Як пересадити волотисту гортензію навесні на інше місце

Авторadmin

Як пересадити волотисту гортензію навесні на інше місце

Коли краще пересадити гортензію – навесні або восени, і як правильно це зробити

Гортензія відрізняється пишним і рясним цвітінням і може рости на одному місці близько десяти років. Однак якщо кущ повільно росте, що не зацвітає або цвіте дуже слабо і нетривале, проблема може полягати в невідповідному для рослини місці. У цій статті обговоримо умови і час пересадки гортензії.

Весна і осінь: переваги і недоліки

Досвідчені квітникарі рекомендують пересаджувати гідрангія (наукова назва) кожні п`ять років. Таким чином життя куща продовжується, поліпшується якість суцвіть і розвиток в цілому.

Пересаджують рослину на нове місце і з інших причин, наприклад, після придбання ще кількох кущів, можливо, іншого сорту для створення будь-якої композиції. У будь-якому випадку для процесу потрібно підібрати відповідний час і, крім того, ознайомитися з правилами самої посадки. Для процедури підходять два сезони: осінь і весна, обидва мають мінуси і плюси.

важливо! Категорично не рекомендується піддавати процедурі в осінній період гортензію великолиста, вона погано адаптується і не встигає прижитися до холодів.

Плюс осінньої пересадки полягає в декількох моментах:

  • пройшов період сокоруху, коли рослина не можна чіпати;
  • з вересня (час процедури) є час вкоренитися до заморозків;
  • після пересадки восени кущ годі й підгодовувати кілька років.

Мінус осінньої зміни місця – можливі ранні заморозки, через які гортензія не встигне вкоренитися і загине під час зимівлі. Більшість садівників рекомендують все ж проводити пересадку восени, так як навесні більше ризиків:

  • можна не встигнути до початку руху соків;
  • можуть початися поворотні заморозки;
  • через промерзлій грунту є ризик пошкодити кореневу систему.

Ознайомтеся з такими сортами гортензії як: «Аннабель», «Лаймлайт», «Пінкі Вінкі», «Фантом», «Грандіфлора» і «Ваніла Фрейзе».

Якщо ж восени час згаяно, а процедура не терпить зволікань, бажано детально ознайомитися з весняними особливостями і правилами.

Як правильно пересадити гортензію навесні

До весняної процедурі підготовка починається восени: обраний кущ акуратно підкопується таким чином, щоб навесні його можна було легко підняти і перенести на нове місце. Готується і яма на новому місці.

важливо! Не можна пересаджувати рослину, розпустяться бруньки або вже квітуче, воно може загинути.

Вибір місця для посадки

Гортензія любить вологу, але без фанатизму, тому низина з застоєм води або близьке розташування грунтових вод їй протипоказані. Вона світлолюбна, але цілий день під палючим сонцем не підходить.

Краще всього вибрати місце у невисокій огорожі або на деякій відстані від дерев, де буде легке притінення. Місце має бути тихим, без протягів: на перепади температури квітка реагує погано. Грунт для рослини потрібен легкий, пухкий, дренований із слабокислою або нейтральною реакцією.

Небажані перенасичені органікою і вапном грунту, краще суглинки. Рівень кислотності може змінити колір рослини, тому при бажанні його зберегти перевірте реакцію грунту на новому місці, при необхідності подкорректируйте.

Читайте про склад, властивості та види грунту, а також дізнайтеся ніж важлива кислотність грунту, як її визначити і як підвищити родючість грунту.

Підготовка посадкової ями

Яму готують восени трохи більше і глибше, ніж діаметр грунтового кома пересаджуваної рослини. На дно кладуть суміш з листової землі, торфу, перегною і піску в рівних частинах, можна додати мінеральних добрив (0,6 г суперфосфату, по 0,2 г сечовини і сірчаного калію).

Під час підготовки ями, прокопують траншею навколо куща, акуратно, намагаючись не пошкодити кореневу систему.

Чи знаєте ви? На японській мові гортензія звучить як «адзісай», що в перекладі означає «фіолетове сонце».

процес пересадки

Підкопати з осені кущ обережно викопують, опускають в підготовлену яму разом з грунтовим грудкою, зверху досипають ту ж суміш, що і на дні ями. При цьому потрібно врахувати, що коренева шийка повинна не утапливаться в грунт, а перебувати на 3 см вище поверхні.

Завершує процедуру рясний полив і мульчування пристовбурного кола, щоб уникнути втрати вологи. Щоб захистити рослину від можливих поривів весняних вітрів, можна встановити підпірки для куща, які пізніше заберуться.

Чи знаєте ви? Рослина отримало свою назву в другій половині XVIII століття під час французької експедиції на Маврикій. Гортензія – це ім`я сестри одного з керівників експедиції, принца Шарля Анрі де Нассау-Зігена.

Особливості догляду за пересадженим рослиною

Після пересадки рослину поливають двічі на тиждень, при цьому кількість води має бути помірним.

Обов`язково хоч раз в тиждень рихлити пристовбурні кола, насичуючи ґрунт киснем. Раз на два тижні очищайте грунт від бур`янів.

Дізнайтеся більше про найбільш поширених бур`янах, а також про те як боротися з ними народними засобами, спеціальними інструментами і гербіцидами.

З підгодівлею поспішати не потрібно: їх досить було закладено в яму. Перший раз після пересадки підгодувати гортензію можна в період формування бутонів. Застосовують зазвичай мінеральні комплекси для садових квітів. В який час пересаджувати свою улюбленицю, вирішувати вам, головне – це дотримання всіх правил і запобіжних заходів. Від підготовленої і продуманої процедури залежать подальший розвиток і життя гортензії на вашій ділянці.

Відгуки користувачів мережі

Я вирощую гортензії вже років 6, і з магазину, і у бабусь на ринку купувала. Половину з них довелося пересаджувати відразу ж після покупки (це в основному були імпортні горщики). Вони прекрасно переносять пересадку з квітами. і доцвітають. і нові потім ростуть. Так що пересадити потрібно, по-моєму.

Коли і як пересаджувати гортензію

Пересадка гортензії може знадобитися з різних причин. Можливо, рослина спочатку була посаджеа в невідповідну землю і погано розвивається або вам знадобилося саме це місце, щоб встановити на ньому якусь споруду.

Навіть якщо екстреної необхідності немає, все одно з часом кущ потрібно буде пересадити, адже з роками гортензія сильно розростається і потребує поділу куща. Перебуваючи протягом довгих років на одному місці, кущ сильно виснажує грунт, йому починає не вистачати харчування.

Для пересадки потрібно правильно вибрати терміни – в цьому випадку процедура пройде успішно.

Коли краще пересаджувати гортензію: навесні або восени

Для пересадки гортензії фахівці виділяють два сприятливих часових періоди – ранню весну і осінь. Влітку кущ турбувати небажано, інакше буде порушений процес цвітіння і надалі чагарник не буде формувати суцвіть 2-3 роки. Пересадку навесні проводять до початку сокоруху, тоді коренева система менше постраждає від проведених маніпуляцій.

Садівникам необхідно встигнути вкластися в стислий часовий відрізок і вибрати момент, коли почне сходити сніг, але ще не набухнуть бруньки.

Якщо час упущено, то краще відкласти пересадку до осені, тим більше що у весняний час у садівників вистачає клопоту, пов’язаних з придбанням грунту, насінням, посадкою розсади, підготовкою теплиці.

Саме тому більшість садівників воліють осінню пересадку гортензії. Восени можна вже не поспішати, так як справ на дачі набагато менше. Головне – заздалегідь правильно підготувати посадкову яму. День для робіт по пересадці потрібно вибирати з урахуванням того, щоб кущ встиг вкоренитися до зими, але при цьому не випустив молоді пагони.

Коли краще пересадити гортензію восени

Для кожного регіону підходять свої терміни пересадки гортензії, пов’язано це з кліматичними особливостями конкретної місцевості. Як правило, роботи проводяться у вересні та жовтні. До приходу серйозних заморозків має залишатися приблизно 4 тижні.

Орієнтуватися потрібно на приблизну дату приходу заморозків і пересаджувати кущ приблизно за місяць до цього.

Як правильно пересадити гортензію на нове місце

Найчастіше садівники вирощують на своїх ділянках три види гортензії – волотисту, деревоподібну і крупнолисту. При пересадці потрібно враховувати особливості рослини кожного виду. Проводячи пересадку за правилами, можна буде гарантовано зберегти цінний екземпляр і забезпечити його приживлюваність на новому місці.

Волотиста

Гортензія волотиста відмінно переносить осінню пересадку. Підходить цей час року і для посадки молодих саджанців, які у вересні можна придбати з великою знижкою. Насамперед потрібно вибрати правильне місце посадки. Воно повинно бути захищеним від холодних вітрів і добре висвітлюватися сонцем. Найкраще висаджувати гортензію з південного боку ділянки біля паркану або будови, відступивши відстань не менше метра. Посадочна яма для волотистої гортензії повинна відповідати розміру кореневої системи разом з грудкою землі.

  • 2 частин листової або дернової землі;
  • 1 частини компосту або перегною;
  • 1 частини торфу;
  • 1 частини піску.

До земляної суміші потрібно додати 2 ст. ложки суперфосфату і неповну ст. ложку сірчанокислого калію. До пересадки приступають через кілька днів після підготовки ями. Грунт на дні необхідно рясно полити, а потім встановити в лунку кущ, засипати його землею і акуратно утрамбувати.

Після пересадки рослину знову поливають великою кількістю води. Поверхню грунту бажано замульчувати зверху верховим торфом, ялиновою хвоєю або тирсою хвойних порід. У період вкорінення гортензію продовжують рясно поливати.

На замітку! У воду для поливу гортензій рекомендується додавати лимонну кислоту (20 г на 10 л води).

Деревоподібна

Особливість посадки деревовидної гортензії полягає в тому, що цьому різновиду потрібно набагато більше простору для нормального росту. Чагарник слід посадити в такому місці, щоб великі рослини і споруди знаходилися не ближче 2 м від нього. Якщо кущ занадто великий, при пересадці краще розділити його на кілька частин.

Гортензія деревоподібна володіє самою хорошою зимостійкістю, тому може витримувати суворі зими в холодних регіонах. Навіть якщо чагарник обмерзне, навесні він швидко відновиться, відростивши нові молоді пагони. Серед найвідоміших сортів цього виду – “Анабель” і “Грандіфлора”. Обидва сорти невибагливі, тому користуються популярністю у дачників. Розмір їх крони в ширину може досягати 3 м.

В регіонах, де заморозки можливі вже у вересні, краще відкласти посадку гортензії деревоподібної до весни, щоб мати гарантію того, що з рослиною буде все в порядку. Для цього виду підійде напівтінисте місце, де рослина буде освітлюватися тільки в першій половині дня. Ділянка обов’язково повинна бути захищена від північних вітрів.

Гортензії деревовидній потрібна пухка повітропроникна земля, при посадці у важку землю додають крупнозернистий пісок.

Показник кислотності грунту повинен бути нейтральним або злегка підвищений. Вапняний грунт рослині абсолютно не підійде. Не сподобаються гортензії також чорноземні грунти і земля з великою кількістю перегною.

При необхідності підвищити кислотність грунту можна внесенням перепрілої деревної стружки, верхового торфу, кори, листового перегною. Компоненти вносять в грунт при перекопуванні напередодні посадки. Так само як і при пересадці інших видів гортензії, чагарник на новому місці регулярно поливають до самих заморозків в тому випадку якщо не йдуть дощі.

Крупнолистна

Крупнолистну гортензію краще пересадити на самому початку вересня. Якщо їй не вистачить часу на вкорінення, гортензія вимерзне взимку навіть при наявності укриття.

Ще не так давно крупнолистна гортензія вирощувалася тільки як кімнатна рослина, сьогодні завдяки селекції з’явилися сорти, придатні для посадки у відкритий грунт. Зовнішній вигляд рослини залежить від кислотності грунту, яка впливає на забарвлення суцвіть.

У лужному грунті квітки набувають рожевий або бузковий колір, при нейтральному показнику кислотності пелюстки білі, в кислій землі у гортензії блакитні суцвіття. Ці особливості рослини потрібно врахувати при виборі місця для посадки.

  • дернової або листової землі;
  • торф;
  • перегній;
  • пісок.

Посадочна яма повинна мати значні розміри для вільного розміщення кореневої системи і додавання родючого грунту. Руйнувати земляний кому навколо коренів при пересадці заборонено.

Якщо посадка проводиться в низинному місці, на дно лунки насипають дренаж (керамзит, цегляну крихту, гальку). Після посадки землю утрамбовують, поливають рослину і мульчують грунт тирсою, торфом або хвоєю.

На замітку! Щоб надалі грунт краще утримував воду, можна додати в грунтову суміш під час посадкових робіт гранули гідрогелю. Свою вологоутримуючу функцію вони будуть виконувати протягом декількох років.

Корисні поради садівників

Садівники, які роками вирощують гортензію, вже знають всі особливості цієї рослини і тонкощі догляду за нею.

Ось такі поради дають вони тим, хто поки тільки замислюється про посадку цієї чудової рослини:

  • Незважаючи на її світлолюбність, гортензію краще посадити таким чином, щоб опівдні пекучі сонячні промені не потрапляли на кущ, інакше суцвіття будуть дрібними і вигорілими.
  • Молоду гортензію бажано вкривати на зиму протягом декількох перших років. Хорошою зимостійкістю володіють тільки дорослі розвинені екземпляри.
  • Навесні і восени рослина потребує формуючої і санітарної обрізки.
  • Якщо ви захочете розмножити свою улюблену гортензію, можна зробити це методом живцювання, використовуючи стебла, що залишилися після проведеної обрізки.
  • Використовувати в якості маточного примірника гортензію можна починаючи з трирічного віку.
  • Дачникам з холодних регіонів, у яких є стійке бажання вирощувати гортензію крупнолисту, можна порекомендувати її культивування в горщику. На зиму чагарник можна прибирати в підвал, а навесні з приходом тепла рослину виносять в сад.
  • В період цвітіння гортензія особливо потребує поливу і поживної підгодівлі. Рослина, за якою правильно доглядають, дає неймовірні за своєю пишністю і розміром суцвіття.
  • Якщо висаджувати гортензію в якості живоплоту, необхідно враховувати її розміри. Мінімальна відстань між кущами має становити 1 м.
  • Гортензії практично не вражаються хворобами і шкідниками, але часом їм дуже докучають слимаки. Для відлякування молюсків рекомендується використовувати мульчу з хвої або посипати пристовбурні кола подрібненою яєчною шкаралупою. Можна вкопати в землю поруч з кущем стаканчики, наповнені пивом. Залучені ароматом напою слимаки сповзуться до приманки і потонуть.
  • Як би дбайливо і ретельно не проводилася пересадка, гортензія може відреагувати на неї болісно. Тому краще заздалегідь продумати розташування місця для посадки, де чагарник зможе рости не одне десятиліття.
  • Всі гортензії належать до отруйних рослин, тому слід обмежити до них доступ тварин і маленьких дітей.
  • Для весняного підживлення гортензії ідеально підходить суміш сечовини з сульфатом калію (по 1 ст. л. того й іншого добрива на 10 л води). На одну рослину витрачається 5 л розчину.

У червні гортензія повинна отримати підгодівлю на основі фосфору і калію. Можна використовувати комплексне мінеральне добриво і додатково внести суперфосфат.
Готові комплексні препарати використовують також протягом періоду цвітіння.

Проведення пересадки для різних видів гортензії цілком припустимо, але краще проводити подібні роботи тільки тоді, коли це дійсно необхідно. Правильно вибравши терміни пересадки, ви допоможете рослині краще адаптуватися на новому місці і перенести процедуру з мінімальними втратами.

Про автора

admin administrator