Терміни посадки кабачків у відкритий ґрунт

Авторadmin

Терміни посадки кабачків у відкритий ґрунт

Посадка кабачків: терміни, як саджати у відкритий грунт

Посадка кабачків у відкритий грунт має ряд особливостей. Хороші врожаї будуть гарантовані, якщо садити овочеву культуру у встановлені терміни, попередньо підготувати посадковий матеріал, вибрати правильне місце для росту, підібрати потрібну технологію та забезпечити належний догляд.

Особливості посадки кабачків

Коли садити кабачки

Правильні строки посадки кабачків забезпечать нормальний розвиток овочевої культури і хороший урожай.

  • Посадочні процедури починаються в той момент, коли встановлюється тепла погода і припиняються нічні заморозки;
  • Для отримання раннього врожаю варто підбирати ранні сорти, у яких вкорочене час проростання і дозрівання (можливо висадити вже в квітні). При намірі зберегти свіжі овочі на зиму віддають перевагу сортам з пізнім плодоношенням (садити починають з травня);
  • багато городників для розрахунку часу посадки користуються додатково місячним календарем, визначаючи сприятливі дні, при цьому несприятливими є дні повнолуння і новолуння.

Посів насіння кабачків дає позитивний результат, коли грунтовий грунт прогрівається до температури від 12° і вище.

Рекомендації

На вирощування розсади за нормами йде близько 20-30 днів. Це час враховують при підготовці майбутніх саджанців до наступної пересадки у город або в теплицю.

Пророщувати розсаду рекомендовано в окремих ємностях – пластикових або торф’яних стаканчиках, деякі користуються обрізаними пластиковими пляшками.

Підготовка насіннєвого матеріалу

Щоб прискорити схожість, попередньо потрібно підготувати насіння кабачків до посадки. Можна скористатися одним із запропонованих варіантів:

  • протягом 4-6 год їх витримують у воді, підігрітій до 50°C, потім для загартування відразу поміщають на 1-2 хв у холодну воду;
  • 1 день витримують в препараті-стимуляторі росту, потім промивають під проточною водою, висушують і відразу висаджують;
  • замочують посівний матеріал на 12 год в нитрофоске;
  • тримають насіння у вологому марлевої тканини (залишити їх слід до тих пір, поки вони не набухнуть), сіють після того, як вони прокльовується.

Основні правила посадки

Рекомендації по посадці кабачків у відкритий грунт:

  • Вибирають пухку родючу землю, переважно чорнозем або легку суглинних, добре удобрений органікою.

Увага! Не підходить кислий, глинистий і надмірно зволожений торф’яний грунт;

  • Грунт готують з осені, боронуя граблями, активізуючи зростання бур’янів, а через 2 тижні перекопують на залишкову глибину, закопуючи бур’яни. Одночасно вносять добрива – 1 відро компосту, 30 г суперфосфату і 30 г калію на м2.
  • Навесні перед посадкою перекопують грунт на глибину 0,2 м, додаючи в неї 20 г селітри на кожен м2. В глинистий грунт додатково домішують відро піску і відро торф’яної крихти. В піщаний – 1-2 відра сухої глини.

Садять кабачки грядками, попередньо за допомогою багнета лопати сформувавши борозни і зробивши лунки на відстані 0,6 м. Між грядами при подальшому догляді витримують відстань від 1 м і більше.

У сформовані лунки вносять органіку, змішану з землею, поливаючи їх теплою водою. Глибина посадки:

У кожну лунку кладуть по 2-3 насінини, щоб згодом з них вибрати найбільш міцний. В кінці їх засипають ґрунтом і утрамбовують. Щоб уникнути кірки мульчують землю торф’яної сумішшю, перегноєм або соломою.

Регіональні особливості культивування

Розсаду висаджують у грунт залежно від місцевості

Посадку кабачків планують залежно від регіональних особливостей.

  • У середній смузі Росії висаджують пророщену розсаду у відкритий грунт, починаючи з кінця травня. Насіннєвий матеріал можна посіяти з перших днів квітня аж до останніх чисел місяця, при цьому для вирощування походять різні по інтенсивності дозрівання сорту.
  • У районах з прохолодним кліматом і коротким літнім сезоном (наприклад, на Уралі і в Сибіру, Московській і Ленінградській областях) овочеву культуру культивують переважно розсадним методом, тому варто за 30 днів спланувати посів насіння, проростити сіянці і тільки потім пересаджувати їх. Зазвичай це доводиться на кінець травня – початок червня, при цьому переваги віддають раннім і середньостиглих сортів.

Таблиця посадки по регіонах:

РегіонСтрок сівби насіння та висаджування розсади
ПівнічнокавказькийЗ початку і до середини травня
Ростов, Нижнє Поволжя2 і остання третина травня
Московський, Середнє Поволжя, середня смуга2 і остання третина травня
Ленінградська, Псковська, північно-захід, Урал, СибірКінець травня – початок червня

Таблиця популярних сортів з різними строками дозрівання:

НазваХарактеристика по дозріваннюУрожайність, кг/м2
Білий лебідьРанньостиглий9
ЗолотинкаРанньостиглий5
ГольдаРанньостиглий5,7
ЦукешаРанньостиглий12
Помаранчеве дивоСередньостиглий5
КарузоСередньостиглий7
ГоріховийПізньостиглий8
ЛьохПізньостиглий8

Правильні попередники і сусіди

Перш ніж висаджувати кабачки у відкритий грунт, варто враховувати попередні культури. Хороша сумісність з:

  • картоплею;
  • морквиною;
  • буряком;
  • зеленню;
  • цибулею.

Дивіться також: Як приготувати кукурудзу смачно: що можна зробити з вареного овоча, а також страви з борошна в домашніх умовах, як правильно і швидко підсмажити на грилі?

Кращі спільні сусіди, які до того ж красиво виглядають на грядках, – це кріп і гірчиця. Їх висаджують між лунками або в міжряддях.

Не рекомендується посадка на місце, де раніше вирощували гарбуз, огірки та патисони – ці овочі забирають з ґрунту те мінеральне живлення, яке по компонентам схоже з харчуванням для кабачків. Внаслідок бідності землі вони ростуть значно повільніше.

Технологія посадки Галини Кизими

Спосіб садіння кущових кабачків Галини Кизими говорить, що насіння попередньо не піддають якій-небудь обробці і не замочують.

За схемою, посів йде в воронки, зроблені на городі в недопревшем компості. Розташовують лунки на відстані 0,45 м. Переваги варто віддавати кущовим форм овочевої культури.

Якщо грунтовий грунт під компостної купи не прогрівся, воронки проливають гарячою водою в обсязі 1\3 відра.

Лунку з насінням не засипають землею. Грядки накривають плівкою. При випадковому настанні заморозків посадки можна додатково накрити лутрасілом, выстилаемым на дуги.

Протягом усього вегетаційного періоду не проводять жодної підживлення, т. к. в компості зберігаються необхідні їм поживні речовини. Плівку з посадок не прибирають, вона зберігає необхідну вологу, додатково рослини не поливають.

Методи посадки Октябрины Ганичкиной

Вирощування овочевої культури за технологією Ганичкиной передбачає висадку розсадним шляхом, що дає можливість отримати ранній урожай, починаючи з липня.

В теплих краях насіння висаджують відразу в грунт

Посадка семен кабачків починається з другої половини квітня. Пророщування розсади відбувається 25-30 діб, після цього її пересаджують відкритий грунт. Найкращий час – ранок або в похмурий теплий день.

Грядку удобрюють живильною сумішшю Екзо (200 г ), нітрофоскою (1 ч. л.), стимулятором Энерген (1 ампула на 10 л).

Грунт перекопують і роблять лунки на відстані 0,6-0,7 м.

Посадки накривають плівкою, яку прибирають після 12-15 червня. Полив проводять регулярно, під кореневу систему, не змочуючи листя.

Підживлення проводять двічі:

  • до початку стадії цвітіння удобряющим комплексом Агрікола (1 ст. л. на 10 л води);
  • в період бутонізації удобряющим комплексом Ефектон-О (2 ст. л.), у суміші з деревним попелом (2 ст. л. на 10 л).

Тінь для кабачків

Посадити краще всього на освітлені сонцем місця, кабачки добре ростуть і розвиваються на південних схилах.

В тіні, з північного боку ділянки, вони ростуть повільніше, цвітіння відбувається не так рясно, що позначається на кількості врожаю.

Не варто в якості місця вибирати ділянка, поруч з яким протікають грунтові води, що разом з затіненням часто стає причиною гнилизни овочів.

Що посадити після кабачків

Овочева культура не робить істотного впливу на родючість грунтового грунту.

Основна вимога: не садять культури, схильні до тих же захворювань і потребують ті ж поживні елементи, що і кабачки.

Не підходять огірки та гарбузи, т. к. це близькоспоріднені овочеві культури. Погано ростуть кавун, диня і полуниця.

  • томат, для якого попередник створює добре розпушений ґрунт;
  • часник і цибуля, які ефективно знезаражують грунт;
  • бобові, відновлюють рівень вмісту азоту.

Слушними є також перець, капуста, редиска, морква, картопля, буряк і баклажан.

Основи догляду

Для одержання багатого врожаю кабачки висаджують у встановлені для різних регіонів терміни, заздалегідь готуючи насіння, дотримуючись основні правила посадки та догляду.

Як доглядати за кабачками:

  • полив забезпечують регулярно, раз на 7 діб, в посушливі періоди – до 3 разів, при цьому використовують теплу воду кімнатної температури, поливають поверхню ґрунту;
  • підгортання саджанців проводять, коли на них з’являється по 5-6 аркушів;
  • підживлення вносять спочатку через 10-14 діб після посіву насіння, вдруге – на стадії цвітіння, третє внесення добрив проводять при формуванні овочів, як прикормок використовують мінеральні сполуки;
  • у міру появи бур’янів, мінімум раз в тиждень, проводять розпушування грунту, що забезпечує надходження до кореневої системи вологи та повітря;
  • після початку цвітіння проводять штучне залучення комах для запилення, що допомагає зав’язатися овочів, роблять це з допомогою розведеного меду, яким обприскують листя біля зав’язей;
  • для продовження стадії плодоношення дозрілі овочі зривають по мірі їх появи;
  • порожні квітки, які не зав’язалися в плоди, обривають, що зберігає ресурси рослини на дозрівання бійок овочів;
  • ранньою весною проводять обробку насаджень проти шкідників та інфекцій, повторюють процедуру при появі ознак зараження.

Технологія вирощування кабачків і цукіні у відкритому ґрунті

Кабачки та цукіні – це популярні овочі, які мають масу корисних властивостей і різні способи приготування. Їх можна смажити, варити, запікати, маринувати та навіть використовувати, як головний інгредієнт ароматного варення.

Перевагою даних культур є простота в вирощуванні та скоростиглість. Головне – вчасно збирати молоді зав’язі, але, якщо вже забарилися – кабачками, що переросли, можна нагодувати домашніх тварин. Про те, чим корисний кабачок і особливості його вирощування, читайте в статті.

  1. Корисні властивості кабачка
  2. Біологічні особливості і умови вирощування кабачка
  3. Підбір сорту або гібриду
  4. Цукіні і кабачки – агротехніка вирощування
  5. Вибір ділянки під посадку кабачка
  6. Вирощування розсади
  7. Посадка кабачків
  8. Кабачки – вирощування і догляд
  9. Внесення добрив
  10. Поливний режим
  11. Боротьба зі шкідниками та хворобами
  12. Збір врожаю

Корисні властивості кабачка

Кабачки й цукіні є відмінними дієтичними продуктами з легкою засвоюваністю

Кабачки традиційно цінуються за свою скоростиглість, високу врожайність і дієтичні якості плодів. Це обумовлено їх багатим вітамінним і мінеральним складом, легкою засвоюваністю організмом і низькою калорійністю. Кабачки є цінною сировиною для приготування домашніх страв, а також консервної промисловості – виготовлення ікри, а нарізані шматочки засолюють, як огірки.

У шкірі кабачка міститься каротиноїд – лютеїн, який корисний при вікових змінах зору. Особливо багато його в плодах жовтого кольору. Маска з подрібнених плодів кабачка тонізує і пом’якшує шкіру, розгладжує зморшки, надає їй свіжість і знімає почервоніння.

Біологічні особливості і умови вирощування кабачка

Кабачок і цукіні, як і всі гарбузові, є теплолюбними рослинами, але у порівнянні зі своїми родичами вони самі холодостійкі. Насіння проростає при температурі вище +10-15°С. Рослини не переносять короткочасного зниження температури до +3-5°С і гинуть від заморозків. Оптимальною для цієї рослини є температура +20-28°С.

Також це світлолюбні овочі, які погано реагують на затінення. При нестачі світла зростання кабачка сповільнюється, пилок не визріває, тому жіночі квітки погано запилюються і падає врожайність. У похмуру погоду і в загущених посадках у плодів погіршується смак, оскільки в них накопичується низька кількість цукру і сухих речовин.

Культури вимогливі до живлення. Це пов’язано з високою потенційною можливістю формувати товарний урожай до 100 т/га і більше. Винос з ґрунту для формування 100 ц товарної продукції становить – 27,5 кг азоту, 14 кг фосфору і 40 кг калію. Добре реагує на органічні та мінеральні добрива.

У порівнянні з огірком, кабачок більш посухостійкий. Однак відсутність опадів і поливів в південних районах в період вегетації негативно впливає на продуктивність рослин і знижує якість плодів. Тому при сильній спеці проводять поливи кожні 3 дні тільки теплою водою. Бажано це робити так, щоб краплі води не потрапили на листя. Але не можна допускати перезволоження ґрунту, тому що в такому випадку слабшає коріння.

Підбір сорту або гібриду

Кабачки та цукіні відрізняються за кольором (салатові, темно-зелені, жовті, смугасті) і формі (циліндричні, овальні, видовжені, круглі). Також вони різняться по терміну дозрівання і типу запилення.

Цукіні відрізняються більш коротким головним стеблом (близько 1 м), сильним розсіченням листя і білою плямистістю. Плоди з більш ніжною, соковитою м’якоттю (можна споживати навіть сирими), що обумовлено високим вмістом пектину і раннім терміном товарної стиглості.

Вибираючи насіння, слід зазначити, що існують, крім традиційних бджолозапильних, і партенокарпічні сорти кабачка, які зав’язують плоди в умовах поганого запилення. Вони придатні для вирощування в теплицях.

Великою популярністю користуються скоростиглі гібриди з високою продуктивністю і дружною віддачею врожаю, стійкі до борошнистої роси. З повним списком сортів і гібридів кабачка, можна ознайомиться на сайті.

Цукіні і кабачки – агротехніка вирощування

Вибір ділянки під посадку кабачка

Кабачок і цукіні є найбільш вимогливими до ґрунту у порівнянні з іншими овочами їх сімейства. Їм не підходять важкі глинисті ґрунти. Також на кислих торфовищах кабачки повільно ростуть і дають низький урожай неякісних плодів.

Посіви слід розміщувати на відкритих ділянках з родючими, легкими за механічним складом ґрунтами та нейтральною кислотністю. Кабачки краще ростуть на супіщаних, легко- і середньосуглинистих ґрунтах.

Ідеальні попередники для кабачків – картопля, капустяні культури, цибуля, коренеплоди, бобові та зелень. Кабачок можна садити на полях, де вирощувався огірок або інші гарбузові культури, оскільки у них є спільні хвороби.

Восени проводять оранку на глибину 20-25 см. Навесні при першій нагоді ґрунт культивують. У міру появи бур’янів перед посадкою проводять культивацію з боронуванням.

Вирощування розсади

В Україні практикується вирощування кабачків розсадою і через прямий посів у відкритий ґрунт. Розсаду вирощують в касетах, склянках або горщиках, щоб зменшити травмування кореневої системи після пересадки.

В якості ґрунтової суміші для розсади використовують легкий торф, який попередньо пропарюють гарячою водою, щоб запобігти розвитку чорної ніжки на сіянцях. Також для знезараження ґрунт можна полити розчином препарату Магнікур Енерджі (Превікур).

В одну лунку сіють по одній насінні на глибину 3-4 см, поміщаючи насіння в горизонтальному положенні. Ідеальною температурою для росту і розвитку розсади є +22-25°С. При вирощуванні ранньою весною розсаду необхідно досвічувати, оскільки вона може витягуватися.

Поливи проводять виключно підігрітою водою. У розсаднику сіянці підгодовують два рази разом з поливом: 1 – через 14 днів після сходів; 2 – за 2-3 дні до висадки розсади. Кращими для підгодівлі є комплексні добрива з усім набором елементів живлення, але з переважанням фосфору для розвитку кореневої системи.

До висадки розсада кабачка готова, коли на ній сформується 2-3 справжніх листочки та коріння доросте до нижньої частини комірки. Зазвичай це сіянці у віці 25-30 днів.

Посадка кабачків

Посів і висадку розсади у відкритий ґрунт проводять після відпадання загрози заморозків (кінець квітня – початок травня). Допустимі й більш пізні терміни посіву. Якщо розсада буде готова раніше, ніж настане оптимальна температура, то її слід укрити агроволокном. Схеми посадки розсади: 210×40 см, 240+40×70 й т.д.

У відкритий ґрунт насіння сіють у вологий ґрунт по одній штуці в ямку на глибину 5-6 см. Схема посіву – 240+40×56 см й т.д. При сприятливих умовах сходи з’являються на 8-12 день після посіву, а при більш прохолодній погоді, сходи затягуються до 18-20 днів.

Кабачки – вирощування і догляд

До початку плодоношення проводять розпушування міжрядь після кожного поливу. Це слід робити обережно, щоб не пошкодити коріння. Також у міру заростання при вирощуванні кабачків необхідно робити прополювання з метою знищення бур’янів. Для кращої вентиляції та освітлення на дорослих рослинах слід видалити 2-3 нижніх листків.

Внесення добрив

Точна норма внесення добрив залежить від вмісту елементів живлення в ґрунті. В середньому, на 1 гектар поля під вирощування кабачка вносять 40-60 т органіки й 100-150 кг аміачної селітри, 300-400 кг суперфосфату і 150-200 кг калійної солі. Всю дозу розподіляють на осіннє і весняне внесення.

Якщо Ви плануєте використовувати крапельне зрошення, то система внесення добрив буде радикально інша. Також для початку потрібно зробити аналіз ґрунту і після цього, наш агроном зможе дати Вам рекомендації по харчуванню.

Часто на супіщаних ґрунтах відзначається дефіцит магнію, тому навесні під культивацію вносять магнієві добрива. За період вегетації рослини підживлюють не менше трьох разів. Перший раз – через 7 днів після висадки розсади, другий – в період цвітіння (з мікроелементами), третій – в період плодоношення. Варто враховувати, що в початкові фази при вирощуванні кабачка рослинам для розвитку потрібен азот і фосфор, а в період плодоношення – азот, калій і кальцій.

Поливний режим

Перед появою плодів полив роблять раз в 4-5 днів, нормою 250-300 м3/га. Під час плодоношення – раз в 3-5 днів теплою водою, збільшивши норму до 2-3 літрів під рослину. Для поливу кабачка ідеальним є крапельне зрошення, оскільки воно зволожує лише прикореневу зону і з його допомогою можна робити підживлення добривами (фертигація), і вносити пестициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Кабачок найчастіше пошкоджується баштанною попелицею, трипсами та павутинним кліщем. Із захворювань найбільш шкідливими є пероноспороз, антракноз, борошниста роса і бактеріоз. Для боротьби зі шкідливими організмами використовують пестициди, які дозволені для використання на даній культурі.

Як розпізнати шкідників і хвороби кабачка, а також методи боротьби з ними читайте в статті: «Шкідники та хвороби кабачків в закритому і відкритому ґрунті».

Важливо! Обробляти рослини пестицидами можна не пізніше, ніж за 20-30 днів до збирання врожаю.

Збір врожаю

Збирають урожай кабачків і цукіні вручну. Для збору підходять плоди віком 3-7 днів і довжиною 15-20 см. Надалі їх шкірка стає жорсткою, а насіння – великим та не придатним до вживання. Щоб не знижувати загальну врожайність, вибірку слід проводити регулярно.

Сучасні гібриди кабачка здатні формувати плоди тривалий період

Цікаві факти про кабачок

1. Вперше кабачки з’явилися на території сучасної Мексики. Але місцеві індіанці їли тільки їх насіння, а не самі овочі. До Європи вони були завезені в XVI столітті, де вперше їсти самі кабачки стали італійці.
2. З точки зору ботаніки вони належать до ягід, а не до овочів. Але все одно всі звикли вважати кабачок овочем.
3. У Греції та Франції користуються популярністю квітки кабачків, які теж їстівні.
4. У Книгу рекордів Гіннеса потрапив найбільший кабачок у світі вагою 65 кг. Його виростив австралієць з острова Норфолк. Щоб підняти цього велетня, знадобилося дві людини.

Як бачите, виростити кабачки та цукіні досить просто. Головне підібрати якісний посівний матеріал і правильну ділянку. І далі при належному догляді Ви отримаєте високий урожай смачних і корисних овочів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про автора

admin administrator