Скільки розкладається листя

Авторadmin

Скільки розкладається листя

Чому у листя різні розміри і форми?

Розмір листя дерев залежить від простої формули: вони виростають настільки великими, наскільки дозволяє доступна вода, але не такими великими, щоб ціла рослина перегрілася.

Отже, вода потрібна для росту. А сонце? Листя збирають його промені і шляхом фотосинтезу перетворюють їх в їжу. Але якщо прямого сонячного світла дуже багато, фотосинтетичний двигун починає обертатися занадто швидко і ризикує перегоріти, , передає Ukr.Media.

Отже, коли мова заходить про розмір листя, рослини йдуть простим алгоритмом: вода для зростання, сонячне світло для їжі. Десь посередині — вдалий баланс, при якому лист виростає потрібного розміру при його унікальному наборі умов навколишнього середовища.

Вивчивши 7 тисяч рослин по всьому світу, австралійські вчені знайшли нову змінну в математиці природи. Не тільки ризик перегріву контролює ріст листя, але також і нічний холод. «Ви складаєте два цих інгредієнта разом — ризик замерзання і ризик перегріву, — і це допомагає отримати модель розмірів листя по всьому світу», — говорить Ян Райт з Університету Маккуорі в Сіднеї (Австралія).

Насправді рослини набагато більше бояться застудитися, ніж отримати занадто багато сонячних променів. А так як умови сильно розрізняються, також різниться і розмір листя.

А ось у відповіді на інше питання вчені впевнені набагато менше — чому листя виглядають так, як вони виглядають, а не інакше? Чому листя сосни відрізняється, скажімо, від папороті? Звичайно, природа придумала весь цей калейдоскоп кольорів та візерунків не просто для того, щоб приводити людей в захоплення. З’ясувалося, що ні сонце, ні холодне нічне повітря не вказують рослинам, як «одягатися». Це, швидше, «сімейна справа», чудово налагоджене і передається генетично. Форма листя дерева — реакція на його довготривалу екологічну та еволюційну історію.

Дослідження 2003 року вчених Університету Маккуорі передбачає, що форма листа також має функціональне значення. Правильний лист повинен ідеально підходити для середовища, що оточує рослину. А для рослини це — справа життя і смерті.

Кути листя, наприклад, грають роль в тому, як вловлюється сонячне світло. Гострі кути знижують обсяг світла, який може утримати лист. Гострокутні листя можуть відкидати тіні самі на себе. Круглі листя, навпаки, мають більш високу здатність до захоплення світла і вуглецю». Є кілька базових правил за «дизайну» листя. Лист має бути досить відкритим, щоб вловити сонячне світло для процесу фотосинтезу. Також лист повинен мати таку форму, щоб продихи — пори — могли вбирати досить вуглекислого газу, який буде живити процес. І тут розмір відіграє ключову роль. Подібно сонячним панелям, великі листя виробляють стільки сонячного світла, скільки можуть. Маленькі листя остерігаються занадто великого обсягу сонячного світла і намагаються триматися якомога ближче один до одного в холод.

Кожен вид намагається зробити лист таким, щоб він ідеально підходив до навколишнього його середовищі. Інакше рослину чекає кінець.

Дослідження Департаменту агрономії штату Айова використовує фікус Бенджаміна як приклад. Садівники, які продають декоративні рослини часто получауют скарги: «Я купив фікус Бенджаміна, приніс додому, і всі його листя опали, до єдиного!» Їх відповідь проста: «Просто піклуйтеся про нього. Листя виростуть знову». І листя дійсно поверталися — тільки були іншого розміру, форми і щільності, ніж раніше. Справа в тому, що ці рослини вирощують листя, які ідеально підходять до певної ситуації, навіть якщо ця ситуація — переїзд з вітальні в спальню.

Для виживання рослина не може дозволити собі бути ідеальною. Краса — лише побічний продукт функціонального досконалості.

Терміни розкладання сміття на Землі

Недарма в світі прийнято сортувати сміттєві відходи, які викидають жителі, а у частини з них за невірну сортування можна отримати штраф. Чому прийняті такі закони в розвинених країнах світу? Причина елементарна: багато видів відходів розкладаються дуже довго, або при розкладанні наносять невиправний шкоду знаходиться навколо середовищі, саме тому їх знищують, або переробляють спеціальним чином. Представляємо вам терміни розкладання різних видом домашніх відходів.

1. Послід тварин — термін розкладання 10-15 днів

Найменш шкідливий сміття, яке можна побачити на вулицях невеликих містечок і сіл, проте він завдає чимало клопоту мешканцям.

2. Харчові відходи — термін розкладання 30 днів

Картопляні очистки, обрізки м’яса і все, що залишається їстівного після готування можна віднести до даного виду сміття. Ще не так небезпечний.

3. Газетний папір — термін розкладання 1-4 місяці

Перш ніж викинути газету на дорогу, задумайтеся, що ще цілих 4 місяці жителі вашого двору будуть насолоджуватися втоптаної в бруд папером.

4. Листя, насіння, гілочки — термін розкладання 3-4 місяці

Якщо б у парках не прибирали природний сміття комунальні служби, то незабаром люди ходили по горах гілок і листя.

5. Картонні коробки — термін розкладання 3 місяці

Цілком нешкідливий відхід, якщо його викидати у сміттєві баки.

6. Офісний папір — термін розкладання 2

Так, уявіть собі. Вся справа в складі і щільності: папір робиться конкретно для того, щоб документи, надруковані на ній мали можливість довго зберігатися, що ніяк не залишає без уваги, на жаль, термін її розкладання.

7. Дошки — термін розкладання 10 років

Звичайні дошки, які використовують на будівництвах. Природно, якщо вони ніяк не піддаються якій-небудь обробкою (наприклад, просочення мазутом).

8. Сталеві банки — термін розкладання 10 років

Подібно дощок, консервні банки з-під тушонки або згущеного молока будуть гнити в землі ще 10 років після того, як ви їх швырнете під дерево в лісі.

9. Взуття – термін розкладання 10 років

Тут все звичайно ж залежить від складу взуття та ступеня її зношеності, проте в середньому, туфлі з шкірозамінника стануть розкладатися десяту частину століття.

10. Уламки цегли та бетону — термін розкладання 100 років

Конкретно той сміття, яке кожна компанія-забудовник любить закопати під дитячим майданчиком у дворі будинку. Правда, і так досить часто роблять. Може бути, це й виправдано: так як «сталінки» вже коштують по 80 років.

11. Авто-акумулятори — термін розкладання 100 років

Такий сміття, який вигідніше, природно, здати на переробку. Адже за 1 відпрацьований акумулятор (20-25 кг) можна виручити близько 500 руб.

12. Фольга — термін розкладання більше 100 років

Правда, незважаючи на те, що товщина залізного листочка менше 0.5 мм, вона дуже сильно спресоване. Так що не викидайте упаковки від своїх м’ясних продуктів в походах.

13. Електричні батарейки — термін розкладання 110 років

Тут роль грає не тільки лише термін розкладання, але і шкоди навколишньому середовищу, який завдає літієва батарейка, окислюючись. Чимало благодійних організацій, що борються за чистоту планети, пропонують збирати батарейки, щоб вони пізніше під’їхали і їх забрали у вас.

14. Гумові покришки — термін розкладання 120-140 років

Гума відноситься до одного з найбільш стійких матеріалів. На щастя, при заміні гуми на СТО, велика частина водіїв залишають свою стару в подарунок, або за символічну вартість там же. А розумні власники сервісу здають її пізніше на переробку.

15. Пластикові пляшки — термін розкладання 180-200 років

Пластик також дуже небезпечний і токсичний, не кажучи вже про те, що не зовсім мило дивитися на узбіччя доріг, посипаних порожніми пластиковими пляшками від кока-коли.

16. Алюмінієві банки — термін розкладання 500 років

Практично самий небезпечний сміття. Довго розкладається, виділяє шкідливі речовини при окисленні, переважає на нашій планеті.

17. Скло — термін розкладання більше 1000 років

Скільки його вже набито в наших місцях відпочинку нікому не відомо. Лише вдумайтеся: тисячоліття! Ще як мінімум 12 -15 поколінь стане насолоджуватися нашими осколками.

Друзі, може давайте почнемо берегти природу?

Як використовувати опале листя для поліпшення ґрунту

З приходом осені, і з настанням стійкої холодної погоди дерева починають скидати листя. У садах починає збирати листя, що опало з дерев. Це звичайна робота для тих, хто займається садівництвом. Листопад є частиною природного життєвого циклу листяного дерева. Ці органічні речовини збагачують ґрунт.

Користь перегною з опалого листя

Осіннє листя – одне з найкращих джерел органічних речовин. Вони часто використовуються для отримання перегною в результаті природного процесу розкладання листя мікроорганізмами у ґрунті. Листовий перегній має приємний аромат землі, розсипчасту текстуру, дуже схожу на компост – від темно-коричневого до чорного кольору. Він містить мало поживних речовин, але вплив цієї добавки на якість ґрунту величезний:

  • підвищує здатність піщаних ґрунтів утримувати вологу та поживні речовини;
  • зберігає вологість ґрунту в посушливі періоди;
  • у спеку допомагає охолоджувати коріння та листя;
  • зігріває ґрунт;
  • підвищує родючість ґрунту;
  • запобігає ерозії та утворення ґрунтової кірки в дощові періоди.

Поліпшення ґрунту листям допомагає утримувати вологу та сприяє формуванню гарної структури ґрунту. Робить її більш пухкою, полегшуючи проходження повітря та води.

Для піщаних ґрунтів покращується утримання води, утримує необхідні рослинам поживні речовини в корінні рослин, зменшуючи кількість внесених добрив.

Глинисті ґрунти також отримують вигоду від листового перегною, оскільки він покращує аерацію та дренаж ґрунту та сприяє більш глибокому зростанню коренів.

Як використовують опале листя

Приблизно через вісімнадцять місяців опале листя перетвориться на перегній, готовий до вживання. Як використовувати листя, якщо не хочеться чекати весь цей час?

Додаткова інформація! Листя – відмінна мульча або підживлення для саду. Вони повільно руйнуватимуться і впроваджуватимуться у ґрунт.

Мульчування з листя підходить всім рослин: зменшує зростання бур’янів, зберігає вологу влітку і захищає коріння від зимового холоду.

При мульчуванні навколо рослин листя не кладуть впритул до рослин, тому що вони можуть зробити ґрунт занадто вологим і стебла можуть загнити.

Можна подрібнити листя або залишити його цілими. Подрібнене листя швидше розкладається і збагачує ґрунт, а ціле листя пригнічує бур’яни і краще утримує вологу.

Листя також може використовуватися як захист від замерзання багаторічників, чутливих до холоду. Не упаковують листя занадто щільно, інакше вони можуть почати пліснявіти у вологому стані.

Не рекомендується залишати ґрунт голим у зимові місяці, якщо його перекопали у жовтні-листопаді, щоб не заморозити його занадто сильно. Можна вкривати осіннім листям, а навесні зібрати її в купу і використовувати для компосту або мульчування.

У компостній купі листя швидко розкладається (залежить від типу листа) і не утворює неприємного запаху. Через кілька місяців перегній з опалого листя може бути загорнутий у ґрунт, збагачуючи його органічними речовинами.

Поради щодо швидкого розкладання осіннього листя

Листя, яке залишається на землі там, де воно впало, піддаватиметься повільному процесу розкладання завдяки втручанню грибків, бактерій і черв’яків. Цей природний процес перетворить їх на перегній.

Зверніть увагу! Не можна залишати листя на газоні. Щільний шар з листя, що повільно розкладається, зариває світло, і газон може загинути.

Найпростіший спосіб – це просто згрібати листя у велику купу і залишити там на два чи три роки.

Листя – відмінне джерело вуглецю, яке можна додати до купи компосту. Здорова компостна купа – це комбінація коричневого та зеленого матеріалу. Коричнева речовина (листя, солома) зазвичай містить більшу кількість вуглецю, ніж азоту, тоді як зелена речовина – високий вміст азоту.

Ящик для компосту

Можна використовувати контейнер для компосту, прискоривши гниття листя, змішавши їх із обрізками трави. Свіжа трава містить багато азоту, тому мікроорганізми можуть там добре розмножуватися і швидше розкладати сухе листя. Осіннє листя в збірному контейнері може перетворитися на листяний компост приблизно за рік.

Компост із листя буде готовий, коли він стане пахким, пухнастим і темним. Це може зайняти від 6 тижнів до 6 місяців залежно від перевертань, складу та навіть погоди. Використовують його зверху або закопують у ґрунт.

Співвідношення коричневої та зеленої речовини 1: 1 є ідеальним. Воно впливає на температуру купи і визначає, наскільки компост швидко розкладається. Якщо вуглецю недостатньо, компост стане надто вологим, і пахне аміаком. Якщо азоту не вистачає, компост висохне і не нагріється достатньою мірою, що призведе до поганого розкладання. Свіжоопале листя містить більше азоту, ніж старе сухе.

Гарячий компост це коли перевертають купу не рідше одного разу на місяць, щоб дати доступ кисню. Перевертання щотижня прискорить розкладання.

Холодний компост робиться так само, як гарячий компост, за винятком того, що купу не перевертають. Холодне компостування практично не потребує зусиль, але має кілька недоліків:

  • не знищується насіння бур’янів;
  • не знищуються патогенні мікроорганізми;
  • у готовому компості залишається багато великих шматків.

Якщо в такий компост потрапляють хворі рослини, не виключена можливість того, що хвороби поширяться в сад. Звідси висновок – не закладати у холодний компост уражені хворобами рослини.

Ще один спосіб компостування – це траншея, і листя теж дуже добре підходить для цього методу. Компостування у траншеї полягає в тому, що компост у саду повільно гниє під землею.

Траншея для компосту

Викопують траншею і насипають листя та інші органічні відходи на дно у співвідношенні коричневий: зелений шар, переладжуючи землею.

Зверніть увагу! При компостуванні в траншеї краще додавати більше зелені. Подрібнення листя необов’язково, але це допоможе прискорити процес розкладання.

Засипавши траншею землею, не потрібно турбуватися про підтримку рівня вологості, або ворушити компост, як у купі. Жодних неприємних запахів та додаткової праці. Можна робити траншеї між рядами або прямо в центрі грядок при вирощуванні овочів, які потребують високого споживання азоту.

Перегній з опалого листя можна зробити у великому пластиковому пакеті для сміття. Цей процес відбувається швидше, ніж створення купи. Зазвичай для розкладання потрібно близько 6 місяців.

Перегній у мішку

Наповнюють великий мішок для сміття листям, злегка змочивши їх зав’язують пакет. Роблять кілька отворів чи прорізів, щоб забезпечити циркуляцію повітря. Щотижня струшують пакет. Приблизно раз на місяць можна додавати трохи води, щоб листя залишалося вологим. Приблизно через 6 місяців, коли листя повністю розкладеться, додають їх у сад.

Краще листя для ґрунту

Не все листя однакове, і деякі з них краще використовувати у своєму саду. Лігнін перешкоджає розкладанню листя природним чином. Нижчий вміст лігніну містить листя тополі, клена, ясена, листя фруктових дерев, які руйнуються швидше.

У листі дуба, берези, падуба, бука та солодкого каштану більше лігніну, і вони довше розщеплюються, але вони є відмінним доповненням до городу.

Не використовують листя волоського горіха, оскільки вони містять гербіцид природного походження, що пригнічує ріст у саду.

Згодом щорічне застосування мульчі від листового компосту може значно покращити якість грунту. Цей процес розкладання може відбуватися повільно, як у випадку з мульчею, або набагато швидше, коли компостується.

Про автора

admin administrator