Верба з дрібними листочками

Авторadmin

Верба з дрібними листочками

Зміст:

Верба

В даний час складно знайти того, хто ніколи не бачив або не чув про таку рослину, як верба. Дерево оспіване в фольклорі, про нього складено незліченну кількість пісень, загадок, переказів і вірувань. Вважається, що верба є ототожненням з дівочою красою. А скільки користі ця рослина приносить людям! Застосовуються всі частини дерева в самих різних сферах. Особливо цінна верба для медицини і ландшафтного дизайну.

Як відрізнити рослину серед інших, чому її так цінують і де можна використовувати?

Ботанічний опис верби

Рослину відносять до роду деревних рослин сімейства Вербові . Зазвичай це дерева, що ростуть вгору до 16 м, але існують екземпляри, що значно перевищують цей показник і висотою досягають 42 м при діаметрі стовбура більше половини метра. Є чагарникові і сланкі види.

Більшість видів рослини має густе кучеряве листя, яскраву зелень. Більш рідкісним є сіро-зелене або сіро-біле забарвлення листя. Вони чергові, кріпляться до лози за допомогою черешків. Одні види відрізняються широкою еліптичної формою листка, інші – вузькою й довгою. Краї найчастіше цільні, рівні, але зустрічаються і зубчасті. Пластинка блискуча, яскраво-зелена, верхня частина глянцева, нижня – біляста, ворсиста, з сизим нальотом. Черешки циліндричні, короткі. Має по два прилистки, які зберігаються аж до закінчення формування листка. Найбільш розвинені прилистки на молодих відкореневих пагонах.

Стебла гіллясті, від них відходять прутовидні пагони, покриті матовою або блискучою корою. Вона пофарбована в пурпурний, темно-бурий, жовтий, коричневий кольори.

У фазу цвітіння рослина вступає навесні, не припиняється вона аж до повного розпускання листя, а то і довше.

Цвіте різностатевими, дуже дрібними, малопомітними суцвіттями. Сережки одностатеві. Верба – рослина дводомна. Суцвіття однотипні – чоловічі мають дві тичинки, жіночі – один товкач. В обох видах помічена наявність нектарників.

Після закінчення цвітіння утворюються плоди – коробочки, що розкриваються на дві стулки.

Насіння мініатюрне, покрите білим пухом, завдяки чому переноситься вітром на великі відстані. На повітрі їх схожість різко скорочується до кількох днів, а при попаданні в водойму насіння не втрачає її протягом декількох років.

Русская ива. Мастер-класс по стрижке плетеного дерева из ивы.
Русская ива. Живая ажурная изгородь из ивы. Часть 1.
Русская ива. Живая ажурная изгородь из ивы. Часть 2.

Історія відкриття і опис верби

Верба з’явилася досить давно, що доводять відбитки листків у відкладеннях крейдяного періоду.

Перші ботанічні описи рослини зроблені ще Плінієм Старшим в першому столітті. У роботі «Природна історія» він описав 8 видів дерева.

У 18 столітті ботаніками була зроблена спроба класифікувати рослину. Так, Карлом Ліннеєм здійснені нариси вже двадцяти видів. Однак багато колег з ним були не згодні, тому сперечалися з його висновками.

З роками суперечок і доводів кількість видів збільшувалася: К. Л. Вільденов стверджував про наявність у роду верб 116 видів, а М. Гандоже – про 1 600 . Зараз говорять про помилкове прийняття гібридів за самостійні види.

Найбільш же щільною і правильною вважається систематика А. К. Скворцова, який з критичної точки зору підійшов до попередніх робіт своїх колег і здійснив точнішу класифікацію верб. Але варто зауважити, що суперечки про систематику і класифікацію цієї рослини не закінчені до сих пір.

Виникнення і пояснення назви

Поява родової латинської назви «salix» пояснюється тим, що в корі дерева існує велика кількість саліцилової кислоти.

Існує багато синонімічних назв дерева. Його називають вербою, лозою, лозиною, шелюгою.

Батьківщина і територія поширення верби

Дерево дуже поширене по всьому світу в країнах з теплим і вологим кліматом. Найбільше воно любить місцевості з підвищеною вологістю, тому зустрічається вздовж водойм. Зростає верба і в лісах як домішок до листяних видів.

Цікаві факти

Завдяки повзучим корінням і здатності з легкістю утворювати додаткове коріння рослина легко розмножується живцюванням кореневих і стовбурових пагонів.

Насінини схожі тільки протягом декількох днів після дозрівання. Тільки п’ятитичинкова верба виробляє насіння, яке не втрачає можливість прорости до наступної весни.

Молоді вербові паростки дуже слабкі, проте ростуть із завидною швидкістю, тому дуже мала ймовірність, що паросток загине.

У дикій природі верби розмножуються за допомогою насіння, в культурі ж – виключно живцями.

Застосування верби

Багато видів використовують в садівництві як декоративну рослину.

Оскільки коренева система верби дуже густа і розгалужена, її часто використовують для зміцнення ґрунту, особливо вздовж водойм. З її допомогою регулюють водні потоки.

Деревина верби м’яка і легка, тому з неї готують найрізноманітніші вироби та посуд. Однак варто пам’ятати, що псується вона теж досить швидко, особливо при підвищеній вологості.

Молоді пагони рослини служать прекрасним кормом для домашніх тварин.

Це цінний медонос.

За допомогою кори деяких видів верби виробляють більш якісне дублення шкіри.

В православні свята прути рослини використовують замість листя пальми, освячують їх, вважають цілющими.

З кори і пагонів більшості видів рослини виготовляють плетені вироби – від посуду до предметів меблів і інтер’єру.

У медицині кору верби використовують як антибіотичний засіб, а настої з неї – як протизастудний і протизапальний.

Дерево верба – що це таке, як виглядає, відмінність від верби, чи можна садити вдома?

Ранньою весною, коли земля струшує з себе сніговий покрив, а сонце пробуджує природу від зимової сплячки, одним з перших повертається до активного життя дерево верба. Його ніжні гілочки можна дізнатися за оповитим ніжним гарматом сережок – спершу білесим, а потім міняючим колір на жовтий.

Зміст матеріалу

  • Що за дерево верба?
  • Як виглядає дерево верба?
  • Верба і верба – відмінності
  • Верба дерево – чи можна садити вдома?
  • Вирощування верби
  • Де посадити вербу?
  • Посадка верби
  • Як доглядати за вербою?
  • Верба дерево – розмноження
  • Верба в ландшафтному дизайні

Що за дерево верба?

Іва гостролиста (так звучить офіційна біологічна назва червоної верби) – один з численних видів сімейства Івових. Наявність безлічі (близько 500) близьких родичок призвело до того, що опис верби для рядового обивателя став справжньою загадкою. Часто її плутають з плакучею або корзиночною вербою або незаслужено виділяють в окреме сімейство. У різних регіонах цю рослину можна зустріти під назвами червонотал або шелюга.

Як виглядає дерево верба?

Іва гостролиста (верба) може мати вигляд як дерева, так і деревоподібного чагарнику, залежно від умов зростання (складу ґрунту, вітрів, зимових морозів і так далі):

  • Висота дерева верба може досягати позначки в 10-12 м.
  • Це сильна рослина з тонкими міцними (прутьевидними) втечами, вкритими червоно-коричневою або яскраво-червоною корою. Гілки спрямовані вгору і утворюють крону овальної форми.
  • Нирки подовжені, притиснуті, голі. Прилистники і листя витягнуто-ланцетні. Фарбування листя темно-зелене зверху і голубувато-сизе в нижній частині.
  • Цвітіння починається до появи листя, в березні-квітні. Квітуча верба дуже мальовнича. Спочатку на гілках набухають вкриті білим гарматом нирки – чоловічі квітки. У міру дозрівання на них з ‘являється пилок, що змінює колір гармата на жовтий. Жіночі квіти мають вигляд сережок.

Верба і верба – відмінності

Основна прикмета, як відрізнити вербу від інших дерев, в тому числі і сімейства івових – її раннє цвітіння. Пухнасті нирки, в деяких регіонах звані через виникаючі асоціації з м ‘якою вовняною “котиками”, прикрашають гілки задовго до розпускання листя. Сережки на більшості інших представників івових можна побачити набагато пізніше, одночасно з листочками. Ще однією ознакою є колір кори. У верби вона яскраво-червона або червона з коричневим відливом.

Верба дерево – чи можна садити вдома?

Згідно з прикметами верба будинку у вигляді освячених у церкві гілочок захищає його мешканців від поганого ока і хвороб, а посаджена на ділянці не обіцяє їм нічого хорошого. Існує повір ‘я, що життя того, хто посадив цю рослину, обірветься в той момент, коли товщина стовбура саджанця верби стане достатньою, щоб зробити з неї ручку для лопати. Правда варто відзначити, що зростає верба повільно, тому її власник має всі шанси прожити довге і щасливе життя.

Якщо розглядати вирощування верби з суто практичної точки зору, відкинувши в бік всі забобони, то це завдання не з важких. На відміну від багатьох своїх одноплемінниць з сімейства івових, гостролиста верба не вимагає обов ‘язкової близькості водойми. Вона відмінно приймається на будь-яких ділянках з легким і поживним грунтом. Найчастіше за час, поки зрізана на свято гілочка верби стоїть у вазочці з водою, вона встигає пустити корінці і цілком підходить для подальшого вирощування на ділянці.

Вирощування верби

Щоб верба у дворі відчувала себе максимально комфортно, швидко пустилася в ріст і не чахла, доведеться докласти деяких зусиль:

  • не поспішати з висадкою гілочки у відкритий грунт;
  • правильно вибрати і заздалегідь підготувати місце під посадку;
  • регулярно вносити добрива;
  • забезпечити необхідний питний режим і захист від шкідників.

Де посадити вербу?

Чим хороша верба, так це тим, що для її посадки підійдуть місця, “забраковані” іншими чагарниками і деревами: низини з близьким заляганням ґрунтових вод, не надто родючі та затінені куточки саду. Вона відмінно буде відчувати себе поруч з вигрібною ямою, де завжди волого і вистачає поживних речовин. Якщо цікавить, чи можна садити дерево верба поруч з будинком, то відповідь позитивна, головне, уникати відкритого сонця і не забувати, що з часом коренева система рослини розростається і може пошкодити фундамент будівлі.

Посадка верби

Має славу невибагливої рослини, верба – дерево, посадка якого вимагає дотримання таких правил:

  • Посадкове місце для гостролистої верби варто підготувати заздалегідь, приблизно за півроку. За цей час земля встигне перепріти і влежатися, що допоможе саджанцю легше прижитися на новому місці. Землю на ділянці ретельно перекопують, видаляючи всі коріння багаторічних бур ‘янів.
  • Яма під посадку буде потрібна більша, не менше об ‘ємом в 1м. На її дно укладають “шар ‘єний пиріг”, який створить правильну атмосферу для кореневої системи. Перший шар з рослинного сміття: тонких гілочок, листя, трави, тирси тощо. Тирси та гілки можна використовувати не будь-які, а тільки від листяних порід дерев. Другий шар складається з органіки: перепрівшого гною, компоста. Третім, завершальним шаром стане родючий шар землі.
  • Чималу лепту в результат справи вносить і погода. Додаткові шанси на приживлюваність верби в саду дає похмура і навіть дощова погода. Посаджена в сухий і ясний день рослина ризикує засохнути на корені.
  • Саджанець верби в ямі розміщують з невеликим нахилом на північну сторону, щоб крона формувалася красиво і рівномірно.

Як доглядати за вербою?

Навіть добре вкорінені у воді череньки верби після пересадки у відкритий ґрунт часто швидко засихають. Щоб цього не сталося, догляд за вербою обов ‘язково повинен включати рясні регулярні поливи. Їх періодичність залежить від погодних умов, але в ідеалі земля навколо деревця завжди повинна бути трохи вологою. Перший час після посадки землю в пристовбурному колі слід ретельно очищати від бур ‘янів і розпушувати, з подальшим внесенням комплексних добрив.

Двічі на рік дерево верба потребує обробки від шкідників, які обожнюють влаштовувати колонії під його ніжною соковитою корою. Восени (на самому початку листопада) її можна обприскати бордоською рідиною (3%), а навесні (до появи нирок) провести обробку мідним купоросом (1%). Як профілактичні заходи рекомендується прибирати з пристовбурного кола, де росте верба, все опале листя і восени глибоко перекопувати ґрунт навколо.

Верба дерево – розмноження

Всі види верби відмінно піддаються вегетативному розмноженню, і верба не складає винятку. Є інструкція, як з гілочки верби виростити дерево:

  • Готуємо черенки. Зрізати їх можна в будь-яку пору року, але краще це зробити ранньою весною.
  • Укорінюємо черенки у воді або вологому піску.
  • Висаджуємо череня до школи. Це може бути як спеціальна захищена грядка в саду, так і звичайний квітковий горщик. Важливо, щоб перший час після посадки черенок не відчував дефіциту вологи і був захищений від погодних примх.
  • Прийнятий саджанець визначаємо на постійне місце.

Верба в ландшафтному дизайні

Відзначається високою декоративністю в будь-яку пору року, верба в саду просто не зможе залишатися не в центрі уваги. Гнучкі гілки, здатність легко приймати бажану форму і невибагливий норов роблять цю рослину ідеальним матеріалом для втілення дизайнерських задумів. Дерево верба використовується для формування живих огородів, оформлення альтанок і виготовлення садових скульптур.

  • верба – центральна фігура в саду;
  • правильна обрізка допоможе створити красиві фігури;
  • окрасою водойми стане верба;
  • альтанка з верби стане центральною композицією в саду.

Короткий опис верби та її різновидів

Іва (верба) здавна вважалася символом приходу весни. Красиві гілки дерева, що звисають до річок та водойм, описували багато авторів та філософів. У сучасному світі дерево верба не втратило своєї значущості і все ще залишається улюбленою більшістю садівників. Але, щоб виростити у себе на подвір’ї або на ділянці таке могутнє дерево, необхідно досить серйозно попрацювати та вивчити деякі тонкощі догляду та посадки дерева. Про те, як виростити вербу, ми розповімо в цій статті.

Ботанічний опис

Верба або від латинського «Salix» належить до сімейства вербових, дерево роду Іва клас – дводольні. Верба може бути представлена ​​в різних проявах: у вигляді великого або маленького дерева, у вигляді чагарника, зі звисаючими, або навпаки з гілками, що стирчать, і листям. Ми розглянемо ботанічне опис класичної верби.

Зовнішній вигляд

Найчастіше рослина виростає до 15 метрів завдовжки, а діаметр ствола становить приблизно 0,3 метра. Зустрічаються й представники, що мають висоту 40 метрів, але це більше характерно для «диких» верб. Тривалість життя верби становить приблизно 50 років.

Листя верби, як правило, мають темно-зелений колір, листя густе і кучеряве. Але деякі дерева можуть мати рідкісне листя сірого кольору. Все залежить від віку та умов, у яких росте верба. Жилкування листа – сітчасте.

Гілки тонкі та вузькі, прутоподібні, гнучкі, але при цьому крихкі. Нирки, що виникають на цих гілках мають червоний відтінок. Цвіте верба напровесні, найчастіше ще до появи листя.

Квітки верби ледь помітні та дрібні. Після цвітіння на вербі починають з’являтися плоди – маленькі коробочки всередині яких зріє насіння. Завдяки своєму маленькому розміру, насіння може літати на великі відстані.

Коренева система

Коренева система у верб різноманітна і залежить від виду або сорту рослини. Наприклад, у козячої верби коренева система розвинена слабо, а після 20-30 років життя і зовсім майже не може виконувати призначену їй роль. В верби плакучої коренева система потужна і росте доти, доки не знайде джерело води.

Застосування рослини у побуті

Корою та листям цієї рослини в Греції та Стародавньому Єгипті лікували лихоманку, а у Сполучених Штатах Америки відвари рокити використовували як болезаспокійливий засіб. Пізніше вчені з’ясували, що дерево має безліч корисних речовин, серед яких салідрозид, танін, флавоніди, саліцин та саліцилова кислота.

Гнучкі тонкі гілки здавна використовувалися для плетіння меблів, парканів та огорож, пасток для риби. Сьогодні з вербових прутів виготовляють стільці, кошики, шкатулки та колиски. У сільському господарстві це відмінний медонос, цінний через своє раннє цвітіння і захисник від ерозії, що легко справляється з нею, завдяки своїм довгим і звивистим корінням.

Більшість видів сімейства «івові» – окрема декоративна культура, яка здатна прикрасити паркову зону чи присадибну ділянку. Багато дизайнерів включають рослину у свої композиції та створюють сади в оригінальному стилі.

У народі це дерево має кілька назв: тальник, верба, верба, лоза, лозинка та ін. Досі вчені не дійшли єдиної думки: верба — це дерево чи чагарник. Адже сімейство «вербові» налічує близько 600 видів, що відрізняються між собою за розмірами та зовнішніми ознаками. Садівникам зі стажем відомо, що це чагарник і листяне дерево, а ось для любителів не завжди зрозуміло де росте верба, чому її називають плакучою і як виглядає верба.

Види та сорти

Верби різних сортів та видів можуть виглядати зовсім по-різному. Для того, щоб визначитися, яку вербу Ви хочете бачити у себе за вікном, рекомендуємо ознайомитися з найпопулярнішими її різновидами:

  1. Плакуча верба або вавилонська (Salix babylonica). Вважається одним із найпопулярніших і характерних сортів верби. Рослина вважається декоративною і росте швидко. Плакуча верба може легко приживатися і рости навіть у несприятливих умовах та у будь-якому ґрунті. Найчастіше вербу саджають біля водойм або на газонах.
  2. Верба повзуча (Salix repens) – це невисокий чагарник, висота якого сягає приблизно 1 метр. У природі така верба росте на бідних ґрунтах, найчастіше піщаних, тому вона вважається невибагливим видом.
  3. Верба ламка (Salix fragilis) – дерево викривленої форми, із густою та зеленою кроною. Досягає 15 метрів завдовжки. Зацвітає така верба лише у травні. Перевага верби ламкою в тому, що вона швидко укорінюється і зростає.

Як прикрасити вербу?

У садах і парках верби зазвичай традиції садять на березі водойми. І це цілком зрозуміло – природний ландшафт, звичний образ. Але, зрозуміло, таке пластичне та надзвичайно ефектне дерево прикрасить собою будь-який куточок саду, а його крона захистить вас від сонця, що палює.

Верби, посаджені з інтервалом 1,5-2 метри, формують високу живоплоту, а два ряди — тінисту алею. Особливо красива алея виходить з верби білою плакучею, коли дерева зімкнуть свої крони. Для цього вже на другий-третій рік після посадки спрямовані одна до одної гілки переплітають на висоті від 2,5 до 3 метрів або з’єднують за допомогою аблактування. Аблактування – спосіб щеплення, що застосовується для з’єднання пагонів однієї або різних рослин без зрізання їх.

Правда, цей спосіб вимагає спеціальних навичок, тому найлегше заплести гілки, зафіксувавши обидві верхівки тонкою поліетиленовою стрічкою. Після змикання гілок верби виходить зелений ажурний тунель. А якщо в саду немає місця для алеї, то можна обмежитися зеленою аркою біля входу — лише з двох дерев.

Чагарникові верби (пурпурна, звивиста, каспійська) – чудовий матеріал для живоплотів. Вони і затінять, і водночас прикрасять дитячий чи спортивний майданчик. Але не менш мальовничі кущі, просто висаджені в ряд чи кількома куртинами вздовж садової доріжки. А як цікаво виглядають у рокарії карликові чи плакучі верби, особливо якщо поруч струмує струмок або б’є невеликий фонтан.

Втім, вражає і самотня верба на широкому газоні в оточенні квітучих декоративних чагарників або в компанії з хвойними рослинами, чия колюча краса тільки виграє від такого розмаїття.

Посадка, догляд та розмноження

Після того, як вже було вирішено, який вид або сорт верби підійде в кожному конкретному випадку, необхідно вивчити питання, як садити вербу і доглядати її.

Розмноження

Верба розмножується двома способами:

Перший спосіб розмноження застосовується рідко і знаходить своє поширення лише у диких умовах. Справа в тому, що насіння верби живе лише 1 тиждень і досить складно знайти підходяще для висадки.

Другий спосіб – живцювання – точно приведе до результату. Заготовляти черешок потрібно між сезонами, найкраще в листопаді чи березні. Втеча має бути вже достатньо сформованою (йому має бути не менше 2 років). Потрібна довжина живця – приблизно 25 см.

Найкраще посадити живець спочатку в теплицю або в домашній горщик, почекати, поки корінь зміцніє і приживеться. У таких умовах вербу треба протримати рік і потім висаджувати у відкритий ґрунт. Висаджувати вербу потрібно навесні після того, як весь сніг розтане.

Саджанець можна купити вже готовим до висаджування, коли він уже проросте. Багато хто так і робить, адже це позбавляє непотрібних турбот.

Посадка

Перше, на що потрібно звернути увагу при посадці верби – ґрунт. Майже всі різновиди верби не люблять сухий ґрунт. Якщо садівник вважає, що в умовах верба не приживеться, то до землі можна додати перегній або компост.

Викопується яма невеликого розміру у вибраному місці (все залежить від виду верби), земля розпушується та удобрюється за потреби. Посаджене дерево необхідно рясно полити. Верба швидко росте.

Пересадити вербу не складно, але якщо у неї слабка коренева система, краще цього не робити.

Догляд

Догляд, необхідний вербі, повністю залежить від її сорту. Але, зазвичай, все зводиться до трьох складових:

Перелік видів догляду

ПроцедураДокладний опис
ПоливВологий ґрунт – запорука швидкого зростання верби. Особливо це варто пам’ятати посушливе літо. Більшість садівників рекомендують поливати вербу відрами, а краще навіть кинути шланг під вербу на деякий час. Взимку, в холодних регіонах, вологи для верби зазвичай достатньо. Але якщо зима посушлива, то краще поливати рослину і в цей період.
ДобривоПідгодовувати вербу добривами можна за бажанням. Якщо Ви бачите, що верба не росте або листя швидко в’яне, то можна й удобрити ґрунт. Якщо ж з вербою все добре, то краще не використовувати жодних додаткових засобів.
ОбрізкаОбрізати деякі сорти верб можна тільки в перші роки її зростання. Іву заввишки 15 метрів досить складно обрізати. Якщо ж така можливість є, то краще це робити навесні або рано восени, поки що не холодно. До обрізки верба відноситься добре.

Посадка верби

Для посадки саджанця чагарникових видів верб потрібно викопати яму 50х50 см, для високорослих дерев трохи більших розмірів — 60х60 див і глибиною 40 див. на 30-40 см більше). Заповнити її ґрунтовою сумішшю (від 1/3 до 1/2 об’єму ями), яка складатиметься з ґрунту, компосту або гною, що переспіває, і торфу в пропорції (1:1:1).

Якщо грунт важка, то грунт додають пісок (до 20 %). Крім того, для верби потрібно внести комплексні мінеральні добрива, наприклад, азофоску (від 150 до 200 грам). Ґрунтову суміш у ямі добре перемішати. При посадці огорожі або щільної алеї доцільно викопати траншею шириною 40-50 см та глибиною 40 см.

Верба із закритою кореневою системою чудово приживається у будь-який період року — з квітня по жовтень (головне, щоб грудка і коріння не були пересушені). А ось рослини з відкритим корінням найкраще висаджувати ранньою весною, до розпускання нирок, або у вересні, з початком листопада. При осінній посадці листя у саджанця необхідно видалити. Малозимостійкі види і сорти не потрібно висаджувати в зиму, тому що їх неокріпле коріння і пагони можуть загинути від морозу, не встигнувши розвинутися.

Хвороби та шкідники

Іва, як і будь-яка інша рослина, схильна до атаки шкідників і різних хвороботворних бактерій. До найпоширеніших захворювань верби відносяться:

  • вербова парша. Грибкове захворювання, що вражає листя. За наявності захворювання листя і молоді пагони відразу починають чорніти;
  • плямистість листя. Поділяється на чорну, буру та коричневу плямистість. При захворюванні на листі з’являються плями характерного кольору;
  • борошниста роса. Це захворювання поширене як серед верб, а й серед інших рослин. Ознаки – поява на листі та стеблах білого нальоту. Збудником цього захворювання також є грибок. Найчастіше його можна знайти на вербі влітку. Вилікувати запущену форму захворювання надзвичайно важко, тому краще не доводити до цього;
  • некроз кори. Одне із найстрашніших захворювань. Найчастіше йому піддаються молоді дерева. У 95% випадків верба не піддається лікуванню та вмирає. Захворіти на некроз може тільки нездорова рослина, тому так важливо стежити за здоров’ям верби з самої посадки;
  • корончастий галл. Захисна відповідна реакція дерева на грибкові захворювання. Виявляється у вигляді величезного нарости на корі дерева і нагадує гнійник. Якщо Ви помітили всього кілька утворень на дереві, то це не страшно і їх можна швидко позбутися. Не можна допускати того, щоб стовбур дерева був поглинений подібними наростами;
  • біла серцеподібна гниль стовбурів. Це захворювання майже неможливо діагностувати вчасно, адже вогнище знаходиться в самому центрі стовбура. Характерною ознакою захворювання є ділянки дупла, що вигнили, що стають помітними вже занадто пізно, дерево вже не можна врятувати.

Такі шкідники, як павутинний кліщ, вербовий листоїд, верба звичайна попелиця та інші теж не дають дереву спокою час від часу. Як боротися з хворобами і шкідниками?

Найкращий захист – передчасне усунення небезпеки. Для того, щоб верба не зазнала атаки шкідників або не захворіла, рекомендується систематично проводити такі процедури:

  1. Оглядати рослину на предмет шкідливих комах та гризунів. При необхідності проводити їх цькування;
  2. Оглядати вербу на наявність жовтого листя або з пліснявою. Хворе листя варто негайно видалити і знайти вогнище зараження;
  3. Двічі на рік вербу варто обробляти спеціальним 3% розчином бордоської рідини або мідним купоросом. Це допоможе не тільки врятувати дерево, а й зовсім захистити його від усіх проблем.

Верба в ландшафтному дизайні

Найбільш поширена картина – верба на березі водойми. Однак така чудова насадка підійде для будь-якого куточка саду. Такі посадки виглядають природно, гарно. Кущова верба чудово підходить для організації щільної огорожі, зонування простору саду, відділення затишного патіо.

Повита, пурпурна, каспійська верби невисокі, проте непогано затіняють ділянки, на яких висаджені. Ними часто прикрашаю дитячі майданчики, обрамляю разом з бордюрами, частіше окремо, садові доріжки. Образ верби плакучої – найніжніший, який можна собі уявити, думаючи про види дерева. Однак кущові види не настільки витончені, хоча гілки їх також злегка хвилясті, листя світле, м’яке.

Значення та застосування

Іва завжди мала велике значення для людей і знаходила своє застосування у багатьох сферах життя. З давніх часів це дерево вважалося символом здоров’я та довголіття. Деякі народи символізували вербу навпаки зі скорботою та сльозами, але таких була меншість.

Галузі застосування верби:

  1. Застосування у народній медицині. З верби заварюють чай, що допомагає при лихоманці, від головного болю та ревматизму. Такий чай вживають навіть при виявленні проблем із ШКТ.
  2. З прутиків верби роблять кошики, створюють плетені візерунки та ще багато інших декоративних речей.
  3. Деревина верби часто застосовується як будівельний матеріал чи навіть паливний.
  4. Використовується для зміцнення берегів річок, захищає схили від обвалів тощо.
  5. Деякі садівники садять вербу в не плодоносний грунт і запевняють, що після верби біля неї добре приживаються більш вибагливі рослини.

Використання у ландшафтному дизайні

У ландшафтному дизайні застосовуються не тільки декоративні та карликові види верби, а й великі дерева.

Верби великих розмірів використовують для висадки біля водойм та річок, що надає місцю більш загадковий вигляд. Маленькі чагарники садять поодиноко або використовують у великих композиціях. Завдяки своїй невибагливості верби стали улюбленими великою кількістю ландшафтних дизайнерів та садівників.

Верба волохата (вона ж шерстиста)

Також можна віднести до карликових верб, висота становить не більше метра. За формою нагадує кулю із густими молодими пагонами, покритими пухом. Листя оксамитове, сріблястого кольору. Застосовується для озеленення територій у північних районах.

Іву по праву можна назвати чудовим і навіть казковим деревом. Недарма вона жодного століття надихала письменників, поетів та художників.

Багато ідей для сучасної дачі можна подивитися тут.

Про автора

admin administrator