Як обрізати виноград

Авторadmin

Як обрізати виноград

Як правильно обрізати виноград: покрокова інструкція

Ключовим аспектом для досягнення багатого врожаю винограду є уважний та правильний догляд за рослинами. Один з важливих етапів у вирощуванні винограду – це процедура обрізки. Давайте розглянемо та продемонструємо, як правильно обрізати виноград. Перейдіть за посиланням, щоб отримати детальну інструкцію та поради з весняної обрізки винограду.

Виноград має особливість полярності – здатність направляти поживні речовини до верхніх пагонів. Це формується через його природний ріст вгору, що призводить до менш ефективного розвитку бруньок в середній та нижній частині куща. Неправильна обрізка може призвести до зменшення розміру ягід і втрати форми куща, тому важливо регулярно використовувати професійну обрізку для оновлення винограду.

Звертайте увагу на такі аспекти, як вчасне подрібнення гілок, на spec-rental.com.ua ви зможете найти варінти техніки для подріблення гілок, що сприятиме збереженню родючості грунту та покращить умови для росту винограду.

Весняна обрізка винограду вимагає особливої уваги, оскільки неправильне виконання може пошкодити рослину. Леза інструментів повинні бути добре заточені та знезаражені спиртовмісним засобом.

Необхідно важливо перевірити гостроту леза, провівши його по аркушу паперу. Якщо лезо ріже легко, це свідчить про успішне відновлення його гостроти.

Починайте обрізку винограду з настанням теплих днів, коли температура сягає 5 градусів за Цельсієм. Для основної роботи використовуйте секатор, а для обрізання старих гілок – садову пилу. Забезпечте, щоб зріз був рівним і гладким, уникайте розщеплень та тріщин.

Правильна обрізка винограду: рекомендації

Правильна обрізка винограду є ключовим етапом догляду за рослиною, і навіть початківець-садівник може впоратися з цим завданням, дотримуючись простих правил:

  1. Зріз під прямим кутом: Робіть зрізи під прямим кутом до гілки для швидшого загоєння, зменшуючи площу рани.
  2. Видалення хворих і підмерзлих гілок: Всі гілки, що виглядають хворими або підмерзлими, слід видаляти незалежно від схеми обрізки.
  3. Контроль довжини пагонів: Запобігайте занадто довгим пагонам, залишаючи 7-12 вічок для нормального росту гілок.
  4. Видалення однорічних пагонів: Очищуйте відплодоносі однорічні пагони, зрізаючи біля основи багаторічних пагонів.
  5. Збереження здорових пагонів: Залишайте для плодоношення лише здорові пагони діаметром не менше 6 мм, видаляючи тонкі та жируючі (діаметром понад 10 мм).

Інструкція щодо обрізки винограду при штамбовому формуванні:

  • Весна 1-го року: Обріжте саджанець до двох вічок. Залиште два майбутніх пагони, видаливши зайві.
  • Весна 2-го року: Укоротіть основний пагін (штамб) до потрібної висоти (зазвичай 50-90 см). Збережіть ще один пагін, обрізавши його до 2 вічок.
  • Весна 3-го року: Приберіть усі лози на штамбі, залишивши два верхніх.Обріжте кожен з них до 2 вічок і закріпіть до шпалери, направивши в різні боки. Восени обріжте 4 пагони: нижні з кожного боку до 2 вічок (сучки заміщення), верхні до 5-15 вічок (стрілки плодоношення).
  • Весна 4-го року: Видаліть гілки, що відплодоносили. З пагонів, що виросли на сучках заміщення, формуйте нові плодові ланки (з кожного боку куща один пагін до 5-15 вічок, другий – до 2 вічок).

Формування винограду без штамба:

  • Весна 1-го року: Видаліть сухі, хворі і пошкоджені частини. Залиште 10% молодих пагонів, обрізавши їх на висоті 2-3 см над другою брунькою.
  • Весна 2-го року: Видаліть 60% молодого приросту. Залиште 2-3 найміцніші рукави, обрізавши їх до 2 бруньок.
  • Весна 3-го року: Укоротіть нижню лозу (сучок заміщення) до 2 вічок. Верхню частину (плодову стрілку) обріжте до 7-14 вічок. На кожному рукаві залиште по 2 лози, видаливши решту.

Висновок

Обрізка винограду – важливий аспект догляду за рослиною. Плюси включають поліпшення якості врожаю, формування правильної структури куща та підвищення ефективності догляду. Однак несправне виконання обрізки може призвести до втрати врожаю, втрати форми куща та загрози родючості рослини.

Як та коли обрізати виноград восени

Щорічне обрізування винограду восени дуже важливий процес для отримання багатого врожаю в наступному році.

На початку обрізання лози винограду нам потрібно визначитися якої форми надати виноградному кущу. Чи це шпалерна, чи це штамбова форма. Найчастіше ми зустрічаємо, і самі надаємо перевагу шпалерній формі(виноградна лоза росте горизонтально до землі), яка є найзручнішою для маскування гаражу чи бесідки,чи для створення зеленої огорожі, штамбова форма використовується у більш професійних цілях на плантаціях виноградників. Штамб це стовбур як у дерева, який росте перпендикулярно до землі.

Коли ми висаджуємо в запланованому місці молоді саджанці винограду і робимо щорічну обрізку, в такому випадку жодних проблем не повинно виникати. Визначившись з типом формування і починаючи з 1 року після висаджування ми формуємо кущ так як задумали.

Як обрізати молодий виноград

Дивіться відео про різнокольорову лаванду:

Коли обрізати виноград

Коли обрізати виноград весною чи восени? Якщо кущ винограду кладате на землю і вкриваєте грунтом, то обрізати потрібно восени, так легше його зняти і накрити. А, якщо він росте на шпалері то обрізати потрібно весною в кінці лютого.

Осінню обрізку винограду потрібно робити після заморозків, коли з пагонів вже облетить листя. В цей час лоза припиняє дерев’яніти . Так, на зиму слід залишити лише ту частину, яка здерев’яніла до заморозків.

У жовтні, після листопаду, слід сформувати плодову ланку, що складається з сучка заміщення та плодової стрілки. Почати огляд кожного рукава виноградного куща слід знизу до гори.

На висоті вище 80 см від грунту, якщо форма винограду шпалерна (задерев’янілий стовбур), треба вибрати 2 добре розвинуті цьогорічні лози нижній пускаємо горизонтально до землі по металевій основі, на цій гілці залишаємо 2-3 бруньки в нас вийде сучок заміщення. Перший наступний за ним сильний пагін, повинен розташовуватися з протилежного боку(сучку заміщення) гілки, його обрізаємо так щоб залишилося 4- 5 бруньки , ми сформували плодову стрілку.

Відмінність штамба від рукава або кордону можна назвати формальним. І штамб, і рукав, і кордон все це багаторічна лоза. Деякі відмітні ознаки: кордон завжди розташовується на штамбі, штамби зазвичай ростуть із землі. Кордон нахилений паралельно до землі, не важливо на якій висоті від землі,а рукава під кутом до землі. Штамб перпендикулярно землі, як у плодових дерев.

Способи формування виноградного куща

Ми розглянемо два способи формування виноградного куща, а це: віялове і штамбове на кордон.

Віялове ( шпалерна ), саме таке формування використовують професійні виноградарі столових сортів винограду. Таке формування одразу є і частковим омолодженням, тому, що щороку зрізується 90 відсотків лоз винограду. Такий спосіб формування дозволяє легко вкрити лозу на зиму, отримати акурантий плодоносний, незагущений здоровий кущ. При віяловому способі формування куща потрібно вибрати лозу, яка виросла максимально близько до голови куща ( всі рукави, які ростуть з грунту), визріла і є товстою (8-12 мм), і залишити 10-12 бруньок на кожному рукаві. Все решта видаляємо. Сучок замішення нам потрібен для того щоб в разі потреби замінити плодову стрілку.

Друге штамбове на кордон, такий спосіб формування винограду використовують виноробні виноградарі. Причому штамб може бути на різній висоті, як на метровій так і на 2 метровій. Цей спосіб формування описаний вище. Але має деякі недоліки: на старій здеревянілій лозі можуть накопичуватися шкідники та хвороби, такий виноград не вкриєш, з кожним роком багаторіні короткі рукава будуть збільшуватися і товстішати.

Яку кількість бруньок потрібно залишити на плодовій стрілці винограда – поради читачів садівників

Кількість бруньок на плодовій стрілці винограда залежить від товщини лози, і від ваги грони винограду.

Якщо діаметр лози 5 мм залишаємо 4-5 бруньок, при 6 мм – 5-6 бруньок,….. при 10мм залишаємо 11-12 бруньок, 12мм-13-15 бруньок.…. Залишаючи у такій кількості бруньки ми перестраховуємося бо 2-3 бруньки можуть бути без плідними. Якщо сорт дає грона більше 500 грамів, то залишати бруньок слід мінімальну кількість з (при товщині лози 10мм залишаємо 11 бруньок ), а якщо менше 500 грамів – то по максимальному (при товщині 10мм залишаємо 12 бруньок).

Важливі моменти обрізки винограду

При обрізанні лоз винограду важливо звернути увагу на камбій ( тканину рослини на лозах). Під корою він може мати темно-зеленого або навіть сірого кольору. Кора з такого камбію легко знімається шматками. Якщо ж камбій здоровий (він має світло-зелений колір), кору з нього легко зняти не вийде. Тому лозу потрібно обрізати до живого камбію.

З 2-3 пагонів, які ростуть з одного місця, найкраще залишити один (найбільш сильний), а решта – вирізати. Так, на лозі попереднього року залишають 3-4 молодих, цьогорічних. Обрізати лозу винограду потрібно таким чином, щоб залишалося 2-3 см над живою брунькою. На другий і наступні роки кущ обрізають за тим же принципом: на кожному рукаві попереднього року залишають не більше 3-4 лози.

Обирайте свій варіант формування виноградного куша

Про автора

admin administrator