Вміст нікотину в махорці

Авторadmin

Вміст нікотину в махорці

Нікотин як ліки: жарт чи реальність?

Палити шкідливо. Це аксіома і так вважає більшість людей на нашій планеті. Причому навіть самі курці не заперечують цей факт. Однак у медицині все відносно, і останнім часом все частіше стали говорити про користь нікотину. Чи так це? Подробиці у новій статті на порталі MedAboutMe.

Що собою являє нікотин

Нікотин – це психоактивна речовина, яка знаходиться в стеблях і листях тютюну. Якщо висушити один аркуш, то на частку цієї сполуки доведеться від 0,3 до 5% сухої речовини, що досить суттєво, адже в сигаретах тютюн знаходиться саме в такому вигляді. Ще більше нікотину в махорці – від 2 до 14%. Однак, як не дивно, але він присутній в деяких овочах, які є практично на кожному столі і вважаються абсолютно безпечними. До них належать картопля, помідори, баклажани тощо. Але, враховуючи той факт, що накопичується нікотин лише в стеблях і листях, то в тарілку він навряд чи потрапить.

Якщо виділити нікотин в чистому вигляді, то він буде являти собою гірку рідину, щільність якої аналогічна щільності води. При взаємодії з киснем він швидко окисляється до такої речовини, як нікотинова кислота, яка широко застосовується в медицині, так як володіє судинною дією і навіть в якійсь мірі протистоїть зростанню холестеринових бляшок в стінках судин. Однак нікотин і нікотинова кислота – зовсім різні сполуки, хоча нерідко люди плутають їх, приписуючи їм властивості один одного.

Властивості нікотину

Перші згадки про тютюн відносять ще до XVI століття – саме цей подарунок привіз Колумб з Америки в європейські країни. Куріння швидко увійшло в моду, причому, як у чоловіків, так і у жінок. Довгий час цей процес вважався абсолютно нешкідливим, його сприймали лише, як розвагу, спосіб проведення часу. Проте вже тоді ставлення до куріння в різних країнах у різні часи було неоднаковим.

Вже після першої затяжки нікотин з кров’ю за 7 секунд досягає клітин головного мозку. У людини, яка курить нечасто або тільки починає це робити, розвивається відчуття легкого сп’яніння, кружляє голова, виникає своєрідна ейфорія, слабкість у пальцях рук. Курець зі стажем вже практично не помічає цього, процес куріння не приносить настільки гостро вираженого задоволення, адже нікотин вже потрібен для того, щоб відчувати себе просто нормально.

Після однієї викуреної сигарети нікотин перебуває в організмі протягом 2 годин, після чого більша частина його залишає. У людини, яка курить тривало, виникає потреба в повторенні, проте вона може з’явитися вже через годину. З цієї причини середньостатистичний курець за добу викурює близько 1 пачки сигарет (20 штук).

Крім цього, існують і альтернативні способи отримати нікотин: нюхальна і жувальна форми тютюну. При цьому доза цієї речовини в організм надходить набагато більша, ніж при палінні сигарет. Однак до плюсів варто віднести той факт, що людина не вдихає небезпечні смоли, але дані форми тютюнових виробів становлять велику небезпеку для травної системи, а не для дихальної.

Нікотин і хворі на шизофренію

Про шкоду нікотину відомо багато: це згубний вплив на серцево-судинну систему, підвищення ризику таких захворювань, як ішемічна хвороба серця, гіпертонія, аритмія, рак, бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легенів. Куріння під час вагітності призводить до того, що підвищується ризик аномалій розвитку і вад біля плоду, в майбутньому у дитини вища ймовірність захворіти на діабет 2 типу. При тривалому курінні розвивається спочатку психічна, а потім і фізична залежність. Цей список можна продовжувати ще довго. Однак сьогодні вчені все частіше знаходять і позитивні моменти застосування нікотину.

У дослідженні, яке було проведено Уве Маскосом в інституті Пастера в Парижі, було зроблено дивовижний висновок. У більшості людей, які страждають від шизофренії, дане захворювання було генетично обумовлено. Ризик захворювання асоційований з мутацією в гені CHRNA5. Звичайно, не всі люди з такою генетикою точно захворіють, у них просто значно вища ймовірність даного захворювання. Дослідники помітили, що багато з них курять. Цей зв’язок здався дуже дивним і цікавим. У ході подальших випробувань було доведено позитивний ефект нікотину на перебіг шизофренії, адже ця речовина здатна дещо знижувати активність окремих ділянок головного мозку, що призводить до розгорнутої клінічної картини цього захворювання.

Випробування ці були проведені на лабораторних мишах, в результаті висновки повністю підтвердилися. Вчені сьогодні спантеличені питанням, як створити ліки, які б діяли аналогічно нікотину, але не формували залежності на відміну від цієї речовини. Воно повинно впливати безпосередньо на нікотинові рецептори в головному мозку. Це завдання поки ще не вирішене.

Нікотин і епілепсія

Епілепсія – досить поширене неврологічне захворювання, механізм появи якої досі викликає безліч питань у вчених. На сьогоднішній день спектр протиепілептичних засобів, які активно застосовуються у таких хворих, досить широкий. Регулярний прийом препаратів дозволяє їм жити практично звичайним життям з невеликими обмеженнями.

У літературі все частіше можна зустріти клінічні випадки, що описують хворих, у яких куріння сигарет призводить до стабілізації стану, повного зникнення нападів. Спроби кинути курити призводять до погіршення стану, незважаючи на адекватну фармакотерапію. Йдеться, насамперед, про людей, у яких це захворювання обумовлене генетично, а конкретно – про тих, хто страждає на аутосомно-домінантну нічну лобно-пайову епілепсію. Це захворювання може розвинутися в результаті мутації хоча б одного з 8 певних генів. І саме для них нікотин, як показали різні дослідження, є тією самою речовиною, що здатне стабілізувати стан.

Одна з описаних пацієнток страждала нападами з раннього дитинства, її розумовий і фізичний розвиток було знижено. Причому дівчина отримувала кілька антиконвульсантів. З 13 років вона стала регулярно палити, за день викурювала близько 16 сигарет. На тлі цього кількість нападів зменшилася до 2 на рік, вони стали не такими важкими. Фармакотерапія при цьому не змінювалася. У 29 років жінка вирішила різко кинути курити, в результаті чого напади стали щоденними. Після цього лікар порекомендував нікотинові пластирі, і її стан знову стабілізувався до повної ремісії. І це не поодинокий випадок, описано понад 22 аналогічних історій.

Які ще хвороби можна лікувати нікотином

На сьогоднішній день вчені всерйоз стурбовані питанням, як синтезувати препарат, аналогічний нікотину, але не призводить до формування залежності. Поки він ще не винайдений. Однак нікотинові пластирі або таблетки з цією речовиною застосовуються як компонент комплексної терапії для лікування синдрому дефіциту уваги і гіперактивності, хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Є роботи, що показують непогані результати в терапії герпетичної інфекції і навіть туберкульозу. Нікотин має знеболювальний ефект, тому може застосовуватися у людей, які страждають хронічним болем.

Однак, ми ж пам’ятаємо, що куріння сигарет – це не просто інгаляційний спосіб введення нікотину в організм. Разом з ним у дихальні шляхи потрапляють ще й інші речовини, частина з яких володіє канцерогенною властивістю, є отрутою або легкими наркотиками. Серед них діоксид вуглецю, бензол, формальдегід, синильна кислота, різні смоли. Тому про терапевтичну дію сигарет з нікотином говорити не доводиться. Для лікування повинні застосовуватися більш безпечні форми введення. Однак самостійно застосовувати їх не варто, оскільки ця речовина все-таки призводить до залежності, і терапія повинна проводитися під лікарським контролем.

Що таке нікотин? Фізичні та хімічні властивості. Нікотин у сигаретах, вплив нікотину на організм

Куріння сигарет – згубна і одна з найважчих залежностей. Про те, що таке нікотин і який його вплив на організм, знає навіть школяр. Це речовина, яка йде рука об руку з тютюном, те, що викликає залежність у всіх курців. Воно завдає шкоди організму, псує роботу дихальної і судинної системи, може стати причиною серйозних захворювань. Але зараз ми пропонуємо розглянути, що таке нікотин в більш широкому контексті, спираючись не тільки на рекомендації МОЗ, але і на його хімічний склад, а також історію поширення.

Походження

Термін “нікотин” з ‘явився в епоху Раннього Середньовіччя, коли велика частина Європи ще активно використовувала латинь у повсякденній промові. Словосполученням Nicotiana tabacum жителі Португалії називали листя тютюну, а один вчений на ім ‘я Жан Ніко вважав їх засобом від головного болю. Саме він, до речі, привіз цю рослину до Франції, де активно почав вивчати її властивості. Завдяки його напрацюванням алхіміки розробили цілу систему перегонки тютюну, кінцевим продуктом чого став найчистіший нікотин. Рідина коричневого відтінку, що має маслянисту структуру, досить широко застосовувалася в медицині. З її допомогою лікували астму, застуду, екзему і навіть епілепсію. Пізніше вчені XVIII і XIX століть змогли вивести нікотин, застосовуючи певні хімічні операції.

Хімічний склад

Для початку давайте дізнаємося, що таке нікотин з наукової точки зору, які елементи входять до його складу і до складу яких кінцевих продуктів входить він сам. Отже, ця речовина відноситься до розряду алкалоїдів, наділена властивостями слабких лужів. У ньому також простежується підвищений вміст азоту. Молекули нікотину максимально сконцентровані в листях і стеблях тютюну, а в малій кількості присутні в махорці, томатах, картоплі та зеленому перці. Слід зазначити, що процес біосинтезу нікотину провокує утворення отруйних речовин, які смертельні для комах. Людині ці отрути також завдають шкоди, але летальний результат, як правило, може настати лише після надмірного вживання нікотину.

Що відбувається, коли людина курить?

Для нікотину характерне швидке накопичення у всіх тканинах організму. Потрапляючи в ротову порожнину, він проникає в легені і всмоктується буквально в усі стінки і мембрани, через які проходить. Проходячи через легені, він опускається в шлунок, його частинки проникають також у кров і проступають зсередини на поверхню шкіри. Також варто сказати, що однієї затяжки цілком достатньо для того, щоб нікотин досяг мозку, де він стикається з основними нейронами і тимчасово блокує їх повноцінну життєдіяльність. Повністю з організму ця речовина виходить лише через 1,5-2 дні.

Вплив нікотину на організм

Суть впливу даного субстрату полягає в його впливі на нервові сполуки, які називаються синапсами. Їхня робота дещо паралізується, внаслідок чого виникають такі симптоми:

  • Частішає серцебиття.
  • Підвищується відсоток вироблення адреналіну.
  • Глюкоза переходить у кров з печінки.
  • Підвищується тиск, оскільки звужуються судини.
  • У головному мозку відбувається викид медіаторів, що провокує психостимулюючий ефект.

Іншими словами, можна сформулювати, що таке нікотин. Це наркотик, який стимулює в організмі вироблення певного гормону, а також впливає на дофамінові медіатори, які функціонують в мозку, тим самим викликаючи бажання курця спробувати це ще й ще раз. Той, хто курив недовго, знає, що слід продігтися пару днів, і організм зможе сам побороти цю залежність, так як отрути з нього повністю вийдуть. А ось люди, які курять досить тривалий час, усвідомлюють, що нікотин у сигаретах викликає у них не тільки фізіологічну, а й психологічну залежність, позбутися якої нелегко.

Токсикація

Нікотин – речовина вкрай отруйна. Як приклад можна розглянути підлітків, багато з яких починають палити. Якщо в молодий організм надійде кількість нікотину, яка міститься в половині пачки сигарет за 2-3 години, людина впаде в кому через параліч роботи дихальної і кровоносної системи. Звичайно ж, те, скільки нікотину споживають дорослі курці, не може стати причиною клінічної смерті, але цілком може посприяти розвитку раку в різних органах. Більше того, з часом притупляється діяльність нервової системи, і клітини не в змозі передавати весь потік інформації в головний мозок. Видимим результатом цього може стати притуплення болю, загальмована реакція, відсутність відчуття щастя і багато інших психічних відхилень.

Що таке нікотинове отруєння?

Від цього явища не застраховані навіть досвідчені курці. Для того щоб отруїти свій організм, достатньо перевищити звичну для нього дозу, і нікотин пустить в хід всі свої отрути. Які ж зовнішні ознаки отруєння сигаретами?

  • Аритмія.
  • Перевезення або, навпаки, апатичність.
  • Блідість.
  • Холодний піт і озноб.
  • Порушення чіткості зору, поява дзвону у вухах і запаморочення.
  • Нудота або блювота.
  • Пронос.
  • Слинотечення.
  • Загальна слабкість.
  • Судоми.
  • Учнівське дихання.

У разі появи подібних симптомів після куріння слід негайно звернутися за медичною допомогою. Варто зазначити, що подібні події рідко проходять без сліду. У таких людей згодом розвивається тахікардія, атеросклероз, підвищується ризик отримання інфаркту, з ‘являється гастрит або виразка або ж повністю погіршується робота серця.

Від нікотину є і користь

Відома медична приказка говорить: “Все – отрута, все – ліки; те й інше визначає доза “. Ми вже з ‘ясували, що стародавні алхіміки використовували нікотин як універсальний лікуючий засіб, який і заспокоював, і загоювало. Чи застосовується ця речовина в медицині сьогодні? Як не дивно, так. У дуже малих дозах нікотин використовують для лікування таких недуг:

  • Хвороба Альцгеймера.
  • Хвороба Паркінсона.
  • Опоясывающий лишай
  • Синдром дефіциту уваги.
  • Виразка кишечника.

Також сучасні дослідники активно займаються вивченням прихованих властивостей цього компонента. Цілком ймовірно, що в найближчому майбутньому він буде присутній у багатьох таблетках і мікстурах, які допоможуть нам впоратися з різними серйозними недугами.

Електронні сигарети: що це?

Останнім часом в ході популяризації здорового способу життя в моду увійшли так звані сигарети без нікотину, які являють собою електронний апарат, що дозволяє імітувати стандартне куріння. Цей пристрій складається з батареї і спеціальної рідини, яку курець втягує і випускає у вигляді диму. Спочатку в електронні сигарети заливали рідини, що містять аналоги нікотину, які нібито не чинять поганого впливу на організм. Однак виявилося, що хімічний склад цього наповнювача не отримав потрібного схвалення і не є сертифікованим.

Чи допоможе електронна сигарета кинути курити?

Після того як людина провела в тютюновій залежності довгі роки свого життя, різке припинення вживання даного компонента може стати для організму шоком як фізіологічним, так і психічним. З цієї причини відомі вже нам виробники електронних сигарет створили спеціальний нікотин для електронних сигарет, який, як вони стверджують, завдає меншої шкоди організму. Суть полягає в тому, що його вміст в рідині менше, ніж у звичайній сигареті. Більш того, нікотин змішується з іншими компонентами, які трохи нейтралізують його вплив. Неможливо зараз однозначно сказати, чи шкідлива ця штука чи ні, гірше чи краще вона, ніж пачка сигарет. Багато хто не може відмовитися від традиційної форми куріння, тому його популярність не падає, незважаючи на з ‘являються аналоги.

Про автора

admin administrator