Термін зберігання кольрабі

Авторadmin

Термін зберігання кольрабі

Зміст:

Капуста кольрабі: як виглядає, опис, кращі сорти з фото, правила зберігання

Кольрабі – овоч, абсолютно не схожий на капусту, більш схожий з бруквою або ріпою. Утворює в перший рік життя ніжний і соковитий стебло округлої форми. У цій статті ми опишемо найкращі сорти кольрабі вітчизняної і зарубіжної селекції.

Ранні сорти кольрабі

Віденська біла 1350

Це скоростиглий сорт кольрабі. Вегетаційний період триває від сходів до настання господарської придатності 65-75 днів. Даний сорт капусти кольрабі придатний для вирощування як у відкритому грунті, так і в захищеному грунті (парниках і теплицях). Розетка листя дрібна (30-45 сантиметрів в діаметрі). Листя сорту віденська біла 1350 ліровидне, світло-сірувато-зелені, гладкі. Черешки тонкі (до 0,6 см), довгі, пластинки листя трикутні, дрібні (довжина 16-27 см, ширина 9-24 см). Зовнішня кочеригу ​​дуже коротка. Стеблеплід світло-зелений, округлий або плоско-округлої форми, середній діаметр в фазі господарської придатності близько 7- 9 сантиметрів, товарні та смакові якості капусти хороші. М’якоть стеблеплода білувата, з пазеленню, ніжна, соковита. Лежкость погана. Стеблеплід схильний до дуже швидкого переростання. Сорт досить жаростійкий і посухостійкий, сильно уражається капустяної килою.

Фото кольрабі «Віденська біла»

На замітку. Смак у ріповидним стебла кольрабі схожий на капустяний качан, але більш солодкуватий і соковитий. Цей дієтичний продукт містить багато солей калію, сірки, глюкози і фруктози, вітамінів і аскорбінової кислоти (перевершуючи за рівнем останньої лимон і апельсин!). Вага стебла коливається від 200 грам до 5 кг у кращих сортів кольрабі.

Віденська синя

Скоростиглий сорт кольрабі, дозріває на кілька днів пізніше сорту Віденської білої. Розетка листя дрібна. Листя за розміром і формою схожі з сортом Віденська біла, але мають фіолетове забарвлення жилки листа і черешок. Стеблеплід капусти сорту Віденська синя за формою і величиною такий же, як у Віденській білої, забарвлення шкірки фіолетова. М’якоть біла, ніжна, соковита. Даний сорт більш стійкий до переростання в порівнянні з сортом Віденська біла.

Фото сорт капусти кольрабі «Віденська синя»

Оптимус синій повір

Сорт скоростиглий, достигає на шість днів пізніше Віденської білої. Від сходів до початку господарської придатності проходить 68-90 днів. Розетка листя дрібна і середньої величини. Листя схожі з листям Віденської білої, але черешки і пластинки крупніше. Стеблеплід у сорту Оптимус синій повір сорти плоскоокруглої або округлий, фіолетового забарвлення. Дозрівання стеблеплід дружне. Більш стійкий до стрілкування, повільніше израстается, більш лежкий в порівнянні з сортом Віденська біла. Середня врожайність капусти кольрабі – 23 кг з десяти квадратних метрів. Поширений в районах Крайньої Півночі.

Празька біла рання вигоночние

Сорт капусти кольрабі ранній. Розетка листя дрібна, піднесена. Листя невеликі, світло-зеленого кольору, черешок середньої довжини або довгий тонкий. Стеблеплід плоскоокруглої або округлий, світло-зеленого забарвлення. М’якоть біла, високих смакових якостей, соковита. Лежкость погана. Сорт схильний до переростання. Використовується для вигонки як в парниках і теплицях, а також вирощується у відкритому грунті.

Моравія

Дуже ранній сорт капусти кольрабі. Розетка листя дрібна, піднесена. Листя невеликі, темно-зелені, черешок середньої довжини або довгий, тонкий. Стеблеплід плоскоокруглої, світло-зеленого забарвлення. М’якоть у сорту Моравія високих смакових якостей, біла, соковита, ніжна. Лежкость погана. Сорт схильний до переростання. Більш стійкий до похолодання, ніж Празька біла.

На фото кольрабі сорт «Моравія»

Ступицького польова рання

Ранній сорт. Розетка листя невелика. Листя широкоовальні, темно-зелені. Черешок середньої довжини. Стеблеплід плоскоокруглої, світло-зелений. Сорт кольрабі Ступицького польова рання придатний для вирощування в польових умовах.

Фото «капуста-ріпа» сорт Konan

ранній Кнауфа

Дуже ранній сорт. Розетка листя дрібна. Листки гладенькі, овальні, зеленого забарвлення. Черешок середньої довжини, тонкий. Стеблеплід капусти кольрабі ранній Кнауфа середньої величини, плоскоокруглої або плоскої форми, світло-зелений. Сорт ранній Кнауфа використовується для закритого та відкритого грунту.

Пізні сорти капусти кольрабі

Віолетта

Віолетта – пізньостиглий відмінний сорт капусти кольрабі. Стебло (стеблеплод) масою до двох кг, з відмінним смаком і соковитою м’якоттю, темно-фіолетового кольору (усередині білого). Сорт «Віолетта» стійкий до посушливої ​​погоди, низьких температур, підходить для зберігання.

Фото капуста кольрабі сорти «Віолетта»

Голіаф білий

Пізньостиглий сорт. Дозріває на три тижні пізніше, ніж Віденська біла. Розетка листя велика (60-70 см в діаметрі). Листя великі, зелені. Черешки товсті (понад 1 см), довгі. Пластинки листя великі (довжина понад 25-30 см), трикутної форми, сіро-зелені. Стеблеплід капусти кольрабі сорти голиаф білий округлої або плоско-округлої форми, великий (понад 20-25 см в діаметрі), світло-зеленого забарвлення.

Смакові якості нижче, ніж у Віденській білої. М’якоть біла, соковита, щільна. Лежкість хороша. Сорт посухостійкий, урожайний 300-500 центнерів з гектара. Сорт стійкий до переростання.

Голіаф синій

Пізньостиглий сорт, подібний з Голіафом білим. Стеблеплід плоско і округлої форми, фіолетового забарвлення. Сорт стійкий до переростання і розтріскування, урожайний, лежанні. У молодому віці використовується в їжу.

гігант

Пізній сорт капусти кольрабі (фото представлено нижче). Стає стиглим через 3 місяці. Висадку розсади сорту «Гігант» в грунт виробляють в травні (схема 50х20сантіметров). Розетка у «Гіганта» полувертикальном, велика, діаметром близько 60 сантиметрів. Стеблеплід діаметром 18 см – великий, округлий, врожайність 3,5 кілограма з кв. м. Забарвлення белесо-зеленувата, м’якоть соковита, смак хороший. Сорт кольрабі «Гігант» характеризується хорошою врожайністю, високою лежкістю.

Фото качан сорти капусти кольрабі «Гігант»

Делікатесний білий кольрабі

Зарубіжний сорт. Делікатесна кольрабі дозріває за 65 днів. Шкірочка м’яка, світло-зелена. При вирощуванні в зимових теплицях, коли інші сорти кольрабі тріскалися, цей сорт продовжував відмінно рости і мав чудовий смак. Можна вже споживати в їжу, коли стеблеплод досягне діаметра тенісного м’яча. При цьому смак що у невеликого стебла, що у виріс – завжди ніжний.

Кращі сорти капусти кольрабі

Незалежно від сорту капусти кольрабі (див. Фото), кожна молода і соковитий плід дуже багатий на вітаміни А, В, С, D, E, K, а також ферментами (пантотенова кислота), клітковиною. Також вона позиціонується, як найбагатша на кальцій. Її сміливо можна ставити в один ряд з сиром або молоком. Дієтологи рекомендують вживати кольрабі щодня.

Слід зазначити, що способи приготування цієї капусти дуже різноманітні. Її можна використовувати для салатів, тушкувати, варити, запікати, обсмажувати в сухарях, а також маринувати. У маринованому вигляді вона особливо гарна в поєднанні з деякими сортами томатів і огірків.

Щоб вибрати відповідний овоч цього виду, необхідно визначити кращі сорти капусти кольрабі для вирощування в домашніх умовах.

Сорти капусти кольрабі. Фото з назвою і опис

Примітним є той факт, що для свіжих салатів і рідких страв найбільше підходять ранні сорти капусти кольрабі. Середньостиглі використовують, в більшості, для фарширування, гасіння або запікання. А ось пізні сорти найкраще маринувати.

Плоди цього овоча можуть мати не тільки різну, округлу форму, але і колір. Що стосується форми, існують овальні, плоско, круглі або яйцеподібні плоди. За кольором виділяють дві основні групи:

  • Білі. Всі білі сорти кольрабі є скоростиглими, тому їх частіше вибирають для вирощування в домашніх умовах. Відповідно, капусту кольрабі білу більше люблять вживати в їжу.
  • Фіолетові. Це среднеранние і пізньостиглі сорти капусти кольрабі. Плоди розвиваються повільніше, період вегетації становить близько трьох місяців.

Згідно відгуками, кращі сорти капусти кольрабі мають наступні назви:

  • Віденська біла 1350. Ранній сорт з терміном вегетації до 55-60 діб. Форма плоду округла з приплющеними полюсами. Колір плодів білий. Середня вага становить близько 850 г. Відмінний сорт для зберігання, придатний також для вживання в їжу в якості свіжих салатів. Смак дуже м’який. Внутрішнє наповнення плода має ніжну структуру.
  • Атена. Ранній сорт. Овоч не виділяються великими параметрами. Середня вага плодів досягає 200 м Має соковите наповнення і ніжний смак. М’якоть усередині біла. Перші плоди можна збирати на 65 добу після висадки у відкритий грунт.
  • Віолетта. Один з найбільш морозостійких, пізніх сортів, який придатний для вирощування і в менш суворих умовах. Забарвлення темно-фіолетова, наповнення – біле. Якщо зберігати недовго (до 30 діб), відмінно зберігає свої смакові властивості.
  • Моравія . Один з найкращих сортів капусти кольрабі для середньої смуги. Шкіра у плода має зелене забарвлення, а внутрішнє наповнення білого кольору. Дуже м’який смак робить цю капусту однією з найбільш бажаних для вживання в їжу в будь-якому вигляді.

Завдяки різноманітності сортів, кожен дачник може підібрати найкращий варіант для задоволення своїх потреб. Овоч має гарний неординарний вид, тому його можна сміливо використовувати для прикраси городніх грядок, а також для створення оригінальних композицій у квітниках.

Капуста кольрабі: тривале зберігання на зиму в домашніх умовах. Які сорти краще брати

Кольрабі – незвичайний різновид білокачанної капусти, належить до сімейства Капустяні. Головна її відмінність від звичайної капусти – круглий стеблеплод, зовнішнім виглядом схожий на ріпу. У кольрабі чудові смакові властивості і багато корисних якостей. Українські овочівники поступово переконуються в перевагах цього виду капусти і все частіше висаджують її на своїх городах. Проте багатьох городників цікавить питання про зберігання кольрабі в зимовий період.

Корисні властивості

До складу кольрабі входять:

  • Вітаміни С, А, В, РР, В2;
  • Мікроелементи – кальцій, калій, фосфор, магній, кобальт, залізо;
  • Рослинні білки;
  • вуглеводи;
  • Мінеральні солі;
  • каротин;
  • Пантотеноівая кілота;
  • глюкоза;
  • Фруктоза.

Корисні властивості для організму:

Корисні властивості:

  • Нормалізує метаболізм;
  • Благотворно впливає на роботу нервової системи;
  • Використовується як профілактичний засіб проти інфекційних захворювань;
  • Допомагає в боротьбі із зайвою вагою;
  • Має сечогінний ефект;
  • Нормалізує роботу нирок, печінки, жовчного міхура;
  • Позбавляє організм від шлаків і токсинів;
  • Нормалізує кров’яний тиск;
  • Рекомендована при атеросклерозі;

Кращі сорти капусти кольрабі. Прибирання і зберігання

Особливу увагу необхідно приділити вибору сорту. Найменше збережуться в свіжому вигляді ранньостиглі гібриди, які бажано відразу спожити в їжу. Для тривалого зберігання краще всього підійдуть пізні сорти, що відрізняються більш щільною структурою і відмінною лежкістю. Найдовше зберігаються фіолетові сорти кольрабі. Ось які сорти капусти краще для зберігання:

Правила і секрети збору:

  • Збирають урожай кольрабі по досягненню стеблеплід в діаметрі від 7 до 8 сантиметрів;
  • У переросли плодів м’якоть стає твердою і починає гірчити;
  • Прибирати урожай необхідно в сухий і сонячний день, поки не настали заморозки, при температурі на вулиці від +3 до +5 градусів;
  • Стеблоплоди, які планується довго зберігати, необхідно висмикувати з грунту разом з кореневою системою;
  • При відрізанні листя необхідно залишити маленькі черешки від 2 до 3 сантиметрів, для кращого зберігання капусти;
  • Якщо тривале зберігання кольрабі не планується, то можна корінь і качан обрізати. Такий стеблеплод буде придатний не більше місяця;
  • Зрізані листя можна додавати в різні салати, так як вони дуже корисні і смачні;
  • Їх можна зберігати в пакетах в холодильнику від двох до трьох днів.

Прибирання і зберігання в моху:

У погребі чи підвалі

Найкращим місцем, щоб зберегти кольрабі в зимовий період, буде льох. Допустима вологість в погребі від 95%, а температурний режим від 0 до +5 градусів за Цельсієм. При дотриманні таких умов ранні сорти капусти зберігаються до двох місяців, а пізні на кілька місяців довше. При зберіганні в погребі кольрабі не втратить своїх корисних властивостей. Не всі плоди придатні для зберігання. Необхідно бракувати стеблоплоди:

  • Недозрілі, маленькі (менше семи сантиметрів);
  • Зі слідами, залишеними шкідниками або хворобами;
  • З ушкодженнями (вм’ятини, надрізи та ін.).

Зберігання капусти в підвалах або льохах можливо декількома способами:

  1. Підготовлені, з обрізаними листям, овочі викладаються в ящики або кошики. Стеблоплоди обов’язково укладаються корінням вниз, потім зверху присипаються злегка вологим чистим піском. Зверху накрити поліетиленовою плівкою. Закривати не надто щільно, інакше капуста може заборонити і почнеться гниття. Допускається розкладати кочанчики на спеціальних гратчастих настилах або у відсіках;
  2. Зберігати капусту в погребі можна і на підлозі в зволоженому піску. Необхідно шар піску, завтовшки не менше 7-10 сантиметрів, розсипати на перекритті. В пісок вниз корінням увіткнути кольрабі, не допускаючи дотику плодів. Інакше вони неодмінно зіпсуються;
  3. Іноді капусту на зиму рекомендують підвішувати на дроті або мотузці до спеціальних гаків на стелі. Тут дуже важливою умовою є досить вільне розташування плодів. Відстань між сусідніми плодами має бути не менше 2-3 см.

Замороження

Кольрабі взимку можна зберегти і в морозилці. Це дуже хороший спосіб. І хоча заморожені овочі не зовсім придатні для приготування свіжих салатів, проте вони в повному обсязі збережуть всі поживні речовини і вітаміни.

Технологія заморозки така:

  • Стеблоплоди потрібно гарненько помити;
  • Очистити від шкірки;
  • Порізати на шматочки товщиною близько 2 см;
  • Опустити на пару хвилин в киплячу воду;
  • потім швидко перемістити в дуже холодну воду (краще крижану);
  • Відкинути на друшляк;
  • Обсушити, виклавши на рушник;
  • Розкласти по індивідуальних пакетиках або ємностей;
  • Зберігати в морозилці.

Можна натерти капусту на крупній тертці. Такий капусті не буде потрібно бланшування. Її можна відразу ж розкласти по пакетиках і прибрати в морозильну камеру. У такому вигляді капуста відмінно зберігається до 9-10 місяців.

Свіжої в холодильнику

При відсутності льоху зберігати стеблеплод можна в холодильнику. Відразу після збирання у кольрабі необхідно зрізати коріння і листя, залишаючи черешки від 8 до 10 сантиметрів. Це необхідно для того, щоб зелень не тягнула соки з кореневища, інакше плід досить швидко стане в’ялим. Також знижується ймовірність проникнення інфекції, яка провокує гниття.

Кожен стеблеплод потрібно обернути папером або бавовняною тканиною. Потім овочі помістити в поліетиленовий пакет, який не слід щільно зав’язувати, щоб забезпечити доступ повітря. Можна не загортати капусту в папір, досить помітити вологу тканину в пакет. Завдяки цьому способу овоч залишиться смачним і свіжим протягом двох місяців.

Поради та секрети

Є кілька відомих рад:

  • Не рекомендується мити стеблоплоди перед тривалим зберіганням! Необхідно лише звільнити їх від залишків грунту;
  • У погребі, де вологість не доходить до рекомендованих показників, ємність з кольрабі присипати вологим піском або прикрити щільною поліетиленовою плівкою;
  • Щоб уникнути гниття, в місцях тривалого зберігання не варто щільно закривати ящики, мішки, скрині з кольрабі. Трохи повітря повинно надходити. Особливо, якщо відсутня можливість строго дотримуватися температурного режиму.

Кольрабі прекрасно урізноманітнює раціон в осінньо-зимовий період. Через великий вміст вітамінів і мікроелементів, вживання кольрабі стане відмінною профілактикою авітамінозу, що важливо в зимовий час. Дотримуючись всіх рекомендації по зберіганню, досить просто зробити великий запас цієї капусти на всю зиму і отримувати задоволення від дивовижних страв з її додаванням.

Маринована на зиму:

Капуста кольрабі: фото з описом, вирощування у відкритому грунті, строки збирання врожаю

Напевно, кожен досвідчений дачник чув про капусту кольрабі. Фото цієї незвичайної рослини легко можна побачити на багатьох сайтах, присвячених городу. Але все-таки більшість володіє недостатнім запасом інформації, щоб приступити до вирощування цієї незвичайної культури. Так що буде корисно усунути подібний пробіл у знаннях.

Зовнішній вигляд

Для початку варто відзначити, що сам по собі термін “кольрабі” прийшов в українську мову з німецької. Означає він “капустяна ріпа”. У німецький же мова прийшла з латині – в Стародавньому Римі цей продукт добре знали і активно вирощували.

Тепер давайте розберемося, як виглядає капуста кольрабі. Вона цілком виправдовує свою назву, найбільше нагадуючи велику буряк зеленого або червоного кольору, з верхньої частини якої стирчить близько 8-12 листків на довгих стеблах. Виглядає вона досить незвично, тому цілком здатна стати прикрасою дачної ділянки.

Корисні властивості

Давши опис капусті кольрабі, не зайвим буде розповісти про ту користь, яку вона приносить. На смак вона досить незвичайна – найбільше нагадує добре знайому з дитинства качан від звичайної білокачанної капусти. Але на відміну від неї, не має гострого присмаку і при правильному догляді і своєчасній збиранні врожаю є більш соковитою.

До того ж, як стверджують експерти, саме капуста кольрабі, фото якої включені до статті, є найбільш корисною з усіх існуючих на сьогодні видів капусти. Білокачанна, цвітна, брюссельська – жодна з них не може похвалитися таким набором вітамінів і мікроелементів, необхідних для повноцінного функціонування людського організму.

Кольрабі прекрасно підходить для приготування салатів, овочевих рагу і багатьох інших страв. Тому виростити її на своїй ділянці, щоб взимку мати можливість підкріпитися корисними вітамінами, буде корисно будь-якому досвідченому дачникові.

Найбільш популярні сорти

Звичайно, перш ніж висаджувати нову культуру на ділянці, слід дізнатися побільше про різні сорти. Капуста кольрабі не виняток. Її сорти значно відрізняються за розмірами, складності догляду і навіть зовнішнім виглядом. Так що розповімо про декілька найбільш цікавих варіантах, які стануть справжньою окрасою дачі.

Городникам, які бажають вразити всіх сусідів і виростити дійсно величезну капусту кольрабі, фото якої не соромно буде показати знайомим, варто вибрати сорт Гігант. Дозріває він досить пізно, зате стійкий перед посухою, що особливо важливо для дачників, які працюють на землі тільки по вихідним. Та й на смак він досить непоганий – м’якоть біла, ніжна, соковита. А вже розмір і зовсім вражає – до 6 кілограм, що є, мабуть, найкращим показником для кольрабі.

Сорт Фіолетова віденська повністю протилежний попередньому. Ця кольрабі ранньостиглий, причому стебло у неї, як зрозуміло з назви, має фіолетовий колір. Виростає не надто великої – не більш 1 кілограма. І, на жаль, досить погано зберігається, тому вжити її бажано за тиждень-два після збору врожаю.

Дуже добре зберігається кольрабі сорти Блакитна планета. Стеблеплід плоскоокруглої з блакитним відтінком. Розміром не вражає – до 250 грам. Зате при хороших умовах легко буде зберігатися півроку і навіть більше.

Смак є одним із найсмачніших сортів. Має темно-фіолетовий колір, а ось розмір досить скромний – не більш 700 грам. Та й довго зберігати його не вийде.

Підготовка насіння до посадки

У більшості регіонів нашої країни можливе вирощування капусти кольрабі у відкритому грунті. Правда, навіть в квітні-травні в деяких місцях можливі заморозки, тому найбільш поширеним є її вирощування з розсади.

Втім, деякі сорти зріють досить швидко, тому можна посіяти їх навіть в кінці червня, щоб зібрати урожай на початку жовтня – доросла кольрабі легко витримує невеликі заморозки без шкоди для себе. Тому збирати урожай і ласувати свіжими плодами можна практично все літо – починаючи з кінця червня і до початку жовтня. Звичайно, влітку насіння висаджуються прямо у відкритий грунт.

Але все-таки більшість дачників воліють використовувати розсаду. В цьому випадку потрібно вибрати відповідний сорт – на ринку їх запропоновано дуже багато, і відрізняються вони за кількома параметрами: габарити плодів, термін дозрівання, смакові якості, терміни зберігання і ряд інших, не менш важливих.

Середній термін вирощування розсади – 5 тижнів. Враховуйте це, щоб вчасно посадити насіння і отримати якісні, здорові і сильні саджанці якраз на часі, коли прийде пора висаджувати їх у відкритий грунт.

Перед посадкою потрібно витримати насіння близько 15 хвилин в теплій воді (близько 50 градусів, не більше, щоб не спалити їх), після чого на хвилину опустити в крижану воду. Потім насіння знезаражують в розчині марганцівки, загортають у папір або тканину і прибирають в холодильник, бажано в овочевий ящик, на добу. Таким чином підвищується схожість насіння і вбиваються хвороботворні мікроорганізми.

Після вказаного часу насіння витягуються з холодильника і залишаються в порівняно теплому місці – приблизно + 18 … + 22 ° С. Коли насіння капусти кольрабі прокльовується, їх висаджують в підходящі ємності.

Обходимося без пікіровки

Відповідний грунт для вирощування розсади складається з торфу, дернової землі і перегною – змішуються вони в рівних частинах. Грунт насипається в невеликі ємності – найкраще підійдуть спеціальні паперові стаканчики, що продаються в магазинах для дачників.

Справа в тому, що кольрабі дуже погано переносить пікіровку. При розсаджування висока ймовірність пошкодити тонкі коріння, що може послабити саджанець і навіть привести до його загибелі. Тому висаджувати насіння в один великий ящик не слід.

Оптимальна температура вирощування розсади капусти кольрабі – 20 градусів вище нуля. Коли проклюнутся паростки, температуру бажано знизити – вдень до +17 ° С, а вночі – близько + 10 … + 12 ° С. На третьому тижні бажано провести комплекс заходів по загартовуванню розсади. Для цього її потрібно виносити на балкон – на цілу добу. Тільки в тому випадку, якщо очікуються заморозки, горщики потрібно заносити додому. Таке загартовування дозволяє привчити сіянці до прямих променів сонця, поривів вітру, а також вуличній температурі.

Висадка у відкритий грунт

Зазвичай дачники хочуть отримати урожай кольрабі вже в середині літа, щоб насолодитися свіжими салатами з смачного, екологічно чистого продукту. В такому випадку розсаду у відкритий грунт висаджують на початку травня. Бажано накрити її плівкою на пару тижнів, щоб захистити від можливих нічних заморозків. Важливо стежити за тим, щоб розсада була готова до висадки. Робити це найкраще тоді, коли на стеблинках з’явиться вже по 5-6 листків.

Місце для посадки слід вибирати особливо ретельно. Кольрабі любить сонячні ділянки, а ось в тіні чахне. Якщо на цій грядці раніше вирощувалися кабачок, помідори, боби, гарбуз або картоплю – це місце прекрасно підійде для кольрабі.

Увагу слід приділити і певною схемою посадки. Якщо вас цікавлять скоростиглі сорти, то саджанці повинні формувати прямокутники розміром 70 х 30 або 60 х 40 сантиметрів. Пізньостиглі потрібно більше місця – підійде схема 70 х 40 або 60 х 50 сантиметрів.

Не зайвим буде перед посадкою додавати в кожну лунку по 2 склянки деревної золи і чайній ложці сечовини.

Висаджувати варто прямо в паперових стаканчиках – у вологому грунті вони досить швидко стають м’якими, і коріння кольрабі легко проростуть крізь них, перетворюючи папір в додаткову підгодівлю.

Догляд за кольрабі та полив

Зрозуміло, як і будь-яка культура, капуста кольрабі в догляді потребує.

В цілому тут немає нічого складного – вона доставляє дачникам менше клопоту, ніж, наприклад, білокачанна капуста. Стеблеплід починає формуватися досить рано, коли з’являються 7-8 листки. Потім плід починає швидко набирати вагу, особливо у великих сортів.

Щоб отримати ніжні і соковиті овочі, потрібно регулярно розпушувати землю. В іншому випадку кольрабі виявиться сухуватою і розчарує дачника. Також не забувайте про прополюванні – бур’яни не принесуть користі ні одного культурному рослині.

Відразу після посадки, коли у капусти ще немає потужної кореневої системи, поливати її потрібно три рази на тиждень. Пізніше, коли з’являється стеблеплод, можна поливати вже не більше одного разу на тиждень. У районах з регулярними дощами від поливу взагалі можна відмовитися.

Чим і як годувати

Дуже важливим етапом у вирощуванні кольрабі є підживлення. Експерти рекомендують проводити її тричі за сезон. Перший раз – при розвитку першої пари справжніх листків. В цьому випадку знадобляться мікроелементи і розчин комплексних добрив – грунт просто поливається їм відповідно до зазначеної інструкції – її потрібно прочитати дуже уважно, щоб не отруїти рослина.

Друга підгодівля проводиться при загартовуванні – за 15 днів до висаджування у відкритий грунт. В цей раз не грунт поливається, а листя обприскують розчином, приготованим за рецептом: одна столова ложка сечовини і стільки ж сульфату калію на 10 літрів води.

Нарешті, остання підгодівля проводиться прямо перед висадкою кольрабі у відкритий грунт. У підготовлені лунки потрібно закласти мінеральні та органічні добрива.

Як бачите, особливих труднощів на цьому етапі не виникає.

Боротьба зі шкідниками

Щоб отримати багатий врожай, дачникам нерідко доводиться витримувати справжній бій з численними шкідниками, здатними завдати чималої шкоди капусті кольрабі. Фото цих шкідників добре знайомі досвідченим фермерам.

На жаль, на відміну від більшості городніх культур, що мають 3-5 потенційних шкідників, кольрабі може похвалитися куди більш великим списком. В першу чергу це трубочник, тля, капустянка, слимаки, капустяний клоп, огневка, квіткоїд, білявка, капустяна муха і стебловий комарик. Повний же список набагато ширший і включає близько двох десятків комах.

Дати поради по кожному з них досить складно. Але в більшості випадків впоратися з паразитами допомагають звичайні інсектициди, що продаються в відповідних магазинах.

Також дуже важливо видаляти з грядок бадилля з минулого року і усувати бур’яни – в цьому випадку знижується ризик зараження інфекційними хворобами.

Збір врожаю і правила зберігання

Назвати конкретні строки збирання капусти кольрабі складно – це залежить від догляду, сорти, типу грунту. Але збирати урожай бажано раніше, ніж листя почнуть в’янути і сохнути. До цього часу коренеплід вважається вже перестиглих, стає більш твердим, менш соковитим.

У холодильнику капуста легко зберігається 2-3 тижні. Але якщо вас цікавить більш тривале зберігання, то кольрабі краще віднести в льох, скласти в ящик і пересипати дрібним річковим піском. Оптимальна температура для зберігання – 0 градусів за Цельсієм при вологості близько 95%. При таких умовах термін зберігання може досягати 5 і навіть 8 місяців. Як стверджують деякі знавці, найкраще для тривалого зберігання підходять фіолетові сорти – вони відрізняються гарною лежкістю.

висновок

Ось і підійшла до кінця наша стаття. Тепер ви знаєте, як виглядає капуста кольрабі, маєте уявлення про сортах, висадці і догляду. Чи зможете зібрати багатий урожай і довгий час зберігати його. А значить, робота на дачі стане ще більш цікавою, а плоди праці – рясними.

Як виглядає капуста кольрабі: фото і опис кращих сортів

На відміну від білокачанної капусти, яка давно і успішно культивується на території України в промислових масштабах, інші види цієї культури не отримали такого широкого розповсюдження. Однак в останні роки тенденція змінюється. Наприклад, капуста кольрабі в даний час вирощується не тільки садівниками-аматорами, а й великими фермерськими господарствами, хоча вона як і раніше не настільки популярна, як її білокачанна родичка.

Опис капусти кольрабі

Поява кольрабі вчені пов’язують зі середземноморським регіоном, а саме з Давнім Римом. Там вперше зустрічається згадка про цю рослину як про їжу рабів і бідняків. Поступово кольрабі поширювалася і по сусідніх країнах, проте широку популярність ця культура отримала лише після того, як її обробітком зайнялися в Німеччині. Цій країні кольрабі зобов’язана і своїм сучасною назвою, яке дослівно перекладається з німецької мови як «капуста-ріпа».

Плодова частина – потовщений кулястий стебло

Основна відмінність кольрабі від звичайної білокачанної капусти – відсутність так званого качана – округлого освіти з щільно прилеглих один до одного листя. Незважаючи на це, структура цих двох видів рослин дуже схожа. Плодовим тілом кольрабі є стеблеплод – сильно потовщений стебло рослини. По суті це та ж качан, однак вона не конусоподібної форми, як у білокачанної капусти, а кулястої.

Стандартний вага стеблеплода знаходиться в межах 0,3-0,5 кг, але у деяких сортів цей показник може бути в кілька разів вище. Смак м’якоті кольрабі сильно нагадує звичайну капустяний качан, однак він більш м’який і гармонійний, в ньому немає різкості, властивої білокачанна видам. У розрізі стеблеплод має білий або злегка зеленуватий колір. Листя у капусти кольрабі також є, вони нечисленні, яйцевидної або трикутної форми, з сильно подовженими черешками. На відміну від звичайних капустяних, в їжу вони, як правило, не використовуються.

Кращі сорти капусти кольрабі

Залежно від термінів дозрівання, всі сорти капусти кольрабі об’єднують в кілька груп:

  1. Ранньостиглі (до 70 днів).
  2. Середньоранні (70-85 днів).
  3. Середньостиглі (85-110 днів).
  4. Пізньостиглі (понад 110 днів).

Види кольрабі різних термінів стиглості, їх фото та короткий опис дано нижче.

ранньостиглі сорти

Сортам раннього терміну дозрівання потрібно від 45 до 65 днів для досягнення знімною стиглості. Основне їх застосування – вживання в свіжому вигляді через невисоку лежкости і транспортабельність.

До них відносяться:

Соната F Цей гібрид дозріває за 60-65 днів. Стеблеплід округлий, вагою близько 0,5 кг, красивого лілово-фіолетового кольору. Листя овальне, сірувато-зелені, з сизим нальотом і пурпуровими прожилками. Смак білої щільної м’якоті приємний, гармонійний, без гостроти.

Соната – один з ранньостиглих гібридів

Віденська 1350 – продукт радянських селекціонерів

Пікант може виростати до значних розмірів

середньоранні сорти

До сортам з середньоранніми термінами дозрівання відносяться:

Моравія. Сорт чеської селекції, що з’явився в України в кінці минулого століття. Стеблеплід середніх розмірів, близько 10 см в діаметрі, зеленувато-білий. Розетка невелика, злегка підняти. Відрізняється соковитою білою м’якоттю і приємним насиченим смаком. Період дозрівання Моравії – близько 80 днів.

Моравія має хороший гармонійний смак

Смак має незвичайний колір – малиновий

Віденська синя – дуже відомий сорт

середньостиглі сорти

Середньостигла капуста кольрабі більш універсальна. Крім вживання в свіжому вигляді, її можна консервувати. У неї непогана лежкість і транспортабельність.

Найбільш популярні сорти:

Картаго F Це урожайний гібрид чеської селекції з терміном дозрівання близько 100 днів. Має вертикальну розетку з овальних листя темно-зеленого кольору, покритих восковим нальотом. Середня вага стеблеплід в стадії зрілості становить 300 г. Вони блідо-зелені, з ніжною білою м’якоттю всередині. Смак приємний, різкість відсутня.

Гібрид Картаго F1 – подарунок чеських селекціонерів

Стеблеплід має дуже незвичайний відтінок – блакитний

Віденська блакитна росте досить високо над землею

пізньостиглі сорти

Пізні сорти капусти кольрабі – найбільші за розміром. Через товсту шкірки і щільною м’якоті вони довго зберігають товарні властивості, у них збільшений термін зберігання. Кольрабі пізніх термінів дозрівання можна консервувати, пускати в промислову переробку або вживати в свіжому вигляді.

Гігант. У цій капусти кольрабі дійсно гігантські розміри. Стеблеплід в стадії зрілості має в окружності близько 20 см і може важити до 5 кг, стандартний же вага його становить 2,5-3,5 кг. Розетка з листя також велика, діаметром близько 0,6 м. На дозрівання потрібно 110-120 днів. Садівники одностайно відзначають невибагливість Гіганта, здатного зростати практично в будь-якому регіоні України.

Гігант в повній мірі відповідає своїй назві

Колібрі – кольрабі голландської селекційної школи

Урожайний сорт Віолетта люблять багато дачники

Правила зберігання капусти кольрабі

Щоб довше зберегти кольрабі в свіжому вигляді, потрібно не тільки заздалегідь приготувати місце, але і вчасно зібрати врожай. Ось кілька порад, які допоможуть правильно зробити це:

  1. Кольрабі прибирають на зберігання в ясний день, коли температура повітря опуститься до + 3-5 ° С.
  2. Якщо планується тривале зберігання, то коріння у стеблеплід не обрізають. Їх висмикують разом з землею, зрізують стебла, залишаючи невеликі пеньки, а потім прибирають на зберігання.
  3. Червоні (фіолетові) різновиди кольрабі зберігаються краще білих. Це потрібно враховувати при плануванні посадки.

Біла кольрабі має дуже маленький термін зберігання

Зберігати капусту кольрабі протягом тривалого терміну найкраще в погребі з мінімальною позитивною температурою і високою вологістю. Зірвані качани можна увіткнути корінням в пісок або підвісити за них на мотузки так, щоб стеблоплоди не стикалися між собою. Для нетривалого зберігання плоди можна укласти в дерев’яні ящики. При цьому мити їх не потрібно.

Перед заморожуванням овоч потрібно натерти на тертці

Ще один спосіб тривалого зберігання капусти кольрабі – глибоке заморожування. В цьому випадку стеблоплоди очищають і натирають на крупній тертці. Потім напівфабрикат розкладають по пакетам і прибирають в морозильну камеру. Термін зберігання замороженої кольрабі становить 9 місяців.

висновок

Капуста кольрабі – відмінне городнє рослина, яку можна використовувати для приготування маси страв. Однак варто пам’ятати, що стебло рослини здатний накопичувати нітрати так само, як це робить качан білокачанної капусти. Тому при вирощуванні культури бажано не використовувати нітратні добрива.

Кольрабі: вирощування на городі, сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 28 лютого 2019 Перша редакція: 01 липня 2016 🕒 14 хвилин 👀 27616 разів 💬 2 коментарі

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за кольрабі
  • Капуста кольрабі – опис
  • Вирощування кольрабі з насіння
    • Коли сіяти кольрабі на розсаду
    • Вирощування розсади кольрабі
    • Пікірування кольрабі
    • Коли висаджувати кольрабі у відкритий ґрунт
    • Ґрунт для кольрабі
    • Як садити кольрабі
    • Як виростити кольрабі
    • Полив кольрабі
    • Підживлення кольрабі
    • Обробка кольрабі
    • Корисні властивості кольрабі
    • Капуста кольрабі – протипокази
    • Коментарі

    Капуста кольрабі (лат. Brassica oleracea var. gongylodes) – дворічна трав’яниста рослина, що є різновидом виду Капуста городня роду Капуста родини Капустяні. Походить рослина кольрабі зі східного Середземномор’я, в культурі вона відома здавна. Наприклад, є докази того, що кольрабі культивували в Давньому Римі. Назва рослини походить від двох слів швейцарсько-німецького діалекту, що означають капуста і ріпа. З італійської мови кольрабі перекладається як капустяна ріпа.

    І справді, зовні кольрабі нагадує ріпу, а її смак – капусту. Овоч кольрабі дуже популярний у Туреччині, Середній Азії, в Китаї та Західній Європі.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за кольрабі

    • Посадка: посів насіння в ґрунт – у кінці квітня або на початку травня, посів насіння на розсаду – у середині березня, висадка сіянців на город – на початку травня під плівку, яку знімають через два тижні. Сіянці пізніх сортів висаджують просто в ґрунт із середини травня до початку червня.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: будь-який із pH 6,7-7,4, окрім виснажених ґрунтів.
    • Полив: спочатку – кожні 2-3 дні, коли сіянці приймуться – один раз на тиждень. У спеку поливають часто, але не так рясно, як інші сорти капусти. Ґрунт на грядці має бути весь час трохи вологий.
    • Підживлення: тричі за сезон: у стадії розвитку двох справжніх листків – розчином мікро- й основних елементів: за два тижні до висадки в ґрунт – по листю розчином 1 столової ложки сульфату калію і такої ж кількості сечовини в 10 л води, витрачаючи на кожну рослину по склянці; перед посадкою в ямки закладають органічні й мінеральні добрива.
    • Розмноження: насіннєве.
    • Шкідники: хрестоцвіта, хвиляста й чорна блішки, стебловий комарик, дротяники, тютюновий трипс, різного роду совки, весняна капустяна та паросткова мухи, ріпна та капустяна білявки, ріпакові квіткоїди, блішки та прихованохоботник, капустяні блішка та прихованохоботник, слимаки, капустянка, бабануха, капустяна попелиця, вогнівка та міль.
    • Хвороби: уражається килою, судинним і слизовим бактеріозом, борошнистою росою – несправжньою і справжньою, білою, а також сухою гниллю та чорною ніжкою.

    Капуста кольрабі – опис

    Листя кольрабі велике, темно-зелене, стебло у цієї капусти утворюється швидше за качан. Їстівним у кольрабі є саме стеблеплід, який набуває в надземній частині ріпоподібної форми. Капуста кольрабі – вельми цінний дієтичний продукт, що нагадує за смаком качан капусти, тільки більш соковитий і солодкий. Кольрабі – близька родичка таких затребуваних овочевих культур, як білокачанна капуста, брюссельська капуста, червонокачанна капуста, цвітна капуста, пекінська капуста, броколі, редька, редиска, ріпа. Серед цих культур кольрабі вважається вітамінною, вона містять усі активні біологічні елементи, необхідні людині.

    Ми розповімо вам, як здійснюється вирощування і догляд за кольрабі, як садити капусту кольрабі, коли висаджувати розсаду кольрабі у відкритий ґрунт, які існують сорти кольрабі для відкритого ґрунту, чим корисна кольрабі і в чому її шкода.

    Вирощування кольрабі з насіння

    Коли сіяти кольрабі на розсаду

    Читачі часто запитують, чи можна здійснювати вирощування кольрабі розсадним способом. Можна, і в деяких випадках цей спосіб вирощування зручніший за безрозсадний, потрібно тільки знати, як правильно його здійснити. Сіємо кольрабі на розсаду за п’ять тижнів до висадки у відкритий ґрунт. Для отримання раннього врожаю насіння кольрабі сіють на розсаду в теплиці в середині березня, і тоді урожай можна збирати з початку до середини червня. Другий термін посіву кольрабі на розсаду – в перших числах травня, і дозріє вона після висадки у відкритий ґрунт до кінця липня. Третій термін посіву – остання декада червня, але сіють насіння вже просто в ґрунт, а збиратимете ви цю кольрабі на початку жовтня.

    Вирощування розсади кольрабі

    Вирощування кольрабі з насіння починається з його передпосівної обробки: насіння тримають 15 хвилин у воді, підігрітій до 50 ºC, після чого його негайно опускають на хвилину в крижану воду, потім поміщають на 12 годин у розчин мікроелементів, промивають і добу тримають в овочевому ящику холодильника. Потім насіння загортають у вологу тканину, чекають, коли воно проклюнеться, і сіють в окремі посудини з сумішшю перегною, торфу і дернової землі в рівних частинах, щоб у подальшому не проводити пікірування, котре ушкоджує кореневу систему сіянців. Містять посіви під склом при температурі близько 20 ºC. Щойно з’являються сходи, скло знімають, а температуру знижують до 8 ºC. Через 10 днів встановлюють температурний режим у межах 17-18 ºC.

    Як вирощувати капусту кольрабі через розсаду? Вирощування і догляд за капустою кольрабі в розсадний період здійснюють у тому ж порядку і за тими самими правилами, що і вирощування розсади білокачанної капусти: збризкуйте ґрунт у міру необхідності водою, підтримуйте в приміщенні потрібну температуру, не дозволяйте сіянцям занадто витягуватися, стежте за тим, щоб розсада кольрабі не захворіла на чорну ніжку і з метою профілактики один раз полийте її слабким розчином марганцівки. У фазі розвитку двох справжніх листків проведіть підживлення сіянців по листю розчином половини таблетки мікроелементів і півчайної ложки комплексного мінерального добрива в 1 л води.

    Пікірування кольрабі

    Розсада цього різновиду капусти погано зносить пікірування, тому вирощують сіянці в окремих посудинах. Але якщо ви посіяли насіння в загальний ящик, розпікіруйте його у фазі розвитку першого справжнього листка по торфоперегнійних горщиках. Відразу після пікірування температура утримання має бути близько 20 ºC, але через кілька діб удень встановлюють температуру 17 ºC, а вночі – 11 ºC. За два тижні до висадки розсади у відкритий ґрунт починають проводити гартівні процедури, поступово привчаючи сіянці до сонячних променів, вітру і температури на вулиці. Не слід поспішати з висадкою сіянців на грядку, оскільки холодна погода може спровокувати утворення стрілок.

    Посадка кольрабі у відкритий ґрунт

    Коли висаджувати кольрабі у відкритий ґрунт

    Посадка капусти кольрабі, якщо ви хочете отримати врожай улітку, здійснюється на початку травня під плівку, а через два тижні – вже у відкритий ґрунт. Посадка кольрабі пізніх сортів проводиться просто в ґрунт із середини травня до початку червня. На момент висадки в ґрунт у сіянців має бути 5-6 листків.

    Добрими попередниками для кольрабі є багаторічні трави, картопля, гарбуз, морква, кабачок, бобові та томати, а поганими – будь-які хрестоцвіті. Найкраще місце для кольрабі – відкриті сонячні ділянки на південно-східних або південних схилах.

    Ґрунт для кольрабі

    Кольрабі ростиме в ґрунтах будь-якого складу, крім кислих і виснажених, на яких стеблеплоди виростають грубоволокнистими і жорсткими. Оптимальний для розвитку кольрабі водневий показник ґрунту – pH 6,7-7,4. Восени ділянку під кольрабі перекопують на глибину штиха лопати і вносять під перекопування на кожен м² площі по 3-4 кг органіки, склянку деревної золи, чайну ложку сечовини і столову ложку суперфосфату.

    Як садити кольрабі

    Як і коли посадити кольрабі? Для посадки вибирають похмурий день або вечірній час після заходу сонця. Скоростиглі сорти кольрабі розташовують на грядці за схемою 60х40 або 70х30 см, а пізні – 60х55 або 70х45 см, вносячи в кожну ямку перед посадкою по 2 столові ложки суперфосфату, чайну ложку сечовини, 2 склянки деревної золи.

    Висаджують сіянці, заглиблюючи їх по сім’ядольні листочки, оскільки глибша посадка може призвести до затримки формування стеблеплода або спровокувати цвітіння. Коріння рослини потрібно розташувати біля самої поверхні ґрунту і лише злегка присипати землею. Після посадки ґрунт трохи притоптують, рясно поливають, а коли вода вбереться, присипають ділянку сухою землею, щоб волога не так швидко випаровувалася.

    Догляд за кольрабі

    Як виростити кольрабі

    Догляд за капустою кольрабі не складніший, ніж за будь-яким іншим видом капусти. Стеблеплід формується на стадії розвитку 7-8 листків, після чого починає швидко набирати об’єму. Вирощування капусти кольрабі у відкритому ґрунті вимагає регулярного прополювання, а також розпушування міжрядь і ґрунту навколо рослин у ряду. Тільки в пухкому ґрунті зріють ніжні і соковиті стеблеплоди. Перед початком зростання стеблеплід рослини підгортають.

    Полив кольрабі

    Висаджену у відкритий ґрунт розсаду поливають кожні 2-3 дні, а коли вона прийметься і піде в ріст, досить буде поливати сіянці один раз на тиждень. Найбільше кольрабі потребує вологи в червні, особливо якщо стоїть спека і немає опадів. Кольрабі потрібно поливати часто, але не так рясно, як інші різновиди капусти. Основна вимога – щоб ґрунт на ділянці весь час був злегка вологим.

    Після поливу найзручніше видаляти бур’яни і проводити розпушування ґрунту в рядах і міжряддях на глибину 8 см.

    Підживлення кольрабі

    За вегетаційний період кольрабі потрібно підживлювати тричі. У фазі розвитку двох справжніх листків проводять позакореневе підживлення розсади кольрабі розчином комплексних добрив і мікроелементів. На початку загартовування, за два тижні до висадки в ґрунт, її обприскують по листю розчином столової ложки сульфату калію і столової ложки сечовини в 10 л води з розрахунку одна склянка на одну рослину, а перед посадкою на грядку в ямки закладають органічні і мінеральні добрива.

    Як бачите, посадка і догляд за кольрабі не такі вже й трудомісткі, як це може видатися новачкові.

    Шкідники і хвороби кольрабі

    Хвороби і шкідники у всіх хрестоцвітих культур спільні. Із захворювань найчастіше кольрабі уражає кила, судинний і слизовий бактеріоз, борошниста роса – несправжня і справжня, біла, а також суха гниль та чорна ніжка. Іноді капуста кольрабі може захворіти на альтернаріоз, білизну, мозаїку, трахеомікоз і чорну кільцеву плямистість. Щоб цього не сталося, слід дотримуватися агротехніки культури, брати посівний матеріал від здорових рослин і прогрівати його в гарячій воді перед посівом або протруювати в розчині марганцівки. Після збору врожаю необхідно видаляти з ділянки рослинні залишки і глибоко перекопувати ґрунт на грядці. Вирощують сорти кольрабі, стійкі до хвороб.

    Серед шкідників у капусти кольрабі теж багато недругів: хрестоцвіті, хвиляста і чорна блішки, стебловий комарик, дротяники, тютюновий трипс, різного роду совки, весняна капустяна і паросткова мухи, ріпна і капустяна білявки, ріпакові квіткоїд, блішка і прихованохоботник, капустяні блішка і прихованохоботник, слимаки, капустянка, бабануха, капустяні попелиця, вогнівка і міль.

    У боротьбі зі шкідниками дуже важливі профілактичні заходи, і головним пунктом плану превентивних заходів є дотримання сівозміни. Крім того, дуже важливо після збору врожаю прибирати з ділянки рослинні залишки і глибоко перекопувати ґрунт. Упродовж вегетаційного періоду необхідно регулярно вести боротьбу з бур’яном.

    Обробка кольрабі

    Якщо ж, незважаючи на дотримання всіх правил агротехніки, кольрабі вразила хвороба або її окупували паразити, доведеться вдатися до обробки рослин спеціальними препаратами. З комахами можна боротися такими інсектицидами, як Амбуш, Децис, Карате, Ровікурт, Корсар та інші препарати подібної дії.

    Що стосується хвороб, то з грибковими захворюваннями добре справляються фунгіциди – Квадріс, Фундазол, Скор, Топаз та інші. А ліків від вірусних захворювань ще, на жаль, не винайшли. Доведеться видаляти хворі рослини з ділянки, спалювати їх, а ґрунт, у якому вони росли, дезінфікувати.

    Однак ви повинні знати, що хімпрепарати небезпечні не тільки для шкідників і збудників хвороб, а й для вас, а тому найкращим способом захисту від таких неприємностей є дотримання агротехніки та сумлінний і своєчасний догляд за кольрабі.

    Збирання і зберігання кольрабі

    Капусту весняного посіву збирають у міру дозрівання, але зберігати її можна в холодильнику не довше двох тижнів. А ось кольрабі, посіяну з кінця червня по кінець липня, збирають приблизно в ті ж терміни, що й білокачанну капусту – коли денна температура опуститься до 3-5 ºC, а нічна буде триматися в межах 0-1 ºC. До цього часу стеблеплоди мають досягти 8-10 см у діаметрі і важити від 90 до 120 г. При перезріванні капуста кольрабі грубіє і робиться волокнистою, що аж ніяк не покращує її смакових якостей. Капуста кольрабі вирізняється гарною лежкістю, але її зберігання вимагає виконання певних умов, і насамперед чергу підтримки в приміщенні високого рівня вологості. Найкраще зберігаються стеблеплоди фіолетового кольору.

    Збір врожаю потрібно проводити в суху ясну погоду. Стеблеплоди викопують разом із корінням, просушують у затінку, очищають від землі і обрізають на них листя. Коріння краще не видаляти – так кольрабі довше зберігатиметься. Капусту складають у ящики з піском таким чином, щоб стеблеплоди між собою не стикалися. У такому вигляді при температурі близько 0 ºC і вологості повітря на рівні 95 % кольрабі може зберігатися 5-8 місяців.

    У холодильнику цей вид капусти, загорнутий у папір і поліетилен, без втрати якості може лежати не довше двох тижнів. А найкращий спосіб зберігання капусти кольрабі – заморожування. Перш ніж помістити стеблеплід у морозильну камеру, його миють, розрізають навпіл або на частини, бланшують упродовж 3 хвилин в окропі, відразу після цього охолоджують у крижаній воді, промокають, просушують, складають у пакети і заморожують. У морозильній камері кольрабі зберігається 9 місяців. Її використовують для супів і гарнірів.

    Види і сорти кольрабі

    Стеблеплоди капусти кольрабі бувають зеленуватого або фіолетового забарвлення. Усередині і ті, й інші містять м’якоть білого кольору. Розрізняють сорти капусти кольрабі також і за термінами дозрівання: скоростиглі сорти не придатні для лежання, їх потрібно вживати в їжу відразу, а пізні сорти можуть при правильному зберіганні лежати місяцями. Пропонуємо вам деякі сорти кольрабі, що добре себе зарекомендували, серед яких ви зможете вибрати ті, що напевно вам підійдуть:

    • Гігант – пізній жаро- і посухостійкий сорт із блідо-зеленим великим стеблеплодом масою до 6 кг з увігнутою вершиною та білою ніжною і соковитою м’якоттю;
    • Віолетта – теж пізній сорт, що вирізняється морозостійкістю. Стеблеплід у Віолетти темного фіолетового кольору, плоско-округлий, середнього розміру, діаметром від 6 до 9 см, масою близько кілограма. М’якоть біла, ніжна і соковита;
    • Моравія – ранньостиглий урожайний сорт чеської селекції з округло-плоским білясто-зеленим стеблеплодом масою понад 2 кг із соковитою, ніжною, смачною білою м’якоттю;
    • Атена – стабільно врожайний скоростиглий чеський сорт із зеленим стеблеплодом масою до 3,5 кг. М’якоть біла, ніжна і соковита;
    • Віденська фіолетова – як зрозуміло з назви, сорт зі стеблеплодом фіолетового кольору масою до 1 кг. Це середньорання капуста з ніжною і соковитою м’якоттю, але, на жаль, зберігати її не можна;
    • Пікантний – скоростиглий сорт, стійкий до здерев’яніння і розтріскування, зі стеблеплодом світлого зеленого кольору масою до 1 кг зі щільною смачною м’якоттю;
    • Делікатесна червона – надскоростиглий морозостійкий сорт із червоно-фіолетовим округлим стеблеплодом вагою до 2 кг із соковитою щільною білою м’якоттю;
    • Блакитна планета – гібридний сорт, добре зберігається, з блакитно-зеленим плоским стеблеплодом масою до 250 г. М’якоть щільна і ніжна;
    • Смак – ранньостиглий сорт темно-фіолетового кольору масою до 700 г зі щільною, соковитою м’якоттю чудових смакових якостей. Непридатний для тривалого зберігання.

    Окрім описаних, вас можуть зацікавити сорти Віденська біла 1350, Дворона, Делікатесна блакитна, Делікатесна біла, Каратаг, Кортис, Ковпак, Коссак, Віденська біла та інші.

    Властивості кольрабі – шкода і користь

    Корисні властивості кольрабі

    До складу капусти кольрабі, крім великої кількості вітаміну C, через що цей вид називають «лимоном із грядки» або «північним лимоном», входять також вітаміни A, B, B2 і PP, рослинні білки, вуглеводи, мінеральні солі, магній, кальцій, калій, фосфор, кобальт, залізо, пантотенова кислота, каротин, глюкоза і фруктоза.

    Кольрабі сприяє нормалізації обміну речовин, тому вона показана тим, хто довго і болісно худнув та хоче закріпити свій успіх. Вітаміни групи B, що містяться в продукті, сприяють зміцненню нервової системи. Кольрабі має сечогінну дію і добре виводить з організму зайву рідину, очищаючи його від шлаків і допомагаючи усувати порушення роботи печінки, жовчного міхура і нирок, знімає запалення в шлунку і кишківнику.

    Капуста кольрабі за рахунок наявності в ній сірковмісних речовин є гарним профілактичним засобом від раку прямої і товстої кишок. При осиплості, запаленні порожнини рота і кашлі, хворобах шлунка, кишківника, селезінки, нирок, печінки, при недокрів’ї дуже корисний сік кольрабі. При гепатиті і холециститі рекомендується упродовж двох тижнів 3-4 рази на день вживати по чверті склянки соку кольрабі, змішаного зі столовою ложкою меду. Відваром бадилля кольрабі в народній медицині лікують туберкульоз легень і астму.

    Капуста кольрабі рекомендована дієтологами для дитячого харчування. У кулінарії кольрабі використовують для приготування салатів, її тушкують, запікають, фарширують м’ясом або іншими овочами. У багатьох країнах у їжу вживають також молоде листя кольрабі, яке так само корисне, як і стеблеплоди. Кольрабове листя кладуть у салати, супи, борщі, а відварені або тушковані зрілі листки після подрібнення можна використовувати як гарнір або зробити з них оладки.

    Пропонуємо вам кілька чудових страв із кольрабі:

    • відбивні: очистіть кольрабі і наріжте її на пластинки завтовшки 1-1,5 см, проваріть їх 5-7 хвилин у підсоленому окропі, вийміть шумівкою і дайте охолонути, після чого натріть спеціями, обкачайте в борошні, занурте в льєзон і обсмажте з обох боків до рум’яного стану. Подають відбивні з кольрабі з майонезом або сметанним соусом із додаванням часнику;
    • суп-пюре: очистіть і наріжте 2 кольрабі, зваріть їх до готовності, протріть через сито, розведіть відваром у кількості 3,5 склянок, посоліть і прокип’ятіть суп-пюре на слабкому вогні 2-3 хвилини, зніміть із вогню, дайте трохи охолонути, введіть у суп збитий із половиною склянки вершків і 40 г вершкового масла сирий яєчний жовток, ретельно перемішайте, а перед подачею додайте 120 г відварених грибів. Подавайте суп-пюре з грінками;
    • салат: 450 г кольрабі подрібнити на великій тертці або нарізати тонкою соломкою, 250 г відвареного філе курки і 300 г ананаса – свіжого або консервованого – нарізати кубиками, додати сіль за смаком, майонез, гострий перець, ретельно перемішати, посипати брусницею і зеленню;
    • салат: 300 г очищеної кольрабі натерти на тертці (краще на корейській), одне яблуко нарізати соломкою і побризкати його лимонним соком, щоб не потемніло. Жменю очищених волоських горіхів подрібнити, але не занадто дрібно, 100 г сиру фетакса нарізати кубиками. З’єднати всі інгредієнти, додати кілька листочків м’яти, полити олією і перемішати.

    Капуста кольрабі – протипокази

    Протипоказана капуста кольрабі людям, що страждають підвищеною кислотністю. Найнебезпечніші ті овочі, які виросли не в відкритому ґрунті, а в парниках або теплицях, оскільки, як і качан білокачанної капусти, стеблеплід кольрабі схильний накопичувати нітрати та інші некорисні речовини, що викликають усілякі захворювання. Ось, мабуть, і все, що слід знати про шкоду кольрабі.

Про автора

admin administrator