Кажани птиці або тварини

Авторadmin

Кажани птиці або тварини

Кажан – коротка інформація

Кажани – майже легендарні істоти. Їх бояться, не люблять, про них придумують небилиці і казки. Насправді рукокрилі – дивно цікаві і зовсім не страшні тварини.

Це єдині звірі, які піднялися в повітря, як птиці. Для цього у них є крила – тонкі шкіри стие перетинки, розтягнуті між тілом, плечем, передпліччям і довгими пальцями. Втім, конкурувати з денними пернатими кажанам все ж не під силу, ось і довелося їм вибрати ніч.

До польоту в темряві рукокрилі пристосовані досконало. Складки і вирости на величезних вухах надають їх слуху чутливість до ультразвуковим сигналам. Такі сигнали вечірниця видає губами, приблизно так, як ми свистимо, а спеціальне розширення гортані підсилює їх. За відображенню звуку від предмета кажан дізнається не тільки відстань до нього, а й напрямок його руху і швидкість. Воістину, вона «бачить вухами»!

Цікаво, що під час сплячки у кажанів повністю відключається головний мозок і процеси в організмі контролюються тільки спинним і довгастим. При цьому після пробудження зникають вироблені раніше умовні рефлекси. Наприклад, якщо кажана навчили добре розпізнавати місце годівлі, то після сну вона це місце повністю забуває.

повітряний акробат
Руда вечірниця – один із самих звичайних видів рукокрилих в Росії. Вона дійсно руда, особливо навесні і влітку; до зими рівний невисокий хутро набуває більш темний, коричнево-бурий колір. Так само пофарбовані і літальні перетинки, і широкі вуха.

Крила у цій миші довгі і загострені. Вона швидко і маневренно літає, спритно хапаючи досить велику і верткий видобуток: жуків і великих нічних метеликів. Іноді, погнавшись за черговою жертвою, миша робить майже акробатичні трюки. Вона каменем падає на 30-40 м вниз, вистачає жука і швидко піднімається назад, на льоту відкушуючи тверді надкрила. За 30-40 хвилин миша цілком спроможна зжерти до 30 комах.

Руда вечірниця поселяється в старих змішаних і листяних лісах, в міських парках і садах, влаштовуючи колонії в дуплах дерев. Зазвичай разом живуть не більше 30-35 звірків, як правило самок. Самці першу половину літа тримаються поодинці, а ближче до осені утворюють невеликі «чоловічі» колонії. Зустрічаються і змішані поселення, але в основному пізньої осені або на зимівлі. Вхідний отвір дупла зазвичай кругле або трохи витягнуте, але впізнати населену «квартиру» легше за все не по формі, а по запаху. Він не дуже приємний, та й мухи, що кружляють навколо, ясно вказують на характер мешканців.

Днем кажани сплять, повиснувши вниз головою на стелі свого житла. Ближче до ночі починається пожвавлення, писк і метушня, а з заходом сонця вечорниці вилітають на полювання. Деякі особливо нетерплячі звірята можуть з’явитися в повітрі за кілька годин до заходу. Це небезпечно, адже днем ​​їх легко може зловити пернатий хижак, наприклад яструб або невеликий сокіл. Втім, птиці досить рідко досягають успіху: вечірниця настільки швидка і маневрена, що мало кому під силу її зловити.

Після вильоту кажани активно годуються, ганяючись за здобиччю високо над кронами дерев, на узліссях і лісових галявинах. Якщо дме сильний вітер, сиро і холодно, вечорниці спускаються нижче і швидко літають над землею, а в зовсім погану погоду можуть і зовсім не залишати притулок. Як правило, за годину звірята встигають як слід насититися і повертаються «досипати» в дупло. Другий раз вони вилітають на полювання під ранок, і теж ненадовго. Втім, при похмурої погоди мишам іноді доводиться ганятися за здобиччю практично всю ніч.

Як відомо, комахи взимку не літають. Що ж робити ненажерливим мишам? Руді вечорниці вирішують цю проблему так само, як птахи, – відлітають. Під час міграцій ці маленькі звірятка долають величезні відстані: рекордна довжина їх шляху – понад 1500 км! Летять вечорниці зазвичай ночами, зі швидкістю близько 30-40 км на добу, іноді разом з птахами. Зимують вони в Криму, на Кавказі, в Центральній Європі і Середній Азії, впадаючи в сплячку в печерах, дуплах, на горищах. Навесні, в квітні-травні, вечорниці повертаються назад, причому першими завжди прилітають самки, а пізніше – самці.

У серпні-вересні у кажанів починається гон. Самці в цей час займають спеціальні осінні дупла і сидять там, співаючи «любовні серенади». Їх специфічний щебет ні в який інший час року не почуєш. Звичайно, летюча миша не соловей, але самкам подобається і така пісня. Вони прилітають до «співакові» в дупло і на час поселяються в ньому. Вечорниці полігамні: часто пісня самця приваблює відразу кілька самок.

Вагітність триває до наступного літа. Справа в тому, що сперматозоїди зберігаються в статевих шляхах самок, не втрачаючи життєздатності, кілька місяців, і лише в кінці зими починається розвиток ембріонів. Дитинчата народжуються в найзручніший для вирощування час – на початку літа. Це явище – латентна фаза вагітності – виявлено у багатьох видів ссавців, властиво воно і кажанам.

У перший час дитинчата зовсім не можуть обходитися без матері: вони навіть власну температуру підтримати не в змозі. Зате вони народжуються вже з зубами, на яких є спеціальні вигнуті всередину вершинки. Ними дитинчата міцно чіпляються за соски матері, яка всюди носить потомство з собою. Причому самка, незважаючи на такий доважок, ще й ловить здобич. Трохи пізніше дитинчата на час полювання залишаються одні, а мати годує їх, безпомилково визначаючи своїх. Ростуть малята швидко і вже в серпні дуже схожі на дорослих, тільки пофарбовані тьмяніше. Після осінньої линьки зникає і ця відмінність.

Кажани відносяться до гетеротермним тваринам. Це означає, що температура їх тіла не повністю, але все ж залежить від навколишнього середовища. Це було помічено ще в XVIII столітті італійським дослідником Спалланцани. Особливо температура тіла у вечорниць падає під час сплячки: вона лише на 1-2 градуси вище, ніж на вулиці. Усі життєві процеси при цьому протікають набагато повільніше: наприклад, серце скорочується лише 15-16 разів на хвилину, а не 400, як у періоди неспання. Під час денного сну влітку температура тіла теж знижується, але не так сильно.

Охолодження приносить вечорниць відчутну користь: воно призводить до швидкого звільнення від паразитів. Це показав своїми дослідами російський зоолог Н. І. Калабухов, який заражав кажанів збудником сонної хвороби. Безсонні тварини швидко гинули від неї, а вміщені в холодильник при невеликій плюсовій температурі видужували.

Кажани: цікаві факти

Серед усіляких “страшилок”, які придумали люди, особливе місце займають вампіри: вони нібито літають ночами і п’ють кров у людей. У їхньому вигляді багато від кажанів – теж нічних створінь і тому навідних на людей страх: так, напевно, наші предки боялися всього того, що несподівано з’являється з ночі і в ночі ж зникає.

Звичайно, більшість кажанів – цілком нешкідливі створення, від них загрози людям не більше, ніж від якихось виробів. І все-таки серед південноамериканських рукокрилих дійсно є справжні вампіри – не від казкові, а реальні кровопивці.

Зрозуміло, ці крилаті створіння спеціально за людьми не полюють. Їх основний видобуток – невеликі лісові звірі, іноді птиці; поблизу поселень людини вони часто нападають на домашню худобу. Але чи потрібно дивуватися тому, що ці кажани при нагоді присмокчуться і до людини – адже на ньому немає вовни, а тонку шкіру так легко прокусити.

Біда в тому, що зі слиною вампіра в ранку потрапляє особлива речовина, що перешкоджає згортанню крові, – і вона продовжує текти навіть після того, коли ця “крилата п’явка” зникає в темряві. Буває, що за ніч якогось віслюка або мула, необачно залишений біля лісової галявини, відвідає ціла зграя вампірів (вони живуть колоніями по кілька сотень особин). До ранку нещасну тварину все буде покрито тонкими струмками повільно стікає крові – дійсно, видовище, здатне породити найстрашніші легенди.

Хоча кажани діляться на безліч видів і проживають в різних природних умовах, звички у них напрочуд схожі. Майже всі ведуть нічний спосіб життя, а вдень сплять, повиснувши вниз головою. Гнізд кажани не в’ється.

Більшість кажанів живе групами; самотній спосіб життя властивий усього лише декільком видам.

Кажани найчастіше живуть в печерах, занедбаних шахтах, ущелинах, в дуплах дерев. Їм також вельми до душі старі будинки. Великі кажани, що харчуються фруктами, люблять висіти на гілках дерев.

Про автора

admin administrator