Томат вельможа характеристика та опис сорту

Авторadmin

Томат вельможа характеристика та опис сорту

Характеристика та опис сорту томату вельможа, вирощування і догляд

Помідори – популярна культура у городників. Одним з універсальних і врожайних є томат Боярин, характеристики і опис сорту якого дуже привабливі для багатьох городників і заслуговують докладного знайомства.

Томат Боярин відноситься до середньостиглих, дозрівання плодів починається через 110-117 днів після сходів насіння, кущ детермінантний, заввишки рідко перевищує 70 см. Листя томата рясні, середнього розміру, світло-зелені. Суцвіття складні. Перше закладається над 7 або 8 листом. Далі вони утворюються через 2 листа, а при особливо сприятливих умовах – і через лист. Згідно з рекомендаціями агрономів, на кущі слід залишати 2 стебла: основний і 1 пасинок, який розташовується під першим суцвіттям.

Плоди серцеподібної форми, мають невелику ребристість біля плодоніжки. Колір зрілих помідорів насичено-малиновий. Середня вага плодів 250 г, а у окремих, особливо великих томатів на першій кисті може досягати 500 м Помідори салатного типу, м`ясисті, соковиті, цукрові, на смак дуже приємні. Лежкість плодів середня.

При грамотній агротехніці урожайність сорту висока, з 1 м2 отримують до 10 кг томатів.

Достоїнства і недоліки

Томат вельможа має певні переваги і недоліки. Городники іноді оцінюють його мінуси як значні, але, переважно, якщо мають у своєму розпорядженні маленьким ділянкою і не можуть дозволити собі вирощувати більше 1 сорту помідорів.

Переваги томата вельможа наступні:

  • можливість вирощування в відкритому грунті в холодних регіонах;
  • стійкість до різких погодних коливань;
  • невелика висота куща, що спрощує збір плодів і догляд за рослиною, якому не потрібні складні опори для підв`язування
  • непогана опірність основних захворювань томатів;
  • висока врожайність;
  • делікатесні смакові якості плодів.

Як недоліки часто городники виділяють неможливість застосування для консервування в цілому вигляді, необхідність у формуванні та підв`язування. В основному через це не кожен городник вирішує посадити на своїй ділянці цю культуру, особливо, якщо необхідно з однієї рослини отримувати не тільки столові плоди, а й придатні для заготівлі.

Агротехніка вирощування та догляду

Вирощуються томати вельможа, як і інші помідори, через розсаду. Висівають насіння з 10 по 25 березня. Перед посівом на розсаду посадковий матеріал дезінфікують в слабкому розчині марганцю протягом 30 хвилин, що є надійним захистом від такої проблеми, як чорна ніжка. Це захворювання, якщо станеться його спалах, може знищити всю розсаду.

Грунт для томатів потрібна легка, вологоємна і родюча. Готувати її треба з осені. Також можна купити грунт і в садівничому магазині. При цьому варто звернути увагу на те, щоб на пакеті була маркування, що грунт знезаражений, хоча пролити його рожевим розчином марганцю не буде зайвим. Овочі на таку обробку грунту реагують тільки позитивно.

Насіння загортають на глибину 5-10 мм і накривають посадкову ємність пакетом для створення ефекту теплиці. Сходи з`являються в період з 3 по 5 день. Їм відразу ж треба забезпечити якісне підсвічування із застосуванням фітоламп, які будуть стимулювати зростання здорових рослин. Пікірування проводять після того, як сформується пара справжніх листочків. Посадка в горщики і догляд за розсадою аналогічний іншим сортам томатів.

На постійне місце розсада перекладається в середині травня. На 1 м2 висаджують 2-3 куща. При більш щільній посадці рослини не будуть отримувати достатнього освітлення, затінюючи один одного. Також загущенность стимулюватиме розвиток грибкових хвороб. Для того щоб томати легше перенесли пересадку, її треба проводити в похмурий дощовий день.

Догляд за рослинами не відрізняється складністю. Пасинкування проводиться після формування першої квіткової кисті. Видаляти зайві бічні відростки можна секатором, але краще просто відщипувати їх, так як це прискорює процес затягування пошкодження. Кус формують в 2 стебла.

Через значну вагу плодів і не дуже потужного стебла кущі потребують обов`язкового підв`язування. Без цього під вагою грон рослина зламається. Підв`язку проводять на шпалеру або кілки, які вбивають близько куща.

Потреба у волозі томати сорту Боярин мають особливо сильну, і тому полив потрібно регулярний і рясний. Максимальна кількість води кущах необхідно при зав`язуванні і наливанні плодів. Коли ж помідори починають дозрівати варто дещо зменшити полив, щоб вони не потріскалися.

Після кожного поливу розпушують землю навколо кущів для забезпечення якісного кореневого дихання. Для попередження занадто швидкого пересихання землі, слідом за розпушуванням її мульчують. Бур`яни прибираються в міру необхідності.

Добрива вносять за стандартною для всіх томатів схемою, поєднуючи органічні і мінеральні підгодівлі.

Вельможа – це сорт, а не гібрид, і тому при бажанні насіння можна збирати з своїх кущів, залишаючи для цього найбільші плоди без дефектів. Насіння з них обережно вибирають і після цього, промивши в холодній воді, добре просушують. Вони повинні вилежатися 2-3 роки, і тільки тоді можуть пускатися на посадку, так як раніше схожість виявиться низькою.

Використання плодів

Основне призначення сорту це використання плодів у свіжому вигляді. Помідор вельможа може бути відправлений на переробку на дуже смачні соуси, томатні пасти і соки, бажано відразу ж поле збору.

В цілому вигляді через великі розмірів заготовити томати не вийде. Винятком є ​​засолювання в бочці, але це також не найкращий варіант, так як з`їсти за раз настільки великий солоний овоч не тільки важко, а й шкідливо для здоров`я. Таким чином, для заготівлі в цілому вигляді варто вирощувати інші сорти.

Відгуки садівників

Городники спробували сорт помідорів вельможа на своїй ділянці залишають про нього в основному позитивні відгуки.

Саджу сорт Боярин не перший раз. Дуже задоволена томатом. Плоди всі великі і дуже солодкі навіть при холодному і похмурому літо. Вирощую завжди в теплиці, щоб точно не ризикувати. Дотримуюся всі рекомендації по догляду. У грона дозрівання плодів не рівномірний, але для мене це тільки плюс, так як інакше не встигнемо з`їдати. Помідори зриваю до холодів. Останні набагато менше ніж перші, але за смаком не поступаються. Захворювань на кущі не замечала.Ларіса

Сорт для тих, хто планує є помідори відразу ж після збору і абсолютно не зберігати їх. Почитавши відгуки про томаті вельможа посадила його, але для мене такий варіант не зручний і тому після першого разу посадки вельможі повторювати не хочу. У омської області в теплиці отримала дуже великі і солодкі томати.Елена / span>

У Підмосков`ї у відкритій грядці томат вельможа виростає відмінно. Плоди не рекордної ваги, але дуже солодкі, ароматні і щільні. При вирощуванні в теплиці результат гірше. Вирощені без укриття помідори можуть кілька днів полежати в холодильнику без втрати якості. Трапляється таке рідко, так як томати з`їдаються вже в день збору. Дуже вже вони смачні. Для консервування саджу інші сорти, а вельможі тільки на вживання свежім.Валентін

Сорт томатів вельможа унікальний тим, що може рости без укриття навіть в північних районах і при цьому давати великі і солодкі плоди. Його тривалий час можна розводити самостійно, отримуючи насіння зі своїх кущів, що дозволяє, не витрачаючи коштів на посадковий матеріал, посадити стільки розсади, скільки потрібно. Через виражену солодощі до смаку томат доведеться навіть дітям.

Томати вельможа: характеристика, опис, врожайність

помідори – корисні і смачні овочі, без яких наше сьогоднішнє життя важко уявити. різноманітність сортів цих рослин багатолике, але є такі, які приємно дивують навіть досвідчених городників. такі сорту рекомендують друзям і знайомим. До них відносяться помідори «Вельможа» – сорт, характеристики і опис яких зацікавлять багатьох.

опис сорту

Помідори «Вельможа» відомі досвідченим городникам під іншою назвою – «Будьонівка». Вони є детермінантний середньостиглих сортом, мають досить високу врожайність.

Зовнішній вигляд

Кущі сорти «Вельможа» переважно розлогі і низькорослі, їх висота становить півметра або трохи більше, але в тепличних умовах допускається і більш високий ріст. Мають листя ненасиченого зеленого кольору, середніх розмірів, початок формування суцвіть у них над 7-8 листочком, далі – через пару листів. Плоди цього сорту виглядають дуже привабливо: красиві, досить насичені, малинові серцеподібні плоди з рожевим відтінком. Вони досить великі, поверхня цих томатів рівна і гладка.

До високоврожайних сортів томатів також відносять: «Ажур F1», «Квочка», «Зірка Сибіру», «Севрюга», «Казанова», “Чорний принц”, «Чудо землі», «Мар`їна роща», «Малинове диво», «Катя», «Президент».

Історія селекції

сорт «Вельможа» був виведений селекціонерами Сибірського науково-дослідного інституту рослинництва і селекції Россельхозакадеміі. Перед вченими стояло завдання отримати сорт для вирощування як у великих промислових масштабах, так і на присадибних ділянках, що характеризується великою врожайністю і стійкістю до зміни клімату і погоди. Зростає цей сорт як в теплиці, так і на відкритому ґрунті. Добре себе проявив при вирощуванні в суворих умовах Сибіру, Уралу і Далекого Сходу, саме по цих регіонах сорт «Вельможа» включений в Держреєстр. Офіційно зареєстрували цей сорт в 2004 році, після чого сорт досить швидко став улюбленим через високі рівнів врожайності і смачних, досить великих плодів.

Чи знаєте ви? Прабатьківщиною помідорів вважають Перу, а саме: прибережну частину суші між Чилі та Еквадором, де їх вирощували набагато раніше до того, як вони стали відомі в Європі.

Достоїнства і недоліки

Томати «Вельможа» – досить привабливий для вирощування сорт, що має низку переваг, які не зможуть переважити навіть деякі невеликі недоліки.

  • відмінні смакові якості плодів;
  • досить високий рівень врожайності;
  • через те, що рослина невисока, його можна не підв`язувати;
  • сорт придатний для вирощування як на відкритому грунті, так і в теплицях;
  • плоди не тріскаються;
  • досить зимостійкий сорт.
  • примхливість в плані вимог до грунту, добрив і поливу;
  • необхідність пасинкування і видалення зайвих суцвіть;
  • через великого розміру не завжди придатні для консервування цілком;
  • не можуть зберігатися тривалий час.

З метою уникнення або усунення такого неприємного явища рекомендується обробляти рослини мильним розчином. До тих пір, поки на кущах не з`являться зелені плоди, рекомендується обприскувати їх різними спеціальними розчинами від насекомих.Поскольку сорт «Вельможа» був виведений спеціально для регіонів з досить суворим кліматом, він може вирощуватися в різних умовах. На відміну від інших сортів, він не боїться морозів і раптових змін погоди.

важливо! Стакан натурального томатного соку містить половину добової норми вітамінів С і А, які найефективніше підтримують імунітет.

характеристика плодів

Помідори «Вельможа» вирощені порівняно недавно. Досить високий рівень цукристості сприяє їх відмінним смаковими характеристиками. Сухої речовини в них від 4 до 6%, цукру – від 3 до 4,5%. Плоди сорту «Вельможа» щільні, м`ясисті, соковиті, ароматні, мають не багато насіння. Окремі плоди можуть досягати до 800 г ваги кожен, але для них характерний середній вага від 150 до 250 г. Томати «Вельможа» ідеально підходять для приготування різних салатів, виготовлення соків, переробки у вигляді соусів і кетчупів, заготовки на зиму. У свіжому вигляді довго не зберігаються.

Чи знаєте ви? Назва «помідор» походить від італійського «pomo d`oro» і означає «золоте яблуко», у Франції томати називали «яблуко любові», в Німеччині«Яблуко раю», а в Англії плоди цих рослин тривалий час вважали отруйними. Але в чомусь англійці мали рацію: листя томатів токсичні.

Посів на розсаду

Посів на розсаду насіння томатів «Вельможа» виробляти рекомендується за 60-65 днів до терміну посадки в березні, в регіонах з більш суворим кліматом – в квітні. Висівають насіння в міру утрамбовану грунт, покривають шаром грунту або торфу товщиною в 1 см, поливають обережно теплою водою через сито, щоб верхній шар не розмити, і накривають плівкою. Після цього ставлять у тепле місце, де насіння повинні прорости. Тут утворюється парниковий ефект, і грунт залишається досить вологим, тому до появи перших сходів поливати його додатково більше не потрібно.

Також до появи перших росточков потрібно підтримувати теплу температуру, з цією метою контейнери з насінням оптимально розташувати на підвіконні з достатнім сонячним освітленням. Як тільки сходи з`являться, потрібно плівку зняти і перенести їх в приміщення з температурою від +14 до +17 ° С і достатнім освітленням. Вся ця процедура є своєрідною загартуванням розсади, що має посприяти зміцненню кореневої системи рослин. Через тиждень температуру в приміщенні можна підвищити до +22 ° С. Після формування у розсади пари листочків, вона пікірують. Поява квіткових кистей на розсаді свідчить про те, що рослини пора висаджувати в постійну грунт.

Чи знаєте ви? Помідори містять так званий «гормон щастя» серотонін, тому їх вживання здатне значно підняти настрій.

Посадка томатів у теплиці

Через невисокий на зріст кущів помідорів «Вельможа» для їх вирощування не потрібно споруджувати високу теплицю. З цією метою достатнім буде обладнати плівкове укриття з використанням системи вентиляції. Рослини годі й підв`язувати через детермінантності цього сорту помідорів. висаджувати розсаду необхідно в родючу удобрення та зволожений грунт. У кожну ямку перед посадкою рекомендується внести мінеральні добрива. При висаджуванні розсади рекомендується дотримуватися відстані між кущами приблизно в 50 см.

Як доглядати за томатами

Сорт «Вельможа» досить вимогливий до грунту, її родючості, підживлення і грамотному поливу. Підживлювати мінеральними добривами рекомендується під час цвітіння і плодоношення. Тільки дотримуючись всі ці вимоги, можна отримати рясний і якісний урожай. Також при вирощуванні цих помідорів потрібно не забувати про прополюванні та пасинкуванні рослин.

Висаджувати розсаду у відкритий грунт

Висаджувати «вельможі» у відкритий грунт рекомендується тільки після того, як зникне загроза виникнення весняних заморозків. Як і при висаджуванні в теплицю, при посадці у відкритий грунт цих томатів необхідно стежити за родючістю землі, якістю її добрива і достатньою вологістю. Для цього найкраще відразу після збору врожаю при перекопуванні восени внести в грунт органічні добрива, деревну золу, тоді навесні при висаджуванні розсади клопоту буде набагато менше, а земля – ​​плодороднее. В окремі лунки при посадці буде незайвим внести мінеральну підгодівлю. Рекомендується висаджувати помідори так, щоб їм не було тісно, ​​з щільністю три кущі на 1 кв. м площі.

Догляд та полив у відкритому грунті

Щоб отримати рясний і якісний урожай томатів «Вельможа», необхідно стежити за регулярністю органічних і мінеральних підгодівлі, адже рослини дуже вимогливі до присутності в грунті поживних речовин. При цвітінні і при дозріванні плодів незайвим буде внести мінеральні добрива. Більшою мірою, ніж при вирощуванні в тепличних умовах, помідори на відкритому грунті потребують прополюванні, пасинкуванні і рясному поливі, але полив повинен бути розумним, чи не надмірним, інакше це згубно позначиться на рослинах.

важливо! Досвідчені городники при вирощуванні сорту «Вельможа» залишають на кисті тільки по чотири квіточки. Це сприяє великому розміру плодів і поліпшенню їх смакових показників.

Збір врожаю і насіння

Урожайність томатів «Вельможа» досить висока. Її рівень багато в чому залежить від кліматичних умов регіону вирощування помідорів і складу грунту в ньому. Наприклад, на Уралі врожайність становить від 160 до 580 центнерів з одного гектара, в Західно-Сибірському регіоні – від 105 до 590 центнерів з гектара, а в Омській області врожайність найвища і складає до 780 центнерів з 1 га. При правильній агротехніці з 1 кв. м на присадибній ділянці можна зібрати до 8 кг помідорів. З моменту висаджування насіння до повного дозрівання томатів проходить від 105 до 120 діб. Збирати плоди цих помідорів необхідно в середні терміни, пізніше скоростиглих сортів. Так як це гібрид з невеликою кількістю насіння, то збирати їх досить складно, але можливо. Бажано один з перших плодів виростити до стиглого стану, дати йому перезреть, виділити насіння, відмочити їх і висушити.

Помідори сорту «Вельможа» привабливі як по вигляду, так і за смаком, мають безліч позитивних моментів, які обов`язково припадуть до душі досвідченим і починаючим городникам. Віддаючи перевагу цьому сорту, ви можете бути спокійні: він витримає практично будь-які кліматичні умови і здивує своєю невибагливістю, а також хорошим обсягом врожаю. Ці томати вважаються одними з кращих виведених селекціонерами гібридів.

Про автора

admin administrator