Відкритий парник для огірків

Авторadmin

Відкритий парник для огірків

Зміст:

Посадка огірків у відкритий грунт насінням в 2019 році: коли і як сіяти — покрокова інструкція

11 травня 2019, 10:19 | Сад та город Завдяки відмінному смаку і відносній простоті вирощування огірки стали постійними завсідниками кожного городу (їх навіть вирощують на підвіконні!).

  • у травні — 17-18, 21-23, 26-28, 31;
  • у червні — 5, 6, 13-15, 18-20.

Несприятливими днями є наступні:

  • у травні — 19;
  • у червні — 3, 4, 17;
  • у липні — 2, 3, 17.

Як вибрати хороший сорт огірків

Садіть відразу кілька сортів огірків — штуки 3-4, а краще 5-6. Адже важко припустити, якими будуть умови поточного року, тому сортове розмаїття збільшить ваші шанси на отримання більш стабільних врожаїв. До того ж різні сорти в різні роки, залежно від погодних умов, мають свої переваги, так як одні краще пристосовані до дефіциту вологи, другі — більш холодостійкі, треті — стійкі до певних захворювань.

Якщо ж ви садите всього один або 2 сорти, то гарантувати отримання стабільного врожаю досить складно.

Як садити огірки насінням у відкритий грунт

Щоб посадка огірків була успішною, мало просто купити насіння і висіяти їх в перший-ліпший вільний час: потрібно провести ретельну підготовку не тільки насіння, але і ґрунту (грядки), а також дотримуватися правил по безпосередньому посіву насіння у відкритий грунт.

Так давайте розбиратися, як правильно посадити насіння огірків.

Підготовка насіння

Як правило, більшість городників сіють цю культуру сухим насінням, бо огірки відмінно сходять.

До речі! Насіння огірків зберігають схожість протягом 5-6 років, але краще висівати вже полежавшими 3-4 роки (якщо ви збирали і заготовляли їх самостійно.

Однак, щоб бути повністю впевненим у їх схожості, за бажанням, можна провести передпосівну обробку насіння огірків.

Так, ще до початку підготовки насіння огірків потрібно відкалібрувати. Для посадки підійдуть великі, рівні насіння, які мають світлий відтінок ( без будь-яких темних плям ).

Важливо! У продажу можна зустріти дражовані або глазуровані насіння, які не вимагають ніякої підготовки, їх потрібно сіяти виключно в сухому вигляді, бо вони вже попередньо оброблені виробником.

Далі можна провести знезараження насіння. У цьому випадку рекомендується використовувати Фітоспорин (по інструкції). Це допоможе знешкодити залишилися патогени на зовнішній оболонці насіння.

Звичайно, куди більш популярно знезараження насіння темно — рожевим (1%-ним) розчином марганцівки.

Варто знати! Марганцівка — дуже слабкий і малоефективний протруйник. Куди краще приготувати розчин зеленки (взяти 1 мл 1 % аптечного розчину і розчинити в 100 мл води) або знезаразити в хлоргексидині (взяти 0,05% аптечний розчин). Якщо ви прихильник органічного землеробства, то ваш вибір — це часниковий настій (2-3 потовчених зубчики заливаєте 100 мл води і дати настоятися протягом доби) або 50% сік алое (щоб отримати 100 мл розчину — взяти 50 мл соку і 50 мл води). Час протравлення — 30 хвилин. Після обов’язково промити насіння під чистою (фільтрованою, бутильованою) водою.

А взагалі найефективнішим способом передпосівної підготовки насіння багато хто по праву вважає їх замочування та пророщування.

До безпосереднього пророщування можна провести їх знезараження.

Для того потрібно загорнути насіння огірків у вологу тканину (або марлю), потім покласти згорток на блюдце або іншу ємність, яку слід обернути поліетиленовим пакетом і прибрати в тепле місце, де температура повітря близько+ 22-26 градусів (оптимально +24-28 градусів). В таких умовах насіння проросте протягом 24-48 годин.

Відео: як підготувати насіння огірків до посадки у відкритий грунт

Вибір ділянки: правила сівозміни та підготовки грядки

До вибору місця для вирощування огірків варто підійти з усією серйозністю, адже ця культура тепло — та світлолюбна, а значить, навіть легке зниження температури і затіненість обов’язково негативно позначиться на її врожайності (хоча існують щодо тіньовитривалі бджолозапильні сорти, а також холодостійкі самозапильних (партенокарпічні) гібриди; вам необхідно лише вибрати відповідний витривалий сорт або гібрид).

Після чого краще садити: хороші і погані попередники

Місце для огірків слід підбирати згідно правил сівозміни. Так, огірки бажано садити після наступних культур:

  • томатів і перців;
  • цибулі та часнику;
  • капусти.

Також можна робити змішані посадки огірків з помідорами, капустою, ріпою, редисом, кукурудзою, бобовими і зеленими культурами.

Зверніть увагу! А ось після гарбузових і баштанних культур (гарбузів, кабачків, патисонів, динь, кавунів) огірки садити не можна, так як у них спільні хвороби. Те ж саме стосується повторної посадки огірків на грядку, де вони вже зростали.

Підготовка грунту і грядки для посадки огірків.

Основою для отримання багатих врожаїв огірків є висока родючість ґрунту. Природно, він повинен бути легкім і пухкім, а також нейтральнім по кислотності.

Звичайно, в ідеалі грядку під посадку огірків та інших культур слід готувати ще восени, але якщо ви цього не зробили, то нічого страшного — перекопати і внести необхідні добрива можна і навесні, хоча б за місяць або за 2 тижні до посадки насіння.

Як варіант, можна внести органіку або мінеральні добрива відразу у посадкові лунки, зробивши їх глибиною 25-30 см (на штик лопати). Далі все ретельно перемішати з городньої землею і провести посів на рекомендовану глибину (1,5-3 см).

Крім того, по виділеній під посів зеленців ділянці тонким шаром можна розкласти перегній або компост (приблизно 5-8 кг на 1 кв. метр), насипати деревну золу (100-200 грам на 1 кв. м.), а потім глибоко (на штик лопати — 25-30 см) все перекопати.

До речі! Огірки люблять гній.

Внесені органічні добрива зроблять грунт більш пухкім, а також наситять його живильними речовинами, необхідними для активного росту і плодоношення культури.

Якщо ви припускаєте використання мінеральних добрив, то під перекопування слід внести весь комплекс макроелементів, наприклад, можна використовувати одну нітроамофоску (азот, фосфор, калій — по 16%) або взяти всі елементи окремо — сечовину або аміачну селітру, суперфосфат, сірчанокислий калій (по інструкції).

Зверніть увагу! Восени рекомендується вносити фосфорні та калійні добрива (вони довго вбираються і розчиняються), а навесні — азотні добрива (діють швидко).

Варто знати! Як би ви не готували грядку під посадку огірків, вам у будь-якому випадку доведеться їх підгодовувати в період вегетації, причому робити це досить часто — протягом усього періоду плодоношення.

Важливо! Не варто спочатку вносити в грунт надмірна кількість добрив, т. к. перевищення їх норми може просто знищити ваше рослина (його коріння).

Способи посадки і вирощування огірків

Всі городники садять огірки на своїй ділянці у відповідності зі своїми можливостями. Однак, існує кілька досить оригінальних і цілком ефективних способів вирощування огірків.

Мабуть, це самий оригінальний спосіб посадки огірків, у якого досить проста технологія підготовки бочки, посіву насіння, а також подальшого догляду і збору врожаю.

Загалом-то, цей спосіб схожий на попередній, хіба що тепер в якості посадкової місткості використовуються щільні поліетиленові пакети або мішки з-під цукру (або борошна). Проте, в цьому випадку вам доведеться робити опори і підв’язувати на них батоги, а також стежити за поливом, інакше кажучи, досить серйозно заморочити.

До речі! Аналогічним чином можна вирощувати картоплю в мішках.

Однак, ефективність цього способу досить сумнівна.

Способи вирощування залежно від методів (способів) підв’язки

Існує величезна різноманітність способів підв’язки огірків.

Звичайно ж, популярний і ефективний з них — на шпалері, але є і куди більш оригінальні.

Відео: 4 способу посадки огірків

Безпосередня посадка

Покрокова інструкція посадки насіння огірків у відкритий грунт:

Глибина посадки насіння огірків — 1,5-2 см (максимум-3 см, якщо у вас дуже пухка і піщана земля).

  • Злегка пролити лунки і борозенки водою.
  • Розкласти сухі насіння в борозенки на відстані 5-10 см (якщо ви сієте вже пророслі насіння або на 100% впевнені в їх схожості, то можна відразу сіяти за рекомендованою схемою посадки для даного сорту чи гібриду, коли, як правило, на 1 кв. метрі розміщують не більше 4-5 рослин: 20-40 см на 60-100 см).

В одну лунку краще покласти відразу 2-3 насінини, щоб згодом видалити більш слабкі.

Рада! Для захисту вашого насіння від мурах, після того як ви покладете насіння в лунки або борозни, зверху можна посипати на них тютюновий пил або гірчичну макуху (замульчувати насіння), а вже потім засипати землею.

До речі! тютюновий пил — це також профілактика від нематоди.

Відео: найпростіша посадка огірків у відкритий ґрунт

Відео: посадка насіння огірків на високі грядки

Укриття після посадки

Щоб створити високу вологість, яку так люблять огірки, після посіву грядку вкривають поліетиленом.

Деякі городники монтують над посадками міні-парник на дугах.

Укриті таким чином огірки, завдяки високій вологості, швидко проростуть і не постраждають від весняних заморозків.

А як тільки сіянці проростуть і з’являться сходи, плівку потрібно оперативно зняти.

У випадку з міні-парником, його потрібно періодично відкривати (провітрювати), поступово збільшуючи час перебування рослин на відкритому повітрі.

Надалі, коли почнеться період цвітіння, укриття (парник) рекомендується повністю зняти або відкрити з торцевих сторін для того, щоб всередину могли залітати бджоли (у разі якщо ви вирощуєте бджолозапильні сорти).

Відео: посадка насіння огірків в парник для отримання раннього врожаю

Як доглядати за огірками після посадки у відкритий ґрунт: правила вирощування

Після появи сходів, зачекавши якийсь час, їх слід прорідити, залишивши найбільш сильні рослини.

Проріджування слід здійснювати згідно обраної схеми вирощування (як правило, вона дана на упаковці насіння).

Щоб отримати багатий урожай смачних зеленців, надалі вам необхідно повноцінно доглядати за огірками.

Що ж конкретно треба робити? Що входить у переліку основних агротехнічних прийомів по догляду за огірками у відкритому ґрунті?

Якщо коротко, то для успішного вирощування огірки потрібно регулярно поливати і підгодовувати, обов’язково підв’язувати, мульчувати або періодично рихлити, а також прищипувати, пасинкувати і формувати. Ну і, звичайно ж, оперативно боротися з можливими хворобами, ефективно протистояти шкідникам. При цьому важливо робити все вчасно і якісно.

Далі про все по черзі і детальніше.

До речі! Не забувайте регулярно збирати дозрілі зеленці, оскільки несвоєчасне збирання буде стримувати зростання нових огірків.

Відео: як вирощувати огірки у відкритому ґрунті

Полив

Як правило, зволожувати ґрунт під укриттям до початку активних сходів насіння не доводиться, бо укривний матеріал перешкоджає випаровуванню вологи. Але контролювати стан ґрунту все ж потрібно, оскільки найменше пересихання може стати причиною загибелі пророслих насінь.

Надалі дуже важливо здійснювати грамотний і своєчасний полив огірків.

Якщо коротко, то основні правила поливу огірків це:

  • поливати тільки теплою водою (вище +18 градусів), причому бажано відстояною (або дощової);
  • не потрапляти на листя — це провокує розвиток хвороб;
  • проливати глибоко — поверхневий полив порушує гармонійний розвиток кореневої системи;
  • поливати та/або рано вранці, або пізно ввечері (на заході).

Підгодівля

Огірки здатні плодоносити досить тривалий період часу, а значить, їх (кущі) необхідно регулярно забезпечувати повноцінним харчуванням протягом усього періоду їх росту і особливо плодоношення.

Причому огіркам потрібно так багато живлення, що навіть якщо ви спочатку закладете в ґрунт, на вашу думку, достатню кількість корисних макро — і мікроелементів, цього все одно не вистачить.

Повторюємо! Робити спочатку надмірно «жирний» ґрунт також неправильно: огірки повинні одержувати харчування поступово — по ходу росту.

Зараз у продажу з’явилося дуже багато готових спеціальних добрив типу «Агрікола» для огірків, кабачків, патисонів.

Однак, для підживлення огірків ви можете готувати абсолютно різноманітні по вартості і ефективності склади.

Підв’язка

Щоб всім рослинам вистачало сонячного світла, а також для зниження ризику появи грибкових захворювань огірків, що виникає із-за обмежених умов вирощування (в тому числі для цього кущі потрібно пасинкувати (прищипувати), а також, щоб спростити догляд за посадками, огірки підв’язують до горизонтальних або вертикальних шпалер.

Хоча, якщо ви зважитеся вирощувати огірки в бочках, то в цьому випадку підв’язувати їх буде не потрібно.

Мульчування, розпушення та підгортання

Для запобігання швидкого висихання ґрунту (зменшення кількості поливів) і зростання бур’янів під огірки підстилають (мульчують) солому, сіно або перепрілу тирсу, або і зовсім садять на чорний спанбонд.

Посадки, які не встелені мульчирующим матеріалом, потрібно регулярно прополювати від бур’янів, щоб вони не забирали у молодих рослин поживні речовини. А також по можливості не забувати розпушувати після кожного поливу або дощу, щоб не утворювалася земляну кірку. Однак, оскільки коренева система огірків розташована досить близько до поверхні (5 см), то рихлити ґрунт потрібно дуже акуратно і неглибоко.

До речі! Коли ви часто і не дуже акуратно проводите поливи і рідкі підгодівлі (особливо це стосується періоду плодоношення), то розмиваєте кореневу систему і вона виявляється зовні, що не є добре. Тому під час розпушування потрібно обов’язково засипати ( підгортати ) коріння.

Така процедура не тільки допомагає захистити кореневу систему рослини, але і сприяє росту нових бічних відростків коренів.

Відео: підгортання огірків

Формування: прищіпка і пасинкування

Формування огірків — це важливий етап у догляді за рослиною, який спрямований на підвищення його врожайності.

Так, завдяки прищипуванню, кущ починає активно формувати бічні пагони, на яких надалі утворюються зав’язі. А з допомогою пасинкування ви позбавляєте кущ від зайвих пагонів, тим самим не даючи йому затінювати самого себе.

До речі! Особливо важливо правильно формувати огірки з пучковим типом плодоношення.

Відео: формування огірків у відкритому ґрунті

Проблеми вирощування огірків

За зовнішнім виглядом огірків можна визначити, чого бракує рослині, а також чим і як краще її підгодувати:

  • Якщо по краю листа і між жилками з’явилося яскраво-зелене забарвлення і жовта облямівка, то найімовірніше, це брак магнію.
  • У разі нестачі фосфору облямівки немає, але малюнок жовтизни більш плямистий і переривчастий.
  • Якщо жилки дуже чітко вимальовувались, стали темніше, ніж зазвичай — це брак заліза.

До речі! Жовтизна листя також може вказувати на нестачу кальцію.

У кожному з цих випадків необхідно оперативно виконати підживлення огірків рідким розчином мікро — або макроелементів. Наприклад, в доломітовому борошні міститься кальцій, магній, тому ви можете виконати рідку кореневу підгодівлю даним розчином, причому бажано в нього додати 100 г 9% оцту (для кращого засвоєння і перетворення добрива в хелатні форми).

Зверніть увагу! Жовтизна у вигляді мармуровості або дрібної крапчастості характерна для павутинного кліща.

Хвороби і шкідники

Як і всі рослини, огірки схильні ряду захворювань і нападу шкідників.

Огірки можуть вражати такі хвороби: борошниста роса, пероноспороз (несправжня борошниста роса), оливкова плямистість (кладоспориоз), сіра гниль, коренева гниль.

Рада! Будь-які захворювання легше запобігти, ніж потім з ними боротися, тому, наприклад, при посадці і в подальшому догляді бажано періодично проливати лунки розчином Фітоспорину або Триходерміну, щоб забезпечити захист огірків від кореневих гнилей.

Який основний шкідник огірків? Правильно, це тля. Тому кожен городник повинен знати про ефективні народні засоби і препарати, здатних позбавити його огіркові грядки від цього дрібного, але дуже поганого шкідника — баштанної попелиці.

Крім того, в огірків є й інші шкідники — та ж білокрилка, павутинний кліщ, мурахи (рознощики попелиці).

Таким чином, можна сказати, що як таких якихось особливих секретів посадки огірків у відкритий ґрунт немає, але є деякі нюанси і правила, які потрібно враховувати. До того ж посадити — це лише півсправи або навіть чверть справи. Щоб отримати багатий врожай, потрібно правильно доглядати і вирощувати. Удачі!

Відео: вирощування огірків у відкритому ґрунті — посадка і догляд

Кращі гібриди партенокарпічних огірків для теплиць – опис, фото та відгуки

Ми починаємо серію статей проєкту «Вирощуємо огірки разом з Супермаркетом Насіння». Даний проєкт створений для того, щоб допомогти Вам на кожному етапі виробництва огірка: від сходів насіння — до останньої вибірки.

Чому серія статей починається з вибору гібриду огірка? Тому що хороший гібрид — це запорука високого і якісного врожаю. Для посіву в першому та другому оборотах використовують партенокарпічні огірки з хорошою стресостійкістю і раннім вступом у плодоношення. Ми підібрали для Вас кращі гібриди огірків для посадки в плівкових і скляних теплицях.

  1. СВ 4097 ЦВ F1 (SV 4097 CV F1) (Seminis)
  2. Арктика F1 (Арена F1) (NongWoo Bio)
  3. Ілонара F1 (Rijk Zwaan)
  4. Бйорн F1 (Enza Zaden)
  5. Директор F1 (Nunhems)
  6. Чайковський F1 (Rijk Zwaan)
  7. Мірабелл F1 (Seminis)
  8. Амур F1 (Bejo)
  9. Еколь F1 (Syngenta)
  10. Солют F1 (Абсолют F1) (NongWoo Bio)
  11. Міміно F1 (Lucky Seed)
  12. Ніборі F1 (КС 90 F1) (Kitano Seeds)

СВ 4097 ЦВ F1 (SV 4097 CV F1) (Seminis)

  • Особливості гібриду — Високоврожайний і ранній гібрид огірків, який починає формувати плоди через 40-45 днів від проростання насіння. Огірок добре себе показує як у весняно-літній, так і в осінній посадці.
  • Опис рослини — Кущ збалансований, відкритий, генеративного типу. Рослина з потужною кореневою системою, формує мало пасинків.
  • Характеристика плодів — Огірки високої якості з вираженими шипами, однорідної форми та величини, красивого темно-зеленого забарвлення. Довжина плоду в середньому 11-13 см, а діаметр 3-3,4 см.
  • Переваги для виробника — SV 4097 CV F1 зберігає високу товарність і насичений колір зеленців протягом усього плодоношення. Огірки здатні тривалий час не переростати. Партенокарпічний сорт стійкий до перепаду температур.

Доповідь про особливості огірка SV 4097 CV F1 на дні поля компанії Seminis

Арктика F1 (Арена F1) (NongWoo Bio)

  • Особливості гібриду — Даний гібрид популярний не тільки серед городників, але і має попит у фермерів, які вирощують цю культуру на продаж. Ультраранній огірок, термін вегетації якого становить всього 35-38 днів.
  • Опис рослини — Рослина з короткими міжвузлями, формує по 2-3 якісних плоди в одному вузлі. Листові пластини великі, із морщиннистою поверхнею. Кущ продовжує рости та розвиватися навіть після перепадів температури.
  • Характеристика плодів — Плоди розміром 10-11 см, вагою 100-120 г, з ароматною і смачною м’якоттю без пустот. В огірках немає гіркоти, насіннєва камера невелика. Шкірочка плодів яскраво-зеленого кольору, горбкувата і щільна.
  • Переваги для виробника — Гібрид наділений генетичною стійкістю до несправжньої борошнистої роси, тютюнової мозаїки, павутинного кліща і попелиці. Сорт огірка Арктика F1 Призначений для посадки у відкритому ґрунті та плівкових теплицях.

Відгук про огірок Арктика F1 від Людмили Б. з Полтавської області, Лохвицького району:

У минулому сезоні дуже виручив цей огірочок. Дуже врожайний, смачний у свіжому вигляді, без гіркоти та ідеально підходить для консервування.

Все про огірку Арктика F1: як виглядає упаковка, плоди в теплиці і доповідь про огірок від виробників

Ілонара F1 (Rijk Zwaan)

  • Особливості гібриду — Ранній партенокарпічний гібрид огірка для теплиць, який відмінно росте у весняному та осінньому обороті.
  • Опис рослини — Кущ відкритий з короткими бічними пагонами. Коріння потужне, здатне до регенерації. На головному стеблі утворюється по 1-2 плоди в кожному вузлі, а на бічних пагонах – 2-3 зеленці.
  • Характеристика плодів — Огірки темно-зеленого забарвлення з блиском, розміром 12-14 см, красивої подовженої форми з яскраво-вираженими горбками.
  • Переваги для виробника — Партенокарпічний сорт швидко розвиває зав’язі та не скидає їх при перепаді температур. Плоди з відмінними смаковими якостями, добре транспортуються. Огірок Ілонара F1 стійкий до кладоспоріозу, борошнистої роси та огіркової мозаїки.

Бйорн F1 (Enza Zaden)

  • Особливості гібриду — Ранньостиглий гібрид з інтенсивною віддачею врожаю. Підходить для посадки у відкритому ґрунті, а також в плівкових і професійних теплиць навесні та восени.
  • Опис рослини — Кущ збалансований і відкритий. Бічні пагони короткі, розвиваються повільно, що дуже зручно в догляді. Гібрид букетного типу цвітіння, у кожній пазусі формує по 3-4 плоди.
  • Характеристика плодів — Огірки однорідні, циліндричної форми, насиченого темно-зеленого кольору без світлих смуг, в довжину 10-12 см і вагою 100-120 г. Поверхня плодів великобугорчаті. Огірки відмінно транспортуються і лежать.
  • Переваги для виробника — Рослина стабільно зав’язує плоди, і не скидає зав’язь при перепадах температури та нестачі світла. Сорт Бйорн F1 стійкий до кладоспоріозу, вірусу мозаїки та пожовтіння жилок.

Директор F1 (Nunhems)

  • Особливості гібриду — Ранній огірок-корнішон для вирощування в теплицях у весняній та осінній посадці. Від висадки розсади до першого врожаю проходить 38-40 днів.
  • Опис рослини — Кущ вегетативно-генеративний, сильний і відкритий. В одному вузлі формує по 2-3 плоди.
  • Характеристика плодів — Зеленці повністю пофарбовані в темно-зелений колір, без білого кінчика, у формі подовженого циліндра, розміром 9-12 см. Огірки добре транспортуються і наділені відмінними засолювальними якостями.
  • Переваги для виробника — Директор F1 досить пластичний, не вимогливий до агротехніки. Плоди не формують порожнечі навіть в кінці плодоношення. Партенокарпічний сорт стійкий до борошнистої роси, мішеневидної плямистості листя, вірусів огіркової мозаїки та пожовтіння жилок.

Чайковський F1 (Rijk Zwaan)

  • Особливості гібриду — Партенокарпічний гібрид для вирощування в плівкових і скляних укриттях в першому і другому обороті з ранньою віддачею врожаю. Вегетаційний період – 40 днів.
  • Опис рослини — Кущ відкритий і компактний, з хорошою регенерацією і сильними коренями. Добре тримає плодове навантаження весь період вирощування.
  • Характеристика плодів — Огірки крупнобугорчасті, темно-зеленого кольору. Співвідношення довжини до ширини – 3,2:1.
  • Переваги для виробника — Плоди з відмінними смаковими якостями без гіркоти та гарною внутрішньою структурою. Сорт Чайковський F1 толерантний до кладоспоріозу і вірусу огіркової мозаїки.

Відгук про огірок Чайковський F1 від Тетяни Д. м.Бар, Україна:

Найкращий з гібридів, які ми вирощували під плівковим укриттям. Урожайність дуже висока, плоди виростали всі — не скидав. Потрібне відповідне харчування, досить води та формування. Для засолювання відмінний: корнішони та невеликі зеленці.

Мірабелл F1 (Seminis)

  • Особливості гібриду — Гібрид ранньостиглого самозапильного огірка для вирощування в теплиці та у відкритому ґрунті. Вступає в фазу плодоношення через 40-45 днів після сходів.
  • Опис рослини — Кущ потужний, вегетативного типу, відрізняється хорошою стійкістю до спеки та інших стресових умов. У кожній пазусі формує по 6-7 плодів, які дружно дозрівають.
  • Характеристика плодів — Огірки крупнобугорчасті, зеленого кольору, у формі циліндра, середньою довжиною 10-12 см. Співвідношення довжини до діаметра – 3,25:1.
  • Переваги для виробника — Перевага Мірабелл F1 в довгому періоді плодоношення, а також в універсальності застосування готової продукції. Стійкий до кладоспоріозу, борошнистої роси та вірусу мозаїки огірка.

Відгук про партенокарпічний сорт огірка Мірабелл F1 від Олександра Ш. з Павлограду:

Купував ранніше цей сорт і буду знову його брати, він дуже урожайний і до хвороб більш стійкий і головне він дуже смачний!

Розповідь про огірок Чайковський F1 на дні поля компанії Seminis

Амур F1 (Bejo)

  • Особливості гібриду — Це гібрид огірка, який забезпечує стабільний і якісний урожай впродовж всього плодоношення. Вегетаційний період – 40-45 днів після проростання насіння.
  • Опис рослини — Кущ зі слабким розгалуженням, тому його можна вирощувати без формування. Зав’язує по 2-3 плоди в кожній пазусі.
  • Характеристика плодів — Огірки однакової циліндричної форми, вкриті густими маленькими шипами, рівномірного темно-зеленого кольору. Зеленці з маленькою насіннєвою камерою і тоненькою шкіркою, без гіркоти та з прекрасними смаковими якостями. Плоди циліндричної форми, співвідношення довжини та діаметру 3,3:1. Гібрид ідеально підходить для виробництва пікулів і добре транспортується.
  • Переваги для виробника — Амур F1 стійкий до високих і низьких температур, а також до повітряної посухи. Сорт огірка з генетичною стійкістю до пероноспорозу, кладоспоріозу, звичайної мозаїки та вірусу пожовтіння жилок.

Відгук про огірок Амур F1 від Наталії Р. з Переяслав-Хмельницький:

Вирощуємо вже років 8 точних і завжди задоволені результатом. Прекрасний огірок для консервації та свіжих салатів. Наші покупці беруть його роками.

Еколь F1 (Syngenta)

  • Особливості гібриду — Ранній гібрид, який характеризується високим виходом товарної продукції протягом всього періоду вирощування. Вегетаційний період – 40-42 дні.
  • Опис рослини — Кущ сильний, генеративного типу з короткими міжвузлями, здатний формувати короткі додаткові пагони. Рослина букетного типу цвітіння, добре наливає 4-5 плодів в пазусі різного віку.
  • Характеристика плодів — Огірки циліндричної форми, досить щільні, з маленькою насіннєвою камерою, зеленого кольору з можливістю збору пікулів. Довжина плоду в середньому 8-12 см, а вага 90-110 г. Зеленці підходять для свіжого ринку, засолювання і консервування.
  • Переваги для виробника — Рослина прекрасно відновлюється після стресових умов. Партенокарпічний сорт Еколь F1 має високу стійкість до вірусу огіркової мозаїки, оливкової плямистості огірка і борошнистої роси.

Відгук про огірок Еколь F1 від Злати Р.:

Популярний огірок на ринку і собі замовила у Супермаркеті Насіння. Насіння прийшло якісне.

Солют F1 (Абсолют F1) (NongWoo Bio)

  • Особливості гібриду — Гібрид партенокарпічного огірка, який дає високий урожай. Вегетаційний період не перевищує 35 днів від сходів. Добре зростає як у весняній, так і в літній сівозмінах.
  • Опис рослини — Рослина генеративна, сильна, з короткими міжвузлями, формує по 3-5 плодів в кожному.
  • Характеристика плодів — Огірки однорідної структури, темно-зеленого кольору без жовтих вкраплень. Розміри плоду 12-14 см. Зеленці мають хороший товарний вигляд і хрустку структуру без пустот. Даний гібрид добре транспортується, його вирощують для застосування в кулінарії та маринування.
  • Переваги для виробника — Огірок Солют (Абсолют) F1 має високу стійкість до багатьох грибкових і вірусних захворювань. Дає стабільний урожай навіть при зниженні температури при належному догляді. Головна особливість сорту в тому, що він підходить для літнього, і для осіннього вирощування.

Міміно F1 (Lucky Seed)

  • Особливості гібриду — Партенокарпічний, скоростиглий гібрид універсального використання для вирощування в весняному та осінньому оборотах. Вегетаційний період становить 40-45 днів від сходів насіння.
  • Опис рослини — Рослина напівдетермінантна, із середньою силою росту і великими листками, що зводить до мінімуму можливість пересихання плодів.
  • Характеристика плодів — Плоди темно-зелені, крупнобугорчасті, білошипі, циліндричні, середньою довжиною 10-12 см. Огірки відрізняються відмінними смаковими та товарними якостями, тому ідеально підходять для вживання у свіжому вигляді, соління та маринування.
  • Переваги для виробника — Міміно F1 дає стабільно великий урожай не тільки в теплицях, а й в польових умовах. Також має тривалий період плодоношення. Партенокарпічний сорт стійкий до справжньої та несправжньої борошнистої роси, а також до пероноспорозу.

Відгук про огірок Міміно F1 від Миколи С. з Одеси:

Сіяв у відкритий грунт. Зійшло близько 90% насіння. Перші огірки були 10-12 см, далі 8-10 см. Смачні, хрусткі, без пустот, добре підійдуть для консервації.

Ніборі F1 (КС 90 F1) (Kitano Seeds)

  • Особливості гібриду — Ранній партенокарпічний огірок для вирощування в теплицях з плівки в першому і другому обороті.
  • Опис рослини — Кущ вегетативно-генеративного типу з потужною кореневою системою. Рослина збалансована з короткими міжвузлями та високою потенційною врожайністю. В одній пазусі формує по 4-7 плодів.
  • Характеристика плодів — Плоди крупнобугорчасті, темно-зеленого кольору, довжиною 10-12 см. Всередині огірків маленька насіннєва камера. Зеленці соковиті, хрусткі та без гіркоти. При переростанні не стають схожими на бочки. Добре транспортуються.
  • Переваги для виробника — Ніборі F1 – це гібрид огірків, який без проблем переносить стреси, і не скидає зав’язь. Сорт огірка стійкий до звичайної борошнистої роси, антракнозу, кладоспоріозу і вірусу огіркової мозаїки.

Ось Ви й дізналися, які кращі гібридні сорти огірків підходять для вирощування в теплицях у весняному та літньо-осінньому оборотах. Діліться в коментарях, яким гібридам огірків віддаєте перевагу висівати, і про що б хотіли ще дізнатися на тему вирощування даної культури.

Чекайте в Блозі наступну статтю на тему: «Вибір субстрату для вирощування огірка».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вибираємо парник для огірків: розглянемо розгорнуто

Парничок для огірків своїми руками робив, мабуть, майже кожен дачник. Однак не завжди результат виправдовує очікування. Знаючи, які правила потрібно дотримуватися при проектуванні парника під огірки або огірковика, можна підібрати зручну для конкретної ділянки конструкцію.

  • Яким має бути парник для огірків?
  • Ціни на прихований матеріал
  • Оптимальні умови вирощування огірків у парнику
  • Види конструкцій
  • Дуговий парник
  • Парник-метелик
  • Пристінний
  • Парники з полікарбонату
  • Типи
  • Парник з дуг з плівковим покриттям
  • Ув’язнення
  • Парник з дерева і полікарбонату
  • Саморобні парники
  • Відео – Арочний парник з труб своїми руками
  • Двоматний дерев’яний парник з плівкою
  • Таблиця 1. Спорудження парника для огірків з дерева і плівки.
  • Кроки, ілюстрації
  • Опис дій

Яким має бути парник для огірків?

Вибрати відповідну конструкцію з усієї різноманітності парників часом складно. Для цього потрібно знати, які умови необхідні цій культурі.

Парники для огірків – основні вимоги

Ось основні вимоги при вирощуванні огірків:

  • температура повітря 23-25 ° С вдень і 17-18 ° С вночі;
  • температура ґрунту не менше 18 ° С і не більше 35 ° С;
  • вологість 75-80%;
  • висота парника не менше 0,7 м;
  • площа на 1 куст – не менше 0,3 м2.

Ширина парника повинна забезпечувати зручний доступ до кожної рослини – огірки необхідно своєчасно прищипувати і формувати, а також регулярно збирати зеленці. Для бджолоопилюваних сортів і гібридів парник повинен мати зручну систему провітрювання, інакше комахи не зможуть проникнути до квіток.

Бджолоопилювані сорти садять у парники із системою провітрювання

Каркас парника може бути виконаний з таких матеріалів:

  • дерево – дошки і бруски;
  • профільна металева труба;
  • оцинкований профіль;
  • пластикові дуги з труб;
  • металеві дуги з дроту в ізоляції ПВХ.

Від матеріалу каркаса залежить міцність і форма парника, а ще технологія його виготовлення. Також необхідно погоджувати матеріал каркаса і покриття. Наприклад, міцно закріпити полікарбонат на дротяних дугах неможливо – для них використовують плівку або приховний матеріал. Засклені парники роблять переважно з дерев’яного бруска або готових рам.

Вибір покриття для парника багато в чому залежить від регіону. Для районів з теплим кліматом достатньо захистити огірки від весняних поворотних холодів і заморозків. Протягом південного літа їх можна взагалі не вкривати, досить злегка притеняти від палючого сонця. Для цієї мети найкраще підходить приховний матеріал середньої щільності.

Парник під укривним матеріалом

У районах з помірним кліматом використовують плівку, щільний укривний матеріал або полікарбонат – вони забезпечують теплоізоляцію в холодні ночі, захищають рослини від вітру і дощу.

Парник під плівкою

У північних регіонах одношарової плівки або приховного матеріалу може виявитися недостатньо, особливо в травні і серпні. У результаті термін плодоношення зменшується, а врожай значно знижується. У цьому випадку краще використовувати засклені рами, полікарбонат або подвійну плівку.

Парник зі скляними рамами

Зверніть увагу! Для регіонів з сильними вітрами краще вибирати парник з міцною жорсткою конструкцією, критий полікарбонатом або склом. При використанні плівки краще віддати перевагу армованій.

Ціни на прихований матеріал

Оптимальні умови вирощування огірків у парнику

За допомогою парника городники домагаються головної мети – створення мікроклімату, що забезпечує найкращі умови для отримання високого врожаю. Для огірочника прийнятними умовами вважаються:

  • висота конструкції 2-2,5 м. Вона забезпечує хорошу опору для рослин, що досягають 3-3,5 м довжини. Більш висока конструкція ускладнить прогрів і провітрювання;
  • наявність системи провітрювання без протягів. Потрібно зробити кватирки з торців конструкції;
  • регулярний рясний полив. Коріння огірків розташоване близько до землі. З цієї причини вони не можуть вбирати вологу з глибини. Від великої кількості води залежить врожайність огірків. Ідеальним вважається метод дощового поливу. Полив холодною водою призведе до підвищення ризику захворювань рослини. На гіркуватий смак або врожайність сучасних гібридних сортів рослини температура води не впливає.
  • підтримання оптимальної вологості повітря всередині парничка;
  • доступ сонячного світла. Потрібно не менше 10 годин освітлення, у похмурі дні необхідно організувати досвічування;
  • підтримання температурного режиму в районі 18-20 градусів У період сходу насіння вона повинна досягати 25 градусів. При підвищенні показника огірковик провітрюють або використовують крапельне зрошення.

Парник для огірків, зроблений за своїм проектом або куплений у виробника, повинен максимально відповідати цим вимогам. Для власних потреб підійде невеликий огірочник. Його головний показник – висота, яка повинна становити не менше 2 метрів у найвищій частині.

Види конструкцій

Парники для вирощування огірків повинні забезпечувати максимум тепла, але при цьому мати можливість провітрювання. Бажано купувати або будувати просторі конструкції з широкими проходами, що полегшують догляд за рослинами.

Парники для огірків повинні бути високими, такими, що не заважають розвитку довгих огіркових батогів.

Серед найпоширеніших конструкцій, можна виділити такі види парників для огірків:

  • дуговий парник під плівку;
  • парник-метелик;
  • парник пильний;
  • парник з полікарбонату.

Дуговий парник

Найпростіша конструкція, яку легко спорудити власноруч. У землю вкопуються дуги з товстого металевого прута, потім вони накриваються міцною поліетиленовою плівкою.

По краях плівка фіксується цеглою. Конструкція дуже мобільна, її можна встановити в будь-якому кутку ділянки. Парник може мати не тільки дуговий каркас, але і прямі опори, що створюють вигляд куреня.

Конструкція дуже проста у використанні. Провітрювати парник можна, піднімаючи одну половину плівки і фіксуючи її прищіпками. Парник використовують кілька років поспіль, щосезонно плівку миють і просушують, а при необхідності замінюють.

Парники для огірків фото див. нижче:

Парник-метелик

Нескладна і зручна в роботі конструкція. Такий парник можна купити готовим, він легко монтується своїми руками. Метелик має дві створки, що відкидаються, а сама конструкція нагадує подовжений будиночок.

Для провітрювання або догляду за рослинами можна відкинути одну або обидві створки, зафіксувавши їх опорою. У продажу є конструкції різного розміру і висоти. Такі парники можна використовувати для огірків і помідорів, а також посадки перців, баклажанів і квіткової розсади.

Пристінний

Пристінний парник під огірки споруджується поруч з будинком, літньою кухнею, сараєм або іншою будовою. Найкраще робити його на дерев’яній рамі або металевому каркасі. Стіна будівлі захищає парник від поривів вітру, рослини не потребують обігріву, відмінно розвиваючись з ранньої весни до глибокої осені.

У готовому вигляді конструкція нагадує невелику будиночок або стінну шафу, глибина може бути різною. Дах пристінного парника краще зробити скатним, щоб на ньому не затримувався сніг.

Парники з полікарбонату

Найзручніша і сучасна конструкція. Вони можуть бути дугоподібними або скатними, для виготовлення використовується промисловий стільниковий полікарбонат товщиною не менше 4 мм.

Готові конструкції з полікарбонату мають легкі збірні каркаси з металу з почесним покриттям. Вони довговічні, не страждають від погодних коливань. Якісний парник не потребує розбирання в кінці сезону, сніг або мороз їх не пошкоджують. Зимовий парник для огірків необхідно доповнити системою підігріву, перетворивши на повноцінну цілорічну теплицю.

Типи

За типами споруди розділяються: заглиблені і наземні.

  • Заглиблений – проста в збірці і економна конструкція. Виготовляється таким чином: викопується траншея довільної довжини, ширина якої повинна бути до 80 сантиметрів, глибина до 40 см. У середину траншеї викладають гній, по краях висіюють насіння рослин, в середину висаджують розсаду. Верх накривають плівкою. Заглиблений парник набагато тепліше наземного і у нього менше шансів потрапити під заморозки.
  • Наземний – тимчасове плівкове укриття, щоб дотримати нормальний температурний режим, поліетиленове укриття натягують ближче до землі, щоб рослини комфортно себе почували в ній. У зв’язку з цим, наземні конструкції поділяються на кілька типів:
    • Арочнийплюсом якого, є простота в установці і мінімальні витрати. По всій довжині встановлюються дуги для кріплення плівки, які монтуються відразу у відкритий ґрунт. До недоліків відноситься недовговічність матеріалу, який деформується від частого згортання і розкривання, в місцях кріплення утворюються випуклості.
    • Односкатний – встановлюється простим способом: для основи береться три дошки, розташовують їх по периметру гряди, вкривають. Найбільша дошка відіграє роль стіни. У конструкції висаджують такі овочі, як редис, морква, буряк.
    • Переносний парник – найзручніший з усіх споруд. Для пристрою буде потрібно, висота може досягати до 60 сантиметрів, верхня частина обладнана плоским або двоматним дахом, покритого поліетиленом. На підготовлену ділянку землі встановлюють порожнечу, зміцнюють болтами, монтують дах. Гідністю конструкції є те, що щороку можна переміщати на нове місце, зручне для вирощування, брак один – у розібраному вигляді займає занадто багато місця.

    Парник з дуг з плівковим покриттям

    Найбільш бюджетний варіант, конструкції з дуг легко монтуються в грунт і часто не вимагають фундаменту. Для забезпечення жорсткості конструкції іноді використовуються вкопані арматурні стрижні, на які насаджується каркас. Довжина парника може становити від 3 до 10 м.

    Плівка є міцним і практичним варіантом. Цей матеріал легко ріжеться на шматки потрібного розміру, споюється паяльником або праскою. Для склеювання плівки використовується спеціальний клей. Недоліки матеріалу: втрачає прозорість і пропускну здатність, рветься, тріскається при низьких температурах. На внутрішньому боці утворюється конденсат, що потрапляє на рослини.

    Плівка для укриття теплиць використовується різних видів: нестабілізована, стабілізована, тепловмісна, антистатична гідрофільна, армована і сополімерна етиленвінілацетатна. Кожен вид відрізняється теплопровідністю, антистатичними властивостями, щільністю, пластичністю і вітропостійкістю.

    Даний тип парника має недолік: при кожній прополці і поливі плівку необхідно відкривати, а потім ретельно закривати.

    Ув’язнення

    Правильно підібраний парник здатний збирати рекордні врожаї огірків з середини літа і до глибокої осені. Який хлопець кращий для огірків? Вибір конструкції залежить від конкретної ділянки і потреб власника. Щоб вибрати ідеальний парник, варто спробувати кілька варіантів, а потім зупинитися на самому підходящому.

    Парник з дерева і полікарбонату

    Така конструкція прослужить довгий час. Для дерев’яного каркаса використовується брус різного діаметра з ялини, листяниці або сосни. Для даної конструкції необхідний фундамент, який може бути виготовлений з щебеню, бетону, дерева, арматури або цегли.

    Стільникова структура полікарбонату забезпечує утримання тепла. Гнучкість, довговічність, стійкість до пошкоджень – головні переваги матеріалу. До недоліків відноситься здатність плавитися і займатися. Полікарбонат володіє високою відбиваючою здатністю, що є мінусом при будівництві парника. Матеріал повністю ізолює рослини від джерел кисню, тому в таких конструкціях необхідно передбачати вентиляцію.

    При укладанні полікарбонату внутрішні порожнини повинні бути спрямовані вниз. Аркуші кладуться короткими сторонами до ґрунту, посекційно.

    Саморобні парники

    Зробити парник своїми руками не так вже й складно. Найчастіше садівники вибирають для цього арочну конструкцію. Як дуги можна використовувати будь-які пластикові водопровідні труб – вони добре гнуться, не гниють, не рвуть плівку. Підставу під парник зазвичай виконують з дощок, але можна виготовити його і з інших матеріалів – цегли, блоків або шиферу.

    – Під парник з шиферу

    Технологія виготовлення арочного парника з труб своїми руками описана у відео.

    Відео – Арочний парник з труб своїми руками

    Двоматний дерев’яний парник з плівкою

    Дерево в якості каркаса має масу переваг: цей матеріал доступний і недорого коштує, простий в обробці і при цьому міцний. Дерев’яний каркас залишається теплим навіть при зниженні температури, що важливо для теплолюбних огірків. Скати можна обладнати рамами з полікарбонатом або склом або затягнути плівкою.

    Двоматний парник з рамами

    Зверніть увагу! Розміри парника можуть бути будь-якими і залежать від ваших потреб в овочах і розмірів ділянки. При цьому ширину парника не рекомендується робити більше 1,6 м навіть при двосторонньому доступі, інакше за огірками буде складно доглядати.

    • дерев’яний брусок 50х50 або 40х40 мм;
    • дошка шириною 100-150 мм і товщиною 25-30 мм;
    • дерев’яна рейка 20х30 мм;
    • антисептик для деревини;
    • водопровідні металопластикові труби Ø20 мм або Ø25 мм;
    • перфорована металева стрічка;
    • полікарбонат або армована плівка для торців;
    • плівка або приховний матеріал для скатів;
    • руберойд, склоїзол або інша рулонна гідроізоляція;
    • річковий або кар’єрний пісок;
    • кріпильні куточки;
    • саморези оцинковані.

    Перфорована монтажна стрічка

    З інструментів буде потрібно електролобзик або ножівка, шуруперт, ножиці по металу, трубогіб, вимірювальний інструмент і кисті для антисептика.

    Технологія збірки парника описана в таблиці 1.

    Таблиця 1. Спорудження парника для огірків з дерева і плівки.

    Кроки, ілюстрації

    Опис дій

    Майданчик під парник вирівнюють і розмічають за допомогою колиць і бечівки розташування короба. Перевіряють діагоналі рулеткою – вони повинні бути рівні. На вологих грунтах під виконують відсипання піском, інакше деревина швидко згниє. Шар піску повинен бути не менше 5 см. Поверх піску укладають смуги руберойду або склоїзолу для гідроізоляції.

    Також роблять з обрізної дошки 25-30 мм товщиною. Дошки щільно підганяють один до одного і збирають в щити необхідного розміру за допомогою відрізків рейки 20х30 мм. Висота парника завить від кількості дощок і може становити від 20 до 50 см. Високий – роблять при влаштуванні теплої грядки всередині парника.

    Встановлення кутових стійок

    Щити виставляють по розмітці і кріплять їх кінці до кутових стійок з бруска 50х50 мм за допомогою саморізів або куточків. Верх стійок зрізають під кутом 45 градусів. Зсередини ретельно обробляють антисептиком, висушують і закривають стінки гідроізоляційним матеріалом – рубероїдом або аналогами. У північних регіонах стінки можна додатково утеплити пінопластом або полістирольними плитами.

    Похилі балки та середні стійки

    Балки і стійки утворюють торцеві стінки. Середню стійку роблять з бруска 50х50 мм, ставлять її строго по центру торцевих стін і кріплять до дошок на куточки і саморези. Балки з бруська 50х50 мм розмічають за місцем, прикладаючи їх до кутових і середніх стійок, випилюють у розмір. При використанні в якості покриття плівки рекомендується обробити брусок – зняти фаску і зашкурити.

    Кріплення балок за допомогою куточків

    Кріплять балки за допомогою куточків. Для з’єднання з кутовими стійками використовують куточки на 135 градусів, для кріплення до середньої стійки – на 45 градусів. За відсутності потрібних куточків можна використовувати перфоровану металеву смугу. Її розрізають на відрізки 8-10 см і закріплюють на 6-8 саморізів у кожному вузлі. Сталеві куточки без захисного покриття потребують фарбування, оцинковані можна не обробляти.

    Проміжні стійки роблять також з бруска 50х50 мм. Прикладають їх до стінки і розмічають по місцю, закріплюють зсередини за допомогою сталевої перфорованої смуги. Відстань між стійками має бути 40-50 см, їх кількість залежить ширини парника. Зсередини для зміцнення конструкції можна закріпити косинку з обрізків фанери.

    Ковзанний брус з бруска 50х50 мм укладають на середні стійки і закріплюють на куточки. Винос ковзанної брусі з обох сторін повинен бути не менше 15 см – до нього при експлуатації парника кріплять закатану в рулон плівку. З бруса знімають верхні фаски і ошкурюють, щоб уникнути пошкодження плівки.

    Кроквяні рами з труб

    Кроквяні рами виконують з металопластикових труб – їх зручніше гнути в потрібних місцях, до того ж вони зберігають форму. Крок установки труб – 0,5-0,8 м. Як шаблон можна використовувати одну з торцевих стін. Трубу прикладають до кутових стійок і балок і відзначають місця згину. Гнуть труби за допомогою пружинного трубогину.

    Кріплення кроквяних рам

    Кріплять кроквяні рами за допомогою перфорованої металевої смуги і саморізів. У нижній частині труби прихоплюють на 2-3 хомути. Вгорі в місці кріплення до ковзана необхідна горизонтальна ділянка труби довжиною 5 см для кращого прилягання до бруська. Там достатньо однієї точки кріплення.

    Кріплення полікарбонату на торці парника

    Торці зашивають полікарбонатом або армованою плівкою. Полікарбонат кріплять на спеціальні саморези з термошайбою. При цьому необхідно розташовувати саморези строго перпендикулярно, щоб уникнути пошкодження матеріалу. Плівку зручно кріпити за допомогою будівельного степлера. Її обвертають навколо балок так, щоб кінці були ізольовані. Поверх скоб плівку проклеюють скотчем.

    Перед монтажем плівки всі дерев’яні частини обробляють антисептиком. Плівку викраюють за розміром скатів із запасом по 10-15 см з кожного боку. До ковзаного бруса її кріплять за допомогою степлера через смугу пластику або тонку дерев’яну рейку. Низ кожного полотна затискають між двома рейками і стягують їх. Щоб рейки-обважнювачі краще трималися, а плівка не рвалася, можна проклеїти її в місці кріплення скотчем з обох сторін. Довжина річок повинна бути дорівнювати довжині ковзаного бруска. Для того щоб відкрити парник, плівку закочують на рейку-обважнювач і зачіпають допомогою мотузкової петлі до ковзана.

    Залежно від висоти парника огірки в ньому формують вертикально або горизонтально. При влаштуванні теплої грядки і великій висоті короба рекомендується зробити загальну висоту парника не менше 1,5-1,7 м.

    Огірки у двоматному парнику

Про автора

admin administrator