Троянда плетиста з сильним ароматом

Авторadmin

Троянда плетиста з сильним ароматом

Зміст:

Плетиста троянда

Троянда плетиста – в’юнкий декоративний чагарник сімейства Рожевих, який через тривале безперервне цвітіння має дуже високу декоративну цінність.

Троянда плетиста: ботанічний опис

Плетистою називають троянду з сильними, довгими, сланкими одерев’янілими пагонами, які можуть досягати 6 метрів в довжину. Їх шипи більш дрібні в порівнянні з ремонтантними і садовими трояндами, однак, так само легко можуть подряпати незахищену шкіру.

У троянд два види гілок – основні (ті, які можна використовувати для живцювання) і гілки з закінченим ростом. Колір гілок залежить від сорту рослини, і може бути практично будь-якого відтінку зеленого.

Бутони у них невеликі, махрові, з великою кількістю пелюсток обернено-серцеподібної форми. Двостатеві квіти бувають поодинокими або зібраними в волотисте суцвіття.

Забарвлення квіток може бути найрізноманітніше і охоплює практично всі відтінки основного спектру кольорів. Винятком вважається тільки синій колір, так як ген, який відповідає за нього, до троянд просто не прищеплюється (і зовсім не через те, що селекціонери не намагалися цього зробити). Однак вченим все ж таки вдалося вивести рослини з блакитними і бузковими квітами. Аромат квітів дуже тонкий, пряний, ніжний, іноді з легкими цитрусовими нотками.

Коренева система у плетистої троянди дуже потужна з горизонтальним і вертикальним корінням, яке йде на значну глибину.

ПЛЕТИСТАЯ РОЗА. Уход ДО, ПОСЛЕ и ВО ВРЕМЯ цветения. ПОЛИВ и ПОДКОРМКА
ОБРЕЗКА ПЛЕТИСТОЙ РОЗЫ ВЕСНОЙ / ФОРМИРОВАНИЕ КУСТА, ЧЕРЕНКИ
Немного о плетистой розе

Сорти і види плетистої троянди

Існує три основних групи плетистих троянд:

  1. «Рамблер» – в цю групу входять рослини з довгими, жорсткими, гнучкими стеблами, яким потрібна опора. Квіти у «Рамблерів» традиційно трохи менші, але це з лишком компенсується їх сильним ароматом і яскравими кольорами. До них відносяться такі види плетистої троянди як «Віхура» і «Мультіфлора».Сорти – «Боббі Джеймс», «Ремблін Ректор», «Супер Ексцельса»;
  2. «Клаймбер» – це високі прямо-стоячі кущі з сильними гілками, що лазятьдовжиною до 4 метрів. Вони можуть обходитися і без опори. Квіти у цієї групи великі (до 10 см в діаметрі) і ароматні. Квітка формою дуже нагадує чайну троянду;
  3. «Клаймінг» – це кущові високі рослини з великими квітами (до 12см в діаметрі) і повторним цвітінням. Троянди з цієї групи дуже погано переносять морозні зими, тому в умовах помірного клімату практично не висаджуються. Сорти «Індіголетта», «Полька».

Найпопулярніші сорти плетистих троянд:

  • «Соммерголд» – високий чагарник з великими квітами (до 10см в діаметрі) з цитрусовим ароматом, зібраними в суцвіття;
  • «Флорентина» – потужний чагарник заввишки 2 метри з великими (до 9 см в діаметрі) квітами без запаху;
  • «Алегро» – невисокий чагарник з квітами діаметром 8-10см;
  • «Сабріна» – рослина висотою до 2 метрів. Квіти в діаметрі 6-8см;
  • «Міні Еден Роуз» – чагарник із дрібними (5 см) квітами і дуже довгим періодом цвітіння;
  • «Rosengarten ZweibrUcken» – ремонтантний сорт з довгими гілками (2-3 метра) і великими червоно-фіолетовими квітами (діаметр 8-10см);
  • «Bajazzo» – ремонтантний сорт з яскравими квітами без запаху.

Плетиста троянда: рослини-партнери

В’юнкі троянди часто використовують для вертикального озеленення та декорування стін будинку, пергол, альтанок, арок. Також їх використовують і в солітерних посадках. В якості партнера для цього виду троянд ідеально підійде ломиніс. Обидві рослини мають схожу висоту, та й догляду вимагають практично однакового. Також в’юнкі троянди прекрасно уживаються і з хвойними рослинами.

В якості партнерів також підійдуть флокси, маргаритки, іриси, люпин, водозбір, маргаритки, мускарі, крокус і іберис. Всі ці рослини цвітуть раніше троянд, тому зовсім не затінюють їх ніжну красу.

Застосування плетистої троянди

Плетиста троянда – рослина універсальна, так як чудово виглядає в будь-яких комбінаціях. Її часто використовують для створення живоплотів, рядової посадки, вертикального озеленення, солітера і дерево-чагарникових композицій. Вона прекрасно виглядає на арках, перголах, шпалерах і альтанках. Плетистою трояндою прикрашають не тільки садові ділянки, а й великі парки і сквери, так як ця рослина надає величний вигляд будь-якій ландшафтній композиції.

В кольорах троянди міститься ефірне масло, яке часто використовується в парфумерії для створення різних квіткових, цитрусових або східних ароматів. Використовують рожеве масло і в косметології, так як воно прекрасно справляється з подразненнями і запаленнями шкіри, живить і омолоджує її.

У медицині квіти троянди використовують як протизапальний, глистогінний, проносний і болезаспокійливий засіб. Через сильний вплив на різні штами мікроорганізмів, троянду часто називають природним антибіотиком.

Цікаві факти про плетисту троянду

За право називатися батьківщиною троянди борються багато країн Європи і Азії. Вона була відома ще за часів Стародавнього Риму, де використовувалася для прикраси внутрішніх двориків і садів. Що дивно, особливої ​​популярності в Європі завоювала типова східна жителька – дамаська троянда.

Про походження самої назви квітки також дуже багато суперечок. Ясно одне – латинська назва «rosa» прижилося в більшості європейських мов. Багато вчених сходяться на думці, що «rosa» – це скорочена назва рожевого дерева («rhododenron»).

Новинки сортів плетистої троянди

Одною з головних прикрас будь-якої ділянки, клумби або просто алеї є красуня плетиста троянда. Це масштабний розлогий чагарник, який здатний не тільки рости величезною квітучої масою, а й обплітати будь-які арочні конструкції, надаючи бажану тінь, а також зачаровуючи своїм сліпучим шармом квітучих троянд.

Плетиста троянда по праву вважається одною з найпопулярніших чагарникових рослин, адже вона не вимагає якихось неймовірно складних зусиль для успішного росту і розвитку, зате обдаровує масштабним, масовим і головне, тривалим і одночасним цвітінням величезної кількості суцвіть.

Щорічно селекціонерами виводиться величезна кількість нових варіацій і сортів плетистої троянди, шляхом схрещення популярних примірників, а також ризикових експериментів вчених, які вражають своїм забарвленням і дивним зовнішнім виглядом. Пропонуємо кращу десятку сортів плетистої троянди на думку експертів і простих поціновувачів прекрасного, які явно очолять верхівки рейтингів і підсумків року.

Плетиста троянда «Amracodabra»

Це один з найоригінальніших сортів майбутнього сезону. Вся справа в тому, що плетиста троянда цього сорту не тільки здатна своїми п’ятиметровими пагонами створити неймовірної краси арку, а й дивувати своєю колірною гамою. Саме незвичайний, практично унікальний окрас – головна родзинка сорту «Абракадабра». Червоний, вишневий, темне бордо, білий і жовтий – це ті фарби, які майстерно поєднуються в одному суцвітті, перетворюючи плетистую троянду в справжню прикрасу будь-якої ділянки. Сама рослина – помірних розмірів – до трьох метрів. Суцвіття виділяються не тільки оригінальним кольором, але і не дрібними розмірами, адже кожна квітка може скласти від 8 до 12 см, що для плетистої троянди – відмінний показник. Крім зовнішніх даних цей новий сорт здатний притягувати своїм ароматом, який особливий і дуже приємний. Цвіте цей сорт практично все літо, прикрашаючи собою будь-яку ділянку.

Плетиста троянда «Jasmina»

До одних з останніх сортів плетистої троянди можна сміливо відносити саме цей сорт Голландської селекції, що приваблює своїм оригінальним забарвленням. Складно чітко назвати колір бутонів, так як в тандемі переплелися відтінок рожевого і фіолетового, створюючи надзвичайної краси чагарник, що рясно наповнений не дуже великими квітами. Середній показник діаметра одного суцвіття цього сорту злегка перевищує 6 см, хоча на кущі можна знайти і більш великі представники, до 10 см. Форма квітів нагадує «повну чашу», де пелюстки розташовані настільки густо, що в одному суцвітті здатні поміститися до 50 пелюсток. Аромат цих троянд – особливий, тому що його сила збільшується в різний час доби, в полудень і на заході сонця їх аромат посилюється. Цвітіння стартує в червні. Листя має насичений зелений відтінок. В середньому повноцінна гілочка листочків – це більш дрібні листочки в кількості семи штук. Пагони виростають довгими, перетворюючи прямостоячий чагарник в повноцінний розлогий силует. Висота чагарника досягає до трьох метрів.

Плетиста троянда «Naheglut»

Це дуже яскравий представник плетистих троянд, так як має дуже гарне насичено червоне забарвлення. Селекціонери роблять акцент на його розмірах, адже розлогий чагарник здатний досягати триметрової висоти, і в той же час покриватися чудовим суцвіттям, а також насичено зеленими листками. Листя має практично глянсовий відблиск. Суцвіття помірних розмірів і в середньому становить 8 см, але бувають і виключення. Крім насичено-червоного відтінку слід зазначити насиченість і густу махру. Цей сорт плетистих троянд радує своїм чудовим цвітінням все літо. Якщо грунт багатий мінералами і регулярно удобрюється органікою і мінеральними комплексами, то буйне цвітіння – гарантовано.

Плетиста троянда «Mushimara»

Ця новинка в плетистих трояндах є результатом роботи українських селекціонерів. Цей сорт є представником клаймбер, тому інтерес до неї зростає. Суцвіття мають насичене червоне забарвлення, що моментами нагадує стиглу вишню. Не можна затверджувати, що квіточки маленькі, але і гігантськими не є, хоча середній показник діаметру досягає 8-9 см. Крім значних розмірів, варто особливу увагу звернути на текстуру і кількість пелюсток, адже махрових пелюсток в одному бутоні можна нарахувати більш 20-23 штук. Явною ознакою сорту є не рівні, а хвилясті краї, що в тандемі між собою створюють пишність. Особливістю зростання такої троянди є можливість утворювати пагони першого і другого порядку, посилюючи рослину.

Плетиста троянда «Climbing Bonica»

Ця новинка представлена ​​голландськими селекціонерами і дуже стрімко набирає популярності. Зовнішній вигляд цієї троянди – вражає, так як не маленькі суцвіття, по 7 см в діаметрі, збираються у великі кисті, де може перебувати до десятка таких квітів, тому зовнішній вигляд чагарника дуже масштабний і яскравий. Самі суцвіття мають звичну форму «чаші», де в щільний бутон збираються пелюстки, в середньому до 25 штук. Ніжно-рожеве забарвлення хвилястих пелюсток настільки добре поєднується, що подібну красу складно описати. Цвітіння – рясне і тривале, так як починати пахнути чагарник троянди починає вже в травні, а завершує в кінці літнього сезону. Листя дуже багато на чагарнику, воно має насичений відтінок зеленого, надаючи блиску за рахунок глянцю. Цей сорт добре підходить для аркових конструкцій, так як довгі пагони можна направляти в «ціль», перетворюючи будь-яку конструкцію або арку в пахучі троянди.

Плетиста троянда «Haendel»

Це особливий сорт плетистої троянди, який стане одним з яскравих прикрас вашої ділянки, так як оригінальне забарвлення і значні розміри, не зможуть залишити когось байдужими. Кожне суцвіття – це не маленькі квіти, що в діаметрі з легкістю складають 10 см, а завдяки ніжному поєднанню рожевого і білого відтінку, перетворюється на справжній шедевр. Сама розетка має махрову текстуру, чим дуже привертає до себе увагу. Цвітіння має особливу примітку, адже великі суцвіття при кульмінації в цвітінні, показують жовті серединки, символізуючи повне цвітіння. Експерти стверджують, що чим ближче момент кульмінації, тим суцвіття стає більш насиченим і яскравим. На чагарнику можна зустріти не тільки поодинокі великі суцвіття, а й «букети», які складаються з безлічі квітів. Аромат троянд цього сорту не різкий, але дуже приємний. Особливістю «подачі» чагарнику полягає в тому, що суцвіття з’являються практично у самих підстав стебел, тому створюється враження, що троянди повністю покривають всі пагони, перетворюючи чагарник в дійсно чудове видовище. Листя на чагарнику також велике, тому добре поєднується з бутонами. Забарвлення кожного листочка – темно-зелене, тому тандем глянцю і зелені – неймовірний.

Плетиста троянда «Excelsa»

Цей новий сорт з’явився зовсім не давно, але вже встиг завоювати серця квітникарів своїм достатком і шармом. Саме цей сорт можна по праву називати рясномахровим, так як суцвіття досить пишні та об’ємні. Сама рослина має різні показники – сам чагарник може досягати до трьох метрів, а ось пагони – п’яти. Розлогість цього сорту не маленька, середній показник – 2 метри. Пагони мають дуже густу листову масу, що зачаровує. Самі ж суцвіття – повні, а також прикрашають рослину яскравим малиновим відтінком. Аромат майже не вловимий, але дуже ніжний. Універсальність сорту полягає в тому, що саме він може вирощуватися не тільки, як плетистий представник, а й як штамбовий варіант, так як вертикальний ріст – прийнятний.

Плетиста троянда «Indigoletta»

Оригінальне забарвлення суцвіть – це головна родзинка сорту, так як пастельно-ніжне фіолетове забарвлення – це візитна картка сорту. При відблиску сонця можна також констатувати наявність легкого блакитного відтінку. Сам чагарник – не маленький, так як може витися і досягати триметрової висоти. Листя є головним контрастом для чагарнику, так як на темно-зеленому тлі, лілові суцвіття набувають більшої цінності. Цвітіння не одне, тому красою цього сорту троянд зможете насолоджуватися все літо. Пахнуть троянди дуже сильно, тому в період буйного цвітіння ви не зможете встояти перед захопливим ароматом. З одного боку цей сорт любить сонячні промені, але з іншого боку під ними відбувається вигоряння суцвіть, тому продумайте вдале розташування, щоб періодично сонце було відсутнє.

Плетиста троянда «Orange Meillandina»

Ця новинка «родом» з Франції, тому є дуже затребуваною. Вся справа в її привабливому цвітінні, яке багато хто порівнює то з язиками полум’я, чи з сонячними променями, так як суміш жовтого, оранжевого і червоного надають суцвіттям унікального і неповторного забарвлення. Незважаючи на це, суцвіття дуже скромних розмірів, і досягають максимуму в 5-6 см в діаметрі. Але завдяки великій кількості квіток в «гронах», складно відвести погляд від красуні. Відмінним контрастом є квіти на глянцевих темно-зелених листочках, що рясно вкривають пагони, перетворюючи чагарник в справжній ком. Ця плетиста троянда здатна за короткий проміжок часу активно рости і розвиватися, а також неодноразово за сезон радувати буйним цвітінням. Експерти впевнені, що саме цей сорт стане лідером продажів через свої відмінні зовнішні дані, а також відміннє поєднання з будь-якими опорами і стінами.

Плетиста троянда «Black Queen»

Свою назву ця красуня отримала неспроста, так як дійсно здатна вразити і зачарувати пишністю свого цвітіння, немов справжня королева. Темно-бордові, практично чорні бутони, де пелюстки розташовані настільки щільно, що не видно серцевини, зможуть стати справжньою окрасою будь-якої ділянки. Триметровий, прямостоячий чагарник готовий цвісти весь сезон практично без перерв, обдаровуючи оточуючих своєю красою. Діаметр суцвіть в середньому становить 8 см, але бувають квітки що прирівнюються і до 10. Аромат – помірний, полонить, але не нав’язливий. Головною особливістю цього сорту є рясне цвітіння, але не на молодих пагонах, а торішніх, тому слід контролювати процес обрізки, щоб не позбавити чагарник основної маси суцвіть.

В’юнкі троянди – це справжні красуні, які здатні не тільки прикрашати собою територію або арки, а й стати головним акцентом на ділянці, залучаючи пильні погляди оточуючих.

Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook

Плетиста троянда (60 фото) – види, вирощування, догляд та посадка

Ну хто не знає про ефектні плетисті троянди? Так-так, це ті самі, якими оформляють арки, альтанки та інші декоративні композиції. У них є кілька особливостей та відмінностей від звичайних чагарників. Розповідаємо докладніше!

  1. Загальна інформація
  2. Види плетистих троянд
  3. Лазячі троянди
  4. Троянди Кордеса
  5. Нічкові мутації
  6. Догляд за плетистими трояндами
  7. Температура та освітлення
  8. Полив
  9. Грунт
  10. Добрива та підживлення
  11. Обрізка
  12. Підв’язування та опори
  13. Зимівка
  14. Пересадка
  15. Посадка та розмноження
  16. Шкідники та хвороби плетистої троянди
  17. Плетисті троянди – фото

Загальна інформація

Плетисті троянди відносяться до роду шипшин, і ця найпопулярніша рослина для вертикального озеленення буквально всього поспіль. Гірлянди, колони, стіни, піраміди – їх справді люблять ландшафтні дизайнери у всьому світі.

Квітнуть плетисті троянди з кінця весни та до осені. Дати їм загальний опис дуже складно через різноманітність видів. Середня довжина плетистих пагонів варіюється від 2,5 до 5 м.

Квітки можуть бути простими або махровими, різних кольорів і навіть із різним ароматом. Серед троянд плетистих – просто величезна кількість гібридів. Століття роботи селекціонерів не пропали даремно.

Види плетистих троянд

У плетистих троянд немає загальноприйнятої у всьому світі класифікації.Але в той же час можна виділити кілька основних груп і категорій, залежно від специфіки росту і цвітіння!

Це так звані справжні плетисті троянди або Rambler. Вони мають довгі гнучкі пагони, які витягуються до 5 м. Вони рівномірно покриті тонкими вигнутими шипами та дрібними квітками майже без запаху.

Лазячі троянди

Climber – це гібриди кучерявих троянд з іншими декоративними видами. Так вдалося отримати довгі та сильні пагони з великими квітками та рясним цвітінням.

Троянди Кордеса

Це порівняно нова група, в яку виділили гібридні сорти з 2,5-метровими пагонами та великими різнокольоровими квітками. Вони зимостійкі, невибагливі та з відмінним імунітетом.

Нічкові мутації

У каталогах цю категорію зазвичай маркують тегом Climbing. Сюди відносяться троянди, що походять від флорибунди чи грандіфлори на основі мутацій ниркових. Вони швидко та інтенсивно розростаються і пізніше цвітуть великими квітками до 11 см.

Догляд за плетистими трояндами

Троянди досить примхливі, тому доведеться витратити час на те, щоб налагодити оптимальний режим догляду. Тим більше, що особливості сильно залежать від конкретного сорту. Єдине – радимо вибирати види з добрим імунітетом!

Температура та освітлення

Температурні умови середніх широт цілком підходять для плетистих троянд без зайвих складнощів. А ось зі світлом доведеться напружитись. Потрібна ділянка, добре освітлена у першій половині дня для висихання роси. А ось з полудня знадобиться захист від прямих сонячних променів, які викликають опіки на делікатних пелюстках.

Полив

Плетисті троянди не можна часто заливати. Краще рідкісний, але багатий полив: до 2 цебер води під кущ раз на 1-1,5 тижня. Не можна висаджувати троянди на ділянках із близьким заляганням ґрунтових вод.

Грунт

Ідеальний ґрунт для плетистих троянд – родючі суглинки. Якщо грунт занадто піщаний, обов’язково додай глину під час перекопування. Але й надто глинистий ґрунт краще розпушити піском.

Добрива та підживлення

У перший рік життя потрібне лише одне калійне підживлення наприкінці літа для пишного цвітіння. А отдорослі кущі можна підгодовувати комплексними сумішами та органікою до 5 разів за сезон, рівномірно розподіливши інтервали. З 3 років можна користуватися лише органікою. Найкраще не вносити добрива під час активного цвітіння.

Обрізка

Навесні після зняття укриття одразу ж обріж усі перемерзле та пошкоджене листя. Для стимуляції зростання укоротить тонкі і слабкі пагони. Крім того, можна зрізати частину старих вето для формування куща. Потім акуратно розклади всі гілки і дочекайся, поки вони не підуть у активне зростання. І лише після цього поступово підв’язуй до опори.

Літнє обрізання потрібне лише для контролю за цвітінням, так що це просто регулююча процедура в міру потреби. Одноразово і повторно квітучі сорти мають різні особливості. А ось третя і вже важливіша обрізка потрібна восени – для підготовки до зими.

Підв’язування та опори

Плетисті троянди обов’язково потребують опори та підв’язки. Вони дуже чіпкі, тому підійде все від спеціальних сіток до стіни будинку або старого дерева. Для підв’язки втеч рекомендуємо використовувати звичайний міцний шпагат.

Зимівка

Плетисті троянди потрібно обов’язково вкрити на зиму, як тільки температура опуститься нижче -5 градусів. Наприкінці літа скорочуй полив і перейди на позакореневі підживлення. У середині жовтня зніми батог з опор і обріж, залежно від специфіки цвітіння твого сорту.

Акуратно пригни гілки до землі за допомогою мотузок та спеціальних дуг. Гнучкі пагони можна укласти по спіралі. Можна використовувати лапник, лисячі або спеціальні покривні матеріали, але обов’язково повністю сухі.

Пересадка

Дорослі плетисті троянди краще не пересаджувати без необхідності. Якщо це знадобилося для порятунку кущика, пересадку здійснюють у вересні або максимум на початку жовтня.

Потрібно вдвічі вкоротити довгі пагони, акуратно обкопати корінь навколо і дбайливо витягти рослину. Обріж усі пошкоджені кінці кореневища і одразу ж пересади кущ у нову лунку, а потім засип, утрамбуй та активно полів.

Посадка та розмноження

Плетисті троянди висаджують із середини квітня до кінця травня або вже восени, наприкінці вересня. Найзручніше висаджувати саджанці. Спочатку занури їх на день у воду, потім зріж все листя з незрілими і пошкодженими пагонами.Підріж кореневу та наземну частини так, щоб залишалося приблизно по 30 см.

Оброби всі зрізи точеним вугіллям, а при роботі з щепленими саджанцями видали всі майже до місця щепи. Продезінфікуй троянди в мідному купоросі та висади в лунки 50х50 см з інтервалом в 1 м. Верхній шар ґрунту змішай з органічними добривами та частково засип на дно лунки, а частково – розподіли зверху.

При посадці акуратно розправляй все коріння, щоб вони не загиналися. Присип яму грунтосумішчю, ущільнення і полів. Коли ґрунт трохи осяде після поливу, досип ще суміші землі з гноєм. При посадці щеплених саджанців місце щеплення має бути під землею на глибині 10 см. Після цього троянду підгортають на 20 см.

Навесні техніка посадки залишається тією ж, але наземну частину потрібно вкоротити до 15-20 см. Крім того, навесні плетисті троянди накривають плівкою, і щодня провітрюють кілька хвилин. Плівку знімають, коли остаточно пройде ризик нічних заморозків.

Шкідники та хвороби плетистої троянди

Найпоширеніша хвороба плетистої троянди – борошниста роса, яка проявляється у вигляді білого нальоту за вологої погоди. Рослини поступово псуються і чахнуть. Потрібно якнайшвидше видалити уражені ділянки та обробити все фунгіцидом.

Ще одна грибкова хвороба – чорна плямистість, яка з’являється у теплі вологі дні або при дефіциті калію. А ось іржа проявляється оранжевими плямами та пагорбами.Оброби троянди бордоською рідиною та через час підживи.

З комах плетисті троянди найбільше облюбувалипавутинні кліщі. На другому місці – розанна попелиця, яка зимує прямо на рослині та розмножується буквально на очах. Рідше зустрічаються метелики-листовійки, пінниці та дрібні розані щитівки. Принципи боротьби одні й ті самі: не загущай посадку, регулярно розглядай листя і за перших виявлених шкідників використовуй комплексні інсектициди.

Плетисті троянди – фото

Розкішні квітучі стіни, в які розростаються плетисті троянди, беззастережно стоять всього того часу, який було витрачено на вирощування!

Про автора

admin administrator