Як називається річка у Тулуні

Авторadmin

Як називається річка у Тулуні

Повінь у Тулуні: причини та наслідки стихійного лиха

Паводки в Іркутській області почалися через сильні дощі. Річки почали виходити з берегів ще з 25 червня і наразі затопили кілька населених пунктів області. У місті Тулун вийшла з берегів річка Ія та прорвала дамбу. Наслідки стихійного лиха вражають: затоплено понад 887 будинків, в яких мешкає близько 1700 осіб. У місті оголосили налзвичайний стан та почали процес евакуації населення.

Ситуація в Іркутській області

Загалом у області підтоплено 3735 житлових будинків , в яких живуть майже 9 тисяч осіб. З них 2 тисячі – діти. 4700 жителів області третій день залишаються без світла. На автомобільних дорогах зруйновано понад 10 мостів. Відрізаними від зовнішнього світу виявилися 18 населених пунктів, повідомила прес-служба регіонального уряду.

Ліквідацією наслідків повені займаються майже 600 співробітників МНС. У місті Нижньоудинське для евакуації людей залучено вертоліт (там підтоплено понад тисячу домівок, кілька домогосподарств буквально знесло течією річки).

У російському МНС очікують, що в найближчі дні ситуація з паводками погіршиться.

Критичні рівні води піднімаються, і прогнози невтішні. Паводки триватимуть ще добу-дві щонайменше. Тому і авіація, і наземні угруповання зосереджуються в районі Братська, і ми зробимо все, щоб уникнути людських жертв,
– заявили у російському відомстві.

Повінь у місті Нижньоудинське / Фото Instagram @my_nizhneudinsk


Повінь у місті Іркутськ / Фото Instagram @daryavv

Внаслідок паводків загинули п’ятеро людей, в тому числі щонайменше одна дитина. Постраждало понад 350 осіб, 97 з них були госпіталізовані. Влада виділила на компенсації жертвам повені майже мільярд рублів. Сім’ям загиблих заплатять по мільйону, постраждалі також пообіцяли виділити компенсацію отримають.

Ситуація у місті Тулун

Зараз рівень води у річці Ія перевищує 13 метрів при критичній позначці у сім метрів. У місті почали суттєво дорожчати продукти: за повідомленнями жителів, ціна на хліб зросла до 100 рублів. Губернатор Іркутської області Руслан Болотов зажадав тримати під контролем ціни в постраждалих від паводків районах.

Як змінилася ситуація в одному з районів міста за кілька годин:

Рівень води стрімко зростає

Ось як виглядала вулиця, коли її почало підтоплювати:

Зараз вода піднялася вище першого поверху

Ще зранку у Тулуні все виглядало так:

§ 42. Річки та їхні частини

Пригадайте! 1. Що належить до вод суходолу? 2. У який спосіб зображують водні об’єкти на плані місцевості та географічній карті? 3. Які річки протікають у вашій місцевості. 4. Як можна визначити правий і лівий береги річки?

Нові терміни та назви до скарбнички знань: річка, річкова долина, витік, гирло, дельта, естуарій, притока, річкова система, річковий басейн, вододіл, річкова долина, русло, заплава, тераса, пороги, водопад; річки Амазонка, Ніл, Дніпро, Дунай.

Коротко про головне

Основні частини річки. Річки вкривають земну кулю суцільним блакитним мереживом. Річка – це постійний природний водний потік, що тече у створеному ним витягнутому зниженні в рельєфі – річковій долині. Також річкою вважають водотік довжиною понад 10 км. Як він коротший, то це – струмок. У кожної річки є витік – її початок (мал. 253). Це може бути болото, озеро, гірський льодовик або вихід на поверхню підземних вод. Місце, де річка впадає в іншу водойму (море, озеро чи зливається з іншою річкою) – гирло. Відстань між витоком та гирлом становить довжину річки. Гирло може мати різну форму. Дельта (від назви літери грецької абетки Δ з подібною формою) – піщані острови у гирлі річки, розчленовані рукавами та протоками (мал. 254). Якщо річкові наноси відносяться в море, а гирло затоплюється формується естуарій (від лат. – «затоплене гирло») – лійкоподібне розширене у бік моря однорукавне гирло річки.

Мал. 253. Основі частини річки

Завдання. За текстом параграфа та малюнком визначте: 1) якими цифрами позначені основні частини річки: витік, гирло, притоки, річкова система, вододіл; 2) у який спосіб позначений річковий басейн; поясніть, чому він не перетинає жодну з річок; 3) напрям течії річок; 4) як позначені дельта та естуарій; праві та ліві притоки (як ви встановили, де саме які з них?).

Розрізняють притоки різних порядків: першого порядку безпосередньо впадають в головну річку, другого порядку – це притоки приток першого порядку і т. д. Великі річкові системи включають до 20 порядків приток.

Річка майже завжди має притоки – як правило, менші за довжиною та водністю річки (хоча й існують винятки) з іншим напрямом річкової долини. Річка зі всіма її притоками утворює річкову систему. В межах України виділяють 9 основних річкових систем. Найбільша з них – річкова система Дніпра. Площа суходолу, з якої річка збирає воду, називається річковий басейн (мал. 255-256). Між суміжними річковими басейнами є межа, яка проходить через найвищі точки місцевості – вододіл. Головна вододільна лінія кожного материка, яка поділяє басейни стоку до різних океанів, утворює континентальний (головний) вододіл. Більшість річок планети належать до одного з чотирьох басейнів океанів (окрім Південного). Існують також річки, кількох басейнів внутрішнього стоку. Вони позбавлені зв’язку з Океаном, а закінчуються в середині материків, впадаючи в озера або підземні води.

Мал. 254. Різні форми гирла річки

а – дельта: формується при накопиченні у гирлі нанесених річкою з її верхів’я осадових гірських порід; тут швидкість течії знижується, а осадовий матеріал осідає на дно. Ґрунти в дельтах родючі, з річкового мулу. Найбільша у світі дельта річки Ґанґ (105,6 тис. км 2 ). В її межах розмістилася б країна Бангладеш й сусідні частини Індії. Серед річок України найбільша дельта у Дунаю (5,6 тис. км 2 ); б – естуарій: утворюється, якщо принесені річкою наноси відносяться морськими течіями або припливом, а прилегла до гирла частина моря має значні глибини через вертикальні рухи земної кори. Найбільший в світі естуарій Ла-Плата (який розтягся на 320 км углиб материка). На його берегах знаходяться столиці двох країн Південної Америки.

Завдання: за фізичною картою півкуль відшукайте інші приклади дельт та естуаріїв. Про дельти яких річок ви чули на уроках історії? Чим дельти з-давніх давен приваблювали людей?

Мал. 255. Річковий басейн Амазонки – найбільший у світі: понад 7 млн км 2 . Це майже площа материка Австралія. Тут могло б поміститися майже 12 таких за площею країн, як Україна. Басейн Дніпра в 14 разів менший

Завдання: За картосхемою визначте, які форми рельєфу є вододілами басейну Амазонки. Що займає більшу площу: басейн річки чи Амазонська низовина? Поясніть чому.

Мал. 256. Річковий басейн Дніпра займає близько 2/3 площі України. За площею басейну Дніпро в Європі поступається лише Волзі та Дунаю.

Завдання: 1. За картосхемою визначте: а) найбільші праві та ліві притоки Дніпра різного порядку; б) які найбільші міста України знаходяться на Дніпрі. 2. За фізичною картою України в атласі з’ясуйте, якими височинами проходять вододіли басейну Дніпра.

Річкова долина. Руйнуючи та розчиняючи гірські породи в одному місці та відкладаючи їх в іншому, річка виконує свою геологічну роботу. Внаслідок неї поступово формується річкова долина – лінійно витягнута заглибина, утворена дією постійного водотоку. Розмір та форма річкової долини від водності річки, складу гірських порід та рельєфу.

Основними частинами річкової долини (мал. 257) є русло (річище), заплава та надзаплавні тераси. Русло (річище) – найбільш знижена частина річкової долини, якою відбувається стік води впродовж усього року. Заплава періодично затоплюється водою під час водопілля. Тераси ніколи не затоплюються річковою водою. Але там присутні річкові відклади. Це свідчить про те, що в минулому тут була вода, коли дно річки знаходилося на більш високому рівні – на рівні теперішньої тераси (мал. 258). За формою тераси нагадують величезні сходи, намиті у минулому річковими відкладами. Вище від терас знаходяться корінні береги річки, де її вод ніколи не було.

Мал. 257. Будова річкової долини

Завдання. За текстом параграфа та малюнком: 1) назвіть основні частини річкової долини; 2) з’ясуйте, які наслідки руйнівної (річкова ерозія) та накопичувальної роботи річки можна простежити у річковій долині.

Мал. 258. Формування річкових терас

Завдання. За малюнком простежте, як збільшується кількість терас у річковій долині з часом. Поясніть, які потрібні умови для утворення чергової річкової тераси.

Характер течії річок. За характером течії розрізняють річки гірські та рівнинні (мал. 259). Гірські річки мають значну швидкість течії. Їхні долини мілкі, вузькі, каньйоноподібні, русло пряме. Рівнинні течуть набагато повільніше. Тому їхнє русло звивисте, долина широка, з терасами. Багато річок беруть свій початок у горах, а завершують шлях на рівнинах. Отже, вони мають гірсько-рівнинний характер течії.

Мал. 259. Характер течії річки

Завдання. За малюнком простежте, як збільшується кількість терас у річковій долині з часом. Поясніть, які потрібні умови для утворення чергової річкової тераси.

У місцях перетину річкою тривких до розмивання гірських порід (як-то гранітів, базальтів), нагромадження валунів, продуктів гірських обвалів утворюються пороги (мал. 260-261; див. https://abetka.in.ua/info/multimediyni_dodatki). Вони створюють небезпеку та перешкоджають судноплавству. Там, де на шляху річки трапляється уступ з твердих стійких до водної ерозії порід, утворюється водоспад (мал. 262).

Мал. 262. Найвищі водоспади світу (а – Анхель, 1054 м на притоці р. Оріноко в Південній Америці) та України (б – Учан-Су, 98,5 м у Кримських горах)

«Вірю – не вірю»: перевіряємо інформацію

• Найбільш багатобарвною річкою в світі є Каньо-Кристалес у Колумбії. Її довжина менше 100 км, ширина не більше 20 м і в ній майже не водиться риба. Загадковість річки у тому, що вона буває 5-ти забарвлень – зелена, синя, жовта, червона і чорна. Тому її друга назва – «п’ятиколірна». Цю палітру фарб воді надають відображення неба, водорості та річковий пісок. Особливо ефектний вигляд вона має між сезонами посухи й дощів.

ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯусього 12 балів

1 бал • 1. Що таке річка? Назвіть її основні частини. 2. Поясніть своїми словами як утворюються дельта та естуарій. Які річки в світі та Україні мають найбільші за площею дельту та естуарій. 2 бали • 3. На фізичній карті півкуль знайдіть інші річки з великими за площею дельтами та естуаріями. Поясніть, як ви їх розпізнаєте? 4. Розкажіть, з яких частин складається річкова долина. Поясніть, завдяки яким геологічним процесам вона сформувалася. 3 бали • 5. Посніть, як напрям, характер та швидкість течії річки, наявність на ній порогів та водоспадів пов’язані з рельєфом місцевості та складом гірських порід. 6. Чому річки завжди приваблювали людей при виборі місця проживання? Чи завжди річка є «помічницею» людині?

Про автора

admin administrator