Сорт ячменю прерія

Авторadmin

Сорт ячменю прерія

Прерія

Сорт має потужну кореневу систему та здатний витримувати значні кліматичні перепади. Висока, стабільна врожайність та екологічна пластичність. Стійкий до вилягання, має підвищену посухостійкість і жаростійкість.

Оригінатор
Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення.

Виключне право використання сорту передано АФ «Степова»

Зони вирощування
Степ

Потенційна врожайність
5,3-6,0 т/га

Вегетаційний період
70-78 днів

МОРФОБІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ

Колос середньої довжини, не ламкий,

дворядний, солом’яно-жовтий, остистий.

Зерно плівкове, пружне, напівдовге

Маса 1000 зерен — 50-60 г

Різні типи і сорти ячменю

Станом на 2016 рік до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, було занесено 206 сортів ячменю звичайного, серед них 156 сортів ячменю ярого і 50 сортів ячменю озимого. Серед сортів ячменю ярого 88 (або 61% від загальної кількості) за напрямом використання належать до пивоварних.

Залежно від ресурсного забезпечення і рівня агротехніки вирощування рекомендуються для виробників усіх форм власності сорти ячменю інтенсивного типу:

  • сорти ячменю ярого: Аватар, Антигон, Водограй, Воєвода, Галактик, Геліос, Гетьман, Гладіс, Донецький 12, Донецький 14, Імідж, Кангу, Квенч, КВС Алісіана, Княжий, Козак, Козван, Корона, Кристалія, Ксанаду, Мальз, Марте, Маяк, Патрицій, Сварог, Святогор, Сєбастьян, Сільфід, Соборний, Тройчан, Фенікс, Шакіра, Юліан;
  • сорти ячменю озимого: Академічний, Барвистий, Буревій, Вінтмальт, Галатіон, Луран, Маскара, Снігова королева, Хоббіт та ін.

Більшість сортів інтенсивного типу поряд із високим потенціалом урожайності мають добрі адаптивні властивості. Їх можна культивувати як в умовах високого ресурсного забезпечення, так і на середньому агрофоні. Вони мають підвищену фотосинтетичну здатність, добре використовують умови високого агрофону, добре реагують на внесення оптимальних норм органічних і мінеральних добрив, мають високий нижній поріг урожайності на середніх агрофонах.

Сорти ячменю ярого напівінтенсивного типу: Аспект, Белана, БЦ Алоарік, Експролєр, Етикет, Крок, Лофант, Лука, Носівський 21, Південний, Прерія, Созонівський, Статок, Юкатан. Вони мають дещо нижчий потенціал урожайності порівняно з інтенсивними. Сорти цього типу менше реагують на попередники і строки сівби, мають переваги за розміщення після непарових і задовільних попередників, менш чутливі до агротехнологічних відхилень та нестачі ресурсів. Вони стабільніші за урожайністю при несприятливих факторах середовища.

Для зменшення негативного впливу факторів навколишнього середовища, ефективного використання агрофонів, попередників у господарствах доцільно вирощувати по 3–4 сорти різної інтенсивності в оптимальні для них строки. При цьому інтенсивні сорти ячменю слід розміщувати на високих агрофонах із впровадженням інтенсивних технологій. На низьких агрофонах і за нижчого ресурсного забезпечення доцільніше вирощувати напівінтенсивні сорти.

До пластичних сортів ячменю належат ь: сорти ячменю ярого –Антигон, Дорідний, Галактик, Козван, Південний, Святогор, Святомихайлівський, Статок; сорти ячменю озимого — Галатіон, Майбріт та ін.

Сорти ячменю, які добре адаптовані до умов екстремальної посухи : сорти ячменю ярого — Аватар, Адапт, Бойос, Вакула, Варіант, Взірець, Всесвіт, Галактик, Геліос, Гетьман, Гладіс, Гося, Докучаєвський 15, Етикет, Жозефін, Квенч, Княжий, Козак, Консерто, Ксанаду, Лофант, Марте, Патрицій, Південний, Прерія, Псьол, Святогор, Селеніт, Сільфід, Соборний, Сталкер, Степовик, Шакіра; сорти ячменю озимого — Барвистий, Борисфен, Вінтмальт, Галатіон, Дев’ятий вал, Майбріт, Селена стар, Си Леу, Скарпія, Трудівник, Тутанхамон, Хайді, Ханнелоре. Вирощування таких сортів у Степу, в районах частих і тривалих посух Лісостепу, гарантує отримання стабільної високої урожайності зерна з високими якісними показниками.

До морозостійких сортів ячменю озимого належать : Академічний, Айвенго, Борисфен, Буревій, Галатіон, Герлах, Зимовий, Лестер, Наомі, Пасо, Сіндерелла, Скарпія, Снігова королева, Хайді, Ханнелоре. Характерною їх особливістю є те, що вони в осінній період розвиваються повільніше, мають менший ріст, кущистість, і в період загартування накопичують більше сухої речовини. Фізіологічні основи зимостійкості рослин залежать від стану обезводнення клітинного соку і підвищення опору протоплазми до механічного тиску. Інтенсивність ростових процесів і накопичення пластичних речовин у період загартування рослин у морозостійких сортів суттєво уповільнюється.

Інтенсифікація землеробства висовує як одне з першочергових завдань в країні вирощування лише високопродуктивних, тих, що не вилягають, посухостійких, пластичних, високоадаптивних до умов вирощування, стійких до хвороб і шкідників, цінних за якістю продукції сортів ячменю. Значна робота проводиться з виведення і впровадження ячменю озимого як пивоварного. Велике господарське значення відводиться сортам ячменю ярого з генетично успадкованими пивоварними властивостями, які зберігаються і в посушливі роки

Про автора

admin administrator