Скільки видів двокрилих

Авторadmin

Скільки видів двокрилих

Двокрилі – біологія

Загін Двокрилі налічує близько 150 тисяч видів комах і включає різних мух, оводів, гедзів, мошок, комарів, москітів, галиць. Їх відмінною особливістю є наявність добре розвинутої першої пари крил і редукція другої, яка перетворилася в жужжальца, службовці для стабілізації польоту комахи.

Ротовий апарат двокрилих може бути колючо-сосним (як у комарів) або лижущим (як у мух).

Двокрилі — це комахи з повним перетворенням. У них є стадія червоподібної личинки, яка через заляльковування перетворюється в дорослу комаху.

Типовим і широко розповсюдженим представником двокрилих є кімнатна муха. Вона живиться різними продуктами і гниючими залишками. З допомогою передньої пари ніг, на якій розташовуються органи смаку, муха визначає їстівність їжі. Злизує дрібні частинки вона за допомогою хоботка. Якщо їжа тверда, то муха спочатку виділяє слину, розчиняють речовини.

Личинки мух називаються опаришами. Вони білуватого кольору. На відміну від гусениць метеликів, личинок мух немає ніг, а голова явно не обосабливается від тіла, від чого вони здаються безголовими. Мухи відкладають яйця в органічні відходи, тут і розвиваються їх личинки, після чого заляльковуються. Лялечка кімнатної мухи має червоно-бурого забарвлення.

Мухи на своїх лапках і через свої випорожнення можуть переносити різних збудників захворювань людини (яйця гельмінтів, дизентерію та ін).

Крім кімнатних мух часто зустрічаються м’ясні і падальные мухи. Для всіх мух характерні короткі вусики.

Ґедзі — це досить великі мухи з великими очима. Кусають сільськогосподарських тварин. Ґедзі є переносниками сибірської виразки.

Оводи мають більш короткий, ніж ґедзі тіло, покрите волосками. Їх очі менше. Оводи відкладають яйця на шерсть тварин. Що вийшли з яєць личинки паразитують під шкірою, в шлунку або інших органах ссавців. Дорослі оводи нічого не їдять.

Мошки мають дрібні розміри, їх тіло коротше, передня грудка піднята і утворює горбик. Вусики довші, ніж у мух. Багато мошок живе в тайзі. Самки, харчуючись кров’ю тварин, переносять різні захворювання.

Для комарів характерні довгі вусики. У кровосисних комарів кров’ю тварин харчуються тільки самки. Вона їм необхідна для дозрівання яєць. Самці комарів харчуються нектаром квіток або соком рослин. В освіті колючо-сисного хоботка комара беруть участь пари верхніх і нижніх щелеп, а також верхня губа. Нижня губа утворює жолоб, в якому знаходиться хоботок. Личинки комарів живуть у стоячих водоймах. Мотилем називають личинок комара-звонца, який не є кровососущим. Дорослі звонцы взагалі не харчуються.

Небезпечні не самі укуси комарів, скільки інфекції, потрапляючи при цьому в кров людини (малярія, комарині енцефаліти). У малярійного комара, коли він сидить на поверхні, піднята задня частина тіла.

У москітів тіло вкрите волосками. Їх самки смокчуть кров теплокровних тварин. Москіти переважно мешкають в тропічних регіонах. Ці двокрилі поширюють такі захворювання як лейшманіози, літній грип.

Галиці дрібніше комарів, мають більш видовжене тіло і ноги. Представником є гессенський комарик. Личинки живуть у тканинах рослин, в результаті на них утворюються нарости, які називаються галлами. Ці двокрилі наносять шкоду сільськогосподарським рослинам.

Двокрилі

Чи можете ви надати найпопулярніші факти та статистику про Двокрилі?

Підсумуйте цю статтю для 10-річної дитини

Двокри́лі (Diptera) — один з найбільших рядів комах, який нараховує приблизно 240 000 видів комарів, мошок, мокреців, ґедзів, мух, оводів тощо, проте тільки близько половини з них (приблизно 120 000 видів) є описаними. [1] . Це одна з найважливіших груп комах, як у екологічному сенсі, так і в медичному та економічному значенні. Так двокрилі, зокрема комарі (Culicidae), є надзвичайно важливими переносниками малярії, гарячки Денге, гарячки Західного Нілу, жовтої гарячки, японського енцефаліту та інших інфекційних захворювань.

Більше інформації ?Двокрилі, Біологічна класифікація .

Домен:Ядерні (Eukaryota)
Царство:Тварини (Animalia)
Тип:Членистоногі (Arthropoda)
Надклас:Шестиногі (Hexapoda)
Клас:Комахи (Insecta)
Підклас:Новокрилі (Neoptera)
Інфраклас:Endopterygota
Ряд:Двокрилі (Diptera)
  • Коротковусі Brachycera
    • Asilomorpha
      • Asiloidea
      • Empidoidea
      • Nemestrinoidea
      • Aschiza
      • Schizophora
      • Stratiomyidae
      • Xylomyidae
      • Athericidae
      • Pelecorhynchidae
      • Rhagionidae
      • Tabanidae
      • Vermileonidae
      • Pantophthalmidae
      • Xylophagidae
      • Bibionomorpha
        • Bibionoidea
        • Pachyneuroidea
        • Sciaroidea
        • Blephariceroidea
        • Chironomoidea
        • Culicoidea
        • Psychodoidea
        • Trichoceroidea
        • Ptychopteridae
        • Tipuloidea

        Личинки справжніх комарів (Culicidae) живуть у прісних водоймах і є кормом риб та земноводних. Дорослі комарі живляться нектаром квітів і є запилювачами, проте самиці для формування яєць потребують додаткового білкового живлення і використовують для цього кров наземних тварин.

        Мошки (Simuliidae) — кровосисні довговусі двокрилі комахи невеликих розмірів, личинки яких розвиваються у водоймах з швидкою течією.

        В деяких районах України і в Криму поширені мокреці (Ceratopogonidae) та москіти ( Phlebotomidae ) — дуже дрібні комахи, личинки яких розвиваються у вологому ґрунті, нірках гризунів. Вони відомі як переносники багатьох хвороб — зокрема Крим-Конго геморагічної гарячки, гарячки паппатачі.

        Серед коротковусих двокрилих відомі хатня муха та інші сірі, зелені та сині мухи, червоподібні личинки яких розвиваються у смітниках, покидах тощо. Відомо, що ці мухи механічно поширюють збудників шигельозу, черевного тифу, туберкульозу, поліомієліту, яйця гострика, аскариди та інших гельмінтів. Відома африканська муха цеце завдяки своїм укусам людей і тварин поширює збудників гамбійського та родезійського трипаносомозу.

        11 видів двокрилих занесено до Червоної книги України.

        Анатомія і біологія

        На голові мух і комарів розташовані фасеткові очі — органи зору і вусики, або ж антени — органи нюху, на лапках — органи смаку; між кігтиками її лапок знаходяться пульвіли та ароліум — клейкі, вкриті волосками подушечки, які дають змогу мусі ходити по вертикальних площинах. Ротові органи дуже різноманітні: у мух — це м’який лижучий хоботок, що утворюються з нижньої губи, у кровосмоктальних та хижих двокрилих — колючо-сисні ротові органи, в оводів та деяких інших двокрилих комах, які не живляться в дорослому стані, ротові органи недорозвинені. Двокрилі поділяються на дві групи: довговусі, або комарі, з багаточлениковими вусиками та коротковусі, або ж мухи, з вкороченими вусиками. Як ясно з назви ряду, його представники мають тільки передню пару крил, тоді як пару високоспеціалізованих булавоподібних утворів — дзижчалець. Деякі види двокрилих бувають короткокрилими або й взагалі безкрилими.

        Класифікація

        Ряд Diptera традиційно ділять на три підряди:

        Двох останніх об’єднують в групу Brachycera (коротковусі), яку протиставляють підряду Nematocera (довговусі): для Nematocera характерні багаточленикові (більше 6) вусики, для Brachycera — трьохчленикові. Основній масі представників цих підрядів відповідають морфологічні форми: мухи і комарі. Іноді термін «Brachycera» використовують як синонім Orthorhapha.

        Деякі автори вважають, що підряд Nematocera є поліфілетичним.

        Представники Cyclorrhapha (дослівно: «круглошовні») на відміну від інших двокрилих володіють пупарієм — оболонкою личинки останньої стадії, усередині якої знаходиться лялечка, що відстала і затверділа. При виході дорослої особини оболонка пупарію відкривається по круглому шву. У Orthorhapha (дослівно: «прямошовні») лялечка відкривається прямим подовжнім швом.

        У більшої частини представників Cyclorrhapha — групи Schizophora у момент виходу з лялечки над вусиками випинається лобовий пухир (ptilinum) — особливе тонкостінне утворення. Він своєю пульсацією допомагає розірвати оболонки лялечки і пупарію. Згодом лобовий пухир втягується всередину голови. Таким чином, голова Schizophora виявляється найскладніше влаштованою в межах Diptera.

        Див. також

Про автора

admin administrator