють комплексним добривом, до складу якого входять на 10 м2:

  • фосфор – 100 г;
  • сіль калію – 100 г;
  • аміачна селітра – 110-140 г.

Такий склад вносять у грядки у період появи зеленої маси, і навіть після збирання стиглих плодів.

Замість сухого добрива у весняний період можна зробити підживлення розчином нітрату амонію.

. Для цього у відрі води розводять до 30 г добрива та акуратно поливають кущі суворо під корінь.

Аміачна селітра для коренеплодів: буряків, моркви та ін.

При підготовці грядок до висадки насіння коренеплодів аміачну селітру вносять у борозни, що роблять у міжряддях. Вони додають це добриво в сухому вигляді.

Аміачна селітра для плодових дерев: яблуні, груші, сливи, абрикоса, персика та інших

У весняний період, коли сніг зійде повністю, настає пора підгодовувати всі плодові дерева та чагарники

. У цей період культурні рослини в саду потребують добрив, що містять азот.

Вносити азотну селітру в прутові кола плодових дерев слід кілька разів за літній період

Готують розчин так: у відрі води розчиняють до 30 г препарату. Така пропорція є найоптимальнішою і насичує ґрунт достатньою кількістю азоту. Полив аміачної селітрою проводиться строго в ствольні кола, не допускаючи попадання препарату на кору та вегетативну масу дерев.

Підживлення плодових дерев проводять не менше 3 разів за сезон з інтервалом 18-20 днів.

Опис сортів плодових дерев!
Абрикос Північний тріумф Слива Етюд Абрикос Царський Персик Редхейвен

Підживлення ягідних чагарників аміачною селітрою (малини, жимолості, смородини, ожини, аґрусу)

Під плодові чагарники також можна вносити цей препарат кілька разів за сезон, але строго під корінь

. Під кущі аґрусу та смородини віком до 3 років норма внесення цього добрива – до 30 г на кожен квадрат. У період активного дозрівання ягід витрата аміачної селітри має становити до 50 г.

Весняне підживлення аміачною селітрою даних чагарників може проводитися навіть снігом.

Але краще проводити її вже після сходу снігу і заглиблювати добрива в грунт на глибину до 9-11 см.

Підживлення часнику аміачною селітрою

Часнику, як і багатьом іншим коренеплодам, дуже потрібний азот, який сприяє активному проростання зубчиків.

Добриво часнику навесні за допомогою аміачної селітри

Аміачна селітра навесні вноситься в грядки з часником із розрахунку – 1 ст. л. препарату на квадратній площі. Або можна готувати розчин аміачної селітри згідно з інструкцією із застосування (до 30 г на відро води). Підживлення навесні аміачною селітрою часнику проводиться по снігу.

Також можна вносити це добрива під часник та восени – до початку холодів.

Аміачна селітра для квітів

Аміачну селітру активно використовують і в садівництві, вносячи її навесні для того, щоб активізувати зростання листя.

Під багаторічники гранули препарату вносяться в період танення снігу – у цьому випадку добриво потрапляє до коріння швидше разом із талим снігом. При цьому не потрібні додаткові поливи рослин – через велику кількість талої води коріння квітів не обпалюватиметься препаратом.

В середині весни, коли квіти починають активне зростання, краще підгодовувати їх розчином аміачної селітри (до 2 ст. л. на відро води), у цьому випадку поживні речовини будуть надходити до корінців рівномірно.

Коли у квітучих рослин з’являються перші бутони, підживлення аміачною селітрою припиняють, інакше у цих культур продовжуватиме нарощуватися вегетативна маса на шкоду цвітінню. Через це на кущах може активніше з’являтися і попелиця.

ФУНГІЦИДИ для САДУ ТА ГОРОДУ!
Бордоська рідина Фунгіцид Антракол

Аммиачная селитра для роз

Аміачна селітра потрібна «королів квітів» не менше, ніж іншим культурним рослинам у період активного зростання. Тому вперше вносять це добриво з великою кількістю азоту в кінці квітня або на початку травня після того, як проведено весняне санітарне обрізання кущів.

Сорти красивих троянд!
Троянда Глорія Дей клаймінг Троянда флорибунда клаймінг Румба Жовта троянда флорібунда Артур Белл
Для цього у відрі води розводять цей препарат (норма – 1 ст. л.). у цей розчин слід внести й інші добрива – суперфосфат та будь-яку калійну сіль. Під кожну рослину вноситься приблизно 6 л такого рідкого підживлення.

. Ці комплексні добрива насамперед активізують зростання коріння, що послужить поштовхом для початку руху соку.

Через 2-3 тижні слід повторити подібне підживлення для того, щоб активізувати виникнення бутонів.

. Після того як на кущиках троянд починають з’являтися перші квітки, аміачну селітру більше не вносять, інакше вегетативна маса, у тому числі і молоді пагони, продовжуватиме нарощуватися, а цвітіння буде неактивним (або бутони взагалі не з’являтимуться).

Селітра аміачна для газону

Після зими газонна трава виглядає не надто привабливо – частина вимерзає, залишається частина сухої трави, а свіжої зелені зовсім мало. Але вже за місяць-півтора від коріння йде молода зелень. А всю засохлу та вимерзлу траву слід прибирати під час весняного прибирання в саду.

Щоб активізувати зростання зеленої маси, рекомендується вносити до газону аміачну селітру

. Витрати цього гранульованого добрива – не більше 40 г на 1 м2. Всі гранули рівномірно розподіляються по поверхні землі, потім проводиться багатий полив.

Не можна збільшувати дозування препарату, інакше можна спалити всі коріння газонної трави.

Застосування селітри аміачної для кімнатних рослин

Не кожна кімнатна рослина потребує підживлення аміачною селітрою, тому в кожному конкретному випадку перед внесенням цього препарату необхідно почитати літературу про те, які конкретні добрива потрібні вашим кольорам.

Найкраще підходить це азотне добриво для довго зростаючих кімнатних рослин – пальм, папоротей, а також інших декоративних культур, головною перевагою яких є листя

. Адже головна властивість азоту – це здатність давати поштовх розвитку надземної частини рослин (пагонів, листя).

Зазвичай під кімнатні квіти всі підживлення вносяться в рідкому вигляді, не винятком є ​​і селітра

. У відрі води зазвичай розводять трохи більше 2 ст. л. Селітри, а під кожну рослину вноситься кількість рідкого добрива, пропорційна ємності горщика або вазону.

Позакореневе підживлення аміачною селітрою

Позакореневе підживлення будь-яких овочевих рослин, квітів (у тому числі і кімнатних), плодових дерев і чагарників зазвичай не проводять, оскільки розчин цього препарату достатньо концентрований і викликає опіки листових пластин

. Через це рослини довго хворіють, часто гинуть.

Деякі дачники все ж таки проводять підживлення «по листу» деяких культурних рослин, але при цьому кількість аміачної селітри в розчині не повинна становити більше 0,25 г на 1 л води. В умовах приватного особистого господарства дуже складно відміряти таку кількість препарату.

Азотні добрива для городу.

Підживлення аміачною селітрою

Підживлення плодових дерев, квітів, троянд, газону та кімнатних квітів також проводять обережно, не допускаючи перевищення дозування цього препарату. Плодові дерева і чагарники мають здатність накопичувати нітрати в плодах, що дозрівають, що негативно позначається на здоров’ї людини.

Найкращі добрива для городу та саду!
Епін Екстра Калієва селітра Суперфосфат Монофосфат калію
Застосування аміачної селітри в садівництві дозволяє збільшувати обсяг вегетативної маси, покращує цвітіння та плодоношення, але потрібне суворе дотримання норми внесення препарату в ґрунт.

Питання садівників та городників

Нижче наведені питання, що найбільш часто ставляться читачами з приводу цього азотного добрива, а також відповіді на них.

Навіщо потрібна аміачна селітра?

Аміачна селітра потрібна для того, щоб збагатити ґрунт азотом, який потрібен усім культурним рослинам у саду та городі для нарощування вегетативної маси.

Яка хімічна формула аміачної селітри?

Хімічна формула даного препарату – NH4NO3.

Скільки азоту міститься в аміачній селітрі?

У складі цього препарату міститься приблизно 34% азоту.

Сечовина та аміачна селітра – одне й теж?

Сечовина (або карбамід) і аміачна селітра – це зовсім різні добрива, головною перевагою яких є високий вміст азоту.

Сечовину можна використовувати для внесення підживлень «під корінь» та «по листу», а нітрат амонію вноситься лише у ґрунт.

Сечовина довше засвоюється рослинами, а аміачна селітра має здатність швидшого засвоєння кореневою системою рослин.

Опис карбаміду та аміачної селітри – плюси та мінуси

Яка ціна аміачної селітри?

Ціна 1 кг аміачної селітри – близько 13-14 гривень за 1 кг.

Який склад у аміачної селітри?

У складі цього хімічного препарату азот, водень, кисень. Часто у складі аміачної селітри вводять сірку, магній, калій, кальцій.

Скільки грам аміачної селітри у столовій ложці?

В одній столовій ложці міститься приблизно 13 г препарату.

Чим замінити аміачну селітру для підживлення?

Аміачну селітру можна замінювати будь-яким іншим препаратом, що містить приблизно таку ж кількість азоту у своєму складі.

Скільки аміачної селітри у сірниковій коробці?

У сірниковій коробці може бути не більше 20 г аміачної селітри.

Аміачна селітра чи азофоска – що краще?

Не можна однозначно говорити, що одне з цих добрив краще чи гірше. Просто аміачна селітра містить лише легкозасвоюваний азот, тому застосовується лише у весняний період та на початку літа.

А азофоска містить усі основні компоненти, необхідні рослинам для зростання та розвитку плодів, – калій, фосфор та азот. Тому це добриво може використовуватися для внесення під садові та городні культури протягом усього весняно-літнього сезону.

Де придбати аміачну селітру?

Придбати аміачну селітру можна в будь-якому спеціалізованому магазині або замовити через інтернет.

Сечовина (карбамід) чи аміачна селітра – що краще?

У сечовині міститься в 2 рази більше легогозасвоюваного азоту, ніж у аміачній селітрі, тому поживні властивості 2 кг сечовини дорівнюють 6 кг нітрату амонію.

До того ж сечовину можна використовувати для підживлення «по листу», коли рослинам потрібно термінове внесення азоту, інакше вони можуть загинути.

Що краще аміачна селітра чи сечовина — відео

Які бувають марки аміачної селітри?

Існує лише дві марки цього добрива: А і Б.

Який клас небезпеки у аміачної селітри?

Цей препарат відносять до 5 класу небезпеки, воно не спалахує при безпосередньому зіткненні з вогнем, але здатне вибухати – за високої температури навколишнього середовища розкладається, і при цьому виділять кисень.

Аміачна селітра – відгуки садівників та городників

Наталія, 55 років, м. Казань: Використовую це добриво для підживлення своїх плодових дерев навесні та влітку. Також вношу аміачну селітру під аґрус, смородину та полуницю, але лише навесні. Купую невеликі упаковки препарату і зазвичай використовую їх за один сезон, щоб не залишати на наступний рік.

Ольга, 49 років, м. Волгоград: Застосовую аміачну селітру для підживлення більшості овочевих культур та коренеплодів протягом весни. В результаті всі мої рослини стоять зелені, міцні. Влаштовує дешева ціна цього добрива.

Застосовувати аміачну селітру на городі та в саду можна протягом усієї весни.

Безперечною перевагою препарату є те, що його можна навіть розкидати по снігу, і він убереться відразу в ґрунт, а не втече з талою водою. Дешевизна та оптимальна кількість легкозасвоюваного азоту у складі цього добрива також є плюсами нітрату амонію.

Недоліки

Завдяки високій розчинності на занадто вологих ґрунтах і на ділянках з високим рівнем ґрунтових вод внесення цього добрива недоцільно, оскільки воно відразу вимиватиметься. Також малоефективним буде підживлення, проведене перед зливою. Також суттєвим мінусом препарату називають його фізіологічну кислотність.

Регулярне застосування на ґрунтах з низьким вмістом основ (підзолисті ґрунти, червоноземи субтропіків) провокує зростання їхньої кислотності, а, отже, зниження врожайності. Щоб нейтралізувати цей ефект, рекомендується додавати до ґрунту доломіт або вапно.

Скільки потрібно пити води на добу – калькулятор норми води на добу

Персональна норма води на добу – онлайн калькулятори норми споживання води людиною на добу

Персональну норму споживання води на добу Ви можете розрахувати, скориставшись розташованими нижче калькуляторами, які використовують різні формули для розрахунку її значення.

КАЛЬКУЛЯТОР №1 – скільки треба пити води на добу

Цей калькулятор розрахує норму споживання води за такою формулою: V=M/450*14

де, V – обсяг норми води в літрах на добу, M – ваша маса тіла.

КАЛЬКУЛЯТОР №2 – 4% від маси тіла людини

У цьому калькуляторі норма води розраховується як 4% від маси тіла.

КАЛЬКУЛЯТОР №3 – враховує вагу, стать людини та час значного фізичного навантаження

Ця формула враховує вагу, стать людини і час значного фізичного навантаження.

V=(M*0,03) + (T*0,4) – для жінок

V=(M*0,04) + (T*0,6) – для чоловіків

де, V – об’єм норми води в літрах на добу, M – ваша маса тіла, T – час активного заняття спортом або іншим, порівнянним із навантаженнями, видом діяльності (за їхньої відсутності необхідно ставити 0).

Скільки потрібно пити води на добу – чому так важливо це знати…

Про зневоднення як таке ми вже писали у статтях ЗНЕВОДНЕННЯ ОРГАНІЗМУ – СИМПТОМИ, ОЗНАКИ… → та ДЕГІДРАЦІЯ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ – ЩО ЦЕ. → , У цій статті було описано загрози для здоров’я людини, пов’язані зі зневодненням організму. Одним із головних принципів здорового способу життя є необхідність підтримувати водно-сольовий баланс організму. Суть якого коротко можна сформулювати так – скільки води організм людини витратив протягом доби, стільки ж треба і поповнити. Також, за потреби, Ви зможете скористатися онлайн калькуляторами Ідеальної ваги та Індексу Маси Тіла, що опубліковані в нашій статті РОЗРАХУВАТИ ІНДЕКС МАСИ ТІЛА (ІМТ) & ІДЕАЛЬНУ ВАГУ – ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОР ( перейти → ) . Пропорції свого тіла ви можете розрахувати, скориставшись нашим калькулятором у статті – ПРОПОРЦІЇ ТІЛА ЛЮДИНИ ЗА ЗАП’ЯСТЯМ – ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОР ПРОПОРЦІЙ ФІГУРИ ( перейти → )

Фактори, що впливають на добову норму води

Необхідно враховувати те, що вищенаведені калькулятори розраховують базові норми води.

Норму води необхідно коригувати індивідуально з урахуванням багатьох факторів, деякі з яких ми наводимо далі:

  • температурний режим довкілля, особливу увагу необхідно звертати на сильну спеку або холод, які вимагають додатково до 600 мл води;
  • загальне самопочуття людини, будь-які захворювання;
  • висота, високогір’я, гірська хвороба … ;
  • вагітність, період годування груддю;
  • зловживання такими напоями – кава, чай, алкоголь … наприклад, на кожну чашку кави рекомендують випивати додатково до 500 мл чистої води;

Правильний режим споживання води

Правильний питний режим передбачає виконання кількох простих правил і принципів:

  • рекомендується пити воду вранці після пробудження – не менше однієї склянки;
  • найкращий режим пиття води – поменше і частіше рівними частинами і малими ковтками;
  • разове приймання води не повинно перевищувати 1-го стакана – 200 мл;
  • чисту воду необхідно пити за 20-30 хвилин до їди, або через годину після неї;
  • не рекомендується пити дуже холодну крижану воду, вода має бути або теплою, або кімнатної температури;

Підсумок

Людина в більшій своїй частині складається з води. Тому підтримання водного балансу наших організмів є надважливим питанням для всіх нас.

УВАГА! Під час підготовки статті використовувалася інформація із загальнодоступних джерел, яка спеціальної перевірки на достовірність не проходила. Ці рекомендації є загальними, тому за можливості необхідно проконсультуватися у кваліфікованого лікаря-дієтолога. У цьому разі ви отримаєте рекомендації з урахуванням усіх особливостей вашого організму, його стану та з урахуванням конкретних життєвих ситуацій.

Рекомендуємо за темою – “Скільки потрібно пити води… “

  • Зневоднення організму.
  • Скільки потрібно пити води на добу, щоб схуднути.
  • Скільки потрібно пити води на добу для набору маси.
  • Скільки потрібно пити води на добу підлітку.
  • Скільки потрібно пити води на добу дитині.
  • Пропорції тіла людини – онлайн калькулятор для розрахунку пропорцій фігури за зап’ястям ( докладніше → )
  • Розрахувати Індекс Маси Тіла (ІМТ) – онлайн калькулятор оптимальної ваги ( докладніше → )

Сечовина (карбамід): поняття, склад, інструкція із застосування

Якщо рослини на городі посвітлішали, листя подрібнювали, а зав’язі обсипаються, варто всерйоз задуматися про внесення сечовини в ґрунт на наступний рік. Карбамід допоможе наситити рослини азотом без надмірного накопичення нітратів у врожаї. Сечовина по праву вважається однією з найдоступніших і найбезпечніших підживлень для саду та городу.

Хімічні та фізичні властивості карбаміду

Карбамід прийнято називати сечовиною. Це азотне добриво, яке одержують у ході реакції Базарова. Карбамід синтезують при температурі 130-140°З вуглекислого газу і аміаку. Його формула: H2N-CO-NH2. Речовина розчинна у воді, рідкому аміаку та сірчистому ангідриді. Не розчиняється у хлороформі та алканах, тобто у неполярних розчинниках.

Оскільки для отримання сечовини потрібно використовувати аміак, виробництво карбаміду поєднується із виробництвом аміаку. У карбаміді атоми азоту представлені нуклеофілами, тому при взаємодії з кислотами запускається процес нітрування (утворення солі та нітросечовини). Це необхідно враховувати при поєднанні сечовини з іншими добривами, особливо кислотними.

Техніка безпеки

При обробці ґрунту мінеральними добривами, у тому числі сечовиною, потрібно використовувати елементарні правила безпеки:

  1. Використання спеціального одягу. Одягайте на себе старі халати, хустки, кепки, які потім можна ретельно випрати. Усі шкірні покриви та слизові оболонки повинні бути захищені.
  2. Марлева пов’язка чи респіратор. Легкі та носоглотку потрібно захищати від хімікатів, щоб уникнути отруєння.
  3. Взуття після обробки краще помити. Намагайтеся надягати закриті моделі черевиків.
  4. Руки, особу після обробки необхідно ретельно вимити.

При попаданні на слизові оболонки або шкірні покриви сухої речовини або робочого розчину їх промивають, а при необхідності звертаються до лікаря.

Застосування цих нескладних заходів захистить вас від отруєння при використанні сечовини як підживлення для саду або городу.

Форми випуску

Карбамід випускається під марками А та В. Марка А потрібна для промислових цілей, а марка В використовується як добрива. Більшість сечовини виробляється у формі білих гранул із сірувато-жовтим відтінком, але з недавніх пір на ринку з’явилися таблетовані добрива.

Таблетки карбаміду більш ефективні, оскільки їхня оболонка не дає азоту швидко випаровуватися при розкладанні. Пропорції внесення сечовини в гранулах і таблетках відрізняються, зазвичай таблеток потрібно менше, але їхня вартість вища.

Виробництво

Під час синтезу карбаміду утворюється плав, що складається з води, карбаміду, карбамату, карбонатів амонію та надлишку аміаку. Плав потім піддають дистиляції для термічного розкладання карбамат і карбонатів і вилучення не перетворених на карбамід аміаку і діоксиду вуглецю, а видобутий водний карбамід переробляють на твердий продукт гранулюванням. Під час грануляції карбаміду та випарювання при високій температурі з двох молекул карбаміду виділяється одна молекула аміаку, внаслідок чого утворюється біурет. Підвищений вміст біурета в добривах знижує схожість насіння, пригнічує ріст та розвиток рослин, після проведення позакореневої підгодівлі розчином карбаміду можливі опіки листя. Критична межа його вмісту в карбаміді для пшениці та ячменю 3,0-4,5%, проса – 5,5%, рису 7-10%.

Користування сечовини для рослин у саду та городі

Сечовину стали використовувати для добрива через вміст азоту (45%). Азот потрібен рослинам нарощування вегетативної маси, але у природі з’єднання швидко вимивається опадами і випаровується. Тому рекомендується вносити додаткову сечовину для поповнення запасів азоту землі.

Підживлення сечовиною не сприяє збільшенню концентрації нітратів у ґрунті, адже велика кількість карбаміду випаровується при розкладанні. Проте швидке випаровування має і негативні особливості, адже рослини встигають увібрати лише половину добрива. Збільшувати дозування не рекомендується, це призводить до посиленого нітрування.

Оскільки підвищення дозування може призвести до опіків рослин, при добриві бідного грунту краще змішати сечовину з магнію сульфатом (3 кг на 100 л розчину). Це мінеральне добриво, яке необхідне підтримки фотосинтезу, воно нейтралізує агресивну реакцію карбаміду на паростки.

Роль азоту у харчуванні рослин

Азот – один із основних біогенних елементів. Він входить до складу білкових речовин та багатьох інших природних життєво важливих для рослин органічних сполук: ліпоїдів, хлорофілу, алкалоїдів, фосфатидів, нуклеопротеїдів, багатьох ферментів. Вміст азоту деяких рослинних білках становить 14,7-19,5 %, а сухій речовині рослин його вміст коливається від 0,4 до 5 %. Найбільше міститься азоту в насінні зернових (1,5-3%) та зернобобових (2,5-5%) культур у перерахунку на суху речовину, тоді як у соломі зернових злаків його кількість не перевищує 0,4-0,6 % . Потреба сільськогосподарських культур у азоті проти іншими елементами харчування виявляється частіше і більше. Порівняно з іншими елементами, ефективність добрива азотом за впливом на врожай є високою. Відомий агрохімік І. В. Тюрін (1957) відзначав,

Азот може бути у двох основних формах: мінеральної та органічної. Основна (98-99%) частина азоту грунту – це органічні сполуки, у тому числі рослина безпосередньо його споживати неспроможна. Для його мінералізації та переходу в простіші доступні для рослин форми потрібен час та певні умови, а саме діяльність мікробіоти — бактерій та грибків, що розкладають складні органічні комплекси на прості мінеральні.

Таким чином, лише 1-2% загального азоту ґрунту міститься у мінеральних формах, доступних для живлення рослин. Потреби сільськогосподарських культур у азоті доводиться задовольняти мінеральними та органічними добривами. Мінеральні сполуки вносять переважно у формі амонійних і нітратних сполук, і навіть сечовини.

Як зрозуміти, що рослинам бракує азоту

Дефіцит азоту може бути властивий будь-якому типу ґрунту, але найчастіше піщаному, супіщаному та суглинистому дерново-підзолистому, а також червонозему та сірозему. Як правило, це виявляється навесні, коли під впливом низьких температур уповільнюються процеси мінералізації. Зазвичай примари нестачі азоту видно неозброєним оком.

Ознаки азотного голодування у рослин:

  • світла або пожовкла зелена маса;
  • повільне зростання та розвиток;
  • пригнічений зовнішній вигляд;
  • дрібні суцвіття;
  • маленьке та вузьке листя;
  • відмирання та осипання зав’язей.

Необхідно враховувати всі ознаки, оскільки пожовтіння листя спостерігається також за нестачі вологи та заліза. Щоб точно «поставити діагноз», потрібно придивитися до зелені у світлу пору доби. Від нестачі вологи і заліза листя вдень в’яне, спочатку жовтіє молоде листя, а при азотному голодуванні спершу старе.

Переваги та недоліки добрива карбаміду

За вмістом азоту карбамід можна порівняти з натрієвою селітрою та сульфатом амонію, але на відміну від сульфату амонію сечовина менше підкислює ґрунт. На супіщаних і піщаних грунтах добриво діє навіть краще за аміачну селітру.

Переваги карбаміду перед іншими добривами:

  • прискорює нарощування рослинами вегетативної маси;
  • підвищує концентрацію білка у культурах;
  • може бути використаний для боротьби зі шкідниками;
  • речовина змішується з водою без осаду, що робить її зручною для використання на домашніх ділянках;
  • не сприяє нагромадженню нітратів.

До недоліків карбаміду можна віднести ризик виникнення опіків у рослин та подальшу їхню загибель при неправильному використанні добрива. Сечовину не можна поєднувати з багатьма видами підживлення, вона досить швидко розкладається і може зашкодити паросткам. Негативні властивості карбаміду найсильніше виявляються в лужному середовищі, але несприятливого впливу можна уникнути, якщо вносити добрива заздалегідь.

Запобіжні заходи

За рівнем на організм людини карбамід відносять до помірно небезпечних речовин 3-го класу небезпеки. Карбамід за нормальних умов негорючий, пожежо- та вибухобезпечний. Усі виробничі приміщення повинні бути обладнані загальнообмінною примусовою вентиляцією, місця можливого утворення пилу – місцевими відсмоктувачами, повітря яких перед викидом в атмосферу має прямувати на очищення. Усі роботи з карбамідом необхідно проводити з дотриманням заходів індивідуального захисту.

Поєднання з іншими добривами

Карбамід має високу кислотність, тому його не можна поєднувати з добривами, які призначені для її зниження (вапно, крейда, зола). В результаті такої комбінації у землі утворюється надлишок солей, а користь від підживлення зводиться до мінімуму.

Ступінь поєднання сечовини з іншими добривами:

  1. Категорично не рекомендується: деревна зола, гіпс, крейда, вапно, доломітове борошно, кальцієва селітра, простий суперфосфат.
  2. Швидке застосування: фосфоритне борошно та сульфат амонію.
  3. Допустимо і придатно для зберігання: натрієва, калієва та аміачна селітра, калій сульфат та калій хлористий, гній.

Небажано поєднання сечовини одночасно з кальцієвою селітрою та монофосфатом, оскільки всі речовини є кислотами. При внесенні кількох добрив з такими властивостями може статися закислення грунту.

Часті помилки

Хоча сечовина давно використовується у сільському господарстві, деякі помилки все ще поширені:

  1. Розкидання сухих гранул на поверхні грунту. У результаті аміак випаровується з гранул, і підживлення виявляється марним.
  2. Змішування карбаміду з вапняними добривами, а також деревною золою. Це веде до отруєння рослин.
  3. Зберігання пакету з препаратом у місці, що не опалюється (на вулиці або приміщенні типу гаража). В результаті після зими гранули злипаються через підвищену вологість.
  4. Використання сечовини одночасно з водою для поливу. Це призводить до хімічного опіку кореневої системи саджанців. Розчин карбаміду вносять лише на вологий ґрунт.
  • https://udobryashkin.ru/promyshlennye/mochevina
  • https://VseUdobreniya.com/promyshlennye/mochevina
  • https://stroy-podskazka.ru/udobreniya/karbamid/
  • https://FertileLand.ru/mineralnye-udobreniya/karbamid/
  • https://uhodvdomashnihusloviah.ru/primenenie-udobreniya-karbamid
  • https://OgorodGid.ru/udobreniya/udobrenie-mochevina-karbamid-primenenie
  • https://moyasotka.com/zashhita-rastenij-i-udobreniya/mochevina-karbamid-udobrenie-primenenie-na-ogorode-i-sadu.html
  • https://fermersadovod.ru/sad-i-ogorod/udobreniya/mochevina-primenenie-na-ogorode/

Правила застосування сечовини

Азот потрібен рослинним культурам на формування зеленої маси, синтезу білка і стимуляції міжклітинних процесів. Азотні добрива актуальні навесні, тобто на початку вегетативного періоду. Восени карбамід може нашкодити багаторічним та озимим рослинам. Перед заморозками нарощення зеленої маси не потрібне, навпаки, воно може призвести до загибелі культури або розвитку серйозних захворювань.

В осінній період сечовину можна вносити лише на порожні ділянки, щоб підготувати їх до весняної посадки. Однак навіть це не є до кінця виправданим, адже карбамід має властивість швидко розкладатися та випаровуватися. Восени сечовину вносять рідко, для цього більше підходить суперфосфат, а вони несумісні.

Застосування карбаміду у сільському господарстві

Карбамід широко застосовується в сільському господарстві як високоефективне азотне добриво.

Якщо застосувати добриво в бідному ґрунті, азоту у його складі може виявитися замало досягнення необхідного ефекту. Щоб зробити підживлення більш концентрованим, не допустивши опіків коріння і зеленої частини рослин, до неї додають магнію сульфат. Додатковий компонент потрібний у кількості трьох кілограмів на 100 літрів розчину.

Займаючись приготуванням рідкого складу, враховуйте, що в результаті він вийде холодніше, ніж повітря. У такому вигляді розчин використовувати заборонено. Ідеальна температура добрива ідентична температурі повітря. Холодний полив є стресовим впливом для рослин, через таку помилку не тільки підвищується ризик виникнення хвороб, а й можлива загибель культур.

Температура розчину знижується під час розчинення гранул, коли протікає ендотермічна реакція. При розчиненні 20 кг добрива в 100 л води розчин стає холоднішим на 8-10°С.

Навесні та восени, крім карбаміду (сечовини), необхідно вносити й інші добрива. Їх застосовують одночасно, щоб добитися розкислення та насичення ґрунтового субстрату живильним середовищем у вигляді макро- та мікроелементів. Але не забувайте звертати увагу на поєднання мінеральних добавок.

Додаткове надходження азоту допоможе рослинам швидше розвинутися, прискорить набір зеленої маси та збільшить швидкість протікання міжклітинних процесів, синтезу білка.

Азотовмісні добавки слід використовувати навесні, коли починається період вегетації. Якщо робити це восени щодо багаторічних рослин, озимих видів цибулі та часнику, можна завдати певної шкоди у вигляді захворювань та загибелі культур.

Підготовка до добрива ґрунту

Гранули карбаміду добре розчиняються у воді, тому їх легко використовувати як домашньому, і у промисловому господарстві. Приготувати розчин не важко навіть недосвідченому фермеру. Для підгодівлі зазвичай розчин використовують концентрацією від 0,5% до 1%. Це 5-10 г сечовини на 1 л води, або 50 г на 10 л.

Необхідно пам’ятати, що рідкий розчин карбаміду холодніший за повітря на 8-10°С. Полив холодним розчином може викликати стрес у рослин та знизити захист від хвороб. Проводити підживлення потрібно розчином, близьким за температурою до температури повітря.

Як виміряти кількість добрива

Карбамід продається у пакетах по 500 гр, 1 кг або у великих мішках по 50 кг. Багато рецептах вказано точно, скільки грамів підгодівлі потрібно розводити. Щоб не порушити дозування, розглянемо, скільки грамів засобу міститься в столовій ложці, чайній ложці та сірниковій коробці.

Скільки грамів сечовини в столовій ложці

У їдальні ложці 10 гр препарату. Це, якщо рахувати без «гірочки». Якщо насипати трохи більше, то вийде 12 грн.

Скільки грамів сечовини в чайній ложці

У чайній ложці – 5 г карбаміду.

Скільки грам сечовини у сірниковій коробці

У сірникову коробку без гірки входить 13 гр. препарату. Якщо насипати із невеликою гірочкою, то вийде 15 гр.

Як використовувати розчин сечовини для добрива ґрунту та рослин

Сечовину можна вносити в сухому та рідкому вигляді, а також методом обприскування. Добриво підходить для будь-якого виду ґрунту. Карбамідом можна удобрювати овочеві культури, плодово-ягідні чагарники, декоративні садові елементи.

Щоб уникнути опіків, під багаторічні рослини та плодові дерева сечовину вносять у вигляді розчину. Рідкий склад вносять у вологу після дощу або поливу землю. Під рослинами викопують ямки або траншеї, які засипають одразу після вливання розчину. Це дозволяє поглибити речовину і запобігти її швидкому випаруванню.

Сухий карбамід розсипають на порожніх ділянках перед перекопуванням або глибоким розпушуванням. Карбамід розкладається за 2-4 дні. Перекопування потрібно проводити відразу, адже сечовина може швидко перетворитися на аміак.

Пропорції сечовини для різних видів підживлення

  1. Сухе підживлення. Розраховують 50-100 г на 10 м2. Сечовину поглиблюють на 10 см вологого ґрунту та додатково поливають.
  2. Внесення розчину у ґрунт. Для овочевих, плодово-ягідних та декоративних рослин необхідно брати 200 г на 10 м2.
  3. Обприскування. Овочеві культури – 50 г карбаміду на 10 л води, а чагарники та дерева – 100 г на 10 л. Такі самі пропорції використовують для обприскування 20 м2.
  4. Посадка. Сечовину вносять так, щоб не допустити контакту добрива з корінням. Речовину змішують із землею та поглиблюють на 10 см. На одну лунку беруть 4-5 г.
  5. Кореневе підживлення овочевих культур розчином. Використовують 3 г на літр води або одну рослину. У період утворення зав’язей дозу збільшують до 5 г на літр води.
  6. Добриво ягідних та декоративних чагарників. Сечовину розсипають навколо кущів та засипають землею з розрахунку 70 г на кущ. Можна засипати добрива в борозни, після внесення ґрунт поливають.
  7. Добриво плодових та декоративних дерев. Пропорції залежатимуть від виду та розміру рослини, але зазвичай використовують 100-250 г для одного дерева. Під плодові дерева вносять на 50 г більше сечовини.

Деякі фермери просто розкидають добрива на сніг або під час дощу, але це зовсім неефективно. Речовина вимивається так швидко, що не встигає проникнути в нижні шари ґрунту та коріння рослин.

Дозування карбаміду для різних культур

  1. Часник. І зимовий, і літній часник удобрюють на початку червня. Це єдина необхідна підгодівля часнику сечовиною і перша коренева у вегетаційний період. Корисно поєднувати сечовину із хлористим калієм (по 10 г кожного на 10 л води). Якщо додати карбамід у наступний прикорм, рослина почне нарощувати зелену масу на шкоду зростанню цибулин.
  2. Картопля. Сечовину та калійні добрива вносять у землю за 10 днів до посадки бульб. На сотку достатньо 2 кг речовини. Якщо перед посадкою мінеральний прикорм не проводився, розчин сечовини вносять через 4 дні після посадки (15 г на 10 л). Для одного куща потрібно 500 мл розчину.
  3. Капуста. Карбамід використовують для першої підгодівлі, коли посадку провели без добрив. Для приготування розчину беруть 30 г речовини на 10 л води, його вносять у землю.
  4. Огірки. Сечовину вносять у першому підживленні через 2 тижні після висадки. Пропорції: 15 г на 10 л води можна додати 60 г суперфосфату. Розчин вливають у зволожений ґрунт.
  5. Огірки у теплиці. Тепличним огіркам сечовина потрібна у тому випадку, якщо рослини посвітліли чи ослабли. Рідке підживлення включає карбамід (15 г), суперфосфати (20 г), хлористий калій (15 г) та маточне молочко мікроелементів (10 мл). Обприскувати потрібно після поливу у похмурий день.
  6. Томати. Сечовину вносять у кожну лунку по 15 г при висадженні. Можна додати суперфосфат. Якщо карбамід закладали під час посадки, його більше не вносять.

Взаємодія карбаміду з ґрунтом

Ефективність карбаміду залежить від багатьох факторів. Так, через кореневу систему азот карбаміду в молекулярній формі поглинається досить мало, але стає доступним після гідролітичних перетворень амідної форми в амонійну. Під дією ферменту уреази, який виробляється уробактеріями та корінням рослин, карбамід піддається гідролізу і перетворюється на карбонат амонію.

Вже при температурі ґрунту 2 °С 75% карбаміду перетворюється на амоній за 4 доби при температурі 10 °С для цього потрібно 2 доби, при 20 °С — лише 1 добу. Вологомісткість ґрунту при цьому має бути на рівні 40%.

Карбонат амонію – з’єднання малостійке. На повітрі швидко розкладається на гідрокарбонат амонію та аміак, внаслідок чого втрачається газоподібний аміак, особливо на малобуферних ґрунтах.

Тому при поверхневому внесенні карбаміду без негайного заробляння в ґрунт і за відсутності опадів азот втрачається у вигляді аміаку, зокрема на ґрунтах з нейтральною або лужною реакцією, на посівах багаторічних трав, де висока активність уробактерій, а також після підживлення зернових культур. Втрати газоподібного аміаку у своїй можуть досягати 30-50% маси внесеного азоту, тоді як за внесенні аміачної селітри вони становлять 1-3%. Після внесення в ґрунт карбаміду карбонат амонію, що утворюється при його гідролізі, розкладається на гідрокарбонат та гідроксид амонію.

Амоній, що утворюється, поглинається грунтом, поступово засвоюється рослинами і піддається нітрифікації. Карбамід здатний поглинатися корінням та листям рослин без попереднього перетворення.

Слід зазначити, що неамоніфікований карбамід може вимиватися із ґрунту. Під час амоніфікації можливе тимчасове локальне олуження грунту при гідролізі карбонату амонію. Потім амоній нітрифікується, утворюється азотна кислота і підкислюється грунт.

Близько 50% амонію перетворюється на нітрат при температурі ґрунту 5 ° С за 6 тижнів. При температурі 10 °С для цього знадобиться 2 тижні, а при 20 °С – лише 7 днів. Процес нітрифікації практично зупиняється у ґрунтах з pH

Отже, карбамід є біологічно кислим добривом, оскільки після засвоєння азоту в грунті не залишається ні лужних, ні кислотних залишків.

Сечовина для ягідних кущів

При добривах полуниці важливо не переборщити. Нестача азоту викликає подрібнення ягід і скорочення їхньої кількості, але надлишок сильно псує смак і аромат. Якщо немає досвіду використання сечовини, полуницю краще удобрювати діамфосом або нітрофоскою.

Сечовина більше підходить для підживлення суниці, агрусу та смородини. Добриво розкидають під кущі наприкінці літа або на початку осені, щоб підвищити врожайність наступного року. У період формування зав’язей та цвітіння карбамідом можна обприскувати аґрус та смородину.

Фізико-хімічні показання за ГОСТом

Норми фізико-хімічних показників для карбаміду марки Б виглядають так:

найменування показникаВищий сортПерший сортДругий сорт
Азот,%46,246,246,2
Біурет, %1,41,41,4
Вільний аміак, %відсутнійвідсутнійвідсутній
Вода, % (при використанні методу Фішера)0,50,50,06
Індекс пухкості, %100100100

Як удобрювати карбамідом плодові дерева

Сечовина є кращим добривом для плодових дерев. Його вносять тричі за період зростання: на початку появи зелені, у період цвітіння та також у період дозрівання врожаю. Втретє дозування збільшують.

Пропорції карбаміду для дерев:

  1. Яблуня. Під неплодоносні дерева вносять 150 г сечовини, а під плодоносні – 250 г.
  2. Слива. На одне дерево розраховують 140 г.
  3. Вишневе. 100 г під дерево.
  4. Горобина чорноплідна. Під дерева без плодів по 120 г, під плодоносне – 170 г.

Карбамід вносять по ствольному колу та присипають землею. Щоб азот краще засвоївся, можна поглибити сечовину на 10-20 см у борозни чи рядки.

Які методи я застосовую для внесення сечовини

Підживлення карбамідом – це два способи: загортання сухих гранул у субстрат та приготування водного розчину. У садових центрах ви можете знайти не тільки кульки сечовини, а й готові рідкі склади.

Виробник доповнює їх мікро- і макроелементами, що знаходяться в хелатній (легко засвоюваної посадки) формі.

Ще один магазинний різновид – гуматизована сечовина, збагачена органічними добавками. склад препарату: 44% азоту, 1% солей гумінових речовин.

Кореневе підживлення

Для великих сільськогосподарських ділянок показано сухе підживлення сечовиною: гранули рівномірно розподіляють по поверхні землі. Після цього обов’язковий полив або сильний дощ. Без попадання вглиб субстрату наступні 2-3 дні сечовина втрачає свої властивості.

Інші поширені методики кореневих підживлень (внесення складу безпосередньо до субстрату):

  1. Передпосівне підживлення. Проводиться при весняній підготовці гряд. Кульки сечовини розповсюджують ділянкою, після чого його поверхнево перекопують на глибину 7-8 см.
  2. Під час сівби, посадки. У разі потрібно змішати карбамід з калійними препаратами. Добрива поміщають на дно борозенок, лунок, присипають шаром ґрунту. Контакт речовин із насінням, корінням розсади має бути виключений.
  3. Добриво посадок. Найпростіший спосіб – розкидання гранул рівномірним шаром на поверхні гряди. Після цього добрива розрівнюється граблями, після чого присипається тонким шаром землі. На завершення гряду добре поливають: використовують шланг, лійку з розпилювачем, щоб потужним струменем води не присипаний грунт.

Карбамід від шкідників

Добриво можна використовувати проти шкідників, коли немає можливості застосувати сильні хімікати. Щоб сечовина дала ефект, її вносять у період зимівлі шкідників (до пробудження нирок). Однак необхідно вибрати такий час, коли середня температура повітря вища за 5°С.

Сечовину вносять під багаторічні рослини в тому випадку, якщо попереднього сезону відзначилося велика кількість шкідників. Обприскування розчином карбаміду допомагає знищити довгоносики, попелиці, мідяниці та квіткоїди яблуневі.

Зазвичай вистачає розчину із розрахунку 30 г карбаміду на 10 л води. Концентрацію можна збільшувати до 100 г на 10 л, але такий склад використовують з обережністю, адже дуже легко пошкодити рослини.

Правила зберігання карбаміду

Сечовина гігроскопічна, тобто легко поглинає вологу і без осаду розчиняється у воді. Тому добриво потрібно зберігати у сухому приміщенні чи герметичній ємності. Виробники вказують час зберігання карбаміду до 6 років, але його можна використовувати і після закінчення цього терміну, просто добриво втратить деякі властивості і в ньому знизиться концентрація азоту. Цей процес починається через 6 місяців після виготовлення сечовини.

Карбамід є дуже затребуваним добривом. Він дозволяє без величезних витрат вирішити жодну з основних проблем фермерства – заповнити дефіцит азоту. Вносити сечовину потрібно до посадки або в першому підживленні, щоб допомогти рослинам наростити зелену масу та зміцнити коріння.

Джерела літератури:

  • Господаренко Г. М. Агрохімія / Г. М. Господаренко. – Київ: ТОВ «СІК ГРУП УКРАЇНА», 2015. – 376 с.
  • Хромов Н. У сечовині докладно. Особливості застосування для різних культур
  • Карбамід [Електронний ресурс]
  • Технічні умови ДСТУ 7312:2013 Сечовина (Карбамід) [Електронний ресурс] // Мінекономрозвитку України. – 2013.

Властивості сечовини

Гранульований карбамід має вигляд кулястих напівпрозорих гранул розміром від 1-2,5 до 4 мм. Має добрі фізичні властивості. Насипом (без тари) може зберігатися без спостереження, близько 6 місяців, після чого, на відміну від аміачної селітри, насип покривається зціментованою кіркою, але всередині добрива не злежується. Карбамід добре розчиняється у воді. Насичений розчин при температурі 20°З містить 52% CO(NH2)2. У водних розчинах карбамід досить стійкий до температури 80°С.

Виробництво сечовини

Під час синтезу карбаміду утворюється плав, що складається з води, карбаміду, карбамату, карбонатів амонію та надлишку аміаку. Плав потім піддають дистиляції для термічного розкладання карбамат і карбонатів і вилучення не перетворених на карбамід аміаку і діоксиду вуглецю, а видобутий водний карбамід переробляють на твердий продукт гранулюванням.

Карбамід склад

Карбамід (сечовина) CO(NH2)2 — найбільш концентроване із твердих азотних добрив, містить 46% азоту, відноситься до групи амідних добрив.

Карбамид формула

Карбамід (сечовина) CO(NH2)2 — найбільш концентроване із твердих азотних добрив, містить 46% азоту, відноситься до групи амідних добрив.

Сорти сечовини

Сечовина випускається зазвичай під двома марками А і Б. Сечовина марки А використовується в промисловості, а марка Б застосовується як добрива.

Карбамід застосовуєтеся з

Позакореневі підживлення карбамідом можна поєднувати із заходами захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів.

Коли вносити удобрення карбамід

Карбамід ефективно використовується для основного добрива, рядкового підживлення просапних та овочевих культур та для позакореневого підживлення рослин, оскільки це органічна сполука.

Як використовувати карбамід?

Карбамід використовують як у сухому вигляді, так і в розчиненому у воді

Навіщо застосовується карбамід?

Карбамід застосовується як азотне удобрення для сільськогосподарських культур.

Карбамід впливає на різні види грунтів

Карбонат амонію – з’єднання малостійке. На повітрі швидко розкладається на гідрокарбонат амонію та аміак, внаслідок чого втрачається газоподібний аміак, особливо на малобуферних ґрунтах.

Карбамід норми внесення для городніх культур

Часник. Як озимий, так і ярий часник можна підгодовувати карбамідом на початку червня. Далі використовувати сечовину під часник не можна, це може призвести до нарощування зеленої маси на шкоду цибулинам. Вносити сечовину під часник потрібно у розчиненому у воді вигляді та додавати у розчин хлористий калій – 10 г сечовини, 10 г хлористого калію на відро води, це норма на квадратний метр часникової грядки.

Карбамід норми внесення для польових культур

Позакореневі підживлення зернових культур 10-15% розчином карбаміду в період колошення – початку молочної стиглості зерна сприяє підвищенню врожайності (на 2,5-3 ц/га) та білковості зерна (на 1-3%).

Карбамид для садов

Норми добрива для підживлення різняться залежно від віку рослин: так, до вступу в плодоношення дерев та великих чагарників вони майже на третину менші. Наприклад, яблуні, яка ще не вступила в плодоношення, потрібно близько 75-80 г добрива, під вишню 85-90 г, під сливу 110-115 г та під чагарники (ірга, аронія тощо) 100-110 г. Після вступу в плодоношення яблуня вимагає вже по 150-160 г на дерево, вишня 110-120 г, зливу 125-140 г та чагарники (ірга, аронія та подібні) 135-145 г на кущ.

Карбамід клас небезпеки

За рівнем на організм людини карбамід відносять до помірно небезпечних речовин 3-го класу небезпеки.

Карбамід запобіжні заходи

Усі виробничі приміщення повинні бути обладнані загальнообмінною примусовою вентиляцією, місця можливого утворення пилу – місцевими відсмоктувачами, повітря яких перед викидом в атмосферу має прямувати на очищення. Усі роботи з карбамідом необхідно проводити з дотриманням заходів індивідуального захисту.

Карбамид траспортировка

Транспортувати карбамід можна або у розфасованому вигляді, або навалом — у залізничних вагонах-хоперах, спеціальних металевих контейнерах чи мінераловозах.

Карбамід зберігання

Зберігати сечовину, враховуючи її підвищену гігроскопічність, потрібно в сухому приміщенні, що провітрюється, при вологості повітря в 50% і нижче. Допустимо зберігання сечовини у більш вологих приміщеннях, але при цьому в герметично закритій тарі.

Карбамід фасування

В Україні карбамід можна придбати в упаковці від 1 кг.

Карбамід перевезення

Транспортувати карбамід можна або у розфасованому вигляді, або навалом — у залізничних вагонах-хоперах, спеціальних металевих контейнерах чи мінераловозах.

Про автора

admin administrator