Як опалити будинок без газу недорого дровами

Авторadmin

Як опалити будинок без газу недорого дровами

Як опалити будинок без газу: найкращий спосіб опалення будинку без газу

Актуальність відмови від природного газу як джерела тепла зростає. Це стосується всього світу, але в Україні, мабуть, не залишилося жодної людини, яка б не замислювалася про альтернативні способи опалення.

Як опалити будинок без газу? Які варіанти обігріву – найпросунутіші, економніші та ефективніші?

Поговоримо про це у статті.

Опалення тепловим насосом

Що потрібно врахувати при виборі опалення для будинку

Жоден спосіб опалення не буде ідеальним для всіх будинків. Вибираючи, як обігріти будинок без газу, варто враховувати низку параметрів.

  1. Конструктив будинку. Чим краще утеплений будинок — тим менше ви витрачатимете на експлуатації опалювального пристрою. Крім того, вам буде потрібен менш потужний (як правило, це означає дешевший) прилад.
  2. Площа приміщення. Площа безпосередньо впливає на вибір варіанта обігріву. Якщо йдеться про дуже великий дім, одного електрокотла або повітряного теплового насоса може бути недостатньо. Для невеликого приміщення, де ви буваєте нерегулярно, можливо, достатньо навіть конвектора.
  3. Доступність ресурсу. Наприклад, немає сенсу ставити твердопаливний котел, якщо ви не зможете перед опалювальним сезоном знайти достатню кількість дров/вугілля. Якщо для вашого домоволодіння обмежена виділена кількість електроенергії — далеко не всі способи опалення електрикою вам підходять.
  4. Бюджет. Звісно, вартість різних варіантів опалення впливатиме на вибір. Однак, ми радимо звертати увагу не тільки на первинні витрати, але й на витрати на експлуатацію. Порівнюйте, скільки коштує різне обладнання протягом певного відрізка часу, і, можливо, висока ціна на старті вже не лякатиме вас.
  5. Сервіс. Питання можливості проведення та вартості сервісного обслуговування потрібно також собі ставити, оскільки вибір більш енергоефективного, інноваційного обладнання передбачає критичну необхідність у своєчасному сервісі.

Варіанти опалення приватного будинку без газу

Розглянемо основні способи, як опалювати будинок без газу.

Тепловий насос

Тепловий насос — це найсучасніша, найефективніша та найбільш економічна при експлуатації альтернатива газовому опаленню. Він може без проблем замінити газове опалення за наявності якісного конструктиву.

Тепловий насос Olimpia Splendid

Принцип роботи насоса ґрунтується на можливості відбирати низькопотенційну енергію у повітря, ґрунту чи води. ТН найбільш ефективні при низькотемпературній системі тепла з теплими підлогами та стінами, фанкойлами для охолодження. При цьому якщо не можна реконструювати високотемпературну систему з радіаторами, все одно ви можете підібрати тепловий насос для приватного будинку — окремо взяті моделі можуть підтримувати високу температуру подачі 65°C і навіть 75°C, які необхідні при критично низьких зовнішніх температурах, але решту часу така подача не буде потрібна, а значить, енергія буде економитися.

ТН завжди має використовуватись як основне джерело тепла, приготування ГВП, а також охолодження, що сильно скоротить термін окупності та збільшить його SCOP (середньорічний коефіцієнт ефективності).

Для будинків площею трохи понад 200-250 м 2 встановлюється повітряний насос. Один з його недоліків — більшість таких ТН є низькоефективними при температурі нижче -20°C. Тому, можливо, доведеться передбачити альтернативне джерело опалення, якщо конструктив будинку має слабкі місця, система опалення високотемпературна, а зовнішня температура може опускатися нижче за вищевказані -20°C. SCOP у таких насосів нижче, ніж у ґрунтових та водяних аналогів, оскільки перепади температури повітря ззовні впливатимуть на роботу насоса.

Як опалити будинок без газу: альтернативні варіанти обігріву котеджу

Природний газ — дорогий вичерпний енергоресурс, і питання відмови від нього для промислових і побутових потреб виникло дуже давно. Але, мабуть, ніколи раніше актуальність цієї ідеї не була такою гострою.

В Україні є газові родовища, але ми не видобуваємо ту кількість газу, яка може забезпечити енергетичну незалежність та безпеку.

Тоді як під час війни ворог використовує газ як зброю та спосіб тиску на світову спільноту, ми маємо нівелювати цей вплив хоча б у своїй країні, обравши для побутового використання інші системи опалення приватного будинку, без газу.

Опалення будинку без використання газу

Як зробити опалення в приватному будинку без газу: основні способи

Опалення будинку без газу — реальна перспектива, але краще готуватися до цього заздалегідь, ще на етапі будівництва.

Продуманий конструктив будівлі та утеплення допоможуть забезпечити максимальну енергоефективність. Якісна проводка обов’язкова, особливо якщо ви вибираєте електроопалення.

Розглянемо основні альтернативи газу – твердопаливний котел, електрокотел та тепловий насос.

Твердопаливний котел

Твердопаливний котел спалює деревину благородних порід — дуб, граб, ясен тощо.

На сьогодні таке опалення будинку без газу має небагато переваг. Вартість деревини дорівнює ціні газу, та й дістати її буває непросто, оскільки діє мораторій на вирубку лісу. Крім того, для дерева потрібне сухе сховище. Додайте до цього зусилля на постійне обслуговування котла — і в сукупності його використання виявляється нераціональним ходом.

Електричний котел

На перший погляд, в Україні достатньо електрики, щоб опалювати нею у побутовому сегменті — у нас є потужні атомні та гідроелектростанції, електроенергія з яких навіть вирушає на експорт. Проблема в іншому — немає мереж, які дозволять споживачеві забирати більше електрики для побутових потреб.

Підстанції, які забезпечують електрикою квартири та будинки, — слабкі, і щоб звичайному домогосподарству перейти на електроопалення, потрібно щонайменше втричі більше електрики. Не завжди такий ресурс є доступним. Найчастіше трансформатори розраховані для розподілу невеликої кількості енергії, що передбачає в населеному пункті центральне міське або газове опалення.

Перед тим, як перейти на опалення електричним котлом, фахівці дізнаються, яка електрична потужність виділена, та зроблять теплотехнічний розрахунок. Це дозволить зрозуміти, який котел потрібен, щоб опалювати житло.

Досить часто у приватних житлових будинках вже є газова котельня, і власники хочуть її модернізувати електрокотлом. У таких випадках ми радимо здійснювати розрахунок електрокотла до -7…-8°C ззовні. При досягненні цієї температури вмикається газовий котел. Така схема дозволяє зменшити електричне навантаження дому.

Зазначимо, що вмикати газ в умовах українського клімату доводиться нечасто. Температура -10…-12°C взимку в Україні тримається не більше 30–40 годин.

Тепловий насос

Тепловий насос — це економічне автономне обладнання, що працює без газу та дров. Він не тільки обігріває, а й охолоджує приміщення, а також забезпечує підігрів води. Це, напевно, ідеальне опалення будинку без газу в українських реаліях.

У 80% випадків ТН встановлюється як основне джерело тепла — ставити його як допоміжний пристрій до газового котла недоречно.

Якщо ви вирішили замінити котел на насос, при модернізації котельні потрібно враховувати, які теплоносії та в якій кількості були передбачені в будинку.

Зазвичай температурний графік житла з газовою котельнею розрахований із температурою понад 60°C на радіаторах. Тоді теплові насоси “повітря-вода” ефективно працюють при температурі теплоносіїв до 45°C. Якщо температура вища – тепловий насос почне втрачати СОР (коефіцієнт ефективності). Навіть у такому разі енергії буде витрачатися менше, але це не ідеальне середовище для теплового насосу.

А ось з теплою підлогою і фанкойлами у вигляді радіаторів, що генерують холод і тепло, ресурси з тепловим насосом використовуються ефективно.

Умови роботи для геотермального теплового насоса схожі на обладнання типу “повітря-вода”. Для нього необхідно забезпечити низькотемпературну систему опалення з використанням теплої підлоги. Відмінністю є лише те, що температура ґрунту, куди опускається зонд для встановлення геотермального насоса, становить приблизно +14°C. Коли температура повітря, звідки бере енергію повітряний тепловий насос, в зимовий час коливається від -22 до +5°C.

Додаткові варіанти ефективного обігріву дому без газу

Серед альтернативних варіантів опалення будинку без газу трапляються різноманітні системи, пристрої та види палива. Розглянемо найпопулярніші методи.

Сонячний колектор

Сонячні колектори (геліоустановки) збирають теплову енергію та здійснюють нагрівання спеціальної рідини на основі пропіленгліколю, який є теплоносієм.

Попри відносну популярність цих пристроїв, ми рекомендуємо використовувати їх лише в одному виконанні.

Сонячні колектори для опалення будинку

Твердопаливний, електричний, газовий котли працюють на обігрів тільки в холодний період. Замість використання дорогого палива, газу або електрики для нагрівання гарячої води в теплу пору року можна отримувати сонячну енергію. Особливо це актуально для регіонів з активним сонцем влітку та у міжсезоння.

Зазначимо, що не слід включати до однієї схеми з технологічним тепловим насосом сонячні колектори — це не енергоефективно.

Тепла підлога, електричні обігрівачі

Тепла підлога зазвичай застосовується у комбінації з радіаторами чи конвекторами. Для водяної теплої підлоги використовуються водяні радіатори та конвектори, для електричних — відповідно електричні. Підлога підтримує температурний комфорт, тоді як конвектор або радіатор є додатковим джерелом калібрування температури.

Зазначимо, що теплу підлогу можна розглядати як основне джерело тепла у квартирі. Тепловтрати у квартирах нерівномірні, частину тепла ми отримуємо завдяки загальному теплу у будинку.

Тепла підлога та радіатори для опалення будинку

А ось у приватному будинку вони можуть бути основним теплоносієм тільки якщо йдеться про загальну площу до 100 кв.м.

Не варто забувати про недоліки цього способу обігріву. Теплоджерело, завдяки якому нагрівається електропідлога, випромінює електромагнітні хвилі, які можуть негативно впливати на здоров’я людини. Тому частіше його рекомендують як допоміжне джерело для кераміки, вінілу та інших підлогових покриттів, що ідеально пропускають тепло. Втім, у водяної підлоги цей недолік відсутній, тому якщо ви серйозно ставите на цей метод опалення — беріть до уваги

Обігрівачі традиційно використовуються у житлі з центральним опаленням – коли температура на радіаторах низька та в будинку холодно.

Для невеликих приміщень конвекторний обігрівач може бути основним джерелом тепла.

Однак у нього є суттєві недоліки: це гарячий, небезпечний прилад з високим ризиком займання, який до того ж пересушує повітря. Якщо ви все ж таки плануєте його використовувати — спочатку подбайте про якісну проводку.

Про автора

admin administrator