Як омолодити старе дерево яблуню

Авторadmin

Як омолодити старе дерево яблуню

Як омолодити стару яблуню

Старі, занедбані або напів занедбані яблуні зустрічаються на кожній ділянці. Часто ці сорти дуже старі, проте багато з них при правильному управлінні можуть давати гарні плоди для використання домовласниками в свіжому вигляді або для переробки в яблучне пюре, желе, варення або сидр.

Часто старі дерева досягають 6-9 м заввишки і не обрізались протягом багатьох років. Звичайний домовласник часто не має обладнання для обприскування і догляду за ними, тому фрукти, як правило, маленькі, хворі і серйозно пошкоджені комахами. Дерево, яке має досить міцну конструкцію, можна омолодити і повернути до виробництва плодів.

Покинута або напів покинута яблуня, як правило, дуже висока і дуже товста, а всередині її полога знаходиться велика кількість мертвих або вмираючих гілок. Очевидно, що таке дерево некероване, і його розмір необхідно значно зменшити. Можна зробити дуже серйозні порізи без непоправної шкоди. Приховані бруньки на дереві дають нові, дуже сильні гілки, які замінюють старі, слабкі.

Омолодження старих, безладних і непродуктивних фруктових дерев — це не швидкий процес. Для правильної роботи буде потрібно як мінімум три роки розумної обрізки. Якщо ви спробуєте відродити старе фруктове дерево за допомогою однієї серйозної обрізки, ви, швидше за все, вб’єте його.

Вивчення дерева

Перш ніж вирішувати, де робити спил, уважно вивчіть структуру основних гілок дерева. Спробуйте знайти відносно новий набряклий паросток в нижній частині дерева, який можна залишити для створення частини нової структури дерева. Зростання водяних пагонів визначається по дуже гладкій кірці, що вказує на те, що це нове зростання, що сталося протягом останніх двох-чотирьох років. У старих кінцівок буде важка луската кора, і зазвичай їх не слід рятувати.

Перша радикальна обрізка

Омолоджуючу обрізку краще всього проводити ранньою весною, зазвичай в квітні. Якщо набряклі пагони є в нижніх частинах дерева, видаліть всі старі великі гілки на висоті приблизно 25-35 см над цим новим приростом. Найпростіше це зробити за допомогою бензопили. Злегка надріжте великі гілки, перш ніж знімати їх, щоб вони не порвали кору при падінні. Старі гілки зазвичай дуже великі і важкі. Будьте обережні, щоб вони не зламали пагони, які ви збираєтеся залишити, коли будуть падати на землю. Роблячи серйозні порізи на старих гілках, постарайтеся зробити їх більш-менш перпендикулярними до землі. Порізи, обернені вгору, будуть збирати й утримувати воду від дощу, викликаючи пошкодження льодом взимку і розкладаючись влітку. Покривайте ці великі порізи білою латексною фарбою протягом декількох днів, щоб захистити рану від негоди. Латексна фарба для зовнішнього застосування не токсична для дерева і затримує вологу, запобігаючи гниттю.

Основне зрізання гілок зазвичай видаляє значну частину старого дерева. Коренева система під таким деревом дуже обширна і дає багато нових пагонів в перший сезон, тому уникайте добавляти добрива під дерево в перший сезон після зрізання. Обріжте пагони, що залишилися на основних зрізаних гілках, щоб нове зростання було витіснене назовні. Зазвичай це означає обрізку прямостоячих пагонів на користь бічним кінцівкам пагонів.

До кінця першого вегетаційного періоду це сильно обрізане дерево дасть велику кількість нових сильних пагонів.

Друга обрізка

Наступної весни закрийте всі отвори, з яких була видалена гниль, цементом, добре змочіть кожне дерево органічним маслом (чисте, нешкідливе мінеральне масло, яке розчиняється в воді).

Навесні другого року (зазвичай в квітні) більшу частину нових пагонів слід знову видалити, залишивши тільки ті, які знаходяться в бажаних місцях, і ростуть назовні. Потім пагони, що залишилися в якості постійних гілок, повинні бути спрямовані (верхня частина видалена) на бічну кінцівку, паралельну до землі.

Така сувора обрізка може вивести з ладу навіть молоді здорові дерева, тому в перший рік не чекайте багато від рослини. Дерева можуть цвісти рідко, покриватися листям тільки на кінчиках верхівках і витрачати рік на вирощування присосок. Ви повинні відрізати присоски врівень зі стовбуром або гілкою, щоб запобігти повторному зростанню, але при цьому необхідно залишити кілька см від підстави кінцівки або гілки, щоб на ній могло утворитися кільце необхідної рубцевої тканини.

Під час другого вегетаційного періоду після обрізки знову з’явиться дуже сильний нове зростання.

Третя обрізка

У квітні третього вегетаційного періоду багато нових пагонів, отриманих під час другого вегетаційного періоду, слід прорідити, залишаючи тільки найбажаніші гілки, обрані раніше. Зазвичай на третій рік з’являється невеликий урожай яблук.

Нова деревоподібна структура, створена з використанням цього методу обрізки, зазвичай призводить до дерева висотою від 4 до 6 м, або приблизно половину висоти вихідного дерева. Це нове дерево росте досить інтенсивно і дає хороші врожаї з великими і високоякісними плодами. Зменшений розмір дерева також полегшить обприскування і догляд за ним.

Кожну наступну весну видаляйте деякі гілки і проріджують постійні гілки, щоб дерево не стало занадто зарослим. Затінення, викликане великою кількістю гілок, зменшить плодоношення і викличе слабке зростання внутрішніх частин дерева.

Рекомендації по обрізці

Наступні правила обрізки допоможуть підвищити життєздатність і врожайність старої яблуні.

  • Видаліть всю мертву деревину і хворі гілки. Всю хвору і заражену комахами деревину слід спалити, щоб запобігти повторному зараженню. Між стрижками змащуйте ріжучі інструменти відбілювачем, щоб запобігти повторному зараженню.
  • Обрізайте сильніше у верхній частині дерева, ніж у нижній. Сонячне світло буде більш рівномірно поширюватися по дереву, допомагаючи підтримувати продуктивність нижніх гілок.
  • Приберіть гілки, які ростуть до центру дерева. Це також дозволяє сонячному світлу потрапляти на фрукти.
  • Видаліть всі вертикальні нарости. Вертикальні гілки не приносять плодів. Виріжте водні паростки; це швидкорослі не розгалужені прямостоячі пагони.
  • Заохочуйте горизонтальні гілки, так як вони, як правило, дають більше плодів. Найбільш бажані відгалуження під кутом 45 або 90 градусів.
  • Видаліть гілки, які звисають нижче або поперек один одного. Гілка, затінена верхньою, навряд чи буде продуктивною.

Захист яблуні від шкідників

Старі дерева, які пройшли омолодження, починають відроджуватися. Але їм все одно потрібна допомога, щоб уникнути дрібних шкідників. Частково завдяки обприскуванню фруктових садів потужними інсектицидами, природний баланс комах-хижаків на невизначений час порушується. Виростити яблуню вже не можна без будь-яких спеціальних заходів боротьби з шкідниками.

Як поетапно омолодити стару яблуню в саду

Яблука – найпопулярніші садові фрукти в нашій країні. Існує безліч рецептів випічки на їх основі, а які смачні з ними компоти! Варення, джеми та інші десерти також готуються з яблук. Навіть усна народна творчість відображає симпатію людей до цього фрукту: «молодильні яблука», «золоте яблучко і блюдечко».

Однак виростити дерево і доглядати за ним правильно, щоб воно радувало своїми плодами, треба вміти. Адже з віком яблуні перестають радувати багатим урожаєм, а плоди ростуть так високо, що можуть поласувати яблуками тільки птахи.

В такому випадку саме час зайнятися омолодженням вашої красуні. Але перед тим як омолодити стару яблуню з допомогою обрізки, слід ретельно ознайомитися з основними правилами і методиками процесу.

Навіщо потрібно омолоджувати дерева

Плодові дерева зберігають здатність добре плодоносити до 30 років. Після цього строку їх рекомендують викорчувати. Що робити, якщо дерево ще не досягло зрілості, а перші ознаки старіння вже з’явилися? Поспішати позбуватися від нього не варто. Омолоджуюча обрізка яблуні допоможе повернути рясні врожаї.

За смакові якості плодів після обрізки переживати не варто, вони не зміняться. З допомогою омолодження ви досягнете відразу кількох цілей: позбавите дерево від старих і хворих гілок, сформуєте крону дерева, відрегулюєте висоту, що допоможе зробити збір яблук простішим, та й доглядати за деревом буде легше. Особливо старатися не рекомендується, щоб не зашкодити дереву.

Як визначити старіюче дерево

У разі якщо яблуні росли в сприятливих умовах і отримували належний догляд, перші ознаки старіння почнуть з’являтися в кінці третього десятка років. Коренева система і надземна частина перестають функціонувати в колишньому режимі.

Першими страждають верхівкові пагони, найбільш віддалені від коренів. Потім старіють гілки вищого порядку. В самому кінці піддається змінам надземний штамб і коренева система.

  • активний стійкий ріст і плодоношення змінюються поступальним зростанням, відбувається ослаблення приросту «скелета» дерева, обростаючі гілочки відмирають;
  • гілки «скелета» практично перестають рости, прирости і листяні розетки зовсім припиняють рости;
  • оголення скелетних гілок: врожайність від цього не страждає, зміни відображаються на смаку й зовнішньому вигляді яблук;
  • зміна врожайного року неврожайним;
  • скелетні гілки перестають рости, плоди втрачають якість.
    Омолодження яблуні бажано провести вже при перших ознаках старіння, інакше можна запізнитися.

Основні принципи омолодження

Омолодження яблуні обрізанням треба ретельно спланувати.

Дотримуйтесь наступних правил, і половина успішного результату справи вам забезпечена:

  • Переконайтеся, що стара яблуня здорова, а «скелет» сильний: омолоджувати хворі й гнилі дерева недоцільно.
  • Омолоджування слід здійснювати в «період спокою» (перш ніж почнеться «період сокоруху»). Так як крону яблуні в цей час можна добре розглянути, то більш зручного часу не знайти.
  • Заздалегідь підготуйте все необхідне – від інструментів для обрізки до драбини.
  • Обрізайте сухі гілки біля основи – так ви прорідите крону.
  • Видаляйте тріснуті, деформовані сплетені гілки.
  • Рекомендується обрізати великі гілки, а не велику кількість маленьких.
  • Обов’язково видаліть гілки, що ростуть усередину крони, щоб вони не заважали росту молодих пагонів.
  • Обрізайте дорослі старі дерева восени.
  • Позбудьтесь від оголених і хворих гілок.

Поетапна обрізка

Омолоджування старих яблунь краще всього проводити поетапно протягом декількох років.

Осіннє омолоджування в перший рік. У перший рік обрізку здійснюють восени. Для початку видаляють мертві, пошкоджені гілки, сучки і пагони. Особливу увагу слід звернути на наявність на гілках кольорових плям, гофрованих ділянок, місць лущення кори. Ці ознаки можуть вказувати на наявність захворювання, яке проникає в дерево через рани і розломи, поступово послаблюючи і вбиваючи його. У цьому випадку гілки потрібно зрізати до здорового місця, не залишаючи пеньків.

Як правильно обрізати великі гілки, щоб вони не розщепилися й не повіддирали частину стовбура? Гілки великих розмірів спилюйте поступово: спочатку на третину зверху, потім знизу вгору до розпочатого розпилу.

Потім визначте нову лідируючу гілку і обрізайте крону відповідно їй. У разі якщо таких кілька гілок, тоді залиште більш молоду і сильну. Не поспішайте і не зрізайте більше трьох великих гілок в один рік.

Потім визначтеся з висотою. Високі дерева важко обрізати і захистити від захворювань та шкідників, тому рекомендована висота до 5 метрів. Однак якщо дерево в кілька разів вище, то за перший рік можна видалити не більше третини. Добре проріджена крона дозволить променям світла проникати до нижніх гілок.

Омолодження в другий рік. В наступному році омолоджують стару яблуні навесні. Насамперед, займіться новими пагонами і «дзиґами». Залиште по одному побіжу на сильних гілках, прослідкуйте, щоб в результаті сучки були співмірними. Яблука будуть рости на молодих гілках. Виберіть потужний пагін і за допомогою дроту надайте йому горизонтальне положення (наскільки це можливо). Робіть це акуратно, щоб не надломити його. Від зайвих «вовчків» потрібно позбутися. Пізно восени, якщо є необхідність, обрізати висоту і прорідити гілки «скелета».

Весна і літо третього року. Зніміть дріт з гілок і позбудьтеся від інших «вовчків». Деякі відповідні можна залишити для потенційних плодових гілок. Їх обробляють тим же шляхом, з допомогою дроту.

Підготовка до зими на третій рік. Продовжуйте позбавлятися від старих гілок і скорочуйте молоді. Прослідкуйте, щоб всі гілки були доступні для прибирання врожаю.

Подальший догляд

Після омолодження старих яблунь навесні і восени з допомогою обрізки дерева потрібно підгодувати, шляхом внесення добрив у пристовбурні круги. Роблять це за допомогою органічних добрив. Калійні і фосфорні добрива краще вносити восени. Навесні досить буде розпушити землю. Влітку внести цинк і бор.

Тепер ви знаєте, як омолодити яблуню. Залишилося тільки застосувати отримані знання!

Як омолодити стару яблуню – корисні поради для початківців

Правильна обрізка яблуні – не найпростіший процес. Для того щоб не нашкодити дереву, а поліпшити його стан і стимулювати плодоношення, потрібно дотримуватися ряду важливих правил. Якщо ви новачок в садівництві, заздалегідь ознайомтеся з ними.

Омолодження яблуні проводиться не за один рік. Краще виконувати його поступово, за 2-3 сезони, тоді дерево зазнає менший стрес і зможе поступово налагодити плодоношення. Якщо ж все зайве видалити відразу, яблуня буде довго відновлюватися, хворіти, а може і зовсім загинути.

Терміни обрізки старих яблунь

Для того щоб мінімізувати стрес від обрізки у дерева, необхідно правильно вибрати терміни. Взимку при сильних негативних температурах деревина стає крихкою, влітку яблуня буде довго спливати соком, та й шматувати живе дерево мало кому сподобається, а ось навесні і восени здійснювати цю процедуру найзручніше.

Більшість досвідчених садівників проводять омолоджуючу обрізку яблуні навесні, незадовго до початку сокоруху. Обрізка старої яблуні навесні дозволяє дереву заощадити сили в наступаючому сезоні, швидко затягнути рани і піти на наступну зимівлю вже з новою формою. Крім того, в цей період крона дерева найкраще проглядається, і вже можна зрозуміти, які гілки загинули за зиму.

Якщо ж ви вирішите провести обрізку старих яблунь восени, дочекайтеся, поки дерево відплодоносить і скине листя, але морози ще не почнуться. В цей час яблуня вже знаходиться в стані спокою, тому легше перенесе травматичну процедуру.

Схема омолоджуючої обрізки яблуні

Перед тим як приступати до омолоджуючої обрізки яблуні, переконайтеся, що дерево досить сильне і здатне її перенести. Якщо основний стовбур вже почав сохнути або гнити, покритий дуплами, має широку тріщину, то витрачати сили на це дерево не варто, простіше спиляти його і посадити в саду молоду яблуню на заміну.

В даний час існує три основні схеми омолоджуючої обрізки яблуні: поступова, половинна і одноразова.

Поступова омолоджуюча обрізка

Поступова обрізка яблуні проводиться протягом 2-3 років, коли з дерева поступово видаляють зайві гілки і сучки. У перший рік здійснюють переважно санітарну обрізку, видаляють дзиги і верхню частину центрального провідника (стовбура). Таким чином розкривається крона, дерево накопичує сили.

На другий рік видаляють кілька неплодоносних товстих гілок (максимум 3-4 за раз), чистять крону від загущених, переплетень тонких гілок. На третій вкорочують залишені гілки, стимулюючи їх до утворення пагонів.

Половинна (сучасна) омолоджуюча обрізка

Досить нетрадиційний, проте дуже гуманний спосіб практикують зараз деякі садівники. Крона формується за 2 роки, однак не вся цілком, а по частинах. У перший рік коротшає до висоти 3 м і ширини 2 м південна половина крони, через рік (або два, якщо дерево погано перенесло обрізку) аналогічно обрізається північна частина крони.

При цьому у всій кроні на відстані 70 см одна від одної залишають найсильніші дзиги. Краї спилов зачищають садовим ножем, замазують садовим варом. Якщо діаметр зрізу більше 5 см, то зверху на вар накладається шар чорної плівки, зняти яку можна лише восени.

Одноразова омолоджуюча обрізка

Останній спосіб можна назвати найбільш спірним, адже він досить жорстокий по відношенню до дерева і з однаковою ймовірністю може призвести як до омолодження, так і до загибелі яблуні. Звичайно, бажано не запускати плодові дерева до такої міри, щоб потім доводилося разом видаляти більше половини гілок і сучків, однак якщо вибору немає, ви можете спробувати ризикнути.
Для того щоб здійснити разову обрізку яблуні, потрібно вкоротити її до прийнятної висоти, зрізавши верхівку центрального провідника, а потім видаляти всі зайві гілки (старі, ослаблені, не плодоносні). Проводити таку обрізку можна тільки навесні, оскільки якщо нанести дереву стільки травм восени, воно просто не перезимує.

Яку б з схем обрізки ви не вибрали, варто дотримуватися наступних правил:

  • спершу видаляйте великі гілки;
  • обов’язково зріжте сухі, хворі, оголені і пошкоджені гілки, а також ті, що переплелися в процесі росту або спрямовані вглиб крони;
  • виріжте дзиги, залишивши до 10 штук на все древо;
  • видаліть верхню частину стовбура на висоті до 3,5 м, розкривши таким чином центральну частину крони для сонячного світла;
  • після цих дій відійдіть і огляньте крону, щоб побачити загущені ділянки і прорідити їх повторно;
  • за раз не видаляйте більше третини гілок з дерева, краще повторіть обрізку на наступний рік, домігшись бажаного результату.

Як правильно обрізати гілки яблуні – основні вимоги

Отже, з тим, що потрібно видаляти, а що залишати, ми розібралися. Тепер важливо не забути, як саме проводити видалення зайвих гілок на запущеній яблуні і як обробляти місця зрізів.

Для початку приготуйте весь необхідний інструмент і постарайтеся продумати систему підйомів і кріплень, які дозволять вам підібратися до верхньої частини крони. Якщо яблуня, яку ви обрізаєте, не вище 5 м, то досить буде драбини, а ось на більших деревах вам будуть потрібні і сходи, і сучкоріз з довгими ручками. По можливості закріпіть основний інструмент на поясі або залучіть до роботи помічника, щоб він подавав його в міру необхідності.

На замітку
Відразу візьміть садовий вар або аналог цієї речовини, для обробки спилів і місць зрізів – якщо залишити це на потім, можна пропустити деякі рани і погіршити стан дерева.

Складно зрозуміти, що обрізати, а що залишити? Тоді подивіться відео обрізки старої яблуні, воно більш наочно.

При дотриманні всіх правил і термінів навіть старе дерево може продовжити своє життя і плодоношення. Звичайно, обрізка яблунь для новачків – завдання не з легких, але при належних зусиллях ви з нею впораєтеся.

Про автора

admin administrator