Ведмедка ходи та норки

Авторadmin

Ведмедка ходи та норки

Ведмедка: яку шкоду завдає на ділянці та як позбутися?

Медведка – небезпечний ворог культурних рослин. Позбутися шкідника та врятувати врожай непросто. Як це зробити, читайте у нашій статті.

Що потрібно знати про медведку?

  • тіло коричнево-бурого кольору, вкрите густими короткими волосками, витягнуте до 5 см;
  • переднеспинка з лопатями, що звисають вниз;
  • передні лапи пазурі як клешні;
  • задні лапи з шипами;
  • голова з потужними щелепами та 2 парами щупалець;
  • великі очі з боку голови;
  • черевце завтовшки до 1,5 см.;
  • дві пари крил різного розміру.

Будова тіла медведки дозволяє їй швидко бігати, плавати і навіть літати. Дорослі особини перелітають з однієї ділянки на іншу в пошуках сприятливих умов для розмноження та харчування.

Як зрозуміти, що на ділянці є медведка? Медмедки ведуть потайний нічний спосіб життя, тому виявити їх вдень практично неможливо. Сліди перебування шкідників на городі помітні за такими ознаками:

  • на поверхні землі видно розпушені валики та отвори;
  • молоді рослини в’януть, стебла легко витягуються з землі;
  • навколо гнізда самка знищує всі рослини, щоб сонячні промені краще прогрівали ґрунт;
  • у коренеплодах та цибулинах з’являються великі порожнини неправильної форми.

Місцем свого проживання комахи вибирають вологі, удобрені гумусом ділянки з високим рівнем ґрунтових вод. Медведка забирається у землю до 25 см., якщо стоїть суха спекотна погода. У зимовий період комаха робить нори до 1 м. у глибину. Комаха зимує у фазі личинки, німфи чи дорослої особини. Прокидається навесні при температурі +12–15 °С і відразу починає харчуватися.

Чим харчується медведка на городі? Харчування медведки різних видів відрізняється. Одні харчуються підземними частинами рослин (корінням, плодами), інші поїдають дощових хробаків та комах, є й всеїдні види. До їжі капустянки приступають у нічний час. Вони підгризають у землі коріння молодих рослин, а влітку ласують коренеплодами та цибулинами. Комахи також харчуються корінням дернових трав і можуть швидко руйнувати великі площі дерну.

Методи боротьби з медведкою

Як боротися з медведкою? Використовуйте механічні, біологічні, хімічні та народні засоби. Комбінуйте різні способи, щоб зберегти ділянку від шкідників.

Біологічні засоби проти медведки

Пропонуємо у боротьбі з медведкою використовувати біометоди. Застосовуйте такі способи:

  1. Впровадження в ґрунт корисних нематод, які здатні заразити медведку бактеріями, що поїдають комаху зсередини.
  2. Залучення на ділянку оси Ларри. Вона виганяє медведку з нори, паралізує на деякий час отрутою і відкладає яйця в її тілі. Там лупиться личинка, яка вбиває господаря.
  3. Посадіть для відлякування медведки по периметру городу чорнобривці, хризантеми, м’яту та інші ароматні рослини.

Регулюйте стан екосистеми ділянці біологічним шляхом. Овочі при цьому залишаться цілими та дадуть екологічно чистий урожай.

Механічні методи боротьби

На невеликих ділянках застосовуйте механічні способи знищення цих комах. Для цього виконайте такі роботи:

  1. Проводьте глибоке перекопування ділянок восени та навесні.
  2. Споруджуйте на початку травня і в кінці вересня біотермічні пастки – розкладіть купки свіжого гною по городу. Через 25–30 днів розрийте купки та знищіть комах.
  3. Залийте ходи медведки водою або розчином гасу. Комаха почне задихатися і вилізе назовні.

Підбирайте методи боротьби за сезоном. Вчасно перевіряйте пастки, щоб комаха не змогла подолати бар’єр та втекти.

Народні засоби боротьби з медведкою

Дачники та мешканці сіл ведуть боротьбу з капустянкою перевіреними народними методами. Для відлякування шкідників підійдуть такі засоби:

  1. Гас. У місцях скупчення комах закопайте в землю ганчірочки, змочені в гасі.
  2. Яєчна шкаралупа. Додайте товчену яєчну шкаралупу в ямки під час посадки розсади.
  3. Речовини з неприємним запахом. Розкладіть на грядках часник, м’яту, лушпиння цибулі, полин. Їхній запах медведка не переносить.

Застосовуючи народні засоби, не забувайте про безпеку культурних рослин та своє здоров’я. Якщо город вже посаджений, не застосовуйте речовини, які погано впливають на врожайність.

Хімічні препарати

Якщо прості способи боротьби з медведкою не допомагають, підберіть інсектициди. Застосовуйте їх за інструкцією:

  • Протруйте інсектицидом приманку з пропарених зерен злакових або висівок з додаванням олії. Закопайте суміш на 2-3 см. у землю.
  • Замочіть коріння та бульби рослин у розчині інсектициду перед посадкою.
  • Полийте ґрунт на початку літа фосфорорганічними препаратами. Вони дуже ефективні у боротьбі з німфами медведки.

Слідкуйте за правильним використанням хімічних препаратів. Загиблих від хімікатів медведок прибирайте з грядки, щоб їх не проковтнули свійські птахи або тварини.

Поява медведки на ділянці — тривожний сигнал для городників. Щоб запобігти розширенню популяції, проводять профілактичні заходи. Для знищення медведки вибирають метод, який позбавить шкідників і не нашкодить людині та тваринам.

Ведмедка: як виглядає, чим харчується і як з нею боротися

Що це ще за помісь раку та сарани? Нічний жах режисера малобюджетних фільмів жахів? Ні, це капустянка, городній шкідник. У рейтингу небезпеки, як ворог урожаю, вона знаходиться на другому місці після колорадського жука.

І дорослі капустянки, і їх личинки охоче поїдають буряки, моркву, картоплю, а також молоде коріння капусти або томатів. Але це далеко не весь раціон шкідника. Навіть огірки, що лежать на землі, можуть стати ласощами для цієї невибагливої істоти. А ніжні цибулини тюльпанів для нього вишуканий десерт. Що говорити про тільки сходи, що пробиваються? Їм проти шкідника тим більше не встояти!

Якщо на вашій ділянці завелися капустянки, доведеться готуватися до справжньої облоги. Просто так підземні мешканки уподобані містечка не покине. Вас мучитиме спокуса залити землю інсектицидом, винищуючи зі шкідником та корисних комах. Але вижити капустянку з ділянки, не гублячи грунт отрутами, нехай складно, проте можна. Для цього слід діяти завзято та послідовно. А почати необхідно з з’ясування, атакує город капустянка, чи все ж таки інший організм?

  1. Ознаки появи капустянки на ділянці
  2. Як виглядає капустянка
  3. Народні методи боротьби зі шкідником
  4. Пральний порошок або гас
  5. Саморобні пастки
  6. Яєчна шкаралупа
  7. Електричні лампочки
  8. Рослини з відлякуючим запахом
  9. Препарати для боротьби з капустянкою
  10. Гранули Грім
  11. Террадокс
  12. Метаризін
  13. Медветокс
  14. ЕкстраФлор
  15. Затишний сад
  16. Екокілер
  17. Біогрядка
  18. Гризлі
  19. рубає
  20. Найефективніші методи боротьби з капустянкою.

Ознаки появи капустянки на ділянці

Несподівано рослини починають одна за одною в’янути. Ви не можете зрозуміти, чому, адже на вигляд все гаразд! А це перша ознака появи капустянки. Її улюблений прийом – підгризати молоді коріння, підбираючись знизу.

Під грядками комаха створює велику мережу ходів на глибині до 10 см, де вільно переміщається, знищуючи апетитні коріння та насіння. Шкідник рідко виходить на поверхню, і тому засікти його ще важче. Але, якщо придивитися до грядок, де багато загиблих рослин, можна помітити отвори у ґрунті. Обережно розкопавши їх, ви виявите крихітні яйця – кладку капустянки.

Як виглядає капустянка

А ось особливі прикмети дорослої особини: жорстке тіло завдовжки до 6 см з невеликими крилами, як у цвіркуна чи сарани, та потужні рогові щелепи. За допомогою сильних передніх ніг шкідник прориває найскладніші системи підземних коридорів. Основний вертикальний лаз досягає 2 м у глибину та закінчується камерою для зимівлі. Докопатися до шкідника, що заліг у сплячку, неможливо. Підловлювати капустянок треба, коли вони рухаються по поверхні або безпосередньо під нею.

У капустянки кілька прізвиськ, пов’язаних з її зовнішністю. Вона і цвіркун-крот, і земляний рак, а завдяки пристрасті до поїдання коренів капусти отримала народну назву «капустянка». За сірий колір молодих личинок і піратську манеру влаштовувати набіги на городи її називають «дзиґою».

Підступний шкідник використовує для пересування три середовища: ґрунт, воду, повітря. Ведмедка копає ходи під землею, чудово літає і плаває. Її рухливість ускладнює захист ділянки.

Як не дивно, хоча комаха давно сусідить із людиною, її біологія слабо вивчена. Причина цього – потайливе підземне життя капустянки. Отже, методика боротьби з нею досі опрацьована не найкращим чином.

Народні методи боротьби зі шкідником

Як вижити капустянку з дачі без отрути? Найефективніші народні методи позбавлення комахи-шкідника.

Пральний порошок або гас

Хлорофос, який часто використовують проти цього шкідника, можна замінити на розчин прального порошку (2 ст. л на 10 л води) або гасовим розчином (1 ст. л на 10 л води). Заливайте рідину в норки, рубайте комах, що виповзли, лопатою. Заняття досить трудомістке, але найкращий шкідник, як відомо – мертвий шкідник.

Приготування розчину прального порошку

Саморобні пастки

Пастки на капустянку діють ефективніше. По-перше, при їх використанні ґрунт не забруднюється. По-друге, вони працюють у вашу відсутність. Зарийте на стежках між грядками баночки з принадою так, щоб шийки були нарівні з ґрунтом. У них може бути варення, компот, мед або пиво. Ведмедки – ласуни, як і ведмеді. Повзаючи вночі стежками, вони чують ласощі і падають у склянки, а вдень їх легко зібрати і знищити.

Ще капустянки тягнуться в тепло. Можна підловити їх і на цьому. Провесною на порожніх грядках розкладіть листи фанери. Коли комахи заповзуть під них грітися, перевертайте фанерки і збирайте в відро з гасовим розчином. Ви можете використовувати дошки, але не важкі, а то їх доведеться часто піднімати.

Ведмедка схожа на ведмедя не лише бурим кольором та потужними лапами. Вона ще й на зиму лягає у сплячку. Для своєї зимівлі вона шукає тепленьке містечко, в якості якого ідеальна купа гною, що прить. Восени він притягує капустянку, як магніт.

Яєчна шкаралупа

Є ще один спосіб знищення капустян. Яєчну шкаралупу потрібно розмолоти в порошок у кавомолці або ручному млині. Змішати з|із| соняшниковою олією, щоб вийшла тістоподібна маса. З неї скачати кульки діаметром від 0,5 до 1 см, а потім розкидати їх у місцях проживання капустянок, біля норок. Запах олії, а воно має бути лише нерафінованим, приваблює шкідників. З’ївши приманку, комахи загинуть від закупорки травної системи. Грунт шкаралупи яєць не завдасть шкоди, і навіть збагатять її мікроелементами.

Подрібнена яєчна шкаралупа для приготування пастки

Електричні лампочки

Подібно до комарів і метеликів, дорослі капустянки вночі летять на яскраве світло. Їх можна відловлювати з використанням звичайної електричної лампочки. Тільки лампочка має бути потужною – не слабше 250 ватів. Патрон з нею слід підвісити на висоті два або три метри, щоб світло виднілося здалеку.

Під світильником ставлять широкий піддон, можна використовувати миску. Суть у тому, що ведмедка, що вдарилася об лампу, повинна падати в цю ємність. А щоб комаха не могла вибратися, пастку наповнюють відпрацьованим олією. Шару в 3-4 см буде цілком достатньо.

Комахи прилетять на світ із усього дачного селища, з радіусу приблизно за 300-400 м від лампи. Вранці в піддоні виявиться маса мертвих капустян. Ну, чи не виявиться, якщо у вашому окрузі їх немає.

Загиблі від пастки капустянки

Рослини з відлякуючим запахом

Як захистити город від капустян? Дбати про майбутній урожай найкраще з осені. Зробіть так, щоб хитрим шкідникам розхотілося зимувати на ділянці. Для цього можна розкидати по території сухі стебла чорнобривців та хризантем. Запах цих рослин капустянці не до душі. Так само діють на шкідника посадки часнику та петрушки, календули (нігтик), а також свіже вільхове листя.

Препарати для боротьби з капустянкою

Ведмедка досить універсальна комаха: вона здатна літати, долаючи великі відстані, легко розселяється на нових територіях, швидко пристосовується до нових хімікатів. Тому ми підібрали десять ефективних засобів, які допоможуть у боротьбі зі шкідником.

Гранули Грім

Засіб засипають у ходи капустянки. Ефект від нього настає п’ятий день. Пакування буває достатньо на площу до семи квадратних метрів. Препарат боїться сильних опадів, тому застосовувати його потрібно у суху погоду.

Террадокс

Препарат виробляється як гранул. Він ефективний при захисті плодових, квіткових, овочевих та ягідних культур. Їх просто розсипають навколо рослини, дія засобу триває до 2 тижнів. Гранули абсолютно не токсичні та добре переносяться рослинами.

Метаризін

Унікальний біологічний препарат створений на основі гриба Metarhizium. Його дія наступна: суперечки проникають у капустянку і проростають у ній. Вона слабшає і гине.

Медветокс

Це інсектицид кишкової дії. Потрапляючи в кишечник капустянки, він знищує комаху. Засіб складається з діазинону, ароматичних та смакових приправ. Препарат не є небезпечним для людини.

ЕкстраФлор

Препарат не вбиває комаху, а відлякує за допомогою випромінюваного аромату. Діє ЕкстраФлор протягом 40 діб, після чого потрібна заміна. Ведмедка не переносить запах і залишає ділянку. В основі препарату – натуральні мінерали та ефірні олії.

Затишний сад

Унікальний природний засіб на основі донних морських відкладень, які є згубними для капустянки. У комахи при контакті з речовиною настає зневоднення, і вона гине. Засіб не токсичний і не отруйний. Однієї пачки цілком вистачає на цілий город.

Екокілер

Натуральний засіб від комах, безпечний для людей та тварин. Мікрочастинки кошти потрапляють на тіло комахи, суглоби або зчленування. Восковий шар механічно руйнується, висушуючи комаху, вода з організму комахи випаровується. У результаті комаха гине.

Біогрядка

Засіб складається з ефірних олій, спеціально підібраних для відлякування капустянки. Біогрядка не містить отрути і не вбиває комах. Після застосування препарату капустянка просто змушена залишити ділянку.

Гризлі

Діюча речовина препарату – діазинон, що знищує шкідників на всіх стадіях життєвого циклу. Грізлі приваблює комах запахом і смаком, що забезпечує поживу приманки. Ефект настає вже на 2 день і триває 3 тижні. Речовина не накопичується у ґрунті, а повністю розкладається на нешкідливі сполуки.

рубає

Виготовляється на основі крупи з додаванням активного отруйного компонента, допоміжних – для залучення комах. Активна речовина – сучасний інсектицид фіпроніл. Він відносно безпечний для тварин, нешкідливий для людини, але смертельний для капустянки. Він блокує нервові імпульси, спричиняє параліч м’язів, смерть. Летальний результат спостерігається протягом 3 годин після потрапляння в стравохід дози отрути.

Найефективніші методи боротьби з капустянкою.

Автор розповідає про джерела появи капустянки на ділянках. Описує найдієвіші народні та хімічні способи порятунку від шкідника. Рекомендуємо для перегляду!

Рекомендується регулярно оглядати рослини та ґрунт, щоб своєчасно виявити шкідників та місця їх скупчення. Прості запобіжні заходи допоможуть зберегти здоров’я рослин і отримати багатий урожай.

Про автора

admin administrator