Як обробляти огірки зеленкою

Авторadmin

Як обробляти огірки зеленкою

Зміст:

Як обробляти та підгодовувати огірки зеленкою та йодом

Огірки є одними з найчастіше вирощуваних овочів в Україні. Ці невибагливі рослини використовуються в кулінарії повсюдно: влітку в салатах та холодних супах, а на зиму з них виходить чудовий розсіл. Тому кожен садівник хоче, щоб його врожай був не тільки рясним та смачним, але й приносив користь здоров’ю.

Хімічні добрива можуть знищити корисні властивості овочів, тому досвідчені городники використовують замість них прості загальнодоступні, але ефективні засоби, як йод і зеленка. То як же відбувається лікування огірків зеленкою та йодом?

Застосування зеленки для огірків

Зеленка – це популярний аптечний засіб, який має антисептичні властивості. Антисептик досить часто застосовують як профілактичні та лікувальні цілі.

Аптечний засіб набув широкого поширення серед городників завдяки своїм антисептичним властивостям. Безпечний розчин не здатний завдати шкоди огіркам, тому зібраний урожай буде екологічно чистий і здоровий.

Садівник із 17-ти річним стажем і наш експерт

Важливо! Зеленка не лише збереже, а й збільшить урожайну віддачу.

Профілактика та лікування хвороб

Дія розчину зелені діамантової спрямована на знищення інфекцій, шкідливих бактерій, а також суперечок, які спричиняють розвиток патогенних грибків. Крім цього, антисептик сприяє підвищенню імунного захисту та резистентності до багатьох захворювань у рослин. Розчин здатний як попереджати розвиток хвороби, а й лікувати рослина. Після обробки гине значна частина хвороботворних мікроорганізмів.

Підживлення ґрунту

До складу даного аптечного засобу входить мідь, калій та фосфор – сполуки, яких потребують всі овочеві культури. Ці речовини збільшать запас корисних мікроелементів, а також забезпечать активне зростання огірків та рясний урожай плодів.

Садівник із 17-ти річним стажем і наш експерт

Увага! Особливо це потрібно рослинам, які ростуть на болотистій місцевості, де відзначається дефіцит міді в грунті.

Обробка механічних пошкоджень

Розчин зелені сприяє регенерації, а також омолоджує на рослину, попереджаючи його в’янення. Якщо на отриманому врожаї є невеликі пошкодження, їх рекомендується обробити аптечним засобом – тривалість зберігання таких плодів значно збільшиться.

Навіщо огірки обприскують зеленкою?

Обприскування зеленкою вважається народним засобом, але основою способу є науково обгрунтований підхід. Основний діючий компонент зеленки – мідь. Це перша речовина, яку почали застосовувати як фунгіцид для рослин. Обприскування розчином на основі міді застосовується для боротьби з борошнистою росою, бактеріальною гниллю та іншими грибковими захворюваннями. Розчин із зеленкою, що розпорошується на огірки – це суспензія мікрочастинок міді, яка збережеться на них після висихання вологи.

Важливо! Дослідження, проведені в 2013 році кафедрою рослинної мікробіології та патології університету Корнелла (США), показали, що іони міді знищують шкідливі мікроорганізми на поверхні огіркової рослини. Отже, вони найбільш ефективні на початкових стадіях зараження або в якості міри профілактики.

Отже, цей процес щодня захищатиме ваші огірки від патогенів. Ефективність розчинів міді залежить від її кількості, а також від того, як вони готуються. Чим дрібніші частки міді, тим більший ефект досягається обробкою. Саме такі дрібні частки містить зеленку. Враховуючи дослідження впливу розчинів міді на рослини, що проводяться вченими, рекомендується обприскувати їх зеленкою на початкових стадіях зараження або відразу ж, як тільки створюються відповідні умови для розвитку гнилі. У інфікованої огіркової рослини спочатку видаляють усі уражені хворобою частини, а місця зрізів змащують насиченим розчином зеленки.

Вранці, коли поверхня листа стане вологою від роси, почнуть регулярно вивільнятися іони міді, токсичні для грибів, але безпечні для рослин. Отже, цей процес щодня захищатиме ваші огірки від патогенів. Ефективність розчинів міді залежить від її кількості, а також від того, як вони готуються. Чим дрібніші частки міді, тим більший ефект досягається обробкою. Саме такі дрібні частки містить зеленку.

Враховуючи дослідження впливу розчинів міді на рослини, що проводяться вченими, рекомендується обприскувати їх зеленкою на початкових стадіях зараження або відразу ж, як тільки створюються відповідні умови для розвитку гнилі. У інфікованої огіркової рослини спочатку видаляють усі уражені хворобою частини, а місця зрізів змащують насиченим розчином зеленки.

Від борошнистої роси

Борошниста роса – це ще одне часто зустрічається захворювання огіркового куща, яке призводить до ураження листя. Внаслідок цього весь урожай може загинути. Лікувальне обприскування проводять наступним чином: змішують 10 мл антисептика, 2 літри молочної сироватки та 50 г сечовини. Всі компоненти поміщають у відро води і далі зрошують хвору рослину.

Для профілактики

У профілактичних цілях необхідно використовувати склад із слабкою концентрацією основного компонента. Для попередження грибкових захворювань готується наступний склад: 10 крапель аптечного препарату та 10 літрів води. Далі компоненти змішують та обробляють отриманим розчином уражену рослину.

Для насіння

Дезінфекція насіння безпосередньо перед посадкою – це важлива процедура, яка дозволяє запобігти розвитку багатьох захворювань огіркового куща. Для такої обробки необхідно замочити посадковий матеріал на три доби у наступному розчині: 2 краплі зеленки на 1 літр рідини.

Від фітофтори

Від фітофторозу огірковий кущ врятують відразу кілька антисептиків. Для приготування лікувального розчину на одне відро води використовують по 20 крапель розчину діамантової зелені та йоду. Обприскування хворої рослини здійснюють кожні два тижні у вечірній час. Важливо! Для повного одужання та знищення фітофторозу потрібно три обробки куща даним розчином.

Принцип дії

Цей практично нешкідливий засіб давно заслужив на визнання в медицині, флористиці та городництві. Завдяки антисептичній дії зеленка позитивно впливає на культури, що хворіють на грибкові інфекції. Іноді розчин приймають внутрішньо, тому не варто побоюватися його шкоди. На запитання «Чи можна поливати огірки зеленкою?
У догляді за квітами зеленку використовують так само, як у медицині. Наприклад, місця зрізів хворих відростків на орхідеях замазують розчином. Добре діє зеленка як добрива для помідорів та огірків. Особливо впливає вона на місцевості, де грунт заболочений. Зелена емульсія чудово справляється з борошнистою росою, що атакує огірки. Це досить небезпечне захворювання багатьох культур. Засіб можна застосовувати й у профілактичних цілях.

З білим хлібом

Батон білого хліба знадобиться замочити в теплій воді на добу, а потім ретельно розім’яти до утворення однорідної маси. В отриманий склад додають відро води та 30 крапель антисептичного засобу.

Відгуки городників

Лариса, Київ

Деколи огірки гинуть від прикореневої гнилі. Для цього потрібно поливати огірки після збирання врожаю розчином зеленки, 10 крапель на відро води. Але щоб цього не сталося для профілактики, краще раніше починати.

Ірина, Самара

У відро води додати 30 крапель йоду, 20 г господарського мила та літр молока. Обприскування таким складом можна проводити приблизно через кожні 10 днів: 14 червня, 26 червня, 7 липня, 19 червня, 1, 11, 25 серпня та 7 вересня. Цей склад охороняє огірки від усіх захворювань і він нешкідливий, на відміну від хімічних засобів.

Як і коли варто обробляти

Обробку йодованим розчином з метою підживлення, дезінфекції ґрунту або профілактики грибкового ураження проводять кілька разів за сезон.

Перший раз

Підгодувати огіркову рослину вперше можна відразу після появи четвертого листка.

Подивіться також Підставки та опори для огірків у відкритому ґрунті та теплиці: майструємо своїми руками

Другий раз

Другий захід з обробки овочевої культури проводять на початку цвітіння, поки що не утворилися жовті суцвіття.

Третій раз

І завершальну обробку здійснюють після того, як на кущі з огірками утворюються перші зав’язі.

Знезараження грунту

Заходи з обробки грунту допоможуть попередити втрату врожаю та загибель огіркового куща. На одне відро води потрібно додати до п’яти крапель зеленки. Таке підживлення підходить як молодим рослинам, так і дорослим. Для ліквідації слимаків слід вилити цілий флакон у відро з водою і полити грунт під овочевою культурою.

Корисні властивості

Хімічні препарати для обробки овочів часто мають небезпечні компоненти. Йод та зеленка не мають шкідливих складових, захищають огірки від хвороб, збільшують їхню врожайність.

Зеленки

Зеленка широко відома завдяки своїм антисептичним властивостям. Вона застосовується для обробки ран, подряпин шкіри. Так само вона ліквідує бактеріальні хвороби, грибки, суперечки з рослин. Її застосування допомагає загоєнню тріщин на стеблі, подряпин на листі. Вона бореться з такими недугами:

  • фітофтороз;
  • дріжджовий грибок;
  • борошниста та проста роса;
  • прикоренева гниль і т.д.

Її перевагою вважається наявність у складі міді. Застосування розчину з її використанням зміцнює імунітет овочевих культур, сприяє формуванню більш пишних батогів та кращому зовнішньому вигляду. Її застосовують з метою зміцнення кореневої системи як на городі, так і в теплиці. Полив огірків діамантовим зеленим розчином робить плоди більш насиченим зеленим кольором.

Вона містить необхідні мінерали та мікроелементи, що сприяють зміцненню імунітету огірків. Розчин із зеленкою часто застосовують для збільшення врожаю.

Йода

Розчин йоду застосовується на різних етапах вирощування огірків. Його позитивний вплив очевидний:

  • перед посівом насіння в ґрунт рекомендується замочити їх у воді з йодом. Він стимулює насіння до швидшого проростання;
  • обприскування розсади відновлює тургор листя, насичує їх мікроелементами;
  • у момент цвітіння йодний розчин сприяє збільшенню зав’язей;
  • полив слабким розчином йоду зміцнює кореневу систему, і рослина одержує мінеральні речовини;
  • йод збільшує період плодоношення і служить як профілактика від гнилі;
  • має бактерицидну дію. Шкідники не ласуватимуть змоченим у йодному розчині листям, зав’язями та стеблами.

Застосування йоду на лікування огірків

Антисептик гідно зарекомендував себе як ефективний засіб проти різних поразок огіркового куща.

Хибна борошниста роса

Аптечний продукт при хибній борошнистій росі – це справжній порятунок огіркового куща. У міру поширення хвороби починається уповільнення росту рослини, а також зниження врожайної віддачі до повної втрати плодів. Для швидкої допомоги огіркам потрібно змішати 12 літрів води з 1 літром молока і додати 15 крапель зеленки або йоду. Для більшої результативності додають невеликий шматочок господарського мила.

Прикоренева гнилизна

Прикоренева гнилизна – це часте явище, якщо за сезон відбуваються часті перепади температури. У такому разі потрібно обприскувати огірковий кущ концентрованим розчином зеленки. Для початку потрібно буде розрахувати приблизну витрату речовини на всю рослину. Потім змішати дві частини води та одну частину діамантового засобу. Пагони, які прилягають до ґрунту завдовжки 15 см, змащуються одержаним складом. Прояви хвороби почнуть поступово зникати після другої обробки.

У яких випадках застосовувати

Огірки – рослини примхливі і теплолюбні, схильні до великої кількості захворювань. Під інфекційну загрозу потрапляють усі частини цієї овочевої культури. Розглянемо захворювання, що завдають шкоди рослинам, з якими можна впоратися за допомогою натуральних антисептиків: йоду і зеленки.

Прикоренева гнилизна

Збудниками цього захворювання переважно є грибки з роду Фузаріум. Хвороба нещадна і вражає рослини на будь-якому етапі розвитку. До причин виникнення прикореневої гнилі відносять: надмірну вологість ґрунту та повітря, перепади температури навколишнього середовища, погане провітрювання теплиці, особливо покритої полікарбонатом.

Прикоренева гнилизна – стійке захворювання, яке може зберігатися в грунті кілька років.

Розчин йоду та зеленки – перевірений спосіб боротьби з цим захворюванням. Рецепт:

  • відро води (10 літрів);
  • йод та зеленка в пропорції 2:1 (20 крапель зеленки та 10 крапель йоду).

Отриманим засобом змащують безпосередньо стебла огірків від землі до листя на відрізку 15 сантиметрів. Застосовувати такий лікарський прийом слід не частіше ніж один раз на тиждень. Після трьох обробок буде видно результат.

Борошниста роса

Ця недуга є найпоширенішим захворюванням огірків і може скоротити запланований урожай вдвічі. Захворювання починається з появи білих або злегка рудуватих плям на внутрішній частині листа, потім наліт починає стрімко поширюватися і, зрештою, весь батіг огірків покривається білим шорстким нальотом. Винен у всьому грибок, який починає харчуватися соками рослин.

Першу допомогу огіркам можна надати за допомогою рецепту: на 8 літрів води розчинити 5 мілілітрів зеленки та додати 2 літри молока. Якщо застосовувати йод, то на 8 літрів води достатньо 1 краплі йоду та 1 літра молока. Бадилля огірків обприскуємо повністю, кожні 5 днів, до зникнення ознак захворювання.

Біла гнилизна

Збудниками цього небезпечного захворювання є грибки склероції. Ознаки захворювання можуть з’явитися на будь-яких частинах рослин та на будь-якій стадії зростання: від сходів до плодоношення. Білі нарости, що нагадують вату, можуть повністю покрити рослину та відібрати у неї життєві сили.

Подолати недугу допоможе розчин зеленки. На 10 л води додаємо 40 крапель природного антисептика. Щотижня обприскуємо батоги огірків таким розчином. Для більшої ефективності рекомендується поливати ґрунт під огірками тим самим розчином.

Зеленка проти фітофторозу

Фітофтороз – бич рослин сімейства пасльонових: картоплі, огірків, перцю. З огірків може передатися іншим культурам. Фітофтороз – грибкове захворювання, боротьбу з ним треба розпочинати негайно.

Сіра гниль огірків

Грибок сірий – причина появи сірої гнилі на огірках. Паразитуючи на рослинах, він відбирає вони всі життєві сили. Огірки в’януть, перестають рости та гинуть. Починає поширюватися інфекція з пазух листя. Потім відбувається поява бурих плям різної форми на зовнішній стороні листка. Подальша стадія – гниття стебел та інфікування плодів.

Зеленка для огірків використовується досить часто для обробки рослин від відомих грибкових захворювань. Це потужний антисептик, що має знезаражуючу дію. Якщо періодично обробляти огірки зеленкою, можна уникнути таких небезпечних хвороб, як помилкова борошниста роса, сіра і біла гнилизна, бактеріоз. Крім цього, продукту існує ще й підживлення огірків йодом. Ці прості народні засоби сприяють прискореному пророщуванню та зав’язуванню насіння.

Додаткові поради та рекомендації

Крім правильно розрахованого дозування антисептичної речовини, городникам рекомендується враховувати такі поради щодо обробки огіркових кущів:

  • проводити обприскування варто тільки в ранковий час або після заходу сонця – прямі сонячні промені стануть причиною опіків на огіркових листках;
  • не можна проводити обробку у дощову погоду;
  • у парниках підвищується ризик виникнення кореневої гнилі, тому важливо приділити увагу профілактиці.

У міру зростання та розвитку овочеві культури потребують інтенсивного підживлення, яке можна провести з додаванням йоду та зеленки.

Важливі особливості та відмінності обробки в теплиці та у відкритому ґрунті

Огірки, що вирощуються в теплиці та у відкритому ґрунті, знаходяться в різних умовах освітленості, температури повітря та вологості. Тому й у догляді є деякі особливості.

У теплиці

У теплиці, де вологість повітря підвищена, при недостатньому провітрюванні та надмірному поливі висока ймовірність загнивання коренів

Тому особливу увагу приділяють профілактичній обробці від прикореневих гнилей. Показані зрошення антисептичними розчинами, прикоренева обробка та обробіток ґрунту.

Пам’ятайте, що обробку в теплиці проводять тільки вранці, оскільки в нічний час при зниженні температури повітря в теплиці підвищується вологість і утворюється конденсат. Вечірнє обприскування посилить ситуацію і створить передумови у розвиток патогенних грибів.

Обробку йодним розчином у теплиці проводять рідше, ніж у відкритому ґрунті, щоб уникнути зайвої концентрації засобу у ґрунті.

Восени, наприкінці сезону, в теплиці рекомендується замінити родючий шар ґрунту, після чого обробити всі тепличні конструкції та саму землю йодним розчином.

У відкритому ґрунті

Здоров’я огірків, що ростуть у відкритому ґрунті, багато в чому залежить від погодних умов: затяжні дощі сприяють перезволоженню ґрунту, спека – посусі, вітер переносить та поширює інфекції. При перших ознаках захворювань потрібно негайно вживати адекватних заходів.

Пам’ятайте, що зрошувати огірки у відкритому ґрунті рекомендується в ранковий або вечірній час, за відсутності прямих сонячних променів, у суху та безвітряну погоду.

Можливі помилки

При боротьбі з хворобами та шкідниками огірків у парнику чи відкритому ґрунті використовують народні рецепти, але й їх потрібно використовувати розумно, щоб не нашкодити культурі. Огородники-початківці іноді роблять ряд помилок.

Щоб уникнути проблеми слідують простим правилам:

  1. Важливо дотримуватись правильних пропорцій (на 1 л води додають 1 краплю зеленки, а йод розводять у 3 л).
  2. Для профілактики ґрунт проливають перед висадкою саджанців.
  3. Поливають або обприскують огіркові посадки вранці або ввечері, що рослина не постраждала від сонячних опіків.
  4. Перед обробкою антисептиком ґрунт добре зволожують.

Не можна сильно захоплюватися розчинами антисептиків. Надлишки речовин випаровуються, потрапляючи у довкілля. Навколо рослин вона стає надто стерильною, кущі жовтіють та сохнуть.

Зеленка і йод для огірків: обробка і підгодівля, боротьба з хворобами

Для отримання хорошого урожаю огірків потрібно не тільки підготувати грядку, виростити розсаду і забезпечити регулярний полив. Городній культурі потрібен захист від хвороб і шкідників. Необов’язково використовувати хімічні речовини промислового виробництва. «Людські» антисептики збільшать урожай огірків і врятують від хвороб. Лікувальні засоби не тільки пригнічують активність патогенної мікрофлори, що розвивається на рослині, але і знезаражують землю і збільшують вміст мінеральних речовин. Це препарати підходять для огірків у відкритому грунті і в парнику.

Дія антисептиків на огірки

Обробку огірків зеленкою і йодом рекомендують проводити в профілактичних цілях, щоб захистити посадки від захворювань та шкідників, однак цими засобами можна лікувати рослини після зараження.

Важливо, що використання розчинів допустимо на всіх етапах росту. Замочування насіння стимулює обмінні процеси, збільшує схожість насіння, прискорює ріст і підвищує стійкість до грибкових та бактеріальних інфекцій. Використання при перенесенні на відкритий грунт підвищує тургор листя, при початку цвітіння — збільшує кількість зав’язей, при плодоношенні — захищає плоди від псування і збільшує термін зберігання. Підживлення огірків зеленкою і йодом як добривом захищає від прикореневої гнилі.

Властивості йоду на огіркових грядках

Мікроелемент прискорює азотний обмін та сокорух. Обробка огірків йодом під час періоду вегетації:

  • стимулює зростання батоги;
  • нормалізує фотосинтез;
  • збільшує кількість життєздатних бутонів, на яких формуються зав’язі;
  • подовжує період плодоношення;
  • пригнічує розвиток прикореневої гнилі, неправдивої і справжньої борошнистої роси, фітофторозу та пероноспорозу;
  • попереджає розвиток прикореневої гнилі.

Застосування йоду допомагає зупинити нашестя шкідників, в тому числі й особливо небезпечних — личинок хруща.

Зеленка для огірків

Діамантова зелень володіє такими ж властивостями, як йод. Крім вже згаданих захворювань, вона здатна лікувати розвиток дріжджового грибка, що викликає гниття пагонів і плодів. Полив огірків зеленкою підвищує захисні сили рослин, збільшує врожайність.

Цікаве: Посадка лохини навесні саджанцями у відкритий грунт, як правильно посадити садову ягоду, покрокове керівництво для початківців

У складі антисептичного засобу сполуки міді, мікроелемента, необхідного для фотосинтезу. Підживлення розсади огірків збільшує приживлюваність в парнику до 93%, на відкритому грунті — до 87%. Ефективність обприскування огірків зеленкою помітна після першого застосування — листя стає насичено-зеленого листя піднімаються, навіть під час спекотної погоди.

Увага!Розчин зеленки рекомендується використовувати на вологих грунтах або в дощовий сезон. Найбільш виражену дію — проти гнилей різних видів.

Плюси і мінуси антисептиків

Зеленка і йод для огірків — альтернатива хімічним препаратам промислового виробництва. Коштують медичні засоби дешево — щоб придбати, достатньо зайти в будь-яку аптеку міста або вокзалу, до якого ходить електричка. Підгодувати грядки антисептиками також ефективно, як внести добрива, що містять мідь. Не потрібно замислюватися, як обприскувати кущі так, щоб не забризкати навколишні рослини. Розчини корисні і для них, оскільки універсальні. При попаданні на шкіру можна не змивати — безпечні для людини.

Мінуси йоду й зеленки в городі:

  • при передозуванні засобів у робочому розчині на листках можуть з’явитися плями з-за агресивного дії — хімічні опіки викликають загибель рослини;
  • необхідність регулярного застосування.

Варто окремо зупинитися на токсичність парів йоду. Коли обприскують огурцы в теплиці, необхідно кожні 10 хвилин робити перерву і виходити на відкрите повітря, щоб уникнути отруєння. Робота на садовій ділянці безпечна, але не варто нюхати склад або пробувати на смак. Обидва антисептика — місцевої дії, хоча зеленку допускається використовувати для обробки порожнини рота.

Про автора

admin administrator