Як часто помиляється МРТ

Авторadmin

Як часто помиляється МРТ

Зміст:

МРТ: переваги, підготовка, вартість

Що це за метод діагностики, які переваги магнітно-резонансної томографії та як вона проходить

Путівник за статтею

  1. Що таке МРТ
  2. Основні області клінічного застосування МРТ
  3. Переваги МРТ
  4. Як підготуватися до МРТ
  5. Як проходить процедура МРТ
  6. Як часто і з якого віку можна робити МРТ
  7. Чи є протипоказання до проведення МРТ
  8. Основна відмінність КТ від МРТ
  9. Скільки коштує МРТ

Медична страховка: як вибрати

Сьогодні існує кілька методів для діагностики захворювань. Одним з них є магнітно-резонансна томографія.

Що таке МРТ

МРТ – сучасний метод дослідження стану внутрішніх органів і тканин людини за допомогою ядерного магнітного резонансу. Дозволяє виявляти різні патології головного і спинного мозку, хребта, малого тазу, нирок, наднирників, колінних суглобів, м’яких тканин і інших органів.

Основні області клінічного застосування МРТ

  • МРТ мозку методами дифузії / перфузії
  • МРТ хребта
  • МРТ черевної порожнини для оцінки печінки, селезінки, нирок, МР-холангіографія та ін.
  • МРТ шиї
  • МР-ангіографія
  • МРТ серця
  • МРТ кінцівок для дослідження патологій суглобів, м’язів і кісток
  • МРТ грудної клітини / середостіння

Переваги МРТ

МРТ – досить затребуваний і популярний метод діагностики, адже:

  • його результати відрізняються високою точністю;
  • він не має обмежень, що стосуються кількості проведених процедур;
  • процедура МРТ є абсолютно безболісною;
  • результати діагностики можна зберегти на комп’ютері або на іншому електронному накопичувачі інформації;
  • ймовірність допустити помилку в результатах зведена до нуля.

Як підготуватися до МРТ

Особливої підготовки МРТ не вимагає. Головне – мати направлення від лікаря, щоб фахівець МРТ міг правильно виконати процедуру, і випити напередодні побільше рідини для більш швидкого виведення контрастної речовини з організму (в разі проведення діагностики з контрастом).

Як проходить процедура МРТ

Процедура МРТ є абсолютно безболісною. Для її проходження пацієнтові досить лягти на стіл апарату і пролежати на ньому від 10 до 30 хвилин, поки лікарі не зроблять всі необхідні знімки. Єдине, що необхідно відзначити – лежати слід нерухомо.

Через деякий час, після закінчення процедури, пацієнту видається протокол обстеження.

Як часто і з якого віку можна робити МРТ

Виконувати діагностику стану внутрішніх органів людини за допомогою ядерного магнітного резонансу можна в будь-якому віці і не обмежену кількість разів. Все залежить від показань і потреби пацієнта в даному методі дослідження.

Чи є протипоказання до проведення МРТ

Магнітно-резонансна томографія є безпечною процедурою і практично не має протипоказань до її проведення. Але вони таки є. До них відноситься наявність у пацієнта:

  • кардіостимулятора
  • слухового апарату;
  • інсулінової помпи;
  • незнімних зубних протезів, коронок, мостів;
  • металопротезів і їх осколків;
  • кава-фільтрів.

Основна відмінність КТ від МРТ

КТ (комп’ютерна томографія) – діагностика різних захворювань, заснована на впливі рентгенівських променів. Головна відмінність МРТ від КТ полягає не тільки в принципі дії, а й в тому, що вона краще сприймає м’які тканини, а не кісткові структури, як КТ. Тому її доцільніше робити для того, щоб виявити наявність патологій і пухлин в м’яких тканинах, ніж для того, щоб виявити наявність травм і пошкоджень кісток і інших твердих тканин.

Скільки коштує МРТ

У скільки обійдеться процедура МРТ, залежить від того, що конкретно буде досліджуватися.

Щоб дізнатися, скільки коштує МРТ суглобів, МРТ голови і МРТ хребта в різних населених пунктах України, перейдіть за представленими посиланнями.

Читайте також:

Наскільки безпечно і як часто можна робити дослідження МРТ

МРТ – передовий, інформативний метод діагностики, який дозволяє детально вивчати глибокі структури організму. Детальна візуалізація внутрішніх тканин відбувається за рахунок використання принципу магнітно-ядерного резонансу. Лікар рекомендує пройти дослідження, щоб виявити причини неврологічних синдромів та порушень в роботі організму. Багатьох пацієнтів цікавить, чи шкідливо МРТ головного мозку і як часто можна проходити таке обстеження.

Трохи про МРТ дослідженні

За допомогою МРТ можна в найдрібніших подробицях «побачити» і оцінити структуру тканин головного мозку, не використовуючи для цього інвазивні маніпуляції.

В ході сеансу пацієнт не відчуває болю. Дискомфорт може бути викликаний тільки звуком, який видає прилад, або необхідністю протягом тривалого часу прибувати в нерухомому положенні. Зате в результаті діагност отримує дуже чітку картину того, що відбувається в головному мозку пацієнта.

Для проведення діагностики використовують такі види апаратів:

  • закритого типу – класичний варіант пристрою, представлений трубою, відкритої з обох сторін. Магнітні елементи розташовані всередині цього тунелю. Стіл з лежачим на ньому пацієнтом в’їжджає всередину конструкції, після чого починається збір інформації;
  • відкритого типу – діагностичне пристосування, магнітні елементи якого розташовані по дузі. Щодо нього розміщується стіл, на якому лежить пацієнт. Прилад відрізняється меншою потужністю в порівнянні з класичним варіантом. Зате він не лякає людей, які страждають на клаустрофобію, і може бути використаний для роботи з пацієнтами, габарити яких не дозволяють їм поміститися в трубі.

Завдяки проведенню МРТ головного мозку можна виявити наслідки черепно-мозкової травми, ознаки інсульту і дисциркуляторної енцефалопатії.

Підхід застосовують для підтвердження хвороби Альцгеймера і оцінки прогресування розсіяного склерозу. Діагностика показана при підозрі на наявність пухлини, вогнища запалення, проблем з кровообігом, інфекційного ураження тканин.

Про інформативність і виявлення патологій за допомогою методики ви дізнаєтеся з цієї статті.

Опромінення електромагнітними хвилями

Для проведення обстеження використовуються магнітні поля, які не здатні викликати у людини ніяких відчуттів. Вони надають особливий вплив на атоми водню, які є у всіх клітинах тіла завдяки присутності в них води. Опромінення задає цим елементам орієнтир і змушує робити коливальні рухи. Це призводить до викиду енергії, яку і засікає система збору даних томографа.

Коли проводять процедуру МРТ головного мозку, пацієнту дають в руки пульт, щоб в разі виникнення тривожності або неприємних відчуттів він подав оператору сигнал. Тоді обстеження припиняється до з’ясування обставин проблеми.

Процеси, що відбуваються в тканинах мозку під впливом магнітного поля, здатні викликати незначний нагрів маси. Але це не є критичним або небезпечним і навіть ніяк не проявляється для людини.

Про підготовку до проходження процедури ви дізнаєтеся тут.

Показання для МРТ

Основними показаннями для магнітно-резонансної томографії є ​​серйозні захворювання або ряд негативних симптомів:

  • підозри на кісти, пухлини;
  • міжхребетні грижі;
  • наявність в організмі чужорідних предметів;
  • травми хребта;
  • з’ясування причини безпліддя;
  • проблеми з опорно-руховим апаратом;
  • міома матки;
  • ушкодження мозку, викликані деякими захворюваннями;
  • травми і переломи;
  • ендометріоз;
  • склерози;
  • хвороба Паркінсона або Альцгеймера.

Також МРТ необхідно перед деякими хірургічними операціями, в період реабілітації після оперативного втручання.

Чи шкідливо робити МРТ головного мозку

Під час процедури комп’ютерної томографії або рентгенівського дослідження використовується іонізуюче випромінювання. Воно може стати причиною утворення вільних радикалів в тканинах організму, які викликають загибель здорових колоній і провокують формування злоякісних пухлин. Це не так страшно, враховуючи обсяг іонів і тривалість впливу, але все ж представляє потенційну небезпеку. З цієї причини маніпуляції проводяться тільки в разі крайньої необхідності, а діагности при цьому одягнені в захисні костюми.

Відповідаючи на питання, чи шкідливо МРТ для людського організму, лікарі в якості аргументу на користь дослідження наводять простий факт. Сучасні люди постійно перебувають під впливом магнітних полів, що виходять від різних технічних пристроїв. За весь цей час їх негативний вплив на тіло, а, значить, і шкода МРТ, не було доведено. Незважаючи на це, існує ряд нюансів при проведенні процедури, про які треба пам’ятати.

Частота досліджень головного мозку

Те, скільки разів потрібно робити томографію, може вирішити тільки лікар. МРТ вважається найбезпечнішим з усіх найбільш інформативних методів дослідження головного мозку. Оптимальною частотою маніпуляцій вважається та, яка дозволяє своєчасно отримувати дані про зміни в стані пацієнта. Вона може бути будь-який, але навіть в складних ситуаціях підхід рідко застосовують частіше 1 рази в тиждень.

Орієнтовна періодичність процедур в залежності від діагнозу:

  • дисциркуляторна енцефалопатія, запаморочення на фоні судинних проблем – не частіше 1 разу на рік. У разі відсутності швидких критичних змін достатньо 1 процедури в 4-5 років;

Детальніше про дисциркуляторна енцефалопатія ви дізнаєтеся з цієї статті.

  • гідроцефалія – ​​при необструктивних формах досить рази в 4-5 років. При обструктивних потрібно динамічний моніторинг, частота встановлюється лікарем;
  • інсульт – при ішемічному МРТ проводять для підтвердження діагнозу і оцінки проведеної терапії, а далі – раз в 4-5 років для профілактики повторного нападу. Крововилив в мозок може потребувати динамічному контролі з метою виключення відновлення кровотечі;
  • розсіяний склероз – 1-2 рази на рік в залежності від швидкості поширення патологічного процесу і ступеня прояву симптомів;
  • хвороба Альцгеймера – МРТ проводять один раз для підтвердження діагнозу;
  • пухлини головного мозку – до 4 разів на перший рік, далі 1 раз в 6-12 місяців при відсутності зростання освіти;
  • контроль після операції -3-4 рази на перший рік, після чого 1 раз в 12-18 місяців.

Навіть настільки безпечну і інформативну процедуру фахівець не стане призначати кілька разів поспіль без необхідності. Її вартість досить висока – ціни починаються від 2-2,5 тис. Гривень в регіонах. При цьому кількість місць, передбачених бюджетною програмою, сильно обмежена. Якщо фахівець платній клініки раз по раз направляє в діагностичний кабінет, варто задуматися над отриманням консультації в іншого фахівця.

Чи є небезпека в проведенні обстеження дітям і вагітним

Незважаючи на відсутність відомостей про негативний вплив магнітних полів на плід, в перший триместр вагітності діагностику МРТ намагаються не проводити.

Винятки становлять випадки, коли іншими способами немає можливості поставити діагноз, а стан жінки загрожує її здоров’ю або життю. У 2-му і 3-му триместрах процедура не заборонена, але рішення про можливість її проведення приймає лікар.

Більше про МРТ під час вагітності ви дізнаєтеся тут.

Чи небезпечно МРТ головного мозку в дитячому віці

Ніяких ознак негативного впливу магнітного випромінювання на організм, що росте не виявлено.

Правда, із застосуванням підходу можуть виникнути проблеми – не кожна дитина здатна нерухомо пролежати в трубі протягом 20-40 хвилин. Дітям особливо не подобається гуде звук, який видає пристрій. У випадку з дітьми у віці до 5 років показано застосування загального наркозу. Така маніпуляція сама по собі становить небезпеку навіть для дорослого.

Наслідки при використанні контрастних речовин

У ряді випадків для уточнення діагнозу МРТ проводять з внутрішньовенним введенням контрасту. Це дозволяє виявити пухлину або аневризму, оцінити стан судин.

Речовини, що застосовуються для цих цілей, багаторазово досліджені і не становлять небезпеки для організму. При правильному проведенні маніпуляції негативні наслідки для пацієнта виключені.

Більше про проведення процедури з контрастом ви дізнаєтеся з цієї статті.

можливі ускладнення

Негативні наслідки можливі лише в разі нехтування правилами проведення маніпуляцій та ігнорування протипоказань. Потенційні побічні ефекти від процедури ніяк не пов’язані з впливом на організм магнітного випромінювання. Це може бути напад клаустрофобії або панічна атака.

Томографія з контрастом

При деяких захворюваннях магнітно-резонансне сканування проводиться із застосуванням контрастування. Фарбувальний речовина дозволяє більш чітко і детально виявити новоутворення. Є можливість зібрати інформацію про розміри пухлини, її внутрішню структуру, визначити наявність метастаз, відрізнити злоякісне утворення від доброякісного формування.

З контрастом не буває проблем, часто в його ролі виступають солі гадолінію. Вони добре розчиняються, рідко викликають алергічні реакції, мають мінімальну токсичність. Речовина вводиться в ліктьову вену за допомогою ін’єкції. Виводиться воно через кілька годин за допомогою нирок, які не накопичуючись у внутрішніх органах.

Для таких обстежень є протипоказання. Не варто часто робити МРТ з контрастом при наступних проблемах:

  • хвороби нирок;
  • вагітність, годування грудьми;
  • сильне зневоднення;
  • хвороби серця і судин;
  • пересадка печінки, виконана недавно;
  • якщо пройшло менше доби від попередньої діагностики з контрастом;
  • алергія на контрастну речовину.

МРТ з контрастом має більш широкі можливості для виявлення хвороби, збору великої кількості відомостей для призначення правильного лікування.

Як часто потрібно робити МРТ головного мозку?

Це залежить від ситуації. Зазвичай вирішують робити МРТ з метою діагностики перед проведенням операції, після операції для перегляду її результатів, і для контролю за ходом лікування. Ніколи не виконується МРТ або комп’ютерна томографія для профілактики. Деякі пацієнти, не довіряючи одним лікарям, проводять аналогічне обстеження в іншій клініці. Це часто занадто легковажне рішення.

МРТ головного мозку роблять кілька разів – перший при постановці діагнозу, повторний після проведеного лікування. Немає сенсу з’ясовувати скільки разів на місяць нешкідливо проводити обстеження. Чи не роблять МРТ кожен день не тому, що це небезпечно. Просто в структурах мозку не відбудеться так швидко змін, які вплинуть на хід хвороби, а їх потрібно буде обов’язково зафіксувати.

Якщо знадобиться операція, МРТ головного мозку можна зробити 2-3 рази на місяць. Це допоможе проконтролювати результати хірургічного втручання, процеси одужання. Якщо проводиться медикаментозне лікування, немає сенсу так часто проводити томографію. У разі виявлення неоперабельний пухлини МРТ можуть робити кілька разів поспіль, з контрастом, якщо цього вимагає складність поставленого діагнозу. Треба простежити за розвитком новоутворення, з’ясувати всі можливі деталі. Найзручніше це робити, проводячи діагностику в судинному режимі.

Слід пам’ятати, що це дорога процедура, її безкоштовного виконання люди чекають довгий час. Проведення МРТ є стресом для тих пацієнтів, хто негативно ставиться до замкнутого простору. Дітям дозволяють робити магнітно-резонансну томографію за медичними показаннями теж необхідну кількість разів.

Протипоказання до проведення МРТ

Наявність в тілі людини металевих осколків, феромагнітного апарату Ілізарова, імплантів або кардіостимулятора виключає можливість застосування методу. Протипоказання є абсолютним, але із застереженням. Останнім часом виробники стали випускати впроваджуються в тіло людини вироби з пластику, що дозволяє обійти цей момент.

Від МРТ головного мозку доведеться відмовитися при:

  • наявність інсулінового насоса, протеза на клапані серця або нервового стимулятора;
  • встановленої кровоостанавливающей кліпсі;
  • серцевої недостатності;
  • психічних розладах;
  • вкрай важкому стані пацієнта (можливі виключення);
  • наявності на тілі людини татуювань, які були зроблені речовинами з підвищеним вмістом металів – це може стати причиною опіків.

Люди з клаустрофобію проходять МРТ після прийому заспокійливих препаратів. У ряді випадків доводиться вдаватися до загального наркозу. Пацієнти з масою тіла, що не дозволяє використовувати класичну модель у вигляді труби, проходять обстеження на відкритому томографі.

На сьогоднішній день вчені не виявили негативного впливу магнітних полів, випромінюваних томографом, на тіло людини. При цьому немає ніякої гарантії, що небезпека повністю відсутня. Можливо, про неї просто поки не знають. Якщо лікар рекомендує пройти дослідження для постановки діагнозу або відстеження динаміки проведеного лікування, це варто зробити. Просто не потрібно зловживати маніпуляцією.

Показання та протипоказання

Чи шкідливо МРТ голови в конкретному випадку розповість лікуючий лікар з урахуванням показань і протипоказань. Висока чутливість методу дозволяє виявляти на ранній стадії такі захворювання мозку, як пухлини, кісти, мальформації (неправильне з’єднання вен і артерій), аневризми (стійке розширення просвіту), звуження просвіту, вроджені аномалії елементів судинної системи, осередки крововиливу, патологічні процеси, що протікають в судинних стінках.

Лікар отримує відомості про травматичні зміни тканин мозку і скупченні цереброспінальної рідини в області шлуночків або проток. В ході дослідження виявляються вогнища запальних процесів (енцефаліт, менінгіт, абсцес), ділянки атрофічного і ішемічного ураження мозку. Основними показаннями до проведення процедури є: головний біль нез’ясованої етіології, неврологічні порушення, перенесені черепно-мозкові травми, підозри на різні патології мозку.

Абсолютним протипоказанням для проведення процедури є носіння будь-яких медичних апаратів, приладів, пристроїв, виготовлених з використанням елементів з металу або інших матеріалів з магнітними властивостями. У цю категорію входять кардіостимулятори, інсулінові помпи, зубопротезні конструкції, протези внутрішнього вуха, імплантати, ортопедичні конструкції Єлізарова, гемостатические кліпси, судинні шунти, зубні штифти. Відносні протипоказання:

  1. Вагітність в I триместрі.
  2. Татуювання, нанесені феромагнітними барвниками.
  3. Серцева недостатність, що протікає в декомпенсированной стадії.
  4. Психічні розлади в період загострення.
  5. Вкрай важкий фізичний стан пацієнта.

Проведення процедури може викликати труднощі, якщо маса тіла людини перевищує 100 кг. Складнощі пов’язані з розміщенням пацієнта всередині апарату, який являє собою порожню трубку або капсулу. Діаметр тунелю томографа становить близько 70 см. Боязнь замкнутого простору (клаустрофобія) може стати причиною відмови від проведення дослідження.

Як проводиться і чи потрібно готуватися?

Спеціальної підготовки для дослідження не потрібно. Потрібно обов’язково зняти всі металеві предмети:

  • прикраси;
  • годинник;
  • окуляри;
  • знімні зубні протези.

Дітям до 5 років важко нерухомо лежати 40-60 хвилин. Тому процедура може проводитися під час нічного сну або під наркозом. В останньому випадку потрібно перед процедурою відмовитися від їжі: за 2 години для грудничка, за 4 години для дітей від 1 року, за 19 годин – для дітей від 5 років.

Старшим дітям пропонуються навушники з музикою і казками. Під час роботи томограф сильно шумить.

Що показує процедура

У різних режимах МРТ головного мозку у дитини показує:

  • тканини мозку (можна діагностувати інфекцію, кісти, пухлини, крововиливу);
  • судини головного мозку;
  • гіпофіз (діагностуються причини гормональних порушень);
  • очні орбіти, очні яблука (виявляються захворювання очей);
  • черепно-мозкові нерви (виявляються причини неврологічних порушень).

На МРТ головного мозку можна розрізнити такі деталі анатомії, як сіра і біла речовина, мозолисте тіло, гіпокамп, гіпофіз, звивини. Можна розрізнити порушення мозкових структур, як вроджені, так і придбані.

МРТ діагностика з контрастом дозволяє краще візуалізувати судини. Цей вид обстеження допомагає виявити вогнищеві захворювання, такі як розсіяний склероз, пухлини. Розшифровку МРТ головного мозку у дитини виробляє лікар. Батькам не слід намагатися зробити це самостійно, і тим більше не повинні самі призначати якесь лікування. Знімок – це ще не діагноз.

суть МРТ

Щоб зрозуміти, на якому рівні шкодить МРТ мозку, спочатку потрібно познайомитися з самим ходом способу. Магнітно-резонуюча томографія називається так, тому що в ході діагностування магнітні поля великої потужності резонують, подібно звуку від стін, від іонів в органах людини.

Цей новітній спосіб діагностики дозволяє обстежити навіть важкодоступні і зовсім не доступні для інших методів органи.

Найбільш активно МРТ застосовують заради:

  • виявлення нових утворень;
  • оцінки станів хребців спини;
  • контролювання нормального функціонування мозку, як спинного, так і головного.

Електромагнітні хвилі апарату призводять до коливання атоми водню, які знаходяться всередині органів і тканин організму

Раніше в ім’я таких цілей використовували рентгенографію і УЗД, але ці методики не давали повної картини. Більш того, рентген шкодить здоров’ю, випромінювання під час рентгенівського дослідження підвищує ризик променевої хвороби і ракових утворень.

УЗД не дозволяє в повній мірі описувати стан глибоко розташованих органів.

Читати також: як вибрати між УЗ-діагностикою та МР-томографією.

МРТ ж заснована на дії магнітних хвиль на тіло людини, які випромінює резонаторное обладнання. Магнітні поля, потужністю близько 0,5-1,2 або до 1,5 тесла, змушують приходити в коливання (або резонирование) атоми водню, які містяться в кожній клітині органів.

На час обстеження хворий лежачи заїжджає в спеціальну установку, де на нього впливає магнітне поле самої установки, тривалість діагностування може займати від десяти хвилин і більше. Все підпорядковується ступеня патологічного стану.

Принцип роботи МРТ дуже благонадійний. З усіх методичних засобів МРТ голови найбільш щадна до органів, тому мінімально діє на загальний стан пацієнта.

Рентгенівське дослідження підвищує ймовірність розвитку онкологічних процесів і променевої хвороби

Про автора

admin administrator