Тварини підвищують родючість ґрунту так чи ні

Авторadmin

Тварини підвищують родючість ґрунту так чи ні

Що таке родючість ґрунту

Саме тому, не можна керувати родючістю ґрунту, можна керувати лише поживними речовинами, які, у свою чергу, впливають на родючість ґрунту.

Динаміка системи Ґрунт – Рослина

Якщо М – елемент живлення, його рух можна описати наступним чином

М (тверда фаза) → М (розчин) → М (корінь рослини) → М (рослина)

Чинники, що впливають на перетворення недоступних поживних елементів у доступні (і навпаки):

  • Хімічна активність в недоступній формі поживного елемента
  • Хімічна активність будь-яких заміщуючих іонів в точці реакції
  • Кількість доступних іонів в розчині
  • Мікробна активність
  • Фактори, що впливають на перенесення доступних іонів на поверхню кореня

У свою чергу, на активність мікробів впливають волога, аерація, надходження поживних речовин, температура та рН ґрунту. На перенесення доступних іонів на поверхню кореня впливає можливість заміни та кількість обмінних іонів, а також градієнт концентрації розчинених іонів.

Рухливість поживних речовин

Рухливість поживних елементів – це здатність поживного іона рухатися через ґрунт по одному або декількома механізмами.

Нітрат-іон є найбільш рухливим у ґрунті через високу розчинність у воді та дуже обмежену реакцію із сполуками ґрунту. Рухливість сульфат-іона майже така сама як у нітрат-іона, але обмежена в ґрунтах з високою ємністю аніонного обміну. Обмінні катіони утримуються глиною та органічними речовинами, і знаходяться в рівновазі із ґрунтовим розчином.

Швидкість вивільнення залежить від:

  • типу обміну та концентрації в ґрунтовому розчині
  • замінності обмінних катіонів
  • швидкості видалення з ґрунтового розчину

Основні фактори, які впливають на родючість

Існує шість основних факторів, від чого найбільшою мірою залежить родючість грунту:

  • Рівень органічної речовини в ґрунті
  • Біологічна активність
  • Обробіток ґрунту
  • Ерозія
  • рН ґрунту
  • Баланс поживних речовин

Чому важлива органічна речовина?

На родючість ґрунту великий вплив має органічна речовина ґрунту. Бо родючість ґрунту напряму залежить від вмісту в ньому органічної речовини. Органічна речовина – це частина ґрунту, що утворюється від рослин і тварин, що розкладаються. Наприклад, коли орається поле, листя і коріння стає частиною органічної речовини ґрунту. У ґрунті органічна речовина складається з декількох різних фракцій, включаючи живі організми, свіжі та розкладені органічні залишки.

Живі організми

Живі організми складають близько 15% органічної речовини ґрунту. Жива частина ґрунту включає дощових хробаків, комах, бактерії, гриби. Ці організми допомагають розщеплювати свіжі рослинні рештки, гній та інші органічні речовини.

У процесі розкладання, ці організми отримують енергію та поживні речовини, і виділяють доступні для рослин поживні речовини. Цей процес виділення поживних речовин називається мінералізацією. Також мікроорганізми відіграють важливу роль в агрегації ґрунтів та придушенні хвороб.

Склад органічної речовини ґрунту

Фактор родючості І

Підтримання рівня органічної речовини ґрунту

Дуже важливо підтримувати достатній рівень органічних речовин у ґрунті. Для деяких господарств це може бути досить важким завданням і вимагає диверсифікованого підходу від них. По суті рівень органічної речовини можна підтримувати за рахунок додавання різних видів органічних речовин, одночасно зменшуючи втрати органічної речовини з системи. На молочних фермах основним джерелом органічної речовини є гній. Іншими джерелами органічної речовини можуть бути покривні культури та рослинні залишки. Сівозміни, які включають багаторічні трави, а також зменшення агресивної та безперервної обробки ґрунту, допоможуть зменшити втрати органічної речовини.

Детальніше про органічну речовину ґрунту Ви можете ознайомитись у статті:

Фактор родючості ІІ

Підтримання біологічної активності ґрунту

Другим фактором родючості ґрунту є підтримка біологічного різноманіття в ґрунті. Ґрунтова харчова павутина складається з безлічі організмів, які мають різні розміри, але їх виживання в значній мірі залежить один від одного. Біологічно різноманітний ґрунт може налічувати до 100 000 різних типів живих організмів.

Про ґрунтові мікроби читайте в статті:

Побічні продукти, що утворюються з коренів та свіжих органічних залишків, живлять ґрунтові мікроорганізми. У свою чергу, ці мікроорганізми підтримують здоров’я рослин, оскільки вони розкладають органічні речовини, беруть участь у кругообігу поживних речовин, розкладають забруднюючі речовини, покращують структуру ґрунту та контролюють популяції шкідників сільськогосподарських культур.

Наприклад, для інших ґрунтових організмів, дощові черв’яки розщеплюють великі шматки рослинних залишків на дрібніші. Дощові черв’яки також закопуються у ґрунті, забезпечуючи безліч повітряних каналів для зростання коріння. Нарешті, дощові черв’яки виділяють муцигель, який допомагає ґрунту зв’язуватися.

Фактор родючості ІІІ

Обробіток ґрунту

Наступним принципом родючості є управління обробітком ґрунту. Вважається, що ґрунти в хорошому фізичному стані – це пористі ґрунти, в які легко проникає вода та коріння. Пористий простір створюється агрегованим ґрунтом. Ґрунтові агрегати утворюються, коли частинки ґрунту (пісок, мул, глина) склеюються разом із органічними речовинами, ґрунтовими організмами та корінням рослин. Клей, який утримує все це разом, утворюється з коренів рослин та ґрунтових мікроорганізмів.

Ґрунтові агрегати бувають різних форм, розмірів і рівнів стабільності. Їх розміщення в ґрунтовій екосистемі формує структуру ґрунту. Простір між ґрунтовими агрегатами забезпечує простір для повітря та води. Тому на таких ґрунтах менше проблем з ерозією та вимиванням, поживні речовини легше стають доступними для коріння рослин.

Все про біологію ґрунтів, читайте у статті:

Фактор родючості ІV

Запобігання ерозії грунту

Одним із факторів родючості ґрунтів є зменшення втрат поживних речовин у навколишнє середовище. Ерозія – це основний механізм, за допомогою якого цінний верхній шар ґрунту губиться з сільськогосподарських полів. Зменшення ерозії — це підтримання ґрунту в такому стані, яке протистоятиме впливу дощу та вітру.

Існує багато способів, які можна застосувати для боротьби з ерозією. По-перше, тримайте ґрунт максимально вкритий рослинним матеріалом. Наприклад, ерозія більше на полях із просапними культурами, ніж із багаторічними травами. У системі просапних культур, покривні культури можна вирощувати для захисту ґрунту від ерозії протягом осінньо-зимових місяців.

По-друге, зменшення обробки також впливає зменшення ерозії. Рослинні залишки після мінімальної обробки ґрунту, захищають поле від ерозії.

Фактор родючості V

Кислотність ґрунту

Нейтральний ґрунт лежить у діапазоні рН 6,5 – 7,3. Кислий ґрунт має рН < 6,5. Лужний ґрунт має рН >7,3. Кислотність ґрунту дуже сильно впливає на доступність поживних елементів. Більшість сільськогосподарських культур добре почуваються на ґрунтах з рН між 6,0 та 7,0. Бобові чутливі до кислотності і погано почуваються при рН < 6,0.

Це пояснюється тим фактом, що бобові утворюють симбіоз із особливим виглядом бактерій. У бактерій є здатність фіксувати атмосферний азот і перетворювати його в доступний для рослин азот. Для того, щоб вижити цим бактеріям потрібен рН ґрунту вище 6,0. Молібден, який необхідний для фіксації азоту бобовими, доступний у більш лужних ґрунтах..

Все про кислотність ґрунту читайте в статті нижче

Фактор родючості VІ

Баланс поживних речовин

Останній принцип родючості ґрунту – збалансувати поживні речовини, необхідні рослинам, одночасно зменшуючи їх вплив на навколишнє середовище. Повинен існувати баланс між тим, яка кількість поживних речовин необхідна для рослин та кількістю добрив, які вносяться до ґрунту.

Основні питання стосовно родючості ґрунту

  • Наскільки ґрунт родючий?
  • Як підвищити родючість ґрунту?
  • Як визначити родючість ґрунту?
  • Що впливає на родючість ґрунту?
  • За чим визначають родючість грунту?
  • Які тварини впливають на родючість грунту?
  • Які організми значно підвищують родючість грунту?
  • Скільки у ґрунті знаходиться поживних речовин?
  • Скільки добрив потрібно внести, щоб не перегодувати ґрунт та отримати запланований урожай?

Для того, щоб відповісти на ці запитання необхідно провести агрохімічне дослідження поля.

П’ять кроків щодо підвищення родючості ґрунту

Основні кроки для успішної програми з підвищення родючості ґрунтів:

  • Відбір репрезентативного зразка ґрунту для аналізу: для стандартного землеробства використовуйте метод конверту;
  • Правильний догляд за зразком: не забруднюйте зразок. Надішліть ґрунт для аналізу якнайшвидше;
  • Хімічний аналіз у лабораторії: доступні надійні результати досліджень, оскільки процедури стандартизовані та регулюються державою.
  • Грамотна інтерпретація результатів агрохімічного аналізу лабораторії.
  • Розробка рекомендацій: на основі дослідження земельних ділянок у вашому регіоні і для культур, що вирощуються.

Як поліпшити родючість грунту: інструкція та поради

Якість ґрунту – одна із основних причин врожайності садових культур. Навіть при виконанні всіх правил агротехніки рослини, що висаджені у бідні ґрунти, на дадуть того ефекту, якого очікує садівник. Винятком є стійкі культури, що надають перевагу саме такому типу ділянки.

Та перш ніж приступити до основних порад щодо підвищення родючості ґрунту, давайте спочатку визначимо, що це таке і на що варто звернути увагу.

Що таке родючість ґрунту?

Родючість ґрунту – це властивість ґрунту, яка визначає його здатність підтримувати рослинне життя та забезпечувати високий врожай сільськогосподарських культур. Родючість ґрунту залежить від різноманітних факторів, включаючи хімічний склад ґрунту, структуру ґрунту, водно-повітряний режим, рівень кислотності (pH), наявність мікроорганізмів та біологічну активність.

Родючий ґрунт здатний ефективно забезпечувати рослини необхідними поживними речовинами, водою та повітрям, що сприяє їх здоровому зростанню та розвитку.

Які бувають види родючості?

Загалом вирізняють три основні види родючості ґрунтів:

  1. природна родючість ґрунту;
  2. штучна родючість ґрунту;
  3. ефективна родючість ґрунту.

Природною родючістю ґрунту називають рівень родючості ґрунту, який притаманний йому у природних умовах без зовнішнього втручання (наприклад, внесення добрив). Загалом така родючість визначається розташуванням, кліматом, рівнем вологості і кислотності, рельєфом та наявністю мікроорганізмів.

Отримати штучну родючість ґрунту можна за допомогою додаткового підживлення компостом, органічними чи іншими видами добрив. Яскравим прикладом штучної родючості ґрунту є виготовлення грунтосуміші для вирощування саджанців у теплицях та парниках.

Якщо поєднати штучну та природну родючість ґрунту, то ми отримаємо третій вид – ефективну родючість. Вона визначається рівнем врожайності сільськогосподарських культур.

Визначаємо родючість ґрунту

Досвідчені садівники знають, що перш ніж почати підживлення рослин, необхідно дослідити склад ґрунту. Родючість ґрунту визначають кількома способами:

  • Хімічний аналіз – найбільш ефективний спосіб визначення, оскільки він допомагає побачити наявність у складі ґрунту фосфору, азоту, калію, мікро- та макроелементів. Недоліком такого способу є його висока вартість.
  • Вимірювання кислотності ґрунту – оскільки рівень pH впливає на здатність ґрунту розчиняти поживні речовини, вимірювання кислотності допомагає визначити та відрегулювати цю здатність для кращого засвоєння підживлення.
  • Визначення текстури та рослинного покриву ґрунту – наявність піску, глини чи суглинку впливає на дренажність та водопроникність ґрунту, що позначається і на його родючості ґрунту. Крім того, наявність певних рослин на ділянці може одразу свідчити про його родючість. Зокрема, такі культури як м’ята кульбаба та кропива надають перевагу поживним ґрунтам, у той час як конюшина, грицики чи ромашки – ділянкам із низькою родючістю.

Боротьба з токсикозами

Токсикоз ґрунту – це наявність у ньому шкідливих речовин, які негативно впливають на розвиток сільськогосподарських культур та екосистему в цілому. Найчастіше він виникає через високий вміст у ґрунті легкорозчинних солей, рухливого алюмінію, закисного заліза та різних органічних токсин.

Для боротьби із соляними токсинами застосовують меліоруючі заходи:

  • фітобіологічна меліорація – посадка рослин, стійких до солей (люцерна, буркун тощо);
  • хімічна меліорація – внесення в ґрунт фосфогіпсу, гіпсу тощо;
  • гідромеліорація;
  • агротехнічна меліорація.

Основні заходи для підвищення родючості ґрунту

Підвищення родючості ґрунту – це важливий аспект для забезпечення високих врожаїв та збереження здоров’я екосистеми. Ось декілька основних порад щодо того, як підвищити родючість ґрунту:

  • Внесення органічні добрива: Додавання компосту, перегною або інших органічних матеріалів збагачує ґрунт поживними речовинами, підвищує його структурну стабільність та сприяє розвитку корисних мікроорганізмів.
  • Використання сидератів: Вирощування рослин, що використовуються як зелене добриво (наприклад, люцерна, клевер), допомагає підвищити родючість ґрунту за рахунок захоплення атмосферного азоту та покращення структури ґрунту через кореневі системи.
  • Мінеральні добрива: Використання правильно збалансованих мінеральних добрив допомагає забезпечити рослини необхідними поживними речовинами.
  • Сівозміна: Ротація культур допомагає уникнути виснаження ґрунту та захистити його від захворювань та шкідників.
  • Запобігання ерозії: Заходи для запобігання водної та вітрової ерозії, такі як вирощування багаторічних рослин вздовж полів, допомагають зберегти родючий шар ґрунту.
  • Збереження вологи: Вирощування рослин з високим ступенем водоекономічності, застосування методів збереження вологи, таких як мульчування, допомагає зберегти вологу у ґрунті та підтримує родючість.
  • Біологічне різноманіття: Збереження та підтримка біологічного різноманіття сприяє збереженню здорового ґрунтового мікроклімату та забезпечує різноманіття корисних мікроорганізмів.

Хочете виростити здорову та сильну розсаду помідорів? Обирайте найкращий час для посіву насіння томатів, дотримуйтесь всіх правил агротехніки і насолоджуйтесь смачним та корисним врожаєм. А допоможе вам у цьому – наша стаття.

Хочете отримати максимальний врожай у цьому сезоні? Ознайомтеся з нашим посівним календарем садівника на квітень 2024, який підкаже вам всі правила посадки та догляду за садовими рослинами і навіть більше.

Про автора

admin administrator