Слива опадають плоди чому

Авторadmin

Слива опадають плоди чому

Чому опадають плоди сливи до дозрівання і що робити

Нестрашно, коли після цвітіння плодова рослина позбувається незначної кількості зав’язей. Крім того, абсолютна норма, коли опадають плоди сливи, вже дозрілі в кінці сезону. Але, на жаль, нерідко дерево скидає ще зелені фрукти. Причин цього кілька, але методи захисту давно розроблені.

Чому опадають плоди сливи до дозрівання: причини

Фахівці виділяють кілька базових причин відпадання плодів на різних етапах їх визрівання. Неправильні Догляду заходи і шкідники – основні з них.

Неправильний догляд

Щоб отримати рясний урожай, необхідно протягом усього вегетаційного періоду забезпечити деревам повноцінний догляд. Будь-які порушення в режимі поливу і внесення добрив спровокують проблеми з плодоношенням.

Сливова плодожерка

Слива при ураженні визріває раніше терміну, і на плодах можна помітити маленькі краплі камеді. Рожеві гусениці плодоніжки пожирають м’якоть сливи, просуваючись до черешка. Через 3-5 діб після поразки шкідник перекриває надходження корисних речовин від держака до недозрілих слив і вони починають опадати з дерева.

Надлишок або дефіцит добрив

Чим підживити, коли нестача харчування, питання актуальне при проблемах в плодоносінні. Сливу потрібно удобрювати тричі:

  1. Перед цвітінням. На відро води по 2 ст. л. сульфату калію і сечовини. На дерево знадобиться по 30 л підгодівлі.
  2. Коли наливаються сливи. На відро води 3 ст. л. нітрофоски і 2 ст. л. сечовини. Потрібно за 20 л під кожен стовбур.
  3. Третій раз вносять добрива восени, коли врожай зібраний. На відро води 3 ст. л. суперфосфату і 2 ст. л. сульфату калію. Під рослина заливають по 30 л добрив.

На замітку! Якщо не дотримуватися агротехніки, то про нормальному плодоносінні не йтиметься.

Слива перемерзла

Сливові пагони і квітки підмерзають з настанням холодів і з приходом весняного тепла. І це цілком нормально. Дерево формує в 10 разів більше квітів, ніж необхідно. І щоб вони все перемерзли, зимові морози не повинні бути суворими.

Щоб зрозуміти, що слива підмерзла, треба придивитися до квітів. Якщо тичинки і маточки побуріли, значить «попрацювали» заморозки. Коли квіти в нормі, живі – справа не в заморозках. Щоб плоди не облітали через морози, експерти рекомендують висаджувати на ділянці тільки районовані сорти плодового дерева. Вони випробувані низькими температурами і ніяке перемерзання чи не позначиться негативно на плодоносінні.

Весняні заморозки

Найбільш поширена причина опадання плодів, які ще не визріли – під час кольору перемерз товкач. Виявити цю проблему складно. Тому визначити, що сталося промерзання, зможе не кожен. Однак якщо уважно подивитися на квітку, то колір перемерзлі маточки буде не зеленуватий, а темно-червоний або ж він взагалі почорніє.

Неправильний полив

Плодові рослини, як відомо, працюють не на садівника, а на індивідуальне розмноження. Для дерева основне завдання – закласти урожай на майбутній рік. У наявних зелених сливах кісточка вже є.

Як мінімум тричі за сезон важливо створити умови нормального поливу. Краще рішення – лити воду ввечері в канаву глибиною 15 см по периметру крони. Після зрошення необхідно провести мульчування навколо стовбура перегноєм або торфом. Якщо літо дощове, дерево може масово скинути плоди. Надмірне зволоження сливи зашкодить. Та й з запиленням проблеми будуть – в вогкість комахи літають неохоче.

Хвороби і шкідники

Що робити, коли дерево уражено шкідниками або хворобами, також важливо знати. Сливи можуть не визрівати і через це. Наприклад, якщо рослина вразив грибок, клястероспоріоз, плоди згниють до самої кісточки, не встигнувши встигнути. Особливо грибкове захворювання прогресує в дощі. Ще небезпечний коккомикоз. Симптомом ураження є опадання листя вже в середині літа, а плоди перестають розвиватися і сохнуть.

Гниль зазвичай вражає саме плодові дерева. Ознакою захворювання є загнили плямочка на плоді, активно розповсюджується по всій сливі.

Нерідко дерево страждає від сливової плодожерки. Це метелик з коричневими крильцями, відкладає яйця прямо в сливи. З області, куди відкладено яйце, виступає бурштинова рідина. Гусениці пробивають собі проходи в м’якоті, пожираючи плід.

Що робити, якщо слива почала обсипатися

Щоб зрозуміти, що робити, спочатку слід детально оглянути дерево, щоб виявити ознаки хвороб або наявність шкідників. При виявленні проблеми необхідно негайно почати лікувати сливу.

Щоб не допустити розвитку проблем обов’язково треба обробляти плодові дерева біопрепаратами навесні і влітку. Потрібно виконувати обрізання, щоб крона була надмірно густий. Вчасно треба знищувати опале сливи, які уражені грибковим захворюванням, а також позбавлятися від шкідників, що переносять хвороби.

Полив виконують регулярно, не менше 4 разів за весь сезон. Поливають дерева на глибину від 40 до 60 см. Але обов’язково повинен бути присутнім графік, що враховує кліматичні умови і специфіку місцевості, кількість опадів і глибину залягання грунтових вод.

На замітку! До речі, важливо пам’ятати, що частою причиною того, чому ще зелена слива опадає з дерева, є мізерний грунт. Тому її треба підживити в середині літа органікою. Це підтримає дерево при утворенні і визрівання слив.

Щоб врожайність не постраждала через погане запилення, слід на одній території висаджувати відразу кілька різних сортів. Якщо комах досить, але слива щорічно дає мізерний урожай або скидає плоди, на дерево можна не витрачати сили.

Чим обробити сливу, щоб запобігти опадання плодів

Сильне опадання сливи до дозрівання може відбуватися з різних причин. Залежно від них і вживають заходів:

  1. Про дефіцит азотистих речовин в грунті говорить одночасне з опаданням слив пожовтіння листя. Плоди при такій ситуації нерідко ростуть викривленою форми. Є один засіб, що варто обробити в такому випадку – це коров’як. Треба внести перепрілого гною під зиму (приблизно по 5 кг під кожен стовбур).
  2. Щоб плодове дерево росло повноцінно, щороку використовують карбамід і нітрофоску після цвітіння. Удобрюють, коли плоди починають формуватися. На 10 л води вистачить 3 ст. л. нітрофоски і 2 ст. л. карбаміду.
  3. Зав’язі можуть облітати через ураження шкідниками. У профілактичних цілях рекомендують обробку інсектицидами до початку цвітіння.
  4. Від плодожерок і пильщика можна застосувати гірчичний настій. Розводять 10 г порошку на 1 л води, дають постояти 24 ч. І після проціджують, потім можна обробляти.
  5. Якщо на дерева напала тля, варто застосувати настій цибулі. Для нього 0,2 кг лушпиння цибулі потрібно залити 10 л окропу, настояти 5 днів, а потім процідити і провести обробку рослин.
  6. Для знищення комах застосовують зелене мило. 200 г розводять у відрі води і обробляють дерева після цвітіння і згодом через кожні 14 днів.

На замітку! Якщо ураження дуже масштабні, можна провести профілактику Фітоверма. На відро води потрібно 10 мл речовини.

Профілактичні заходи

Профілактика проста. Багато садівники щороку всі ці маніпуляції проводять. Профілактичні заходи:

  • стежити, щоб крона провітрювалася, і не згущалась;
  • систематично обрізати;
  • знезаражувати;
  • перед зимівлею знімати з гілок залишилися плоди і листя біля стовбурів;
  • тричі за сезон обробляти дерева фунгіцидами.

Зберегти урожай ураженого дерева проблематично. Але при дотриманні якісної підгодівлі, своєчасного поливу та проведення профілактики від шкідників, вийде добитися високої врожайності смачних слив.

Чому плоди сливи обсипаються і що робити

Слива – плодове дерево, яке вимагає уваги з боку садівника. Коли бачать, що слива обсипається не дозрівши, що робити і чим підгодувати, і чи потрібно в цілому вносити добрива, вирішують тільки після виявлення точної причини.

Скидає плоди слива тільки коли порушена агротехніка, немає достатнього запилення або ж вона піддалася хворобі або атаці шкідників.

Ця проблема часта, майже кожен садівник спостерігає таку ситуацію.

Часті причини

Коли навесні слива усипана квітками, у садівників є надія на хороший урожай, але рослина може скинути зав’язі і плоди раніше того часу, коли вони повністю визріють. Факторів, які призводять до того, що опадають плоди сливи, досить багато, вони виступають як порушенням агротехніки з боку садівника, так і можуть не залежати від його дій.

  • брак поливу або переливи;
  • недолік або надлишок поживних сполук в землі;
  • атака шкідливих комах;
  • враження захворюванням;
  • недолік запилення.

Визначити точну причину “на око” складно, але можливо звузити передбачуване коло провокуючих чинників, якщо звернути увагу на період, коли плоди сливи опадають.

Слива перемерзла

Сливові дерева зацвітають орієнтовно в останніх числах квітня, в перші травневі дні. Нерідко в зав’язі переходить мале число квіток, або вони опадають повністю ще до моменту завершення фази цвітіння плодової культури. Нерідко причина прихована в підмерзанні рослини через пізні поворотні весняні заморозки. Така ситуація можлива в середній смузі, де раптове похолодання може прийти і під кінець весняного сезону.

Слива – теплолюбна рослина і вона чуйно реагує на несприятливі умови. Зрозуміти, що дерево встигло підмерзнути можна ще на початку цвітіння – коли тичинки з маточками у квіток бурі, це вказує на їх пошкодження холодом.

Перемерзнути слива може і в зимовий сезон, це відбувається коли садівники висаджують на ділянках ті різновиди, які не районовані. Такі сорти з морозостійкістю нижче середньої зимової температури, підмерзають, що виражено пошкодженням кори, плодових бруньок і безпосередньо внутрішньої деревини. Після такої зимівлі у дерева немає сил дати рясний урожай і сливи опадають майже відразу, іноді навіть зав’язі сформувати дерево не може.

Також замерзнути за зимовий сезон можуть і районовані різновиди сливових дерев – через невірний підбір місця для їх висадки. Це відбувається, коли саджанець розташовують на північно-східних, північно-західних і північних ділянках. Якщо іншого місця під плодову культуру не було в саду, то проблему підмерзання вирішує установка на зиму захисного екрану. Якщо його немає, то молоді екземпляри, висаджені восени, можуть і не перенести зимівлю, вимерзнувши.

Неправильна схема поливу

У сливового дерева коренева система мочковатого типу. Кореневища сливи розташовані в поверхневих шарах грунту. Через таке близьке залягання корінців, садова культура не здатна самостійно добувати собі воду з грунту. Коли полив недостатній, дерево не може утримувати весь обсяг плодів і скидає їх, щоб вижити.

Щоб запобігти цій ситуації під дорослі екземпляри плодових рослин треба виливати близько 10 л води в пристовбурні кола не рідше, ніж раз в 7 діб.

Коли вологість грунту достатня, знімати урожай слив треба відразу, так як через велику кількість води шкірка плодів може розтріскуватися.

Надмірні або недостатні підгодівлі

Вносити добрива – обов’язкова міра в разі вирощування сливи. Це також обумовлено тим, що у садової культури мочкувате кореневище, яке не здатне проникнути вглиб грунту і отримати з нього відсутні поживні речовини. Коли сливовому дереву недостатньо елементів, то воно починає скидати плоди.

Визначити якої речовини не вистачає плодовій рослині, можна орієнтуючись з її стану:

  • Нестача азоту – дерево показує спершу відтінком листових пластин, які бліднуть. При нестачі цього елемента опадають зелені зав’язі плодів. Вирішують проблему азотного дефіциту підгодівлею дерева розчином коров’яку або сечовиною.
  • Дефіцит фосфору – сливове дерево скидає вже досить великі, але не визрілі повністю плоди. Садовій рослині потрібна підгодівля подвійним суперфосфатом за інструкцією виробника.
  • Дефіцит калію – виражений опаданням вже великих, але ще не зелених фруктів. Рекомендують підгодувати рослину солями калію.

Проте, перегодовувати садову культуру також не можна. Надлишок поживних елементів в садовому грунті також виступає частою причиною того, що сливове дерево починає скидати плодові зав’язі.

Крім надлишку поживних сполук (конкретно азоту) в грунті, причиною осипання фруктів здатний виступати і невідповідний тип землі – на закислених грунтах рясних врожаїв не буде.

Погане запилення

Часто підбирають для посадки в саду не самозапильні різновиди сливових дерев. Цим рослинам необхідні комахи запилювачі. Також садовій культурі потрібна присутність поблизу екземплярів рослин, фаза цвітіння яких настає в аналогічний період з конкретним сливовим деревом. Щоб збільшити кількість комах-запилювачів поруч зі сливою висаджують медоносні рослини.

До рослин-медоносів відносять базилік, ісоп, м’яту і конюшину.

Захворювання і шкідливі комахи

Нерідко причина того, що плодове дерево скидає квітки, фруктові зав’язі або вже сформовані, зелені або майже визрілі сливи, полягає в ураженні якимось захворюванням або атаці шкідливих комах. Рішення цієї проблеми полягає в своєчасній профілактичній обробці сливового дерева, так як врятувати урожай вже після хвороби або шкідника складно.

  • Пильщик – коли дерево в цвіту, метелик відкладає яйця. Спершу гусениці виїдають кісточку з зеленого плоду, потім вилазять з нього і заляльковуються. Після процес йде по колу. Якщо не обробити дерево від шкідників, за сезон на одному екземплярі може паразитувати кілька поколінь цих шкідливих комах.
  • Товстоніжка – страждають тільки завершілі цвітіння екземпляри, метелик відкладає яйця, а гусениця з’їдає кісточки, які ще зелені і фрукти опадають.
  • Сливова плодожерка – дії аналогічні, що і у пильщика, але страждають фруктові зав’язі і м’якоть слив. Плоди не визрівають і опадають.

Плодоносну культуру вражають багато захворювань, але головні серед них, які можуть привести до скидання рослиною фруктів – це парша і інші грибкові ураження. Коли садова культура починає хворіти, її сил недостатньо для підтримки процесу визрівання плодів і вона їх скидає. В першу чергу обсипаються фрукти, які вже пошкоджені захворюванням.

Які різновиди схильні

Фактично всі сортотипи і гібриди сливових дерев схильні до проблеми осипання плодових зав’язей, квіток і вже сформованих фруктів. Проте, сортова приналежність здатна дещо скорегувати цю ситуацію. Частина різновидів, які виведені відносно недавно, вже мають підвищену опірність до захворювань і не настільки схильні до атак шкідливих комах.

Проте, якщо садівник не дотримується агротехнічних нормам, будь-який сорт, навіть стійкий до осипання, буде скидати плоди через такі обставини:

  • порушення схеми поливу;
  • не виконання профілактичних обробок від шкідників і хвороб;
  • нерегулярні підгодівлі;
  • неправильний підбір сорту.

Як вирішити проблему

Коли опадає слива, не дозрівши, треба вживати заходів для вирішення проблеми. Є також деякі дії, які допомагають садівникові запобігти зниження показників врожайності дерева.

Першочергово виявляють причину, яка посприяла ситуації зі скиданням плодових зав’язей або вже майже дозрілих фруктів, відштовхуючись від неї, допомагає наступне:

  • Коли сливове дерево скидає фрукти через пошкодження весняними заморозками або зимовими морозами, допомагає тільки профілактика. Для цього вибирають районовані і морозостійкі різновиди, пристовбурні кола і стовбур обкладають перед зимою ялиновим гіллям. Після випадання снігу його утрамбовують і формують замет безпосередньо під штамбом, що захистить плодові бруньки від підмерзання.
  • Коли спостерігають опадання фруктових зав’язей після цвітіння, сусідні сливові дерева бажано пересадити ближче до цього екземпляру. Також, бажано перевірити чи збігається фаза цвітіння цих самобезплідних рослин.
  • Коли фруктові зав’язі опадають через надлишок або нестачу вологи, переглядають схему поливу. Зволожують грунт в пристовбурному колі в міру просихання – коли опади регулярні, то не частіше 1 разу на місяць, якщо їх давно не було, то виливають відро води під дерево кожні 7-10 днів. Коли пристовбурні кола вологі, то полив не потрібен. Також треба брати до уваги і зростаючі поруч дерева, які можуть віднімати вологу у сливи, відтягуючи її на себе.
  • Якщо сливове дерево скидає плодову зав’язь через те, що його довго не підживлювали і виникла нестача поживних сполук, то в цьому році очікувати хороший урожай безглуздо. Але, в червні садову культуру треба підтримати 1 раз, підгодовують його препаратами з вмістом калію. Навколо стовбура в осінній сезон треба внести трохи азотних добрив-сечовину або подібне. Коли плоди опадають через надлишок поживних елементів, то вивчають склад грунту, так як є ймовірність, що в ньому надмірний вміст вапна.

Коли сиплеться майбутній урожай до його дозрівання через атаки шкідливих комах, то найпростіше виконувати профілактичні обробки дерева. У весняний сезон, в фазу цвітіння, садову культуру обприскують спеціальними препаратами – Дантопом, Фітовермом, Конфідором.

Також, ризики атаки шкідників знижують періодичні розпушування грунту в пристовбурному колі, своєчасне прибирання опалого листя і плодів.

Коли у сливового дерева виникають викривлені або висохлі гілки, пожовкле листя, всі пошкоджені ділянки зрізають, а після обробляють мідним купоросом. Також дереву необхідна регулярна санітарна обрізка.

Профілактика хвороб і атак комах

Щоб запобігти ураження сливи шкідливими комахами, які атакують всі плодові культури, треба не вирішувати проблему після її виникнення, а виконувати профілактику. Щоб запобігти втрати врожаю, виконують обприскування плодової культури препаратами. У фазу цвітіння дерево обробляти небажано. Коли пелюстки вже опадуть, допустимо виконувати універсальне профілактичне обприскування, що допомагає запобігти атаки поширених паразитів. Ці препарати також запобігають більшості захворювань сливи.

Для цієї обробки готують таку суміш розчинів в рівних пропорціях:

  • Купрозан 0,4%;
  • Міді хлорокис 0,5%;
  • Хлорофос 0,2%.

Ця профілактична обробка вирішує проблему попелиці та інших дрібних шкідників, а також захворювань. Проте, небезпечними для сливового дерева виступають Пильщик і Сливова плодожерка. Остання може знищити близько половини врожаю. Навіть після профілактичного обприскування інсектицидами немає гарантії, що вона не зашкодить плоди. Так як комаха може вивести за сезон близько 3 поколінь, то пошкодження фруктових зав’язей відбувається в будь-який момент.

Сливовий Пильщик також небезпечний, так як личинки він відкладає безпосередньо в молоді зав’язі, які в міру зростання обсипаються – їх з’їдають зсередини. Жучок не несе небезпеки для плодів у дорослому вигляді, але ось червивість сливи – це наслідки його життєдіяльності і розмноження. З цими шкідниками садівники борються за допомогою розчину Сумітіону, 20 мл якого розводять в 10 л води.

Препарат токсичний і тому останню обробку допустимо виконувати не менше, ніж за 20 діб до вживання врожаю. Якщо враження шкідниками немає, то і використовувати такий препарат небажано. Визначають необхідність обробки Сумітоном, періодично зриваючи недостиглий плід і розрізаючи його – для перевірки на шкідників всередині.

Якщо в минулому році пильщик був на сливі і його не знищували, то з високою ймовірністю він буде паразитувати на садовій культурі і в поточному році.

Якщо садівник не хоче використовувати хімічні препарати, допустимо знищити сливового пильщика вручну. Для цього під час набухання бруньок на рослині виконують струшування дерева. Дорослі комахи опадуть на землю, де попередньо розстеляють покривало.

Шкідливих жуків збирають, а після їх або спалюють, або обприскують. Для цього їх обробляють бордоською рідиною 3% безпосередньо на покривалі.

Якщо слива починає скидати фруктові зав’язі, садівники визначають причину чому так відбувається. Вона може бути в порушенні агротехнічних норм, в ураженні захворюванням, атаці шкідливих комах або недостатньому запиленні, коли сорт не самозапильний. Проблему треба вирішувати швидко, так як в іншому випадку урожай буде мізерним. Але, не всі фактори, що викликають опадання фруктів, можна вирішити після виявлення проблеми – частину з них усувають тільки профілактикою.

Про автора

admin administrator