Томати дрібні що робити

Авторadmin

Томати дрібні що робити

Що робити, якщо помідори жирують: терміново вживайте заходів

Чому томати жирують і як змусити їх плодоносити, щоб не втратити урожай.

Помідори стоять красиві і зелені, і з кожним днем ростуть все вищі та товщі, але плодів на них щось не бачити. Знайома картина? Це – жируючі томати. Якщо вчасно не скорегувати догляд за ними, то урожай буде мізерним. Що зробити, щоб помідори не жирували – розповідаємо в матеріалі.

Як виглядають жируючі томати

Здорові та надзвичайно красиві зовні кущі без плодів – це томати, які жирують. Відрізнити їх від нормальних просто за зовнішнім виглядом:

  • товсті й довгі стебла;
  • велике темно-зелене листя;
  • багато пасинків;
  • кучерява верхівка;
  • бліді квіточки і бутони, які обсипаються;
  • китиць багато, а плодів практично немає;
  • дрібні плоди.

В основному томати жирують в теплиці, але траппляється, що і на грядці.

Чому томати жирують

Є кілька причин, чому жирують помідори в теплиці:

Томати не люблять тінь і, якщо посадка дуже загущена і до них не потрапляють сонячні промені, то рослини починають нарощувати зелену масу – щоб компенсувати брак світла. Це відбивається на врожаї.

Оптимальна для томатів температура – +22-24°С вдень і +16-18°С вночі. Якщо томатам холодно, наприклад, температура нижче +10°С, то припиняється дозрівання пилку. І, як результат, помідори не запилюються. Якщо дуже жарко – понад +30°С, то квітки (і зав’язі) будуть обсипатися.

Якщо в грунті багато азоту, то зелена маса помідорів буде розвиватися бурхливо, а квітів і бутонів буде мало. Мало вуглекислого газу в повітрі – теж одна з причин жирування.

Помідори не люблять, коли дуже волого – у них і в цьому випадку буде рости бадилля, а плодоношення воно буде пригнічувати. Також при частих поливах слабшають коріння рослин – їм не потрібно шукати вологу на глибині.

Що зробити, щоб помідори не жирували

В першу чергу потрібно скорегувати догляд за ними:

  • дотримуйтесь необхідної відстані при посадці томатів, а якщо світла все одно мало, то потрібно помити вікна в теплиці або протерти плівку;
  • якщо зав’язей немає, тому що на вулиці холодно (і теплиця не опалюється) – потрібно чекати, коли потеплішає;
  • слідкуйте, щоб в теплиці не було застою повітря – провітрюйте її і не закривайте навіть на ніч, якщо стоїть тепла погода, або залишайте кватирки в інший час;
  • поставте в теплиці ємність, в якій ви зброджуєте траву для добрива – з неї буде виділятися вуглекислий газ, який необхідний помідорам;
  • скоротіть поливи – можна сміливо не поливати тиждень, щоб земля просохла в глибину на 5 см.

Далі поливайте рідко, але добре: на суглинному грунті – 1 раз в тиждень, на піщаному – раз в 5 днів. Під кожен кущ потрібно виливати 15 л води, але тільки під корінь. Оптимальна температура води- + 20°С .

Порада: спробуйте мульчувати грунт сіном або соломою, тоді земля буде довше зберігати вологу і поливати доведеться рідше.

Раніше ми розповідали, як часто і правильно поливати помідори, щоб зібрати багатий урожай.

Що робити, якщо томати перегодували азотом – просто припиніть підгодовувати помідори пташиним послідом, коров’яком, компостом, трав’яними настоями, а також сечовиною, гноєм і селітрою.

Помідори на городі жирують рідше, ніж в теплиці, але якщо це трапляється – то з тих же причин.

Як запобігти розтріскуванню томатів – ТРИ причини, чому це відбувається і що з цим робити?

Автор: Валерій https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=29 Перша редакція: 09 червня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 4 хвилини 👀 5343 рази 💬 1 коментар

Багато читачів задають мені одне й те саме запитання: чому розтріскуються томати?

Чесно кажучи, я не думав, що ця проблема настільки актуальна, але під час пошуків у ютубі я не знайшов на це запитання жодної чіткої відповіді.

Більшість блогерів пояснюють це явище порушенням водного балансу, тобто неправильним поливом томатів, покладаючи провину на постраждалих городників. Я вважаю цю відповідь неповною і непереконливою.

Насамперед необхідно знати, що буває як мінімум три види цього явища, і викликані вони абсолютно різними причинами. Давайте їх розберемо. Я зібрав у себе плоди, розтріскані з різних причин, причому для цього мені довелося поїздити по друзях та знайомих.

Причина 1 – сортова особливість

Найбезневинніший вид розтріскування помідорів нагадує сітку зморшок. Цю сітку зазвичай називають віспою. Мікротріщини утворюють нерівні кола, іноді вони проходять уздовж плода, а іноді перетинаються між собою, утворюючи сітку.

Чому на томатах виникають мікротріщини? Під шкіркою знаходиться перикарпій, а у деяких сортів томатів є мутантний ген, який полегшує відділення шкірки від перикарпію.

Всі ви знаєте, що зняти шкірку з томата можна, якщо ошпарити його окропом або обдати парою. Ось приблизно таку саму дію, тільки слабшу, виявляє на томат мутантний ген: шкірка починає тріскатися і відшаровуватися.

Під збільшувальним склом можна помітити слабкі мікротріщини навіть на зелених помідорах схильного до розтріскування сорту. Процес відбувається так: під шкіркою збирається газ, що виділяється самим плодом. Під час високої сонячної активності цей газ розширюється, шкірка тріскається, але тріщина швидко зарубцьовується, тому патогени у такі тріщини проникати не встигають.

Ці томати цілком придатні як для вживання свіжими, так і для переробки, але довго їх зберігати, на жаль, не можна.

Причина 2 – неправильне живлення

Друга причина утворення тріщин на помідорах – незбалансоване живлення. Наприклад, передозування азоту. Але найчастіше це відбувається через такий дисбаланс, коли томатам не вистачає калію, а кальцій є в надлишку.

Якось я розповідав вам про цикл підживлення, який дозволяє суттєво збільшити плоди томату шляхом чергування калійних та кальцієвих підживлень. На жодному з моїх томатів розтріскування в області плодоніжки не спостерігається, з чого можна зробити висновок, що кількість калію і кальцію збалансовано.

Наступний різновид тріщин на томатах є найбільш агресивним, оскільки призводить до суттєвої деформації плодів. Зустрічається він переважно у сортів з багатокамерними великими плодами. Максимальної товщини тріщини досягають біля плодоніжки, потім вони спускаються вздовж ребер і можуть практично розривати плід. Причому виникають ці тріщини навіть на зелених томатах.

Вчені вважають, що до таких наслідків призводить брак бору. Дефіцит бору – це серйозна проблема, тому борні обробки томатів по листю дуже важливі. І постарайтеся вирощувати сорти, які легше переносять нестачу цього елемента.

Причина 3 – неправильний полив

Наочного прикладу цього виду розтріскування мені, на жаль, знайти не вдалося, незважаючи на всі старання. Виглядають ці тріщини, як глибокий розрив тканин і з’являються внаслідок серйозного порушення водного балансу рослини. Саме про цей вид розтріскування розповідається у роликах на ютубі.

Так розтріскуватися томати можуть, коли протягом тривалого часу вранці туманно, або коли ви поливаєте кущі не під корінь, а по плодах. Зазвичай тріщини утворюють поперечні кільця, але іноді проходять і вздовж плода.

Томати потрібно поливати відразу після сходу сонця або через кілька годин після полудня. Не можна допускати, щоб плоди довго залишалися вологими. Я неодноразово розповідав вам, як правильно поливати томати на різних етапах розвитку. Не робіть помилок, які можуть призвести до деформації плодів.

Всі інші види розтріскування, які були описані вище, ніякого відношення до порушення водного балансу не мають, але вони можуть зіпсувати вам врожай і настрій.

Про автора

admin administrator