Все для голубів на садівнику

Авторadmin

Все для голубів на садівнику

Зміст:

Домашні голуби: види, правила утримання та розведення

“Розумні вони, ешкин кіт!”, – Так герой улюбленого всіма фільму “Кохання і голуби”, Василь Кузякін сказав про своїх вихованців – домашніх голубів. Ці птахи не лише розумні, а й гарні. А досвідчені птахівники знають, що пташки м’ясної породи ще й дуже смачні.

Як правило, заводчики купують пернатих для естетичної насолоди, рідше – для доходу.

Як правильно розводити та утримувати голубів у домашніх умовах

Не секрет, що голуби — одні з найкрасивіших і найграціозніших птахів. Птахи світу, як їх ще називають, не ворожі, а біле оперення деяких зачаровує неймовірною красою. Крилаті викликають захоплення та здивування. Саме тому для багатьох птахівників розведення голубів є не просто захопленням, а справою життя, незважаючи на те, що це досить копітка праця, що вимагає багатьох зусиль.

Розведення та утримання голубів у домашніх умовах

Якщо ви вирішили, що такий бізнес вам підходить і ви готові надати пернатим повноцінний зміст, прибирати голубиний послід і знаходити розуміння з такими особами, як бійні голуби, то утримання та розведення голубів у домашніх умовах принесе свої плоди. Зміст голубів у домашніх умовах під силу навіть птахівнику-початківцю, але необхідно мати ресурси, знати, де утримувати птахів, яку породу вибрати, чим і як годувати.

Який мікроклімат має бути в голубнику

Важливими факторами для розведення голубів є:

  • світло;
  • свіже повітря;
  • температурний режим.

Пташник не повинен бути тісним, його необхідно добре провітрювати та берегти від протягів. Необхідно стежити, щоб повітря в приміщенні було свіжим і помірно вологим. Сонячні промені повинні вільно проникати у голубник. Краще, якщо лицьовий бік будівлі буде звернений на південь або південний схід.

Температура

Взимку у приміщенні необхідно підтримувати температуру не нижче 5-7 ⁰С, а влітку не вище 20 ⁰С. Занадто висока температура погано позначиться на здоров’ї птахів, а також спровокує появу кліщів та клопів. Голуби важко переносять спеку, тому не рекомендується змушувати їх літати у спеку. Щоб допомогти голубам легше перенести спеку, можна полити дах голуб’ятні водою.

Не менш шкідливо для птахів та переохолодження, яке може спричинити інфекцію. Переохолоджені пташенята впадають у заціпеніння.

Освітлення

Для нормального розвитку організму голуба та підвищення його продуктивності потрібен довгий світловий день. Укорочений світловий день, а також червоне та оранжеве світло зупиняють статеве дозрівання молодняку ​​та прискорюють фізичний розвиток.

Вентиляція

Надлишок вуглекислого газу, що виробляється при диханні, негативно позначається на апетиті голубів та здоров’я кісток птахів. Згубно діє організм пернатих і аміак, який виробляється під час розкладання фекалій. Оптимального складу повітря можна досягти за допомогою вентиляції.

Законодавство та перші витрати

Будиночок для птахів називається голубником. У квартирі утримання неможливе, тому що птахам там буде тісно, ​​в результаті між ними відбуватимуться конфлікти та бійки. Навіть декоративні особини потребують повноцінного приміщення для вирощування та розведення. Щоб не мати проблем із законом, потрібно дозвіл держави на розведення голубів у домашніх умовах ціною приблизно 20 тис. грн. Висновок у ветеринара коштуватиме 200 гривень за одну особину. Після того, як голубівник-новачок впорається з документами, наступним його завданням буде спорудження та обладнання житла для птахів.

Розведення голубів має на увазі якісне приміщення, яке відповідає всім стандартам. На балконі взимку або в літній період утримання голуба неможливо. Про це потрібно добре подумати, а потім докласти всіх зусиль, щоб створити комфортне і зручне для життя вихованців приміщення, тому що в поганих умовах розводитися ніякі птахи не будуть.

Особливо варто подумати над житлом голубів у зимовий час. Хоч ці птахи і не перелітні, але зима може досить погано позначитися на їхньому здоров’ї. Взимку всі процеси в організмі сповільнюються. Утримання всіх голубів у холодну пору року має проводитися строго у спеціальному приміщенні, де тепло та сухо. Людина повинна дотримуватися всіх санітарних норм, правил і особливостей догляду, якщо хоче правильно займатися розведенням голубів.

Основні правила спорудження голубника

  • Голуб’ятня повинна стояти в спокійному, негаласливому місці на великій відстані від доріг, високих парканів, дерев, будинків (голуби дуже полохливі створіння, а високі будівлі заважають їм літати). Також варто вберегти птахів від випромінювань ліній електропередач та вишок зв’язку, а також хімічних випарів різних підприємств.
  • Мінімальна висота будівлі – 2 метри.
  • Голубник має містити не тільки гнізда, але ще й годівниці, напувалки. Гнізда повинні бути на відстані один від одного, щоб пари були спокій.
  • Приміщення має бути добре освітленим. Світло має надходити зі східного та південного напрямку для зростання та підняття імунітету.
  • Голуб’ятня повинна бути збереженою від небажаних протягів з півночі та сходу, морозів та вогкості, але добре провітрюваної. Під час холодів бетонну підлогу потрібно утеплювати підстилкою із сіна або соломи, яку змінюють кілька разів на квартал.
  • Стіни будують із дерева чи цегли, а потім штукатурять чи білять.
  • Температура взимку повинна дорівнювати 10°C. Додатковими утеплювачами можуть бути фанера, поліетилен, теплі покривала, пінопласт або гіпсокартон.
  • За бажанням можна зробити 2 льотки: один з обмежувальним загородкою, другий – для вильоту.

Існує багато варіацій конструкції голубників

  • Підвісний. Найпростіше рішення для малої кількості пар безпородних видів, таке житло, на жаль, не зможе захистити своїх мешканців від погодних явищ та інших тварин.
  • Баштовий. Округла вежа з декількома поверхами висотою від 4 м, витратна в будівництві, але забезпечує комфорт і відмінний захист.
  • Горищний. Голубник розташовується на горищі, куди прибудовують секцію для вигулу.
  • Вольєрний. Являє собою вольєр із металевого дроту.

Після будівництва голубника її потрібно буде очищати, дезінфікувати розчиненою марганцівкою, спеціальними препаратами або іншими засобами кожні 6 місяців, оберігати від гризунів, що несуть із собою небезпеку хвороби. Посуд для корму і води вимивати хоча б раз на тиждень. Всі ці профілактичні методи допоможуть тримати голубів здоровими та врятують ваших від кокцидіозу, вертячки, псевдочуми, трихомонозу та інших небезпечних недуг.

Здоров’я птахів

Орнітоз Голуби, подібно до всіх птахів-сміттярів, є активними переносниками інфекційних захворювань, включаючи і пташиний грип. Багато хвороб небезпечні не тільки для голубів, а й для людини.

Найбільш небезпечні захворювання:

  • Орнітоз. Це гостре інфекційне захворювання. Особливо часто вражає молодняк, який часто гине у разі зараження.
  • Трихомоноз. Збудник – трихомонада. Поширюється через воду. Приводить до загибелі.
  • Кампілобактеріоз. Викликають бактерії, які безсимптомно паразитують в організмі. Лікується антибіотиками.
  • Лістеріоз. Ще одне бактеріальне захворювання. Характеризується тривалим перебігом. Ефективного лікування немає.
  • Туляремія. Бактеріальне захворювання, яке не має специфічного лікування. Використовують звичайні антибіотики.
  • Псевдотуберкульоз. Хронічне захворювання, що викликає різні симптоми. Немає специфічного лікування.

Лістеріоз І це лише мала частина хвороб, на які можуть хворіти голуби. У зв’язку з тим, що людей вражають пташині хвороби, при розведенні голубів, потрібно вгамувати питання з санепідстанцією.

Здоров’я голубів та фактори впливу:

ПозитивніНегативні
сухість, освітлення та вентиляціяперенаселеність
вакцинаціявідсутність карантину
якісний корм та водадикі птахи та гризуни
вітаміни та мінералиптахи з хронічними хворобами
режим годування (польоти, прогулянки)відкриті годівниці та напувалки
правильний племінний відбірневчасність розведення
медикаментозна профілактикастреси

Правильно вибираємо породу голубів для розведення

До вибору породи голубів потрібно підійти з особливою ретельністю, тому що саме від неї залежить кількість часу та праці, що витрачаються на догляд. Якщо правильно вибрати породу птахів, легко буде займатися вмістом голубів. Спочатку слід визначитися, яких голубів розводити: домашніх чи диких. Здебільшого користується попитом розведення декоративних голубів у домашніх умовах. Домашні птахи те й домашні, що вимагають особливих зусиль і витрат.

Будь-яка людина, перед тим як розпочати такий бізнес, має вирішити для себе, якої мети вона хоче досягти і для чого їй ці птахи? Перебування в умовах клітини (хоч навіть і найзручнішої) для пернатих не буде таким важким ударом, як для диких побратимів, так що птахівникам-новачкам спочатку краще спробувати свої сили та отримати перший досвід саме з ними. Але яку породу вибрати? Адже їх так багато, і всі вони різні за розмірами, характеристиками пір’я, завданнями та іншими якостями.

Декілька порід, чий предок – сизий голуб

  • М’ясні. Найперші породи історії були цього типу. Наразі м’ясні породи стають менш популярними, але у більшості європейських та американських країн м’ясо голубів вважається цінним делікатесом. Вони можуть здивувати своїми величезними розмірами в порівнянні з іншими породами, тому що мають міцну і м’ясисту структуру тіла, що швидко набирають масу. Для їхнього розведення потрібен особливий сертифікат якості.
  • Спортивні (колишні поштові). Розлучаються сьогодні спеціально для голубиних змагань, де перемагають найшвидші та найвитриваліші.
  • Літні (гонні). Вирізняються особливо красивим візерунком польоту.
  • Декоративні. Досить вибагливі до умов утримання, тому що мають слабо розвинену харчову систему, але дуже гарне та пишне оперення, що викликає захоплення. Саме голуби декоративних порід цінуються на виставках. Щоб дивувати людей красою своїх вихованців, потрібно керуватися всесвітніми нормами їхнього зовнішнього вигляду.

Правильне харчування та лікування хвороб голубів

Багато хвороб у птахів виникають саме через неправильний або поганий догляд, де не дотримуються санітарні норми і навіть елементарно не забирається послід. Такі особини найчастіше піддаються різним хворобам. Більшість порід голубів не дуже прискіпливе до того, що їдять, але все-таки їм потрібне збалансоване та корисне харчування для гарного росту та нормального здоров’я. Якісне харчування – запорука здоров’я для голубів будь-яких порід. Більшість органічних корисних речовин, необхідних птахам, міститься в злакових. Збагатити раціон можна насінням гарбуза, ріпаку чи соняшника, яке має багато рослинних жирів — хороших помічників у боротьбі з хворобами.

Годувати можна різними продуктами, але чудовим рішенням буде своєрідний салат, до складу якого входить капуста та натерта морква. Потрібні мінерали отримують з різних підживлень: яєчної шкаралупи, вапняку, крейди, кісткового борошна або спеціально створеного комбінованого підживлення (бувають навіть у вигляді крапель або маленьких камінців, а голуби їх люблять). Можна купити і якийсь комбікорм, уже збалансований та повний корисних речовин. Воду в напувалках міняти також необхідно.

Розведення будь-яких голубів має обов’язково включати спеціально розроблений раціон харчування, незалежно від того, для якої мети вирощуються птахи. Якщо помітно хоча б один прояв хвороби, потрібно терміново звернутися до ветеринара. Якщо не встигнути, то маленька болячка може перетворитися на справжню пандемію, здатну занапастити всіх птахів. Бажано робити сезонні медогляди, проводити профілактику, труїти паразитів та перекривати всі можливі шляхи зараження.

Особливості годування

Голуби потребують правильного та збалансованого харчування, кожен голубівник повинен дотримуватися правил раціону своїх вихованців. Система живлення безпосередньо залежить від породи голуба, основними продуктами харчування для птахів є зерно та трава. Можна давати голубам покупний корм для папуг, але таке харчування вийде трохи дорожче.

Дуже важливо давати птахам свіжу траву, але її необхідно зривати в екологічно чистих місцях, далеко від трас та доріг. У ветеринарних аптеках та магазинах купуються підживлення, які містять у собі всі необхідні мінерали та вітаміни.

Доросла особина з’їдає від двадцяти до п’ятдесяти грамів корму на день.

  • Влітку голубів треба годувати тричі на день;
  • Взимку птахи переходять на дворазове харчування;

У зимовий період потрібно давати птахам додаткову порцію мінералів і вітамінів.

Відбір пар для розведення

Як правильно розводити голубів? Час для репродукції у голубів, як і в інших тварин або птахів, настає з приходом весни (березень-квітень). Голубівники, які мають досвід, готуються до цього заздалегідь. Розведення домашнього голуба неможливе без відповідного партнера. Звичайно птахи підібрати партнера самі, але якщо необхідно отримати потрібне забарвлення пір’я для виставки або спеціально згрупувати сильніших особин для отримання ще кращого поголів’я, варто втрутитися і створити пари своїми руками.

Спосіб ручного складання пар також дасть можливість поекспериментувати, створюючи нові та унікальні породи, наприклад. Пару треба складати з 2-х подібних за поведінкою та силою особин. Повільні – з повільними, енергійні – з енергійними.

Як знаходити в зграї голуба

Самців від самок можна відрізнити за такими ознаками:

  • вони масивніші, ніж самки (голова більше, шия і дзьоб ширше);
  • при погладжуванні по грудині донизу вони підтягують ноги ближче до тулуба, якщо тримати за крила;
  • вони першими починають залицяння, намагаються обійняти голубку, наздогнати її, почистити дзьоб і пір’я, привернути увагу надутим зобом, хвостом з розпущеним пір’ям і шлюбним танцем.

Не варто шукати надто повну або худу самку: першою буде незручно висиджувати яйця через свою вагу, при цьому більшість яєць будуть незаплідненими, тоді як друга взагалі не зможе висиджувати через малий розмір тіла. Правило «золотої середини» працює у цьому випадку найкраще. Після підбору самця та самки їх треба помістити на деякий час у «парувальну скриньку», де вони познайомляться ближче і зрозуміють, підходять один одному чи ні. Зазвичай вистачає однієї ночі. «Парувальна скринька» може бути як однією спорудою, поділеною на сектори, так і окремою клітиною. За успіху нова пара завжди буде разом.

Висиджування та народження пташенят

Через 14 днів після спарювання самка відкладає яйця. Процес триває близько 72 години. Голубівнику слід зазначати, якого числа була зроблена кладка, і коли пташенята з’явилися на світ.

Висиджування та народження пташенят

Процес висиджування та народження має такі особливості:

  1. Перше та друге яйце з’являються з проміжком у 2 дні. Маса яйця варіюється від 16 до 20 г, шкаралупа білого кольору.
  2. Птах сідає на кладку, коли з’являється друге.
  3. Якщо другого яйця голубка не чекає і відразу приступає до висиджування, то друге пташеня з’явиться на 2 дні пізніше першого, що негативно позначиться на його здоров’ї та розвитку.
  4. Щоб уникнути цього, перше яйце тимчасово видаляють із гнізда і укладають у ємність, попередньо застелявши дно м’якою тканиною. Його зберігають у приміщенні за кімнатної температури. Замість яйця кладуть штучний екземпляр, придбаний у магазині голубівництва або зроблений самостійно з нешкідливого матеріалу.

Як зловити голуба: 5 способів лову, як зробити пастку для птахів своїми руками

Висиджування продовжується близько 3 тижнів. Потім відбувається прокльовування та звільнення дитинчати від шкаралупи, процес триває близько 20 год. Пташенята народжуються сліпими, їх шкіра вкрита невеликим гарматою. Перший корм вони отримують через 2-3 години після народження.

Коли народжують голуби: ознаки

Визначити, що самка готова до пологів, можна за її поведінкою. Вона мало рухається і весь час сидить у гнізді. Клоака набухає та збільшується у розмірах, а через 2-3 дні з неї виходять яйця.

Догляд за голубами під час гніздування

Догляд за голубами під час гніздування дуже важливий, головне завдання зробити умови для проживання найбільш природними. Домашні птахи люблять плести свої гнізда у дуплах дерев, а не на гілках чи під дахами будинків. Для заміни дупел підійдуть кошики або коробки із природних та екологічно чистих матеріалів. Чим більший розмір особин, тим більший розмір їхнього гнізда, тому що до кожної птиці підхід специфічний.

Ящики і коробки потрібно розташовувати на певній дистанції, щоб відокремлені пари відчували себе спокійно, а сторонні запахи не заважали. Далі варто подбати, щоб птахам не довелося довго шукати матеріал. Для цього згодяться маленькі палички та гілки, суха трава, листочки, розкидані по околиці голубника. Залишається тільки не заважати парі працювати над виробництвом житла і здалеку обережно дивитися на те, як голуб приносить гілочки, а голубка поетапно складає з них гніздо.

Поради голубівників

Практичні поради від голубівників:

  • Вживіть заходів щодо знищення щурів і мишей. Запобігти проникненню кішок і тхорів. Щоб захистити розплідники від гризунів, використовують спеціальну отруту – Дейтран. Прочитайте інструкцію та виконайте всі вказівки – миші та щури підуть на півроку.
  • Якщо є трохи вільного часу, промивайте зерновий корм – побачите, скільки в ньому бруду. Так ви зменшите ризик зараження птахів. Не закупорюйте тару, де зберігається просушене зерно.
  • Зернові та мінеральні корми добре дезінфікують НВЧ печі – для знезараження достатньо однієї хвилини.
  • Не варто обігрівати голубник – птахи втрачатимуть стійкість до хвороб. Але при холодах нижче за мінус 10 градусів, потрібно підняти температуру.
  • Не кладіть у голубники соль-лизунець – це небезпечно. Сіль вбере вологу, розм’якшиться, і птахи почнуть клювати великі шматки – це викличе отруєння та швидку смерть.
  • Найбільший ворог голубів – пил, що береться від сухого посліду. Вона шкодить подиху та сприяють зараженню будь-якими хворобами. Тому, почистивши голубник, обов’язково пропилісосьте її, а вже потім зробіть вологе прибирання.

Розведення голубів у домашніх умовах

Щоб займатися вирощуванням голубів, цих чудових птахів необхідно їх як мінімум любити, тому що ці птахи надзвичайно граціозні, віддані і швидко звикають до людей. Адже недарма саме голуб приніс Ною зелену оливкову гілку, як благу звістку, віщуючи про закінчення всесвітнього потопу.

Ще в середні віки голубка вважалася символом чистоти та невинності дівчини, тому було прийнято в день весілля випускати голубів на волю, оскільки цей птах уже тоді втілював собою любов і світ.

Вибір породи для розведення голубів

Спочатку, перш ніж купувати птахів, розвіднику голубів необхідно чітко визначитися з породою, щоб вибрати яких саме птахів розводити: диких чи домашніх.

З дикими породами клопоту, безумовно, більше, оскільки дикі голуби більш вимогливі до правил догляду та надзвичайно чутливі до умов утримання, оскільки люблять волю і, відповідно, вимагають досить багато вільного життєвого простору.

Домашні голуби навпаки невибагливі до умов утримання, добре переносять неволю і абсолютно невибагливі у їжі.

Залежно від цілей розведення, голубів можна поділити на три основні категорії:

· Літні птахи. Як правило, різні породи голубів відрізняються малюнком польоту, причому кожен різновид має свій індивідуальний почерк або «візерунок», тому багато голубників вибирають ту чи іншу породу «летунів», з метою спостерігати за красою їхнього польоту.

· Спортивні птахи, які є нащадками поштових голубів та заводяться з метою участі у турнірах, де визначаються найшвидші особини.

· Декоративні голуби, що мають незвичайний екстер’єр, забарвлення чи оперення. Сьогодні у світі налічується близько двохсот видів голубів з більш ніж тридцятьма різновидами забарвлення. На жаль, декоративні породи також дуже вимогливі до умов утримання.

Потрібно ще сказати, що багато хто вирощує голубів з метою вживання їх у їжу, адже насправді м’ясо голуба не просто їстівне, але вважається дієтичним (у ста грамах м’ясо міститься всього 294 кілокалорії). На вигляд воно нагадує м’ясо диких птахів, а що стосується смаку, то голубине м’ясо солодкувате і добре поєднується з фруктами і ягодами.

Зміст та догляд за голубами

Щоб зайнятися розведенням голубів насамперед необхідно подбати про влаштування голубника, щоб забезпечити птахам комфортні умови існування, тому птахів бажано розводити у спеціально обладнаному приміщенні (бажано з вольєром, обгородженим кліткою), в якому необхідно обов’язково влаштувати вікно.

Правила вибору

Придбання домашніх голубів для подальшого розведення є відповідальним заходом, оскільки від правильного вибору залежить здоров’я птахів у майбутньому. Купувати підопічних бажано так, щоб кількість самочок і самців була однаковою, і надалі ніхто не залишився без пари. Слід пам’ятати, що голуби шанобливо ставляться до сім’ї — обравши другу половинку, залишаються їй вірними.

Досвідчені птахівники рекомендують не купувати птахів взимку, тому що в цей час голуби вимагають особливого догляду, який фермери-початківці не зможуть забезпечити. Визначившись із породою, при покупці домашніх голубів важливо звернути увагу на наступні моменти:

  • рівне дихання, грудка птиці не повинна випирати;
  • блискуче та чисте оперення;
  • незамутнені блискучі очі.

Птахівники-початківці наївно вважають, що купити птахів можна де завгодно, проте робити покупку слід тільки у перевірених заводчиків.

Як розводити голубів?

Коли хочуть сказати про дружну сім’ю, то кажуть, що живуть, як голуб із голубкою. І це справді так. Ці птахи здатні створювати міцні пари та зберігати дуг другові вірність довгий час. Тому на весіллях наречені часто випускають голубів у політ, щоб також, як вони, маючи повну свободу, завжди повертатися до своєї оселі.

Тому розведенням голубів займаються ті, хто по-справжньому захоплений цим птахом і закоханий у нього. Ця справжня залежність. Тільки та, яка вас розвиває та робить краще. Вона дає можливість із захопленням проводити вільний час, розслабляючись та спостерігаючи за граціозними птахами. Брати участь у виставках голубів та спортивних змаганнях, знайомитись з однодумцями, а їх дуже багато. Вони об’єднуються у спільноти та створюють цілі клуби.

Шлюбні ігри

Шлюбний період голубів починається наприкінці зими та триває до початку весни. На волі птахи самі вибирають собі пару. У неволі цей процес може затягнутися. Щоб самець оцінив самку і почав залицяння потрібен час. Через сильний розвиток статевого інстинкту голубів іноді доводиться чекати довго.

Свою симпатію до голубки голуб показує активним залицянням, кружляючи і роздмухуючи зоб, розпускаючи пір’я та обіймаючи її. При прийнятті їх самка кланяється, і «пливе» на хвості. Пара пощипує один одного за пір’їни і воркує. Це означає, що незабаром очікується їхнє потомство.

Голубина сім’я часто зберігається і виробляє пташенят все життя. Це тим, що ці птахи — однолюби.

Але трапляється так, що пара не утворюється через те, що птахи не приймають одне одного. Спробуйте підібрати інших особин.

Класифікація спільнот голубників

Співтовариства класифікуються в залежності від того, яких голубів вони розводять. Спільноти створюють:

  • Любителі спортивних голубів. Вони розводять спортивних чи поштових голубів. Птахів тренують на дальність польотів та орієнтацію на місцевості. Вони можуть літати зі швидкістю 100 км/годину. І повертатися додому, подолавши відстань у тисячі кілометрів. Проводяться змагання з фігурних польотів.
  • Любителі декоративних голубів. Їх цікавить забарвлення оперення та форми тіла. Вони займаються схрещуванням та селекційною роботою.
  • Любителі льотних (гонних) порід. Їхнє завдання зберегти і розвинути у голубів льотні якості. Щоб вони не зникли в гонитві за гарним оперенням або внаслідок безладного схрещування.
  • Фермерське або м’ясне голубівництво. Розведення голубів переважно — заняття для душі, тоді як галузь сільського господарства ще дуже розвинена в нас. Хоча вже набирає популярності заняття м’ясним голубівництвом. У Європі вже давно існують ферми та промислові підприємства з виробництва голубиного м’яса. А в меню ресторанів із Мішленівськими Зірками входять страви з нього. Але все ж таки поки що ця екзотика.

З чого почати

Перш, ніж зайнятися розведенням,

  • вам потрібно визначитися з метою затіяного заходу;
  • і відповідно до цього вибрати породу птахів;
  • підготувати комфортні умови для її існування;
  • продумати організацію забезпечення репродуктивної функції птахів

Залежно від цілей рекомендують вибирати наступні породи.

М’ясні породи голубів

За бажання зайнятися розведенням голубів з метою отримання дієтичного м’яса до свого столу вам треба купувати птахів, які швидко розмножуються, ростуть і набирають великої ваги. М’ясо таких голубів цінується дуже високо. Для такого розведення підходять такі породи:

Декоративні породи

На таких голубах також можна робити бізнес. Їх здають в оренду або продають на весілля та різноманітні урочистості. Їх купують для цирків та для прикраси ландшафтів. Ціна на них велика. Користуються попитом такі породи:

Спортивні породи

Для спортивних змагань готують голубів наступних порід:

Бізнес чи просто захоплення?

Говорячи про розведення голубів, слід розрізняти хобі та бізнес. Для справжніх голубівників це заняття – захоплення, яке забирає весь вільний час, і не приносить жодного доходу. Для тих, хто хоче створити прибутковий бізнес, голубівництво може стати непоганим джерелом прибутку.

Розводити для прибутку можна як м’ясних голубів – на м’ясо, так і спортивних, льотних, декоративних – на продаж. Особливості «голубиного» бізнесу:

  • М’ясо голубів дуже смачне – за смаком можна порівняти з м’ясом перепелів. Його рекомендують при дієтичному харчуванні, тому на нього завжди є попит.
  • Необхідно мати приватний будинок чи дачу – щоб облаштувати голубник. Можна використовувати господарські будівлі, або звести окрему споруду.
  • Якщо розлучаються породи, яких не пускають у політ, влаштовують вольєри.
  • Купують птахів на спеціалізованих фермах. Вартість одного птаха в середньому 500-1000 гривень.
  • Найвідоміша м’ясна порода – Кінг. Ці птахи більше схожі на курей, а не на голубів. Вага однієї особи – близько 2 кг.
  • Пташенята ростуть швидко, вже через місяць їх можна продавати. Причому як тушки, так і живих голубів. Якщо розводять не м’ясні породи, то, природно, реалізовують тільки живого птаха.
  • Ті, хто розводить м’ясні породи, знаходить збут м’яса у кафе та ресторанах. Тут голубятину подають як делікатес, який часто стає візитівкою закладу. Уклавши договір, можна постачати м’ясо приблизно за ціною 900-1200 гривень за 1 кг.

Правила утримання

Незалежно від того, яку породу ви оберете, треба обов’язково дотримуватися трьох основних правил їх утримання.

  • Правильно облаштувати голубник.
  • Повноцінно годувати.
  • Застосовувати різні види догляду залежно від пори року.

Дотримуючись цих трьох “П” ви зможете повністю розкрити та вдосконалити породні особливості своїх вихованців.

Голубник

Спочатку не обов’язково облаштовувати складну спеціальну голуб’ятню. Як її влітку підійде обгороджене сіткою простір. Там треба розташувати ящики-гнізда. У холодний період можна використовувати гараж чи сарай.

У голубнику у кожної пташки має бути своє місце. Зарезервуйте відсік для утримання ослаблених або хворих птахів. Оптимальні габарити ящиків для пташок 40х20 сантиметрів. При чому 40 сантиметрів – це висота.

Виконуйте гігієнічні заходи. регулярно вичищайте приміщення та ящики для пташок. При збиранні використовуйте протипаразитні та антисептичні засоби.

Голубник не повинен бути яскраво освітлений. Підтримуйте в ньому напівтемряву. Перед холодами його треба утеплити. Тоді птах менше хворітиме.

Годування

Голуб — пташка невибаглива. Оптимальний варіант її годування – це використовувати готові комплексні корми. Вони присутні всі необхідні для повноцінного розвитку птахів добавки і вітаміни. Причому співвідношення їх оптимальне для цього виду птахів. Корм можна приготувати й самому. Це може вийти дешевше, але не завжди збалансовано за поживністю. Їх годують

  • вареними овочами;
  • кукурудзою, ячменем, пшеницею;
  • комбікормом;
  • фруктами;
  • мінеральними добавками – крейдою, піском, подрібненими черепашками.

Якщо птах вирощується на м’ясо, то до його раціону потрібно додати жири. На день на одну пташку потрібно близько шістдесяти грамів їжі. Взимку кількість їжі трохи збільшується.

Для напування використовується тільки чиста та свіжа вода. Вона щоденно оновлюється. У профілактичних цілях у воду додають відвари трав – чебрецю, ромашки, череди.

М’ясних голубів утримують до сорокаденного віку. За десять днів до забою їх відгодовують. Корм, що застосовується, повинен бути завжди свіжим, чистим, без домішок посліду.

Зміст узимку

Головне забезпечити їм комфортне існування взимку. А для цього треба утеплити голубник. Як утеплювач використовують мінеральну вату, пінопласт, гіпсокартонні плити.

Утримання влітку

У цей період їх утримувати легко. На світанку вони відлітають і повертаються перед заходом сонця. Територія, де вони утримуються, має бути обгороджена, обладнані прилітні вікна, щоб птах міг приземлитися після польотів. Після заходу сонця голуби укладаються спати. Клітини очищаються від посліду. Щодня міняється вода.

Формування голубиної сім’ї

У птахів спарювання відбувається зазвичай на початку весни. На цей час треба підготувати голуб’ятню. Її вимити, очистити, продезінфікувати. Поставити дерев’яні ящики та затінити їх. Заповнити тирсою, а по кутах насипати гіпс.

  • природним способом – птахи утворюють пари випадковим чином (за природним потягом),
  • штучним шляхом – такий спосіб використовують при племінному розведенні, коли хочуть зберегти чи покращити якості породи.

При штучному спаровуванні важко сформувати стійку пару голубів. А без цього не отримати бажаного потомства. Тому при формуванні пар слід керуватися такими принципами.

  • Самочка і самець мають бути однієї породи. Можуть бути і різними в тому випадку. Якщо ви збираєтесь експериментувати.
  • Їхній екстер’єр повинен максимально відповідати породним стандартам.
  • Обидва мають бути здоровими та енергійними.
  • Пару підбирають заздалегідь, на початок періоду спарювання. Птахи швидше звикнуть один до одного та утворюють пару.
  • Самочка повинна мати нормальну вагу. Ожиріла – часто несе незапліднені яйця, а у виснаженої – не вистачить сил висидіти і вигодувати пташенят.

Після підбору пари їх на кілька днів садять у сусідні клітини, щоб птахи звикли один до одного. Після цього їх на одну ніч поміщають у ящик для формування пар. Утворилася пара чи ні, можна визначити, повернувши їх у зграю. Якщо птахи тримаються поруч, тиснуться один до одного, доглядають один за одним, отже, пара відбулася.

Підготовка гнізд

Суть підготовки в тому, щоб забезпечити голубці максимально комфортні, наближені до природних умов яйцекладки. Цьому відповідають гілкові кістяки. Таке рішення підходить для диких голубів.

Домашнім підійдуть ящики або кошики, які можна поставити на бік. Якщо до кладки яєць готуються кілька пар, то ящики треба помітити, щоб знати, яке потомство знаходиться в якомусь ящику. На підлогу в голубнику треба насипати придатний матеріал для облаштування гнізда (гілочки, суху траву, листя).

Самець носитиме в дзьобику розсипаний матеріал, а самочка з гілочок і листочків формуватиме гніздечко. Висиджує яйця самочка, але самець піклуються, її змінює і дає відпочити.

Як доглядати за голубятами

Після появи світ маленьких голубят виникає питання, як їх доглядати. Відповідь на нього дуже проста – ніяк. Голубина пара сама про них подбає. Підгодовувати голубятів починають у місячному віці. Їм дають пшоно чи інше дрібнодроблене зерно.

Вимоги до влаштування приміщення

Правильно обладнана голубник має відповідати наступним вимогам:

  1. Висвітлення має бути гарантовано протягом не менше 12 годин на добу . Для цього вікна приміщення слід орієнтувати на південь, а в зимовий час слід використовувати лампи для світла.
  2. Висота приміщення – не менше 2 м-коду . Голубям навіть за умови можливості вильоту назовні потрібне місце для перепархування усередині голубника.
  3. Наявність жердинок та сідал для відпочинку птахів .
  4. Наявність індивідуальних осередків для кожного голуба або сімейної голубиної пари . Розміри осередку повинні бути не менше ніж 20 х 20 х 40 см; за можливості слід організувати більший простір (наприклад, для гніздування). Загалом розмір ящиків повинен бути таким, щоб у ньому спокійно могли вміститися два птахи: голуби створюють пари.
  5. Двері повинні бути щільно замикаються , щоб уникнути протягів, а також ізолювати голубів від можливого попадання всередину хижаків або шкідників.
  6. На підлозі голуб’ятні потрібна підстилка . Вона повинна складатися з піску, подрібненого торфу, тирси, у крайньому випадку – сіна чи соломи. Підстилка вбирає екскременти голубів та полегшує збирання. Крім того, в зимовий час вона служить додатковим теплоізолюючим шаром.
  7. Всі елементи кріплення повинні бути ретельно ізольовані : дуже прикро втратити породистого голуба, який лише напоровся з розльоту на незагнутий цвях.

Ваша голубниця обладнана правильно?

Облаштування гнізд та насітів

Для відпочинку птахам потрібні сідала, а для гніздування – індивідуальні осередки. Вимоги до сідати наступні:

  1. Насісти потрібні з м’якої деревини, щоб птахи могли обточувати об неї дзьоби та пазурі на лапах . Найкраще використовувати бруски перетином 2-4 см, підвішені біля стелі на відстані 35-40 см від нього. Якщо в приміщенні мешкає стільки голубів, що під стелею місця не вистачає, можна влаштовувати сідала у вигляді декількох ярусів.
  2. Незважаючи на те, що в природі голуби відпочивають зазвичай на гілках дерев, сідала круглого перерізу в голубнику краще не робити : птахам зручніше хапатися пальцями лап за чотири- або трикутні (у яких зверху знаходиться плоска грань). Ширина сідал залежить від породи голубів і повинна становити половину довжини розкритих пальців птиці – тобто в середньому від 2,5 до 3,5 см.
  3. Насісти найкраще робити з гладко оструганних брусків . У тріщинах неструганих можуть ховатися паразити. Гладке дерево простіше чистити.
  4. Довжина сідала залежить від кількості голубів . У нормі на кожну птицю повинно бути не менше 30 см довжини.
  5. Відстань від стіни залежить від довжини тіла та хвостового оперення птахів . Розраховувати сідало треба так, щоб голуби, сидячи на ньому, не торкалися хвостом або крилами стіни.

По відношенню до гнізда треба враховувати наступне:

  1. Гнізда мають бути такого розміру , щоб у них помістилася сімейна пара голубів, а одній голубці зручно було висиджувати яйця.
  2. Гнізда можуть бути як прямокутними, і круглими як чаші . Прямокутні простіше виготовити – по суті, досить просто збити з дерев’яних брусків або фанери ящик потрібних розмірів і розмістити на стелажі, а круглі більш схожі на природні форми гнізд і голуби охочіше ними користуються.
  3. При використанні дерева бруски, як і для сідал, треба вистругувати . Також дуже добре їх обробити наждачним папером середньої зернистості, щоб дерево було гладким і паразитам не було де ховатися, але не слизьким.
  4. Якщо немає можливості використовувати готові гнізда-чаші, їх можна виготовити самостійно із товстого пінопласту . Для цього потрібно взяти каструльку відповідного діаметра, нагріти її на плиті, а потім акуратно проплавити поглиблення, натискаючи її дном на заготовку з пінопласту. Зверху пінопласт слід обклеїти марлею або бинтами на клеї ПВА: тоді чаша не руйнуватиметься і прослужить довше.

Годівниці

До годівниць у голубниках пред’являються такі вимоги:

  1. Вони повинні бути досить широкими, щоб голуби могли клювати корм «всім колективом» . Однак при цьому вони мають бути досить вузькими, щоб голуби не могли забратися туди з ногами. Ідеальний варіант – це довгий і вузький ящик з дахом, високими бічними стінками та розмежувальними планками, між якими зможе пройти голова, і голуб дістане до корму, але не зможе залізти туди цілком.
  2. Автоматичні годівниці корисні , якщо господар не може регулярно вручну додавати корм та мінеральні добавки птахам.
  3. Для мінеральних добавок (каменів, черепашок, вугілля тощо) потрібна окрема ємність. З кормом їх заважати не можна.
  4. У будь-якому випадку в приміщенні для голубів має бути окрема ємність для зобного каміння (великого піску, дрібного гравію і т. д.). Без них птиці що неспроможні повноцінно засвоювати корм.
  5. Обходитися без годівниць і просто розкидати корм по підлозі категорично не можна: перемішаний з фекаліями і брудом, який голуби, що літають, неодмінно принесуть на лапах, він стає джерелом зараження.
  6. Для молодняку ​​слід завести окрему годівницю : «відлучення» від гнізда та перехід до самостійного життя – для них стрес та харчуватися разом із дорослими птахами їм у цей час небажано. Крім того, голубятам-підліткам часто потрібний специфічний раціон. Тому щоб дорослі голуби не лізли до молодняку, розміри годівниці слід вибирати такими, щоб усередину голови проходили тільки у підростаючих голубів.

Поїлки та купальні

Ємності з водою в голубнику повинні бути двох типів :

  1. Звичайні – з питною водою чи лікарським розчином (якщо потрібне лікування птахів чи профілактика захворювань).
  2. Великі і неглибокі, у яких птахи могли б у спеку року викупатися.

До напувалок для голубів пред’являються такі вимоги :

  1. Ємності для пиття повинні бути такої форми та пристрою, щоб голуби не могли туди забратися цілком. Ідеальний варіант – це напувалка, накрита зверху кришкою з прорізами, куди проходить голова птаха. Найпростіша напувалка цього типу виходить із двох порожніх консервних банок ємністю 0,4 і 0,85 л: у меншу наливають воду, а більшою роблять три прорізи такого розміру, щоб пройшли голова і шия, і голуб зміг дотягнутися до води. Потім краї ретельно обробляють напилком, щоб прибрати задирки та гострі грані, а зверху накривають маленьку банку великий з прорізами.
  2. Для напування голубів хороші вакуумні напувалки: наприклад, ті, які розраховані на напування курчат, але вони повинні бути більш масивними: голуби важчі за курчат і легко можуть перекинути банку з водою.
  3. Напувалки для голубів можуть бути виготовлені з пластику, фаянсу, скла або емальованого металу. Вкрай небажане використання напувалок з оцинкованого заліза: вони окислюються і шкідливо впливають на здоров’я голубів.
  4. Поїлки обов’язково повинні стояти на піддоні, щоб не розводити вогкість у голубнику: рано чи пізно, але птахи все одно одну з них перекинуть. Піддон не дасть розтектися воді по підлозі і вбратися в підстилку.
  5. Вода в напувалках має бути тільки чистою. Забруднення послідом, пір’ям та пухом, частинками їжі – привід поміняти воду. В ідеалі напувалки треба обполіскувати і оновлювати в них воду при кожній годівлі птахів. Ще краще використовувати автонапувалки з проточною водою, але вони складні в пристрої та експлуатації і годяться тільки для великих голубів.

Що стосується купалень, то до них вимоги простіші :

  1. Купальні має бути великий, але дрібний посуд, наповнений водою на глибину в 1,5-2 см. Якщо немає можливості придбати спеціальну купальню, то для невеликої голуб’ятні пригодиться звичайний котячий лоток із зоомагазину.
  2. Купальню слід розміщувати у кутку приміщення, максимально ізольованому від протягів. При всій витривалості та невибагливості голуби можуть застудитися.
  3. Як і в напувалках, у купальнях воду треба регулярно міняти. Якщо у голубів є напувалки, воду з «басейну» вони зазвичай не п’ють, тому обполіскувати та замінювати воду можна рідше – не при кожній годівлі, а раз на добу.

Інвентар для збирання

Для прибирання в голубнику необхідно як мінімум наступне :

  1. Скребок для видалення підстилки та посліду з підлоги.
  2. Віник чи мітла – для видалення дрібного сміття. Вкрай бажано мати один віник для підлоги, а інший – для змітання павутиння зі стін та стелі.
  3. Швабри та ганчірки для миття підлоги та витирання пилу.

Розведення голубів на м’ясо як бізнес. Нюанси організації та реальні цифри доходу

Годування голубів: огляд готових кормів та таблиця самостійно приготовлених сумішей

Інкубація голубиних яєць: особливості процесу і що робити після вилуплення пташенят

Основні відомості, які птахівнику потрібно знати про фізіологію голубів

Домашні голуби: види, правила утримання і розведення

Голубів одомашнили відносно недавно. Ці птахи ніжні коли-то вірно служили людству, виконуючи роль листонош. Дивно, але вони могли переносити послання навіть на великі відстані, не забуваючи дорогу назад. Розведенням цих розумних пернатих займаються в усьому світі. Така популярність пояснюється тим, що зміст і догляд за ними зазвичай не викликає труднощів.

  • 1 Про зміст голубів в домашніх умовах
  • 2 Як правильно купувати для розведення голубів?
  • 3 Вибір породи для розмноження в умовах будинку
  • 4 Про засади змісту
  • 5 Основи правильного годування
  • 6 Вибір пари і способи розведення
  • 7 Можливо розведення в зимовий період?
    • 7.1 Відео — Голуби в голубнику взимку

    Про утримання голубів в домашніх умовах

    Якщо ви твердо вирішили всерйоз захопитися розведенням голубів, слід засвоїти, що ці птахи обожнюють спілкування з родичами. Тому утримувати їх потрібно зграями в спеціально обладнаних голубниках або ж вольєрах. При купівлі беріть голубів парочками в однакових кількостях, щоб жоден з них не залишився без пари.

    Купувати голубів краще парами

    Ці птахи моногамні. Вони підбирають пару в молодому віці і залишаються вірні їй все життя. На перших порах утримання і розведення голубів буде викликати труднощі. Стане набагато легше, адже ви заробите достатньо досвіду. На перших же порах доведеться вирішувати безліч організаційних моментів. Для початку потрібно спорудити підходящий вольєр або голубник. Наступним кроком буде покупка перших пташенят.

    Пташенята домашніх голубів

    Як правильно купувати для розведення голубів?

    Підійдіть до процесу вибору серйозно. Не варто робити це в зимовий період. В холоду потрібно доглядати за ними ретельно, а на перших порах це не завжди виходить. Головна задача при купівлі голубів – вибрати хороших особин. Визначити здорових особин можна за такими ознаками:

    • рівне дихання;
    • активність;
    • оперення блискуче;
    • грудна клітка не випирає;
    • очі блищать.

    При грамотному підході до вирощування і годівлі досить швидко можна отримати перший приплід.

    Важливо выбиратьздоровых голубів

    Вибір породи для розмноження в умовах будинку

    Складність утримання пернатих в умовах будинку залежить головним чином від того, яку конкретно різновид для подальшого розведення ви вирішили взяти. Тут варіанти два: дикі або домашні голуби. Дикі більш вимогливі до змісту. Для їх розведення доведеться докласти чимало сил, грошей і власного часу. Займатися дикими голубами рекомендується тим, хто вже має хоча б невеликий досвід розведення домашніх голубів. Для диких породистих птахів потрібно правильно облаштувати голубник, забезпечити їм достатньо вільного простору. Дикі голуби не відносяться до одомашненным, тому вони звикли до життя на волі. Якщо ви вирішите поселити в диких невеликий голуб’ятні в обмежених умовах, вони будуть постійно знаходитися в стресі.

    Голубник — це будова для розведення та утримання голубів, яке відіграє в їхньому житті важливу роль

    Домашніх пташок розводити і містити набагато простіше. У цьому випадку більше сил доведеться витратити на приготування до їх придбання, облаштування голубники, вивчення інформації з правильного годування. З досвідом розводити птахів буде простіше і простіше.

    Голубник на дачі

    Якщо ж ви вирішили розводити свійських голубів, то потрібно буде вибрати конкретну породу. Сьогодні великою популярністю користуються три різновиди птахів для домашнього утримання:

      спортивна порода. Її представників беруть і розводять для змагань. Мають у предків поштових голубів, що літали, коли сотні кілометрів для доставки листів. Сучасні спортивні голуби відрізняються витривалістю. Звичайно, нинішні представники породи вже не вміють літати на величезні відстані, але цілком можуть повноцінно брати участь у змаганнях, в яких переможцем стає той, хто пролетить більшу відстань за найменшу кількість часу;

    Відрізняються високою витривалістю. Можуть літати на великі відстані. Вимагають збалансованого харчування.Голуби льотної породи мають гарний політ. Представники інших порід не вміють так літати. Мають хорошу швидкість польоту.

    Представники цієї породи не вміють літати на великі відстані. Відрізняються оригінальним оперенням. При бажанні можна розводити декоративних голубів з яким-небудь одним забарвленням.

    До того, як вибрати якусь конкретну різновид для розведення, пошукайте побільше інформації про кожну з них. Так ви будете знати, з якими труднощами вам належить зіткнутися в процесі.

    Про засади змісту

    Для правильного змісту важливо дотримати наступні умови:

    • правильне годування;
    • добре облаштоване приміщення, де вони будуть мешкати;
    • якісний догляд.

    Для утримання ваших красенів в умовах будинку слід організувати просторі залізні клітки або вольєри, зроблені з дерев’яних матеріалів. Можна просто обгородити територію парканом з великої сітки.

    Деякі птахівники будують для своїх вихованців цілі споруди, що нагадують сарай. Не варто тримати їх в одному загальному приміщенні. Обладнайте для кожної птиці клітинку. Заздалегідь слід передбачити приміщення, куди ви будете відселяти хворих, і де будуть жити парочки, обрані вами для розмноження.

    Розміри комірки для однієї птиці можуть бути різними. Оптимальний варіант: осередок, що має 40 см в ширину і 20 у висоту. Голуб повинен міститися в ній, коли його крила складені. Біля осередків зробіть жердинку. Не забувайте, постійно містити осередки в чистоті, дезінфікувати, щоб уникнути появи паразитів. Двічі за рік проводите в голубнику генеральне прибирання і обробку від паразитів. Це особливо актуально у весняний період. Для зими комірки необхідно утеплювати. Ці пташки добре переносять зиму, але, якщо ви подбаєте про додаткове утеплення голубники, вони будуть менше втрачати вагу, хворіти. Для утеплення клітинок можна використовувати пінопласт, листи ОСБ, мінвату або гіпсокартон.

    Внутрішнє облаштування голубники

    Як обладнати голубник

    Влітку мешканців голубники можна утримувати на відкритому майданчику, огородженому сіткою з великими осередками. Огородження повинно мати достатню висоту, щоб птахи могли літати. Подбайте про спорудження прилетного віконця. Так пернатим буде простіше сідати після польоту. Влітку регулярно чистіть голубник від посліду, а також постійно міняти воду. Містити пернатих дуже просто. Прокидаються вони рано вранці, і весь день літають, а до ночі повертаються додому, щоб лягти спати.

    Клітки для перепелів

    Основи правильного годування

    Для повноцінного розведення буде потрібно величезна кількість тимчасових і матеріальних витрат. На перших порах доведеться витратитися на обладнання голубники, купівлю годівниць, поїльників.

    Саморобна годівниця для голубів

    Надалі чималих витрат зажадає правильне годування. Кожен день в раціон дорослих особин слід включати мінерали, мікроелементи, жири, вітаміни, білки, вуглеводи. Якщо відсутні елементи в їжі, ваш вихованці будуть часто хворіти. Чиста вода повинна бути доступна вашим вихованцям круглі добу. Щоб птахи були енергійні, добре літали, їх харчування має бути багате вуглеводами. Запаси жирів дозволяють їм переживати хвороби, добре переносити холод. Навіть, якщо деякий час голуб залишиться без їжі, завдяки жировим запасам, він зможе прожити тривалий час.

    Годування свійських голубів

    При нестачі мікроелементів і вітамінів домашні пташки швидко слабшають. Щоб самка могла повноцінно висиджувати потомство, їй необхідно регулярно давати їжу, багату вітамінами. При цьому слід врахувати, що представники декоративних порід не літають, мало рухаються, а отже, потребують особливого харчування. Для них буде потрібно не менше 45 г спеціального корму на добу. Спортивні та льотні породи більш витривалі, тому їм правильне харчування необхідно для більшої активності. Базовою складовою харчування є пшениця. Її потрібно доповнювати кукурудзою, яка має багатий склад вітамінів і мікроелементів. Не забувайте додавати в їжу дорослих особин крихітні камінчики.

    Комплексний корм для голубів

    Скільки корму потрібно давати? Досвідчені заводчики на око можуть визначити, скільки пшона насипати щодня. Зрозуміти, що птахи ситі, можна за їх наповненого зобу. Після цього треба обов’язково прибрати годівниці для наступного годування. Так зерно не буде розкидатися по голуб’ятні. Раціон і кількість годівель слід коригувати з настанням зими. Їжа взимку повинна бути більш збагаченою вітамінами і жирами. Щоб оперення було еластичним і блискучим, птахівники рекомендують підгодовувати їх льоном і ріпаком.

    Вибір пари і способи розведення

    Представники будь-якої домашньої породи починають розмноження ще в березні. Тому до цього важливо підготувати вольєр. Необхідно ретельно промити, а потім просушити приміщення. Наступним кроком буде встановлення вже готових дерев’яних ящиків або веточных кістяків. Ящик ніжно заповнити тирсою, перемішаними з гіпсом. Саме в таких ящиках і буде згодом вилуплюватися потомство ваших вихованців.

    Гніздо у вигляді дерев’яного ящика

    Розведення домашніх голубів

    Ще до періоду розмноження необхідно підібрати пари, які відтворять потомство. Варто обмовитися, що, якщо ви плануєте розводити їх тільки для власного задоволення, то перейматися підбором пар не варто. Коли самка голуба буде покрита, у ваших силах допомогти їй. Дайте їй матеріал для гнізда: шматочки вовняних ниток, пух, пір’я, невеликі гілочки.

    Вони можуть розмножуватися різними способами:

    • інбрідінгом (так називається споріднене парування);
    • випадковим розмноженням;
    • спарюванням особин, не мають родинні зв’язки, але з зовнішніми подібностями;
    • лінійним спарюванням.

    Звичайно, в природі найбільш поширений випадковий метод спарювання. Однак в умовах розведення даний метод розмноження досить непередбачуваний. Тому для одержання здорового і сильного потомства потрібно використовувати інші вищеописані методи.

    Бажано не допускати випадкових парувань голубів

    Щоб отримати певний забарвлення оперення у потомства, а також всіх виставкових характеристик, доведеться самостійно займатися відбором і виробляти парування штучно. Новачки в справі розведення пернатих не можуть визначити серед своїх вихованців самок і самців. Самці мають більші розміри. Вони першими починають доглядати за самочками. Коли голуб гатять голубку, він здійснює своєрідні шлюбні танці, напыживаясь і збільшуючи зоб.

    Як відрізнити голуба від голубки

    При виборі самки, щоб зробити штучне парування, варто робити ставку на голубок середніх розмірів. У самок із зайвою вагою нерідко виникають проблеми при кладці й насиджуванні яєць. Та й для самки це питання буде досить проблематичний. Також не варто робити ставки на надмірно худих самочок, які не зможуть висидіти яйця. Тому постарайтеся вибрати для розведення самку середньої комплекції і відповідного їй за розмірами самця. Тільки при правильному виборі ви зможете отримати потомство з бажаними характеристиками (хорошим польотом, витривалістю).

    Голуб і голубка

    Головною перевагою розведення голубів в домашніх умовах є можливість проводити селекцію. Птахівник зможе вибирати, яким буде оперення і забарвлення пташенят Тим, хто захоплюється селекцією, обов’язково потрібно фіксувати всі свої досягнення в призначену для цього зошит. Більшість сучасних порід були виведені саме методом селекції.

    При виборі штучного парування необхідно подбати, щоб місце для висиджування яєць було кращим чином підготовлено. Досвідчені птахівники рекомендують робити спеціальні ящики. Якщо ви плануєте поселити в них кілька пар, то в кожному ящику можна обладнати за кілька відсіків, де і будуть жити парочки. Коли пари будуть підібрані, посадіть їх у підготовлені відсіки ящиків, залишивши на одну ніч. За цей час птахи зрозуміють, підходять вони один одному. Утворилися парочки, будуть постійно проводити час разом. Тепер ви зможете використовувати їх для штучного парування.

    Пара домашніх голубів у клітці

    Можливо розведення в зимовий період?

    Багато птахівники відчувають труднощі при розведенні голубів взимку. Це пояснюється тим, що в зимовий період фізіологічні процеси у пернатих уповільнені. Однак голуби – це одні з тих птахів, які непогано переносять низькі температури. На процес розмноження особин вплинуло одомашнення. Розводити голубів взимку можна, якщо ретельно подбати про їх зміст. Взимку особливо ретельно потрібно відстежувати їх стан здоров’я. Навіть найменші ознаки інфекції повинні бути припинені. В іншому випадку може початися епідемія.

    Засіб від кліщів у голубів

    Регулярно слід прибирати місце, де живуть ваші вихованці. Для прибирання слід використовувати засоби дезінфекції. Не допускайте, щоб навколо голубники перебували гризуни. Нерідко вони є джерелами інфекції. Головна умова, яка впливає на зимовий розведення – підтримання потрібно температури. Взимку вона не повинна опускатися нижче позначки 10 градусів. Інакше, пташенята можуть просто замерзнути. Взимку слід приділяти увагу і процесу освітлення в голубнику. Для вдалого приплоду слід витримувати дванадцятигодинний світловий день. Тому потрібно подумати про відповідному освітленні.

    Важливо частіше проводити прибирання в голубнику

    Відео — Голуби в голубнику взимку

    Про дотримання санітарних норм

    Якщо ви плануєте розводити голубів на продаж, вам необхідно потурбуватися про те, щоб голуб’ятня була максимально чистою. Для розведення пернатих у невеликих масштабах не потрібно реєструватися, як юридична особа. Але, якщо ж ви вирішуєте, зайнятися масовим розведенням, то доведеться зареєструвати ІП. В такому разі вам знадобиться отримати відповідне санітарне дозвіл. Голуби відносяться до птахів, що є рознощиками різних вірусних інфекцій. Тому дотримання санітарних норм надзвичайно важливо при розведенні голубів.

    Для законного оформлення змісту голубів в приватному господарстві потрібно звернутися в місцеві органи санітарного контролю. Там ви зможете отримати всю необхідну інформацію про те, які документи потрібні для отримання санітарного дозволу, яке сьогодні є платним. У Росії ціна санітарного дозволу — 20 тис. рублів. Також потрібно отримати ще й ветеринарний дозвіл. Його ціна становить 200 рублів за голову. При розведенні м’ясних голубів потрібно сертифікат якості (за Гостом). Його ціна – 5000 рублів.

    Процес розведення голубів досить витратний. Вам доведеться докласти чимало сил, щоб набратися досвіду в цій справі. Чим більше старань ви будете вкладати в своїх вихованців, тим кращий результат ви отримаєте.

    Гнізда і годівниці в голубнику

Про автора

admin administrator