Весняна обрізка ожини садової

Авторadmin

Весняна обрізка ожини садової

Зміст:

Схема обрізки ожини

Обрізка ожини – обов’язковий захід, який проводиться двічі на рік. Грамотна обрізка забезпечить високу врожайність кущів, тоді як неправильно виконана процедура може призвести до зниження врожайності і навіть загибелі рослини.

Для чого потрібно обрізати

Ожина відноситься до дворічних рослин, тобто пагони дають урожай тільки на другий рік. Пагони, з яких урожай вже зібрано, не потрібні, вони тільки забирають сили у рослини, тому такі пагони видаляють.

  • Раціонально розподілити живильні речовини, направивши їх на розвиток нових пагонів, а не на підтримку життєдіяльності старих.
  • Забезпечити морозостійкість куща – проріджені пагони легше вкрити, а в середину куща без проблем потрапляють сонячні промені.
  • Простимулювати цвітіння молодих пагонів.
  • Нормувати загальне навантаження на кущ і забезпечити хороший урожай.
  • Захистити рослину від в’янення і загибелі в результаті пошкодження окремих гілок хворобою, заморозками або шкідниками.
  • Забезпечити доступ до плодів, полегшити збір врожаю і догляд за рослиною.

Багато садівників воліють висаджувати безколючу ожину, але навіть в цьому випадку обрізка полегшує догляд за кущами. При своєчасній обрізці двічі на рік кущі ожини дають багатий урожай великих соковитих ягід.

Терміни весняної обрізки

Навесні обрізку треба робити досить рано, як тільки зійде сніг. Бажано, щоб температура не встигла піднятися вище + 5 градусів, а бруньки на рослинах ще не набрякли. Слідкуйте за прогнозом погоди, якщо ще очікуються заморозки, краще відкласти процедуру обрізки.

Терміни осінньої обрізки

Осінню обрізку починають, коли закінчиться плодоношення кущів. Зазвичай це період з середини вересня до кінця жовтня. Як тільки зібраний весь урожай, можна приступати до обрізки та інших заходів з підготовки рослин до зимівлі.

У чому відмінність весняної та осінньої обрізки

Обидва заходи необхідні, щоб був хороший урожай. Восени обрізка проводиться для підвищення морозостійкості рослин і раціонального розподілу поживних речовин. Весняна обрізка проводиться з метою очищення кущів від гнилих і сухих гілок, що підвищує продуктивність рослин і полегшує догляд за ожиною.

Весняна обрізка – покрокова інструкція

  • Перша весна. До обрізки приступають відразу після вкорінення куща. Обрізати пагони потрібно так, щоб залишилося не більше 25 см. Така обрізка стимулює активний ріст кореневої системи, що особливо важливо в перші місяці після посадки.
  • Друга весна. В першу чергу обрізаються всі зіпсовані, гнилі або підмерзлі частини рослини. Потім варто підрізати верхівку, щоб простимулювати зростання бічних пагонів. Укоротіть молоді паростки, що йдуть від кореня, приблизно на чверть довжини. Це також допоможе чагарнику розростися вшир і дати рясний урожай.
  • Третьоя весною. Пагони, що плодоносили в минулому році, треба обрізати під корінь. В іншому випадку вони будуть підгнивати, а це загрожує хворобою і загибеллю всьому кущу. Також проводиться санітарна обрізка – видалення зіпсованих за зиму гілок.

У наступні роки весняна обрізка має на меті замінити відплодоносивші пагони новими і видалити підмерзлі частини рослини. Також видаляються пагони, що ростуть всередину куща. Обов’язково добре заточуйте і дезінфікуйте садовий інструмент перед використанням. Всі молоді пагони ретельно оглядайте, щоб не пропустити хворобу або шкідників. Порада для початківців садівників – слабкі і хворі пагони безжально видаляйте, щоб кущ не витрачав на них поживні речовини. Всі місця зрізів обробляйте садовим варом.

Осіння обрізка – покрокова інструкція

Видаліть під корінь всі пагони, які дали врожай, не залишаючи пеньків.
Прорідіть молоді пагони, видаливши хворі, тонкі, підсохлі гілки. В ідеалі має залишитися 8-10 здорових молодих пагонів.
Виконайте обрізання молодих пагонів приблизно на чверть їх довжини.

Догляд після обрізки

Після весняної обрізки приберіть і спаліть всі зрізані частини рослин – це джерело бактерій і шкідників. Правильно підв’яжіть чагарники до шпалери, щоб рослини отримували більше сонячного світла. Потім можна рихлити грунт і починати щодня поливати ожину.

Після осінньої обрізки також спаліть всі зрізані частини рослин, продезінфікуйте інструмент і приберіть на зберігання. Грунт навколо кущів посипте тирсою або торфом. Обов’язково укрийте кущі покривним матеріалом, щоб рослини не замерзли. Навіть самі морозостійкі сорти ожини потребують укриття! Відповідальний підхід садівника до обрізки кущів ожини гарантує простоту догляду за рослинами і багатий урожай з року в рік.

Як обрізати ожину навесні

Обрізка ожини навесні для початківців: схеми і покрокові інструкції

Кущі ожини надзвичайно декоративні. Більшість сортів мають швидко зростаючими і добре розгалуженим пагонами. Для збереження привабливого зовнішнього вигляду, а також для отримання рясного і смачного врожаю ожину необхідно регулярно обрізати і правильно формувати її крону. Весняна обрізка є обов’язковою процедурою в догляді за цією рослиною.

Важливість обрізки ожини

Ожина належить до рослин дворічного циклу і кожен втечу живе два роки. У перший рік він росте, набирає сили і закладає плодові бруньки, на другий рік він зацвітає і плодоносить. Після закінчення плодоношення від старих гілок чекати більше нема чого, вони тільки віднімають соки у рослини. Якщо їх не обрізати, то кущ заросте до стану непролазних джунглів і урожай поступово зійде нанівець. Тому отплодоносившие пагони вирізають, тим самим дозволяючи рослині ефективно перерозподілити сили і поживні речовини на користь нових зростаючих гілок.

Старі гілки ожини заважають рости молодим різок

Свіжі пагони виростають більш міцними і сильними, забезпечуючи рясне плодоношення на наступний рік.

Також необхідно видаляти зайву кореневу поросль, якій у деяких сортів ожини виростає дуже велика кількість. Посадки проріджують, інакше це загрожує:

  • погіршенням якості ягід;
  • підвищеної схильністю захворювань;
  • ослабленням всього куща;
  • вимерзанням взимку (менша кількість гілок простіше якісно укрити).

Коли обрізати ожину навесні

Основні процедури по обрізці ожини зазвичай проводяться в осінній період після закінчення плодоношення. Але іноді такої можливості немає і цілком допускається провести необхідні маніпуляції навесні. Рекомендується робити це відразу після того, як зійде сніговий покрив і мине загроза заморозків, але нирки ще не рушать в зростання.

Навесні ожину потрібно обрізати, як тільки стає сніг

Період, коли нирки ще не набрякли, є найменш травматичним для весняної обрізки ожинового куща.

Правила весняної обрізки

Перед обрізанням кущ ожини оглядається уважно. Насамперед вирізаються минулорічні старі пагони, на яких були ягоди. Це робиться в тому випадку, якщо восени такі гілки не були видалені.

Потім необхідно досліджувати кожен втечу по всій довжині. Частина гілок може вимерзнуть, піддатися нападу гризунів або просто зламатися під час зимового періоду. Візуально такі батоги відрізняються від здорових, так як мають дуже темну, майже чорну, забарвлення, вони крихкі і шорсткі на дотик. Ці екземпляри вирізаються під самий корінь, без пеньків. Здорова гілка пружна, має коричневим забарвленням і характерним глянцем.

Під час весняної обрізки вирізують всі пошкоджені і вимерзлі батоги

Решта батоги необхідно ретельно досліджувати. Всі нирки повинні бути життєздатними. Якщо частина втечі загинула, то його обрізають до першої здорової нирки. Ділянки, на яких виявляються сліди пошкодження шкідниками або хворобою, теж видаляються.

Обрізка ожини в весняний період виконує важливу санітарну роль.

Відео: весняна обрізка ожини

Також потрібно зрізати всі ослаблені і тонкі гілочки. Рекомендується безжально прибирати все, що викликає будь-яку підозру. Навіть не дуже велика кількість абсолютно повноцінних гілок принесе набагато більше користі, ніж рослина, обтяжене практично нежиттєздатною порослю.

Ослаблені і загиблі гілки вирізують під самий корінь

Повноцінним і добре перезимували вважається кущ, в якому залишено 6-8 здорових батогів. Якщо гілок менше 4, то така рослина ослаблено і хорошого врожаю від нього не буде. Пагони на ньому можна сильно вкоротити, давши можливість рослині вижити і набратися сил. У деяких випадках можливе буде краще просто позбутися від нього.

Навесні або відразу після посадки гілки саджанця обрізаються до 25-30 см від рівня землі

Весняна обрізка молодих саджанців проводиться трохи інакше. Це робиться в кілька етапів:

  1. У молодої ежевичка в першу весну або відразу після висадки обрізають бічні гілки і саму верхівку, залишаючи не більше 25-30 см довжини. Рослина міцніє, набирається сил і дає бічні відростки.
  2. На наступну весну відросло в минулому році бічні батоги прищипують, відрізаючи 10-15 см від верхівки. На другому році у куща виростають нові пагони заміщення, а торішні гілки дають перший урожай ягід і їх вирізують восени.
  3. Навесні третього року минулорічні гілки вкорочують на 30-50 см. Тим самим стимулюється ріст бічних відростків, на яких в подальшому утворюються плодові бруньки.

І весняна, і осіння обрізка ожини включають в себе прищипивание бічних гілок

На цьому весняна обрізка не закінчується. Повторно вона проводиться після розкриття нирок і випускання листя. У дорослих кущів вкорочують гілки на 10-12 см від самої верхньої здорової нирки, що сприяє підвищенню врожайності. Зазвичай таку стимулюючу підрізування проводять спільно з підв’язкою.

Бічні пагони після випускання листя вкорочують на 20-30 см

Окремої згадки заслуговує ремонтантная ожина. Ніяких заходів по її обрізку в весняний період не проводиться, так як отплодоносившие гілки восени просто повністю вирізаються. Навесні з’являються нові пагони, на яких буде плодоношення.

Підв’язка ожини після обрізки

Практично всі різновиди ожини мають потребу в опорі і підв’язування. Пагони цієї культури мають підвищену гнучкість і ламкістю. Якщо їх не прив’язати, то під час грози або під вагою дозрілих ягід батоги можуть легко зламатися. До того ж збирати урожай вкрай важко, особливо з колючих сортів. Загущених і неприв’язані до шпалери ожинові посадки не отримують достатньо світла і урожай буде слабким.

Ожину рекомендується вирощувати на шпалерах

Навесні підв’язка проводиться відразу ж після обрізки. При цьому молоді пагони відділяють від старих. Це істотно полегшує догляд за кущами, збір врожаю і подальше видалення отплодоносивших гілок. Існує кілька схем підв’язки ожини: віялова, хвильова, канатна.

  1. Віялова. Свіжі пагони залишаються в центрі, а торішні батоги рівномірно розподіляються по обидва боки (направо і наліво) і підв’язують до шпалери. Допускається все старі гілки залишити в одній стороні. Головне – відокремити їх від молодняка. Цей спосіб зручний для прямостоящих сортів. Віялове формування крони рекомендується використовувати новачкам.

При віяловій підв’язці молоді та старі гілки розлучаються в різні боки

Батога розподіляються хвилями: старі знизу, а молоді на верхніх ділянках шпалери

При канатної підв’язці батоги формуються в пучки

Останні два методи підв’язки застосовуються для сланких різновидів ожини.

Відео: підв’язка і обрізка ожини навесні

Якщо дотримуватися обраного методу формування кущів, то можна звести до мінімуму негативні моменти, пов’язані з обрізанням ожини. Багато починаючі садівники бояться з нею зв’язуватися через наявність досить великих шипів. Однак наука не стоїть на місці і селекціонерами виведені гібридні сорти, позбавлені цього недоліку. Своєчасне видалення непотрібних гілок і правильна агротехніка гарантують хороший урожай цих чудових ягід.

Обрізка ожини навесні

Незважаючи на інтенсивне зростання батогів, кущі ожини мають привабливою декоративністю. Однак, крім краси, ще необхідно і зібрати урожай. Зайві пагони загущают кущ. Рослина стає слабким, погано зимує, мало приносить ягід, смакові якості плодів помітно знижуються. Вирішити проблему можна тільки правильної формування кущів, а без обрізки тут не обійтися.

Чи потрібно обрізати ожину

За своїм природним походженням ожина є дворічним рослиною. Перший рік кущ розростається. Цей період важливий для формування плодових бруньок. На другий рік рослина навесні викидає квітконоси і плодоносить. Третій рік на старих гілках виросте тільки листя. Толку від цих пагонів немає, і вони підлягають тільки обрізку. Плодоносити наступної весни будуть нові батоги. Якщо старі пагони не видаляти, їх накопичиться стільки, що ожина сплететься в величезний зелений клубок. Врожаю такий кущ більше не принесе.

Крім старих пагонів, ще потрібна обрізка молодої прикореневої порослі. Її виростає занадто багато, що теж створює загущенность куща.

Коли робити обрізку ожини навесні

Ожину, як і більшість інших рослин, обрізають восени, коли закінчується плодоношення і культура переходить в стадію спокою. Терміни залежать від кліматичних умов регіону. Зазвичай обрізка випадає на жовтень – листопад.

У весняний період проводять санітарну процедуру. Видаляють вимерзлі і пошкоджені пагони і вкорочують довгі гілки ожини для збільшення врожайності. Найкращим часом вважається короткий період відразу після танення снігу. Бажано вибрати такий момент, коли нирки ще не набрякли, а загроза нічних заморозків минула.

Як правильно обрізати ожину

Кущ ожини складається з тонких гілочок. Для обрізки з інструментів знадобиться тільки гострий секатор. Щоб процедура пройшла для куща ожини безболісно, ​​дотримуються простих правил:

  • для обрізки використовують тільки чистий, гостро заточений секатор;
  • товсті батоги обрізають садовою пилкою;
  • дотримуються термінів обрізки навесні;
  • дотримуються правил формування куща.

Після зимівлі рослина ретельно оглядають. Якщо з осені обрізка не проводилася, то навесні відразу видаляють всі старі пагони під самий корінь.

Після обрізки старих гілок оглядають молоді перезимували пагони. На батогах можуть спостерігатися пошкоджені гризунами або просто обморожені взимку ділянки. Поганий втечу визначають по чорному кольору, шорсткості кори, крихкості. При виявленні такі прутики повністю вирізують без залишення пенька.

Дослідити навесні потрібно навіть здорові батоги на життєздатність. Непридатність такого стебла може наступити внаслідок вимерзання або прілості нирок. Такий втечу ожини обрізають не під самий корінь. Тут допускається залишати пеньок, якщо є 1-2 живі нирки. З них влітку виростуть нові пагони.

Пропонуємо переглянути відео для початківців про те, як обрізати ожину навесні:

Навесні, під час обрізки ожини видаляють всі тонкі і слабкі стебла, навіть якщо вони добре перезимували. Досвідчені садівники рекомендують обрізати всі пагони, що викликають сумніви. Жаліти тонкі батоги не варто. Менша кількість здорових гілок принесе більше врожаю, ніж купа тонкої слабкою поросли.

Повноцінним після зимівлі і весняної обрізки вважається кущ з 6-8 торішніми здоровими стеблами. Якщо на рослині навесні залишається тільки чотири нормальних втечі, то кущ вважається ослабленим. До плодоношення його не пускають, а вкорочують. Кущ за літо відновиться, розростеться, а на наступний рік принесе урожай. Якщо така ситуація повторюється, необхідно вжити заходів з відновлення чагарнику – підгодівлі, грамотний догляд.

Існує ще повторна контрольна обрізка ожини навесні після розпускання листя. У дорослої рослини вкорочують плодоносні пагони на 10 см. Процедура спрямована на збільшення врожайності.

Правильне формування куща ожини і обрізка

Формування куща навесні полегшує прибирання ягід, осінню обрізку і укриття на зиму. Прямостоячий вид розпускають по шпалері віялом. Пагони у сланких видів ожини садівники ділять на молоді (пагони цього року) і плодоносні (торішні) пагони.

прямостоячі сорти

Ожина, що має прямостоячее будова крони, відрізняється крихкістю стебел. Формують кущ за такими правилами:

  • навесні на шпалері вертикально фіксують перезимували батоги;
  • відростають влітку молоді пагони пускають убік;
  • восени перед укриттям все прямостоячі стебла пускають під обрізку;
  • з молодих бічних пагонів залишають 10 сильних, а решта теж обрізають;
  • восени залишені гілки вкорочують на ¼ довжини, укладають на землю і вкривають.

Наступної весни ці батоги підв’язують до шпалери вертикально, а вбік пускають нову поросль. Цикл повторюється.

сланкі сорти

Ожина з стелеться будовою крони відрізняється хорошою гнучкістю стебел. Батога можуть виростати довжиною до 10 м. Рослина формують за наступною схемою:

  • Навесні перезимували батоги спіраллю намотують на дріт. Зазвичай їх пускають в правий бік.
  • Вліво направляють молоді пагони і аналогічно спіраллю намотують на дріт.
  • Восени обрізають гілки правого боку. З лівого крила залишають 10 сильних батогів, а решта піддають обрізку.

Зимують батоги ожини в підготовленої траншеї. Навесні вони стають плодоносними і пускаються по дроті вправо. Вліво будуть рости нові стебла. Цикл повторюється.

Обрізка не колючий ожини (безколючкової)

Кучеряві неколючими сорти ожини називають росяніка. Культуру формують бічними пагонами. Стебла обрізають, залишаючи ділянки з чотирма нирками. Влітку з них виростуть бічні пагони, які залишають стелитися по землі. Ягід на молодих батогах не буде.

Після зимівлі ці гілки вже стають плодоносними. Батога закріплюють до шпалери, а по землі пускають нові бічні пагони заміщення.

Обрізка ремонтантной ожини

Найпростіше формувати кущі ремонтантної ожини. Рослина обрізають тільки восени під нуль, тобто, видаляють всю надземну частину. Ремонтантна культура плодоносить тільки на стеблах поточного року.

Схема обрізки садової ожини навесні

У холодних регіонах висадку саджанців ожини здійснюють навесні. Відразу рослина піддають обрізку. Видалення більшої частини стебел позитивно впливає на розростання кореневої системи. Після вкорінення, практично через пару тижнів, починає рости молода поросль.

Обрізку саджанців ожини в весняний період необхідно проводити за такими правилами:

  • Відразу після висадки у саджанця обрізують бічні відростки і верхівки, залишаючи прутик до 30 см.
  • На наступний сезон ранньою весною роблять обрізку виросли бічних стебел, скорочуючи на 15 см. Вони будуть плодоносити. Восени ці батоги вирізують, а на весну залишають виросли влітку пагони заміщення.
  • Навесні на третій рік вже вкорочують на 30 см торішні гілки. Тепер вони будуть плодоносити.

Подальший цикл обрізки повторюється з року в рік.

Як вкорочувати стебла

Здорові стебла ще з осені вкорочують на ¼ довжини. Навесні вони викинуть більше квітконосів і принесуть багатий урожай. Гілки підлягають обрізці тільки вище нирок без залишення пеньків.

Провівши весняний огляд перезимували культури, приступають до санітарної обрізки. Вкорочувати до 1-2 нирок можна тільки частково вимерзлими стебло. Обрізку повністю пошкоджених гілок здійснюють під корінь.

Нормування кількості пагонів

Повноцінним вважається кущ ожини, що складається з 7-8 пагонів. Після зимівлі до весни виживає зазвичай 5-6 пагонів. Можна залишити з осені 10 гілок, щоб вийти на потрібний результат. Зайві батоги завжди можна буде обрізати навесні. Взагалі, перезимували шість втеч вважаються нормою для рослини.

Якщо до весни вийшло тільки 4 гілки, то кущ вважається слабким. Але його можна відновити, залишаючи додатково 3-4 молодих втечі. Коли після зимівлі вижило тільки три гілки, рослина вважається дуже слабким. Таку ожину краще видалити з саду або зміцнити чагарник підгодівлею.

Підв’язка ожини після обрізки

Ожину зручніше вирощувати, підв’язуючи батоги на шпалеру. Торішні, плодоносні пагони ламкі. Під вагою врожаю без опори стебла можуть обламуватися. За ожиною, підв’язаною до шпалери, набагато зручніше доглядати протягом сезону, збір врожаю значно полегшується. Більш того, рослина по максимуму висвітлюється сонцем, провітрюється. Підв’язку стебел до шпалери здійснюють навесні відразу після обрізки. Рослина формують по одній з трьох популярних схем.

віялова

Схема заснована на закріпленні молодих пагонів до шпалери по центру куща. Старі плодоносні гілки направляють по одному стеблу убік. Віялова схема більше підходить для прямостоячего сорти ожини.

Канатна

Схема аналогічно передбачає розподіл молодої порослі ожини по центру куща, прив’язаною вертикально до шпалери. Плодоносні гілки пускають убік, але сплітають їх по дві штуки. Утворені коси збільшують стійкість підв’язати рослини.

хвильова

У хвильової схемою молоду поросль підв’язують до шпалери вертикально і пускають убік по верхній дроті. Плодоносні стебла хвилями пускають в сторони по трьом нижнім проволокам опори.

Догляд після весняної обрізки: підв’язка, розпушування, полив

Відразу після закінчення весняної обрізки прибирають з ділянки все гілки і спалюють. У пошкодженій корі зимували шкідники, і від них потрібно позбавитися. Обрізані кущі підв’язують до шпалери по одній з вибраних схем.

Грунт пристволового ділянки розпушують, здійснюють полив, мульчування торфом. З початком активного росту рослину підгодовують азотовмісних добривом. Можна використовувати органіку або на 1 м² внести 20 г селітри. При формуванні зав’язі підгодовують калійними і фосфорними добривами.

Як обрізати ожину влітку

Літня обрізка ожини дозволяє позбутися від загущенности крони. Видаляють непотрібну, інтенсивно росте поросль. Якщо кущ викидає багато зайвих пагонів, їх теж піддають обрізку.

Відразу після плодоношення можна видалити старі гілки, щоб кущ пустив всі сили на формування нових батогів. У ранніх сортів зайві гілки видаляють в червні. Обрізка ремонтантной, середньостиглої та пізньої ожини здійснюється в міру необхідності.

Можливі помилки при проведенні обрізки садової ожини навесні

Іноді обрізка ожини навесні для початківців садівників здається складною справою. Людина починає плутатися в своїх діях, допускати помилки, що призводить до поганих наслідків.

Щоб весняна обрізка НЕ ​​завдала шкоди кущах ожини, на озброєння треба взяти такі правила:

  • Якщо до пробудження нирок ви не встигли обрізати стебла, краще їх залишити в такому стані до осені.
  • Навесні можна обрізати гілки минулого року. На них буде формуватися врожай. Обрізають тільки дворічні, отплодоносившие пагони.
  • Потрібно враховувати сортові особливості ожини. Існують сорти, які бажано обрізати 1 раз в два або три роки. Щорічне видалення гілок призведе до декоративної пишності куща, а ягоди будуть дрібні і кислі.
  • При формуванні крони можна залишати плодоносних гілок більше належної кількості. Рослина не здатне забезпечити поживними речовинами пагони з великою кількістю ягід.

Дотримання цих чотирьох простих правил дозволить уникнути грубих помилок обрізки.

висновок

Обрізки ожини навесні – дуже важливий захід, метою якого є нормування кількості пагонів, формування чагарнику і видалення пошкоджених, підмерзлих стебел. Сенс цієї процедури полягає в тому, щоб підвищити врожайність ожини. Можливо, процес обрізки здасться для кого-то складним. Але згодом, набравшись досвіду, руки садівника інтуїтивно визначатимуть, яку гілку видалити, а що потрібно залишити.

Як обрізати ожину навесні: схеми і правила для початківців

Ожина вимагає регулярної обрізки нарівні з іншими ягідними чагарниками (і взагалі культурними рослинами). Якщо цього не робити, то кущ заросте і перетвориться в дикі і непрохідні хащі. А якщо це ще й не Безколючкова сорт, то збирати урожай з такого колючого рослини буде дуже складно, до того ж самі ягоди будуть дрібними і нечисленними.

Отже, очевидно, що ви вирішили все-таки провести обрізку ожини, вибравши саме весну. Що ж, краще пізно, ніж ніколи. Давайте розбиратися з тим, як правильно обрізати ожину навесні.

Порада! Насправді обрізка ожини повністю ідентична обрізку малини, інакше кажучи, труднощів не повинно виникнути навіть у новачка.

Навіщо обрізати ожину навесні: в яких випадках це необхідно

Справа в тому, що загальноприйнято проводити основну обрізку ожини після збору врожаю . Навесні ж, як правило, тільки коректують результат і виконують санітарну обрізку (видаляють повністю або підрізають до здорової деревини підмерзлі за зиму пагони).

Інша справа, якщо ви з якихось причин не змогли або забули обрізати ожину в минулому році, то, звичайно, це потрібно зробити навесні.

Справа в тому, що, по-перше, вам буде незручно вкривати молоді пагони на зиму (швидше за все, доведеться вкривати непотрібні старі отплодоносившие пагони), а по-друге, таким чином ви створите справжній розсадник хвороб і шкідників.

А взагалі, завданнями обрізки ожини (як і будь-якого чагарнику) є:

  • вирізка невизревшіх, підмерзлих, поламаних, сухих і пошкоджених пагонів (санітарна обрізка);
  • видалення старих отплодоносивших пагонів (щоб вони не заважали зростати і розвиватися новим – молодим);
  • проріджування кущів і позбавлення від зайвих (загущающих) пагонів, щоб рослини краще провітрювалися і отримували більше сонячного світла (= краще плодоносили і не хворіли);
  • прищіпка верхівок пагонів для їх кращого розгалуження;
  • надання кущам зручною для догляду форми.

Таким чином, обрізка – це одна з основних (якщо не найважливіших) агротехнічних операцій, що впливають на врожайність і здоров’я рослини.

Коли обрізати ожину навесні, в якому місяці: оптимальні терміни

Як правило, весняної обрізанням ожини починають займатися майже відразу після танення снігу, коли днем ​​встановиться мінімальна позитивна температура (+5 градусів) і рослина почне потихеньку прокидатися.

До речі! Є думка, що обрізку набагато зручніше проводити вже після того, як розкриються нирки і з’являться маленькі листочки, тому що можна відразу зрозуміти, які пагони підмерзли і їх слід піддати санітарної обрізки, а які – чіпати не потрібно.

Тепер що стосується зразкових термінів, коли можна почати обрізати ожину навесні в регіонах:

  • На Півдні – це березень-початок квітня.
  • У Середній смузі () – друга половина квітня-початок травня.
  • На Уралі і в Скандинавії – з початку-середини травня. Приблизно в цей же час обрізають ожину на Північно-Заході (в Ленінградській області).

Як правильно обрізати ожину навесні

Перш ніж приступати до обрізання ожини (та й будь-якого рослини), слід розібратися в тому, на яких пагонах вона плодоносить і який у неї цикл життя.

Ожина – чагарник з дворічним циклом розвитку , який плодоносить на пагонах минулого року, тобто на тих, які виросли в минулому році. Відповідно, отплодоносившие пагони підлягають регулярному видаленню. При цьому важливо залишати молоді пагони (утворилися в минулому році), їх ще називають пагонами заміщення, оскільки саме вони дадуть новий урожай в цьому році.

Таким чином, обрізка проводиться строго за схемою заміщення дворічних пагонів, раніше дали урожай, на молоді пагони.

Порада! Якщо ви живете на Півдні або клімат у вас м’який, то навесні ви можете виявити, що ожинові кущі будуть стояти з листям, хіба що нижні засохнуть. В цьому випадку краще самостійно зрізати всі старі листи, щоб вони не заважали зростати молодим.

Далі розглянемо 2 випадки:

  1. Як проводити весняну обрізку, якщо ви не обрізали ожину раніше (в минулому році або взагалі).
  2. Що потрібно обрізати навесні, якщо ви зробили осінню обрізку .

Як обрізати навесні, якщо ви не проводили обрізку в минулому році (після збору врожаю або восени)

  • По-перше, потрібно повністю вирізати під корінь (= на рівні ґрунту) все сухі (старі) отплодоносившие пагони .
  • А ось молодіпагони , які утворилися в минулому році (за літо) – потрібно залишити , на них ви і отримаєте свій новий урожай .

Необхідно провести укорочення, а саме прищипнуть верхівки цих однорічних пагонів, щоб простимулювати їх краще розгалуження (= більш рясне плодоношення). Як правило, достатньо довжини пагона в 1,8-2 метра , при цьому гілки другого порядку (відгалуження від основного стовбура) повинні бути порядку 40-60 см. Інакше кущ буде витрачати сили даремно, намагаючись забезпечити харчуванням довжелезні пагони.

Пагони потрібно вкоротити на довжину шпалери , щоб їх було зручно підв’язувати (в будь-якому випадку вони не повинні виходити за неї ). При цьому важливо враховувати спосіб підв’язки .

Зверніть увагу! Занадто довгі пагони (наприклад, 3-метрові) залишати в кліматі Середньої смуги невигідно: вони не встигають визрівати, і все одно їх підмерзлі верхівки доведеться підрізати.

  • Також слід нормувати кількість молодих пагонів , які будуть плодоносити цього року, тому що не можна допускати сильного загущення кущів. Інакше кажучи, виконати їх проріджування, в тому числі повністю видалити (під корінь) всі слабкі (тонкі), хворі пагони, щоб чагарник на них не витрачав сил, намагаючись підтримувати.

Вважається, що коренева система одного здорового куща середніх розмірів цілком може містити 5-8 продуктивних пагонів .

Однак, як правило, їх саме стільки і утворюється, інакше кажучи, нормувати вам нічого не потрібно. Навпаки, нерідко багато хто стикається з проблемою відсутності пагонів заміщення.

Як відрізнити молоді пагони від старих

Багато починаючі садівники бояться переплутати і випадково видалити нові пагони (які будуть давати врожай) замість старих (отплодоносивших).

Насправді ж відрізнити старі від нових досить легко , навпаки, сплутати дуже навіть складно:

  • Так, старі отплодоносившие в минулому році пагони мають багато бічних розгалужень , при цьому вони сухі і ламкі (ламаються з хрускотом, тому що в них немає живих тканин), а ще на них часто висять засохлі залишки плодоніжок і квіток (ягід) .
  • Нові пагони, які тільки будуть плодоносити цього року, навпаки, не мають бічних розгалужень. При цьому їх гілки живі та пружні , на них багато зелених нирок . Коли ви підрізатимете їх обмерзлі верхівки, то відразу помітите на зрізах здоровий зелений відтінок.

Порада! Щоб навесні не гадати, який втечу старий і отплодоносивших, а який новий і тільки буде плодоносити в цьому році, обрізку потрібно робити вчасно – після збору врожаю (восени).

Вигляді: як обрізати кущ ожини навесні

Весняна санітарна обрізка

Якщо ви вже робили повноцінну обрізку в минулому році (після збору врожаю або восени), то цьому випадку вам потрібно лише провести санітарну обрізку, а саме:

  • Уважно оглянути пагони і оцінити їх стан після зимівлі. Якщо на верхівках пагонів НЕ набрякли або не розкрилися нирки (чи не з’явилися листочки), то це може означати наступне: пагони спочатку не визріли або обмерзлі під час суворої зими.
  • І обрізати обмерзлі верхівки пагонів до живих набряклих або вже зелених (розкрилися) нирок .
  • Також в санітарну обрізку входить видалення сухих, пошкоджених, хворих і слабких (тонких) пагонів .

Пам’ятайте! Якщо ви хочете, щоб ожина рясно плодоносила, їй потрібне хороше освітлення і вентиляція всередині кущів, а значить, не можна допускати їх загущення.

Весняна підв’язка ожини

Відразу після весняної обрізки ожини приступають до її підв’язці до шпалери.

Далі розглянемо кілька способів підв’язки кущів ожини.

Зверніть увагу! Якщо сланкі сорти можна розміщувати як завгодно, тому що вони добре гнуться, то з прямостоячими все не так просто: їх, як мінімум, не вдасться «оповити» навколо дроту шпалери.

Звичайно, зовсім необов’язково орієнтуватися на методи, які будуть названі і описані нижче. Головне – максимально розмірно розподілити пагони по шпалері (щоб не було загущення), щоб кущ добре висвітлювався і провітрювався, а вам було зручно збирати урожай.

Відео: підв’язка ожини на шпалеру

Важливо! Який би спосіб підв’язки ожини ви не вибрали, ні в якому разі не підв’язуйте всі пагони в купку – це гарантована втрата врожаю і виникнення хвороб!

способи підв’язки

Існує кілька основних способів підв’язки ожини:

  • Найпростіший спосіб – односторонній нахил . Торішні пагони, які будуть плодоносити цього року, підв’язують в одну сторону, наприклад, вправо або вліво. А нові пагони, які утворюються в цьому році, підв’язують в іншу сторону, наприклад, вліво або вправо.

Або можна зробити так ( по типу канатного способу ):

Якщо говорити в загальному, то суть всіх наступних способів полягає в тому, щоб в середині пустити молоді пагони , які з’являться влітку, а плодоносні минулорічні пагони – спочатку розмістити на всі боки (праворуч і ліворуч) .

  • Віяловий спосіб. Молоді пагони, які утворюються трохи пізніше, розміщують строго вгору. Торішні, які будуть плодоносити цього року, підв’язують в різні боки (частина – вправо, частина – вліво).
  • Канатний спосіб. В общем-то метод похід на попередній, хіба що це в цьому випадку пагони як би «обвивають» навколо дроту шпалери.
  • Хвильова підв’язка . Плодоносні пагони розміщують на нижньому і середньому ряду, при цьому розташовують їх як би «хвилями». А нові пагони – на верхньому ряду дроту шпалери в різні боки.
  • Ще один дуже зручний метод. Все плодоносні пагони розташовують на верхніх дротах справа і зліва (по різних сторонах). Молоді пагони підв’язують уздовж нижньої дроту паралельно землі.

Повторюємо ще раз! Спосіб підв’язки вибирайте, виходячи з того, який у вас сорт. Якщо сорт стелеться, то проблем з розміщенням і пригибании точно не буде, а ось прямостоящие сорти так закріпити навряд чи вдасться.

Таким чином, правильно виконана весняна обрізка ожини обов’язково благотворно вплине на загальний стан чагарнику і його майбутнє плодоношення в сторону підвищення врожайності.

Відео: обрізка ожини навесні

Як обрізати ожину навесні

Обрізка – один з обов’язкових етапів догляду за ягідними чагарниками. Але кожен вид садових культур відрізняється один від одного низкою особливостей. Тому важливо знати, як обрізати ожину навесні правильно, щоб не нашкодити рослині.

Навіщо потрібна обрізка ожини

За допомогою обрізок намагаються формувати кущі, але що стосується ожини (найближчій родички малини), це не основна мета процедури, так як наземні пагони існують не більше 2-х років. Головна спрямованість – проріджування, адже напастю самої ожини є її активно зростаюча поросль.

Крім проріджування, використовується і метод укорочення гілок минулого року приблизно на 2 пари листя. Це допоможе підвищити якість майбутніх плодів, а також простимулює появу бічних гілочок, на яких з’являться ягоди.

Щовесни необхідно прибирати зайві гілки, щоб вони не конкурували з плодоносними за право отримання поживних речовин з грунту.

Кожна обрізка – це регуляція фізіологічних процесів, що відбуваються в рослині. Таким способом садівник побічно управляє транспортуванням потоків корисних компонентів всередині куща, направляючи їх у потрібне русло.

Часто своєчасна обрізка навесні ожини садової допомагає врятувати рослину від заморозків. Дана процедура затримає розвиток наземної частини куща як мінімум на тиждень і зробить рослина більш стійким до хвороб.

Переваги та недоліки обрізки навесні

Формування рослини більш рекомендована навесні, на те є свої причини:

  • загущений чагарник – це благодатне середовище для поселення там шкідників і розвитку грибкових інфекцій;
  • зайві поросли забирають на себе харчування, що призводить до мельчанія ягід і зниження врожаю;
  • на колючому ожині складніше збирати плоди, якщо кущ занадто заріс;
  • але і на безколючкової культурі потрібно забезпечити доступ до плодів, щоб вони краще провітрювалися і пригрівало сонцем.

Недоліком весняної обрізки деякі аграрії вважають швидке зростання нової порослі, яку доведеться знову видаляти. Гілки, що залишилися для розвитку, умощняются, і якщо це колючий кущ, то на ньому шипи стають більш щільними і заважають збору врожаю.

Коли краще: навесні або восени

Якщо догляд за ягідником проводиться правильно, то отплодівшіе гілки вирізують восени, перед підготовкою куща до зимовищу. Але новачки в садовому мистецтві забувають це робити, залишаючи пагони до весни. Сухі зарості стануть на заваді, коли дачник почне формування куща на початку вегетаційного періоду.

Обрізання гілок має проводитися двічі на рік: і на початку сезону, і при його завершенні. Кожен з процесів буде переслідувати свою мету, але, в загальному, це допоможе отримати хороший урожай з рослини.

Видалення отплодівшіх стебел

Особливо важлива санітарна обрізка ожини. Якщо восени не видалити хворі гілки і уражені комахами, то шкідники і бактерії залишаться на кущі зимувати, виснажуючи його. Навесні теж необхідно надавати рослині «медичну допомогу», видаляючи ті пагони, що ні перенесли зимових холодів або перепрілий, інакше ожина почне хворіти.

Визначити, наскільки жива та чи інша батіг, можна візуально – потрібні стебла відливають здоровим коричневим блиском (у перемерзлі чорний відтінок). Обмацуючи перезимували гілки, відразу ж відбраковують шорсткі і тендітні, залишаючи тільки пружні.

Місяць весни і терміни обрізки

Весняна чистка чагарнику проводиться до того, як прокинуться нирки. До процедури можна приступати відразу, як тільки зійдуть сніги, і повітря прогріється до +5 градусів. Терміни проведення робіт безпосередньо залежать від регіону, де вирощують садову ожину:

  • південці приступають до процедури в березні-початку квітня;
  • середина весни – термін для центральних регіонів;
  • скандинавам і уральцям доведеться чекати другої половини травня.

Якщо дачник вчасно подсуетится з весняної обрізанням, то протягом усього сезону у нього буде менше проблем з доглядом за ягідником.

Інструкція та схема обрізки ожини навесні

Щоб зрозуміти, як проводяться обрізки ожини навесні, для початківців садівників придумані докладні інструкції. Перша процедура виконується в момент посадки саджанців – паростки вкорочують до 25 см. Це дає коріння краще розвинутися і закріпитися на ділянці.

Перший рік молодим кущам дають можливість наростити пагони, щоб при подальшому проріджуванні було, з чого вибирати. Далі схема формування куща така:

  • у 2-й рік навесні вкорочують верхівки гілок минулого сезону, щоб на них активізувалися бічні нирки (запорука гарного врожаю);
  • також проводять санітарну обрізку, видаляючи поламані, перемерзлі і хворі стебла;
  • видаляються молоді пагони, що йдуть від кореня; але якщо їх вкоротити всього лише на чверть, то гілки почнуть рости в сторони, і їх надалі можна використовувати для формування нового чагарнику;
  • якщо восени другого року отплодівшіе стебла не віддалялися, то це слід зробити наступної весни; їх вирізують під корінь;
  • в 3-й рік, закріпивши чагарник на шпалері, проводять проріджування; це забезпечить хорошу циркуляцію і прискорить визрівання ягід.

Дана схема витримується і в наступні роки. При цьому садівник не забуває проводити заміщення второгодняя гілок, встигли дати урожай, на молоді пагони наступного року.

Як створити компактний кущ

Однією з різновидів обрізання є пинцировка – видалення побеговая верхівок. Проводять її на гілках поточного року, щоб сформувати компактний кущ, який буде плодити не гірше розлогого.

Пінцировка стимулює утворення нових бічних гілочок на втечу. На них і будуть дозрівати плоди. Проводиться дана процедура таким чином:

  • коли батіг досягне 1-1,2 м, верхівку обрізають на 10 см;
  • як тільки бічні гілочки відросте, верхівку основного стебла ще вкорочують.

Особливо виправдовує себе пинцировка на ремонтантних сортах, у яких ягоди з’являються на однорічних пагонах.

Особливості обрізки Безколючкова сортів

Популярні нині сорти без шипів часто вкорочують, вдаючись до такої схеми:

  • в перший рік батоги не чіпають, а тільки займаються їх підв’язкою на шпалеру – на висоті 0,5 м від поверхні землі і 1,5 м;
  • на другому році верхівки коротшають на 15 см;
  • на третьому – нові пагони обрізаються вже на 40 см.

Така методика дозволяє не тільки сформувати неколюча рослинність, а й підвищити врожайність куща.

Догляд після весняної обрізки

Важливо не тільки знати, як за правилами обрізати ожину, але і який догляд їй забезпечити після травмуючої процедури. В першу чергу, що залишилися гілки, які будуть плодити в даному сезоні, підв’язують на шпалеру, щоб сонячні промені отримали доступ до ягодам.

Варіант шпалери для ожини

підв’язка

Це допоможе виявити ті стебла, що ростуть усередину чагарнику. Їх або перенаправляють за допомогою підв’язок, або видаляють, щоб не провокували загущення.

  • віялова обв’язка застосовується для прямостоячих чагарників; причому молоді пагони «відселяються» від торішніх – гілки на рядах дроту розподіляють по різні боки від остова, або молоді залишають прямостоячими, а торішні стебла віялоподібно закріплюють на шпалері;
  • для росянок краще хвильова підв’язка, коли однолітки закріплюються на верхньому ярусі шпалери, а старі пагони обв’язуються хвилями між нижнім і середнім рядами;
  • для сланких пропонується ще одна схема обв’язки – канатна; нові стебла підв’язують прямо до рядів дроту в міру їх зростання, а плодяться гілки, зібрані пучками, розподіляються по двох нижніх рядах опори, горизонтально спрямованим в сторони від центру.

Для підв’язки безколючкової росяніка можна користуватися методом, застосовуваним до сорту Торнфрі. Роботи виконуються поетапно і розмежовані між сезонами. Шпалера встановлюється з двох сторін від ряду кущів, і гілки в обв’язки розподіляються таким чином:

  • перволітки відводяться в сторону до одного зі стовпів;
  • у другому сезоні нові пагони підв’язують в протилежному напрямку.

Восени дворічні гілки обрізаються, а наступної весни на їх місці підв’язують молоді стебла. І так, з року в рік, відбувається почергове заміщення старих, отплодівшіх, на гілки нового сезону. Така підв’язка забезпечить більш комфортний збір врожаю.

розпушування

Основний догляд включає в себе і регулярне розпушування грунту навколо кущів. Це забезпечить хорошу проникність грунту: до коріння в достатній кількості будуть надходити волога і кисень.

При розпушуванні до уваги слід взяти близьке розташування коренів до поверхні землі. Щоб їх не пошкодити, процедуру проводять не глибше 15 см.

поливи

Після обрізок кущах знадобиться багато вологи, тому перші тижні поливи здійснюють щодня (якщо є необхідність). У дощову пору ці обов’язки візьме на себе природа. Тут важливий контроль стану грунту – надмірні поливи стимулюють загнивання коренів.

Слушна нагода для водних процедур – ранній ранок або перед заходом сонця. Денні поливи спровокують опіки рослини.

Помилки при обрізанні навесні

Правильна обрізка ожини працює на благо рослини і майбутнього врожаю. Помилкові дії призведуть до зворотного ефекту.

Поширені помилки при обрізанні:

Які вимоги порушеніДо чого це призводить
Обрізка, вироблена невчасноЯкщо на момент процедури ще не встановилася тепла нічна температура, це призведе до підмерзання нирок
неправильність пріоритетівЯкщо повністю видаляються всі молоді пагони, а торішні тільки частково формуються, на урожай в сезоні можна не сподіватися
Чи не витримується періодичністьЯкщо кущі не проріджувати щорічно, вони швидко загущувальну і перетворюються в дикоросів, що дають дрібні, кислі ягоди
Не проводиться проріджування плодоносятьПочатківцям дачникам шкода видаляти зайві плодоносні гілки, сподіваючись взяти більше врожаю. Але ефект виходить зворотний – рослині не вистачає поживних речовин, тому ягоди дрібнішають, а частина з них обсипається, навіть не дозрілому
Не проводиться санітарна обрізкаРослині доводиться багато сил витрачати на підтримку хворих і слабких пагонів на шкоду плодоносити. Тому на хороший урожай сподіватися не доводиться

З огляду на ці моменти і забезпечивши нормальний догляд за ожиною після обрізок, можна не переживати про здоровий стан ягідника і кількості даються їм плодів.

Поради початківцям

Проводячи за допомогою обрізок формування ожинника, рекомендується дотримуватися таких правил:

  • видалення і укорочення пагонів не роблять руками – обламані стебла будуть хворіти;
  • обрізку виконують гострим секатором або ножівкою; при цьому інструменти повинні бути стерильними, щоб не занести в зріз мікроби і грибки;
  • вирізаючи дворічники, не слід залишати пеньків, інакше вони будуть підгнивати, і вся рослина загине;
  • молоді пагони не видаляються, а тільки прищипують на 1/4, щоб стимулювати рясне розгалуження – на бічних гілочках будуть формуватися плоди; але попередньо доведеться дочекатися, коли стебла підростуть до 10 см;
  • крім обрізки верхівок, рекомендується на пагонах видаляти і самі нижні бруньки – тоді на бічних гілочках зав’яжеться більше плодів;
  • часткова обрізка проводиться над ниркою, а не під нею, при цьому не можна не залишати пеньки;
  • на кущі не слід тримати більше 10 плодоносних пагонів, щоб надмірно не навантажувати рослина;
  • не варто осінню вирізку второгодка залишати на весну – їх своєчасне видалення дозволить рослині комфортніше перенести зиму;
  • обов’язково проводити обстеження всього куща і без жалю видаляти тонкі, слабкі, хворі і травмовані стебла.

Кожен зріз замазують садовим варом, щоб запобігти проникненню інфекцій і бактерій.

Своєчасні і правильні обрізки допоможуть зберегти сортові особливості ожини і уникнути переродження в дикоросів. Ріденький, але здоровий кущ дасть більш якісну ягоду, ніж загущений і ослаблений.

Відео

обрізка ожини

Ожині, як і іншим ягідним чагарниках, потрібно щорічна обрізка. Від цього буде залежати не тільки здоров’я, а й врожайність культури. Традиційно обрізку проводять навесні, до пробудження рослини, або восени, коли чагарник починає вступати в період вегетативного спокою.

У даній статті ми детально розглянемо особливості весняного догляду за садової ожиною, приділяючи особливу увагу технології обрізки культури в залежності від віку і сорту.

Особливості обрізки ожини

Ожина відноситься до невибагливим садовим рослинам, так для її культивації використовувалися дикорослі види. Примітно, що в природі чагарник може успішно рости і плодоносити на самих вологих ділянках, так як його коріння проникають всередину грунту і отримують достатню кількість вологи і корисних речовин. Завдяки цій особливості плодоношення культури може тривати протягом усього теплого часу року.

Однак невибагливість ожини не повинна вводити вас в оману: як і іншим культурам, їй життєво необхідний догляд, особливо навесні, коли рослина ослаблено після зимівлі.

Примітка: Догляд за ожиною не можна назвати простим, так як гілки цієї рослини густо вкриті шипами, що істотно ускладнює робочий процес. Тому для захисту потрібно обов’язково надягати щільний одяг з довгим рукавом і рукавички.

Полегшити догляд за ожиною допоможе правильне розміщення культури на ділянці. Висаджувати її краще вздовж паркану або на окремій ділянці, причому між саджанцями потрібно залишати досить велику відстань, щоб гілки підросли екземпляри не перепліталися між собою.

В цілому, весняний догляд можна назвати складним. Кущі потрібно оглянути і при необхідності провести санітарну обрізку, під час якої видаляються всі сухі і пошкоджені гілки. Також рекомендується видалити бур’яни навколо стебел (якщо вони вже з’явилися) і злегка розпушити грунт. Якщо ж ви почали оглядати посадки ожини ранньою весною, коли бур’яни ще не з’явилися, буде досить замульчувати пристовбурні круги 5-сантиметровим шаром соломи або будь-якого іншого органічного матеріалу. Це запобіжить випаровування вологи з ґрунту і зупинить ріст бур’янів.

Але ключова увага в весняному догляді за ожиною відводиться обрізку, причому технологія безпосередньо залежить від віку і сорту культури.

Формування куща першого і другого року зростання

Плануючи провести обрізку ожини, в першу чергу слід враховувати вік ваших чагарників. Справа в тому, що молодим екземплярам потрібно формування, причому технологія її проведення для однорічних і дворічних саджанців істотно відрізняється (рисунок 1).

Малюнок 1. Схема формування куща

Незалежно від віку, рослина має гнучкі пагони, тому вже в перший рік росту потрібно приступати до формування культури. Ця процедура має на увазі відділення молодих пагонів від плодоносних. Щоб кущ виглядав красиво, а доглядати за ним було легко, можна використовувати одну з трьох форм форміровкі: канатну, віялову або технологію плетіння (пагони направляють або в одну, або в протилежні сторони).

Молоді рослини, які ростуть на ділянці всього один рік, слід розміщувати на відстані 3-4 метрів один від одного. При цьому біля кожного чагарнику потрібно встановити опорний стовпчик, до якого в подальшому будуть підв’язувати гнучкі пагони. Давати гілкам вільно розвиватися не рекомендується, так як вже у дворічних саджанців може сформуватися дуже густа крона, прорідити яку буде складно.

Основна відмінність ожини другого року зростання від першого в тому, що саме в цей період чагарник починає приносити перші плоди. Важливо враховувати, що формування ягід відбувається на бічних відростках, але цей процес супроводжується і освітою молодих пагонів. Завдання садівника зводиться до того, щоб направляти молоду поросль в потрібному напрямку – вертикально або в сторони.

Примітка: Формуючи дворічний кущ ожини, не слід забувати про те, що молоді гілки повинні бути обов’язково відокремлені від плодоносних. Це спростить подальший догляд за кущами.

Восени, коли урожай буде зібраний, на дворічному чагарнику видаляють всі плодоносні гілки поточного року і залишають тільки молодий приріст. Саме ці пагони дадуть урожай наступного року. Надалі цю процедуру потрібно буде повторювати щорічно.

Обрізка ожини навесні для початківців

Найкращим часом для обрізки ожини вважається рання весна. В цей час культура ще не прокинулася після періоду вегетативного спокою, і перенесе процедуру без стресу. При цьому потрібно дотримуватися певних правил, щоб чагарник зберіг здоров’я і врожайність.

Основні рекомендації по весняній обрізку ожини включають:

  1. Садовий інструмент, яким буде проводитися обрізка, потрібно обов’язково нагострити і продезінфікувати. Це необхідно, щоб зрізи виходили рівними, а в ранку не були збудники хвороб, які могли залишитися на секатор або пилі.
  2. Дворічні пагони потрібно видаляти повністю (під корінь), не залишаючи пеньків. Якщо частина втечі залишиться на чагарнику, може початися гниття, в результаті якого культура загине.
  3. Молоді пагони, які ви не плануєте обрізати в поточному році, потрібно обов’язково оглянути на наявність пошкоджень або личинок шкідників. Повністю видаляти заражені гілки не потрібно: буде достатньо обрізати їх до здорових тканин.
  4. Всі сухі або хворі пагони видаляються, незалежно від віку, так як культура буде витрачати сили не на плодоношення, а на відновлення таких гілок.

Після проведення процедури всі місця зрізів бажано обробити садовим варом для дезінфекції.

Однак, крім загальних рекомендацій по обрізці, існують і деякі нюанси, які стосуються роботи з пагонами і обрізки в залежності від сорту ожини. Їх ми розглянемо більш детально.

укорочення стебел

Як вже говорилося вище, всі стебла ожини густо вкриті гострими шипами. Це істотно ускладнює процес обрізки, але без цієї процедури виростити здоровий і урожайний чагарник у вас не вийде.

Ключова роль відводиться укорочення пагонів. Ця процедура має не тільки естетичну, але і вельми практичну функцію. По-перше, після укорочення стебел кущ набуває більш правильну форму. По-друге, така обрізка допоможе полегшити подальший догляд і збір урожаю.

Проводити укорочення рекомендують ранньою весною. Огляньте пагони і злегка обріжте ті, довжина яких перевищує розмір інших гілок. Укорочення також підлягають пагони з сухими верхівками: їх обрізають до здорової тканини. Крім того, найслабші гілки можна видалити повністю. Для нормального плодоношення буде достатньо залишити близько 5-6 найсильніших гілок, на яких будуть формуватися ягоди.

Після обрізки втечі, що потрібно підв’язати до опори. Також в процесі потрібно уважно оглядати всі гілки на наявність пошкоджень: якщо ви виявили великий плодоносний пагін з ознаками хвороби, видаляйте його без жалю. Якщо залишити таку гілку на чагарнику, вона стане джерелом захворювань і може привести до загибелі всіх насаджень ожини в саду.

нормировка пагонів

Нормировка пагонів, як і їх укорочення, грає важливу роль у вирощуванні врожайних кущів ожини. В середньому, на одній рослині слід залишити не більше 5-6 плодоносних пагонів. Цієї кількості буде цілком достатньо для збору багатого врожаю, при цьому сама культура не буде витрачати сили на харчування численних гілок, і ягоди будуть набагато більшими (малюнок 2).

Незважаючи на те, що нормування починають проводити навесні, паралельно з укорочуванням стебел, остаточно процедуру завершують в кінці травня або початку червня.

Нормировка пагонів ожини проводиться так:

  1. Молоду поросль вкорочують на рівні 8-10 см від поверхні грунту. Це дозволить сформувати плодоносний кущ з вторинних гілок.
  2. Довжина вторинних пагонів повинна становити близько півтора-двох метрів до кінця вегетаційного періоду. Найсильніші з них вкорочувати не треба: досить просто підв’язати їх до опори для зміцнення.
  3. На зиму плодоносні пагони можна просто пригнути до землі і укрити шаром мульчі.

Малюнок 2. Нормування і підв’язка пагонів до шпалер

Якщо ви проведете нормування пагонів подібним чином, ваші кущі матимуть правильну форму, а плодоношення буде регулярним і рясним.

Обрізка безколючкової ожини

Щоб полегшити догляд за культурою, багато дачники воліють вирощувати особливі Безколючкова сорти ожини. Як видно з назви, основна особливість культури – у відсутності шипів на пагонах. Це істотно полегшує догляд за культурою, але є й інші особливості, які слід враховувати при вирощуванні даної культури.

По-перше, мати у своєму розпорядженні саджанці слід на відстані 2,5-3,5 метрів один від одного. По-друге, шпалери для підв’язки натягують не нижче, ніж у 2 метрах від поверхні грунту. Крім того, важливо враховувати, що Безколючкова сорти дуже чуйні на підгодівлі, які слід вносити ранньою весною і в період формування зав’язі. В іншому догляд за безколючкової ожиною, включаючи обрізання, залишається таким же, як і при вирощуванні традиційних сортів з шипами (рисунок 3).

Обрізка ремонтантной ожини

Ремонтантна ожина з’явилася порівняно недавно, але вже користується великою популярністю серед дачників завдяки своїй невибагливості і високої врожайності. Крім того, такі кущі набагато краще, ніж звичайні, переносять низькі температури, тому споруджувати складні зимові укриття немає необхідності. Восени надземна частина чагарнику просто зрізається, і вкривати слід тільки кореневу систему, що залишилася в грунті.

Малюнок 3. Детальна схема обрізки Безколючкова і ремонтантних сортів

Крім того, ремонтантні сорти набагато раніше починають плодоносити. Садівникові не потрібно витрачати час на вирощування плодоносних пагонів заміщення, які дадуть ягоди тільки в наступному році, так як ремонтантна ожина приносить урожай вже на молодої порослі поточного року.

Примітка: З огляду на, що урожай збирають з однорічних пагонів, які видаляють восени, відпадає необхідність в додатковому захисті чагарників від гризунів або хімічній обробці від хвороб, тому і урожай виходить екологічно чистим.

Обрізку ремонтантной ожини рекомендують проводити не навесні, а восени, коли врожай вже зібрано. Якщо чагарник вже ріс на вашій ділянці, після сходження снігу можна обмежитися лише санітарної обрізанням сухих, підморожене або хворих пагонів. Крім того, бажано злегка прищипувати верхівки гілок для стимуляції утворення бічних пагонів.

Ремонтантних сортів не потрібно радикальна обрізка, але для формування красивого і врожайного чагарнику все ж краще залишати на кожному з них по 4-5 пагонів, які і будуть приносити урожай. Але основна увага ремонтантних сортів потрібно восени. Коли настануть перші заморозки, все гілки, які принесли урожай в поточному році, обрізають під корінь. У наступному році урожай принесе молода утворилася поросль, але, якщо ви проживаєте в теплому кліматі, ви можете залишити близько 4 найсильніших пагонів заміщення. Їх слід або відразу прив’язати до шпалери (якщо ви проживаєте на півдні), або надійно укрити на зиму шаром органічної мульчі або агроволокном (для північних регіонів).

Помилки при обрізанні ожини

Основна мета обрізки будь-якої культури – в збереженні здоров’я і підвищенні врожайності. Але, якщо процедура була проведена неправильно, наслідки можуть бути негативними.

Щоб уникнути цього, краще заздалегідь врахувати можливі помилки при обрізанні ожини:

  1. Дотримання термінів: навесні обрізку проводять до настання стабільно теплої погоди і пробудження нирок. Якщо ви не встигли провести процедуру навесні вчасно, краще відкласти її до осені, просто скоротивши частину пагонів.
  2. Видалення неправильних гілок: важливо пам’ятати, що навесні не можна видаляти молоду поросль поточного року, так як саме на цих гілках будуть формуватися зав’язі і ягоди. Після сходження снігу вирізують тільки старі дворічні гілки.
  3. Періодичність: ожину бажано обрізати не щороку, а раз в два-три роки. Це необхідно для збереження видових особливостей сорту. Якщо ви будете обрізати ожину кожен сезон, в результаті ви отримаєте дуже пишний чагарник із дрібними і несмачними ягодами. Винятком є тільки ремонтантні сорти, які слід обрізати щорічно восени.

Крім того, в процесі обрізки не варто залишати велику кількість плодоносних пагонів: для отримання рясного врожаю достатньо залишити лише 4-5 найсильніших гілок. Якщо пагонів буде занадто багато, культура не зможе наситити їх поживними речовинами в достатній кількості, і врожай знизиться.

Більш детально процес обрізки кущів показаний в відео.

Обрізка та формування куща ожини

Щоб плоди стали великими, а рослина менше уражалася шкідниками та захворюваннями, необхідно щорічно проводити обрізку садової ожини. Багатолітня рослина, залежно від видової приналежності, виростає з прямостоячими пагонами (куманіка), повзучими (росяника) та ремонтантними сортами. Відсутність своєчасної обрізки за короткий термін перетворює плантацію на непрохідні чагарники, часто ще колючі. Коренева система чагарнику переважно розташована в родючому шарі товщиною 25–35 см, тому не в змозі забезпечити харчуваннямпонад 10–12 молодих гілок. Для правильного формування ожини необхідно садити кущі на відстані 3–4 метри, щоб уникнути переплетення довгих, гнучких, колючих пагонів. З другого року розвитку гілки рекомендується підв’язувати до шпалери заввишки не менше 2 метрів, застосовуючи віяловий, канатний, плетеноспрямований спосіб. При обрізанні ожини восени або навесні молоді пагони варто вкоротити до довжини 1,5–1,8 метра, стимулюючи відростання бічних пагонів, на яких закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю.

На сайті ТМ «Аптека Садівника» можна ознайомитися з тим, який сорт краще вибрати для конкретної місцевості, як здійснювати догляд за культурою та які існують методи обрізки ягідника.

Сезони обрізки ожини

Ожиновий чагарник відрізняється досить високою швидкістю росту та розмноження. Верхівці довгого стебла досить упертися в землю, щоб через пару тижнів пустити коріння й утворити нову рослину. Бажано знищувати кореневу щілину, особливо в ремонтантних сортів, оскільки нові пагони частіше не копіюють батьківських якостей. При обрізанні ожини навесні переслідують такі цілі:

● Видаляють гілки, що погано перенесли зимові холоди.

● Старі дворічні пагони, на яких торік дозріли ягоди, обрізають під корінь.

● Укорочують пагони тих видів чагарників, що не накриваються до 1,5–1,8 м.

● Обморожені стебла необхідно обрізати до здорової бруньки, не залишаючи пеньків.

● Прищипують верхню бруньку на паростках, щоб стимулювати ріст бічних гілочок.

Можна «змусити» культуру дружно та одночасно віддати врожай наступного року, застосувавши спосіб обрізання ожини, що стимулює зростання бічних пагонів. Молоду гілку обрізають до 8–10 см від поверхні ґрунту. За літній період довжина стебел досягає майже двох метрів. Метод застосовується на зимостійких сортах.

Обрізка ожини влітку полягає в санітарних заходах — видалення зламаних, пошкоджених шкідниками пагонів, знищення ослаблених кореневих нащадків. Не варто відкладати заходи на потім, для кожного сезону вистачає роботи з формування куща, що плодоносить.

Видалення гілок, на яких уже визрів ягідний урожай, — основне завдання обрізання ожини восени. Плоди ростуть на пагонах другого року життя. У наступний період стебла залишаються незатребуваними. Немає резону залишати в кущі зайві непотрібні гілки, на які рослина виділяє поживні речовини та вологу. Пагони обрізають під корінь. Залишені пеньки можуть стати притулком різних шкідників та рознощиками грибкової інфекції.

Як обрізати ожину

Методика обрізки молодих та старих чагарників суттєво відрізняється. Однорічний кущик укорочують до 30 см над поверхнею землі. Гілки, де є розгалуження, обрізають нижче за розвилку над здоровою брунькою. Для однорічної рослини достатньо 3–5 здорових пагонів. Якщо навесні у дворічної рослини збереглися менш як три гілки, кущ вважається сильно ослабленим. Його викорчовують. Цінний сорт можна зберегти, якщо протягом теплого сезону організувати посилене підживлення хелатним добривом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні». Землю навколо коріння посипають перегноєм або компостом.

На дорослих рослинах залишають понад 10–12 розвинених однорічних гілок. У результаті регулярної обрізки ожини після плодоношення на кущі залишають 8–12 пагонів, з яких 2–3 вважаються резервними на випадок суворої зими. Навесні видаляють слабші пагони. Підмерзлі пагони вкорочують до живої бруньки, сильно пошкоджені гілки видаляють під корінь.

В ожини без шипів обрізка торкається не тільки дворічних пагонів, на яких уже зібрано врожай. Однорічний приріст навесні вкорочують до 4 бруньок, щоб посилено відростали бічні паростки. Молода поросль у перший рік росте, стелячись по поверхні ґрунту, а дворічні гілки підв’язують до шпалери, для комфортного збирання врожаю. Надалі процедура повторюється. При обрізанні колючої ожини, що стелиться, навпаки, припиняють появу великої кількості бічних пагонів, щоб не створювати незручність при збиранні стиглих ягід.

Значно збільшити врожайність та розмір ягіддає змогу метод подвійного обрізання ожини, який застосовується на неколючих видах чагарнику. У результаті максимально розвиваються бічні відростки, на яких закладаються квіткові бруньки, формується майбутній урожай. Коли розпускається листя, однорічний пагін вкорочують на 10–15 см. На наступний рік бічні прирости понад 50 см вкорочують на 5–15 см, погано розвинені повністю видаляють. Прокидаються «сплячі» бруньки, врожайність збільшується в 1,5–2 рази. Метод застосовується тільки на кущах, що окремо стоять, відстань від інших рослин 4,5–5 метрів.

Правильне формування куща ожини

Товсті дворічні гілки куманіки відрізняються підвищеною крихкістю. Пагони легко ушкоджуються при згинанні. Формування куща ожини з прямонаправленими гілками проводиться лише гострим інструментом. Часто використовують сучкоріз. При розміщенні на шпалері гілки, що плодоносять, закріплюються вертикально, а гнучкі однорічні прирости розподіляються віялом або косицею по сторонах. Восени молоду поросль вкорочують на чверть довжини. У наступні сезони захід повторюється.

Пагони росянки досягають 5–10 метрів. Розмножується рослина верхівками гілок, розповзаючись територією ягідника гігантськими хвилями. Обрізку ожини, що стелиться, проводять восени, повністю вирізаючи пагони, які вже плодоносили. Розподіляють молоді та дворічні гілки підв’язкою на шпалері: з одного боку намотують на дріт однорічну поросль, з іншого — гілки, що плодоносять. Здорові пагони не ламаються й не ушкоджуються під час скручування. Оптимальна довжина пагонів — до 2–3 метрів.

В умовах кліматичної зони України ремонтантні види культури використовують для збирання лише осіннього врожаю на однорічних пагонах. Подвійне плодоношення допустиме в південних регіонах, але процес досить сильно послаблює рослину. Тому найчастіше обрізка ремонтантної ожини полягає в повному видаленні всіх гілок восени. Не варто залишати пеньки, як притулок для зимуючих шкідливих комах.

Одного формування кущів замало для великого врожаю. За рослинами необхідно регулярно доглядати. У період зав’язування бутонів і появи ягід необхідний додатковий полив, позакореневе підживлення добривами. Бажано розпушувати ґрунт навколо плодоносних рослин, видаляти бур’яни. Рекомендується регулярно проводити профілактику ураження грибковими хворобами фунгіцидами «Страж», «Захисник». При навалі шкідників застосовують інсектициди «Антигусінь», «Антикліщ Про», «Антихрущ», «Захват Ойл» та інші. Тільки комплексними заходами можна досягти гарного врожаю культури.

Про автора

admin administrator