Як боротися з несумлінними підрядниками

Авторadmin

Як боротися з несумлінними підрядниками

Як присоромити недобросовісного підрядника?

Цього року на поточний та середній ремонт доріг Луганщини передбачено 111,3 мільйона гривень. Це кошти з держбюджету та суми перевиконання плану за митними платежами. Додатково як джерело фінансування використовують гроші Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) в сумі 61,3 мільйона гривень. До того ж на роботи з утримання доріг з обласного бюджету спрямували 140 мільйонів гривень. І це набагато більше, ніж у попередні роки: 2015-го жодної копійки не було надано на ремонт, а 2016-го — лише 48 мільйонів гривень.

Цьогоріч багато що зроблено. Але несподіваною проблемою став пошук доброчесних виконавців робіт.

Спокуси для переможців

Загальна протяжність доріг Луганщини — 3,616 тисячі кілометрів на підконтрольній українській владі території області. Але тривалий час особливістю дорожньої галузі в регіоні було її недофінансування. Тож з галузі почали йти фахівці. А техніка старіє.

Тепер, коли постало завдання виконати великі обсяги ремонтних робіт і гроші з’явилися, виникли нові проблеми. Хто і як ті кошти освоюватиме?

«Підрядники, які працюють на території області, не зовсім готові освоювати великі обсяги, — каже заступник голови ОДА Вадим Данієлян. — Працювати у нас важко — дуже складна логістична складова».

Головний компонент асфальтобетону — щебінь, який постачають лише залізничними шляхами на лінії Сватове — Кремінна — Лисичанськ. Населені пункти Старобільськ, Новоайдар, Мілове, Біловодськ залізничні шляхи мають, але в ці райони доставити вагони зі щебенем немає змоги: туди вони можуть потрапити або через Дебальцеве, а це територія, не підконтрольна українській владі, або через Російську Федерацію, що також неможливо.

Крім того, в цьому році вплив на ситуацію справили спокуси попрацювати в більш вигідних умовах у сусідніх областях. За словами посадовця, через те, що започаткували експеримент, який дозволив суми перевиконання плану за митними платежами пустити на ремонт доріг, сума, що її отримала Донецька область, набагато більша, ніж та, що Луганщина. Те саме стосується Харківщини. Через це підрядники, які вигравали тендери для роботи на території Луганської області, вирішили, що їм економічно вигідніше працювати на Донеччині й Харківщині. Тобто там, де обсяги більші, логістика простіша, є асфальтобетонні заводи і вартість асфальтобетону нижча. Через такі обставини на Луганщині компанії, вигравши тендери, не починають робіт.

Наочною стала ситуація в Лисичанську. Влада міста подала до ДФРР проект ремонту двох доріг. Проект отримав фінансування, Лисичанська міськрада оголосила тендер, одна з компаній стала його переможцем. Але після укладення договору на виконання робіт компанія просто відмовилася працювати. Така сама ситуація й щодо доріг Щастя — Станиця Луганська та Старобільськ — Новоайдар, які в області найбільше потребують ремонту. Було проведено тендери, знайдено підрядників, проте вони невдовзі, мотивуючи близькістю до лінії розмежування та активізації бойових дій відмовилися виконувати свої обов’язки.

«І таких випадків в області багато. Вирішити питання про продовження роботи не виходить. Ми змушені розірвати договір. Наново проводитимемо тендер на ці ділянки, щоб їх відремонтувати», — підкреслює Вадим Данієлян.

Дошка ганьби

Майданчик ProZorro не рятує: за правилами, оголошують тендер, і в ньому можуть брати участь будь-які компанії країни. Організація, яка оголосила тендер, отримує результат: компанію, що виграла. З нею укладають договір. Але як змусити переможця виконувати обов’язки? За словами посадовця, кількість випадків, коли підрядник припиняє виконувати роботи, в області сягає чи не чверті всіх укладених договорів.

«У договорі прописано штрафні санкції. Але потрібен суд. І такі прецеденти в області вже є», — каже Вадим Данієлян.

А ось голова військово-цивільної адміністрації Попаснянського району Сергій Шакун налаштований ще рішучіше. У районі з вини таких недобросовісних підрядників не ремонтують не тільки дороги, а й школи.

«Із цього приводу ми неодноразово зверталися в правоохоронні органи: поліцію, СБУ, прокуратуру і навіть до Генпрокурора України. Але все це ситуацію не рятує, бо гроші все одно не освоять з вини підрядника, — гарячкує Сергій Шакун. — Тож ми пропонуємо створити сайт, де публікувати списки будівельних компаній-підрядників, з якими не рекомендуємо мати справу. І вказувати не тільки назву фірми, а й прізвища та імена керівників, їхніх заступників і бухгалтерів. Користуючись тим, що наша територія охоплена АТО, такі підрядники намагаються використовувати ситуацію з корисливою метою: виграють тендер, отримують гроші, але обсяги робіт, як зобов’язувалися, не виконують. Усе це їм минає безкарно».

Але в області підкреслюють, що настав час покласти цьому край.

Іванка МІЩЕНКО
для «Урядового кур’єра»

Запорука успішного ремонту – в дотриманні ряду правил

Ремонт квартири або будинку – захід відповідальний, тривалий, витратний по грошах. А якщо стикатися з ним вперше – то нерідко і стресове. Кожен з нас, приступаючи до ремонтних робіт, прагне виконувати їх максимально якісно, по можливості швидко. Адже результат хочеться отримати відмінний, довговічний, щоб не повертатися до цього питання якомога довше.

Фахівці акцентують, що для успішного проведення ремонту слід заздалегідь прорахувати і спланувати кожну деталь, дотримуватися загальнобудівельних норм, важливих правил безпеки. Такий підхід допоможе пережити процес поліпшення житлових умов без зайвих нервів і надзвичайних ситуацій. Про яке саме планування і правила йдеться? Читайте далі в нашій статті.

Ремонт своїми руками або пошук підрядників?

З розвитком технологічного прогресу змінюються і методи ремонту. Наприклад, ще два-три десятиліття тому цей процес не викликав особливих складнощів навіть у новачків. А все тому, що оновлення дизайну часто полягало просто в перефарбовуванні підлоги, переклеюванні шпалер, побілки стелі. Не знаходилися в будинку і такі складні сучасні агрегати як, наприклад, електрокотел або газовий котел, які сьогодні вимагають створення і узгодження інженерного плану на установку, грамотного монтажу і кваліфікованого обслуговування.

Потужність, кВт : 9 | Площа обігріву, м² : 80, 90 | Електроживлення, В : 230, 400 |

З одного боку, на будівельному ринку з’явився достаток і широке розмаїття матеріалів і обладнання для будинку, покликаних поліпшити наш комфорт, максимально підлаштуватися під індивідуальні смаки і звички. З іншого боку, їх використання помітно ускладнилося. Тепер з укладанням підлогового покриття або створенням підвісної стелі може впоратися тільки досвідчений майстер, який до того ж постійно стежить за останніми технологіями і вчиться чомусь новому. Від правильності виконання різних будівельних і монтажних робіт залежить не тільки естетичність приміщення, але і довговічність його обробки, комфорт і безпеку перебування в ньому. Ось чому важливо такі завдання доручати кваліфікованим фахівцям, що дотримуються всі нюанси ремонтних технологій.

І вже тим більше це стосується випадків, коли потрібна нова електропроводка, правильна вентиляція, надійний водопровід або ефективна опалювальна система. Такі роботи самостійно, без важливих знань і навичок, без допоміжного обладнання зробити навряд чи вийде якісно. Труби можуть дати текти, витяжка – не справлятися з відведенням відпрацьованого повітря, а електропроводка – стати причиною раптового спалаху. Усунення цих негативних наслідків обійдеться в рази дорожче, ніж звернення відразу до досвідчених майстрів.

Робота з вузькопрофільними фахівцями має ряд переваг:

  • скорочення термінів ремонту;
  • уникнення незапланованих витрат на усунення раптових поломок;
  • гарантію високої якості робіт.

А з чого почати ремонт, виконуєте ви його самостійно або руками професіоналів, читайте нижче.

Покриття : матове | Діаметр, мм : 100 | Витрата повітря, м³/год : 78, 92 | Рівень шуму вентилятора, дБ : 27, 32 |

Продумування дизайну, створення проектних планів, прорахунок кошторису

Для того щоб точно розуміти, на який результат в підсумку ви вийдете та влаштує вас такий результат, слід зробити дизайн-проект приміщень, що підлягають реконструкції. На цьому етапі розбираються такі загальні питання як:

  • чи потрібна перепланування?
  • вона буде капітальною або частковою?
  • як будуть оформлятися кімнати, з яких матеріалів?
  • які інструменти слід купити/орендувати?
  • яких майстрів залучити до роботи?

Багато хто вважає, що дизайн і проектний план – це просто рішення про те, якого кольору будуть стіни й меблі в кімнаті. Насправді в таких документах відображається кожна деталь ремонту, включаючи питання про послідовність робіт, наймання кваліфікованих фахівців, термінах і ризики ремонту, прорахунок вартості і інші важливі моменти.

Вид кабелю : двожильний | Ширина мата, м : 0.5 | Потужність, Вт : 480 | Довжина мата, м : 6 | Площа обігріву нагрівального мату, м² : 3 |

Як вибрати відповідального підрядника?

Наймання майстрів для ремонту – завдання не з простих. Як не потрапити в лапи до “горе-працівників” і не стати жертвою непрофесіоналізму, наслідки якого доведеться виправляти довго і дорого? Ви можете, звичайно, запросити портфоліо з прикладами робіт у вибраній бригади, проте краще звертати увагу на інші моменти, що підтверджують її серйозність:

  • надання чіткого і зрозумілого плану ремонту;
  • попереднє узгодження кошторису;
  • обговорення гарантій якості робіт і алгоритм усунення можливих помилок.

Добре, якщо ви отримаєте позитивні рекомендації про компанію від знайомих, від минулих роботодавців, в тому числі з відгуків в Інтернеті.

Не нехтуйте також ув’язненням офіційного договору, в якому будуть прописані найдрібніші деталі ремонту або процесу монтажу інженерного обладнання (це можуть бути кондиціонери, системи Розумний будинок, опалювальні агрегати). Дане рішення дозволить уникнути нерозумінь з бригадою робітників, недоробок або переробок, переплат за зайву роботу, ухилень від відповідальності в гарантійних випадках.

Довіри заслуговують тільки професіонали

Сьогодні пошук майстрів для ремонту не складає труднощів. В Інтернеті, в газетах, на вуличних дошках оголошень залишається маса повідомлень про дешеву робочу силу. Але ніхто не говорить про якість. Знайти професіоналів не завжди просто. І найчастіше за свою роботу вони беруть більше грошей. Зате використовують хороші матеріали і комплектуючі, виконують точні виміри, вкладаються в терміни і, найважливіше, дають гарантії на результати своєї праці.

Кваліфіковані фахівці знають всі технології ремонтних і настановних робіт, порядок їх виконання. А саме нехтування останнім пунктом часто призводить до серйозних помилок монтажу, через які псується обробка або дорога техніка. Все це доводиться виправляти, витрачати додатковий час і фінансові ресурси.

Деякі специфічні роботи правильніше доручати вузькопрофільним майстрам. Наприклад, напівпромислова система очищення води або магістральний фільтр повинен бути встановлений навченим інженером. Розводку електрики і установку лічильників ніхто не зробить краще електрика з високою кваліфікацією. Те ж стосується розробки плану і споруди системи вентиляції.

Що таке навчена безпорадність і як її подолати?

Навчена безпорадність — це психологічний стан, коли людина розуміє, що не має контролю над негативними подіями у своєму житті, незалежно від їхньої спроби або дій.

У 60-х роках психологи Селігман і Майєр провели експеримент з собаками. Перша група мала можливість уникнути електричних ударів, друга — ні. Обидві групи потім були поміщені у ящик, з якого можна було втекти через перегородку. Собаки з першої групи шукали спосіб вибратися, тоді як собаки з другої групи бездіяльно зносили удари. Це явище назвали синдромом навченої безпорадності, показуючи, що неконтрольованість подій може призводити до безпорадності.

Причиною навченої безпорадності є досвід неконтрольованих негативних подій у минулому. Наприклад, якщо людина постійно стикається з відмовами або невдачами, і незалежно від її зусиль ситуація не змінюється, вона може розвивати переконання про свою безсилість та втратити віру в свої можливості.

Навчена безпорадність може мати негативний вплив на фізичне та психічне здоров’я людини. Вона може призводити до депресії, тривоги, втрати мотивації і недосягнення цілей.

Що таке вивчена безпорадність?

Навчена безпорадність — це психологічний стан, що характеризується пасивністю та безпорадністю у поведінці людини.

Безпорадність виникає тоді, коли людина постійно зіштовхується з негативними подіями та втрачає віру у свою здатність вплинути на них. Це може бути результатом досвіду, коли негативні обставини не змінювалися незалежно від зусиль особи.

Утворення вивченої безпорадності пов’язане з оперантним умовленням, де позитивні результати сприяють закріпленню певної поведінки. Протилежно, навчена безпорадність формується, коли людина опиняється у ситуаціях, де її дії не впливають на результати.

Попередній життєвий досвід, коли людина постійно зіткнулася з обставинами, які вона не могла контролювати, призводить до розвитку набутої безпорадності. З часом вона втрачає віру у свої можливості та перестає намагатися змінити ситуацію.

Навчена безпорадність формується через такі етапи: неконтрольовані обставини, внутрішнє переконання у безсилості, відчуття неможливості контролювати ситуацію та емоційний, когнітивний та мотиваційний дефіцит.

Мартін Селігман, який досліджував навчену безпорадність, виділяє три основні аспекти цього стану: когнітивний дефіцит, коли людина сприймає ситуацію як нерозв’язну; мотиваційний дефіцит, коли відсутня бажання вплинути на ситуацію; та емоційний дефіцит, що проявляється у безнадійності та негативному сприйнятті навколишнього середовища.

Як виникає синдром навченої безпорадності у дітей та дорослих?

Синдром навченої безпорадності може виникати як у дітей, так і у дорослих. Існує кілька факторів, що сприяють розвитку цього синдрому.

Негативний досвід: Люди, які постійно зазнають негативних подій чи невдач, можуть відчувати безпорадність. Це може бути ситуація в сім’ї, школі або на роботі, де постійно відбуваються негативні події, і людина втрачає віру в свої можливості впливати на них

Стиль виховання: Виховання, що спрямоване на виникнення набутої безпорадності, може призводити до її розвитку. Наприклад, якщо дитина постійно чує, що вона не зможе досягти успіху або впоратися з труднощами, вона може почати вірити в це і стати безпорадною.

Перфекціонізм: Прагнення до ідеальності та перфекціонізм можуть сприяти розвитку навченої безпорадності. Якщо людина ставить перед собою надмірно високі стандарти і постійно відчуває, що не досягає їх, це може призвести до відчуття безсилля і відмови від подальших спроб.

Недостатня підтримка: Відсутність підтримки та визнання з боку оточуючих також може сприяти розвитку навченої безпорадності. Коли людина не отримує позитивного підкріплення за свої зусилля та досягнення, вона може втратити віру у себе і стати безпорадною.

Негативне самопрограмування: Внутрішній діалог людини може спричиняти навчену безпорадність. Якщо людина постійно повторює собі негативні речі, такі як «Я не зможу» або «Все одно нічого не вийде», вона посилює свою віру в свою безпорадність і неспроможність змінити ситуацію.

Розвиток навченої безпорадності є комплексним процесом, який може бути зумовлений різними факторами. Розуміння цих факторів може допомогти уникнути або взагалі подолати навчену безпорадність і сприяти розвитку позитивного мислення та активної поведінки.

Як боротися з синдромом набутої безпорадності?

Боротьба з синдромом навченої безпорадності може бути складним процесом, але деякі стратегії та підходи можуть допомогти подолати цей стан. Ось декілька рекомендацій:

Самоспостереження: Почніть уважно спостерігати за своїми думками, емоціями та поведінкою. Визначте, коли ви переживаєте навчену безпорадність і які ситуації або думки викликають цей стан. Це допоможе вам зрозуміти свої внутрішні переконання та шаблони мислення, які потрібно змінити.

Переглядайте свої досягнення: Зверніть увагу на свої досягнення, навіть невеликі. Складіть список того, що ви вже зробили і досягли. Це нагадає вам про ваш потенціал і здатність бути успішним — і врешті-решт подолати синдром набутої безпорадності.

Поставте реалістичні цілі: Замість того, щоб ставити надмірно високі стандарти, почніть з реалістичних та досяжних цілей. Розбийте великі завдання на менші кроки і крок за кроком просувайтесь вперед. Це допоможе вам переконатися, що ви можете досягти успіху.

Розвивайте позитивне мислення: Замість негативних думок про свою безпорадність, зосередьтеся на позитивних моментах та своїх сильних сторонах. Відмічайте свої досягнення і переконуйте себе, що у вас є потенціал і можливості змінити ситуацію.

Зверніться до професіонала: У деяких випадках боротьба з набутою безпорадністю може вимагати допомоги психолога, психотерапевта, чи НЛП-терапевта.

Вони можуть працювати з вами, щоб виявити корені проблеми і розвинути стратегії подолання безпорадності.

Працюйте над самовдосконаленням: Розвивайте нові навички і вміння, що дають вам контроль над ситуаціями. Це може допомогти вам почуватися більш впевнено і здатними впливати на своє життя.

Отримуйте підтримку від оточуючих: Розмовляйте з друзями, родичами або іншими людьми, які вас підтримують. Поділіться своїми переживаннями та цілями і отримуйте позитивну зворотну зв’язок та підтримку.

Важливо пам’ятати, що процес подолання навченої безпорадності може зайняти час і потребує наполегливості. Будьте терплячими з собою і надійтеся на свою здатність змінити свій стан і почуватися більш ефективними та контрольованими у своєму житті.

З часом і практикою, ви зможете навчитися більш ефективно справлятися зі стресовими ситуаціями. Зможете впоратись із тим, щоб змінити своє ставлення, не піддаватися безпорадності і розвинути успішні стратегії реагування і поведінки. Енергія, яка раніше була спрямована на песимістичні переконання, може бути використана в інших важливих аспектах вашого життя.

НЛП (нейролінгвістичне програмування) може бути корисним інструментом для допомоги у подоланні синдрому набутої безпорадності. Ось як НЛП може стати у нагоді при боротьбі з безпорадністю.

Переформулювання переконань. НЛП може допомогти переосмислити негативні переконання, які сприяють безпорадності, і замінити їх на позитивні та мотивуючі переконання. Це може стати підґрунтям для нових дій і покращення результатів.

Зміна внутрішнього діалогу. НЛП може навчити людей розпізнавати і змінювати негативний внутрішній діалог, який підтримує безпорадність. Це дозволяє замінити самокритику та обмежувальні думки на позитивні та сприятливі для дій думки.

Візуалізація успіху. НЛП використовує техніки візуалізації, щоб допомогти людям уявити себе успішними в різних ситуаціях. Це допомагає побороти безпорадність і створює позитивну ментальну модель для досягнення мети.

Робота зі стратегіями поведінки. НЛП може допомогти ідентифікувати неефективні стратегії поведінки, які сприяють синдрому навченої безпорадності, і замінити їх на нові, більш корисні стратегії. Це може включати зміну способу сприйняття ситуацій, зміну поведінки або розвиток нових навичок.

Цей комплекс навичок можна отримати на базовому курсі вивчення НЛП — НЛП-Практик в Люди BDG. Вже з початкових модулів курс НЛП-Практик повертає відчуття контролю над власним життям, адже один з базових постулатів НЛП полягає у тому, що ви — найважливіша людина в своєму житті і жодний синдром вивченої безпорадності не здатний цього змінити.

Про автора

admin administrator