Стара картопля як добриво

Авторadmin

Стара картопля як добриво

Зміст:

Як вибирати добрива для картоплі: поради для великого врожаю

Бажаєте отримати великий урожай? Тоді варто заздалегідь подбати про підживлення картоплі. Це є особливо важливим, коли культура цвіте та формуються бульби. З’ясуємо, які підійдуть добрива для картоплі під час посадки та чи обов’язково здійснювати підживлення. Наші прості поради допоможуть отримати добрий результат.

Навіщо взагалі удобрювати картоплю

Перше питання, що виникає в недосвідчених городників: чи потрібне взагалі внесення добрив під час посадки картоплі? Відповідь однозначна: так, потрібне. Необхідність удобрення для картоплі пов’язана з особливостями культури. Вона характеризується дуже інтенсивним споживанням поживних речовин через слабку розвиненість кореневої системи.

Добриво під картоплю потрібно вносити й після збору кожного наступного врожаю — інакше згодом є ризики отримувати все гірші й гірші результати.

Важливість введення добрива при посадці картоплі доведена експериментально. ‎На одній і тій самій ділянці спочатку вирощували культуру без добрив, а потім — з використанням перепрілого гною. У першому випадку врожай складав лише три відра, а в другому — цілих десять.

Вибираємо потрібний тип добрив

Докази необхідності підживлення вже є. Далі постає наступне питання: яке добриво найкраще для картоплі? Є дві великих групи: органічні та спеціальні. Розглянемо кожну окремо.

Органічні добрива

Особливості підгодівлі картоплі полягають у тому, що ця культура добре сприймає багатокомпонентні добрива. Саме через це органіка вважається дуже вдалим варіантом, адже в ній поєднуються найрізноманітніші корисні елементи.

Зола, тирса

Вирішуючи, які добрива кращі для картоплі, зверніть увагу на деревну золу. У її складі є калій, кальцій, фосфор та інші корисні мікроелементи. Золу необхідно вносити з розрахунком «‎5—10 кг / 1 сотка». Рекомендують спочатку застосовувати це добриво під корінь, а наступного разу — обприскати листя.

Ще один вдалий варіант — тирса. Вона особливо актуальна для ранньої картоплі та зазвичай використовується в поєднанні з іншими органічними добривами. Технологія передбачає засипання пророщених бульб сумішшю тирси, золи та гною. Шар має складати десь 10 см.

Пташиний послід і гній

Органічні відходи — теж вдала піджива для картоплі. Якщо йдеться про курячий послід, його переваги полягають у швидкому сприянню розвитку культур та високій концентрації. Цей варіант у жодному разі не можна використовувати у свіжому вигляді — треба розвести з водою в співвідношенні 1:15 та на кілька днів залишити в теплому місці.

Гній має вноситися в перепрілому стані. Як правило, на дно ямки кладуть 200 г добрива й засипають тонким шаром ґрунту, після чого складають бульби.

Сидерати, компост, цибулиння

Сидерати — це зелені добрива, що добре збагачують рослину корисними речовинами. Також перевага цього рішення полягає в тому, що вони протидіють бур’янам.

Компост рекомендують класти просто в борозну чи лунку, тобто під посадку. Його вважають дешевим і водночас ефективним варіантом добрива.

Ще одне розповсюджене рішення — цибулиння. Воно багате на фітонциди та водночас відлякує шкідників. Найкращий варіант — укладати лушпиння між рядами кущів у проходи. Також можна обприскувати сходи цибульним настоєм.

Гумус, мул

Завдяки гумусу стимулюється створення корисних бактерій. Зазвичай його вносять восени чи навесні. Вважається, що біогумус у 9 разів ефективніше за перегній чи компост.

Також вирішуючи, чим краще підживити картоплю з органічних добрив, не забувайте про мул. Його вносять у період весняних або осінніх перекопувань із розрахунку «‎2—8 кг на 1 кв. м».

Які міндобрива давати під картоплю

Внесення міндобрива під картоплю корисне тим, що забезпечує стійкість культури та позитивно впливає на смакові якості. Цей тип підживлення розроблений хімічною промисловістю та передусім містить у складі солі.

Як підживити картоплю карбамідом

Якщо говорити про добриво карбамід, його вносять методом обприскування. Сечовина вноситься по листю в співвідношенні «‎150 г на 10 л води». Коли йдеться про слабкі паростки, концентрацію радять знизити в три рази. Також до суміші краще за все додати препарати для боротьби зі шкідниками. Рекомендовано вносити добрива для картоплі по листу в прохолодну й суху погоду.

Яке калійне добриво найкраще для картоплі

Калій також важливий для отримання доброго врожаю, адже саме він у великих обсягах поглинається вже скоро (за декілька тижнів) після сходів. Брак цього елементу провокує схильність культури до хвороб.

Гарний варіант у цій категорії — калій хлористий, у якому вміст калію складає 60 %. Перевага речовини — у якісному засвоєнні рослинами та сприянні накопиченню в плодах корисних речовин.

Азотні, фосфорні, калійні добрива

Шукаючи, яке міндобриво під картоплю краще за все, розгляньте такий варіант, як азотно-фосфорно-калійне. Ця тріада має принципове значення для отримання доброго врожаю, адже саме нею живиться більшість рослин.

Комплексні

Що таке комплексне добриво для картоплі? Найпопулярніші варіанти серед них — азофоска та нітроамофоска. Фахівці радять віддавати перевагу сульфатним формам, адже саме вони допомагають у накопиченні крохмалю.

Мікродобрива

Чим краще удобрити картоплю, якщо хочете підвищити засвоєння корисних речовин та зробити профілактику захворювань? У цьому випадку гарні результати забезпечують мікродобрива. Їх застосовують під час обробки бульб напередодні пересадки.

Чим підживити картоплю під час садіння

Додавати добрива безпосередньо під час посадки — раціональне й економічне рішення порівняно з розкиданням полем. Серед органічних речовин радять вибрати суміш сухого перегною та золи. Також актуальним є мінеральне підживлення. Корисним інструментом у цьому випадку стане розкидач органічних добрив.

Чим обов’язково потрібно підгодувати картоплю

Про різновиди підживлення ми поговорили вище, а зараз варто уточнити, які елементи є найважливішими. Отже, чим удобрити картоплю? Зверніть увагу на наявність у складі таких речовин, як:

  • бор;
  • магній;
  • молібден;
  • марганець;
  • цинк;
  • азот;
  • калій;
  • фосфор.

‎Чи потрібно поєднувати в складі підживлення всі важливі елементи? Так, це є оптимальним варіантом, але добриво має містити принаймні три з перерахованих компонентів.

Як підживлювати картоплю

Важливо не лише вибрати найкраще добриво під картоплю, а й забезпечити належний догляд на різних етапах вирощування.

Як підготувати картоплю до посадки

Найпростішим варіантом підготовки вважають прогрівання. Для цього необхідно за два тижні до посади занести бульби в приміщення з температурою +16—20°C, а потім (за тиждень) перенести до більш прохолодного (+7—8°C).

Позакореневе підживлення картоплі

Яке добриво краще під картоплю для позакореневого підживлення? Аграрії радять звернути увагу на варіант із вмістом фосфору та калію.

Підживлення під корінь

Цей етап здійснюється влітку та навесні. Внесення добрив під картоплю може бути поверхневим чи внутрішньоґрунтовим, але більшою ефективністю відрізняється другий варіант. У цьому випадку корисні речовини додають у той шар ґрунту, де розташована коренева система.

Внесення добрив після цвітіння

Коли завершився період активного цвітіння, може знадобитися додаткове живлення. Зазвичай для цих цілей використовують суміші з високим вмістом калію. Ефективне рішення — такі рідкі добрива для картоплі, як сульфат калію.

Чим підживлювати картоплю в процесі росту

Високу врожайність забезпечує постійна підтримка в період росту культури. Яким добривом підживити картоплю на цьому етапі? Нормальний розвиток можливий, якщо в складі будуть азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірка та мікроелементи.

Як розрахувати кількість добрива?

Для кожного різновиду добрив є свої пропорції з урахуванням площі земельної ділянки. Якщо йдеться про штучно виготовлені варіанти, технології внесення мають бути вказані в інструкції. Зосередимося на формулі, де присутні азот, фосфор, калій та магній — найважливіші речовини для отримання доброго врожаю. Співвідношення є таким: N: P: K: Mg = 1,1:1,0:1,5:0,5.

Для визначення необхідної норми варто скористатися універсальною формулою:

Д = Н/Е×100, де Н позначає рекомендовану норму внесення елемента живлення, Е — відсотковий вміст елемента, а Д — дозу.

Технологія внесення добрив у ґрунт

Картопля є доволі вибагливою культурою, тому під час удобрення варто дотримуватися певних технологій. У процесі внесення безпосередньо в землю потрібно ретельно розподілити добрива, після чого зорати ґрунт. Глибина має складати 18–22 см.

Коли використовуєте компост чи перегній, їх можна залишити на поверхні чи в міжряддях. Шар має складати 5–8 см. Підживлення можна додавати й у лунки — цим ви зменшите кількість витрачених добрив.

Яке добриво краще для картоплі

Отже, підіб’ємо підсумки. Чи є найкраще добриво для картоплі? Серед найбільш вдалих варіантів — комплексні. Також поза конкуренцією органіка із вмістом азоту, калію, фосфору, сірки та кальцію. Ефективним та технологічним рішенням вважається рідке добриво для картоплі.

Для отримання доброго врожаю варто зосередитися не лише на складі, а й на технології вирощування. Підживлення має здійснюватися на всіх етапах, і для кожного є свої особливості та рекомендації. Зазвичай говорять про вирощування з бульби, проте є й альтернативне рішення — використовувати насіння картоплі.

Під час вибору добрив варто орієнтуватися на конкретний сорт, особливості ґрунту, клімат і низку інших чинників. За потреби проконсультуйтеся в досвідчених аграріїв — і тоді точно можна чекати на добрий урожай.

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Культура не вимоглива, але багатство врожаю залежить від того, наскільки правильно вибиралося і застосовувалося комплексне добриво для картоплі. Сучасні добавки добре впливають на термін зберігання овочів, покращують їхній смак. Вибір залежить від сезону, технології вирощування та інших особливостей. Для нормального розвитку культури потрібен комплекс поживних речовин, до якого входять калій, азот, магній та фосфор, марганець, мідь та цинк. У міру зростання бульби набирають елементів з грунту, збіднюючи його. Тому не рекомендується щороку вирощувати врожай на одній ділянці. Правильно застосовуючи мінеральні добрива для картоплі при посадці та в міру вирощування, можна зберегти поживні речовини в грунті, підвищити стійкість культури до хвороб та шкідників, покращити форму та смак бульб. Важко позначити, яке добрива найкраще для картоплі — потреба у тих чи інших речовин залежить від сезону. Спочатку рослина потребує азоту, коли цвіте – калію, магнію і фосфору. З мінеральних складів, представлених у магазинах, варто вибирати комплексні з нітроамофоскою та азофоскою. Суперфосфат підійде для осінніх робіт, коли ділянка перекопується під посадку. Крохмалистість бульб підвищують внесенням у грунт сульфату магнію. Організація діє ефективно, але повільно. Найшвидше діє пташиний послід, але через його концентрацію важливо суворо дотримуватися норм, щоб не нашкодити рослині. Компост зробить грунт пухким, дасть йому необхідне харчування.

Для чого взагалі потрібно підгодовувати на грядках картоплю?

Рослина характеризується слаборозвиненим корінням, а щоб отримати смачні і великі бульби, їй необхідне посилене харчування. Обсяг врожаю, отриманого без внесення добрива для картоплі під час посадки, істотно нижчий, ніж у разі його застосування. Так, використання гною дозволяє з 1 відра посадженої картоплі отримати 10 цебер якісного врожаю. Якщо ділянка не отримує додаткове підживлення, врожайність буде не більше 3 відер з тієї ж кількості посадкового матеріалу. Правильна сівозміна зобов’язує виключити висадку картоплі на тій самій ділянці, де овоч вирощувався минулого року. Не можна висаджувати картоплю також після томатів, баклажанів та перців через те, що у цих культур загальні шкідники та хвороби. Якщо посівна площа на дачі обмежена, і немає можливості щороку змінювати розташування грядок під картоплю, можна поміняти місцями міжряддя і ряди і обов’язково використовувати добрива для картоплі при посадці. На виснажених грунтах добрива потрібні. Правильно підібрані склади насичать землю речовинами, які потрібні для зростання та розвитку кущів, формування та дозрівання бульб. Додаткова дія агрохімікатів – підвищення стійкості до хвороб та шкідників.

Терміни та норми внесення різних добрив

  • 10 кг. перегною, 3 ст. л. нітрофоски, 1 ст. золи;
  • по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри;
  • 10 кг. перегною, по 2 ст. л. аміачної селітри та сульфату калію, 500 г. доломітового борошна та 4 ст. л. суперфосфат.

Якщо на ділянці вирощуються сидерати, то навесні разом з закладенням зелені у грунт варто додати на кожен 1 м2 по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри. Підгодовувати картоплю у відкритому грунті рекомендують до середини липня, а після цього терміну азотне добриво дасть надлишковий приріст зелені, коли потрібно стимулювати зростання бульб.

Перше кореневе підживлення картоплі намічають через 2 тижні з моменту появи сходів. Використовують туки з азотом, щоб прискорити ріст зелені. Якщо рослина відчуває брак азоту, листя буде мізерним і блідим. Банку перегною об’ємом 0,5 л. змішується з 15 г. аміачної селітри та 10 л. води. Спочатку грядки добре поливають, а потім на кожен кущ витрачають по 500 мл. підживлення.
Другу обробку роблять без застосування азоту. У період формування бутонів рослині потрібні калійні та фосфорні підживлення. У відрі води розчиняють 1 ст. золи, по 15 г. подвійного суперфосфату та сульфату калію. Спочатку землю добре зволожують і лише після цього вносять добрива для картоплі.

Третє за рахунком підживлення знадобиться на етапі цвітіння, але не пізніше ніж за 3 тижні до збирання врожаю. Застосовується змішана формула з органіки та мінералів. На відро води використовується 1 ст. гною та 2 ст. л. суперфосфат. Суміш настоюють 48 годин, а потім витрачається по 500 мл. на кожен кущ.

Етапи сезонного підживлення картоплі

Підсумовуючи вищесказане, можна виділити 3 основні етапи застосування добрив для картоплі, яким агрономи слідують для отримання якісного врожаю:

  1. На межі між весною і літом, коли бадилля активно йде в зріст, використовують суміші з азотом.
  2. Під час бутонізації необхідні добавки з калієм.
  3. У розпал цвітіння застосовуються композиції з фосфором.
  4. Спеціалсти вважають за краще використовувати системні мікси, грамотно змішуючи добрива для картоплі при посадці в лунку і надалі. Правильна комбінація корисних речовин дає чудові результати.

Як і чим правильно підгодовувати картоплю навесні?

Вибір добрива для картоплі при посадці є важливим, оскільки в цей період потрібно забезпечити рослині максимальне харчування. Добре діють суміші, які вносять у лунку. Перевірені засоби:

  • змішати відро перегною з 1 ст. деревної золи, 3 ст. л. нітрофоски. Поступово розподілити з розрахунку 1 відро на 1 м2 ділянки;
  • змішати 1 відро перегною з 1 ст. л. аміачної селітри, 2 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. сульфату калію, 1,5 ст. доломітового борошна. Суміш кладеться у лунки потроху;
  • у кожну лунку насипати 2 ст. л. нітроамофоски.

По осені можна використовувати гній під перекопування. Протягом зимового періоду він перепріє, підвищивши поживність грунту.

Способи внесення добавок

Кореневі

Усі добрива для картоплі, починаючи з посадки та до збирання врожаю діляться на позакореневі та кореневі. Навесні рослина потребує азоту, за рахунок якого відбувається посилене зростання. Багато азоту міститься в гною, але у свіжому вигляді його не можна застосовувати, тільки перегнивший. За 1 раз на кожен кущ необхідно 250 г. перегною. Якщо рослина уповільнила зростання, можна вдатися до мінерального добрива для картоплі після посадки – розчинити у 10 л. води 1 ст. л. сечовини, влити під кожен паросток по 0,5 л. розчину. Прикореневі добавки рекомендується вносити до підгортання. Спочатку трохи розпушують грунт, щоб корисні речовини швидше досягли коріння.

Позакореневі

Позакореневі добрива для картоплі навесні збільшення врожаю вносять після підгортання. Найкращий час для обприскування — вечір, коли промені сонця, що палять, не можуть випарувати корисну вологу і обпалити мокру зелень.

Кропивний настій підвищує стійкість культури до негативних факторів. Приготувати склад нескладно – кропиву дрібно нарізати та залити водою, залишити для бродіння. Після закінчення бродіння рідину проціджують, розводять водою у співвідношенні 1,5:10. Настоєм обприскують кущі для захисту від хвороб, шкідників.

Щоб прискорити формування суцвіть застосовують фосфорні склади. Розчин готується з 10 л. води та 5 ст. л. суперфосфат. Отриманого обсягу достатньо обробки 10 м2 ділянки.

Прискорити випуск бутонів можна за допомогою карбаміду. Суміш готують з 10 ст. л. сечовини, 150 г. монофосфату калію, 1 ч. л. борної кислоти та 5 л. води. Обприскування проводять через 2 тижні з моменту появи сходів. Через 15 днів процедуру повторюють.

Говорячи про те, які добрива вносять навесні під картоплю досвідчені агрономи, не варто забувати про гуматні добавки, здатні збільшити врожайність. На 10 л. води беруть 2 г. препарату (якщо інше не зазначено в інструкції), обприскують ділянку з розрахунку 3 л. розчину на 1 сотку.

Корисні поради городникам

Щоб отримати очікуваний результат, потрібно знати не тільки як вибрати мінеральні добрива для картоплі навесні перед посадкою, але і спосіб застосування і дозування. Усі мінеральні добавки, які планується застосовувати зі зростанням культури, застосовуються строго за інструкцією. Додатково враховують погодні умови.

Кореневі добавки вносять у ясну сонячну погоду, оскільки фотосинтезу потрібні сонячні промені. Коренева система рослини розташована неглибоко, тому органіку поміщають у лунки поруч з бульбами для посадки. Позакореневу обробку проводять у похмуру (не дощову!) погоду або ввечері, коли сонце зайшло.

Обробку рекомендується проводити за схемою:

  • поруч з посадковою бульбою в кожну лунку кладуть жменю золи;
  • щойно з’являться пагони, вносять карбамід з розрахунку 0,5 л. під кущ (60 г. сечовини на 30 л. води);
  • коли з’являться бутони, використовують для поливу розчин з 25 г. золи, 30 г. сульфату калію, 15 л. води. На кожен кущ – 1 л.;
  • щоб прискорити формування бульб, використовують коров’як та суперфосфат. Змішують 300 г. гною, 2 ст. л. суперфосфату та 10 л. води, залишають настоятися 2–3 години. Готовий розчин застосовують для поливу з розрахунку 0,5 л. на кущ.

Культура популярна у всьому світі за рахунок універсальності в кулінарії, поживності та доступності. Щоб отримати хороший смак та захистити бульби від захворювань, а також продовжити їх термін зберігання, застосовують різноманітні добавки з низки натуральних та мінеральних сумішей. Своєчасна обробка ділянка дозволить отримати рясний врожай, а дотримання дозування виключить скупчення шкідливих речовин у бульбах.

Про автора

admin administrator