Скільки зараз складають відрядження

Авторadmin

Скільки зараз складають відрядження

Зміст:

Все про відрядження по Україні в 2022 році

Питання організації відряджень та їх оплати врегульовують Кодекс законів про працю України (КЗпП) та Податковий кодекс України (ПК). Також можна звертатися до Інструкції про службові відрядження в межах України та закордон (наказ Мінфіну від 13.03.1998 № 59, даліІнструкція 59). Хоча Інструкція № 59 стосується виключно бюджетних установ і підприємств, які отримують фінансування з держбюджету, регулює відрядження державних службовців, однак для звичайних комерційних підприємств, неприбуткових організацій вона носить суто рекомендаційний характер. Багато питань, пов’язаних з відродженням в інших нормативних документах не зустрічається, а податківці полюбляють звертатися до Інструкції 59.

Увага: Інструкція № 59 для підприємств має рекомендаційний характер.

Що не вважається відрядженням

З описаних вище вимог випливає, що не кожну поїздку можна вважати відрядженням. Так, не є відрядженням:

  • поїздки в межах одного населеного пункту. Наприклад, поїздка за дорученням керівника в межах міста з офісу на склад і назад або для укладання договору на інше підприємство, у тому ж місті;
  • постійна робота працівника за межами населеного пункту. Наприклад, працівник проживає в місті, основний офіс підприємства знаходиться в місці, але робочий цех – поза містом, куди організована щоденне розвезення робітників. Їхня робота поза містом у такому разі не є відрядженням;
  • робота за вахтовим методом. Це різновид попередньої ситуації, але розвезення не щоденне. Наприклад, робітників відвезли на роботу на 2 тижні, а потім повертають їх назад. Як правило, такі робітники за умовами колективного договору отримують доплату за роботу вахтовим методом;
  • поїздки працівників, робота яких має роз’їзний або пересувний характер. Наприклад, це можуть вважатися у відрядженні торгові представники (торгові агенти), супервайзери, водії. Необхідною умовою є обумовленість такого характеру роботи в трудовому договорі. Добові таким працівникам не виплачуються. Однак можуть бути доплати обумовлені трудовим договором за роботу, що носить роз’їзний характер. Детальніше з оформленням таких працівників можна ознайомитися в листі Мінфіну від 16.02.2017 р. № 31-08030-16-10/4313 та листі Мінпраці від 13.09.2006 р. № 905/13/84-06;
  • поїздка працівника до іншого населеного пункту без наказу керівника підприємства;
  • поїздка працівника для виконання завдання, що не відповідає його трудовим функціям (ст. 21 і ст. 31 КЗпП). Наприклад, робітника відправили на закупівлю сировини. У робітника немає в трудових функціях закупівлі, він здійснює лише її обробку;
  • поїздка, що не пов’язана з основною (господарською) діяльністю підприємства. Мета відрядження має бути належним чином оформлена.

Увага: постійна робота в іншому населеному пункті, робота вахтовим методом, роз’їзного характеру – не вважається відрядженням.

Поїздка на навчання чи семінар – це не відрядження

Окремо завертаємо увагу, що не вважаються відрядженням також:

  • поїздка у зв’язку з навчанням працівника та підвищенням його кваліфікації. Таким працівникам виплачуються компенсації відповідно до постанови КМУ від 28.06.97 № 695 (даліПостанова № 695);
  • поїздки на семінари.

Щодо семінарів, то тут є дві дещо протилежні позиції держорганів:

  • це не відрядження. Існує лист Мінфіну від 20.05.2013 № 31-07230-16-27/15177, де стверджується, що поїздка на семінар — це те саме, що навчання, а до таких працівників треба застосовувати норми Постанови № 695;
  • це може бути як відрядження, так і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва залежно від мети семінару, місця проведення, видачі документа про освіту/навчання тощо. Це лист Мінсоцполітики у своєму листі від 13.09.2019 № 1318/0/206-19.

Як бути з семінаром? Проаналізувати мету й зміст семінару. Наприклад, якщо мета семінару – це презентація продукції підприємства, то його можна сміливо оформляти як відрядження, але таку мету прописати у наказі про відрядження. Тобто мета має бути «господарська», а не навчальна.

Однак немає нічого проти конференцій — поїздка на конференцію до іншого населеного пункту вважається відрядженням.

Увага: не можна оформляти відрядження на підвищення кваліфікації.

Заборони щодо відряджень працівників, які мають дітей

Не кожна поїздка є відрядженням, але й не кожного працівника за законодавством можна направити у відрядження. Без обмежень можливе відрядження працівників підприємства, тимчасових працівників, сезонних працівників, працівників з неповним робочим часом. Також можна направляти у відрядження засновників і членів керівних органів підприємства.

Максимально можливі часові межі відрядження бажано встановлювати трудовим договором, хоча законодавчо вони для небюджетників невизначені. Однак не кожний працівник погодиться відбути у відрядження, скажімо, на 30 днів. Це суттєві умови.

Повна заборона існує на:

  • відрядження вагітних жінок (ст. 176 КЗпП);
  • відрядження жінок, що мають дітей віком до 3-х років (ст. 176 КЗпП);
  • відрядження батька, що має дітей віком до 3-х років і виховує їх без матері. До цієї ситуації прирівнюється перебування матері тривалий час у лікувальній установі (ст. 186 КЗпП).
  • відрядження опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів дітей віком до 3-х років (ст. 186 КЗпП);
  • працівника у період його тимчасової непрацездатності (лист Мінсоцполітики від 15.11.2013 р. № 656/18/99-13) — це стосується як жінок, так і чоловіків;
  • відрядження осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами (вони за визначенням не можуть бути відрядженими і в таких договорах категорично заборонено вживати термін «відрядження»).

Тобто всі вищенаведені категорії – це захищені особи, направлення яких у відрядження є порушенням трудового законодавства та карається штрафом. За ч. 1 ст. 41 КУпАП адмінштраф на посадових осіб від 510 до 1700 грн. Також є фінансовий штраф за ст. 265 КЗпП – 1 мінімальна зарплата на підприємство за кожне таке порушення.

Увага: відряджаючи жінок – дотримуємось особливих правил, пов’язаних з дітьми.

Є працівники, яких можна відправити у відрядження за умови дотримання певних умов. Мова йде про:

  • відрядження жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей з інвалідністю (ст. 177 КЗпП);
  • відрядження батька, який має дітей віком від 3 до 14 років або дітей з інвалідністю, який виховує їх без матері або мати тривалий час перебуває у лікарні (ст. 186 КЗпП);
  • відрядження працівника, який знаходиться у відпустці.

У даному випадку треба належно оформити. Так, працівника, який перебуває у відпустці, потрібно спершу відкликати з відпустки, передбачених ч. 3 ст. 12 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504.

Що стосується жінок і татусів з дітьми, то їх спершу треба:

  • попередити шляхом направлення повідомлення;
  • ознайомити з правом відмови (обов’язок лежить на роботодавцеві), що можна зробити у наказі про відрядження, який буде підписувати працівник, у вигляді певного пункту.

Такий працівник має дати письмову згоду на відрядження. Це також можна оформити записом на тому ж наказі про відрядження або як окремий документ.

Відрядження по роботі за сумісництвом

Відправити сумісника у відрядження теж можна. Але знову потрібно врахувати певні нюанси:

  1. Відрядження за сумісництвом може бути оформлене у вільний від час від основного місця роботи, що має підтверджувати складений графік роботи працівника за сумісництвом. Це ідеальна ситуація.
  2. На час відрядження по сумісництву працівник може взяти за основним місцем роботи відпустку без збереження зарплати або щорічну відпустку. У цьому випадку, роботодавець за сумісництвом законодавство не порушить, так як для нього працівник не буде у відпустці. Однак врахуйте, що роботодавець за основним місцем роботи не зобов’язаний надавати відпустку через відрядження за сумісництвом.
  3. Можливе відрядження за основним і місцем роботи за сумісництвом одночасно. Так, на обох підприємствах оформляються відповідні накази й при цьому може бути навіть розподіл оплати витрат на відрядження. На цьому наголошує Мінфін у листі від 29.12.2007 № 31-18030-07-27/29310.
  4. Відрядження внутрішнього сумісника має передбачати у наказі перелік тих посад, за якими він направляється у відрядження (якщо цього не зробити, вийде прогул за однією з посад);

Щоб оплатити відрядження суміснику розрахуйте середній заробіток за місцем роботи за сумісництвом.

Документальне оформлення відрядження по Україні

Обов’язковий документ, який треба скласти при відправленні працівника у відрядження – це наказ про відрядження. Саме він має пов’язати відрядження з господарською метою. У цілому ж документальне оформлення відрядження складається з 3-х етапів:

ПРОЦЕДУРА ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ОФОРМЛЕННЯ ВІДРЯДЖЕННЯ

Оформлення наказу керівника про відрядження й видачу коштів під звіт

Працівникові видаються або перераховуються на картку(власну чи корпоративну) підзвітні суми

Працівник використовує отримані кошти, повертається з відрядження та складає авансовий звіт щодо їхнього витрачання. Невикористані кошти повертаються назад

Розглянемо тепер дані етапи детальніше.

У наказі про відрядження обов’язково треба вказати:

  • мету поїздки;
  • завдання (за потреби);
  • пункт призначення — місто або міста призначення, інші населені пункти, найменування підприємства/установи, куди відряджають працівника;
  • строк — дата вибуття у відрядження та прибуття з нього;
  • джерело фінансового забезпечення витрат на відрядження — винятково бюджетних установ;
  • інші ключові моменти, після затвердження кошторису витрат — вид транспорту, інформація про додаткові обмеження щодо сум та мети використання відрядних коштів, — якщо встановили їх (п. 1 розд. ІІ, п. 1 розд. ІІІ Інструкції № 59).

Якщо відрядження за запрошенням іншої сторони, — додайте до наказу копію запрошення та програму заходів.

Увага: транспортні квитки обов’язково мають відповідати маршруту прописаному у наказі про відрядження.

Копія наказу про відрядження та документ, що підтверджує особу, – обов’язково мають бути з працівником, особливо у відрядженнях з поселенням у готелях

На наказі має обов’язково стояти підпис працівника з надписом «Ознайомлений» та дата. Обов’язково треба видати працівнику копію наказу про відрядження. Це необхідно з 2-х причин:

  • для звільнення працівника (резидента) від сплати туристичного збору в готелі (відряджені працівники його не сплачують, а іншого способу підтвердити відрядження немає, так як колишні «посвідчення про відрядження» уже скасовані). Не забуваємо тут і про паспорт чи інший документ, який посвідчує особу;
  • інколи роблять на зворотній стороні такого документа надписи: «прибув» і «вибув», ставлять дати, підписи та печатки від приймаючої сторони. Це є додатковим підтвердженням факту перебування працівника у місці відрядження. Але це не обов’язково.

Після повернення працівник має подати авансовий звіт — повна назва «Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт». Складається він виключно у паперовій формі.

Увага: без подачі авансового звіту весь аванс, отриманий працівником стає для нього «додатковим благом».

ТЕРМІНИ ПОДАЧІ АВАНСОВОГО ЗВІТУ

Строк подання звіту

після дня завершення відрядження

Підтвердні документи на видачу коштів

отримання коштів готівкою з каси

5 банківських днів

видатковий касовий ордер № КО-2

готівка отримувалася з використанням платіжних банківських карт

3 банківських днів

(пп. «а» пп. 170.9.3 ПК)

платіжне доручення, виписка банку

застосовувалися корпоративні платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі

10 банківських днів*

(пп. «б» пп. 170.9.3 ПК)

виписка з банківського рахунку підприємства, до якого емітована картка

* за рішенням роботодавця може бути продовжений до 20 банківських днів

Якщо ж працівник отримав кошти, але нікуди не поїхав, то їх слід повернути впродовж 3-х банківських днів з дня прийняття наказу про скасування поїздки (п. 11 розд. ІІ Інструкції № 59, роз’яснення ДПС). Наприклад, у ситуації коли працівник захворів та відрядження було скасоване.

Увага: якщо видавали аванс на картку — працівник має 3 дні на його повернення після відрядження.

Який максимальний термін відрядження по Україні

Максимальний термін відрядження по Україні для комерційних підприємств не обмежений. Відрядження більше 30 днів для них цілком можливе, однак такі тривалі відрядження краще врегулювати трудовим договором. Приклад наказу про відрядження наведений нижче.

Якщо працівник вибуває з відрядження у відрядження. Наприклад, будучи у Львові вирішено ще його направити до Івано-Франковська, то тоді можна видати ще один наказ про зміни до попереднього наказу про відрядження та додати маршрут. Про це працівник має бути повідомлений по факсу або електронною поштою (також отримати копію наказу).

Відрядження: аванс і його форма

Інструкція № 59 рекомендує видавати аванси на відрядження лише у безготівковій формі – на карткові рахунки працівників або через корпоративну платіжну картку. Повертати невикористані гроші треба теж на відповідний рахунок.

Дана норма — це лише рекомендація для комерційних підприємств, але обов’язок для бюджетників.

Сума авансу може бути будь-яка. Навіть якщо аванс видається готівкою, то готівкове обмеження в 50 тис. грн по розрахунках між юрособою та фізособою – не діє. Про це говорять самі ж податківці в ІПК ДПС від 03.07.2000 р. № 2688/6/99-00-07-05-01-06/ІПК. Однак повертати в касу суму більше 50 тис. грн — не варто. Обережніше буде все ж таки — на банківський рахунок через касу банку. Адже виняток діє лише щодо видачі коштів на відрядження, а не їхнє повернення.

У відрядження – без авансу

Відправити працівника у відрядження без авансу не можна. Це порушення трудового законодавства, що випливає зі ст. 121 КЗпП, п. 170.9 ПК. Відрядженим працівникам виплачуйте добові. Ці кошти мають покрити витрати на харчування, проїзд, наймання житла (ст. 121 КЗпП). Законодавство не містить прямої вказівки щодо оплати таких витрат авансом. Однак є роз’яснення Мінсоцполітики про штраф за відправлення у відрядження без авансу (лист від 07.11.2013 р. № 998/13/155-13). Цілком можлива ситуація, коли працівнику не вистачає виданого авансу й він отримує компенсацію по поверненню.

Аванс можете видати або готівкою з каси підприємства, або перерахувати на картковий рахунок (корпоративна картка, зарплата або особиста картка працівника).

Відрядження в табелі обліку робочого часу

Дні відрядження у табелі обліку робочого часу позначайте «ВД» або «07». Якщо працівник раптом захворів у відрядженні, то такі дні позначте «ТН» або «26».

В графі табелю «Відпрацьовано за місяць» показуйте робочі дні (години) відрядження, які відповідають графіку роботи підприємства на період відрядження. Тобто якщо підприємство має 8-годинний робочий день, то дні відрядження рахуйте як 8-годинні.

Дні відрядження, що потрапляють на вихідний день, відображайте:

  • «ВД» у загальному випадку;
  • «НУ» (або код «05») — надурочна робота, якщо працівник вичерпав за місяць норму робочого часу.

Відрядження у вихідний день

Якщо працівник знаходиться у відрядженні у ті дні, які мали бути для нього вихідними за графіком підприємства, то треба дотримуватися таких правил:

  • у загальному випадку вважається, що працівник у ці дні відпочиває, тому оплачуватися йому будуть тільки робочі дні відрядження. Виняток – добові, так як вони є компенсацією витрат на їжу та інші особисті потреби, а тому вони нараховуються за кожну добу, у т.ч. й вихідні дні;
  • якщо працівник дійсно працював у вихідний день, то все можна вирішити за згодою сторін: надати інший день відпочинку або оплатити роботу у вихідний у подвійному розмірі (ст. 72 КЗпП). Однак працівник має мати докази, що він працював, наприклад, був підписаний договір чи акт виконаних робіт у цей день, накладна на отримання ТМЦ тощо (лист Мінпраці від 19.06.2008 р. № 154/13/116-08);
  • якщо одразу прописати обов’язок працівника працювати у відрядженні у вихідний день у наказі про відрядження, то тоді нічого не потрібно доводити. Вважатиметься, що працівник працював.

Вихідний день при вибутті чи поверненні з відрядження

Вважається, що працівник у такі дні також відпочивав. Конкретних вимог КЗпП з цього приводу не містить. Зазвичай ситуацію вирішують за рекомендаціями Інструкції 59:

  • при вибутті у відрядженні у вихідний день – надається інший день відпочинку після повернення (п. 10 розділу І Інструкція 59);
  • при поверненні з відрядження у вихідний день працівнику день відпочинку може надаватися, а може й не надаватися — на розсуд керівника чи відповідно до вимог колективного договору (п. 11 розділу І Інструкції 59).

Світле майбутнє чекає на людей працьовитих, розумних, адаптивних. Правда ж, це про вас? Обов’язково переможемо і зробимо Україну ще кращою! Уже почали робити, адже українці — неймовірний народ! Кожен робить усе, що може — для сьогодні, для завтра. Воїни ЗСУ оберігають наші життя, аграрії засівають поля, вчителі навчають дітей, бухгалтери дають раду фінансам підприємств.

Відрядження по Україні: добові 2022

За своїм змістом добові – це сума яка призначена для фінансування особистих потреб працівника у відрядженні, наприклад, харчування, й не вимагає документального підтвердження, крім наказу про відрядження.

Розмір добових для комерційних підприємств не лімітується, тобто вони можуть бути будь-якої суми. Щодо відрядження бюджетних установ, то для них добові на відрядження у 2022 році 300 грн. Дану суму від бюджетників підприємства часто використовують як орієнтир для себе.

Однак є податкове обмеження, що пов’язане з поняттям «додаткового блага» для працівника. Воно становить 0,1 розміру мінімальної зарплати (сума добових під час відрядження по Україні не повинна перевищувати у 2022 році — 650.00 грн). Добові, що менші за цю цифру – не оподатковуються ПДФО та військовим збором. Якщо ж добові більші за 650.00 грн, то сума перевищення підпадає під оподаткування як «додаткове благо» з застосуванням для визначення бази оподаткування так званого «натурального» коефіцієнта (є роз’яснення ДПС). На інші податки (податок на прибуток і податкові різниці, єдиний податок) ця цифра ніяк не впливає.

Приклад (відрядження, оплата добових та ПДФО). При сумі добових 750 грн у 2022 року сума перевищення складе 100,00 грн. З цієї суми треба сплатити:

де 1,2195 — натуральний коефіцієнт, 18% – це ставка ПДФО;

  • військовий збір: 100,00 грн × 0,015 = 1,5 грн. Нагадуємо, що за роз’ясненнями податківців при розрахунку військового збору натуральний коефіцієнт не застосовується.

ЄСВ з суми перевищення по добовим не сплачується, так як добові не є фондом оплати праці. Такі виплати на відрядження в Додатку 4ДФ відображайте з ознакою доходу «118» (надміру витрачені та своєчасно неповернуті кошти) (роз’яснення ДПС у 103.02 ЗІР). Якщо ж добові не перевищують 650,00 грн у 2022 р., то їх у Додатку 4ДФ не відображайте.

Як рахувати кількість діб відрядження

Відрядження узагалі без добових – практично неможливо. Відрядження менше доби — це повна сума добових.

Якщо працівник від’їжджає у відрядження ввечері, то день відрядження рахується за правилом «24:00». Тобто, якщо за білетом поїзд рушив о 23:55 12 червня, то саме 12 червня вважається днем початку відрядження з нарахуванням добових, хоча фактично працівник був у ньому лише 5 хвилин. Аналогічно й при поверненні.

Увага: 24:00 – це час розділення днів (діб) відрядження і нарахування добових.

Суму добових підприємство може встановити у внутрішньому Положенні про відрядження або щоразу визначати в наказі про відрядження. Однак рекомендуємо дотримуватися певної усталеної суми незалежно від посад. Хоча може бути певна відмінність у добових за географічним критерієм (зрозуміло, що витрати на харчування та особисті потреби в столиці можуть бути вищими, ніж відрядження в межах області). Проте витрати на відрядження керівника підприємства мають не відрізнятися від витрат на відрядження звичайного менеджера.

Увага: відрядження без виплати добових неможливе. Для комерційних підприємств сума добових не обмежена розміром.

Коли працівник відбуває у відрядження оплата добових залежить саме від кількості діб за наказом та дат транспортних квитків – нараховуємо за кожну добу, навіть якщо працівник виїжджає, наприклад, о 23:55, а прибуває з відрядження о 04:00 – кожний з цих днів має бути порахований (у цьому випадку як два окремих дні).

Розрахунок відрядження 2022

Працівнику, що їздив у відрядження, мають бути нараховані по поверненню:

  • добові – не більше 650 грн;
  • компенсація понесених і документально підтверджених витрат;
  • заробітна плата за дні перебування у відрядженні (нараховується за найбільшим показником: середнім заробітком за 2 попередніх місяці або за середньоденним заробітком працівника за місяць відрядження).

Відшкодування витрат за час перебування у відрядженні

За вимогами КЗпП відрядженому працівникові роботодавець має компенсувати вартість проїзду та найму житлового приміщення. Також працівники мають право на компенсацію інших витрат. Обережно треба бути бухгалтерам бюджетних установ, так як щодо відрядження у бюджетній установі діють обмеження за Постановою № 98 (зокрема щодо складових готельного рахунку, зменшення суми добових при харчуванні в готелі тощо). Комерційних підприємств ця постанова на стосується.

Витрати, які відшкодовуються працівнику не оподатковуються ПДФО, якщо вони не підпадають під поняття «додаткове благо». Так, додатковим благом не вважаються витрати на (пп. «а» пп. 170.9.1 ПК):

  • проїзд, включаючи перевезення багажу, бронювання квитків (як до місця відрядження, так і назад, також за місцем відрядження). Це стосується й орендованого транспорту;
  • оплату вартості проживання у готелях, а також витрати на харчування та побутові послуги, які були включені до готельних рахунків;
  • найм житлових приміщень;
  • оплату телефонних розмов.

У разі, якщо працівнику відшкодовуються витрати, які не зазначені у пп. «а» пп. 170.9.1 ПК (або без підтвердних документів), то тоді необхідно з них сплатити ПДФО та військовий збір. Також на відміну від понаднормових добових слід нарахувати та сплатити ЄСВ, так як такі витрати слід розглядати як такі, що належать до заробітної плати як «інші виплати, що мають індивідуальний характер» (пп. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, наказ Держкомстату від 13.02.2004 № 5).

Якщо коштів, які видавалися на відрядження, не вистачило, то працівник може використати власні кошти. У подальшому при компенсації таких виплат оподаткування суми такої компенсації немає (узагальнююча податкова консультація, наказ Мінфіну від 26.04.2019 № 181).

Маємо рішення для понад 30 проблемних випадків, з якими уже стикнулися ваші колеги під час роботи з е-лікарняними. Консультацію постійно доповнюємо новими відповідями на запитання бухгалтерів. Тож, безсумнівно, у ній знайдете рішення і для своєї робочої ситуації.

Облік витрат на відрядження по Україні

Стандартні бухгалтерські проведення при відрядженні мають вигляд, як у таблиці нижче.

ТИПОВІ БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВЕДЕННЯ З ОБЛІКУ ВІДРЯДЖЕННЯ

Господарська операція

На картковий рахунок заступника директора перераховано аванс на відрядження

Після повернення заступник директора склав авансовий звіт. За 5 діб відрядження згідно з наказом про відрядження нараховано добові у розмірі 300 грн/доба. Добові віднесено до складу адміністративних витрат

До складу адміністративних витрат включена вартість проїзду

До складу адміністративних витрат включено вартість проживання у готелі

Залишок невикористаної суми директор перерахував назад на банківський рахунок підприємства (= 10000 – 1500 – 2500 – 4000 = 2000)

Адміністративні витрати віднесено на фінансовий результат від операційної діяльності

Проблемні ситуації пов’язані з відрядженням

Особливі ситуації, які можуть викликати труднощі розглянемо у таблиці нижче.

Вирішення ситуації

Існуючі нормативні документи не містять обмежень на оплати таксі у відрядженні для комерційних підприємств (для бюджетників це заборонено). Немає документу – немає й оплати. ПК не містить обмежень (таксі – це теж проїзд). Однак проблема залишається з документальним підтвердженням такого перевезення. Ним може бути чек з електронного таксометру (роз’яснення 103.17 ЗІР)

Можна, але при користуванні жетонами неможливо підтвердити дату й час перевезення. Можлива оплата тільки, якщо у працівника є картка поповнення та фіскальний чек щодо такого поповнення

Оплата послуг міського транспорту

Проблема залишається та ж, що й з метро – можлива відсутність дат на квитках. Якщо дати відсутні, то такі квитки не підходять для оформлення витрат у відрядженні. Часто в квитках відсутня й назва населеного пункту. Тому при відрядженнях в Україні проїзд у міському транспорті, як правило, не оплачується

У відрядження на службовому автомобілі

При відрядженні на службовому автомобілі добові нараховуються як зазвичай. Щодо витрат на проїзд, то відбувається списання палива на основі існуючих норм

Відрядження на власному автомобілі

Якщо працівник відбуває у відрядження на власному авто, то йому компенсується використання палива на основі діючих норм. Мають бути підтвердні документи щодо купівлі палива

Працівник має надати і рахунок готелю, і розрахунковий чек РРО (розрахункова квитанція, прибутковий касовий ордер)

Відрядження готель 2-місний

Проживання в одномісному номері проблем не викликає. Щодо ситуації, коли працівник оплачує 2-місний номер і проживає там один, то тут є цікава думка податківців: вони вважають такі надлишкові витрати додатковим благом (щоправда, не роз’яснюють як його рахувати)

Чи індексуються відрядження

Все залежить від того, як саме була нарахована зарплата працівнику за дні відрядження. Якщо розрахунок був на основі середньої зарплати за минулі 2 місяці, то такі виплати не індексуються. Якщо оплата відбулася на основі денного заробітку за місяць відрядження, то тоді так, – індексується.

Щодо добових та інших виплат, то вони не індексуються, так як не входять до зарплати

Оформлення відрядження на водія можливо, якщо робота водія не носить роз’їзний характер, тобто він працює водієм в межах одного населеного пункту й виїзд до іншого населеного пункту для нього є скоріше винятком, ніж правилом. Якщо ж водій використовується для перевезень між населеними пунктами постійно, то проводити йому оплату треба за правилами оплати працівників, робота яких носить виїзний характер, а не як відрядження

Лікарняний під час відрядження

Лікарняні оплачуються (як за 5 днів, так і решта за рахунок ФСС). Має бути обов’язково листок тимчасової непрацездатності (може бути переданий поштою уже після повернення). Однак у табелі обліку робочого часу такі дні проставляємо як «ТН» (код «26»), а не як «ВД». Також за ці дня працівник не отримує заробітної плати, але отримує добові та оплату послуг з проживання. Має бути виданий наказ щодо продовження відрядження у разі затримки працівника через поважні причини

Оплата комісійних зборів банків під час оплати послуг готелю

Не оплачується, так як такі витрати не входять до переліку, незважаючи на їх пов’язаність з відрядженням (лист Мінфіну від 17.02.2017 р. № 31-08030-16-10/4511)

Якщо квиток був придбаний електронний, а не паперовий, то обов’язково слід роздрукувати його паперовий варіант. Про це говорять податківці, рекомендуючи всім підприємствам керуватися п. 12 розділу ІІ Інструкції № 59. При цьому, якщо був придбаний квиток:

  • на літак — треба роздрукований на паперовому носії електронний посадковий талон + документ про оплату;
  • на поїзд, на автобус — достатньо роздрукованого паперового варіанту посадочного документу

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. У 2023 році сталися зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.

Оплата відрядження не повинна бути нижчою за середню зарплату, а у держслужбовців – їхньої денної зарплати. Що змінилося в оплаті відрядження 2023 року, з’ясуємо далі.

Оформлення відрядження 2023

При оформленні й оплаті відрядження бюджетній установі слід керуватися:

  • Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон від 13.03.98 р. № 59(далі – Інструкція № 59);
  • постановою Кабміну від 02.02.2011 р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (далі – Постанова № 98).

До самих правил оформлення з Інструкції № 59 змін не вносили й вони діють такими ж,як були у 2022 році.

Зверніть увагу на важливі деталі при оформленні відрядження:

  • аванси на відрядження та подальше відшкодування витрат на відрядження проводьте лише у безготівковій формі – на карткові рахунки працівників або через корпоративну платіжну картку. Повертати невикористані гроші треба теж на відповідний рахунок. Використання готівки обмежено лише випадками проведення оперативно-розшукової діяльності, розвідувальної та контррозвідувальної роботи;
  • завжди деталізуйте наказ про відрядження. Контролюйте, щоб у наказі про відрядження були мета виїзду, завдання (за потреби), пункт призначення (для закордонних також держава), найменування підприємства (установи, організації) по місцю відрядження, строк (дата вибуття та прибуття), джерело фінансування, а також інші ключові моменти (вид транспорту, обмеження на використання коштів тощо). Якщо відрядження відбувається за запрошенням, то до наказу має бути додана копія такого запрошення.

Зверніть увагу, що нині дозволено відшкодовувати й комісійну винагороду за надані банком послуги, які пов’язані з відрядженням, наприклад зняття готівки з картки, повернення на картку тощо (абз. 3 п. 4 розд. І Інструкції № 59). Звичайно, якщо вони документально підтверджені.

З метою оформлення відряджень рекомендуємо мати внутрішнє Положення про службові відрядження установи в межах України та за кордон, яким урегулювати питання, хто відповідає за оформлення відряджень, інструктаж працівників, правила відряджень. Особливо таке положення потрібне для закордонних відряджень, так як є потреба у формі технічного завдання на закордонне відрядження та звіту про закордонне відрядження. Якщо ж такого Положення немає, то тоді слід діяти за загальними правилами Інструкції № 59.

Оплата відряджень в бюджетних установах 2023

Оплата відрядження 2023 складається з виплат, які:

  • не входять до заробітної плати – це добові (ще з 01 січня 2022 року – 300 грн/добаі у 2023 році сума не змінилася ), оплата проживання, оплата проїзду, відшкодування інших пов’язаних виплат;
  • входять до заробітної плати – це оплата днів роботи у відрядженні.

Гранична сума витрат на найм житлового приміщення за добу складає 900 грн/доба.

Крім того, зросли й добові по закордонних відрядженнях у всі країни у цілому на 60%. Наприклад, добові в сусідні країни зараз складають (у еквіваленті долара США):

  • до Польщі– 61$/доба (було 38$/доба);
  • до Росії – 59 $/доба (було 37$/доба);
  • до Білорусі – 40$/доба (було 25$/доба);
  • до Чехії – 54 $/доба (було 34$/доба);
  • до Угорщини – 54$/доба (було 34$/доба).

Однак граничні витрати на проживання при закордонних відрядженнях чомусь не змінили – вони залишилися такими ж, як були.

наслідок підвищення добових – оптимізація витрат на відрядження 2023

Враховуючи таке досить суттєве зростання слід зважити на те, що використовувати новий розмір добових можливо лише у межах тих коштів, які вже передбачені у кошторисах та планах використання бюджетних коштів. Отже, слід вжити заходів щодо оптимізації кількості відряджених працівників, строків їхніх відряджень, зменшення витрат на проїзд, наймання житла та інших витрат. Частину зустрічей можна проводити в режимі он-лайн, користуючись різними комп’ютерними програмами або ж звичайним телефонним зв’язком. Тобто слід мінімізувати витрати на відрядження, які проводяться за однойменним КЕКВ 2250.

Далі більш детально розглянемо саме останню складову – нарахування зарплати за дні відрядження.

Розрахунок відрядження 2023

Дні роботи у відрядженні для всіх бюджетників, окрім держслужбовців, оплачуються за найбільшим з двох варіантів — за денною або середньоденною зарплатою (ч. 4 ст. 121 КЗпП , а також лист Мінсоцполітики від 05.03.2012 р. № 204/13/184-12 ). Виходить, що аби визначитися із способом, спершу слід розрахувати денну та середньоденну зарплати працівника , а потім порівняти їх. Робимо це за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабміну від 08.02.1995 № 100 (даліПорядок № 100).

Якщо денна заробітна плата працівника перевищує середньоденну, відрядження йому потрібно оплачувати за денною. Якщо вона нижча, оплата здійснюється за середньоденною зарплатою.

Увага: дні відрядження оплачуються за більшим з двох варіантів – денна зарплата або середньоденна. Виняток серед бюджетників – держслужбовці.

Оподаткування відрядження

Заробітну плату за час відрядження у 2023 році оподатковуємо на загальних підставах: нараховуємо ЄСВ, утримуємо ПДФО та військовий збір. Якщо дні відрядження оплачуються на основі середньої – це нічого не змінює, так як такі виплати входять до складу зарплати.

З’ясуємо, як визначити денну й середньоденну зарплати. Але спершу про відмінності у держслужбовців.

Оплата відрядження держслужбовців

Для оплати відрядження держслужбовців правило «більший з двох варіантів» не застосовується. Оплата здійснюється виключно на основі денної зарплати. Причиною цього є норма ч. 5 ст. 42 Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889 . За нею за держслужбовцем на весь період відрядження зберігається посада та зарплата. Це значить що оплачувати дні відрядження можна лише на основі денної зарплати, а не середньої. Така ж позиція міститься і в листі Мінсоцполітики від 08.11.2016 р. № 1584/13/84-16.

Увага: Держслужбовцям дні відрядження оплачують на основі денної зарплати.

Оплата відрядження за денною зарплатою

Денну зарплату працівника за місяць, у якому працівник був у відрядженні, розраховуємо на основі тієї, що встановлена в колективному договорі :

Оплата на основі денної зарплати означає одне – працівник отримає таку ж саму зарплату, якби й нікуди не їхав. Можна в розрахунку взагалі такі дні не виділяти й рахувати відрядження як звичайний робочий день. Відмінність – різні позначення цих днів у табелі обліку робочого часу («Р» – робочий день, «ВД» – відрядження).

Звичайно, що ще працівник отримує також добові й відшкодування витрат по відрядженню, але такі виплати не вважаються частиною зарплати.

Оплата відрядження за середньоденною зарплатою

Обчислюємо оплату відрядження за середньоденною зарплатою з урахуванням вимог абз. 1 п. 8 Порядку № 100.

1. Визначаємо середньоденну заробітну плату на основі зарплати за 2 минулі місяці:

2. Обчислюємо розмір оплати днів відрядження:

середньоденна зарплата × кількість днів відрядження = оплата днів відрядження

Аби не помилитися в розрахунку середньоденної зарплати, зверніть увагу на такі елементи розрахунку, як:

  • розрахунковий період;
  • виплати, які потрібно врахувати;
  • виплати, які не можна враховувати.

Зверніть увагу, що зараз коригувати дохід на коефіцієнт підвищення окладів, так як було раніше, уже не потрібно (п. 10 Порядку № 100 скасований).

Розрахунковий період для середньоденної зарплати

Середню заробітну плату обчислюйте на основі доходу за останні два місяці перед місяцем, у якому працівник взяв відпустку (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

При цьому повне відпрацювання двох місяців не обов’язкове. Якщо за цей період працівник відпрацював лише один день, обчислюйте його середню зарплату із виплат за той день. Так роз’яснює Мінсоцполітики у листі від 02.10.2017 р. № 2480/0/101-17.

Якщо працівник пропрацював в установі менше двох місяців, середню зарплату обчислюйте з виплат за фактичне відпрацювання.

Якщо у ці місяці працівник не працював, середню зарплату обчислюйте на основі двох попередніх (абз. 4 п. 2 Порядку № 100). Якщо працівник не працював у ці місяці не зі своєї вини, середній заробіток розраховуйте на основі його тарифної ставки, посадового окладу (п. 4 Порядку № 100).

Виплати, які потрібно врахувати для середньоденної

Оплата відрядження в бюджетних установах 2023 року буде правильною за умови, що ви врахуєте певні виплати під час обчислення середньоденної зарплати. Ці виплати ми навели у таблиці.

РОЗРАХУНОК СЕРЕДНЬОДЕННОЇ ЗАРПЛАТИ ДЛЯ ОПЛАТИ ВІДРЯДЖЕНЬ 2023

Враховуємо

Не враховуємо

разові виплати за виконання окремих доручень, що не входять до обов’язків працівника

зарплата за сумісництво

додаткові доходи у вигляді процентів, дивідендів, акцій

доплати та надбавки за:

  • внутрішнє суміщення;
  • надурочну і нічну працю;
  • високі досягнення в праці;
  • особливі умови праці;
  • вислугу років та ін.
  • компенсація за невикористану відпустку,
  • матеріальна допомога на оздоровлення,
  • матеріальна допомога на соціально-побутові потреби,
  • вихідна допомога у разі звільнення та виходу на пенсію та ін.

компенсації витрат на відрядження:

вартість отриманого безоплатно одягу та інших речей, молока та лікувально-профілактичного харчування

місячні премії – повністю включаються до того місяця, у якому вони були нараховані. Наприклад, премія за січень, яка нарахована у лютому, стосується доходу лютого

премії за:

  • результатами щорічного оцінювання службової діяльності (це для держслужбовців);
  • винаходи, новаторські пропозиції, їх впровадження;
  • збирання та здавання брухту дорогоцінних та ін. металів;
  • відновлення запчастин машин;
  • введення в експлуатацію виробничих потужностей

премії за підсумком 2 і більше місяців, наприклад за квартал, рік тощо враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані (абз. 3 п. 3 Порядку № 100). Для розрахунку слід:

  • знайти середньоденну премію – поділити премію на кількість відпрацьованих робочих днів того періоду, за який вона нарахована;
  • помножити середньоденну премію на кількість відпрацьованихробочих днів відповідного місяця, що
  • припадає на розрахунковий період;
  • отриманий результат додати до заробітку відповідного місяця розрахункового періоду.

Увага: розмір перерахованої премії не може перевищувати фактичного розміру.

Наприклад:

  • відрядження починається у березні 2023 року;
  • розрахунковий період 2 місяці – це січень-лютий 2023 року;
  • у січні 2023 року нарахована річна премія 5000 грн за 2022 рік, у якому відпрацьовано 239 робочих днів;
  • середньоденна премія = 5000/239 ≈ 20,92 грн;
  • у січні 2023 працівником відпрацьовано 15 робочих днів, а у лютому 2023 – 20 робочих днів;
  • премія у перерахунку на січень 2023 = 20,92×15 = 313,80 грн;
  • премія у перерахунку на лютий 2023 = 20,92×20 =418,40 грн.

виплати (премії) на ювілейні дати, дні народження, за активну трудову та громадську діяльність

пенсії, державна допомога, соціально-компенсаційні виплати

дотації на обіди, проїзд, вартість санаторних путівок

кошти, що відшкодовують вартість комуналки, житла, палива

винагороди у вигляді грошей та речей за участь у змаганнях, конкурсах

відшкодування шкоди, завданої здоров’ю працівника

компенсування втрати частини доходу у разі порушення термінів його сплати

заробітна плата, яка нарахована за час роботи у виборчих комісіях, комісіях

винагороди державним виконавцям

Увага! Не включаємо усі виплати, пов’язані зі збереженням середнього заробітку (абз. 19 п. 4 Порядку № 100):

  • допомога з тимчасової непрацездатності (лікарняні, декретні);
  • за виконання державних чи громадських обов’язків;
  • дні оплати відряджень, якщо вони оплачувалися на основі середньоденної;
  • відпускні;
  • оплата мобілізованим

Розрахунковий період та виплати, які потрібно враховувати під час обчислення плати за відрядження бюджетників, ми визначили. Наступним кроком буде власне обчислення.

Розрахунок відрядження 2023 й доплата до мінімальної зарплати

Установа зобов’язана гарантувати працівникові зарплату не меншу, ніж мінімальна заробітна плата за повністю виконану місячну норму праці. Цього вимагає ст. 31 Закону «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108.

Якщо працівник не виконає місячну норму, гарантований мінімум зарплати потрібно розраховувати пропорційно відпрацьованим дням.

Як дотриматися цих вимог, якщо в місяці працівник був у відрядженні? Залежить від того, як його обчислюємо. Оплата відрядження на основі середньоденної зарплати не враховується при визначенні доплати до мінімальної зарплати, так як вона не є виконанням норми за поточний місяць і залежить від заробітку за попередні (аналогічно з відпускними).

ЗАСТОСУВАННЯ ДОПЛАТИ ДО МІНЗАРПЛАТИ

Обчислюємо на основі:

Доплата до мінзарплати

Основні правила розрахунку ми засвоїли. Як їх застосовувати під час нарахування відрядження в бюджетних установах, розглянемо на Прикладах 1-3

Підвищення окладів зараз не впливає на розрахунок середньоденної, проводити коригування заробітку не потрібно.

Розрахунок відрядження — приклади для 2023 року

Розрахунок відрядження за денною зарплатою — приклад

Приклад 1. Працівник у березні 2023 року виконав місячну норму праці (23 дні), але 4 дні перебував у відрядженні. Його посадовий оклад у цьому місяці (14-й тарифний ЄТС) — 7001 грн (без доплат і надбавок). За березень 2023 працівник отримав також разову премію — 1000 грн (нарахована у березні). Мінімальна заробітна плата березня 2023 року — 6700 грн.

Розрахунковий період для обчислення середнього заробітку — два місяці перед відрядженням —січень-лютий 2023 року. У ці місяці посадовий оклад працівника становив 7001 грн. При цьому виплати працівнику за даний період були такі:

  • січень 2023 – 7001 грн;
  • лютий 2023 – 6187 грн (зарплата) + 1900 грн (лікарняні).

Потрібно розрахувати розмір зарплати працівника за січень з урахуванням 4-х днів відрядження. Для цього розрахуємо денну і середньоденну зарплати працівника і порівняємо їх.

1) Обчислюємо середньоденну зарплату.

Визначимо зарплату за період для розрахунку:

7001 + 6187 = 13188 грн

Кількість днів роботи у січні та лютому 2023 — 42 (=22 + 20). Під час дії воєнного стану святково-неробочих днів не було.

Отже, середньоденна зарплата працівника становить:

13188 грн ÷ 42 р. дн. = 314 грн

2) Обчислюємо денну зарплату.

(7001 + 1000)÷ 23 = 8001÷ 23 = 347,87 грн

3) Порівняємо середньоденну й денну зарплати працівника:

Тому робочі дні березня 2023 оплачуємо всі за денним заробітком, незважаючи на 4 дні відрядження, оскільки їх теж оплачуємо за денним заробітком:

7001 + 1000 = 8001 грн

Отже зарплата працівника за березень 2023 становитиме 8001 грн.

Розрахунок відрядження за середньоденною зарплатою — приклад

Приклад 2. Припустимо, що працівник у березні 2023 року відпрацював усі робочі дні (23), але 4 з них був у відрядженні. Його звичайна щомісячна зарплата 12251,75 грн (посадовий оклад, 14-й тарифний ЄТС — 7001 грн, надбавка за складність, напруженість у роботі (50%) — 3500,50 грн, щомісячна премія — 1750,25 грн (25%)).

Розрахунковий період для обчислення середнього заробітку — попередні перед відрядженням 2 місяці: січень-лютий 2023 року. За ці місяці працівник виконав місячну норму праці і йому нарахували зарплату 12251,75 грн за січень і лютий 2023 року.

Розрахуємо розмір зарплати працівника за березень 2023 з урахуванням чотирьох днів відрядження.

Для цього ми розрахуємо денну і середньоденну зарплати працівника і порівняємо їх.

1) Обчислюємо середньоденну зарплату.

Визначимо зарплату за розрахунковий період для розрахунку:

12251,75+ 12251,75 = 24503,50 грн

Кількість днів роботи у лютому та березні — 42 (=22 + 20).

Отже, середньоденна зарплата працівника становить:

24503,50 грн ÷ 42 р. дн. = 583,42 грн.

2) Обчислюємо денну зарплату.

Якби працівник відпрацював весь березень 2023 без відрядження, його денна заробітна плата становила б:

12251,75 грн ÷ 23 р. дн. = 532,68 грн

3) Порівняємо середньоденну й денну зарплати працівника:

583,42 грн > 532,68 грн

Таким чином, середньоденна вийшла вищою. При чому за однакової зарплати у січні-березні 2023 (3 місяці підряд). Виною тут стала різна кількість відпрацьованих робочих днів у ці місяці (березень, як завжди, має багато робочих днів у порівнянні з тим же лютим). Тому оплату за 4 дні відрядження обчислимо так:

583,42 грн × 4 р. дн. = 2333,68 грн

Тепер визначимо заробітну плату за 19 днів березня (без 4-х днів відрядження):

  • оплата за окладом: 7001 грн × (19 р. дн. ÷ 23 р. дн.) = 5783,43 грн;
  • премія =5783,43×0,25 = 1445,86 грн;
  • надбавка за складність = 5783,43×0,5 = 2891,72 грн;
  • нараховуємо надбавки та премії: 5783,43 + 1445,86+ 2891,72 = 10121,01 грн.

Отже, заробітна плата за березень 2023 становитиме:

10121,01 грн + 2333,68 грн = 12454,69 грн

Перевіряємо себе. Різниця зі звичайною місячною зарплатою склала 12454,69 – 12251,75 = 202,94 грн. Це за рахунок різної оплати за 4 дні відрядження = (583,42 – 532,68)×4 ≈ 202,94.

Розрахунок відрядження, якщо є доплата до мінімальної зарплати – приклад

Приклад 3. Працівника з окладом 5265 грн (10-й тарифний ЄТС) у березні 2023 року відправили на 4 дні у відрядження. У березні 2023 року 23 робочих дні. За січень-лютий 2023 року він отримував лише оклад 5265 грн.

Працівник отримує доплату до мінімальної зарплати, тому за повний місяць 2023 року його зарплата складає: 5265 + (6700 – 5265) = 5265 + 1435= 6700 грн.

У такому разі середньоденна зарплата за січень-лютий 2023 становить:

(6700 + 6700)÷(22+20) = 319,05 грн

Денна зарплата за березень 2023 становить:

6700÷23 = 291,30 грн

Отже, дні відрядження оплачуємо на основі середньоденної, яка більша за денну зарплату березня 2023:

319,05 грн × 4 р. дн. = 1276,20 грн

Тепер визначимо заробітну плату за 19 днів березня 2023 (без чотирьох днів відрядження):

5265 грн × (19 р. дн. ÷ 23 р. дн.) = 4349,35 грн

Визначаємо мінімальну зарплату за 19 р. дн:

6700× 19 р. дн. ÷ 23 р. дн.) = 5534,78 грн

Визначаємо доплату до мінімальної зарплати за 19 р. днів:

5534,78 – 4349,35 = 1185,43

Отже, заробітна плата за березень 2023 становитиме:

4349,35 грн + 1276,20 грн + 1185,43= 6810,98 грн

Дні відрядження, які оплачуються на основі середньоденної на розмір доплати до мінімальної зарплати, таким чином, не впливають, так як дана виплата залежить не від виконаної норми за березень 2023 року, а від заробітку за минулі 2 місяці.

Відрядження 2023. Чи змінився розмір добових витрат працівнику під час війни

Відрядження — поїздка працівника до іншого населеного пункту для виконання службового доручення або навчання за наказом керівника. Добові витрати — витрати, які відшкодовуються працівнику за дні відрядження, що не потребують спеціального документального підтвердження.

Вважається, що добові спрямовуються на харчування відрядженого працівника та на фінансування інших особистих потреб. Добові не входять до складу фонду оплати праці. Це впливає на таке:

  • добові не оподатковуються як зарплата;
  • на них не нараховується ЄСВ як на зарплату;
  • працівник окрім добових за дні відрядження ще й отримує зарплату, хоч вона й розраховується за іншими правилами, ніж у звичайні робочі дні;
  • добові не підлягають індексації.

Розмір добових у 2023 році

Для роботодавців неоподаткований розмір добових визначає пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ. У 2023 році він становить:

  • для відряджень по Україні — не більш як 0,1 розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового ( звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження — 670 грн ( 6700 грн х 10%);
  • для відряджень за кордон — не вище 80 євро за кожен календарний день відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день.

У разі виплати добових у сумі, яка перевищує вище вказані розміри, різниця оподатковується ПДФО за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%.

У бюджетних установах визначені суми добових для відряджень в додатку 1 до постанови КМУ від р. № 98. Із року сума добових для відряджень за бюджетні кошти по Україні становить 300 грн, а для закордонних відряджень сума визначена у доларах США і залежить від країни відрядження. На 2023 рік сума добових не змінилася .

Стандартний строк службового відрядження

На скільки відправляти працівника у службову поїздку — визначає керівник установи. Цю та іншу обов’язкову інформацію щодо поїздки має містити Наказ про відрядження. Від тривалості поїздки залежать добові на відрядження. Однак під час встановлення тривалості керівник повинен зважати на вимоги п. 6 Постанови № 98. Так, одна службова поїздка може тривати не довше:

  • 30 календарних днів — у межах України;
  • 60 календарних днів — за кордон.

Строк відрядження держслужбовця протягом року не може перевищувати 60 днів, крім випадків, визначених законодавством.

Про автора

admin administrator