Скручується листя смородини ніж обробляти

Авторadmin

Скручується листя смородини ніж обробляти

Причини деформації (скручування) листя смородини

Смородина, як і інші садові рослини, вимагає до себе додаткового догляду. Крім поливу і підживлення, їй необхідно проводити планову обрізку, бажано проводити профілактику до появи захворювань. Наприклад, в осінній або весняний період проводити обприскування бордоською рідиною, яка допоможе запобігти появі шкідників і хвороб на вашій рослині. Якщо у вас на садовій ділянці рослини щільно посаджені одна до одної — це погано для них, тому що грибкові захворювання найчастіше з’являються при таких умовах. Ще необхідно чистити місце біля смородини від хворих і сухих гілок або листя, на яких можуть бути спори грибків або яйця шкідників. Таке сміття треба спалювати і в жодному разі не залишати на перегній. Всі ці правила дозволяють вашій смородині не захворіти. Але бувають ситуації, коли рослина все ж захворіла, і її листя починає згортатися. В цьому випадку перш за все треба подивитися на стан скрученого листа і визначити причину.

Розгорнувши повністю лист, там можна побачити гусінь або яйця, але необов’язково. На скручування листової пластини можуть впливати як шкідники, так і грибкові захворювання.

Грибкові захворювання

Сферотека

Це грибкове захворювання, яке поширюється спорами. Ще одна її назва — американська борошниста роса. Відноситься до того ж порядку грибів, що і борошниста роса — борошнисторосяних. Якщо його не знищити, він буде жити цілий рік: взимку в анабіозі, а починаючи з весни і до пізньої осені поширюватися і заражати рослини своїми спорами. Перші його прояви — це білий наліт, схожий на борошно, яким покриваються пагони, плоди і листя. Листя з часом темніє, скручується і обпадає; а плоди повністю покриваються темними плямами і можуть тріскатися. Сприятливе середовище поширення — підвищена вологість.

Методи боротьби: необхідно провести ретельну обрізку всіх уражених частин куща, при сильному ураженні — використовувати фунгіциди.

Антракноз

Це хвороба, яка вражає весь кущ смородини. На рослині утворюються темні плями з червоною або помаранчевою облямівкою, які поступово розростаються, і смородина гине. Її листя темніє, скручується і обпадає. Найчастіше антракноз розвивається в дощові сезони. При обробці препаратами від грибкових захворювань, необхідно обробляти не тільки захворілу рослину, але і всі ті, які її оточують. Також треба спалювати все заражене листя і стебла після обрізки.

Септоріоз

Це захворювання також відноситься до грибкових. На листових пластинах смородини утворюються сірі плями з коричневою облямівкою. Листя з часом скручується і обпадає. Стебла темніють. Як і для інших грибкових захворювань, підходить вологе середовище. При зараженні смородини потрібна обробка і інших садових рослин, які ростуть поблизу.

Комахи-шкідники

Смородину люблять знищувати або поїдати багато комах. Один з таких шкідників — це попелиця.

Попелиця

Зелена попелиця живиться молодими пагонами, висмоктуючи в них сік. На кущах вона з’являється завдяки мурашкам, які харчуються медвяною паддю, яку виділяє попелиця при поїданні рослин. Тому вони її охороняють, залишають у себе зимувати, і розсаджують на рослини навесні. В такому випадку необхідно боротися не тільки з попелицями, а й з мурахами. Від висмоктування соку з листя смородини воно починає жовтіти і скручуватися.

Попелиця галлова дуже небезпечна для смородини тим, що знищуючи її, знижує імунітет рослини. Це робить смородину вразливою до захворювань. Ознаки її прояви — це бордові плями, що з’являються на листових пластинах, до того ж листи в тих місцях стають опуклими. З часом це призводить до скручування листкових пластин. При сильному ураженні використовують хімічні препарати: актара, фітоверм і інші речовини схожої дії.

Листовійка

Це метелик коричневого кольору і невеликого розміру, здатна завдати значної шкоди смородині. Вона приблизно за місяць відкладає до 100 яєць. Після того, як з них з’явиться гусінь зеленого кольору, вона починає знищувати листя. Ближче до осені гусінь згортає листову пластину, запаюючи її з внутрішньої сторони павутиною, і готується перейти в лялечку на зимовий період. Якщо пошкоджене листя не знищити, то в стані лялечок, в сухому листі, листовійка перезимує зиму і цикл повториться з настанням весни. Листовий опад з заражених кущів необхідно спалювати і в жодному разі не закопувати в землю.

Павутинний кліщ

Маленька мікроскопічне комаха, ледь помітна на рослині. Розмір самки доходить до 1 мм, а самець набагато менший за неї. Вони селяться на зовнішній стороні листків, і також харчуються соком смородини, як і інші шкідники. Стрімко розвиваються, створюючи цілі колонії. На листі спочатку утворюються світлі плями, які з часом набувають коричневого забарвлення. Їх можна помітити по білій павутині, що з’являється на листі при їх перебуванні. В результаті листя скручується і гине.

Скляниця

Це невеликий метелик, окрас її черевця і грудей темного кольору з горизонтальними жовтими тонкими смужками. Крила її прозорі, з темною облямівкою по краю. Метелик за принципом листовійки відкладає яйця. Поява личинок (гусені) для смородини є небезпечним, тому що вони весь свій життєвий цикл, до формування в лялечку, поїдають стебла і листя рослини. Ознаки її присутності — це поява чорних плям на пагонах, скручене листя з павутиною, що видніється всередині трубочки листка.

Для боротьби з даними шкідниками можна використовувати органічні інсектициди, вони менш небезпечні. Правда, якщо комахи вже встигли розмножиться у великій кількості, препарати з такою речовиною можуть не допомогти. Доведеться вдаватися до більш агресивних.

Бережіть свій сад. Важливо періодично оглядати свої рослини на предмет захворювань або уражень шкідниками. Проводьте сезонну профілактику, і в вашому саду буде хороша врожайність.

Скручується листя у смородини – чим обробити кущ, у чому причини стану та як уникнути цієї проблеми в майбутньому

Дачники не завжди знають, чому у смородини скручується листя. Викликати подібне явище можуть різні несприятливі чинники. Скручування листя – лише один із симптомів неблагополуччя, потрібно звернути увагу і на інші зміни. Зробивши комплексний аналіз, можна буде точно встановити, що заважає нормальному процесу вегетації чагарника, та усунути причину за допомогою обробки та застосування деяких агротехнічних прийомів.

Можливі причини скручування листя

Перш за все, кущ смородини слід уважно оглянути і визначити, закручується тільки верхнє молоде або старе листя, чи присутні на листових пластинах здуття, плями, павутиння, наліт, морщаться листочки чи ні.Практично завжди зміна зовнішнього вигляду листових пластин буває викликана нападом шкідливих комах або одним із грибкових захворювань.

Коли винуватці – шкідливі комахи

Листи на маківці гілок смородини згортаються зазвичай через напад шкідників. Комахам легше проколювати або обгризати тонку тканину молодих листочків, ніжні та соковиті верхівкові пагони. Шкідники не обходять своєю увагою кущі червоної, чорної, золотистої, білої смородини.

На сьогоднішній день не існує стовідсоткового захисту від шкідливих комах. Навіть якщо вдасться їх повністю вивести, будь-якої миті паразити можуть з’явитися знову. Тому важливо підтримувати оптимальні умови для зростання чагарника, забезпечувати йому повноцінний догляд, час від часу проводити профілактичні обробки.

У смородини є 5 основних ворогів, які атакують її найчастіше.

Тля

На смородину нападають два види попелиці:

Галова попелиця воліє харчуватися червоною та білою смородиною. Паразит відкладає яйця у тріщини кори. Навесні світ з’являються личинки шкідника, які перебираються на верхівкові пагони і починають активно харчуватися соком листя. Через пошкодження листові пластини червоніють, на них утворюються характерні здуття (гали). На нижній стороні листя помітні колонії комах, що оселилися.

Втеча попелиці на смородину заносять мурахи, що існують в симбіозі з дрібним шкідником. Зелена попелиця спочатку висмоктує сік із бруньок, а потім із молодого листя. В результаті листочки закручуються вниз, виглядають безформними.

Листовертка

Спочатку кущі атакують метелики непоказного коричневого кольору з розмахом крил близько 2 см. Але дорослі комахи не завдають безпосередньої шкоди смородині. Основну небезпеку становлять личинки – зелені чи жовті гусениці. Шкідники обгризають листову тканину і пізніше заляльковуються всередині згорнутого трубочкою і обплутаного павутинням листа. Після листопада лячинки личинки опиняються на землі, де й зимують. Навесні з лялечок знову з’являються метелики, і життєвий цикл листовійок починається заново.

Склянниця

Дорослі особини виглядають як невеликі метелики з напівпрозорими крилами та смугастим тільцем.

Шкода для смородини представляють личинки склянки. Через ушкодження на пагонах гусениці проникають у серцевину гілок і виїдають її, роблячи довгі ходи.

Уражені гілки починають сохнути з верхівки, листя скручується і опадає. При цьому зовні присутність шкідника ніяк не проявляє себе. Виявити склянки можна, тільки зрізавши уражену гілку. Якщо на зрізі з’явиться пустотіла середина з чорними стінками, значить, кущ заражений шкідниками.

Павутинний кліщ

Членистоногі мають мікроскопічні розміри (менше 1 мм), тому майже невиразні оком. Найчастіше павутинного кліща на смородину переносить вітер. Шкідники групуються на нижній стороні листя і починають висмоктувати соки.

У місцях проколів виникають невеликі світлі точки, потім уражені області темніють. Листя починає сохнути, скручується і облітає.

Характерним симптомом зараження в даному випадку буде присутність тоненького білого павутиння на тильній стороні листових пластин.

Смородинна галиця

На смородині паразитує два види галиці:

Обидва види є дрібних літаючих мушок. Личинки листової галиці наносять пошкодження листям смородини, вражають верхівки пагонів, які починають закручуватися і усихати.

Личинки пагонів пошкоджують тканину гілок. Кора набуває коричневого відтінку, на ній з’являються вдавлені плями. Якщо зі шкідниками не боротися, гілки починають швидко сохнути. Процес супроводжується скручуванням, почорнінням та опаданням листя.

Деформація листя через ураження грибком

Скручування листя на кущах смородини часто провокується грибковими захворюваннями. Шкідливі грибки мають стійкість до несприятливих зовнішніх факторів та здатні легко переносити низькі температури.Міцелій зимує у верхніх шарах ґрунту та на рослинних рештках, а навесні з приходом тепла активізується і починає свою шкідливу діяльність.

Основні грибкові хвороби смородини:

  • Антракноз. Хвороба починає себе проявляти появою червонувато-бурих плям, що розростаються на листі. У запущених випадках уражаються пагони та навіть плоди смородини. Потім листя згортається і опадає.
  • Сферотека, або американська борошниста роса. Збудник хвороби активізується в травні і виявляє себе появою білого борошнистого нальоту на молодих гілках та листі. Під час плодоношення грибок може вражати ягоди. Через деякий час наліт стає бурим, «повстяним». Пагони викривляються і припиняють своє зростання. Листя стає темним, скручується, урожай псується. За відсутності лікування кущ гине.
  • Септоріоз, або біла плямистість. Захворювання часто розвивається при підвищеній вологості повітря та недостатньому освітленні.На листі з’являються дрібні сірі цятки з бурою окантовкою. У міру дозрівання суперечка у уражених місцях виникають множинні темні точки. Заражене листя починає скручуватися, бліднути і опадати. Стебла смородини стають темними. Захворювання небезпечне тим, що може передаватися іншим культурним рослинам.
  • Стовпчаста іржа. Грибкова хвороба поводиться появою іржавих плям на листі смородини приблизно в середині літа. На тильній стороні листових пластин видно здуття, що містять суперечки. У міру розвитку інфекції площа поразки збільшується, листя починає скручуватися і засихати.
  • Бокальчаста іржа. Спочатку інфекція протікає у прихованій формі. Основні симптоми з’являються на початку літа. Грибок починає розвиватися на нижній стороні листя, утворюючи помаранчеві плями з темною точкою у центрі. Поступово плями перетворюються на нарости, що нагадують своєю формою келихи. Усередині цих утворень дозрівають суперечки грибка.Хворе листя скручується і обсипається. Смородина уповільнює свій ріст, знижує зимостійкість, погіршується її плодоношення.

Сприяє розвитку грибка поганий санітарний стан ділянки, невчасне прибирання опалого листя та інших рослинних решток. Також помічено, що на грибкові хвороби смородина хворіє частіше, якщо росте в кислому грунті. Важливе значення має і агротехніка культури загалом.

Якими методами можна вирішити проблему?

У першу чергу, незалежно від причини ураження, необхідно обірвати на чагарнику хворе листя та уражені пагони, після чого спалити їх. Потрібно також прибрати всі рослинні залишки в колі смородини. Потім слід обробити чагарник:

  • Якщо хвороба або зараження шкідниками ще не набули масового характеру, можна використовувати народні засоби.
  • У запущених випадках необхідно використовувати хімічні препарати.

Використання народних засобів

Застосування народних засобів виправдане їх доступністю, дешевизною, екологічною безпекою. Багато настої і розчини мають універсальну дію і допомагають у боротьбі як зі шкідниками, так і з грибковими захворюваннями. Найчастіше склади готують на рослинній основі.

Для обробки смородини можна використовувати:

  • Настій часнику. Для приготування потрібно 200 г неочищених зубчиків часнику. Їх подрібнюють та заливають 1 л гарячої води. Склад повинен наполягати добу, після чого його фільтрують і доводять об’єм водою до 10 л. Засіб особливо ефективний у боротьбі з попелицею та личинками різних шкідників. Заодно воно допомагає позбутися мурах.
  • Настій тютюнового пилу.Листя тютюну подрібнюють до порошкоподібного стану. Знадобиться 400 г сировини. Порошок заливає 1-2 л води та залишають для наполягання на 2 дні. Після цього настій проціджують, додають до нього 40 г мильної стружки та водою доводять об’єм до 10 л. Цим засобом рекомендується обприскувати смородину у разі нападу павутинного кліща.
  • Відвар бадилля томатів. Для приготування знадобиться 3 кг свіжого томатного бадилля і 10 л води. Листя томатів подрібнюють, заливають водою і дають постояти 4 години. Потім варять склад на невеликому вогні 30 хвилин, остуджують і проціджують. За рахунок присутності соланіну помідорне бадилля ефективне проти більшості садових шкідників. Обприскувати складом листя потрібно не тільки на верхівці, де було виявлено скупчення комах, – відвар повинен рясно змочити весь кущ, причому листочки обробляють з обох боків.
  • Розчин йоду. На цебро води витрачає 10 мл настоянки йоду з аптеки. Обприскування таким складом допомагає позбутися сферотеки та інших грибкових захворювань у початковій стадії.
  • Розчин золи. Зола – відомий протигрибковий засіб, допомагає вона і від шкідників. Розчин готують із 1 кг золи на 10 л води. Перед застосуванням склад необхідно витримати за кімнатної температури 5 днів. Перш ніж обприскувати чагарник, розчин додають 2 ст. ложки рідкого мила, щоб засіб прилипав до листя.

Обробку смородини краще проводити з ранку до настання піку сонячної активності. Похмурим днем обприскувати кущі можна у будь-який час. Якщо дощ змиє склад, смородину потрібно буде обробити повторно. Проводити обприскування необхідно кожні 5-7 днів до отримання результату.

Застосування препаратів

Сучасні хімічні препарати ефективно знищують шкідників культурних рослин та патогенні грибки. Однак через шкоду, що завдається екології, ці кошти задіяні в крайньому випадку, коли всі інші заходи не дали результату.Перед застосуванням слід уважно вивчити інструкцію препарату. Дозування та кратність обробок потрібно обов’язково дотримуватися.

Для досягнення максимального ефекту фахівці рекомендують чергувати препарати.

Проти листовійки, галиці та склянки застосовуються:

  • «Інта-вір»;
  • «Танрек»;
  • «Конфідор Екстра»;
  • «Кінмікс»;
  • «Актора»;
  • «Біотлін»;
  • «Іскра».

Впоратися з кліщем допоможуть препарати:

  • «Актеллік»;
  • «Фуфанон»;
  • «Аліот»;
  • «Карате-Зеон».

Після бутонізації краще застосовувати біологічні інсектициди, які не накопичуються у плодах. До них належать:

  • «Бітоксибацилін»;
  • «Фітоверм»;
  • «Лепідоцид»;
  • «Актофіт».

Для лікування грибкових захворювань смородини застосовують хімічні фунгіциди. Розвиток грибкової інфекції пригнічують:

  • «Бордоська суміш»;
  • «Абіга-пік»;
  • «Тіовіт Джет»;
  • «Райок»;
  • «Прогноз»;
  • «Фундазол»;
  • «Байлетон»;
  • «Топаз».

Застосовувати їх дозволяється до цвітіння та після збирання врожаю. Фунгіциди використовують також на самому початку вегетації для профілактичних обробок.

Якщо кущі виявилися уражені грибковою хворобою в період плодоношення, можна використовувати безпечні біопрепарати:

  • «Фітоспорин»;
  • «Ампеломіцин»;
  • «Пентафаг»;
  • «Алірін-Б».

Заходи профілактики

Профілактика появи хвороб та зараження шкідниками починається з правильної посадки смородини:

  • Необхідно відбирати здорові саджанці без ознак захворювань та видимих ушкоджень.
  • Перед посадкою смородину витримують у гарячій воді (+45°C) чверть години.
  • При посадці кількох екземплярів необхідно дотримуватися дистанції між рослинами. Мінімальний інтервал повинен становити 70-80 см. У цьому випадку буде забезпечена хороша вентиляція чагарника і кожна рослина отримає достатньо сонячних променів.
  • Краще не садити смородину поруч із хвойниками та аґрусом. Нехтування цим правилом збільшує ризик ураження бокальчастою іржею та деякими іншими хворобами та шкідниками.

Необхідно своєчасно проводити омолоджуючу та проріджувальну обрізку крони.

При підготовці до зими під смородиною прибирають все рослинне сміття, ґрунт обов’язково перекопують і мульчують. Навесні процедуру повторюють.

Після того, як на смородині розпустилися нирки, необхідно обприскати її 1-відсотковим розчином мідного купоросу з метою захисту від грибкових хвороб.

Злякати шкідників допоможе висаджена поблизу пахуча рослинність:

  • оксамитці,
  • календула,
  • Деревій,
  • піжма,
  • укроп,
  • цибуля,
  • часник.

Заодно деякі з цих рослин допоможуть залучити на ділянку комах-хижаків.

Облаштовуючи будиночки та годівниці для птахів, також можна суттєво скоротити чисельність шкідників у своєму саду.

Зіткнувшись із проблемою скручування листя на смородині, не варто панікувати. Допомогти чагарнику можна, заздалегідь визначивши причину. Вибираючи засіб для обробки, обов’язково враховують ступінь ураження і фазу вегетації смородини. Надалі не слід нехтувати заходами профілактики.

Про автора

admin administrator