Як мідний купорос розчинити у воді

Авторadmin

Як мідний купорос розчинити у воді

Мідний купорос

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 16 березня 2021 Опубліковано: 06 лютого 2019 Перша редакція: 07 червня 2012 🕒 3 хвилини 👀 181680 разів 💬 9 коментарів

  • Призначення
  • Інструкція із застосування Мідного купоросу
  • Сумісність
  • Заходи безпеки
  • Долікарська допомога
  • Зберігання Мідного купоросу
  • Коментарі

Призначення

Мідний купорос – фунгіцид широкого спектра дії, призначений для боротьби з великою кількістю захворювань на рослинах декоративних культур, чагарниках, ягідних культурах, як плодів з насінням, так і з кісточками. Препарат дозволено використовувати в підсобних господарствах.

Інструкція із застосування Мідного купоросу

50 г мідного купоросу розчиняють в невеликій кількості води, постійно помішуючи (досить інтенсивно), після чого об’єм робочого розчину необхідно довести до 5 л. Робочий розчин не підлягає зберіганню – його готують безпосередньо перед застосуванням і використовують до кінця цього дня. При довгому зберіганні препарат може злежатися – його необхідно розтовкти, щоб не було грудок; можна спробувати розчинити його, інтенсивно розмішуючи. Підготовку (приготування розчину і наповнення бака обприскувача) перед початком обробки проводять на оброблюваній території, удалині від худоби, водойм, житлових будинків.

Обробку проводять тільки в суху безвітряну погоду (бажано рано вранці або пізно ввечері). Одна з важливих умов – не має передбачатися випадання опадів протягом 4-х годин після обприскування рослин. Обробку проводять до розпускання бруньок. Перед дезінфекцією саджанців троянд і дерев, необхідно видалити нарости бактеріального раку на коренях, після чого коріння опускають в розчин мідного купоросу на 3 хвилини, після – промивають коріння водою.

КультураХворобаВитрата розчинуСпосіб обробки
ТрояндиБорошниста роса, чорна плямистість листя10 л / 100 м 2Обприскують в середині-кінці листопада
Смородина, аґрусСепторіоз, антракноз, інші плямистості1-1,5 л / 1 кущОбприскують до розпускання бруньок
Вишня, черешня, персик, абрикос, сливаКоккомікоз, клястероспороз, інші плямистості; курчавість, мониліоз2-10 л / 1 дерево (залежить від віку)Обприскують до розпускання бруньок
Груша, яблуня, айваФіллостикоз, парша, інші пятнистости; курчавість, мониліоз2-10 л / 1 дерево (залежить від віку)Обприскують до розпускання бруньок

Період захисної дії – 1-2 тижні. Діяти препарат починає протягом двох годин.

Сумісність

Змішувати з іншими препаратами заборонено.

Заходи безпеки

Мідний купорос помірно небезпечний для людини – має 3-й клас небезпеки.

При використанні згідно інструкції не викликає резистентності, не впливає на сівозміну, не фітотоксичний.

Малонебезпечний для бджіл. Дозволена обробка в санітарних рибогосподарських зонах.

Не можна готувати розчин в харчовому посуді. Не пити, не курити, не їсти при роботі з препаратом – необхідно використовувати респіратор, захисні окуляри, головний убір, гумові рукавички і халат. Обприскування проводити за відсутності дітей і тварин. Після закінчення роботи необхідно прийняти душ, прополоскати рот і переодягнутися.

Не допускати потрапляння препарату в джерела питної води. Не проводити обробку в період цвітіння. Не обробляти рослини, якщо температура піднялася вище 30 градусів. Прострочений препарат використанню не підлягає.

Долікарська допомога

При появі ознак отруєння, постраждалого виводять на чисте повітря. Необхідно переодягнутися, прополоскати рот і звернутися до лікаря, показавши упаковку від препарату.

Якщо Мідний купорос потрапив на шкіру – місце забруднення необхідно промити великою кількістю проточної води або мильного розчину. Не втирати препарат у шкіру.

Якщо препарат потрапив в очі – промити їх у відкритому стані під проточною водою.

При потраплянні препарату в легені – вийти на чисте повітря.

При проковтуванні препарату необхідно відразу ж випити півлітра холодної води (можна кілька яєчних жовтків або 300 г молока). Випити склянку води з суспензією активованого вугілля (1 г вугілля на 2 кг маси тіла). Ні в якому разі не викликати блювоту!

В якості антидоту приймають унітіол. Перший раз – 10 мл 5 % розчину внутрішньом’язово. Після цього протягом 3 діб по три рази на день по 5 мл.

Після надання першої допомоги потрібно обов’язково звернутися до лікаря за консультацією.

Зберігання Мідного купоросу

Препарат зберігають в недоступному дітям і тваринам сухому місці. Не зберігати разом із продуктами харчування та ліками, не змішувати з іншими препаратами.

Мідний купорос: застосування в садівництві, приготування

Мідний купорос дуже популярний засіб, використовуване в городі і в саду. Це препарат контактної дії, який можна використовувати для боротьби з хворобами, шкідниками і в деяких інших випадках. Про те, що це за речовина і як його застосовувати, можна прочитати нижче в статті.

Що таке мідний купорос?

Мідний купорос також іменують сульфатом міді або сірчанокислої міді. Його хімічна формула CuSO4. Виглядає це речовина як кристалічний блакитно-синій порошок, але при тривалому контакті з повітрям він блідне, стаючи світло-сірими. А як тільки його замочують у воді – відновлює свій синюватий колір. На якість мідного купоросу це ніяк не впливає, він все ще придатний до використання, але про це його властивість важливо знати при використанні.

Важливо!Мідний купорос – це засіб контактного дії. Він не накопичується в тканинах рослини, тому його використання не має негативного впливу на плоди культур.

Продається сульфат міді в будь-якому магазині з садовими товарами. Як правило, його фасують по пакетиках з написом «Мідний купорос» або «CuSO4». Він також входить до складу таких препаратів як: «Купронафт», «Бордоська суміш», «Бургундська рідина» і подібних.

Застосування мідного купоросу в садівництві

Одним з найбільш доступних і водночас ефективних препаратів для саду вважається мідний купорос. Як же його використовують?

Важливо!Вважається, що він може зв’язувати сполуки фосфору, тому у деяких культур може з’явитися ознаки фосфорного голодування. А це означає, що використовувати мідний купорос потрібно в строго обмеженій кількості – згідно дозуванні.

Як приготувати розчин мідного купоросу?

Мідний купорос як приготувати

В залежності від того, для чого використовується мідний купорос, рецепт приготування розчину може значно відрізнятися.

  • 3-5% розчини вважаються выжигающими. Їх використовують для того, щоб знезаразити землю, усунути цвіль. Це досить концентрована суміш, тому оброблену нею землю можна використовувати не раніше ніж через рік. Для виготовлення розчиняють в 10 літрах води 300-500 г CuSO4.
  • 0,5-1% розчини вважаються лікувально-профілактичними. Вони використовуються для боротьби з грибковими хворобами, шкідниками і для обробки зрізів на гілочках, корі дерев. Робиться за допомогою розчинення 50-100 г кристалів мідного купоросу в 10 літрах води.
  • 0,02-0,03% розчин – це найбільш слабка концентрація, що використовується як добриво і підгодівля для різних садових культур. Для отримання цієї підгодівлі потрібно розчинити всього лише 2-3 грама кристалів CuSO4 в 10 літрах води.

Будь-які розчини мідного купоросу необхідно готувати безпосередньо перед використанням, а не заздалегідь, адже мідний купорос в холодній воді може кристалізуватися.

Обробка мідним купоросом навесні

Найчастіше мідний купорос в саду використовується саме навесні. В цей час рослинам потрібно багато поживних елементів, щоб піти в зростання, також велику кількість міді споживається під час цвітіння – це період найвищої активності обмінних процесів в тканинах культур.

Важливо!Садові дерева та кущі, зі слабкою імунною системою рекомендується обробляти мідним купоросом 2 рази на рік – навесні і восени. Процедура проводиться тільки при плюсовій температурі в період, коли немає листя.

  • Обробка рослин розчином мідного купоросу зазвичай здійснюється за допомогою зрошення гілок і землі під культурою. Застосовують його в цьому випадку і як лікування, і як профілактичну міру, а в якості бонусу отримують підвищення імунітету «пацієнта».
  • Крім догляду за культурами, навесні мідний купорос використовують для обробки землі (як добриво). Він не тільки збагачує землю міддю, але і знищує грибки, шкідників, які можуть в ній жити. Найбільш ефективна така процедура перед посадкою редиски, моркви, капусти, часнику і деяких інших рослин, особливо вразливих для негативного впливу навколишнього середовища.
  • Ще один метод використання CuSO4 навесні – протруювання бульб картоплі перед посадкою. Якщо обробити їх розчином 0,2% концентрації, знизиться ризик зараження фітофторозом. Крім того, таке обприскування покращує смак майбутнього врожаю.
  • Можна обробити слабким розчином і розсаду томатів, щоб уникнути можливості зараження грибками при пересадці на постійне місце.
  • Якщо замочити насіння культур в розчині мідного купоросу (слабкому), можна захистити їх від захворювань і прискорити схожість. Однак така обробка багатьма городниками вважається небезпечною. На їх думку, при такій обробці речовина не виводиться з рослини і може нашкодити користь і смак врожаю.

Літня обробка

Застосування мідного купоросу

Садівники настійно рекомендують не обприскувати рослини мідним купоросом при температурі повітря вище +30 градусів. Так що влітку використання препарату скорочується до мінімуму. Лише за умови, коли потрібні екстрені заходи для лікування мідного голодування біля дерева або інший молодий культури, можна використовувати слабкий розчин речовини. Зазвичай ознаки мідного голодування з’являються в липні. Вони виражаються в відмирання верхівок рослин, слабкому зростанні, хлорозі.

Цікаво!Використання мідного купоросу зазвичай чергують з іншими препаратами. Причина в тому, що ця речовина підвищує кислотність землі і, крім того, у великих концентраціях може нашкодити.

Використовувати CuSO4 можна влітку і для боротьби з білою гниллю, фітофторозом, чорною ніжкою. В даному випадку потрібен 0,2% розчин, а процедура проводиться тільки під вечір.

Особливості осінньої обробки мідним купоросом

Осіння обробка культур мідним купоросом здійснюється виключно після того, як дерева і чагарники скинуть листя. При цьому температура повинна бути плюсовій! Це знизить ризик появи хімічних опіків і допоможе рослині відновитися після плодоношення.

Важливо!Використовувати мідний купорос часто не рекомендується, так як мідь може накопичуватися в землі, а це негативно позначається на розвитку рослин.

Завдяки осінній обробці можна не тільки підвищити опірність дерев морозів, хвороб, але і позбутися від шкідників, які зазвичай селяться на зиму в їх корі. Але обприскують не тільки дерево або чагарник, але і землю біля його основи (прикореневу зону), так як там шкідники також нерідко оселяються.

Запобіжні заходи

Мідний купорос дійсно неймовірно корисна речовина. Однак використовувати його потрібно з розумом, щоб не нашкодити рослинам, землі і навіть людям, які знаходяться в безпосередній близькості під час його застосування.

  • Обробка рослин проводиться зазвичай рано вранці або ввечері, після заходу сонця, інакше на листках з’являться опіки.
  • Використовувати розчини можна тільки в безвітряну погоду.
  • Користі від обприскування після дощу або відразу перед ним ніякого немає.
  • Завжди потрібно дотримуватися правильної концентрації мідного купоросу! Розчини з концентрацією понад 5% вбивають будь-яких шкідників, але і самі рослини будуть обпалені – не варто про це забувати.
  • Відразу після застосування засобу необхідно вимити садовий інвентар.
  • Мідний купорос можна використовувати тільки в спецодязі, рукавицях, масці, щоб не вдихати пари і не допускати попадання речовини на шкіру, в очі.
  • Обприскування допустимо до розпускання бруньок і після листопаду. Ні в якому разі не можна розпорошувати мідний купорос під час цвітіння культур – це призведе до отруєння будь-запилювачів, включаючи бджіл.
  • Обробка мідним купоросом проводиться не пізніше ніж за місяць до збору врожаю!

Не варто забувати, що мідний купорос отруйний для людини. Смертельна доза 50 мл При цьому він може всмоктуватися через піт, засвоюватися при попаданні на будь-які слизові оболонки. Тому при роботі з CuSO4 потрібно дотримуватися заходів індивідуального захисту і акуратно поводитися з розчином.

Дослідження фізичних і хімічних явищ

Перед проведенням дослідів повторіть правила роботи і безпеки в хімічному кабінеті 1 . Ви повинні чітко їх дотримуватися.

1 Ці правила розміщено на с. 17 і 32 підручника.

У вашому розпорядженні хімічна склянка, шпатель, промивалка з водою, скляна паличка, спиртівка чи сухе пальне, піпетка, предметне скло, пробіркотримач, порцелянова чашка, лабораторний штатив із кільцем, керамічна підставка, штатив із пробірками.

Пригадайте, як необхідно поводитися зі спиртівкою, сухим пальним, нагрівати речовини і рідини в лабораторному посуді, здійснювати інші хімічні операції. У разі потреби прочитайте відповідний текст у § 3—5.

Варіант практичної роботи вам укаже вчитель. Досліди виконуйте без поспіху, уважно спостерігаючи за тим, що відбувається з речовинами.

Будьте обережними з вогнем!

ВАРІАНТ 1

Вам видано: мідний купорос (засіб для боротьби із хворобами рослин), розчин кальцинованої соди (засіб для чищення), нашатирний спирт (медичний засіб).

ДОСЛІД 1

Розчинення мідного купоросу у воді

Налийте в хімічну склянку 10—15 мл води. Наберіть шпателем невелику кількість мідного купоросу і додайте його у воду. Що спостерігаєте? Для прискорення розчинення речовини перемішуйте вміст посудини скляною паличкою.

Порівняйте за кольором мідний купорос і його розчин. Яке явище, на вашу думку, відбулося — фізичне чи хімічне?

ДОСЛІД 2

Випарювання води з розчину мідного купоросу

Запаліть спиртівку чи сухе пальне.

За допомогою піпетки нанесіть кілька крапель розчину мідного купоросу на предметне скло або налийте 1 мл цього розчину в порцелянову чашку і, обережно нагріваючи його, випарюйте воду з розчину до появи кристалів.

Які фізичні явища відбуваються під час виконання досліду?

ДОСЛІД 3

Взаємодія мідного купоросу з кальцинованою содою

Перелийте зі склянки в пробірку 1—2 мл розчину мідного купоросу і додайте 1—2 мл розчину кальцинованої соди.

Який зовнішній ефект супроводжує реакцію між речовинами в розчині?

ДОСЛІД 4

Взаємодія мідного купоросу з нашатирним спиртом

Налийте в пробірку 1—2 мл розчину мідного купоросу і за допомогою піпетки додавайте до нього по краплях нашатирний спирт. Вміст пробірки періодично перемішуйте.

Що спостерігаєте на початку досліду, через деякий час?

Результати дослідів, під час яких відбулися хімічні явища, внесіть до таблиці, записавши в її клітинках відповідні зовнішні ефекти:

Реагенти

Кальцинована сода (розчин)

Мідний купорос (розчин)

ВАРІАНТ 2

Вам видано: парафін 1 , розчини магній сульфату, або гіркої солі (жовчогінний засіб), та кальцинованої соди (засіб для чищення), нашатирний спирт (медичний засіб), лимонну кислоту (харчовий продукт).

1 Парафін є сумішшю органічних речовин.

ДОСЛІД 1

Нагрівання парафіну

Помістіть у порцелянову чашку невелику кількість парафіну і поставте її на кільце, закріплене в лабораторному штативі. Запаліть спиртівку чи сухе пальне та обережно нагрівайте вміст чашки. Що спостерігаєте?

Після досліду погасіть полум’я і залиште чашку в кільці штатива для охолодження.

Які явища відбулися під час виконання досліду — фізичні чи хімічні?

ДОСЛІД 2

Взаємодія магній сульфату з нашатирним спиртом

До 1—2 мл розчину магній сульфату за допомогою піпетки додавайте по краплях нашатирний спирт. Що спостерігаєте?

ДОСЛІД 3

Взаємодія лимонної кислоти з кальцинованою содою

Помістіть у пробірку невелику порцію лимонної кислоти і додайте 1—2 мл розчину кальцинованої соди.

Яким зовнішнім ефектом супроводжується реакція між речовинами?

ДОСЛІД 4

Взаємодія нашатирного спирту з лимонною кислотою

Приготуйте в пробірці 2—3 мл розчину невеликої порції лимонної кислоти. Переконайтесь у відсутності в нього запаху і наявності запаху в нашатирного спирту.

До 1 мл нашатирного спирту додайте розчин лимонної кислоти і перемішайте суміш. Чи має запах отримана рідина?

Результати дослідів, під час яких відбулися хімічні явища, внесіть до таблиці, записавши в її клітинках відповідні зовнішні ефекти:

Реагенти

Кальцинована сода (розчин)

Магній сульфат (розчин)

ДОМАШНІЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Взаємодія харчової соди із соком квашеної капусти, лимонною кислотою, кефіром

1. Налийте в одну маленьку склянку трохи соку квашеної капусти, а в іншу — нежирного кефіру або сироватки. В обидві склянки додайте по 1/4 чайної ложки харчової соди. Що спостерігаєте?

2. Приготуйте невеликі кількості водних розчинів лимонної кислоти і харчової соди. Злийте разом частини обох розчинів в окрему склянку. Що відбувається?

До залишку розчину лимонної кислоти додайте трохи порошку соди, а до залишку розчину соди — трохи кристаликів лимонної кислоти. Які ефекти спостерігаєте — такі самі, що й при зливанні розчинів, чи інші?

Виявлені зовнішні ефекти зумовлені хімічними реакціями, що відбулися під час експериментів.

НА ДОЗВІЛЛІ

Хімічні реакції за участю йоду і зеленки

1. У дві маленькі склянки налийте по 3—4 столові ложки води. В одну склянку додайте пігулку вітаміну С (аскорбінової кислоти) і періодично перемішуйте. В іншу склянку внесіть 3—4 краплі йодної настоянки.

Коли частина пігулки розчиниться, злийте порцію рідини з твердого залишку в розчин йоду. Що спостерігаєте?

2. Приготуйте трохи розчину лимонної кислоти. Потім у маленьку склянку налийте 5—6 столових ложок води, додайте 2—3 краплі спиртового розчину брильянтового зеленого (побутова назва цього розчину — зеленка) і перемішайте рідину. Більшу її частину розподіліть між двома такими самими склянками.

У першу склянку додайте порцію розчину вітаміну С, що залишився після попереднього досліду, в другу — розчин лимонної кислоти, а в третю — кілька крапель нашатирного спирту.

Чи змінюється колір рідин у склянках? Якщо так, то в яких і як саме?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

Фізичні та хімічні явища при виведенні плям

Поява плями на одязі, білизні, скатертині, килимі — завжди неприємна подія. Тільки-но помічаємо навіть маленьку пляму, одразу міркуємо, як її позбутися. Можна скористатися послугою спеціалізованого підприємства або спробувати вивести пляму самому (мал. 58).

Мал. 58. Виведення плями на килимі

Пляму від жиру зазвичай видаляють органічним розчинником — бензином, петролейним ефіром, ацетоном. На свіжу жирну пляму можна нанести нагрітий крохмаль, а потім його струсити. Під час цих процедур відбуваються фізичні явища: у першому випадку жир розчиняється в рідині й видаляється з тканини, а в другому — поглинається часточками крохмалю. Деякі плями нежирового походження вдається змити водою.

Вивести плями від ягід, овочів, напоїв допоможуть засоби побутової хімії. Вони містять речовини, які вступають у реакції з барвниками і знебарвлюють їх. Можна також застосувати сік лимона або розчин лимонної кислоти, перекису водню, нашатирний спирт, які теж спричиняють хімічні перетворення багатьох забарвлених речовин.

Важливо перед тим, як виводити пляму, перевірити, чи не зіпсує обраний побутовий засіб саму тканину, не змінить її колір. Використовуючи будь-який органічний розчинник, потрібно пам’ятати про його вогненебезпечність, дотримуватися правил поводження з ним.

Про автора

admin administrator