Скільки шарів ґрунту

Авторadmin

Скільки шарів ґрунту

Зміст:

Види Та Типи Ґрунтів: Їх Основні Властивості

Щоб зібрати рясний урожай, аграрій повинен висіяти потрібну рослину в потрібний час і в потрібному місці, яке визначається не лише географічним положенням і особливостями клімату, але і типом ґрунту. У кожного з них є переваги і недоліки, і різні типи ґрунтів підходять для вирощування різних культур щодо: вмісту поживних речовин (чи потрібно додаткове підживлення); обробки землі (наскільки легко, без додаткових зусиль, обробляється певний тип ґрунту); поливу / зрошенню (як швидко вода надходить і відводиться у даному типі ґрунту). Беручи до уваги дані ключові фактори, ви можете як найкраще використати ситуацію для певного виду ґрунту. І для цього потрібно знати, з яким конкретним типом ви маєте справу.

Які Існують Види Ґрунту – Основні Характеристики, Що Мають Значення

Що стосується класифікації основних видів ґрунтів, то немає єдиної думки. Існує кілька підходів залежно від основної відмітної риси. Однак найчастіше парадигма базується на композиції. Слід також зазначити, що різні галузі мають власні класифікації.

Визначення виду ґрунту зазвичай пояснюють елементи, з яких складається речовина: пісок, глина і мул. Таким чином, існує три основні матеріали для побудови різних видів земель з їх сильними і слабкими сторонами. Намагаючись зрозуміти, в чому полягає різниця, слід звернути увагу на розмір частинок. Найменші з них характерні для глини. Чим дрібніше частинки, тим менше повітря залишається між ними і тим ближче вони прилипають одна до одної.

Піщані Ґрунти

У піщаних ґрунтах (легких) переважає високий вміст піску, невелика частка глинистих мінералів і низький вміст гумусу. Такі землі відповідають своєму визначенню «легких», тому що маючи сипучу зернисту структуру вони легко культивуються, швидко руйнуються, мають підвищену повітро-і водопроникність, але не утримують вологу, добре прогріваються, а також швидко охолоджуються. Істотним недоліком піщаної землі є мізерне біологічне життя в них, оскільки ґрунтовим мікроорганізмам не вистачає вологи і поживних речовин. Це неминуче призводить до нестачі в рослинах активних і поживних речовин. У таку землю доводиться частіше вносити органічні добрива, які стають мало не єдиним джерелом живлення рослин. Але і це не завжди дає бажаний ефект, так як добрива швидко розкладаються з водою, легко потрапляють в піщані землі, а розчинені в ньому просто вимиваються, переходячи безпосередньо в нижні шари землі.

Глинисті Ґрунти

Глинисті ґрунти (важкі) – дуже щільні, в’язкі, легко злипаються, важкі, складнооброблювані. При перекопуванні такі землі не кришаться, а утворюють великі грудочки, які дуже важко зламати і подрібнити. Глинисті види ґрунтів погано пропускають воду і не утворюють розвиненої капілярної системи, внаслідок чого коріння рослин трудом отримують вологу, необхідну для їх життя. Однак, ввібравши воду, глинисті види землі не пропускають її в нижні шари, і вона накопичується в зоні вкорінення рослин, що призводить до застою і загнивання кореневої системи. Ще одним наслідком ущільненої структури глинистої землі є те, що вона запливає під час дощу. Після висихання така земля покривається щільною твердою кіркою, яка перешкоджає проникненню повітря, світла та вологи до коріння рослин («бетонний ґрунт»). У міру висихання та під впливом сонця поверхня заплилих глинистих видів ґрунтів тріскається і набуває ще більш ущільнену структуру.

Через ущільнення глинисті землі характеризуються поганою повітропроникністю, що обмежує надходження кисню до коренів рослин, а також мікроорганізмів, що живуть у землі. Нестача кисню уповільнює розкладання органічної речовини на кінцеві продукти розпаду, збіднює землю і позбавляє рослини цінних поживних речовин. Це багато в чому пояснює дефіцит біологічного життя в глинистих землях, деякі райони яких можна охарактеризувати як «мертві» з точки зору наявності в них розвиненого мікробіологічного середовища.

Кам’янисті Ґрунти

Кам’янисті ґрунти за визначенням зустрічаються на схилах пагорбів і гір. Камені або щільні гірські породи, що не є родючими, складають значну частину їх структури. Ці види ґрунтів добре прогріваються і довго зберігають тепло, але в них немає активного життя мікроорганізмів, і мікроелементи швидко вимиваються або вивітрюються разом з гірськими породами. Вода також не залишається в структурі землі.

Торф’яно-Болотні Ґрунти

Торф’яно-болотні ґрунти складаються з багатих азотом органічних речовин, які часто недоступні для рослин. Ці землі мають критично мало фосфору і мало калію. Однак існує таке поняття, як торфовівіанітові землі. Навпаки, у них багато фосфору, але вони входять до складу сполук, недоступних для рослин. Торф’яно-болотні землі також характеризуються хорошою вентиляцією та водопроникністю, але часто з надлишком вологості. Торф’яні види ґрунтів повільно нагріваються, оскільки торф погано проводить тепло. Оскільки структурні торф’яні землі є своєрідною губкою, яка легко поглинає, але також легко виділяє воду, їх структурний склад слід покращувати за рахунок збільшення вмісту твердих речовин.

Супіщані Ґрунти

Супіщані ґрунти мають багато ознак піщаної землі, але в більш збалансованому співвідношенні, сприятливому в усіх відношеннях для вирощування рослин, будучи проміжним видом ґрунту. Супіщані землі повітропроникні, мають високий запас води, добре вбирають і утримують вологу, зв’язують мінерали та поживні речовини, запобігаючи їх вимиванню з землі. Супіщана земля характеризується розвиненим біологічним життям. Такі види ґрунтів створюють сприятливе середовище для вкорінення та розвитку кореневої системи рослин: хороша аерація забезпечує вільний доступ кисню до землі, а потужна капілярна система забезпечує коріння вологою та поживними речовинами. Поверхня піщаної землі швидко віддає воду після зволоження, не утворює кірки і не сохне глибоко до рівня вкорінення рослин. Крім того, через досить пухку структуру піщані землі швидко нагріваються і гнучко реагують на різницю між денними та нічними температурами.

Суглинні Ґрунти

Суглинні, або середні ґрунти корисні для садівництва та землеробства. Назва визначає проміжне положення суглинистої землі між глинистою та піщаною землею, хоча вони мають переваги обох типів і позбавлені крайніх недоліків. Можна стверджувати, що в цьому виді ґрунту існує оптимальний баланс, необхідний для успішного вирощування різних видів рослин. Структура суглинистої землі характеризується зернистою грудкуватістю, а також містить досить великі тверді частинки землі та пилоподібні частинки. Ці землі легко обробляються, не утворюють щільних грудок і не злежуються після обробітку. Суглинкові землі містять велику кількість поживних речовин (багаті мінералами та елементами), запас яких постійно поповнюється завдяки активності ґрунтових мікроорганізмів та багатому біологічному життю. Суглинкові землі характеризуються високою повітропроникністю та водопроникністю, добре утримують вологу, швидко і рівномірно прогріваються з настанням тепла і підтримують сталий температурний режим.

Порівняння Основних Компонентів Ґрунту

Давайте порівняємо переваги і недоліки кожного компонента в основних видах ґрунтів.

Пісок (розмір частинок 0,05-2 мм)Глина (розмір частинок

Мул (розмір частинок 0,002 – 0,05 мм)
Легко оброблятиВажко оброблятиЛегко обробляти
Бідний поживними речовинамиБагатий поживними речовинамиМістить достатньо поживних речовин
Швидко сохнеСохне повільно, але тріскається при висиханніСохне не надто швидко, але тріскається при висиханні і вимагає обробки землі для кращої циркуляції повітря
Швидко прогрівається після зимиПісля зими повільно прогріваєтьсяШвидко прогрівається після зими
Погано тримає водуЗатримує воду занадто довгоДобре дренує, але зберігає достатню кількість вологи
Швидкість всмоктування* (0,6 дюйма / годину)Швидкість всмоктування (0,1 дюйма / годину)Швидкість всмоктування (0,3 дюйма / годину)
Ємність поля** (0,1%)Ємність поля (0,357%)Ємність поля (0,255%)

* Швидкість всмоктування – це час, необхідний землі для поглинання кількості води.
** Ємність поля – це відсоток вологи в землі після того, як більше не залишилося води.

Здається, що мул має оптимальний склад для сільськогосподарських потреб, оскільки він має “наймудрішу” комбінацію з усіх параметрів. «Вихідні дані» означають багато, але не є визначальними. При підвищених температурах і відсутності води ви можете зіткнутися з помилками. Однак, якщо ви змішаєте піщаний вид ґрунту з мулом або торфом, у вас є всі шанси домогтися найкращих результатів. У випадку з глиною добре б змішати її з піском.

Мул поки здається кращим варіантом, але, судячи з усього, не обов’язково. Крім піщаних, глинистих або мулистих, існують ще три види ґрунтів: торф’яні, крейдяні і суглинки.

  • Торф’яні ґрунти багаті органічними речовинами (гноєм) і їх можна знайти на берегах річок, болотах або в лісах.
  • Крейдяні ґрунти містять вапно або карбонат кальцію. Вони дуже лужні і не підходять для вирощування рослин, яким потрібні кислі види ґрунтів. Однак якщо ви підкислюєте такі землі або вирощуєте види, які потребують лужних земель, у вас все одно є всі шанси на успіх. Якщо говорити про садівництво, то лимонному дереву або азалії потрібна висококисла земля, тому всі ваші спроби виростити їх на крейдяній землі потерплять повне фіаско. З іншого боку, регулюючи РН добривами (в даному випадку збільшуючи його), ви можете вирощувати рослини, яким це буде цілком комфортно.
  • Суглинкові ґрунти, здається, є джекпотом для всіх фермерів. Вони включають глину, пісок та мул і є найкращим можливим поєднанням усіх негативних та позитивних якостей. Він вважається найкращим видом ґрунту і є більш сприятливим для садівників, ніж будь-який інший, оскільки не вимагає додаткових вкладень. Що стосується власне складу, то він складається з 40% мулу, 40% піску, 20% глини.

Типи Ґрунтів Поширені В Україні

На території України утворились різні типи ґрунтів. Їх розподіл на рівнинах підпорядковується закону широтної зональності (змінюються з півночі на південь).

Дерново-Підзолисті Ґрунти

Дерново-підзолисті ґрунти поширені переважно на Поліссі. Вони утворилися в умовах надмірного зволоження під мішаними та сосновими лісами. Материнські породи для них – водно-льодовикові піщані відклади. Ці типи ґрунтів мають низький вміст гумусу – до 1,5%, яскраво виражений так званий підзолистий горизонт, з якого відбувається глибоке вимивання поживних речовин. Тому вони мають низьку плодючість.

Сірі Лісові Ґрунти

Сірі лісові ґрунти поширені в південній частині Полісся, на заході та на Правобережній Україні в районах широколистяних лісів. Вони утворилися на суглинистих породах в умовах достатньої кількості вологи. Вміст гумусу в них також невеликий (3%), тому їх природна родючість невисока.

Чорноземні Ґрунти

Чорноземні ґрунти утворились в лісах в умовах недостатнього зволоження під степовою рослинністю. Це найпоширеніші в Україні типи ґрунтів що займають майже 65% території країни і є її національним багатством. Високий вміст гумусу (8-15%) та зернисто-грудкувата структура роблять їх найбільш родючими не лише в Україні, а й у світі. Шар перегною в чорноземах має значну товщину – від 0,4 м до 1 м і більше. Різні підтипи чорноземів широко розповсюджені в різних районах країни: у лісостепу – підзолисті та типові чорноземи, у північній частині степу – звичайні чорноземи, на півдні степу – південні чорноземи. Різноманітність підвидів та їх обумовленість різною вологістю місцевості. Загалом в Україні зосереджена п’ята частина всіх чорноземів у світі.

Каштанові Ґрунти

Каштанові ґрунти створювались на сухих степових ділянках, в умовах недостатнього зволоження та поганої рослинності. Мають низький вміст гумусу – 3%, але досить сильний гумусовий горизонт – до 0,55 м. Для отримання високих врожаїв сільськогосподарських культур ці типи ґрунтів потребують додаткової вологи.

Інші Ґрунти

Інші ґрунти – крім основних зональних типів ґрунтів, на рівнинних просторах України на Поліссі формуються болотні та торф’яно-болотні землі, в долинах річок – лучні та лучно-болотисті землі. У лісостепу та степу солонці розподілені окремими невеликими плямами – малородючими землями, в яких простежується горизонт зі значним вмістом солі. У південних степах утворюються солончаки – неродючі типи землі, мають високий вміст солі по всій їх товщі. Такі типи землі вимагають промивання та гіпсування для вирощування рослин. В результаті інтенсивного промивання водою розлив солонці в закритих рельєфних западинах перетворюється на солодід, у якому шар солі зникає, але з’являються глейові горизонти.

Як Визначити Види Ґрунтів: Прості, Але Надійні Прийоми

Є кілька основних та швидких тестів, щоб зрозуміти види будови землі, користуючись характеристиками видів ґрунтів та їх властивостями. Для більшої точності вам потрібно відокремити від нього великі та важкі частинки, наприклад, каміння та гравій, а також попередньо змішати зразки з різних ділянок поля.

  • М’яч. Зробіть кулю з вологої (але не наскрізь мокрої) речовини і киньте її приблизно на півметра заввишки. Ловіть. Якщо вона розсипається, вона занадто піщана. Якщо вона все одно злипається – це означає, що вид ґрунту містить багато глини. Інший варіант – просто стиснути її. Якщо вона розбивається, вона піщана. Якщо воно прилипає до рук – вона складається переважно з глини.
  • Горохове зерно. Візьміть невелику кількість землі і потріть пальцями. Якщо речовина ніби жирна на дотик, прилипає до пальців і плавно розтікається – це глина. Якщо вона крихка і не розтікається легко, це інший вид ґрунту – пісок.
  • Палиця. Зробіть паличку з вологої землі, катаючи її між рук. Поставте. Якщо вона зводиться без дроблення – глини досить. Якщо ні, то в основному вона складається з піску.
  • Баночка (пляшка). Цей варіант передбачає трохи математики і фізики. Насипте жменю-дві землі в пляшку і залийте водою. Добряче струсіть. Результатом експерименту стануть шари різних видів ґрунтів відповідно до їх ваги. Виміряйте їх і розрахуйте співвідношення. Врахуйте, що глина може осідати кілька днів. Послідовність елементів залежить від їх ваги. Найважчий – пісок, він буде на дні. Мул буде посередині. Найлегшою є глина – вона буде зверху.

EOSDA Crop Monitoring

Отримайте доступ до супутникових знімків з високою роздільною здатністю – керуйте полями ефективно!

Спеціалізоване Програмне Забезпечення І Карти Типів Ґрунту Для Сільського Господарства, Як Найбільш Точний Метод Визначення Типу Ґрунту

Ці тести є приблизними і можуть дати вам загальне уявлення. Вони легко проводяться і підходять в якості шкільних експериментів в науці. Якщо ви хочете точно знати і звернутися за професійною порадою, ви можете покластися на супутники. Вони можуть надати вам карту типів ґрунтів, що оцінює рівень випромінювання земної поверхні.

Різні типи землі випромінюють різні сигнали (вони ж температури), які розрізняють і реєструють супутники. Спеціальне програмне забезпечення, доступне на сільськогосподарських угіддях, інтерпретує сигнал і дає вам готові високоточні результати.

Види Ґрунтів В EOSDA Crop Monitoring

Залежно від типу землі, фермер приймає аргументоване рішення, яку культуру висівати. Платформа також надає рекомендації щодо того, скільки добрив можна використовувати для підтримання та / або підвищення продуктивності різних типів ґрунту.

Ще однією корисною функцією EOSDA Crop Monitoring є можливість фермерам бачити історію розвитку рослинності будь-якого конкретного поля за останні 5 років. Ця функція використовується для порівняння стану полів у попередні роки та визначення факторів, що впливають на розвиток певного виду сільськогосподарських культур. Таким чином, вони можуть приймати рішення щодо внесення різних видів добрив, температури та рівня вологи, а також інших вимог для задоволення потреб певного типу ґрунту.

Тип Ґрунту Для Землеробства: Як Зробити Правильний Вибір?

Коли справа доходить до правильного типу землі для рослин, не існує єдиного рецепту успіху, але суглинні землі здаються ідеальними.

Навіть якщо трава за парканом здається більш зеленою, у вашого сусіда, швидше за все, буде така сама земля, як у вас. Рідко буває, що в одному районі зустрічаються різні типи ґрунтів. Найточнішу відповідь може дати онлайн-програмне забезпечення для управління полями – супутники можуть стежити за площею, обробляти дані та давати точну відповідь за допомогою діаграми типу ґрунту ваших полів.

Слід також зазначити, що «чисті» типи зустрічаються рідко – швидше за все, доводиться мати справу з такими сумішами, як піщана глина, мулиста глина, суглинна глина, мулистий суглинок, суглинистий пісок тощо.

Крім того, слід враховувати і типи забруднення землі. Поряд із природними «включеннями», такими як гній і екскременти, вироблені тваринами і людьми, існують радіоактивні забруднювачі, міські та промислові відходи, що впливають на склад та загальну якість землі.

Отже, головний спосіб домогтися успіху в сільському господарстві – це знати свій конкретний тип землі та вирощувати рослини, які найбільш підходять для конкретного випадку.

Про автора:

Василь Черлінка має більш ніж 30-річний досвід роботи в галузі агрономії та педології (ґрунтознавства). Він є доктором біологічних наук зі спеціалізацією в галузі ґрунтознавства.

Доктор Черлінка навчався у машинобудівному технікумі (агрохімія та агрономія) в Україні (1989-1993), потім поглиблював свої знання в галузі агрохімії, агрономії та ґрунтознавства в Чернівецькому національному університеті за спеціальністю “Агрохімія та ґрунтознавство” (1993-1998).

У 2001 році успішно захистив дисертацію “Обґрунтування агроекологічної відповідності моделей родючості ґрунту та його факторів вимогам польових культур” та отримав ступінь кандидата біологічних наук з ухилом у ґрунтознавство в ННЦ “Науково-дослідний інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.М. Соколовського”.

У 2019 році доктор Черлінка успішно захистив дисертацію “Цифрові моделі рельєфу у ґрунтознавстві: Теоретико-методологічні основи та практичне використання” та отримав ступінь кандидата біологічних наук зі спеціалізацією в галузі ґрунтознавства.

Василь одружений, має двох дітей (сина та дочку). Протягом усього життя захоплюється спортом (є кандидатом у майстри спорту України з пауерліфтингу та навіть брав участь у змаганнях стронгменів).

З 2018 року доктор Черлінка консультує EOSDA з проблем ґрунтознавства, агрономії та агрохімії.

Аналіз Ґрунту: Методи Тестування Та Тлумачення Результатів

Продуктивність сільського господарства залежить від якості полів, а аналіз ґрунту дозволяє вчасно виявити проблему в розвитку посівів. Проведення аналізу ґрунтів допомагає визначити придатні культури або доцільність відведення землі під поля.

Детальний аналіз ґрунту важливий не лише для фермерів, але й містить цінну інформацію для всіх зацікавлених сторін агропромислової галузі: сільськогосподарських кооперативів, агрострахових компаній, банків, постачальників сировини або агротрейдерів. Однак, зі звітів спеціальних лабораторій можна дізнатися лише поточні дані про стан поля. Для прийняття обґрунтованих рішень щодо меліорації поля краще поєднувати проведений лабораторією комплексний аналіз ґрунту з аналітикою супутникових знімків за попередні роки.

Що Таке Аналіз Ґрунтів?

Аналіз ґрунту – це тестування сільськогосподарських угідь за кількома параметрами: хімічним складом, токсичністю, рівнем рН, засоленістю, наявними мікроорганізмами тощо. Така діагностика також надає інформацію про хімічне забруднення, вміст гумусу або органіки, електропровідність, здатність до катіонного обміну та інші фізичні та хімічні характеристики.

Комплексний Аналіз Ґрунту: Види Тестування

Тип аналізу залежить від досліджуваних компонентів або властивостей землі на полі, які можуть позитивно чи негативно впливати на розвиток посівів. Найбільш часто проводять наступні аналізи ґрунту та визначають:

  • вміст мінеральних речовин,
  • рівень pH,
  • вологість ґрунту,
  • засоленість,
  • забруднення хімічними речовинами,
  • структуру та текстуру тощо.

Хімічний Аналіз Ґрунту На Вміст Поживних Речовин

Інформація про наявність поживних речовин на полі дозволяє точніше вносити добрива, аби забезпечити потреби рослин у практиці точного землеробства. Саме тому тестування ґрунту на вміст поживних речовин є найпоширенішим аналізом.

Хімічний аналіз ґрунту насамперед визначає вміст азоту (N), фосфору (P) і калію (K), які є найважливішими поживними речовинами для сільськогосподарських культур. Менш важливими для дослідження є кальцій (Ca), сірка (S) і магній (Mg). Розширений аналіз також включає другорядні елементи, такі як залізо (Fe), марганець (Mg), бор (B), молібден (Mo) та інші хімічні елементи.

Щоб перевірити вміст поживних речовин у ґрунті, зразок додають до розчину екстрагенту та збовтують (зазвичай струшуванням). Після того рідку речовину фільтрують та аналізують на наявність і концентрацію хімічних елементів (у перерахунку на суху речовину). Отримане число є індексом аналізу ґрунту.

Чому важливо перевіряти рівень поживних речовин у ґрунті? Наявність правильної кількості поживних речовин на певних фенологічних стадіях важлива для рослин. Внаслідок дисбалансу поживних речовин (наприклад, дефіциту азоту) рослини недостатньо швидко ростуть, а високі концентрації є причиною в’янення рослин, опіків від надмірного внесення добрив або аномального розвитку.

pН Тест Ґрунту

Належний рівень рН у полі має важливе значення для продуктивності рослин, а занадто високий або занадто низький рН негативно вплине на розвиток посівів. Тестування ґрунту на рівень рН передбачає обчислення іонів водню. Значення рН можуть коливатися від 0 до 14. Нейтральне значення дорівнює 7, рівні нижче 7 означають закислені, а вище 7 – а залужені поля. Закисленість або залуження полів корегується відповідними методами. Наприклад, pH можна підвищити шляхом вапнування, а точний аналіз проб ґрунту на рН допоможе визначити його необхідну кількість для конкретних культур.

Як перевірити рівень рН на полі? Провести аналіз ґрунту можна просто в полі, використовуючи спеціальні набори для тестування, але більш точні результати надають державні або приватні лабораторії.

Аналіз Ґрунту На Засоленість

На засолених полях рослини страждають від осмотичного стресу через погане поглинання води. Аналіз на засолення допомагає зрозуміти, чи може конкретна ділянка використовуватися як поле. Зазвичай, засоленість земель аналізують шляхом:

  • випаровування загальної кількості розчинних солей з витяжки води та ґрунту;
  • вимірювання електропровідності насиченого екстракту пасти або дистильованого водно-земельного розчину.

Аналіз електропровідності землі проводиться в польових умовах або у спеціальній лабораторії.

Аналіз ґрунту на електропровідність також може показати кількість доступного для посівів азоту на деяких незасолених полях.

Аналіз Ґрунту На Пестициди Та Забруднення

Пестициди допомагають у боротьбі зі шкідливими організмами, які знищують урожай. Агрохімікати є ефективним засобом проти бур’янів, хвороб рослин та шкідників. Водночас такі речовини отруюють організми, на які їх дія не спрямована, та забруднюють природу. Агресивні хімікати вимиваються у ґрунтові води, залишаються в землі на багато років і завдають шкоди людям і тваринам, накопичуючись у продуктах сільськогосподарського виробництва.

Хімічні забруднювачі знижують якість врожаю, тому тестування ґрунту є важливим заходом перед посівом, який дозволяє спланувати подальший обробіток сільськогосподарських культур на основі попередніх польових операцій та продуктивності полів.

Агрохімічний аналіз ґрунту також передбачає перевірку на наявність важких металів, оскільки деякі з них дуже токсичні. Найбільш шкідливими є свинець (Pb), миш’як (As), кадмій (Cd), хром (Cr), цинк (Zn), мідь (Cu), ртуть (Hg), нікель (Ni), літій (Li) та інші елементи.

Аналіз Ґрунтів На Текстуру Та Структуру

Окрім хімічних компонентів, аналіз сільськогосподарських полів також визначає тип ґрунту та його фізичні властивості, такі як текстура, структура та вологість.

Зазвичай, земля на полі складається з глини, піску та ілистих наносів, а їх пропорції визначають текстуру ґрунту та його здатність абсорбувати поживні речовини з вологою. Наприклад, піщані поля висихають швидше, ніж глинисті, тому тестування текстури ґрунту допомагає планувати заходи зі зрошення та фертигації.

Аналіз структури ґрунту описує розміри його частин і пор, які мають значення для проникнення води та повітря до коренів рослин. Пори глини дрібніші, а простори між порами в них за розміром малі. Тому глинисті поля швидко ущільнюються і потребують регулярної аерації.

Аналіз типу ґрунту також допомагає визначити оптимальний тип сільськогосподарської культури для конкретного поля. Наприклад, вологолюбні рослини підходять для глинистих полів, а посухостійкі — для сухих піщаних.

Тестування Ґрунту На Вологість

Вода необхідна для росту рослин, тому належний розвиток сільськогосподарських культур неможливий за відсутності ґрунтової вологи. Коли поверхня поля суха, це можна помітити візуально; але точний рівень вологи вимірюється в лабораторії. Аналіз ґрунту на вологість показує наявність води для рослин або її нестачу та, як наслідок, зневоднення. Випаровування вологи за високої температури зі зразків ґрунту на аналіз є типовим методом діагностики його вологості. Показники вологи у відібраних пробах розраховують, вимірюючи їх масу до і після випаровування.

EOSDA Crop Monitoring

Отримайте доступ до супутникових знімків з високою роздільною здатністю – керуйте полями ефективно!

Аби отримати високі врожаї, важливо стежити за вологістю в полі перед посівом та протягом усього сезону. Платформа EOSDA Crop Monitoring дозволяє дистанційно перевіряти рівень вологості землі в приповерхневій та в прикореневій зоні. Крім того, історичні дані показують рівень вологи на кожному етапі розвитку культури. На основі цих даних фермери можуть прогнозувати дефіцит вологи та приймати правильні рішення. Крім того, індекс NDMI в застосунку EOSDA Crop Monitoring допомагає знайти критичні зони, а подальший аналіз вологості цих ділянок покаже, чи справді посіви зневоднені.

На графіку нижче показано співвідношення між вологістю ґрунту та NDVI. Оптимальний рівень вологості для вирощування соняшнику на суглинистому полі становить 65%. Зібрати максимальний урожай можливо, якщо показники знизяться до 40%. У червні вологість впала нижче 25% – точки в’янення – як показує NDVI. Ці дані показують, що в результаті було зібрано 2374 кг/га замість максимально можливих 3961 кг/га.

Співвідношення NDVI та вологості ґрунту на суглинному полі соняшнику.

Як Зробити Аналіз Ґрунту?

Існує декілька варіантів аналізу:

  • Провести його самостійно за допомогою спеціальних наборів для тестування.
  • Надіслати зразки до лабораторій, де можна зробити аналіз ґрунту.
  • Звернутися до компанії, яка виконує всі етапи аналізу ґрунту від відбору проб до рекомендацій щодо меліорації поля.

Скільки триває аналіз ґрунту? Стандартна тривалість процедури – кілька тижнів.

Відбір Проб Ґрунту Для Дослідження

Аналіз земель сільськогосподарського призначення дає необхідну інформацію для планування раціонального обробітку полів, але точність результатів залежить від якості відбору проб. Під час застосування основних методів відбору проб ґрунту для дослідження поле ділять за сітками або зонами.

Відбір Проб За Сіткою

За цим способом поле поділене на рівні за розміром сітки, зазвичай площею від 0,5 до 2 га. Що менше сітка, то точніше результат. Чим більша сітка, тим більше проб необхідно взяти. Наприклад, для сітки в 0,5 га потрібно щонайменше п’ять підпроб, а для сітки в 2 га необхідно близько десяти. Відбір зразків ґрунту для аналізу за сіткою доцільний для отримання просторової інформації про поле, але цей метод не враховує його варіабельність.

Як часто слід проводити аналіз ґрунту? Рекомендована частота відбору проб для дослідження – один раз на два-три роки в конкретний період сезону вирощування культур. У практиці інтенсивного землеробства процедуру слід проводити щороку.

Відбір Зразків За Зонами

Техніка відбору зразків ґрунту для аналізу за зонами передбачає відбір середніх проб з кожної зони, на які ділиться поле відповідно до карт посівів або типу ґрунту. Всі зони мають бути схожими за своїми характеристиками, тому їх кількість та розміри залежать від варіабельності поля. Як правило, розміри зон складають від 1 до 4 га. Чим більше зона, тим більше потрібно проб (не менше п’яти для кожної зони, по чотири на гектар).

Аналіз якості ґрунту дозволяє зрозуміти стан поля, проте використання кількох джерел дає можливість скласти більш детальну картину. У цьому випадку є корисною функція зонування на платформі EOSDA Crop Monitoring. Карти продуктивності в застосунку показують динаміку стану полів за допомогою вегетаційних індексів, що дозволяє точніше визначити зони для відбору проб. Завдяки цій функції фермери можуть застосовувати агрохімікати залежно як від стану культур, так і конкретних характеристик кожної зони.

Карта продуктивності кукурудзяного поля та рекомендації щодо диференційованого внесення добрив в EOSDA Crop Monitoring.

Зображене поле розділене на п’ять зон на основі індексу NDVI. Згідно з картою, відбір зразків ґрунту для аналізу слід проводити в зонах поля з низькою інтенсивністю вегетації та звернути особливу увагу на “Зону 3” та “Зону 4”. Зона “Менш інтенсивна вегетація” позначена червоним кольором: це край поля, де нічого не росте. “Зона 2” замала для відбору проб. Рекомендації щодо внесення добрив заповнюються для кожної зони залежно від інтенсивності вегетації.

Інтерпретація Результатів Аналізу Ґрунту

Лабораторні звіти зазвичай містять результати аналізу за переліченими параметрами та об’ємами хімічних елементів у пробах. Для правильного розуміння цих результатів важливо знати норми поживних речовин для культур та регулювати їх концентрацію на полі відповідно.

Наприклад, необхідні концентрації азоту залежать від типу ґрунту і є найвищими для глинистих полів:

  • піщана земля (25 – 50 мг-N/кг);
  • суглинки (50 – 75 мг-N/кг);
  • глиниста земля (75 – 125 мг-N/кг).
Оптимальні концентрації хімічних елементів в ґрунті

ЕлементНорма, мг/кг (ppm)
Фосфор (P)25 – 35
Сірка (S)7 – 15
Цинк (Zn)1 – 3
Залізо (Fe)10 – 20
Марганець (Mn)8 – 11
Мідь (Cu)0.8 – 1
Калій (K)165 – 220
Кальцій (Ca)1400 або вище
Магній (Mg)100 або вище
Натрій (Na)80 – 120

Окрім вмісту поживних речовин, звіт про дослідження ґрунту може включати наступні параметри:

  • Клас вказує на вміст гумінових речовин і поділяється на три типи: мінеральні, мінерально-органічні та органічні. Багаті мінеральними речовинами поля (MIN) мають низьку концентрацію гумусу, тоді як органічні (ORG) найбагатші на гумус. На мінерально-органічних полях (М-О) вміст гумусу середній.
  • Органічна речовина (OM) показує вміст органічної речовини у зразках. За винятком піщаних полів, норми органічної речовини для просапних культур становлять 2,5% та вище.
  • Ємність катіонного обміну (CEC) вимірює здатність поля утримувати катіони (позитивно заряджені іони). Середні значення становлять 13-25 CEC, але можуть коливатися від 1 до 40.

Результати лабораторного аналізу якості ґрунтів можуть містити рекомендації щодо меліорації для підвищення врожайності культур, наприклад, із внесення добрив або вапнування для зниження кислотності. Однак, звіт лабораторії дає інформацію лише про поточну ситуацію. З цієї причини також мають значення наступні історичні дані про умови вирощування на полі та відповідне корегування вмісту нутрієнтів:

  • типи культур і сівозміна;
  • глибина оранки у традиційному землеробстві;
  • традиційний чи нульовий обробіток ґрунту (no-till);
  • тип ґрунту;
  • внесення добрив або фертигаційні заходи.

Інтерпретація результатів аналізу ґрунту не буде вичерпною без цих аспектів, оскільки кожен із них певним чином впливає на якість землі на полі.

Під час корегування концентрації поживних речовин потрібно враховувати, яку саме культуру буде засіяно наступного сезону. Кожен вид рослин потребує певного балансу поживних речовин для здорового розвитку.

Аналіз Ґрунту В Агробізнесі З EOSDA Crop Monitoring

Своєчасний аналіз стану полів допомагає знизити економічні та екологічні ризики не тільки для фермерів, а й усіх зацікавлених сторін в аграрному секторі:

  • сільгоспвиробники можуть запобігти поширенню хвороб рослин та підвищити продуктивність своїх підприємств;
  • агрокооперативи можуть контролювати продуктивність полів своїх членів;
  • постачальники сировини можуть проаналізувати попит на свою продукцію;
  • агрострахові компанії у процесі валідації претензій можуть контролювати, чи фермери доглядають за полями належним чином;
  • банківські установи можуть приймати рішення щодо доцільності кредитування сільськогосподарських підприємств.

Відбір проб ґрунту для дослідження також необхідний під час купівлі нового поля або визначення стратегії землекористування. Аналіз поживних речовин, які знаходяться в землі, допомагає підтримувати родючість полів у довгостроковій перспективі та тим самим сприяти розвитку сталого землеробства.

Платформа EOSDA Crop Monitoring не виконує аналіз ґрунту безпосередньо, але дозволяє дистанційно аналізувати ситуацію на полі, тому брати проби на всій його території немає потреби. Карти вегетації показують критичні зони, а потім скаути отримують завдання із зазначенням конкретних ділянок для відбору зразків ґрунту для аналізу в розділі “Скаутинг”. Крім того, користуючись застосунком EOSDA Crop Monitoring, фермери можуть доповнити висновки лабораторного аналізу історичними даними про врожайність культур в регіоні за попередні роки та відстежувати її динаміку за підсумками кожного сезону – все в одному місці.

Ви можете застосовувати нашу платформу у своєму бізнесі по-різному. Так, вегетаційні індекси, карти продуктивності та інші функції платформи EOSDA Crop Monitoring можна використовувати в модулі White Label або через API. Щоб дізнатися більше про переваги наших продуктів у вашій ніші, зв’яжіться з відділом продажу EOSDA за адресою [email protected].

Про автора:

Василь Черлінка має більш ніж 30-річний досвід роботи в галузі агрономії та педології (ґрунтознавства). Він є доктором біологічних наук зі спеціалізацією в галузі ґрунтознавства.

Доктор Черлінка навчався у машинобудівному технікумі (агрохімія та агрономія) в Україні (1989-1993), потім поглиблював свої знання в галузі агрохімії, агрономії та ґрунтознавства в Чернівецькому національному університеті за спеціальністю “Агрохімія та ґрунтознавство” (1993-1998).

У 2001 році успішно захистив дисертацію “Обґрунтування агроекологічної відповідності моделей родючості ґрунту та його факторів вимогам польових культур” та отримав ступінь кандидата біологічних наук з ухилом у ґрунтознавство в ННЦ “Науково-дослідний інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.М. Соколовського”.

У 2019 році доктор Черлінка успішно захистив дисертацію “Цифрові моделі рельєфу у ґрунтознавстві: Теоретико-методологічні основи та практичне використання” та отримав ступінь кандидата біологічних наук зі спеціалізацією в галузі ґрунтознавства.

Василь одружений, має двох дітей (сина та дочку). Протягом усього життя захоплюється спортом (є кандидатом у майстри спорту України з пауерліфтингу та навіть брав участь у змаганнях стронгменів).

З 2018 року доктор Черлінка консультує EOSDA з проблем ґрунтознавства, агрономії та агрохімії.

Про автора

admin administrator