Як під зиму обрізати троянди та вкрити

Авторadmin

Як під зиму обрізати троянди та вкрити

Як правильно обрізати троянди на зиму: чи потрібно і коли краще це робити, основні правила, фото, відео

Троянди — оригінальне і красиве прикраса будь-якого саду, квітника, клумби. Їх яскраве, пишне цвітіння радує око практично все літо. Однак, щоб рясне цвітіння збереглося на наступний сезон, рослину слід в осінній період обрізати. Які сорти потребують обов’язкової осінньої обрізанні і як правильно проводити процедуру, давайте розберемося.

  1. Обов’язково обрізати троянди на зиму
  2. Коли краще це робити
  3. Підготовка до процедури
  4. Основні правила обрізки
  5. Відео: Осіння обрізка троянд
  6. Технологія обрізання троянд на зиму
  7. Класичний спосіб
  8. Санітарна обрізка
  9. Обрізання плетистих і грунтопокривних кущів
  10. Догляд за трояндами після обрізки
  11. Корисні поради з підготовки троянд на зиму

Обов’язково обрізати троянди на зиму

Необхідність осінньої обрізки троянд буде залежати від сорту рослини, а також від основних цілей вирощування. Зазвичай головним завданням обрізки вважається формування компактного, невеликого куща, який би легко ховався на зимовий час. Крім того, обрізання дозволяє оздоровити культуру, підготувати її до наступного сезону цвітіння, підвищити її морозостійкість.

  • Проведення осінньої обрізки має ряд переваг:
  • молоді і сильні відростки починають активно наростати;
  • активізується ріст кореневої системи, і як наслідок, всього куща;
  • на культурі формується більше молодих нирок;
  • у рослині накопичується більше цінних речовин;
  • після грамотно проведеної обрізки культура стає менш схильною інфекційним хворобам.

Більша частина сортів троянд піддається осінньої обрізки, проте є такі, для яких проводити процедуру немає необхідності.
Це відноситься до морозостійких видів, які не потребують укриття:

  • кущові або паркові;
  • гібридні;
  • грунтопокривні.

Подібні сорти квітнуть за літній сезон тільки один раз, тому восени не потребують обрізання гілок.

Чи знаєте ви? Аромат садовий або кімнатної троянди вважається сильним антидепресантом. Люди, які регулярно вдихають рожевий аромат, менше зазнають стресів і депресій. Більше того, вони стають більш спокійними і врівноваженими.

Коли краще це робити

Здійснювати обрізання троянд восени слід під час настання перших нічних заморозків, тобто коли температура опускається нижче нуля тільки вночі. Не слід затягувати з обрізанням до появи стійких морозів, коли температурні показники стабільно знаходяться на мінусовій позначці вдень і вночі.

Як правило, заходи по обрізуванню гілок рослини здійснюють в період з середини жовтня до початку листопада. Для цього попередньо глузують і дезінфікують відповідні інструменти. Однак більш точні дати будуть залежати від кліматичних умов регіону, де росте квітка.

Важливо! Підрізати восени рекомендується дорослі рослини і молоді саджанці, висаджені навесні.

Підготовка до процедури

Безпосередньо перед тим як здійснювати заходи з обрізку троянди, слід приготувати спеціальні інструменти:

  • гостро наточенный садовий секатор для обрізання гілок. Тупий інструмент здатний пошкодити кору рослини за рахунок формування рваного зрізу. Такі зрізи погано загоюються, а також стають джерелом проникнення інфекцій;
  • ножівку, яка знадобиться для видалення старих, огрубілих гілок;
  • садовий вар, який вимагається для обробки зрізів. Він дозволяє захистити утворену рану від проникнення бактерій та інфекцій.

Щоб попередити зараження квітки грибками та інфекційними недугами, рекомендується всі використовувані інструменти продезінфікувати, зануривши їх у розчині перманганату калію.

Основні правила обрізки

Для того щоб заходи щодо обрізання троянд принесли тільки позитивний результат, слід, в ході процедури дотримуватися кількох простих правил:

  • обрізання радять проводити в ясний, безвітряний, сонячний день;
  • усі гілки необхідно видаляти тільки гострим, добре заточеним інструментом. Забороняється ламати гілки, занадто товсті й великі гілки рекомендується спилювати ножівкою;

Під час обрізання гілок слід в обов’язковому порядку видалити недозрівші пагони, оскільки під укриттям вони почнуть гнити, що здатне спровокувати загибель всього куща.

Відео: Осіння обрізка троянд

Технологія обрізання троянд на зиму

Технологія обрізання троянд на зиму буде залежати від сорту рослини, його гіллястості і висоти. Існує кілька методів підрізування гілок, однак найбільш часто садівники практикують кілька з них.

Класичний спосіб

Класичний метод видалення пагонів підходить для тих сортів троянд, які відрізняються сильним розростанням, а також для молодих рослин або старих культур, які потребують омолодження.


Класична підрізування полягає в проведенні наступних кроків:

  • на кущі троянди необхідно залишити тільки здорові, міцні гілки довжиною до 15 см;
  • всі мертві і засохлі пагони слід обрізати до основи, при цьому місце зрізу повинна бути світлого, а не коричневого відтінку;
  • тонкі стебла, кореневу поросль також повністю піддається видаленню.

Така досить глибока обрізка дозволить омолодити рослину, підвищити його стійкість до морозів, принести навесні більш густі, міцні і сильні бутони.

Важливо! Класичну обрізку не використовують для паркових, гібридних і грунтопокривних видів культур.

Санітарна обрізка

У більшості випадків восени для всіх сортів троянд проводять санітарну обрізку, яка полягає:

  • у видаленні всіх зелених, не до кінця сформувалися пагонів. Це проводиться для того, щоб вони не почали гнити в зимовий час під укриттям і тим самим не погубили весь кущ;
  • в обрізанні всіх зламаних, хворих, засохлих, пошкоджених гілок;
  • у вирізанні всіх старих, задерев’янілих пагонів, при цьому всі гілки слід вкоротити до білої здорової тканини.

Після того, як кущ обрізали, всю зелень необхідно спалити, щоб вона не стала розсадником інфекцій. Грунт під рослиною слід трохи розпушити, пролити розчином мідного купоросу.

Обрізання плетистих і грунтопокривних кущів

Оскільки троянди плетистого і грунтопокривних сорти особливо чутливі до обрізання, то подібну процедуру слід проводити вкрай обережно, практично непомітно.

Для ґрунтопокривних допускається здійснювати тільки санітарне видалення пагонів, в ході якого обрізаються підгнилі, засохлі, старі, хворі відростки, які є марними для рослини.

Глибина підрізування плетистих культур буде залежати від розмірів куща. Рослини з невеликою кількістю квітів не піддаються обрізанню взагалі. Замість видалення гілок дозволяється провести прищипування верхньої бруньки, так званої точки розвитку. У кущів з численними квітками рекомендується підрізати гілки на 1/3 їх довжини, при цьому повністю видаливши слабкі і хворі пагони.

Чи знаєте ви? Японські селекціонери вивели один з найпрекрасніших у світі сортів троянд з незвичайною забарвленням. У денний час пелюстки радують яскраво-червоними відливами, а ввечері приймають засліплювали білосніжний колір.

Догляд за трояндами після обрізки

Обрізка — не єдине осіннє захід, який необхідно провести перед зимівлею троянд. Щоб навесні кущ порадував буйним цвітінням і прекрасним здоров’ям, слід забезпечити рослині якісний догляд:

  • як говорилося вище, необхідно в обов’язковому порядку всі видалені гілки, пагони і листя зібрати і знищити, наприклад, спалити. Подібна дія стане профілактикою поширення хвороб і паразитів. Грунт навколо куща повинна бути максимально чистою;
  • перед тим як накрити рослину, рекомендується обприскати його гілки 3%-розчином залізного купоросу, який повністю знищить всіх можливих шкідників або грибкові інфекції;
  • всі утворилися зрізи потрібно обробити садовим варом або спеціальними магазинними засобами, наприклад, пастою «РанНет»;
  • перед укриттям все листя на кущі слід обірвати руками, оскільки, залишившись на зиму, вони почнуть пріти і гнити, що може спровокувати загнивання всієї культури.

Корисні поради з підготовки троянд на зиму

У число обов’язкових осінніх заходів з підготовки троянд на зимовий сезон також входять:

Важливо! Вкривати культуру потрібно в сухий день, щоб земля під кущем не була вологою.
Дотримання всіх правил догляду за трояндами в осінній час гарантує кожному квітникарю наявність прекрасного, квітучого і пахучого розарію на наступний рік. Не варто пропускати ні один з етапів, зокрема обрізання, яка готує рослина до весняного сезону, дозволяє йому легко і безболісно пережити зимові холоди.

Як правильно і коли потрібно вкривати троянди на зиму?

Для любителів троянд актуальне питання укриття кущів на зиму. Важливо вчасно накрити, щоб їх не повред
чи морози. Раннє укриття, відлиги або неправильно підібраний матеріал також можуть призвести до загибелі кущів. Розглянемо, яким чином, чому і коли вкривають рожеві кущі в залежності від сортів, і що при цьому слід враховувати.

  1. Коли і при якій температурі вкривати троянди на зиму?
  2. Чим можна вкрити троянди?
  3. Як правильно вкрити троянди на зиму?
  4. Плетисті
  5. Штамбові
  6. Кущові
  7. Паркові
  8. Грунтопокривні
  9. Флорибунда
  10. Живці
  11. Чи можна не вкривати троянди?

Коли і при якій температурі вкривати троянди на зиму?

До зимівлі рожеві кущі потрібно підготувати заздалегідь. Вже з другої половини серпня не рекомендують зрізати їх квіти, щоб не стимулювати подальшу вегетацію, так як нові пагони не зможуть зацвісти до морозів. Перед тим як накрити троянди, необхідно видалити і утилізувати з них все листя і бутони, оскільки вони можуть бути розсадниками захворювань.

При обрізанні потрібно залишити молоді пагони, оскільки в майбутньому саме вони дадуть бутони. Необхідно прищипнути пагони, видалити листя, а місця зрізів обробити порошком активованого вугілля. Восени троянди не підгодовують — краще зробити це навесні і на початку літа. А ось профілактичне обприскування залізним або мідним купоросом (3%) стане захистом куща від хвороб.

Важливо! Не можна утепляти троянди на зиму надто рано, так як це призводить до випрівання і загибелі рослини. Цим садовим квітам легше перенести перші морози, ніж надлишок тепла під укриттям.
Вкривати слід не раніше, ніж настануть морози не менше -5…-7°С. Морози до -5°С будуть тільки на користь квітам і загартують їх.

Чим можна вкрити троянди?

Кущі підгортають, використовуючи сухий грунт, торф або перегній. Їх засипають на 25-30 см висоти (1 відро на 1 кущ). Мінімальний шар при наявності укриттів або м’яких зим повинен становити 10 див. Грунт для укриття потрібно брати не під трояндами, інакше ви можете оголити їх коріння.

Далі кущ засипають тирсою, хвоєю, соломою або сухим листям. Рожеві кущі можна вкривати хвойними тирсою — завдяки смолам в них навряд чи заведуться шкідники і хвороботворні бактерії. До того ж у них найкращі теплоізоляційні властивості і найнижча насипна щільність.

Хвойні тирсу мають здатність підкисляти землю, тому при їх використанні корисно присипати грунт навколо куща деревною золою. Це також буде служити додатковим профілактикою грибкових хвороб. Оскільки тирсу мають здатність вбирати вологу, квітникарі зі стажем рекомендують перемішувати тирса (2 частини) з сухим торфом або ялиновим гіллям (1 частина).

Важливо! Для утеплення потрібно використовувати тирсу великих фракцій (від 10 мм і вище) і набувати такі, які не оброблялися отрутохімікатами. Тирсу листяних дерев перед використанням рекомендується обробити «Оксихомом» або «Купросаном», потім просушити.

Зверху можна прикрити ще лапником. Для регіонів з теплими зимами такого укриття достатньо. В більш суворих умовах потрібно зверху накрити ще лутрасілом. Він є повітропроникним і не дозволить кущах упреть під час відлиг, які трапляються і взимку. Як укривний матеріал часто використовують руберойд та поліпропіленову плівку, але тільки забезпечивши можливість постійного контролю і наявність віддушин.

Захищає від промерзання кущі сніг, але в регіонах з малосніжними, але холодними зимами на нього сподіватися марно. Тут допоможуть спеціальні повітряно-сухе укриття. Над трояндами роблять дуги (для великих площ) або встановлюють ящики, а зверху використовують укривний матеріал. Нерідко під плівку укладають картон або інший утеплювач для кращої теплоізоляції. Таке укриття важливо контролювати при потеплінні, особливо в березні.

Добре себе показав насипне укриття, коли всередину зведеного навколо троянди каркаса засипають утеплювач з сухого листя, соломи, тирси. Зручно і бюджетно робити такий каркас з картонних коробок і насипати листя. Коробки потрібно підганяти по висоті і ширині куща. Щоб картон не розмокнув, його накривають зверху водонепроникною плівкою, під якою роблять віддушини для повітрообміну.

Як правильно вкрити троянди на зиму?

Вибір способу укриття троянд на період холодів залежить не тільки від регіону їх зростання і погоди, але і від сортової групи.

Плетисті

Залежно від сорту вони можуть мати тонкі і добре гнучкі пагони (рамблеры), а також можуть мати більш могутні і міцні стебла (клаймблеры). Із-за великих розмірів укриття таких троянд — трудомістке заняття. З рамблерами працювати легше — тонкі гілки легко притискаються до землі. А ось з клаймберами працювати складніше — всі дії виконують поступово, у кілька етапів, щоб не пошкодити рослину.

Після обрізки слід акуратно зв’язати гілки. Їх можна також загорнути мішковиною і поступово пригнути до землі, розмістивши на хвойних гілках. Процес слід здійснювати при температурі вище нуля, оскільки при появі морозів стебла втрачають свою еластичність, і рослина можна пошкодити.

Гілки витких сортів закріплюють до землі за допомогою дощок і каменів, а потім присипають листям і ялиновими гілками. В суворі зими над ними потрібно встановити каркас з дроту, зверху якого розміщують поліетиленову плівку або руберойд.

Штамбові

Ці сорти обов’язково захищають від холодів. Перед укриттям проводять обрізку, видаляють листя та сухі, пошкоджені пагони. Молоді екземпляри обережно притискають до грунту, фіксуючи спеціальними скобами або шпильками.

У підстави засипають торфом, листям або хвоєю. Зверху розміщують хвойні гілки і накривають поліетиленовою плівкою. Дорослі екземпляри не варто згинати — можна поламати стебла. В цьому випадку ставлять навколо куща каркас з дроту у вигляді піраміди, а зверху покривають шматком руберойду. Всередину конструкції засипають хвою, листя, тирсу. Потім зверху замотують поліетиленовою плівкою і фіксують мотузкою.

Для цих різновидів можна застосовувати спосіб Міннесота, але слід зазначити, що він складний і може пошкодити кущ. Для цього зі сторони, куди будуть направляти стебла рослини, видаляють шар грунту. Потім повільно нахиляють до виїмки.
Чи знаєте ви? Троянди згадувалися ще давньогрецьким істориком Геродотом у V столітті до нашої ери. У Росії вони потрапили тільки на початку XIX століття, а популярними стали лише при Катерині II (XVIII століття).

У це ж час помічник за допомогою лопати піддягає коріння в напрямку поглиблення. Частина кореневищ вилучається з ґрунту. Кущ укладають у виїмку і фіксують за допомогою шпильок. Частина оголених коренів засипають утеплювачем у вигляді тирси, торфу, хвої. Зверху розміщують лапник.

Кущові

Ці сорти накривають напередодні появи заморозків. Зазвичай це кінець жовтня — початок листопада. Рослини готують для захисту на зиму — видаляють слабкі, сухі пагони, листя і обрізають кущі на 0,3–0,4 їх висоти. Потім проводять обробку химпрепаратом проти появи грибків і цвілі (бордоська рідина, «Інта-Вир»).

Саме укриття від холодів можна здійснити кількома способами:

Паркові

Ці сорти витривалі, тому в районах виростання з теплим кліматом, без міцних морозів, їх можна не вкривати. Якщо зими холодні, або кущі троянд занадто молоді, їх краще захистити.
Чи знаєте ви? Ще давньоримський письменник Пліній, що жив незадовго до початку нашої ери, писав про троянди білого забарвлення, і передбачається, що це вони. Були популярні в Середньовіччі були геральдичним символом королівської династії Йорків в Англії.

До процедури укриття на зиму слід заздалегідь підготуватися:

  • у серпні припиняють рихлити і поливати рослини;
  • перед укриттям роблять обрізання для формування куща, видаляючи при цьому старі та пошкоджені пагони;
  • до перших морозів кущі підгортають на висоту 16-20 см за допомогою торфу і пухкого ґрунту.

Можна використовувати для укриття лапник, який зверху обертають поліетиленом і засипають землею або торфом. Добре також для захисту від холоду використовувати короби з дерева, зверху яких покласти толь.

Якщо неможливо зробити вертикальне укриття, паркову троянду обережно пригинають. Робити це потрібно поступово, так як їх гілки жорсткі. Їх пов’язують і фіксують скобами або придавлюють підручними матеріалами. Потім зверху утеплюють.

Грунтопокривні

Ці сорти добре переносять морози, і їм досить снігу в якості утеплювача. Але якщо мороз вдарить без опадів у вигляді снігу, квіти можуть перемерзнуть. Оскільки такі троянди ростуть низько до землі, краще їх вкрити хвойними гілками або лутрасілом.

Флорибунда

Ці сорти потрібно утеплювати на зиму. Спочатку восени роблять обрізку стебел так, щоб над рівнем грунту залишилося 26-30 див. Слід провести профілактичну обробку обрізаних стебел 3% бордоською рідиною або іншим препаратом із вмістом міді. Потім зрізані стебла засипають грунтом або торфом. На 1 кущ йде приблизно половина відра.

Зовсім молоді кущі можна обгорнути лутрасілом. Зверху утеплюють за допомогою тирси, листя або лапника. Це краще зробити ближче до морозів. При появі заморозків -6…-7°С зверху засипаних флорибундов поміщають плівку, щоб додатково захистити від вологи і холодних поривів вітру.

Живці

Якщо процес живцювання квітів відбувався в літній час, не потрібно прибирати з живців банки. Їх слід утеплити, засипавши листям, тирсою або сосновими гілками, а потім зверху накрити поліетиленом. Таке утеплення знімають навесні, а банки забирають у літній період.

Ці квіти не переносять холодних поривів вітру, а також застою води, який часто виникає при таненні льоду й снігу. Щоб усунути таку причину застою води, потрібно викопати невеликі траншеї для відводу талих вод.

Живцювання проводять не тільки влітку, а й восени. Для цієї мети зрізають добре заточеним ножем або садовими ножицями пагони розміром з олівець і здійснюють зберігання кількома методами:

Чи можна не вкривати троянди?

Не всі троянди слід вкривати у холодну пору. Існують сорти, які володіють підвищеною стійкістю до морозів. На те, чи потрібно вкривати такі троянди на зиму, впливають кліматичні умови. Зими без міцних морозів можуть перенести певні сорти, які не відносять до морозостійким. Це, перш чайно-гібридні види.

Найбільшою стійкістю до заморозків відрізняються наступні сорти:

Найбільш морозостійкими сортами вважаються Скаброза Сноу Пейвмент, Йенс Мунк, Джон Девіс, Ханза та інші, більшість з яких паркові троянди на основі шипшин.

Особливо стійкі до морозів канадські паркові троянди, такі як полуплетистые троянди Генрі Келсі і Джон Кебот, істинно плетисті троянди Джон Девіс і Квадра. Канадці радять їх вирощувати кореневласних.

Всі інші сорти фахівці-квітникарі рекомендують захищати укриттям у холодну пору.

Чи знаєте ви? Серйозно підвищенням стійкості троянд до сильних морозів вперше зайнявся селекціонер Рудольф Гешвінда (1829-1910). Він став проводити схрещування дикорослих примірників троянд з Сибіру, Півночі Америки, Китаю, Середньої Азії і отримав багато сортів, що володіють такою здатністю різною мірою.

Правильно і вчасно вкриті троянди перезимують до весни без проблем, але їх стан потрібно контролювати під час потепління і вчасно зняти укриття навесні.

Про автора

admin administrator