Видалення стрілок у цибулі

Авторadmin

Видалення стрілок у цибулі

Як отримати хороший врожай цибулі: 7 ефективних порад

Ріпчаста цибуля – одна з найбільш популярних овочевих культур. І виростити її зовсім нескладно, якщо дотримуватися кількох простих рекомендацій. Про них детальніше розповідає «Дім і сад».

1. Якісний посадковий матеріал.

Від якості цибулі-сівка безпосередньо залежить врожай. Вона повинна бути сухою, без ознак будь-яких хвороб і гнилі, вирівняна за розміром. Якщо ви збираєтеся посадити цибулю під зиму, зупиніть свій вибір на дрібній сівці, діаметром не більше 1 см. З такої до середини літа виросте велика гарна цибулина, яка практично не дає квіткових стрілок.

Навесні варто садити більшу цибулю, при цьому необхідно купувати посадковий матеріал виключно у перевірених продавців: неправильне зберігання в зимовий період напевно призведе до того стрілкування. Найбільші сівки (вибірок, діаметром понад 2 см) для отримання ріпки не використовується.

2. Вдалі сорти.

Вибір сорту залежить від особистих переваг і вподобань, проте є нюанси, які необхідно знати: термін дозрівання, розмір, врожайність, лежкість, стійкість до стрілкування. Від терміну дозрівання залежить вибір часу для посадки. Тому, якщо ви вирішили посадити пізньостиглі сорти, у яких врожай готовий до збирання через 140 днів після появи сходів або пізніше, вам слід переконатися, що він підходить для умов вашої кліматичної зони.

Різні сорти відрізняються за розміром. Наприклад, у шалоту в кожному гнізді може утворитися до 30 цибулин, які не надто великі й при цьому приємно радують своєю врожайністю. Сорти, стійкі до стрілкування (наприклад, «Стурон» або «Шекспір»), є однією з гарантій хорошого урожаю, адже рослина всі свої сили спрямовує саме на формування великої цибулини.

На лежкість також слід звертати увагу, особливо, якщо ваша мета – збереження врожаю на тривалий час. До найбільш популярних сортів з тривалою лежкістю варто віднести «Стурон», «Штутгартер Різен», «Каратальську».

3. Місце під посадку.

Відмінним варіантом стане освітлене місце з рихлим і родючим ґрунтом, який має нейтральну реакцію. Цибуля негативно ставиться до вогкості, тому її не варто висаджувати в низинах. Також не рекомендується садити цибулю рік за роком в одному і тому ж місці: у ґрунті будуть накопичуватися різні хвороби, шкідники цибулі та при цьому у нього буде виснажуватися запас поживних речовин. Для цибулі підійдуть місця після посадки картоплі та томатів, а також після гарбуза, огірків і кабачків, натомість часник-попередник може зіпсувати урожай.

4. Терміни посадки та підготовка.

Як правило, цибулю садять під зиму або навесні. Восени посадку зазвичай проводять сухими цибулинами, при цьому підбираючи терміни так, щоб цибулини змогли вкоренитися до морозів, але не проросли. Якщо осінь видалася затяжною і на грядці все-таки подекуди з’явилися сходи, не варто хвилюватися: цибуля не загине і на майбутньому врожаї це не відіб’ється негативно.

Цибуля належить до холодостійких культур, тож її можна садити навесні, коли буде готовий ґрунт – уже в середині чи в кінці березня. Потрібно встигнути, поки весняна волога не піде, бо в сухій землі цибуля буде погано вкорінюватися. Перед посадкою сівок зазвичай замочують в розчині марганцівки для профілактики захворювань.

5. Догляд.

Цибуля – одна з найбільш невибагливих рослин, проте правильний догляд їй все ж потрібен. Вона любить прополювання і розпушування ґрунту: через щільний ґрунт цибулини можуть помітно поступатися в зростанні, а бур’яни віднімуть у них всі необхідні для хорошого розвитку поживні речовини, затінювати сходи та впливати на якість врожаю.

У весняний період і на початку літа цибулі не обійтися без регулярного поливу: за браку вологи цибулини формуватимуться менші, а їх смак буде більш грубим і гострим. Натомість за місяць до очікуваних термінів зі збирання врожаю полив припиняють, адже надлишок вологи може негативно вплинути на зберігання взимку.

Не можна ігнорувати підгодівлю. В основному використовують спеціалізовані органо-мінеральні комплекси, які призначені для цибулі та часнику. Кількість підгодівлі залежить від багатьох факторів, наприклад, від складу і структури ґрунту та як ґрунт підготували до посадки.

6. Терміни збирання врожаю.

Від своєчасного прибирання залежить і якість врожаю, і як він буде зберігатися взимку. Якщо ви поспішите, це відіб’ється на терміні зберігання, а, якщо будете зволікати – цибулини можуть почати псуватися у вологій землі. Прибирають цибулю, коли перо починає вилягати та грубіє, а на цибулинах виникають луски, які мають характерні для сорту забарвлення. Якщо цибулини вже «одяглися», а перо не лягло, його слід пригнути до землі за тиждень до збирання, щоб забезпечити відтік поживних речовин до цибулини.

7. Умови зберігання.

Необхідно створити хороші умови для зберігання врожаю. Для початку його слід ретельно просушити. Цибулю завжди прибирають в суху погоду. Можна підсушувати врожай прямо на грядках протягом дня і прибрати його на горище або під навіс – в сухе з хорошою вентиляцією місце.

Цибулю просушують до тих пір, поки не висохне повністю шийка, тому якщо в цибулині залишиться, хоч трохи вологи, вона почне гнити. Якщо ви плануєте зберігати цибулю в сітках, то перед сушінням перо можна обрізати.

Більше корисних порад – у рубриц і «Город»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Тернополя
  • Новини Івано-Франківська
  • Новини Волині
  • Новини Чернівців
  • Новини Рівного
  • Новини Закарпаття
  • Новини Хмельницького
  • Овочі
  • Город
  • Дім

Що робити, якщо цибуля почала пускати стрілки: корисні поради

Маленькі цибулинки сівка за кімнатної температури дуже всихають. Можна втратити до половини від придбаного посадкового матеріалу. А від крихітної цибулі може залишитися саме лушпиння, тому її взагалі бажано посадити у жовтні, якщо дозволяють умови вашої зими.

Коли висаджувати цибулю, щоб не було стрілок

За народним повір’ям, висаджувати сівок треба 5 травня, у день Луки. Це цілком практично, оскільки земля до цього часу вже повинна достатньо прогрітися, а сади — завершити квітнення. Останнє добре через зникнення цибулевої мухи. Якщо ви поквапилися і висадили цибулинки у погано прогріту землю, то вони взагалі можуть не зійти, тому що нічні заморозки можуть призвести до відмирання коріння.

Який ґрунт підходить для цибулі

Цибуля не полюбляє глинистий ґрунт. Якщо на вашій ділянці він переважає, то обов’язково внесіть пісок, торф. А у ґрунт з підвищеною кислотністю восени внесіть доломітове борошно. Не можна вносити свіжий гній.

Сода проти цибулевої стрілки

Щоб уберегти цибулю від шкідників, сівок замочують перед посадкою у сольовому розчині — 1 ст. л. солі на 1 л теплої води. Знезаражують матеріал у блідо-рожевому розчині марганцівки. А за допомогою содового розчину можна домогтися того, щоб цибуля не почала стрілкування.

Відберіть здоровий посадковий матеріал, очистить від верхнього лушпиння, яке легко відстає від цибулини. У жодному разі не оголюйте цибулину повністю. Опустіть у розчин: 1 ч. л. з гіркою соди на 1 л теплої води. Температура розчину повинна бути не нижчою за 40-45° С, а ще краще — 45-50 градусів. Замочувати у содовому розчині можна як цибулю, так і насіння.

Сіль проти цибулевої стрілки

Виламайте стрілку, яку пустила цибуля, і присипте місце зламу сіллю. Вона і продезінфікує, і підсушить залишок стрілки, не давши їй продовжити тягнути з цибулини соки. Якщо у вас є побоювання, що сіль може роз’їсти усю цибулину, спочатку випробуйте цей метод на одному примірнику.

Якщо ви визначили причину, через яку цибуля пішла у стрілку, то виправити свої помилки зможете лише наступного сезону. Тоді ж для підстрахування посадіть кілька сортів цибулі. Один з них точно має порадувати урожаєм. Або посадіть цибулю-шалот, яка не схильна до стрілкування.

Причини викидання стрілок цибулею і як цьому запобігти

Деякі сорти цибулі схильні до викиду квітконосу. Вони випускають його незалежно від погодних умов, дотримання агротехніки і правил зберігання.

Як уникнути стрілкування

Щоб цибуля не пішла в стрілку, важливо дотримуватися правил посадки, догляду і зберігання. Не варто поспішати з посадкою культури у відкритий ґрунт, тому що нічні заморозки призводять до відмирання коренів. Рослина може почати стрілкуватись, тому що відчуває, що ріпці не вистачить сил для зростання. Щоб розмножуватися насінням, воно випускає квітконос.

Варто дотримуватися таких правил:

  • провести сортування сіянки, вибирати діаметром від 1 до 3 см;
  • висаджувати тільки перевірені сорти;
  • для посадки використовувати міцні, здорові цибулинки без ознак зростання;
  • правильно підготувати посівний матеріал;
  • забезпечити рослинам регулярний полив, прополювання і підживлення;
  • після збирання правильно зберігати цибулинки.

Не допустити стрілкування допоможе висадка під зиму. Але метод підходить для регіонів з теплим кліматом.

Правила зберігання сіянки

Цибулини не будуть йти в стрілку, якщо забезпечити оптимальні умови при зберіганні. Сіянку бажано витримувати в холодному температурному режимі, що наближається до 0°C. Зниження до -4°C цибулинки переносять легше, ніж тепло до +4°C.

Зберігати посадковий матеріал рекомендується в підвалі або льосі, з доступом повітря. Чим сухіше в приміщенні, тим вище шанс, що ріпка не дасть квітконос. Якщо немає можливості віднести сіянку в льох, посадковий матеріал зберігається при температурі не вище +18°C і вологості повітря до 75%.

Обробка посадкового матеріалу

Якщо цибулинки або насіння були придбані на ринку або в магазині, перше, що потрібно робити перед посадкою, — прогрівати 18-20 днів над батареєю, розклавши на дерев’яні піддони або ящики. Просушений матеріал рідше випускає квітконос. Крім того, сіянка витримується в слабкому розчині марганцівки. Завдяки процедурі прискорюється ріст корінців, овоч швидше сходить, нарощує зелену масу. Марганцівка вбиває шкідливі мікроби, робить посадковий матеріал здоровим, несприйнятливим до хвороб.

Терміни посадки

Висаджувати цибулю бажано, коли зникне ризик нічних заморозків і ґрунт прогріється до 20°C. Але затягувати з посадкою не варто, інакше культура не встигне наростити ріпку.

Правила поливу

Цибуля — вологолюбна рослина, поки вона нарощує зелену масу, її потрібен регулярний і рясний полив.

Засуха запускає стрілкування, тому важливо забезпечити овочу постійне зволоження. Після поливу потрібно розпушити грядку, інакше на ґрунті утворюється кірка, яка перекриває доступ кисню до коренів. Недолік повітря викликає появу квітконосу.

Як зберігати цибулю

Зберегти овоч до весни нескладно. Незалежно від способу зберігання цибулі слід дотримуватися наступних правил:

  • після збору врожаю овочі рекомендується висушити;
  • перед відправкою в сховище з цибулин видаляються коріння і зелень. Але при цьому залишається відросток 4-6 см;
  • з культури забирається верхнє, потріскане лушпиння;
  • овочі зберігаються в тканинних мішках, дерев’яних ящиках, кошиках і коробках, в яких є доступ повітря.

Заборонено зберігати цибулю в поліетиленових пакетах. У цьому матеріалі пряний овоч загниває.

Про автора

admin administrator