Як позбутися зелених жучків на щавлі

Авторadmin

Як позбутися зелених жучків на щавлі

Зміст:

Шкідники щавлю: чим обробити і що робити, боротьба з ними народними засобами

Шкідники і хвороби щавлю здатні завдати відчутної шкоди смачною і корисною зелені, яка в числі перших з’являється навесні на нашому столі. Найчастіше ніжні листи псують листогризучі комахи, які залишають численні дірочки. При неправильному догляді щавель страждає від різних грибкових інфекцій. Щоб врятувати грядки від напасті, потрібно визначити шкідника і провести інсектицидні або фунгіцидну обробку. А допоможуть в цьому перевірені народні способи.

Причини появи дірочок на щавлі

Щавель – відносно стійка культура, яку обходять стороною багато сільськогосподарських шкідники. Однак є й такі, хто не проти поласувати апетитною зеленню. Причиною появи дірочок на щавлі є:

  • жук-листоед;
  • капустянка;
  • тля;
  • слимаки;
  • озима совка;
  • щавлевий пильщик.

При виявленні дірочок на листках слід виявити шкідника і обробити щавель будь-яким з доступних народних способів. Всі рецепти такого «лікування» абсолютно безпечні для здоров’я людини, тому зелень можна сміливо вживати в їжу буквально через кілька днів після обприскування.

А ось про хімічних засобах боротьби з комахами такого сказати не можна. Готові інсектициди варто застосовувати тільки в крайніх випадках, коли безпечні методи виявилися малоефективними. Після обприскування хімією щавель не можна використовувати в кулінарії протягом 3-4 тижнів: термін очікування і початок збору наступного врожаю залежить від отруйної компонента, і завжди вказується на упаковках з інсектицидом.

Важливо! Через 2-3 дні після обробки хімічними препаратами щавлеву зелень потрібно зрізати і утилізувати, а потім дочекатися нового врожаю. Втім, він виросте досить швидко.

Шкідники щавлю і способи захисту від них

Способи боротьби з шкідниками включають ручне збирання дорослих особин, установку пасток, обприскування складами, приготовленими за народними рецептами.

Жук-листоед

Якщо на продірявлений щавлі виявлені невеликі жучки чорно-зеленим блискучим забарвлення і розміром 5-10 міліметрів, значить, грядку атакували жуки-листоїди. Зимують вони в землі, а з приходом весни починають активно розмножуватися і поїдати хрустку зелень. Улюблене місце відкладання яєць – зворотна сторона листя. За один сезон самки роблять 2-3 кладки, тим самим збільшуючи кількість шкідників в геометричній прогресії.

Порада! В якості профілактики нападу листоеда поруч з грядками щавлю корисно посадити кущі піретруму (перської, дівочої або далматської ромашки). Цей невибагливий багаторічник прикрасить дачну ділянку і відлякає ненаситних шкідників.

Боротися з Листоїди можна декількома способами:

  1. Опиліть листя складом з деревної золи і тютюнового пилу. Обидва компоненти взяти в рівних пропорціях, змішати і опудрювальні культуру щодня протягом 4-5 днів.
  2. Обприскати щавель мильно-часниковим розчином. Для цього в 3 літрах води розчинити стружку одного бруска господарського мила (72%), додати подрібнені зубчики, бадилля або зелені стрілки часнику, настояти 10-12 годин, процідити і використовувати за призначенням. Після цього щавель можна їсти вже на 2-3 день, тільки перед подачею на стіл його слід ретельно вимити.
  3. Обробити листя «пекучої» сумішшю. З’єднати 1 склянка деревної золи, 1 столову ложку сухого гірчичного порошку і стільки ж меленого чорного перцю свіжого помелу (краще горошини перцю змолоти самостійно).

Щоб надалі не було проблем зі шкідниками, грядки щавлю рекомендується кожної осені перекопувати на глибину 20 сантиметрів і не забувати про видалення бур’янів.

дротяники

Жук-щелкун не страшний щавлю. А ось його тонкі гусениці завдовжки до 1, 5 сантиметрів, що живуть в землі і харчуються корінням, завдають відчутної шкоди рослинам. Найпростіший спосіб врятувати урожай – своєчасно видаляти бур’яни. Корисно пересаджувати щавель щороку на нове місце або проводити обробку ділянки вапном: личинки шкідника живуть тільки в кислому ґрунті і не здатні існувати в лужному середовищі.

Капустянка

Якщо кущики щавлю почали підсихати, а при механічному впливі – легко витягуватися з грунту, значить, на грядці завівся самий злісний шкідник садово-городніх рослин. Але і проти капустянки є кілька ефективних народних засобів:

  1. Влити в нору капустянки 1-2 літри мильного розчину, вискочив комаха зловити і знешкодити.
  2. Вкопати в тунель, виритий в землі, скляну півлітрову банку шийкою вгору. Пересуваючись звичним маршрутом, шкідник неодмінно опиниться на дні пастки.
  3. На ділянці зі щавлем закрити подрібнену яєчну шкаралупу, приправлену ароматним соняшниковою олією. Такий «делікатес» стане згубним для капустянки, але послужить добривом для рослин.
  4. Посадити в міжряддях хризантеми, коріандр, базилік, нігтики або чорнобривці.
  5. Поливати щавель настоєм лушпиння цибулі.

Якщо жоден з перерахованих способів не допоміг позбавити від капустянки, доведеться вдатися до радикального методу – використовувати хімічні інсектициди (Фенаксін плюс, Рембек, Боверин, Медвецид, Анти Капустянка).

голі слимаки

На листі щавлю слимаки залишають не тільки дірки, а й сріблясті сліди. Одиничних шкідників легко зібрати руками або заманити в «пивну» пастку – будь-яку невисоку ємність з налитим пивом або іншим заграв напоєм.

Уберегти зелень від шкідника можна і іншими способами:

  1. Розсипати між рядками вузькі смужки деревної золи, битою яєчної шкаралупи, вапна або суперфосфату.
  2. Обприскати щавель нашатирним спиртом (10%).
  3. Увечері покласти на вологий грунт металевий лист або дерев’яну дошку, а вранці що прийшли слимаків зібрати з нижньої сторони пастки.

Голі слимаки люблять ховатися під рослинними залишками, тому важливо зайву органіку вчасно прибирати з городу.

попелиця

Колонія попелиці висмоктує соки з щавлю, в результаті чого зелень в’яне, коріння слабшають, і культура гине. Щоб позбутися від дрібних жучків чорного або зеленого кольору, досить один або кілька разів обприскати ділянку будь-яким з відварів:

  • тютюну;
  • цибулиння;
  • часнику;
  • помідорової бадилля;
  • лопуха;
  • кульбаби.

Щавлеві грядки можна опудрить тютюновим пилом або деревною золою. Ефективним інсектицидною засобом є настій золи, з’єднаний з розчиненою стружкою господарського мила (72%): 1-2 обробки таким складом надовго позбавить город від попелиці.

озима совка

Профілактика появи озимої совки – осіння перекопування ділянки і своєчасне видалення бур’яну. Але якщо на листі щавлю вже з’явилися сірувато-бурі метелики, що досягають в довжину 2-3 сантиметри, допоможе обприскування настоєм лопуха. Для його приготування слід піввідра свіжозірваних подрібненого листя залити водою і настоювати 72 години.

Щоб позбутися від ненажерливих гусениць совки, а саме вони вигризають величезні дірки на листі, потрібно обприскувати грядки щавлю через день протягом тижня.

Дорослі особини можна зловити за допомогою ароматних приманок: на висоті 1 метра від землі розвісити відкриті ємності з солодкими або Заброда продуктами. Спіймані в пастки совки вже не зможуть відкласти яйця і дати життя новому поколінню ненажерливих гусениць.

щавлевий пильщик

2-3 покоління щавлевого пильщика, які з’являються протягом літа, нападають на щавель і поїдають його соковиту листя, можуть до осені залишити від грядки тільки тверді прожилки. Якщо гусениці пильщика встигли атакувати культуру, найпростіше обприскати зелень відваром ромашки аптечної, змішаної з розчином господарського мила. Періодичність обприскування – 1 раз в тиждень.

Лікування хвороб трави

Від кожної хвороби щавлю є свої рецепти. Список недуг, що вражають листову культуру, великий, але це не означає, що всі вони загрожують одночасно пошкодити зелені грядки. У кожного захворювання є свої характерні ознаки і способи боротьби.

Мучниста роса

Основні симптоми захворювання: білувато-сірий наліт на поверхні листових пластин, який з часом темніє і набуває бурий колір. Сильно постраждали від грибка листя чорніють і відмирають, а щавлеві кущики слабшають і взимку вимерзають. Позбутися від шкідливого грибка можна шляхом обприскування різними складами:

  1. Молочну сироватку розвести холодною водою в пропорції 1:10.
  2. Відро подрібнених бур’янів залити гарячою водою так, щоб вона покрила всю рослинність. Зброджувати кілька діб, процідити і використовувати для обробки щавлю.
  3. В 1 літр окропу всипати півсклянки деревної золи, настояти 48 годин, додати до розчину трохи господарського мила. Обприскувати двічі, з інтервалом в 5-7 днів.

Профілактикою поширення борошнистої роси, як і інших грибкових захворювань, є дотримання сівозміни, своєчасне видалення залишків рослин, підгодівля фосфорними і калійними добривами.

Несправжня борошниста роса

Пероноспороз, як ще називають помилкову борошнисту росу, можна визначити за численними жовтим плямам, які покривають їхню листя щавлю. З нижнього боку зелені можна розглянути сіро-фіолетовий наліт. Ознаки хвороби зазвичай з’являються в червні. Ефективно боротися з інфекцією здатні тільки готові фунгіциди: Вітарос, Швидкість, Превікур.

З народних рецептів можна спробувати обприскати грядки розчином сухої гірчиці (1 столова ложка порошку на 5 літрів води) або перепрілого коров’ячого гною (1 частина органіки на 3 частини води).

Біла плямистість

Це грибкове захворювання проявляється численними темними плямами, центр яких згодом біліє. Врятувати щавель, суцільно вкритий цятками білого кольору, дуже складно. Найпростіший спосіб – скосити і спалити хвору зелень, грядки обробити бордоською рідиною (1%) або будь-яким готовим фунгіцидом.

іржа

Ознаками іржі є жовто-помаранчеві роздуті плями (пустули), що вражають черешки і листя щавлю. При растрескивании з них висипаються спори грибка, схожі на порошок кольору іржі. Почервоніння щавлю має стати сигналом до боротьби з іржею, а допоможе в цьому суміш з мідного (5 грам) купоросу, 100 грамів стружки господарського мила і 5 літрів води. Склад потрібно розпорошувати на грядки кожен день протягом тижня, роблячи по 2 обробки в день.

Як фунгіциду підійде і розчин марганцівки, отриманий з 5 грам перманганату калію і 10 літрів води. Використовувати його потрібно щодня протягом 7 днів.

Овуляріоз

Це грибне захворювання вражає тільки щавель. При зараженні на поверхні листя з’являються сіро-бурі або жовто-бурі плями з темно-пурпурової облямівкою по краях. Поступово плями збільшуються в розмірі, зливаються і призводять до засихання листя. Врятувати урожай при овуляріозе не вдасться: доведеться зрізати і утилізувати хвору зелень, а грядки обробити Фітоверма або іншим відповідним фунгіцидом. Після відростання здорових листя щавель буде цілком придатний в їжу.

сіра гниль

Основна ознака захворювання – сірий «пухнастий» наліт на поверхні листя. Він з’являється при низьких температурах повітря і підвищеної вологості грунту. При незначному ступені ураження рекомендується обприскати щавель розчином, приготованим з 1 склянки деревної золи, 1 склянки меленої крейди, 1 чайної ложки мідного купоросу і 10 літрів води.

При сильному ураженні сірою гниллю доведеться обприскати грядки бордоською рідиною або хімічними фунгіцидами.

Порада! Якщо проти грибкових інфекцій народні способи виявляться неефективними, доведеться придбати Біофунгіциди (Фітоспорін-М, Планріз, гамаір, Алірін-Б, Тріходермін, Псевдобактерін-2) і застосувати по інструкції. Зазначені препарати містять живі бактерії, безпечні для здоров’я людини, але згубні для хвороботворних грибків і їх суперечка.

Листя щавлю в дірочку: що робити, як позбутися зелених жучків

Жучки на щавлі викликають занепокоєння як у початківців, так і досвідчених городників. Подібна «перфорація» – не що інше, як робота шкідників. Найчастіше це жучок листоїд. Однак пошкодити листя культури можуть добре відомі слимаки та озимі метелики-совки.

Чому щавель у дірках

Поява на щавлі наскрізних отворів з відмираючими краями може бути викликана різними причинами. Подібна ознака супроводжує ряд інфекційних захворювань, таких як:

  • хибна борошниста роса;
  • іржа;
  • овуляріоз.

Однак найчастіше дірки у щавлі – це результат роботи комах-шкідників. Про присутність слимаків додатково говорить сріблястий слід, що залишається на листових пластинах рослин.

Яйця озимих совок можна виявити на звороті листа. Якщо вчасно їх прибрати, то з часом з них вилупляться личинки, для яких щавель є основним раціоном.

Зелений жучок на щавлі – це не хто інший, як листоїд. Його личинки воліють м’якоть щавлю між прожилками, перетворюючи таким чином листя культури на справжні «мережі».

Зауваження! Як шкідники рослини трохи рідше також виступає попелиця, капустянка і щавлевий пильщик.

Що робити, якщо листя щавлю в дірочку

Атакувати щавель можуть відразу кілька видів комах. Тому досвідчені садівники нерідко застосовують комплексні заходи, які можуть охоплювати як хімічну обробку, і органічні методи боротьби з шкідниками.

Обробка хімічними засобами

Агрономи рекомендують використовувати препарати тільки в крайніх випадках. Наприклад, хімічний засіб «Максим» ефективно знищує комах, але оброблену ним зелень вживати в їжу не можна. Через кілька днів після обприскування листя зрізають. Щавель здатний швидко відростати, тому використати можна лише наступну «партію».

Добре себе зарекомендували біопрепарати, які не засмічують ґрунт токсинами та є безпечними для людей.

До таких продуктів відносять такі засоби:

  1. Арріво.
  2. Іскра Біо.
  3. Феррамол.
  4. Гроза.
  5. Хижак.

До складу цих інсектицидів входить перметрин, феррат або фосфат заліза та метальдегід. Всі ці компоненти ефективно знищують і відлякують більшість жучків та інших шкідників щавлю.

Для вирішення проблеми грибкових інфекцій застосовують «Фітоспорин», «Топаз» та «Вітарос».

Зауваження! Навіть після обробки біопрепаратами проти жучків щавель не рекомендовано використовувати два-три тижні.

Народні методи боротьби

Позбутися жучків на щавлі можна і більш щадними народними засобами, які перевірені досвідом та часом.

Так проти листоїду ефективний мильний розчин, приготований із води, господарського мила та часнику. Цією сумішшю натирають листя культури, після чого через три-чотири дні виробляють дощовий полив.

Настоєм піретруму (200 г порошку та 100 г рідкого мила на 10 л води) обприскують від жучків не лише зелену масу, а й ґрунт. Добре себе зарекомендувало запилення сумішшю деревної золи та тютюнового пилу. Подібне опудрювання проводять раз на чотири-п’ять днів.

Досвідчені садівники рекомендують проводити «пекучу» обробку. Для цього склянку деревної золи змішують зі столовою ложкою сухої гірчиці і такою ж кількістю меленого чорного перцю. Запилюють посадки раз на три дні в суху безвітряну погоду. Подібна обробка відлякає насамперед гусениць та метеликів.

Уберегти зелень від слимаків можна, провівши обприскування нашатирним спиртом (10%) або розсипавши між грядами сухе вапно, золу з дерева або суперфосфат. В останньому випадку речовина виконає і роль додаткового підживлення.

Агротехнічні засоби боротьби

Елементарна агротехніка допоможе не допустити поширення небезпечних комах та молюсків не лише по щавлю, а й за іншими посадками. Садівники рекомендують восени ретельно перекопувати грядки на глибину не менше 25 см, забираючи при цьому бур’яни, і при необхідності вносити добрива.

У весняно-літній період запобігти нашестю жучків на щавель можна проводячи регулярне розпушування та прополювання. Так як слимаки віддають перевагу вологому грунту, варто дотримуватися режиму поливу і не перезволожувати зайвий раз грунт. Не завадить і додаткове добриво перегноєм або гноївкою. Однак не варто забувати, що вносити органіку можна лише у першій половині літнього періоду.

Жучки та слимаки, що атакують щавель, не переносять сильних запахів. Тому посадка поруч із грядкою коріандру, базиліка або далматської ромашки – природний спосіб відлякати небезпечних комах.

Зауваження! Не варто висаджувати щавель поруч із картоплею томатами, огірками та буряками, тому що вони мають спільних комах-шкідників.

Висновок

Жучки на щавлі – проблема, яку можна вирішити кількома способами. Чудово себе зарекомендували як народні засоби, так і найпростіша агротехніка. А ось до хімічних методів варто вдаватися в останню чергу.

Листья щавеля в дырочку: что делать, как избавиться от зеленых жучков

Жучки на щавеле вызывают беспокойство как у начинающих, так и опытных огородников. Подобная «перфорация» – не что иное, как работа вредителей. Чаще всего это жучок листоед. Однако повредить листья культуры могут хорошо известные слизни и озимые бабочки-совки.

Почему щавель в дырках

Появление на щавеле сквозных отверстий с отмирающими краями может быть вызвано самыми разными причинами. Подобный признак сопровождает ряд инфекционных заболеваний, таких как:

  • ложная мучнистая роса;
  • ржавчина;
  • овуляриоз.

Однако чаще всего дырки в щавеле – это результат работы насекомых-вредителей. О присутствии слизней дополнительно говорит серебристый след, оставляемый на листовых пластинах растений.

Яйца озимых совок можно обнаружить с обратной стороны листа. Если вовремя их не убрать, то со временем из них вылупятся личинки, для которых щавель является основным рационом.

Зеленый жучок на щавеле – это не кто иной, как листоед. Его личинки предпочитают мякоть щавеля между прожилок, превращая таким образом листья культуры в настоящие «кружева».

За год жучок листоед откладывает два-три поколения

Замечание! В качестве вредителей растения чуть реже также выступает тля, медведка и щавелевый пилильщик.

Что делать, если листья щавеля в дырочку

Атаковать щавель могут сразу несколько видов насекомых. Поэтому опытные садоводы нередко применяют комплексные меры, которые могут включать как химическую обработку, так и органические методы борьбы с вредителями.

Обработка химическими средствами

Агрономы рекомендуют использовать препараты только в самых крайних случаях. Например, химическое средство «Максим» эффективно уничтожает насекомых, но вот обработанную им зелень употреблять в пищу нельзя. Спустя пару дней после опрыскивания листву срезают. Щавель способен быстро отрастать, поэтому использовать можно только следующую «партию».

Хорошо себя зарекомендовали биопрепараты, не засоряющие грунт токсинами и являющиеся безопасными для людей.

К таким продуктам относят следующие средства:

  1. Арриво.
  2. Искра Био.
  3. Феррамол.
  4. Гроза.
  5. Хищник.

В состав этих инсектицидов входит перметрин, феррат или фосфат железа и метальдегид. Все эти компоненты эффективно уничтожают и отпугивают большинство жучков и других вредителей щавеля.

Для решения проблемы грибковых инфекций применяют «Фитоспорин», «Топаз» и «Витарос».

Замечание! Даже после обработки биопрепаратами против жучков щавель не рекомендовано использовать две-три недели.

Народные методы борьбы

Избавиться от жучков на щавеле можно и более щадящими народными средствами, которые проверены опытом и временем.

Так против листоеда эффективен мыльный раствор, приготовленный из воды, хозяйственного мыла и чеснока. Этой смесью натирают листья культуры, после чего через три-четыре дня производят дождевой полив.

Против жучков листоеда часто используют отвар пижмы

Настоем пиретрума (200 г порошка и 100 г жидкого мыла на 10 л воды) опрыскивают от жучков не только зеленую массу, но и грунт. Хорошо себя зарекомендовало опыление смесью древесной золы и табачной пыли. Подобное опудривание проводят раз в четыре-пять дней.

Опытные садоводы рекомендуют проводить «жгучую» обработку. Для этого стакан древесной золы смешивают со столовой ложкой сухой горчицы и таким же количеством молотого черного перца. Опыляют посадки раз в три дня в сухую безветренную погоду. Подобная обработка отпугнет в первую очередь гусениц и бабочек.

Уберечь зелень от слизней можно, проведя опрыскивание нашатырным спиртом (10%) или рассыпав между грядами сухую известь, древесную золу или суперфосфат. В последнем случае вещество выполнит и роль дополнительной подкормки.

Агротехнические способы борьбы

Элементарная агротехника поможет не допустить распространения опасных насекомых и моллюсков не только по щавелю, но и по другим посадкам. Садоводы рекомендуют осенью тщательно перекапывать грядки на глубину не менее 25 см, убирая при этом сорняки, и при необходимости вносить удобрения.

В весенне-летний период предотвратить нашествие жучков на щавель можно проводя регулярное рыхление и прополку. Так как слизни предпочитают влажный грунт, стоит соблюдать режим полива и не переувлажнять лишний раз почву. Не помешает и дополнительное удобрение перегноем или навозной жижей. Однако не стоит забывать, что вносить органику можно только в первой половине летнего периода.

Жучки и слизни, атакующие щавель, не переносят сильных запахов. Поэтому посадка рядом с грядкой кориандра, базилика или далматской ромашки – естественный способ отпугнуть опасных насекомых.

Крупных моллюсков на щавеле можно собирать вручную

Замечание! Не стоит высаживать щавель рядом с картофелем томатами, огурцами и свеклой, так как они имеют общих насекомых-вредителей.

Заключение

Жучки на щавеле – проблема, которую можно решить несколькими способами. Отлично себя зарекомендовали как народные средства, так и простейшая агротехника. А вот к химическим методам стоит прибегать в последнюю очередь.

Про автора

admin administrator