Як потрібно обрізати малину

Авторadmin

Як потрібно обрізати малину

Як і коли обрізати малину: схема, інструкція, відео

4 види обрізки малини, терміни, переваги і особливості кожного виду. Схеми обрізки, в тому числі за Соболєву. Коли краще обрізати малину – відеопоради агрономів і садівників-опытников.

Малина – чарівна ягода, вона допомагає при застуді, є антидепресантом, зміцнює судини і серце, зберігає молодість шкіри. На думку наших предків, все прекрасне в житті – малинове! Д

ля того, щоб малинове щастя оселилося на наших садових ділянках, потрібно докласти зовсім небагато зусиль, просто дізнатися основні правила догляду за цим чагарником.

Прочитай до кінця цю статтю, в якій детально розказано, коли, яким чином і як правильно обрізати малину.

Малина: наведемо систему відомості про улюблену ягоді

Види малини

Існує 2 виду малини: звичайна і ремонтантна.Звичайна малина має дворічний цикл розвитку:

  • 1 рік – молода поросль виростає до 1,5-2 м, при цьому зав’язей на ній не утворюється;
  • 2 рік – на перезимували стеблах (минулого року) формуються ягоди.

Ремонтантна малина влаштована по-іншому: ягоди в неї з’являються на пагонах минулого року, так і поточного року.

Однак для всіх видів малини справедлива залежність: починаючи з третього року, плодів стає менше, а самі вони – дрібні і менш смачною. При цьому пагони-трилітки мають цілком товарний вигляд, і початківці садівники жаліють їх, сподіваючись відродити колишню врожайність.

Запам’ятайте! Пагони старше 2 років необхідно вирізати повністю! Вони забирають харчування, що надходить від коренів, позбавляючи тим самим розвитку найбільш цінних пагонів 1 і 2 роки.

Відмінність між пагонами різних років очевидні, їх легко розрізнити за кольором (поточного року – зелені, минулого року — коричневі) і ступеня одревесненія стебла.

Як обрізати малину, щоб був добрий урожай

Садова малина хоч і вважається невибагливим чагарником, але на якість ґрунту, полив та вчасно внесені добрива відгукується ароматними, смачними ягодами. Обрізка малини – основна частина її догляду. Від правильності та своєчасності цієї процедури залежить врожай рослини наступного року. Якщо регулярно не обрізати малину, через кілька років вийдуть густі чагарники гілок, які дають поганий урожай.

Навіщо і коли обрізають малину

Не можна допускати, щоб малина сильно розросталася. Найкраща відстань між кущами – 6 см, тому що старі гілки заважатимуть активному зростанню нових. Якщо відстань менша, зайві стебла можна сміливо зрізати, залишаючи тільки здоровіші. Якщо не зрізати гілки, що відмерли, кущі будуть виглядати неохайно.

Щоб ягоди дозрівали не одночасно, а поступово протягом усього літа, частину кущів обрізають на 10-15 см, другу частину – на половину висоти рослин, а в решті залишають пагони завдовжки 15-20 см.

Процедура виконується з різними цілями:

  • проріджують, щоб зберегти привабливий зовнішній вигляд, також для полегшення догляду та збору;
  • санітарна обрізка необхідна для видалення гілок уражених зимовими морозами, хворобами та шкідниками.

Обрізання малини роблять не тільки для запобігання заростанню куща. У поєднанні з правильним доглядом цей захід гарантує здоров’я рослини та багатий урожай. Обрізання старих гілок – процедура омолодження з метою стимуляції зростання нових пагонів.

Проріджують, щоб зберегти привабливий зовнішній вигляд,

Обрізання проводять навесні, восени і навіть влітку. Формування куща починається не раніше другого сезону зростання. У перший рік зростання обрізання восени не проводять. Пошкоджені пагони потрібно просто видалити навесні (якщо вони є). Якщо їх не обрізати, такі кущі сильно розростаються, вторгаються у сусідні посадки та виступають на дороги.

Зверніть увагу! Обов’язково проводять щорічне обрізання малини. Тільки за допомогою обрізки можна не лише оновити малину, а й підвищити врожайність. Без своєчасного видалення старих пагонів знижується надходження поживних речовин до молодих і падає врожайність всього куща.

Слід враховувати особливості пори року. Конкретні дати слід вибирати, виходячи з кліматичних особливостей регіону. Перша фаза припадає на кінець березня – початок квітня, коли кущ ще не набрякли нирки. Якщо потрібно омолодити рослину, робити це краще у березні чи квітні. Тоді малина цього сезону дасть нові пагони.

Другий період триває з кінця травня до початку червня. За літо кущ розростається. Після збирання врожаю або на початку жовтня за 15-20 днів до заморозків повністю обрізають усі дворічні пагони, які вже дали ягоди. Поліпшується освітлення кущів, що позитивно впливає зростання малини.

Додаткова інформація! Цикл розвитку малини дорівнює 2 років. Стару за два роки експлуатації малину обрізають під корінь на рівні землі, таким чином захищають її від інфекцій та шкідників. Відрізнити старі стебла можна по твердій корі, що відшаровується.

Обрізання проводять гострим секатором із зручною ручкою. Перед цим бажано обробити леза антисептиком. Роботу проводять у рукавичках.

Обрізка малини навесні

До появи нирок можна проводити весняну обрізку малини. Весняне обрізування – запорука гарного врожаю. При першому весняному обрізанні повністю видаляють усі підмерзлі, зламані, слабкі та хворі гілки.

Гілки малини підв’язують, натягуючи дріт на висоті близько 30, 100 і 170 см відповідно. Протягом сезону пагони закріплюють вертикально до всіх трьох натяжних дротів. Усі рослинність навколо молодих пагонів видаляють повністю, щоб вони отримували всі поживні речовини.

Як обрізати літню малину?

На одній шпалері завжди ростуть два покоління пагонів: плодоносні пагони попереднього року та нові пагони для врожаю наступного року. З цієї причини корисно зрізати старі стебла в середині літа на рівні землі відразу після останнього збирання врожаю. З одного боку, немає ризику випадково видалити молоді гілки, а з іншого боку, нові будуть більше місця для розвитку на шпалері.

Навіщо обрізати малину восени?

На зиму обрізку роблять, щоб кущ встиг відновитись, і навесні дав нові пагони. Зрізу підлягають:

  • молоді та слабкі пагони, не готові пережити зиму;
  • хворі та зі шкідниками;
  • дворічні пагони, з яких вже зібрані плоди:
  • зламані або неправильно розвинені стебла;
  • надмірно потовщені гілки.

У жовтні, за 2-3 тижні до заморозків, видаляють всі старі стебла на рівні кореня, залишаючи лише молоді та міцні. Всі інші заважатимуть їхньому повноцінному харчуванню. Необхідно видаляти ту поросль, яка не перезимує, заморозки її занапастить. У сильних стебел зрізають верхівку на 20-30см.

Додаткова інформація! Результатом обрізки стає значно проріджений кущ, що складається лише з молодих, але вже добре розвинених пагонів. При повному обрізанні ризик передачі хвороби пагонів значною мірою усувається. Наступної весни з підщепи знову виростуть нові, здорові пагони.

Як восени підгодувати малину після обрізки? У період плодоношення з кущів малини витягується велика кількість поживних речовин. Осіннє підживлення малини є обов’язковим заходом. Підживлюють органічними добривами: гній, пташиний послід, компост, торф.

Після підживлення грунт покривають спеціальним матеріалом, що мульчує. Після того, як малина обрізана, і залишки листя видалені, можна гілки пригнути до землі, і таким чином захистити малину від сильних морозів.

Правильне обрізування малини в залежності від сорту

Особливості обрізання кущів залежить від сорту. Класичні літні сорти цвітуть і плодоносять лише на пагонах, що з’явилися торік. Вони приносять плоди набагато раніше, і зазвичай мають більші ягоди.

Ремонтантна малина – це група сортів малини, що мають здатність плодоносити як на однорічних, так і на дворічних пагонах, і давати два врожаї за один сезон. Для осінньої малини навесні залишають приблизно вдвічі більше молодих пагонів на відміну від літньої.

Якщо обрізають її так само, як і літню (не зрізають після осіннього збирання врожаю), ці пагони будуть плодоносити вдруге наступного року на початку літа.

Обрізання ремонтантної малини

  • Наприкінці березня – на початку квітня роблять санітарну стрижку, видаляючи хворі, засохлі гілки. Всі здорові, великі вкорочують до довжини 15 см, залишаючи не менше чотирьох здорових нирок.
  • Наприкінці травня – на початку червня формують кущ, залишаючи 5-6 сильних гілок і укорочуючи пагони середньої довжини вдвічі.
  • Восени обрізають дворічні гілки після другого врожаю.

Щоб отримати два врожаї, потрібно робити часткову обрізку пагонів. Перший урожай, на дворічних пагонах, відносно невеликий. Після закінчення плодоношення їх потрібно відразу ж вирізати, щоб вони не забирали харчування у однорічних пагонів, а також покращити провітрюваність та освітленість у ряду. Малина продовжує розвиток однорічних пагонів, на яких буде другий урожай – осінній.

Як доглядати малину після обрізки

Малинова рослина після обрізки потребує догляду, оскільки вона травмується.

Присипають ранки золою чи товченим активованим вугіллям. Також можна обробити слабким розчином марганцівки. Після осінньої обрізки рекомендується прищипнути у стебел, що залишилися, всі верхівки, щоб зупинити їх зростання. Завдяки цьому вони встигнуть підготуватися до холодного сезону.

Викидають усі зрізані гілки та листя якнайдалі від місця проростання куща. Їх краще спалити, щоб суперечки грибків та інших шкідників не перезимували.

Необхідно стежити за кущами малини: щороку видаляти пагони. Правильне обрізування малини дозволить щороку збирати добрий урожай.

Про автора

admin administrator