Як можна заробити на інвестиціях

Авторadmin

Як можна заробити на інвестиціях

Як почати інвестувати з нуля та куди вкладати гроші?

Як діяти так, щоб активів ставало більше, а не менше, щоб запас грошей в певний момент міг сам на себе працювати, як досягти фінансової незалежності, що готує 2022 рік для інвесторів та як змінюються світові тренди розповів в ефірі Українського радіо фінансовий аналітик Ілля Кислицький.

У якому віці почати інвестувати?

Інвестиційна діяльність має починатися у дорослому віці, не у підлітковому. Це робота з власними активами, навіть якщо вони дуже маленькі. Інвестиції — завжди ризик, не варто ризикувати тими грошима, які для людини мають критично-важливе значення. Інвестування в Україні стають демократичними, тобто інвестування стають доступнішими, цією темою починають цікавитися дедалі більше людей.

Що таке “вільні” гроші?

Фінансова подушка — це не вільні гроші. Якщо у людини є гроші на депозитному рахунку і є певна частина коштів, що для людини не є критично важливою, то ці гроші можуть вважатися вільними. Якщо фінансової подушки немає, вільні гроші варто пустити на її створення. Фінансова подушка безпеки — це резерв, який можна використовувати у непередбачених випадках: у разі хвороби чи втраті роботи. Розмір подушки, яка допоможе пережити складні часи, розрахувати легко: зазвичай це ваші власні доходи або доходи сім’ї за три місяці чи півроку.

Про криптовалюту як інвестиції

Вкладення у криптовалюту, з одного боку, занадто ризикований інструмент для інвестицій, а з іншого роль криптовалют не варто недооцінювати, оскільки вони викликали великий інтерес людей до інвестування як процесу. Безумовно, ризики, які несуть криптовалюти, досить великі. Однак є такий показник як волатильність — це міра того, як ціна активу змінюється. Для порівняння консервативні інструменти мають невеликий діапазон зміни ціни, а криптовалюти змінюються в ціні істотно. Найпопулярніша криптовалюта біткоїн коштувала свого часу понад 60 тисяч доларів, на сьогодні це близько 45 тисяч доларів.

Чи варто починати інвестувати?

Після пандемії ціни на товарні активи істотно зростають, скажімо вугілля, природний газ, нафта. У зв’язку з цим виникнення інфляції — лише питання часу, а коли є інфляція і люди мають гроші під подушкою, то вони їх втрачають.

На початках не варто інвестувати у ті активи, про які у вас немає повного розуміння. Кожен може в інтернеті знайти інформацію, як відкрити брокерський рахунок, як купити акції компаній. На сьогодні і банки виходять на ринки інвестицій і пропонують облігації внутрішніх державних позик (ОВДП). Також у майбутньому з’являтиметься дедалі більше можливості придбати акції західних чи європейських компаній. Усе це демократизує можливість кожного українця збільшувати свої активи через інвестиції.

Про роботу банків щодо продажу облігацій

Користувачі пишуть, що банки з продажу кожної облігацій забирають так багато, що з інвестиціями у шість тисяч гривень не залишається нічого. Треба розуміти, що робота банка — це комісія, вони заробляють на кожній транзакції. Водночас це дає можливість цікавитися інвестиціями, бо банк заробляє на незнанні людини, як розпорядитися активом. Треба зрозуміти, де і як банк на вас починає заробляти: на зберіганні, на кожній транзакції. Як перший крок варто прочитати тарифні сітки, що коштує, за що ви платите. Наступний крок — відкриття брокерського рахунку.

Якщо ви вирішили знайти брокера, то щоб не натрапити на шахраїв варто звертати увагу на західні брокерські компанії, у яких є репутація. У них є великий власний капітал, вони можуть торгуватися на біржі, тобто акції самої брокерської компанії теж торгуються. Серед критеріїв: тривалість існування брокерської компанії, її капітал, чи випускає вона власні акції, бажано щоб штаб-квартира розміщувалася у Західній Європі чи США. В інвестиціях ключовим елементом є критично оцінювати кожен крок.

У що вигідніше вкладати?

Вигідно вкладати у те, що зростає в абсолютному сенсі. Скажімо, українські активи, ті ж самі ОВДП, чи боргові інструменти — це історія про те, яка є реальною дохідність. Якщо ОВДП має дохідність 11%, то треба розуміти, що треба відмінусувати інфляцію.

Під час енергетичної кризи непоганим рішенням буде інвестувати в енергетичні ринки. Макроекономічний контекст є найголовнішим у розумінні, які тренди на ринку будуть формуватися у майбутньому. Це є інвестиційними ідеями в широкому сенсі. Якщо ви розумієте, що у майбутньому нафта дорожчатиме, тоді можна розглянути активи та фьючерчи на ці ринки.

Коли треба задуматися про інвестування?

Задумуватися про інвестиції варто людям, у яких налагоджений побут, є депозит у банку та вже є фінансова подушка не у кілька місяців, а кілька років. Одному інвестору поставити питання, куди краще інвестувати кілька тисяч доларів, на що він відповів, що такі інвестиції краще направити у власні знання. На певному етапі придбання нерухомості є важливішим, ніж міфічні відсотки, які людина може заробити, а може і не заробити на інвестиційних ринках.

Поріг входу на брокерський ринок є дуже низький, можна починати з дуже маленької суми, але якщо ви берете в борг у майбутньому в самого себе, то це неправильний крок. Треба привчати себе думати довгими дистанціями. Якщо ви візьмете 20-30 тисяч у будь-якій валюті і спробуєте з ними попрацювати на дистанції шість місяців чи кілька років, то ви зрозумієте, що можете і втратити, і заробити.

Як привчити себе інвестувати?

Якщо говорити про молоде покоління, то різні компанії проводять освітні заходи, щоб покращити загальне знання у цій сфері. Планування на довгі дистанції є кроком для власної фінансової незалежності.

Коли ви передаєте гроші третім особам ви берете кредитний ризик, завжди є ризик, що з компанією щось трапиться, або вона стане не платоспроможною. Також якщо ви розміщуєте гроші на депозиті, ви приймаєте ризики банку. Не буває безризикових інвестицій, це головна концептуальна відмінність.

Як інвестувати в акції?

Ми докладно зупинимося на третьому способі заробітку, оскільки саме його можна розглядати як повноцінне інвестування.

Як правильно інвестувати в акції?

Ось кілька важливих тез про те, як інвестувати в акції. Вони будуть корисні учасникам ринку, які ще не мають досвіду взаємодії з цим видом цінних паперів.

  • Збирайте інформацію. Є безліч спеціалізованої літератури, такої, як щорічні листи Воррена Баффета, книги Лінча, Грема та багато інших.
  • Заглиблюйтеся. Якщо можете ближче познайомитися з компанією, куди збираєтеся вкласти гроші, — зробіть це. Орієнтуючись тільки на документи, ніколи не дізнаєшся про безліч речей, здатних зіграти ключову роль у злеті або провалі організації. А таким фактором може бути дрібниця на зразок вдало розташованого офісу або оновлення автопарку.
  • Залучайте фахівців. Якщо не можете прийняти зважене й обґрунтоване рішення самостійно, запросіть для консультації професійного брокера або фінансиста. Але пам’ятайте, що всі ризики за прийняті рішення несете тільки ви.
  • Плануйте надовго. 8-10 років — той термін, на який має сенс орієнтуватися. Якщо є сумніви, що потенційно цікава компанія проживе стільки часу — значить, вона вам не потрібна.
  • Не витрачайте останнє. Щоб інвестувати в акції, потрібно мати дійсно вільні кошти. І бажано — фінансову подушку із запасом на рік.
  • Диверсифікуйте ризики. Складайте портфель з акцій 10-12-15 підприємств. Розширюйте його за можливістю, збільшуйте інвестиційний капітал.
  • Будьте гнучкими. Якщо ціна акцій зросла на 40-50% — подумайте, чи є сенс продати акції і «закрити» цю частину інвестицій, залишившись із хорошим прибутком.

Перша угода новачка на цьому ринку, імовірніше, буде укладена за допомогою компанії, яка є офіційним посередником між інвесторами та акціонерними компаніями на торгових майданчиках усього світу.

Як заробити на інвестиціях в акції?

Говорячи про те, як інвестувати гроші в акції, потрібно відразу зазначити, що мало в яких країнах ці цінні папери ходять у класичному вигляді власне паперів. Вже давно торгівля відбувається за електронними реєстрами — це означає, що розширилися можливості для покупців цінних паперів. Ось як можна інвестувати гроші в акції сьогодні:

  • самостійно, купуючи акції в посередників або інвесторів за договором;
  • на фондовій біржі через брокера (знадобиться рахунок, відкритий у брокерській компанії). Цей спосіб передбачає комісійні виплати посередникові;
  • опосередковано — через ПІФи (пайові інвестиційні фонди). У цьому випадку управління портфелем лежить на керівництві фонду. Інвестор тільки вкладає кошти, отримує дивіденди і платить фонду комісійні.

Можна згадати також опціони та ф’ючерси — це спосіб заробітку на різниці ціни акцій в різних часових інтервалах, але не повноцінний інвестиційний інструмент, який передбачає довгострокове планування.

Те ж можна сказати про спекулятивні вкладення в акції. Тут є два варіанти: купити акції під час кризи підприємства і перепродати пізніше, коли становище стабілізується, або купувати акції молодих перспективних компаній, щоб через нетривалий час продавати їх на піку вартості. У цьому варіанті високий ризик, але й прибуток пропонується вищий, ніж за довгостроковим інвестуванням.

Якщо початковий капітал — скромний для цього ринку (наприклад, дві тисячі доларів), то такі короткострокові вкладення за умови удачі швидко збільшать капітал. Згодом можна буде сформувати портфель для тривалого вкладення. Але для успіху потрібно добре орієнтуватися на ринку цінних паперів.

Види акцій та видача дивідендів

Акції можуть бути звичайними і привілейованими, тобто з правом на першочергову виплату дивідендів і ставкою вищою, ніж у звичайних акцій. Вони також дають власникові розширені права на участь в управлінні компанією (як порівняти зі звичайними акціонерами).

Можна інвестувати в акції прямо, через ПІФ, опціон, фонд, брокерів тощо. Вибір залежить від стратегії, портфеля, капіталу та досвіду інвестора.

Заробіток на дивідендах — щорічний (або за підсумками пів року / кварталу / іншого часового інтервалу). Розмір прибутку не фіксований і залежить від річного прибутку акціонерного товариства, тобто від суми, яка залишиться в компанії після вирахування всіх податків, витрат і вкладень у розвиток бізнесу. Решту суми ділять між інвесторами та акціонерами. За привілейованими акціями виплати роблять раніше, ніж за звичайними.

Дивіденди можуть бути грошовими або стоковими — виплачуються майном або цінними паперами. Виплати підлягають оподаткуванню, як будь-який інший дохід. Розрахунок часток акціонерів робиться пропорційно їхньому внеску в акції компанії.

Для інвестора, який вибирає заробляти на дивідендах, має сенс диверсифікувати портфель, вкладаючись у різні організації та сектори. Має сенс також складати його не тільки з акцій — беріть в актив також інші інструменти, наприклад, облігації.

У які акції інвестувати?

Хтось вибирає акції підприємств, які ростуть довго і неспішно, забезпечуючи інвесторів стабільними дивідендами. Інвестори, які бажають стабільного припливу капіталу, вкладаються зазвичай в акції компаній, що працюють у максимально стабільних секторах і мають тривалу історію виплат дивідендів. Це можуть бути «блакитні фішки», комунальні підприємства, трасти з інвестиціями в нерухомість тощо.

Інші інвестори вибирають акції молодих підприємств, які можуть різко піти вгору, а можуть і впасти навіть нижче номіналу.

Загальне правило вибору, в які акції інвестувати, — те саме, що діє для будь-яких напрямків інвестування: потрібно вибирати сфери, в яких розбираєтеся. Адже на успіх або провал діяльності будь-якої організації впливає безліч факторів. Тільки знаючи ситуацію в обсязі та динаміці, можна оцінювати її реальні переваги і перспективи розвитку.

Чи можна розглядати акції як інвестиції?

Можна, завжди водночас пам’ятаючи, що дохід від акцій не гарантований. Навіть консервативний інвестор, який вкладається в компанії, що стабільно зростають і забезпечують високу прибутковість, однаково ризикує, нехай і мінімально.

Саме тому вище була обмовка, що в акції не варто вкладатися як в єдине й останнє рішення, і тим паче немає сенсу віддавати останнє. Акції — напрямок для вкладень вільних коштів з метою поступового нарощування капіталу.

Про автора

admin administrator