Скільки всього має бути шахів

Авторadmin

Скільки всього має бути шахів

Зміст:

Скільки всього шахістів налічується у світі?

Незважаючи на те, що неможливо дати однозначну відповідь на це питання, наведемо статистику по кількості шахістів, користувачів сайту Chess.com, учасників турнірів та гросмейстерів.

Всього шахістів: 600 мільйонів

Найпопулярніший метод підрахунку кількості людей, які протягом попереднього року зіграли щонайменше одну партію у шахи, був запропонований ФІДЕ (Міжнародна шахова федерація – фр. Fédération Internationale des Échecs) у 2012 році 2 . У розрахунках використовуються дані опитування, опубліковані YouGov.

Розрахунки за іншим методиками дають цифри у діапазоні від 1-го мільярда, які виглядають суто спекулятивними, до мізерних 200-300 мільйонів, які фігурували у звітах ФІДЕ за попередні роки 3 . Незважаючи на те, що точну кількість гравців встановити неможливо, не підлягає сумніву те, що шахи належали та й досі належать до когорти найпопулярніших ігор у світі.

Шахісти збираються у Центральному парку Нью-Йорка. | Фотографія Роберта Хесса.

Кількість користувачів сайту Chess.com: понад 20 мільйонів

Під час підготовки цього допису кількість користувачів сайту Chess.com подолала позначку у 20 мільйонів. На стартовій сторінці Chess.com ви завжди можете побачити найактуальнішу інформацію щодо кількості користувачів сайту.

Понад мільйон з них користуються сайтом щоденно. Хоча Chess.com є найпопулярнішим шаховим веб-сайтом і пропонує найпопулярніший (і, на нашу думку, найкращий!) у світі додаток, втім також є багато мільйонів гравців, які регулярно грають у шахи на інших сайтах, додатках та реальних дошках.

Бажаєте власноруч випробувати сайт Chess.com? Реєструйтеся безкоштовно вже сьогодні!

Учасники турнірів: понад 360 тисяч

У базі ФІДЕ міститься інформація про понад 360 тисяч активних учасників турнірів 4 . ФІДЕ реєструє шахістів, коли вони беруть участь у міжнародних рейтингових змаганнях. Хоча ці змагання зазвичай не мають обмежень щодо участі, лише найкращі шахісти сягають цього рівня.

Понад 185 держав та суб’єктів входять до складу ФІДЕ 5 . Багато з них також ведуть власний облік учасників турнірів, які проводяться на місцевому рівні. Наприклад, у 2016 році Федерація шахів США налічувала понад 85 тисяч учасників турнірів, які проводяться під її егідою 6 . Прізвища лише деяких з них потрапили до міжнародного реєстру ФІДЕ.

Гросмейстери: 1594 і ця цифра зростає

Найвищим званням у шахах вважається звання ГМ (міжнародного гросмейстера), яке присвоює ФІДЕ 7 . Для отримання звання гросмейстера шахіст має постійно демонструвати дуже високий рівень гри, виконати три “гросмейстерські норми” та мати рейтинг Ело щонайменше 2500 пунктів. Лише невелика частка учасників турнірів сягають цього рівня.

Під час підготовки цього допису кількість гросмейстерів у світі становила 1594. З них 1559 були чоловічої і 35 жіночої статі. Таке співвідношення відповідає співвідношенню чоловіків та жінок, які грають у шахи.

Гросмейстер Юдіт Полгар здобула звання гросмейстера у віці 15-ти років та 4-х місяців. На той час вона була наймолодшим гросмейстером в історії. | Фото з вікіпедії.

Цитати:

  1. Edward Winter on counting chess players
  2. FIDE press release
  3. David Kaplan, CEO of Development for FIDE
  4. FIDE member list
  5. FIDE
  6. US Chess
  7. Grandmaster

Гра в шахи для початківців: з чого починати?

Ви б хотіли навчитися грати в шахи, але нічого про це не знаєте?

Ви завжди мріяли зіграти, як Гаррі Каспаров чи Магнус Карлсен?

Готуйтеся перемагати!

У цій статті ми поговоримо про те, де шукати онлайн-уроки з шахів, скільки коштують приватні заняття, як вибрати правильного приватного репетитора, а також дамо кілька порад щодо ваших перших уроків з шахів.

Де шукати онлайн-уроки гри в шахи?

Найпростіший спосіб знайти онлайн-репетитора – Superprof. Фото: Unsplash

Почали задумуватися над тим, чи брати приватні уроки шахів?

Це легко зробити, оскільки існує багато платформ і вебсайтів, які допоможуть вам знайти вчителів і репетиторів з шахів в будь-якому форматі.

Є захоплені гравці-фанати шахів, ліцензовані члени шахової федерації та гросмейстери, які можуть навчити вас грати. Настав час відкласти шашки, нарди чи пазли та перейти до шахів.

Superprof

З сотнями репетиторів по всій країні, Superprof – це чудовий спосіб дізнатися про шахи та стратегію гри. Незалежно від того, чи ви новачок, гравець середнього рівня чи експерт, який прагне вдосконалити свою гру, знайти репетитора з шахів ще ніколи не було так просто.

Якщо ви новачок, вам необхідно буде дізнатися правила гри, стратегічні цілі фігур і як вони повинні рухатися по дошці ефективно!

Якщо ви серйозний гравець і бажаєте брати участь у турнірах, ви можете знайти викладачів, які допоможуть покращити певні аспекти вашої гри. Аналіз партій, їхньої технічнічності і тактики, може мати грунтовне значення для досвідчених гравців, і ви дізнаєтеся про все це на своїх уроках гри в шахи.

Якщо ви почнете вивчати шахи з репетитором, то одразу з’ясуєте не тільки базові принципи гри, але й почнете занурюватись в тонкощі партії, включаючи рокіровку, взяття на проході та атаку слабкого пункту і ще багато-багато всього іншого.

Скільки коштують уроки шахів?

Будь-які уроки вимагають коштів і уроки шахів не виняток. Фото: Unsplash

По-перше, будьте певні, що ви обов’язково знайдете урок, який підходить вашому запиту: цілям, бюджету, графіку та формату навчання. Якщо після пандемії вам прагнеться фізично переміщатися по місту та вживу спілкуватися з людьми – ви можете розглянути варіант навчання в школі. До прикладу, якщо ви живете в Києві, можете спробувати школу «Nice School», яка пропонує:

  • індивідуальне заняття в школі (вартість – 400 грн);
  • індивідуальне заняття у вас вдома (вартість – 500 грн);
  • групове заняття (вартість – 250 грн).

Ми впевнені, що у великому місті завжди знайдеться школа чи курси, де навчають грати в шахи. Якщо ж навчання в школі вам не підходить з якихось причин, навчання онлайн це те, що вам потрібно.

Ви завжди можете погуглити репетитора, переглядати пропозиції на різних сайтах і сподіватися, що вам пощастить. Можливо, ви людина, яка певним чином дотична до шахів і, в такому разі, завжди можете спитати у друзів чи знайомих, з ким і за яку ціну можна якісно розвиватися у шахах. Але це малоймовірно.

Отже, скільки вам доведеться заплатити, щоб навчатися онлайн? Ціни на викладачів, які пропонують онлайн-уроки починаються з 50 грн за годину, хоча таких пропозицій реально дуже мало. В основному вартість заняття починається від 200 грн і закінчується шаленими 1200 грн за 60 хв! Як вам таке? В середньому ж вартість уроку від приватного репетитора шахів коливається між 400-600 грн за годину.

Але знову ж таки, якщо ціна вас влаштовує, то як обрати з поміж шаленої пропозиції? Оцінювати по фотографії? Читати опис? Переписуватися з репетиторами?

Нічого подібного робити не потрібно, бо ми про все подбали. У цій статті вже згадувалась навчальна платформа Superprof. Тому ми пропонуємо не викидати свій час на пошуки і одразу заходити саме сюди. Цю платформу створили спеціально для того, щоб зібрати найкращі пропозиції на ринку в одному зручному та зрозумілому місці.

Можливо, проглянувши ціни, ваш азарт трохи стихне, хоча б тому, що у ваші плани не входить ставати переможцем турнірів.

Не забувайте, що завжди можна грати проти штучного інтелекту або гравців з усього світу онлайн на ресурсах, які для цього й створені. Грати в шахи проти штучного інтелекту – це хороший спосіб дізнатися про шахи дещо більше та покращити свої навички. Цей варіант просто ідеальний, якщо ви ще не купили шахівницю або поки взагалі не плануєте це робити.

Як вибрати приватного репетитора з шахів?

Ваш репетитор з шахів повинен бути не тільки компетентним, але й підходити вам як людина. Фото: Unsplash

Вибір репетитора з шахів – важливий процес, і, як і в самій грі, тут необхідно враховувати стратегію і тактику. Ви повинні вибрати ідеального репетитора для себе.

Знання – як і небеса – належать усім. Жоден учитель не має права приховувати їх від будь-кого, хто про них просить. Викладання – мистецтво віддавати. – Абрахам Джошуа Гешель

Якщо ви новачок, ви можете брати уроки у захопленого гравця, чия любов до гри надихне і вас. В той же час, вам не захочеться інвестувати великі суми грошей у гросмейстера лише для того, щоб дізнатися, що слона ще називають офіцером, правда ж?

Звичайно, якщо ви маєте високий рівень і мрієте грати в професійних турнірах, ви, швидше за все, захочете вчитися у найкращих, і як тільки ви досягнете свого рівня, ви матимете набагато краще уявлення про те, які вам підійдуть репетитори.

Не ігноруйте перегляд ігор інших професійних гравців, щоб використати їх собі на користь.

Що стосується репетиторів, ви можете переглянути їхні профілі та подивитися, як інші учні відгукуються про них, але майте на увазі, що кожен учень має свої цілі і своє бачення навчання. Деякі хочуть покращити свою гру, отримавши виклик, а іншим може знадобитися терплячий наставник, який вміє слухати.

Опанування шахів вимагає дисципліни та самоконтролю, тому вам потрібно працювати над пам’яттю, що допоможе вам зрозуміти кожен етап гри. Вам також потрібно мати адекватні очікування, особливо, якщо ви тільки починаєте грати.

Поговоріть з кожним потенційним репетитором, перш ніж ухвалити рішення, і навіть не задумуйтесь над тим, чи пробувати навчатися з іншим репетитором, якщо щось піде не так.

Що потрібно зробити перед тим, як починати уроки гри в шахи?

Перед початком втілення будь-якої мрії потрібно скласти чіткий план! Фото: Unspalsh

Якщо ви поняття не маєте, з чим зв’язуєтесь, переконайтеся, що ваші уроки з шахів і методи навчання вам ідеально підходять.

  • купіть шахівницю. Зовсім неважливо, пластикова вона, дерев’яна чи навіть надувна. Просто переконайтеся, що у вас є на чому грати;
  • визначте свої цілі. Для чого саме ви хочете навчитися грати: просто для себе, чи ви бажаєте змагатися?;
  • спочатку спробуйте потренуватися в онлайн-шахах, адже партії проти ШІ безкоштовні;
  • встановіть бюджет для навчання, бо воно точно буде коштувати грошей;
  • знайдіть репетитора або вчителя, який підходить вам як особистість;
  • візьміть пробні заняття у декількох репетиторів перш ніж обрати;
  • досліджуйте історію та культуру шахів;
  • приєднайтеся до шахового клубу у вашому місті, таким чином ви не тільки будете навчатися та мати більше суперників, але й будете в колі однодумців;
  • радійте помилкам – це єдине, що дійсно нас вчить і робить кращими.

Не забувайте, що найважливішою шаховою фігурою є гравець!

Ви обираєте стратегію та виграєте ігри, тому почніть грати сьогодні, і незабаром ви з гордістю скажете: «Шах і мат!».

Якщо вам цікаво навчитися грати в шахи або просто вдосконалити свою гру, обов’язково починайте пошуки свого ідеального репетитора з шахів на Superprof. Тут є безліч досвідчених і талановитих репетиторів, які готові допомогти вам з репетиторством віч-на-віч, онлайн або у групі. Кожен тип репетиторства має свої переваги та недоліки, тому зважте на свої цілі, графік, а головне – бюджет.

Уроки віч-на-віч – це те, про що спадає на думку, коли ви вирішуєте брати приватні уроки. Більше того, саме це найпопулярніший вид репетиторства, щоб ви не вивчали. Оскільки репетитор пристосовує кожен урок до учня та часто їздить до свого учня додому, такі уроки, як правило, коштують дорожче з очевидних причин. Однак оскільки кожна хвилина заняття зосереджена на учні, і саме заняття адаптоване до його/її потреб, то й не дивно, що індивідуальні уроки вживу є найбільш рентабельним видом репетиторства.

Навчання в групі, ймовірно, буде найкращим вибором для тих, хто має обмежений бюджет, оскільки кожен окремий учень зазвичай платить менше, адже ціна уроку ділиться на всіх.

Не потрібно відкидати варіанту долучитися до шахового клубу, якщо є така можливість. В такому клубі у вас буде багато суперників, а це значить – більше тренувань і більше досвіду, а це саме те, що вам потрібно! Плюс, дух змагання прийде на допомогу і підштовхне продовжувати, навіть коли буде складно!

Завдяки вебсайтам, де можна знайти репетитора для саме такого формату, онлайн-репетиторство є чудовим способом навчитися грати або покращити свої вміння. Оскільки онлайн-репетиторам не потрібно їздити до своїх учнів і вони можуть запланувати більше уроків щотижня, вартість заняття може бути меншою, але це неточно.

В будь-якому разі, де б ви не знайшли свого провідника шаховими лабіринтами, та в якому б форматі ви не вирішили навчатися – варто пам’ятати, що запорука вашого успіху – це ви і тільки ви!

Хоча шахи дають безліч переваг (розвивають пам’ять, аналітичне мислення, креативність, здатність планувати та ухвалювати рішення і навіть контролювати свої емоції) ніхто не зможе змусити вас запам’ятовувати, якщо ви самі не будете цього робити.

Будь-який вчитель – це лише допомога, хоча й кваліфікована. Відповідальність і робота, в більшій мірі, лежить саме на вас. Той, хто ставить цілі і методично працює задля їхнього досягнення, обов’язково буде винагороджений, в цьому можете не сумніватися!

Годі зволікати! Починайте вивчати одну з найдревніших ігор у світі і насолоджуйтесь кожною партією!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

Як грати в шахи – правила + 7 перших кроків

Ніколи не пізно навчитися грати у шахи, опанувавши найпопулярнішу гру у світі! Вивчити правила нескладно:

  • Як розтавляти фігури на шахівниці
  • Як ходять шахові фігури
  • Дізнайтесь спеціальні шахові правила
  • З’ясуйте, хто робить перший хід у шахах
  • Перегляньте правила як перемогти у шаховій партії
  • Вивчайте основні шахові стратегії
  • Тренуйтеся, граючи багато партій

Крок 1. Як розтавляти фігури на шахівниці

На початку гри шахівниця розташована так, що кожен гравець, у нижній правій частині, має квадрат білого (або світлого) кольору.

Шахові фігури кожного разу стають у той самий порядок. Другий ряд (або ранг) заповнюється пішаками. Тури стоять у кутках, біля них коні, потім слони, і нарешті – ферзь, який завжди розташовується на відповідному їому кольорі (білий ферзь на білому, чорний ферзь – на чорному), а король стає на останній вільний квадрат.

Розстановка фігур на шахівниці на початку партії не створюватиме жодних проблем.

Рекомендований метод -> Тренувати бачення шахівниці

Крок 2. Як ходять шахові фігури

Кожен з 6 різновидів фігур ходить по-різному. Фігури не можуть пересуватися крізь інші фігури (хоча кінь може перестрибувати через інші фігури) і ніколи не можуть ставати на поле, на якому розташована одна з фігур такого ж кольору. Втім, вони можуть ставати на поле, яке займає фігура суперника, прибираючи її з дошки. Як правило, фігури пересувають на позиції, звідки вони можуть захопити інші фігури (стаючи на їхнє поле і прибираючи їх з дошки), захистити власні фігури від захоплення або ж взяти під контроль важливі клітинки під час партії.

Як ходити королем у шахах

Король є найважливішою фігурою, проте водночас і однією з найслабших. Король може ходити лише на одну клітинку у будь-якому напрямку: вгору, вниз, вбік та по діагоналі. Король ніколи не може ставати на клітинку під шахом (тобто, де його можуть схопити). Ситуація, коли короля атакує інша фігура, називається “шахом”.

Як ходити ферзем у шахах

Ферзь – це найсильніша фігура. Він може ходити прямо в одному напрямку: вперед, назад, вбік або по діагоналі; на будь-яку відстань, доки на його шляху не трапляється жодна своя фігура. І, подібно до всіх інших фігур, якщо ферзь бере фігуру суперника, його хід завершено. Зверніть увагу як ферзь білих забирає чорного ферзя та змушує чорного короля робити хід.

Як ходити турою у шахах

Тура може пересуватися, так далеко, як хоче, але тільки вперед, назад і в сторони. Тури особливо сильні фігури, коли вони захищають одна одну і працюють разом!

Як ходити слоном у шахах

Слон може ходити на будь-яку відстань, втім лише по діагоналях. Кожен слон починає гру на полі певного кольору (світлого або темного) і має завжди залишатися на клітинках цього кольору. Слони добре взаємодіють один з одним, оскільки вони перекривають обопільні слабкі місця.

Як ходити конем у шахах

Коні ходять зовсім по-іншому, ніж всі фігури – дві клітинки в одному напрямку і ще одна під кутом 90 градусів, як форма літери “Г”. Кінь-єдина фігура, яка може ходити через інші фігури.

Як ходити пішаком у шахах

Пішаки незвичні, тому що вони ходять і б’ють фігури різними шляхами: вони рухаються вперед, але б’ють фігури по діагоналі. Пішаки можуть лише ходити вперед на одну клітинку, за виключенням їхнього першого ходу, коли вони можуть ходити вперед на дві клітинки. Пішаки можуть бити фігури лише на одну клітинку по діагоналі перед ними. Вони ніколи не можуть ходити або бити фігури назад. Якщо є інша фігура прямо перед пішаком він не може ходити повз чи бити ту фігуру.

Крок 3. Дізнайтесь спеціальні шахові правила

Існує кілька спеціальних правил в шахах, які на перший погляд можуть здатися нелогічними. Вони були створені, щоб зробити гру більш веселою та цікавою.

Як перетворити пішака у шахах

Пішаки мають іншу унікальну особливість. Вона полягає у тому, що коли пішак досягає протилежного боку шахівниці, він може стати будь-якою шаховою фігурою (така дія називається перетворенням або підвищенням).

Пішак може перетворитися на будь-яку фігуру. Існує поширена хибна думка, що пішаки можна перетворювати лише на фігури, які було захоплено. Це НЕВІРНО. Пішак зазвичай перетворюється на ферзя. Лише пішаки мають право на перетворення.

Як брати на проході у шахах

Останнє правило щодо пішаків має назву “en passant”, що означає французькою “взяття на проході”. Якщо пішак робить перший хід на 2 клітинки вперед, і, просуваючись вперед, проходить повз пішака суперника (фактично, перестрибуючи поле, на якому його можна було б взяти цим другим пішаком), цей другий пішак має право схопити першого пішака в момент, коли той проходитиме поруч.

Цей спеціальний хід має бути зроблено щойно промайне перший пішак, бо в іншому випадку право на взяття втрачається. Для кращого розуміння цього дивного, проте важливого правила, вам слід переглянути приклад, наведений нижче.

Як проводити рокіровку у шахах

Інше спеціальне правило називається рокіровкою. Цей хід дозволяє вам за один хід зробити дві важливі речі: перемістити короля у безпечне (як вам здається) місце, і залучити до гри туру, вивівши її з кута. Під час свого ходу гравець може перемістити свого короля на дві клітинки вбік і потім поставити поруч найближчу до нього туру. (Дивіться приклад, наведений нижче). Втім, для проведення рокіровки, мають бути дотримані наступні умови:

  • це має бути найперший хід того короля
  • це має бути найперший хід тієї тури
  • не має бути ніяких фігур між королем і турою під час рокіровки
  • Король не може знаходитись під шахом або робити хід на поле, атаковане фігурой суперника.

Зверніть увагу: коли ви здійснюєте рокіровку в один бік і король стає ближчим до краю шахівниці, то така рокіровка має назву “короткої”. Рокіровка в інший бік через місце, де знаходився ферзь, називається “довгою”. Незалежно від напрямку руху при рокіровці король завжди переміщується тільки на дві клітинки.

Крок 4. З’ясуйте, хто робить перший хід у шахах

Гравець, який грає білими фігурами, завжди робить хід першим. Тому гравці, як правило, вирішують, кому грати білими за жеребом, наприклад, підкидаючи монету або змушуючи одного з гравців вгадати колір пішака, схованого у руці суперника. Потім білі роблять хід, а за ними – чорні, потім знов білі, потім знов чорні і так далі аж до завершення партії. Право першого ходу надає невеличку перевагу гравцеві білими, який отримує можливість одразу розвинути атаку.

Крок 5. Перегляньте правила як перемогти у шаховій партії

Існує кілька способів завершення шахової партії: постановка мату, згода на нічию, визнання одного з гравців своєї поразки або вичерпання ліміту часу.

Як ставити мат у шахах

Мета гри – поставити мат королю суперника. Це трапляється, коли королю оголошено шах, і він не може від нього втекти. Існує лише три способи втечі короля від шаху:

  • відійди на іншу клітинку (але він не може здійснити рокіровку!),
  • заблокувати шах за допомогою іншої фігури або ж взяти фігуру,
  • яка загрожує королю.

Якщо король не може уникнути мату, тоді гра вважається завершеною. Зазвичай короля не захоплюють і не знімають з дошки, просто гру оголошують закінченою.

Як зводити шахову партію у нічию

Іноді в шаховій партії немає переможця і оголошується нічия. Є 5 причин, чому гра в шахи може закінчитися нічиєю:

  • Позиція стає патовою, коли хід переходить до одного з гравців, король якого не перебуває під шахом, і в нього не залишилося жодного поля, куди б він міг зробити дозволений хід.

При ході ферзем на с7, чорні не перебувають під шахом, водночас в них не залишається жодного дозволеного ходу. За такої ситуації у партії настає пат і оголошується нічия.

  • Гравці можуть просто погодитися на нічию і припинити гру.
  • Не вистачає фігур на дошці, щоб поставити мат супернику (приклад: король і слон проти короля)
  • Гравець оголошує нічию, якщо така ж сама позиція повторилася три рази (не обов’язково три рази поспіль)
  • Було зроблено 50 ходів поспіль, без переміщення будь-якого пішака і без узяття будь-якої фігури

Крок 6. Вивчайте основні шахові стратегії

Існує чотири простих речі, які має знати кожний шахіст:

Захищайте свого короля

Поставте свого короля у кут шахівниці, де він зазвичай у більшій безпеці. Не відкладайте рокіровку. Зазвичай варто робити рокіровку якомога швидше. Пам’ятайте: неважливо наскільки ви близькі до мату вашого суперника, якщо вашому власному королю оголошено мат раніше!

Не віддавайте фігури

Не втрачайте безглуздо свої фігури! Кожна фігура має цінність, і ви не можете виграти партію, не маючи у своєму розпорядженні фігур, здатних поставити шах і мат. Існує проста система, яку використовує більшість гравців для визначення відносної вартості кожної фігури. Скільки коштують шахові фігури?

  • Цінність пішака 1
  • Цінність Коня 3
  • Цінність Слона 3
  • Цінність тури 5
  • Цінність Ферзя 9
  • Король безцінний

По завершенні гри ці очки не мають жодного значення – це лише система, яку можна використовувати для прийняття рішень під час гри. Вона підказує, коли захоплювати, робити розмін чи інші ходи.

Контролюйте центр шахівниці

Ви повинні спробувати контролювати центр поля вашими фігурами та пішаками. Якщо ви контролюєте центр, ви матимете більше простору для ваших фігур і це ускладнить вашому супернику процес знаходження добрих клітин для його фігур. У прикладі вище, білі роблять хороші ходи для контролю за центром поля, поки чорні роблять погані ходи.

Використовуйте усі свої шахові фігури

У наведеному вище прикладі білі залучили до гри усі свої фігури! Від ваших фігур не має жодної користі, коли вони відсиджуються на першій лінії. Намагайтеся розвинути усі ваші фігури, аби мати можливість залучити до нападу на короля якомога більшу їх кількість. У партіях проти гідних суперників залучення до атаки однієї або двох фігур буде недостатньо.

Крок 7. Тренуйтеся, граючи багато партій

Найважливішим для покращення рівня майстерності є постійна гра у шахи! Неважливо, чи граєте ви вдома з друзями або родиною, чи онлайн, ви маєте зіграти багато партій, щоб підвищити свою майстерність. У наш час дуже просто знайти, де грати у шахи онлайн!

Як розігрувати шахові варіанти

Хоча більшість людей віддає перевагу класичним шахам, дехто полюбляє грати за нестандартними правилами. Такі змінені правила отримали назву “варіантів шахів”. В кожного варіанта є унікальний набір правил.

  • Шахи960: У шахах960 (також відомих під назвою “випадкові шахи Фішера”) початкова позиція встановлюється випадковим чином. Пішаки розташовані як і в звичайних шахах, а от позиції решти фігур за ними — випадкові.
  • Цар гори: Мета цього варіанту шахів – встановити свого короля на одній з центральних клітинок шахівниці, тобто “на вершині гори.”
  • Шведські шахи для чотирьох (Bughouse): Цей варіант розігрується в парах. Коли один з гравців знімає фігуру суперника, то ця фігура стає доступною для партнера. Наприклад: якщо я граю білими, а мій партнер, який грає чорними, бере білого коня свого суперника, то під час свого ходу я можу поставити цього білого коня на будь-яку клітинку шахівниці. Я можу це зробити під час будь-якого з моїх наступних ходів.
  • Шведські шахи для двох (Crazyhouse): Це дуже цікавий варіант, оскільки він дозволяє вам використовувати фігури, які ви взяли у суперника. Тобто, якщо я граю білими і беру чорного пішака свого опонента, то він перетворюється на білого, і я можу поставити його на шахівницю в якості бойової одиниці моєї армії. Я можу зробити це під час будь-якого з моїх наступних ходів.
  • Варіант до 3-х шахів: У цьому варіанті шахів виграє той, хто першим оголосить три шахи королю суперника.

Насолоджуйтеся шахами, граючи у ці дивовижні варіанти.

Рекомендована стаття -> 5 дивовижних варіантів шахів

Як грати у шахи Фішера (960)

Шахи 960 – це шахи за стандартними правилами, за винятком початкової позиції фігур на останній горизонталі, де фігури розміщуються довільно в одній з 960 можливих позицій. Рокіровка відбувається так само, як в звичайних шахах – з розташуванням короля і тури на їх звичайних клітинах (g1 і f1, або c1 і d1). В шахи-960 грають так само, як в звичайні шахи, але з великою різноманітністю в дебюті.

Рекомендований метод -> Грати у шахи960 з друзями

Як грати за правилами шахових турнірів

Багато турнірів проводяться відповідно до низки спільних схожих правил. Ці правила необов’язково застосовувати, граючи вдома чи в інтернеті, проте у вас може виникнути бажання спробувати зіграти за цими правилами.

  • Торкнувся – зроби хід. Якщо гравець доторкнувся до однієї зі своїх фігур, то він має зробити нею хід, якщо для неї існує щонайменше один дозволений хід. Якщо ж гравець торкається фігури суперника, то він повинен її взяти. У випадку, коли гравець хоче лише виправити розташування фігури на шахівниці, то він має спочатку оголосити про свій намір, як правило, промовляючи: “Поправляю”.
  • Годинники та таймери – На більшості турнірів використовуються таймери для контролю часу, який витрачається на одну гру, а не на кожен хід. Кожен гравець отримує однакову кількість часу на гру, і може витрачати його на власний розсуд. Щойно гравець зробив хід, він натискає на кнопку або важіль, щоб запустити відлік часу для суперника. Якщо гравець вичерпує відведений ліміт часу, і його суперник оголошує про завершення часу, то гравцеві, чий час вичерпався, присуджується поразка у грі (за винятком випадків, коли його суперник має недостатньо фігур, щоб поставити мат, і в такому випадку оголошується нічия).

Найпопулярніші запитання (FAQs)

Увесь цей масив інформації може вас дещо спантеличити. Саме тому ми знайомимо вас з цими поширеними питаннями, з якими зазвичай стикаються люди, які лише починають свою подорож до світу шахів. Сподіваємося, вони стануть вам у пригоді!

Як покращити якість моєї гри у шахи?

Знайомство з правилами та основами стратегії – це тільки початок: у шахах стільки аспектів, що не вистачить і всього життя, щоб вивчити їх все! Щоб підвищити свій рівень гри, необхідно робити три речі:

  1. Багато грайте у шахи — просто постійно грайте! Грайте якомога більше. Ви маєте робити висновки з усіх партій, як виграних, так і програних.
  2. Навчайтеся за допомогою шахових уроків — якщо ви справді бажаєте швидко досягти прогресу, вам слід пройти кілька онлайн-уроків. Ви можете знайти шахові онлайн-уроки тут.
  3. Отримуйте задоволення – Не засмучуйтеся, якщо ви одразу ж не виграєте усі свої ігри. Програють усі, навіть чемпіони світу. Якщо ви продовжуєте отримувати задоволення і вчитися зі своїх програних партій, то зможете насолоджуватися шахами завжди!

Який перший хід у шахах є найкращим?

Хоча не існує єдиного, загальновизнаного найкращого ходу у шахах, важливо одразу захопити контроль над центром. Зазвичай це призводить до того, що більшість гравців роблять хід одним з центральних пішаків (які перебувають перед королем або ферзем) одразу на дві клітинки вперед: або на 1. d4, або ж на 1. e4. Деякі інші гравці віддають перевагу 1. c4 або 1. Nf3. Більшість інших ходів не є настільки гарними. Боббі Фішер вважав, що найкращим початком є хід королівським пішаком на 1. e4.

Фігури якого кольору роблять у шахах перший хід?

Гравець білими завжди робить хід першим.

Чи може пішак ходити назад?

Пішаки не можуть ходити назад. Втім, щойно пішак досягає протилежного боку шахівниці, ви маєте перетворити його на іншу фігуру (наприклад, на ферзя). Після цього він ходитиме як ця фігура, і зможе пересуватися у зворотньому напрямку.

Чи можете ви робити хід у шахах декількома фігурами одночасно?

Ви можете пересувати лише одну шахову фігуру за раз під час свого ходу, за одним виключенням! Під час рокіровки ви пересуваєте короля і туру за один хід.

Яка фігура є найважливішою у шахах?

Король є найважливішою фігурою у шахах. Якщо ви втрачаєте короля, то ви програєте партію. Втім найпотужнішою фігурою є ферзь.

Коли було винайдено шахи?

Походження шахів не зовсім зрозуміле, хоча більшість вважає, що вони походять від більш ранніх ігор, наприклад таких, як подібні до шахів ігри в Індії, які там грали майже дві тисячі років тому. Гра в шахи, яку ми знаємо сьогодні існує приблизно з 15-го століття, коли вона стала популярною в Європі.

Яка партія вважається найдовшою у шаховій історії?

Найдовша турнірна партія (за кількістю ходів) була розіграна Ніколічем та Арсовічем у 1989-му році у Белграді, Сербія.

Що таке шахова нотація?

Нотацію було винайдено, щоб зробити можливим аналіз зіграних шахових партій. Завдяки їй у нас є можливість записати усі ходи у партії та відтворювати її стільки, скільки заманеться. Ми маємо лише правильно фіксувати власні ходи та ходи суперника.

Шахова нотація дозволить вам зберігати усі свої партії.

В кожної клітинки є координати, і кожна фігура позначається великою літерою (N – кінь, B – слон, Q – ферзь, R – тура і K – король).

Рекомендована стаття -> Шахова нотація – мова гри

Якою є мета гри у шахи?

Шахи це гра, яка грається між двома суперниками на протилежних сторонах дошки, що містить 64 квадрати, які чергуються за кольорами. Кожен гравець має 16 фігур: 1 король, 1 ферзь, 2 тури, 2 коня, 2 слона і 8 пішаків.

Для того, щоб зіграти партію, вам потрібна лише шахівниця, два гравці і 32 фігури.

Мета гри полягає в тому, щоб поставити шах і мат іншому королю. Мат відбувається, коли король перебуває в положенні захоплення (шах) і не може уникнути захоплення.

Про автора

admin administrator